V* Eigen huis is prima oudedagsvoorzienin toch mist 'TBS lift mee met criminaliteit' Omv 21 JN wê T£ VQQk? n-y%» 'Spertijd' moet jeugd VS in gareel houden Lil - Dwarsligger DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Naaldmysterie u FLODDERS Q Gott würfelt nicht! A. Einstein Artful dodgers The One-Way Pendulum More Computers, Please Potdeksel Blues o">nm -DE STEM- 55-Plusser wordt dominante groep op woningmarkt 0ESTEM Vrees voor 4ellen< 4 UFO' hield po DE STEM MAANDAG 8 AUGUSTUS 1994 Het oudste monu ment dat je in Lon den kunt bewon deren staat aan de rivierzijde bij Victoria Embankment, vlakbij Waterloo Bridge. 'Cle opatra's Needie' (de 'Geden knaald van Cleopatra') da teert van een slordige 3500 jaar geleden, maar staat ei genlijk pas sinds 1878 aan de oever van de Thames, De nog redelijk bescheiden obelisk was een geschenk van de Egyptische onderkoning Mo hammed Ali aan het Engelse volk voor het verjagen van de Fransen uit de woestijn, Andèrs dan de door Londe- naren bedachte bijnaam doet vermoeden heeft de steen aboluut niets met Cesars lief ste neusje te maken. De ge denknaald bevat inscripties over de heldendaden van fa rao Thotmes III en is uiter aard ook bewerkt door fans van de grootste graffitischurk aller tijden, Ramses II. Terwijl ambtenaren uit Whi tehall de obelisk als een- eeu wige vanzelfsprekendheid passeren en toeristen hun camrecorders omhoog zwaaien om de uit Asterix bekende hiërogliefen mee naar huis te nemen meent een Britse wetenschapper. Robert Bauval, nu te weten dat het monument een geheim be waart. Het zou zich bevinden in de sokkel daar zijn verstopt door ene John Dixon, een vrijmet selaar die 116 jaar geleden het avontuurlijke transport regel de van het 21 meter hoge gevaarte. Volgens Bauval gaat het om drie ceremoniële werktuigen die de broer van Dixon - een ingenieur - had ontdekt in een van de gangen van de grote pyramide van Cheops. Dat zou heel bijzonder zijn want Egyptologen hadden al tijd gedacht dat zich behalve de sarcofaag van koning Che ops zelf niets anders was te ruggevonden. Waynman Dixon voerde aan het einde van de vorige eeuw metingen uit voor een Schotse professor. In een tunnel vond hij een bronzen meethoek, een granieten bal en een stuk cederhout, waarschijnlijk een meetlat. Tevergeefs probeer den de gebroeders Dixon hun vondsten te verkopen aan musea in Londen. Die hielden de boot af tot woede van John die, in een brief, de weten schappers maar 'een stel ouwe wijven vond'. Door Bob van Huët Zijn tekeningen van de bij zondere werktuigen werden wel afgenomen door een Lon- dense krant en het weten schappelijke blad 'Nature'. Daarna werd niets meer van de objecten vernomen. Totdat Robert Bauval uit een 19e eeuws krantenartikel haalde dat ze door een ietwat gefrustreerde John Dixon wa ren verstopt in een holte van Cleopatra's sokkel aan de Thames, vlak voordat de fa meuze obelisk daar bovenop werd gezet. Dixon zou er ook een per soonlijk 'mysterie' aan heb ben toegevoegd, in een siga- rendoosje. Maar of het alle maal waar is zullen we waar schijnlijk nooit weten. Het zou veel te duur zijn om Bau- vals spannende beweringen te controleren. Door John O'Mill vertikaal dan volgt op de heen weer een weer maar rond mijn hoofd en horizontaal lukt rechts om keer niet meer. Wat ik van mijn gedichten begrijp kan overtroffen wor den door anderen. Lucebert in VN 29.1.'83 Lezers, wees een beetje lief en /ertref mij als 't blief Wij zijn de eerste apen die alle kunstjes kunnen leren inmiddels minstens miljoen, Met in iedere hand een wapen staan wij ons nu te