Meer dan Fries kan een mens niet worden' lleiding ijsvragen Moore moet nog wachten op wereldtitel Strand begint zaal in de wielen te rijden Organisatie verdient geen onderscheiding ■uws kor1 Het maakt Franke Sloothaak niet uit welk volkslied voor hem gespeeld wordt Bijna 315.000 bezoekers iO«S lay Ircelona og onzeker voor Gillhaus DE STEM SPORT B3 Nieuwe opzet landenwedstrijd Artamonov en Vanags winnen open NK beachvolleybal SPORTNIEUWS kort Derde titel Van den Hoogenband Polhanova wint Tour Féminin Spoedvergadering cricketbond JGUSTUS 1994 M Rallesteros is bij hetl Inchen één slag te kortl lulty was net iets beter! Hat de wedstrijdleiding! 5500 gulden en verste-l zijn positie in de top.l |ran de jaarranglijst. Hetl ooi werd gewonnen door| rit Stuart Little met a, negentien onder hetl gemiddelde. f Steenkamer werd negen-I Ij een ander toernooi in de] nenge Tour, het Opei leds kampioenschapl Jhplay. Hij werd in del ■tfinales uitgeschakeld! tweed Per Nyman won het| fement op de Upsalaclub. ot-Brittannië en Ierland! Inen met overmacht del Jijks terugkerende wed-f fd om de EGA Trophy van) 1 continent Europa (18-6)1 Duden op De Pan in Bosch] Duin. De betere spelers vanj |toernooi waren Lee James) |naar van het Brits ama-J I-kampioenschap, en Gor) Sherry.- nchen. BMW Open. Kdstand: 1. McNulty (Zim) 274 171 68 65), 2. Ballesteros (Spal i (69 68 72 66), 3. Roe (Gfirl i (68 71 68 69), 4. Clarke (GBrj I, 5. Robinson (GBr), Blano Vf) 278, 7. Rocca (Ita), Hawkef £f), Cooper (GBr), Struvel ti), Fasth (Zwe), Mitchell Br), McFarlane (GBr) 279. Jnève. Rolex Tournament, tdstand: 1. Little (GBr) 269 (61 165 67), 2. Hallberg (Zwe) 27l| ■Briggs (GBr) 272, 4. Robsoitf pr) 273, 5. Sandelin (Zwe) 2761 fcluntz (Ned) 277 (67 69 72 69] fcch en Duin. EGA Trophy, [idstand: Groot-Brittannie Pand - Continentaal EuropJ 16. Uft Dan Petrescu, verdedigei 1 tijdens het WK, aangetrokl Fhet Italiaanse Genoa, die in 1-erd ruim 3,6 miljoen gulden tesday, was tevreden over hel leilijk spelers uit Italië aan te Jch gemeld. De Roemeen, diei tr bij Foggia onder contrac' laging. „Dit is een test. Ik ke In ervan onder de indruk I |and het moeilijkste van he gr uit," aldus de internationi i Steaua Boekarest meetrain ■g kan afhalen. npioen Barcelona heeft inter Athletic de Bilbao. De ploe voor de 28-jarige aanvaller 1 Ibao-speler Eskura. Wee clubs namen enkele weke j zich momenteel in Nederlan pmpetitie, op 4 september, kr vijf jaar. Zijn vervanger b lousiast binnengehaald. „Hij pn goede pass en is vooral Bebeto laten weten nog ee te hebben. De 'tweede' spit jtus in Spanje aanwezig zijn |de training hervat. Scoorde, vindt evenals Romari lerust. „Ik heb al vier iaaij lat ik er recht op heb." B |leurstelling gereageerd op voor opschudding door zij [tellen. De Spaanje titelhoudf Iraziliaanse wereldkampioen i dse aanvaller van AA Gent, di op proef heeft getraind, herva sche club. ers van AA Gent wil dat nie gaat spelen. Als zich opnieuv :aal meldt, is de kans groot da oor drie jaar onder contract, an ik altijd gebruiken," zeg drie weken bij andere club- ij graag weg wil." irlander die bij AA Gent onde -izoen wellicht voor AZ. - l nieuwe hoop gekregen op •n en Stade Rennes heeft zich- dv t begeven voor de Vitesse-sphs. principe al akkoord verklaar' in de Arnhemse spits, maar 1 zijn zaak. wil Gillhaus woensdag eerst no derland-toernooi, voordat er ee :n. Naar aanleiding van GillhauS :noa zullen de Fransen vervolg®; rhandelingen gaan openen met a MAANDAG 8 AUGUSTUS 1994 Foxhill Park (anp) - Zijn voorsprong is groot, de we reldtitel bijna binnen. Cros ser Bob Moore had de mondi ale titel in de 125cc-klasse