Forse toename vacatures bij uitzendbureaus Berkhof wil samenwerken met Belgisch busbedrijf Ex-werknemers Eismann voelen zich misleid door bedrijf Aandeelhouders Russisch beleggingsfonds MMM woedend op regering ENDE Vanuit de lucht Bedrijven gaan slecht met hun publiciteit om Cadeautje per telefoon ECONOMIE LAND KORll ACTIE Werkgelegenheid VS onverwacht f sterk gegroeid Prijzen stijgen met 0,4 procent ECONOMIE KORT 6 AUGUSTUS 1994 pg gTEM ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 A5 doden en Russische militair vliegt® vliegtuig neerstortte bij de oosten van Siberië. de bemanning zich opmaalt!, egveld. Alle inzittenden, zowï sleden, waren militairen. Ou g geen duidelijkheid. Het toe r in Rusland flink gestegen, 1 twee keer eerder verongeluk oor in totaal dertien doden vie g abortusklinieken naat heeft de regering opgeroe lie 3000 abortusklinieken in he lgt op een dubbele moord voe Een anti-abortus activist schoo begeleider dood. Direct na lf abortusklinieken extra bevel VS houden aan en bestrijden in het westen vai grote bosbranden die al bij® chroeid. ontstonden in het centrale evige wind en blikseminslage, branden. Er woedt ook brand i; Californië en Nevada, rond he turen en sterke wind breidde de- 0 hectare. orea en VS Noord-Korea zijn in Genèvebs n overleg over het nucleaire pro overleg was vorige maand uitge- oreaanse leider, Kim Il-sung. Hei open van officiële betrekkingen. agplaats kernafval ie Greenpeace heeft met zandzak fval bij Morsleben in de Duitse keerd. Greenpeace wil wijzen of van de opslagplaatas vol wata -reenpeace funeste gevolgen kun. kernafval. De milieu-organisatie -Anhalt onmiddellijk de vergun- t. aanval op Japan nse leger overwoog aan het eindt fgas in te zetten tegen Japan. Dal Salt Lake City gemeld. De Amert 945 voorstander van zijn geweest s van eilanden in de Stille Zuidzee dden zich daar verschanst in grot- 'kaanse munitie niets kon uitrich- k niet gebruikt, omdat in augustus n de oorlog maakte. kers hervatten werk emeense koolmijnwerkers hebben 1 nadat de regering hun een loons- aangeboden. De mijnwerkersvak rhoging met 50 procent geëist ei n vijf procent van de hand gewe- 0 mijnwerkers ook een speciale bo lster deze maand gehouden wordt en uit voor verbetering van de ar- 'jgen de arbeiders de acht stakings- ncties Libië ad van de Verenigde Naties heeflK egen Libië te handhaven. Die zijn b| 1 weigert twee verdachten van e ns lijnvliegtuig boven het Schotsi| Raad, de Russische ambassade® an aan de voorwaarden voor beëiu- "vatten een luchtembargo, een ver- ns en de inkrimping van de buiten- woordiging in Tripoli. Libische verdachten van de aanslag ië of de Verenigde Staten. Zij wor- in 1988 op een PanAm-vliegtuig dat het Schotse Lockerbie neerstortte. oeg land uit e leiders van Haïti hébben gisteren beg het land uitgezet. "eraman en geluidstechnicus zouden ben gegeven, in gebieden die recente- geroepen tot 'strategische zones'. In .uitgevaardigd werden militaire ter- unicatiecentra taboe voor buiten- ingen Cuba dige botsingen in Havana tussen de izenden demonstranten zijn vrijdag- r gewond geraakt. enigte uiteen te drijven die zich had vandaan de afgelopen tien dagen drie en werden gedwongen naar de Vere- Moskou (afp) - Ongeveer 4000 aandeelhouders van het Russische beleggingsfonds jjMM hebben zich gisteren verzameld voor het hoofd- I kantoor van het fonds in Moskou. Ze zijn woedend op de regering, die MMM-directeur Mavrodi donderdag arresteerde in ver- t band met een belastingschuld van 49 miljard roebel 42 mil joen). ,De regering heeft ons niets ge- RTENTIE) ir de grootscheepse lelevii i zaterdagavond 22 00 ui>< ANDA Nederland 1, 2 en 3, RTL 4 en 5, ferkende Hulporganisaties éénmalig F schrijve^». man vrouw ndtakanlng: I bert met da afschryvmg dan kunt u binnen een maand no de boekingsdati"" een envelop (zonder postzegel) sturen aan: k, Antwoordnummer 53500, 2505 VT Den Hoog geven. Mavrodi wel, en nu is hij gearresteerd," aldus een van de demonstranten. Luidkeels riepen die om de vrijlating van Mavro di, De andeelhouders gaven de regering de schuld van de onder- gahg van