genezen, dat zo weinig van ons het doen. De kastanje aan 't eind van het touwtje dat begon rond 'n haak in 't plafond slingerde heen en ook weer weer omdat ie niet anders kon. De kastanje aan 't eind die ik rondzwieptg boven mijn hoofd slingerd'ook heen maar nooit meer weer die kool had ik 'm gestoofd, want slingeren lukt slechts Goden ziet men nimmer dobbelen omdat zij almachtig zijn en een Almacht kan niet ver liezen voor hen is dus dobbelen maar schijn. Onze angst voor de dood is levensgroot, door gebrek aan documentatie over geslaagde re-incarnatie Waarom laat God ook plompe en lelijke vrouwen bestaan? Wie heeft daar wat aan? Waarom is zo vaak een foeilelijke vent een aardige kerel en intelligent? Het antwoord bestaat en heeft mij verrast: „opdat op ieder potje ook een dekseltje past". Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-23691 1/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact ffi 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337,30, Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur® 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. s Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - De avondklok ken rijzen in Amerika als paddestoelen uit de grond. In al duizend gemeenten, ver spreid over de gehele Vere nigde Staten, is het jongeren verboden om zich 's avonds laat en 's nachts nog op straat te vertonen. Elke dag komen er nieuwe plaat sen bij waar zo'n spertijd wordt ingesteld met de bedoeling jeug dige criminelen als het donker is binnenshuis te houden en nog onbedorven kinderen te verhin deren het slechte pad op te gaan. De avondklok-trend is zo'n vier jaar geleden begonnen en beleeft thans een toppunt van populari- ieit, althans onder ouders en politici. De preciese verordenin gen verschillen per regio, maar meestal geldt het straatverbod vanaf elf uur 's avonds en treft het kinderen tot en met zestien jaar. Wie als kind begeleiding heeft van een verantwoordelijke volwassene, mag wél buiten zijn. Tot de grotere steden waar zo'n spertijd is ingesteld behoren Phoenix in de deelstaat Arizona, Wilmington (Delaware) en San Antonio (Texas). Het gemeente bestuur van .Washington DC heeft een soortgelijke maatregel in overweging. In Florida wordt gedacht aan een jeugd-avond- klok voor de gehele staat. De laatste tijd kondigen vooral ook kleine Amerikaanse stadjes en dorpen, waar nog nauwelijks sprake is van criminaliteit, een avondlijk straatverbod voor de plaatselijke jeugd af. „Vroeger was zoiets niet nodig. Toen zeiden de ouders gewoon tegen hun kinderen dat ze 's avonds naar binnen moesten ko men en deden de kinderen dat ook," zegt politiecommissaris Tony Ferzacca in het plaatsje Clarksberg in West-Virginia. „Maar er zijn nu niet veel volle dige gezinnen meer waar de ouders het nodige gezag hebben. De politie neemt de taak van de ouders over. Het is niet goed, maar het kan niet anders." In de grote Amerikaanse steden zijn het vooral drugs en vuurwa pens die kinderen tegelijk kwetsbaar en gevaarlijk (kun nen) maken. In de kleine steden is het het onschuldige vermaak waaraan de jeugd zich pleegt over te geven, dat uit de hand kan lopen. Een typisch beeld in 'small town America' is dat jon geren 's avonds rondhangen op de parkeerterreinen bij de talrij ke fast-food restaurants en avondwinkels en met een pick up truck - met 16 jaar heeft men al een rijbewijs - eindeloos Main Street op en neer rijden ('crui sing'). 