zondag kunnen grijpen, maar werd in de voorlaatste Grand Prix dwars gezeten door de Italiaan Chiodi. Moore won op het circuit van Foxhill Park de eerste manche, eindigde als tweede in de tweede reeks achter Chiodi. En die Itali aan had de Amerikaan achter zich moeten laten om zich al voor het einde van de cyclus om de wereldtitel te laten kronen. Bob Moore wordt de opvolger van de Nederlander Pedro Trag- ter, nadat de Amerikaan drie keer als tweede in het WK was geëindigd. „Och, een probleem is het niet dat de titel nog niet definitief heb binnengehaald. Wint Chiodi straks in Belgie twee manches, dan heb ik al aan vier punten voldoende. Dat moet lukken," zei de Amerikaan. Tragter, die derde in de WK- stand staat, moet dus afstand van de titel doen. Op het harde circuit in de buurt van Swindon reed de Nederlander bepaald niet als een titelverdediger. In beide manches had hij grote moeite om zich langs zijn bela gers te werken. Meer dan een klassering als zevende en achtste zat er voor hem niet in. „Het leek wel of ik vandaag bang was," verklaarde Tragter na af loop. Dave Strijbos verging het beter. In de eerste manche werd hij kort achter Moore tweede en in de andere manche werd hij der de. „Het ging prima, al kon ik in het begin de juiste lijnen niet vinden. Alleen jammer dat de tweede start mislukte. Chiodi en Moore waren te ver weg. Leon Giesbers reed zich twee keer in de punten (tiende en twaalfde). Remy van Rees was weer van de partij, maar had twee keer problemen met zijn motor. John van den Berk ein digde als achtste in de eerste manche, maar gaf na een val in de tweede manche op. Namen. Grote Prijs van België, 500cc. Eerste manche: 1. Hansson (Zwe) Honda, 2. Geukens (Bel) Honda, 3. Boonen (Bel) Kawasaki, 4. Theybers (Bel) Honda, 5. Van Leeuwen (Bel) Honda, 6. Jacobs (Bel) Husaberg, 7. Van Doorn (Ned) Honda, 8. Marsh (Ier) Honda, 9. Smets (Bel) Vertema- ti, 10. Martens (Bel) Husqvarna, 19. Hulsen (Ned) Honda. Tweede manche: 1. Smets, 2. Mar tens, 3. Hansson, 4 Geukens, 5. Liles (VSt) Honda, 6. Van Doorn, 7. Dirkx (Bel) Honda, 8. Anstie (Eng) fïonda, 9. Van Leeuwen, 10. They bers. WK-stand WK: 1. Hansson 311 pun ten, 2. Martens 295, 3. Smets 262, 4. Van Doorn 172, 5. Weustenraed (Bel) Honda 151, 6. Liles 133, 7. Theybers 124, 8. Anstie 112, 9. Dirkx 111, 10. Darryl King (NZe) Honda 107. Foxhill Park. Grote Prijs van Enge land, 125cc. Eerste manche: 1. Moore (VSt) Ya maha, 2. Strijbos (Ned) Suzuki, 3. Vialle (Fra) Kawasaki, 4. Beirer (Dui) Suzuki, 5. Chiodi (Ita) Honda, 6. Dal Lago (Ita) Honda, 7. Tragter (Ned) Suzuki, 8 Van den Berk (Ned) Suzuki, 9. Balducci (Ita) Honda, 10 Giesbers (Ned) Suzuki, 17. Van Dru- nen/Suzuki, 25. Versteeg/Honda Tweede manche: 1. Chiodi, 2. Moore, 3. Strijbos, 4. Vialle, 5. Federici (Ita) Yamaha, 6. Beirer, 7. Mannen (VSt) Suzuki, 8 Tragter, 9. Swanson (Eng) Suzuki, 10. Shelton, 12. Giesbers, 18. Van Drunen; 26. Stallmann/Ka- wasaki. WK-stand: 1. Moore 324, 2. Chiodi 288, 3. Tragter 241, 4. Strijbos 188, 5. Vialle 154, 6. Pichon (Fra) Honda 152, 7. Beirer 151, 8. Dal Lago 129, 9. Manneh 126, 10. M Bartolini 114, 13. Giesbers 84, 14. Van den Berk 57, 17. Van Drunen 37, 21. Sweebe 23, 22 Van Rees 22, 31. Stallmann 8, 32. Versteeg 6, 35. Van Asten 3. Door Giel Hendrix Den Haag - Duitsland beschikt momen- amazones uit dat land maar liefst zeven teel over de beste sportpaarden van de van de veertien wereldtitels en ook nog .hele wereld. Tijdens de Wereldruiterspe- eens vier zilveren en vijf bronzen plak- len in Den Haag veroverden ruiters en ken. Den Haag (anp) - De interna tionale hippische federatie (FEI) heeft zondag besloten een andere opzet voor de lan denwedstrijd springen in te voeren. Vanaf 1 januari vol gend jaar komen op CHIO's alleen de beste zes landen terug voor de tweede ronde. Bovendien verschijnen de ruiters van hetzelfde land achter elkaar in de piste. Dat gaat in de toe komst ook op WK's en EK's gelden, ofschoon op die evene menten wel alle landen terugko men voor de tweede omloop. Dit omdat de resultaten meetellen voor de individuele ranglijsten. Bij de huidige opzet bestaat een landenwedstrijd uit twee ron den, waarin alle landen uitko men. Van elk land start eerst de kopman. Tussen hem en de num mer twee van zijn team zit vaak een hele lange tijd. Het besluit van de FEI is geno men na een voorstel van de rui- ters, die de landenwedstrijd in de huidige opzet niet interessant vinden. Voor het publiek en de televisie is het een marathonzit ting. De belangstelling voor de landenwedstrijd op de Wereld- ruiterspelen was zaterdag matig. Eerder liet de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comi té, Samaranch, weten de landen wedstrijd langdradig te vinden. Ook de meest tot de verbeelding sprekende titel, die van de indi viduele springruiters, verhuisde gistermiddag naar Duitsland. Om precies te zijn naar Steinfeld in het Munsterland, want daar woont momenteel Franke Sloot haak met zijn vrouw Sabine. De 36-jarige Sloothaak bleef giste ren in de finale met vier ruiters als enige op 0 strafpunten staan. De Fransman Michel Robert had pech. Uitgerekend met het paard van Sloothaak, San Patrignano Weihaiwej, kreeg hij een half strafpunt aan de broek. 1,35 se conde, op een totaal van 260, werd de Fransman fataal. Ovennacht De wereldtitel kon de Duitsers nauwelijks ontgaan gistermid dag, want met Sloothaak, Olym pisch kampioen Ludger Beer- baum en de verrassend sterke Sören von Rönne, konden ze het met zijn drieën opnemen tegen de enige 'buitenlandse' concur rent, Michel Robert. Trouwens in de finale van de laatste twintig ruiters zaterdag avond waren niet alleen alle vier de Duitsers (Hafemeister was ook bij hen) vertegenwoordigd, maar bovendien was ook nog eens de helft van de deelnemen de paarden van Duitse afkomst. Beter kan de suprematie van Duitsland niet in cijfers worden uitgedrukt. Voor Franke Sloothaak is deze wereldtitel, hij won ook donder dag al WK-goud met de ploeg, Van onze verslaggever Den Haag - Volgens officiële gegevens zijn de Wereldruiterspelen de afgelopen twaalf dagen bezocht door in totaal 314.500 mensen. Vooraf was voor zes miljoen aan kaarten verkocht en aan de kassa's werd nog eens 3 miljoen gulden omgezet. Dat is een miljoen meer dan door de organisatie begroot, maar dat wil niet zeggen dat dat ene miljoen ook echt 'over' is. Joep Bartels namens de organisatie: „Daar zal wellicht helemaal mets van overblijven. Dat geld hebben we hard nodig, want we hebben heel veel extra onvoorziene kosten moeten maken. Vooral door de hitte, waardoor we veel meer koelinstallaties hebben moeten huren en op het laatste moment hebben we ook nog meer bewakingspersoneel moeten inhuren. Als daarvan de rekeningen binnen komen de volgende week, zal dat ongetwijfeld in de tonnen lopen. Veel wijzer worden we dus zeker niet van dat miljoen, maar het is in ieder geval mooi meegenomen. Anders hadden we al dat geld uit eigen zak moeten betalen en dat was natuurlijk veel erger geweest." de eerste grote internationale in dividuele titel. Bovendien is het de bekroning van zijn wederop standing. Nadat hij in 1992 ver trok uit de stal van zijn leer meester en baas Paul Schock- emöhle, dreigde hij sportief in een groot gat te vallen. Sloot haak stond op