'Langzaam maar zeker zie je hoe het verkeerd gaat. Er wordt wat gevochten, er wordt wat ver nield, wat gestolen en steeds jon ger worden de kinderen die je ook om twee uur 's nachts nog op straat ziet', aldus Ferzacca. De handhaving van de avond klokken verschilt eveneens per gemeente. In sommige steden gaat de politie zonder waarschu wing tot arrestatie over, maar in bij voorbeeld Long Beach in Ca- lifornië blaast de wijkagent om 10 uur 's avonds op zijn fluitje en roept hij de kinderen op strand en boulevard toe: „Kom op, jongelui, tijd om naar huis te gaan." Het verschijnsel avondklok is ui teraard omstreden in Amerika. Het hooggerechtshof heelt langs in een proefprocei praktijk niet willen verbw maar een organisatie als American Civil Liberties 0» (ACLU) houdt vol dat spei! een ongrondwettelijke inperij van een fundamenteel b% recht en dat het 'leeftijd^ minatie' is. „Het maakt het probleem jeugdige criminaliteit maar erger. In principe zijn, de kinderen, maar zijn de wassenen slechter gewotj Twintig jaar geleden zouden gezegd hebben: 'Laten we zien te vinden om die kind te laten basketballen'. Nu ze we: 'Laten we ze arresteren, zo vroeg mogelijk een straf geven', aldus een woordvotj van de ACLU. Ruanda had het niet no dig. Een telefoonpanel met bekende Nederlan- jers, amusement, direc- h ;euren die op de televisie produkten mogen aan bieden of een neon-sco- rebord voor de tussen stand van de inzame lingsactie. Want niet de tv-actie maar de omvang van de ramp bepaalt het succes. Maar hoe lang nog Van onze verslaggever DE HYPOTHEEK wordt keurig afgelost tot er haast geen schuld meer staat. Het in jaren opgebouwd vermo gen blijft slapend tot het mo ment aanbreekt, dat door fy sieke ongemakken de oudere huizenbezitter gedwongen is naar verpleegtehuis of be jaardenoord te gaan. En daar wacht de teleurstelling dat eerst het eigen vermogen 'op gegeten' moet worden voor dat de Staat zijn bijdrage levert. Dat is het nog steeds vertrouwd en angstaanjagend beeld voor vele oudere bezitters van wonin gen. Maar het besef neemt toe dat een eigen woning ook een prima appel voor de dorst kan zijn en een bruikbaar alternatief voor een verhuizing naar een kleiner flatje. Met enige creativiteit en een beetje lef - de oudere generaties houden doorgaans nog niet zo van het idee met een schuld de levensavond in te gaan - kan het stille vermogen in het eigen huis tot leven worden gewekt en bij voorbeeld gebruikt worden om de maandelijkse woonlasten na de pensionering fors te drukken. Of om een kostbare verbouwing uit te laten voeren, waardoor men in de eigen, vertrouwde wo ning kan blijven. Of op z'n minst om de beruchte vermogenstoets in de wet op de bejaardenoorden te vermijden. De Vereniging Eigen Huis in Amersfoort merkt dat bij oudere huizenbezitters (55 jaar en ouder) een enorme belangstelling bestaat voor het groeiend aantal constructies dat het mogelijk maakt de eigen woning te be houden, of de overwaarde te be nutten om er allerlei plezierige dingen mee te doen. 55-Plussers zullen in de nabije toekomst een ze.er dominante groep op de woning- en hypothe- kenmarkt gaan vormen. Een groep waar projectontwikke laars, banken en overheden niet langer omheen kunnen. De aan stormende grijze generaties zijn doorgaans beter opgeleid, heb ben een hoger inkomen en een betere pensioenvoorziening dan hun voorgangers. Ze kennen steeds beter de weg in het woud van financieringsmo gelijkheden en fiscale construc ties. Ze hebben er minder moeite mee op latere leeftijd een nieuwe hypotheek,te nemen of een be staande te verhogen. En anders kan het huis altijd nog verkocht worden aan de kinderen, of aan een corporatie. Op gevorderde leeftijd verhuizen naar een vaak te