eigen benen, maar had geen goede paarden meer. De komst van sponsor San Pa trignano, een bolwerk dat begon als afkickcentrum voor aan drugs verslaafde jongeren, maar inmiddels een grote naam in de Italiaanse agrarische wereld heeft opgebouwd, betekende voor hem de ommekeer. De aan koop van de 9-jarige merrie Wei haiwej deed de rest. Hoe het paard precies aan zijn naam ge komen is, weet eigenlijk nie mand, Sloothaak haalt er de schouders over op. Het verhaal gaat dat een Zwitserse kenner schrok van het uiterlijk van het paard en uitriep: Weihaiwej. Het paard, dat een blauw en een grijs oog heeft, is inderdaad niet moe ders mooiste, maar springen kan de Oldenburger als de beste. Dat bewees de merrie de afgelopen dagen meer dan eens, want in elf omlopen maakte het paard een enkele springfout. Het tilde zelfs de drie overgebleven concurren ten gistermiddag over de hinder nissen. Franke' Sloothaak is zoals be kend een ras-echte Fries, die naar Duitsland trok om zich te bèkwamen in de ruitersport. In 1979 nam hij de Duitse nationa liteit aan en vanaf dat moment werd voor hem het Duitse volks lied gespeeld als dat zo uitkwam. Toch ligt de nuchtere Fries daar niet echt wakker van: „In het begin was dat wel vreemd, maar ik ben er onderhand aan ge wend. En deze wereldtitel heeft niets met een land te maken. Dit is een individuele strijd, waarbij de afkomst geen enkele rol speelt. Wij' Duitsers hebben ook niet onder een hoedje gespeeld. We hadden vanmorgen stiekem kunnen oefenen op eikaars paar den, maar dat hebben we niet gedaan. En Nederlands of Duits, dat zegt mij totaal niets. Mijn stelregel is gewoon: 'Meer dan Fries kan een mens niet worden! Dus ze spelen maar een deuntje voor mij, het maakt me niets uit." Franke Sloothaak bezig aan zijn ereronde, Sören von Rönne was de groot ste verrassing van het WK. De 32-jarige ruiter uit Neuendeich brak drie jaar geleden op het CHIO van Aken door toen hij daar een van de belangrijkste proeven won. Toch veroverde hij pas dit jaar een plaats in de Duitse ploeg, mede doordat enkele kandidaat- paarden geblesseerd waren. Von Rönne verdient weliswaar zijn kost in de paardenwereld, maar als beroepsruiter kan men hem niet betitelen. Von Rönne: „Ik zal in de toekomst wellicht meer grote toernooien kunnen gaan rijden, maar van huis uit houd ik me bezig met de opleiding en verkoop van jonge paarden en dat zal ook in de toekomst mijn belangrijkste taak blijven. Daar veranderen die gouden (ploeg) en bronzen medaille ook niets aan." Nederland speelde individueel geen enkele rol op het WK. Jos Lansink mocht als enige (Zoer, Tops en Raymakers werden don derdag al uitgeschakeld) zater dagavond nog bij de beste twin tig starten. Hij begon als elfde aan de wedstrijd, maakte in twee rondjes drie springfouten met Easy Jumper en belandde uitein delijk op de twaalfde plaats. Wereldruiterspelen Springen. WK-finale, vier manches met paarde- wissel: 1 Sloothaak (Dui) 0 strafpun ten, 2. Robert (Fra) 0,5, 3 Von Rönne (Dui) 4, 4 Ludger Beerbaum 12. Rangschikking paarden: 1. Almox Ra- tina Z (Beerbaum) 0, 2. San Patrignano Weihaiwej (Sloothaak) 0,5, 3 Taggi (Von Rönne) en Miss San Patrignano (Robert) beiden 8. Voorlaatste WK-concours voor beste 20 combinaties, eerste manche: 1 Ro bert (Fra) Miss, Ludger Beerbaum (Dui) Ratina Z en Sloothaak (Dui) Weihaiwej 0 strafpunten, 4. Bost (Fra) Souviens Toi III Equus 0,25, 5. Rodrigo Pessoa (Bra) Loro Piana Special Envoy en Lansink (Ned) Bollvorm's Easy FOTO ANP Jumper 4, 7 Von Rönne (Dui) Taggi 4,25, 8. Markus Fuchs (Zwi) Interpane Goldlights 4,75, 9 Rozier (Fra) Baiko Rocco V 5, 10. Nelson Pessoa (Bra) Chouman 