klein en te duur flatje is in ieder geval geen automatisme meer. Een verhuizing die lang niet al- voor hoe de overwaarde van: huis (het verschil tussen marktwaarde en het bedrag nog openstaat als hypotk schuld) aangewend kan won om dit te financieren. „Veel senioren denken dat latere leeftijd geen hypo! meer kunnen nemen of verhip bij de bank. Maar voor de ken maakt leeftijd in feite uit; als de waarde van het pi maar voldoende is om de af te dekken en het hoog genoeg om de maandlast te brengen. Senioren moeten wel op letten dat ze een vooi geschikte hypotheekvorm men. Zo is de populaire spat potheek op latere leeftijd interessant meer." Toeters en bellen zijn niet no dig bij deze tv-actie voor Ruan- la. De boodschap is al lang overgekomen want iedereen her- nnert zich de beelden van de de rampen, de lijken en de moeders met hun kinderen." Ignace de Haes van de stichting Mensen in Nood uit Den Bosch zegt het vóór de uitzending van zater dagavond. Maar zal het werken, zo'n uit zending met veel informatie en beschaafd amusement? Zondagochtend kijkt De Haes meer dan voldaan terug: de voorlopige opbrengst is 41,5 mil joen gulden. Los nog van de 15 miljoen die minister Pronk erbij doet en het geld dat de komende dagen binnen gaat komen. „Toen ik om twaalf uur 's nachts mijn machtiging op de bus ging gooien, stond er geen rij zoals Ivo Niehe zei. Maar ik merkte wel dat de bus helemaal vol zat. Een goed teken," aldus De Haes. de li inkos Hoi Kinderen dige tijd even goed bevalt, want vaak moet een flink deel van de ver trouwde spullen het huis uit, bevallen de nieuwe buren wat minder of is de bakker om de hoek toch een stuk minder dan de vorige. „Zonder uitsluitend een pleidooi te houden voor het behoud van de eigen woning, willen we de mensen erop wijzen dat er nog andere mogelijkheden zijn dan verhuizen op je 65e of 70e. Een eigen woning biedt vaak veel meer mogelijkheden voor later, dan men' zich beseft", aldus Edith Boeschoten, voorlichter van de Vereniging Eigen Huis. Een themanummer van het vere nigingsblad De Woonconsument, maakte vorig jaar duidelijk dat leden en niet-leden van Eigen Huis een reeks vragen hebben over de woonsituatie na het 55e levensjaar. In vervolg daarop verscheen onlangs een uitgebrei de brochure waarin het ouder worden in eigen huis centraal staat. Ook de overheid en de corpora ties hebben de 55-plusser 'ont dekt' als belangrijke nieuwe ca tegorie op de woningmarkt. Zo heeft de Stuurgroep Experimen ten Volkshuisvesting net een twintigtal projecten op een rijtje gezet, met speciaal op senioren gerichte eigendomsvormen 'tus sen huren en kopen'. Lasten De eigen woning wordt steeds populairder bij senioren. Lo gisch ook, want de woonlasten liggen gemiddeld vier tot vijf procent lager dan voor een huur woning. Bestaande hypotheken zijn vaak grotendeels afgelost, de maandelijkse hypotheeklas- ten blijven gelijk of dalen, ter wijl de huren ieder jaar weer met een procent of vijf worden opgetrokken. In 1985 had nog maar 30 procent van de 65-jarigen en ouder een eigen woning en 38 procent van de 55-plussers. In 2010 zijn die percentages naar verwachting gestegen tot 40, respectievelijk 45 procent. In absolute getallen is de stijging nog veel groter, omdat de groep 55-plussers de komende jaren in hoog tempo groeit. Opvallend is dat nu al 90 pro cent van de oudere woningbezit ters zeer naar tevredenheid woont en liever niet aan verhui zen denkt.. „Je moet het belang van de vertrouwde omgeving, de bushalte nabij, de buren, de su permarkt in de buurt, niet on derschatten," zegt Boeschoten. „Het