5,75, 11. McPherson (ZAf) Merci Boku, Lauber (Zwi) Lugana II en Thomas Fuchs (Zwi) Major AC Folien 8, 14". Chesney (Ier) Diamond Exchange 8,25, 15. Hafemeister (Dui) PS Priamos 9, 16. Bengtsson (Zwe) Paradiso en Stovel (VSt) Mont Cenis 12, 18. Michael Whitaker (GBr) Eve rest Midnight Madness 12,25, 19. Un derbill (Can) Monopoly 13,75, 20. Grubb (VSt) Elan Denizen uitgevallen. Tweede manche: 1. McPherson, Under bill, Chesney, Rodrigo Pessoa, Thomas Fuchs, Nelson Pessoa, Von Rönne, Ro bert 0 strafpunten, 9 Lauber en Rozier 0,25, 11 Bengtsson en Ludger Beer baum, 13. Markus Fuchs, Bost 4, 15. Sloothaak en Stovel 4,25, 17. Lansink 8. Niet gestart: Hafemeister, Grubb en Michael Whitaker. Stand WK voor finale: 1. Sloothaak 6,67, 2. Ludger Beerbaum 9,05, 3. Ro bert 11,78, 4 Von Ronne 12,16, 5. Nelson Pessoa 13,77, 6. Bost 14,68, 7. Thomas Fuchs 16,74, 8. Rodrigo Pessoa 22,78, 9. Rozier 23,42, 10. Chesney 24,70, 11. Markus Fuchs 24,75, 12. Lansink 27,92, 13. Stovel 28,90, 14. Underhill 28,96, 15. McPherson 28,98, 16. Lauber 29,20, 17. Bengtsson 33,60 Spel 77:1931677. Super 6:532898 Belgische lotto: 3 - 4 - Reservegetal: 30. Joker: 9205720. i4 -17 - n Van onze verslaggever Léon Krijnen Amsterdam - Viktor Arta- monov en Ainars Vanags zijn gisteren in Amsterdam open Nederlands kampioen beach- volleybal geworden. De twee Letten, afgelopen seizoen in de zaalcompetitie actief voor respectievelijk Bovo en Bre vok, versloegen in de finale het Nederlandse koppel Rinie Boutens en Marco Klok in 'twee sets: 12-2, 14-12. Waar mee het Letse duo driedui zend dollar verdiende, en Klok en Boutens het met de helft moesten doen. Michel Everaert en Sander Mul der werden zaterdagmiddag in de halve finales door Artamonov en Vanags met 15-7 uitgescha keld. Hoe het beachvolleybal zich in de nabije toekomst zal ontwik kelen, weet geen mens. Feit is dat de in Europa betrekkelijk jonge sport zich in de Oude We reld in een opgaande lijn be vindt. „Wat surfen tien jaar ge- den voor zeilen betekende," al dus de bondscoach van de natio- nale volleybalploeg, Joop Albe- da, „doet beachvolleybal nu voor het volleybal. Toen die sport Olympisch werd en Stefan van den Berg ook nog goud behaal de, was dat net dé injectie die het surfen nodig had. Ik zie wel parallellen met die ontwikke ling". Het surfen mag inmiddels in een diep dal zitten, maar het beach- volley heeft nu een stevige wind mee. Met allerlei problemen van dien. Albeda reageert verbaasd als hij hoort dat Michel Everaert en Sander Mulder van het be stuur van hun club, TDK-Bre- vok, toestemming gekregen zou den hebben om pas op 1 oktober op de training te verschijnen. „Meen je dat nou?", aldus de bondstrainer, „en twee weken later begint de competitie. Dat kan toch niet..." Albeda begrijpt best dat er een hoop spelers zijn die de zaal de zaal zullen laten als ze op het strand meer kunnen verdienen. Zelf zag hij Marco Klok bij de nationale selectie vertrekken, terwijl ook Sander Mulder van Dynamo naar Brevok verkaste, omdat hij in Breda meer tijd zou krijgen om zich aan het strand- volleybal te wijden. Bovendien is ook de tweede spelverdeler van Brevok, John Stubbe, een actief strandballer, zodat de Bredase, club deze week zonder spelver delers aan de training kan gaan beginnen. „Dat zijn dingen die niet kun nen," aldus Albeda, zonder het woord 'competitievervalsing' in de mond te willen nemen. „Dat strandcircuit blijft de komende jaren heus wel groeien, zodat de keus dan sneller gemaakt zal moeten worden. Want gekozen zal er moeten worden. Het is onmogelijk om zowel op het strand als in de zaal op topni veau te presteren. Dan