is natuurlijk begrijpelijk dat ouderen op een bepaald mo ment toch een verhuizing naar een flat overwegen, maar vaak loopt het uit op een bittere te leurstelling. Er zijn minder ka mers voor je hobby's en voor de logé's, er is te weinig bergruimte voor al je oude spulletjes en je moet weer helemaal wennen aan een nieuwe omgeving." Luxe, grotere appartementen speciaal voor senioren zijn er Illustratie: Dirk Kuurstra/Vereniging Eigen Huis. wel, maar voornamelijk in de hoogste prijsklassen. „Bovendien vergeten mensen vaak rekening te houden met de kosten van de verhuizing zelf. Ga je naar een ander huurhuis, dan ben je al snel zo'n 17.000 gulden kwijt aan inrichting en dergelijke, zo hebben wij berekend. Verhuizen naar een andere koopwoning kost al gauw 50.000 gulden of meer." De brochure van Eigen Huis gaat uitgebreid in op mogelijk heden om het bestaande huis. zodanig in te richten dat het ook op latere leeftijd geschikt blijft voor bewoning. Soms kunnen bad- en slaapkamer verplaatst worden naar de begane grond of is de installatie van een (trap)lift mogelijk. De veiligheid van de bestaande woning kan op allerlei manieren aanmerkelijk worden verbeterd, de keuken kan wor den aangepast voor zittend ge bruik. Dat kost natuurlijk allemaal geld, maar Eigen Huis rekent De overwaarde van het huisl ook voor heel andere zaken gewend worden. Bijvoor! om de maandlasten drukken wanneer de pensic ring in zicht komt. Verleng van de looptijd van de theek, het stoppen met a of het afkopen van de levens: zekering, kan het verlies inkomen na VUT- of pen» datum soms uitermate g compenseren. Steeds pop! der wordt ook de const: waarbij ouders het huis aan: kinderen 'verkopen', er blijven wonen, maar op het: ment dat een verpleeg- ol zorgingstehuis in beeld komt vermogenstoets vermijden, is dan immers geen 'eigen't meer, en hoeft dus ook niet» te worden 'opgegeten'. Het aantal varianten op hetli ma eigen huis dat aantrekks is voor senioren, groeit met jaar. Zo gaan steeds meer raties over tot de verkoop duurdere huurwoningen bewoners hetgeen fiscaal I 65-plussers hebben belasting trek) interessant kan zijn. dali krijs Maar andersom gebeurt ook het op beperkte schaal; poraties juist huizen opkij van oudere bewoners, die geen geld uitgekeerd maar voor de rest van hundi gratis wonen en verlost zijn de zorg voor het onderhoud, een aantal corporaties biedt gen betaling ook al de mogeli JU heid om een onderhoudsconl: af te sluiten voor het eigen li De Vereniging Eigen Huis n zowel huurders als kopers i zich al tijdig te gaan bezinnen de woonwensen voor lil „Vraag links en rechts adv Iaat je uitgebreid inform! over alle mogelijkheden en eerst eens rustig rond voordal een beslissing neemt.' Sen! kunnen meer invloed hebber hun toekomstige woonsit® dan ze vaak zelf denken,".m! Boeschoten. Rechtbanken veroordelen het laatste half jaar steeds meer personen tot 'terbeschikkingstelling met dwangverpleging'. Een bijzondere maatregel naast een gevangenis straf, die wordt opgelegd aan criminelen met een ernstige geestelijke af wijking. Door Servaas Smulders In 1993 werd door rechtbanken en gerechtshoven in Nederland aan 130 personen de bijzondere maatregel 'terbeschikkingstel ling met dwangverpleging' opge legd. In de eerste helft van dit jaar hoorden al 100 personen deze maatregel tegen zich uit spreken. Bij het ministerie van Justitie wordt dit jaar een forse stijging van h'et aantal 'tbs'ers' verwacht. Een ontwikkeling, die volgens beleidsmedewerkers bij justitie ernstig zorgen baart. Het gevolg is een oplopend te kort aan bedden in