wil ik het nog niets eens over clublrouw en verplichtingen maken. Dan blij ken toch al betrekkelijke ele menten zo gauw er geld in het spel is. Maar het kan gewoon niet, het is praktisch en spel- technisch onmogelijk." De technisch directeur van de NeVoBo begrijpt ook niet goed waarom het IOC voor de twee mansformule gekozen heeft. „Twee tegen twee heeft zijn be perkingen," aldus Albeda, „Ne gen van de tien keer pakt de ontvanger de service terug. Drie tegen drie, zoals dat in het bui tenland ook veel gespeeld wordt, levert veel aantrekkelijker spel op. Een derde man kan zich nog eens verstoppen, er kan iets on verwachts gebeuren. Bij twee te gen twee staat steeds min of meer vast wat er gaat gebeuren." Gisteren bleek nog maar eens dat er nog een hoop moet gebeu ren, voordat het strandvolleybal een volwassen sport wordt, wil het niet een door bijverschijnse len gedomineerd vakantiecircus blijven. Aan de hand van de machtige televisie was besloten om eerst de finale te laten spe len, en pas daarna de strijd om de derde plaats. Die toch al een niet meer ter zake doend duel is en bijvoorbeeld in het tennis al sinds mensenheugnis geschrapt. In die strijd om de derde plaats, ook nog goed voor duizend dol lar het duo, voelde vooral Ever aert zich geroepen om niet alleen te volleyballen, maar ook nog om de entertainer uit te gaan hangen. Een rol die hem hele maal niet op het lijf geschreven is, bij de leiding merkbaar tot irritaties leidde en op de tribu nes aanleiding was tot plaatsver vangende schaamte. Maar ja, het beachvolleybal moet ook nog volwassen worden. „Laten we eerst maar eens af wachten of we deze eeuw über haupt nog zo'n zomer als deze krijgen," aldus Albeda. „Als het volgend jaar weer net zo koud en nat is als vorig jaar, dan ziet zo'n strandseizoen er weer heel an ders uit En vergeet niet dat het voor bijna niemand te betalen is om al die buitenlandse kwalifi catietoernooien af te lopen..." UITSLAGEN Amsterdam. Dutch Open beachvolley bal (mannen) Groep A: Everaert/Mulder (Ned) - Schroffenegger/Sehroffenegger (Oos) 15-11, Boutens/Klok (Ned) - Bernabé/ Leitner (Ita/Oos) 15-10, Englen/Jo- hansson (Zwe) - Van Rossem/Van Sol- kema (Ned) 17-16, Everaert/Mulder - Boutens/Klok 15-3, Van Rossem/Van Solkema - Schroffenegger/Sehroffene gger 16-14. Englen/Johansson - Berna- bé/Leitner 15-11. Eindstand: 1 Everaert 9, 2. Boutens 8, 3 Engten 8, 4 Bernabé 8, 5. Van Rossem 7, 6. Schroffenegger 5. Groep B: Artamonov/Vanags (Let) - Van Hal/Stubbe (Ned) 16-14, Groen- huijzen/Vos (Ned) - Kempenaers/Bae- yens (Bel) 17-15. Walser/Carey (Zwi/ VSt) - Hjeltnes/Kjemperud' (Noo) 15-10, Groenhuijzen/Vos - Van Hal/ Stubbe 15-8, Walser/Carey - Artamon ov/Vanags 15-7, Hjeltnes/Kjemperud - Kempenaers/Baeyens 15-6. Eindstand: 1 Walser 10 punten, 2. Artamonov 9, 3 Groenhuizen 8, 4 Hjeltnes 7, 5. Van Hal 6, 6. Kempenae- rs 5. Plaatsingswedstrijden: om elfde plaats: Schroffenegger/Sehroffenegger - Kem- penaers/Bayens 15-6, om negende plaats: Van Rossem/Van Solkema - Van Hal/Stubbe 16-14, om zevende plaats: Hjeltnes/Kjemperud - Bernabé/ Walser 15-12, om vijfde plaats: Englen/Johansson - Groenhuijzen/Vos 15-13. halve finales: Boutens/Klok - Walser/ Carey 15-11, Artamonov/Vanags - Everaert/Mulder 15-7 finale: Artamonov/Vanags - Boutens/ Klok 12-2 14-12, om derde plaats: Everaert/Mulder - Walser/Carey 12-10 6-12 16-11. Pardubice - Pieter van den Hoogenband heeft op de slotdag van de Europese jeugdkampioenschappen in de Tsjechische plaats Pardubice zijn derde gouden medaille behaald. Na de 100 en 400 meter vrije slag won de 16-jarige zwemmer van PSV ook de 200 meter. Hij tikte aan na 1.52,47. Ook die tijd betekende een verbetering van zijn nationale aspirantenrecord, dat sinds het NK in Drachten op 1.52,52 stond. Bondscoach Titus Mennen was niet alleen over het grote Brabantse talent te spreken, ook de andere selectieleden pres teerden naar behoren. Bijna iedereen verbeterde wel een of meer persoonlijke records en de meesten zwommen ook in een A- of B-finale Pardubice. Europese jeugdkampioenschappen, derde dag: MEISJES 200 vrij: 1. Jung (Dui) 2.03,30, 8. Van der Weyden (Ned) 2.09,58. B-finale: 7. Hommes (Ned) 2.10,02. 400 vrij: 1. Jung 4.15,72, B-finale: 1. Hommes 4.27,67, 5. Van der Weyden 4.29,78. 800 vrij: 1. Jung 8.45,70, 8. Van der Weyden 9.23,78. Series: 9. Hommes 9.10,02. 100 vlinder: 1. Komorowicz (Pol) 1.03,25, 8. Marieke Smit (Ned) 1.04,82. 100 school: 1. Landik (Rus) 1.11,44, Series: De Boer (Ned) 1.16,94. 200 school: 1. Landik 2.33,69 200 wissel: 1. Casaru (Roe) 2.20,81 B-finale: 5. De Boer 2.26,15. 4x100 wissel: 1. Rusland 4.19,59. JONGENS 200 vrij: 1. Van den Hoogenband (Ned) 1.52,47 (Ned. aspirantenrecord), 8. Ganzevles (Ned) 1.57,03 1500 vrij: 1. Brembilla (Ita) 15.30,68. 100 rug: 1. Kizierowski (Pol) 57,79 B-finale: 8. Bosch (Ned) 1.00,51. 200 vlinder: 1. Parry (GBr) 2.02,51. 200 school: 1. Perrot (Fra) 2.16,17. 4x100 vrij: 1. Rusland 3.28,41. Nederland 3.29,03 (Veens 52,77, Hulsen 52,62, Bijl 53,95, Van den Hoogenband 50,05) gediskwalificeerd wegens foute overname. 4x100 wissel: 1. Rusland 3.49,26. Aipe d'Huez - Valentia Polhanova heeft zaterdag de Tour Féminin gewonnen. De Russin volgde de afwezige Leontien van Moorsel op, die de afgelopen twee jaar in Frankrijk heerste. Polhanova, vorig jaar zevende met ruim een kwartier achter stand op Van Moorsel, had bijna drie minuten voorsprong op de Litouwse Iolanta Polikiavisjoete en ruim vier op de Fran?aise Cécile Odin. De rensters van bondscoach Frans van Diepen waren niet terug te vinden bij de eerste tien van het eindklassement Elsbeth Vink, vorig jaar nog vijfde, was met de achttiende plaats de beste Nederlandse met ruim achttien minuten achterstand op de Russische winnares. Yvonne Brunen, die als enige Nederlandse een etappe wist te winnen, nam in het eindklassement de dertigste plaats in. De Nederlands kampioene, die in de eerste week van de Tour Féminin lange tijd tweede stond in het algemeen klassement, moest ruim een half uur toegeven op Polhanova. Tour Féminin. Twaalfde etappe, Vaujany - L'AIpe d'Huez: I Rasa Polikjavitsjoete (Lit) 104 km in 3 36.50, 2. Jackson (Can) 0.28, 3. Polhanova (Rus) 0.43. 4. Marsal (Fra) 2.36, 5. Odin (Fra) 3.04, 22. Vink 8.58. 39. Brunen 15.59, 46. Dijkstra 19.22, 52. Overgaag 23 37. 57. Borst 26.53 Eindklassement: 1. Polhanova 34.52.37, 2. Jolante Polikjavitsjoete (Lit) 2.52, 3. Odin 4.17, 4. Marsal 7.02, 5. Jackson 7.32, 18 Vink 18.32, 30. Brunen 31.52. 46. Dijkstra 49.21, 58. Borst 1.04.45, 60. Overgaag 1.18.47. Den Haag (anp) - Het bestuur van de Nederlandse Cricket Bond komt vanavond in spoedvergadering bijeen naar aanleiding van de abnormale resultaten van de wedstrijden tussen HCC 1 en HCC 2 en Ghandi tegen Succes. HCC 1 scoorde tegen het tweede elftal 703 runs voor het verlies van één wicket, waarna de tegenpartij voor één run werd uitgegooid. Ghandi bracht in Amsterdam een stand van 815 voor 1 op het bord. Succes eindigde op zestien runs. HCC 1 en Ghandi strijden in de eerste klasse om het kampioen schap dat recht geeft op automatische promotie naar de hoofdklasse. Beide clubs staan in punten gelijk. Het wicketge middelde is beslissend voor de eindrangschikking, waarbij Ghandi momenteel in een gunstiger positie ligt dan