de speciale behandelingsklinieken voor deze bijzondere groep van plegers van veelai heel ernstige misdrijven. Voor de noodzakelijke psychia trische en/of psychologische hulp moeten deze personen lan ger wachten in de huizen van bewaring of gevangenissen. Zo bezetten zij daar langer cellen, waarover justitie graag beschikt om verdachten van ernstige de licten vast te houden tot hun berechting, de zogenoemde pre ventieve hechtenis. Het gevolg is het inmiddels alom bekende als ook even verguisde 'wegzend- beleid'. Voor het plotseling sterk stijgen de aantal tbs'ers - vooral in het arrondissement Den Bosch - is volgens drs. H. Kleinjan, sector manager voor tbs bij het minis terie van Justitie, geen concrete oorzaak aan te wijzen. Kleinjan: „Het aantal tbs'en 'lift mee' in de stijgende criminaliteit, den ken we. Of misschien is het 't succes van de bijzondere maat regel. Mogelijk lopen er meer ernstig geestelijk gestoorden rond." Kort gedingen Op dit ogenblik zitten in huizen van bewaring al 70 personen met 'tbs' op een behandeling in een speciale kliniek te wachten. Vol gens de huidige prognose loopt dit aantal op naar' 170 in 1998. Kleinjan: „Een aantal waarmee je twee klinieken van elk 80 tot 90 behandelplaatsen bezet." De wachttijd voor de te behandelen personen loopt inmiddels ook op. Van een half tot een heel jaar, mede afhankelijk van de kliniek waar ze naar toe moeten. Kleinjan: „Het gebeurt al dat justitie in kort geding wordt ge dagvaard waarbij plaatsing in een kliniek wordt geëist. Veelal gaat zo'n eis vergezeld van een financiële claim of een schade vergoeding. Het liep tot dusver voor justitie op dit terrein goed af." Justitie heeft aan de hand van rapportages vastgesteld dat de behandelingsduur van de tbs'ers de laatste jaren langzaam op loopt. Gemiddeld duurt een be handeling in een tbs-kliniek al vijf jaar. Heeft de geestelijke stoornis een seksueel karakter dan gaat het al gauw om acht jaar. Slechts een heel kleine groep personen van wie kan worden gezegd dat zij 'chronisch gevaarlijk' zijn, blijft nog langer en soms 'levenslang' in de in richting. Terugkeer Kleinjan: „De laatste groep? On geveer tien personen. Alle ande ren keren dus op een zeker mo ment terug in de samenleving. Het gaat erom deze mensen weer zo goed mogelijk te laten func tioneren. Wetenschappelijke stu dies naar een verval in herhaling (recidive) met het plegen van ernstige misdrijven door deze personen zijn niet ontmoedi gend. Er is dus een groeiend vertrouwen in de effectiviteit van de bijzondere maatregel, die tbs is. Dat verklaart mogelijk ook de groeiende vraag naar de ze voorziening, duur met een langdurige verpleging maar met een duurzaam effect. De eerste uitkomsten van de laatste wetenschappelijke studie naar recidive onder tbs-ver pleegden, die eind dit jaar ver schijnt, is dat in een op de vijf gevallen sprake is van 'ernstige recidive'. Aan het einde van de jaren tachtig lag dit percentage een fractie hoger. De beleidsmedewerkers bij justi tie maken er geen geheim van dat de nieuwe 'bezuinigingstom bola' in de huidige kabinetsfor matie de gewenste uitbreiding van tbs-klinieken in de weg kan staan of zal opschorten. Justitie beschikt thans over zo'n 600 ver pleegbedden in acht tbs-inrich tingen met als meest bekende: Van Mesdagkliniek in Gronin gen, Pompekliniek in Nijmegen en F.P.K. Grote Beek in Eindho ven. In 1998 is een aantal van 800 bedden dringend gewenst. Al eerder liet justitie weten voor de noodzakelijke uitbreiding te kijken maar mogelijkheden in Limburg. Justitie plaatst de spe ciale behandelingsinstituten waarin om vluchten te voorko men een bijna even strenge be waking bestaat als in gevange nissen, het liefst nabij of tegen bestaande psychiatrische inrich tingen. In Limburg komen Maas tricht en Venray voor een kliniek in aanmerking. Kleinjan erkent dat de drui de tbs-klinieken verder toe»* door overname van het a van de commissie Fokkens. commissie adviseerde de ffi ter een veroordeelde met gevangenisstraf met voortaan eerst de tbs te 1" ondergaan. Minister Kösto het advies niet helemaal ovi nomen maar het parlement weten zoveel mogelijk in geest ervan te willen Kleinjan: „Het gevolg is delijke extra druk op de teit bij de tbs-klinieken van1! tig plaatsen. We proberen te ken of veroordeelden sneller' te plaatsen, het is echter automatisme." „Snellere verpleging namelijk vaak ook sneller p' verlof want, zoals gezegd, is in principe gericht op d' rugkeer van een veroordeeld! de maatschappij. Het kan sommige gevallen bij misdnP waarbij de maatschappelijk de ernstig is verstoord, wenst zijn dat zo'n persoon snel in die samenleving keert. In zulke gevallen zo» snelle terugkeer niet word® grepen." poor Hans van Alebeek Mix Vanaf het begin stond voor de Samenwerkende hulporganisa ties en de omroepen vast dat de ;v-actie voor Ruanda een 'waar- en stijlvolle' avond moest worden. „Een aanpak 'van dik ïout zaagt men planken' had ook niet gepast. Een blote zan geres tegenover de ellende in 3oma? Dat kan niet. En je ziet, zoals het pu gepresenteerd werd, was het een hele goeie mix tus sen amusement en zinvolle infor matie." dit de nieuwe aanpak wordt lij de - onvermijdelijke - nieu- ve rampen en bijbehorende tv- icties, is nog maar de vraag. „Je vent snel' a'atP nieuwe dingen," :egt de voorlichter. „Zo'n uit- ;ending op zes netten tegelijker- ;ijd is volstrekt nieuw. Maar de sta an) ■'t :egt r con /an onze correspondent Ad Roos - In de Goese wijk Zuid fonderden mensen in angstige 'lijken in de zekerheid dat het e 'e UFO (Unidentified Flying O loggetuigen uit een rond licht met enkele sprieten. Hoe langer het di lacht te zien. 'e melding van de UFO kwam linnen, die er direct op af ging. pgeschakeld, die op haar beurt "oninklijke Luchtmacht in Millin radarschermen eens goed in de !n zo stond iedereen constant erbinding en werd ook John Ste ittelijke jaren met het fenomeen teindelijk bleek na het loeren it er ook nog eens draadjes aa hotel' zaten, die bijzonder aard 'liegende schotel maar een eenvou Aan elke UFO die wordt gemeld Steenbergen. „Wat in Goes is ge jchtend voorwerp dat een beetje ?n misschien ook wel een angst v _yl overtrokken beeld." ?e vliegeraar heeft van de politie ?E KANS dat er een paars kabi heeft afgelopen weekeind moeten nog wel enkele ho 'erwachting is dat dé fracties v wars zullen liggen dat ze hun boodschap dat paars opnieu 'VD-fractieleider Frits Bolkestei icnterban. Er is een kleine gro ï},er De Korte die niet enthou iheralen straks met de PvdA in -ij zorgen voor veel onrust b 'ekend staat om haar roddel lans Wiegel heeft dit binnenb ^rd met zijn uitspraak dat hij net grote bezorgdheid gadesla ■aris van de koningin zegt er p 'actieleider Bolkestein de bel 'erkwanselt. goeroe van Giekerk ma °Pmerkingen duidelijk dat zijn ■van de vereniging van ziekte ly- politieke ambities heeft wegel volgend jaar naar verw ator. Het liefst als voorzitter e VVD-top heeft de kritiek va 'el geveegd. Dat is de en steund door de resultaten Wiegel zich gepasseerd a!%h eveneens alle media- ?pto|t-f'n 'e'c'c'e zijn ploeg Q Zonder het populisme v (ok lerd 'aris lateis.

de Stem | 1994 | | pagina 2