HCC. Cricketbondvoorzitter Steven van Hoogstraten noemde de resul taten van deze wedstrijden, die alles weg hebben van doorgesto ken kaart 'een blamage voor de cricketsport.' In de meer dan honderdjarige geschiedenis van de cricketbond is een dergelijke gang van zaken niet eerder voorgekomen. We mogen niet uitsluiten dat het bondsbestuur de uitslagen van beide wedstrij den niet zal accepteren. „We gaan ons hierover maandagavond nader beraden," aldus Van Hoogstraten. Door Giel Hendrix Daarvoor werden te veel fou ten gemaakt en vonden er elke dag wel enkele incidenten plaats. Vaak buiten de schuld van de organisatie. Immers, als je in Nederland een tijde lijke telefoncentrale aan wilt leggen, wie kun je dan beter vragen dan de PTT? En als iemand verstand heeft van tijdwaarneming en de verwer king ervan, dan is het de firma WIGA-data wel. Als organisa tie mag je dan verwachten dat alles in goede handen is. Gaat het dan toch fout, dan blijft echter de organisatie verant woordelijk. Na de aanloopproblemen in de eerste week wilde Jacques van Leeuwen, de grote man achter de schermen, revanche nemen in het tweede deel van het WK, maar het bleef slechts bij dat voornemen. Het amateu ristische geknoei ging gewoon verder. Zo moeten volgens ar tikel 821 van het reglement de deelnemers aan de endurance een minimumgewicht van 75 kilo meedragen op hun paar den. Of dat ook gebeurd is, weet geen mens, want nergens op de controleposten onderweg en bij de laatste check na de finish was een weegschaal te vinden. Zodat met geen moge lijkheid te controleren viel of de ruiters en amazones wel aan die verplichting voldaan hebben. Navraag bij verant woordelijken leverde slechts een schouderophalen op, nie mand voelde zich geroepen een officieel standpunt in te nemen. Zwijgen was in dit geval natuurlijk goud waard, want een schandaal kon men niet gebruiken. Daarvoor was er al te veel verkeerd gegaan Den Haag - Tijdens de Wereldruiterspelen in Den Haag zijn de afgelopen twaalf dagen 52 medailles uitgereikt. Voor de organisatie bleef er geen over en dat is maar goed ook, want die verdiende gewoon geen onderscheiding. de afgelopen twee weken. De slotdag vormde gisteren geen uitzondering. Zo was voor het begin van de prijsuit reiking van de vierspannen de geluidsinstallatie in het kleine stadion al afgebroken, waar door het publiek van commen taar verstoken bleef. De Ne derlander IJsbrand Chardon nodigde daarop de mensen met armgezwaai uit allen naar het middenterrein te komen om van dichtbij de huldiging te kunnen zien. Tot overmaat van ramp had Dona Pilar, de Spaanse prinses die voorzit ster van de FEI is, te weinig medailles gekregen, zodat en kele deelnemers die pas ach teraf uitgereikt kregen. Eén ding moet men de organi satie nageven: ze heeft nooit gezocht naar schuldigen en niemand de zwarte piet willen toespelen. Ruiterlijk heeft men steeds toegegeven zichzelf ver tild te hebben aan het karwei. Secretaris Van Leeuwen en voorziter Loudon gaven giste ren nog toe: 'We nemen, de volle verantwoordelijkheid op ons voor alles wat verkeerd gegaan is. Daarover kan geen misverstand bestaan!' De sport zelf heeft trouwens weinig gemerkt van al die fou ten, want in sportief opzicht mag niemand klagen. De hin dernissen die zowel in Den Haag als op De Vlasakkers gebouwd zijn, waren een lust voor het oog, bij alle discipli nes waren de deelnerr.. i-. meer dan tevreden over de toestand van de bodem en uiteindelijk zijn, ondanks de extreem hoge temperaturen, geen ongeluk ken gebeurd met paarden en/ of ruiters. En om die sport was het eigenlijk allemaal begon-

de Stem | 1994 | | pagina 13