MMM. Eind vorige week moest het fonds toegeven niet in staat te zijn de aandeelhouders de koers van hun aandelen te betalen. De stukken werden in één klap in waarde verlaagd van 125.000 tot 1000 roebel (nu circa 90 cent). Miljoenen kleine spaarders raak ten daardoor hun geld vrijwel kwijt. De demonstranten ver handelden gisteren onderling de aandelen voor ongeveer 2000 roebel per stuk. Mavrodi werd donderdag na een spectaculair optreden van de fis cale politie gearresteerd. Hij weigerde toegang tot zijn flat te verschaffen, waarna de opspo ringsambtenaren met touwen vanaf een bovengelegen verdie ping via het balkon Mavrodi's flat binnenkwamen. Na vijf uur kwam de directeur naar buiten, zwaaiend naar een grote menigte toeschouwers. Hij werd afge voerd in een geblindeerde auto. De MMM-aandeelhouders blij ven kennelijk vertrouwen hou den in Mavrodi. Ze zijn een handtekeningenactie begonnen om een referendum te houden. Dat referendum is bedoeld om de regering te laten aftreden in het geval ze weigert te onder handelen. Voor zo'n referendum zijn een miljoen handtekeningen nodig. Gisteren zouden er al 100.000 handtekeningen zijn verzameld. Mavrodi zit in voorlopige hech tenis, die tien dagen kan duren. Het hoofdkantoor van MMM, dat net als de andere vestigingen donderdag werd gesloten, wordt bewaakt door ongeveer veertig politiemensen. De fiscale politie heeft 200 miljoen roebel 180.000) 'van onbekende her komst' in de burelen gevonden. De kantoren gaan pas weer open als Mavrodi is vrijgelaten. Alle beslissingen worden genomen door de directeur en een bedrijf kan niet worden geleid vanuit de gevangenis, aldus een MMM-me- dewerker. Hij las 'namens de directie van MMM' een tekst voor, waarin de regering ervan werd beschuldigd de stijl van een totalitaire staat te doen her leven. De aandeelhouders werden op geroepen zich te verenigen om hun belangen te beschermen. Het leek er gisteren op dat zich inmiddels een vereniging van aandeelhouders MMM had ge vormd. i Van onze verslaggeefster Annemarie Buijk Breda - Er is in West-Bra bant en Zeeland een plotse linge, grote vraag naar uit- j zendkrachten. Vooral naar i administratief en technisch l personeel. P. Kolkhuis Tanke, districtsma nager West-Brabant van uit zendbureau Randstad bv in Bre da zegt: „Tot april dit jaar moes ten we heel veel moeite doen om i vacatures te vinden. Nu hebben we ineens een groot tekort aan uitzendkrachten. We hebben de afgelopen maanden voor de tien vestigingen in West-Brabant vijftien nieuwe intercedenten moeten aannemen. Anders kun nen we het werk niet aan." Ook het specialistische uitzend bureau Secretaresse Plus in Bre- I da kan de vacatures niet opge- t vuld krijgen. „Als u mij nu twee- 1 honderd secretaresses stuurt, kan ik ze zo plaatsen," zegt directeur A. Scheltema. Vakmensen in de techniek, in- I dustrie, produktie en admini- i stratie kunnen heel waarschijn- j lijk meteen aan de slag via een uitzendbureau. De groei in de gezondheidszorg blijft nog wat achter. Volgens Kolkhuis Tanke zijn er twee redenen voor het groeiende Washington (krf/anp) - Het aantal arbeidsplaatsen in de Verenigde Staten, exclusief de landbouw, is vorige maand gestegen met 259.000. Dat aantal is weliswaar geringer dan het van 379.000 tot 356.000 herziene totaal voor juni, maar overtreft wel de verwachtingen. Bovendien is de groei van de werkgelegenheid in juli negatief beïnvloed door enkele incidente- I le factoren, heeft het Ameri- I kaanse ministerie van arbeid gisteren laten weten bij de pu- blikatie van de cijfers. Het ministerie wees erop dat het banentotaal is gedrukt door sta kingen en door tijdelijke be drijfssluitingen in de automo bielindustrie wegens de omscha keling op nieuwe modellen. De betreffende banen tellen in de statistieken niet mee. Ook teken de het departement aan dat het werkgelegenheidsrapport over juni een week later werd afge rond dan normaal. Daardoor werden nieuwe banen meegeno men die anders op het conto van juli zouden zijn gekomen. Het percentage werklozen onder de Amerikaanse beroepsbevol king ging ondanks de behoorlij ke groei van het aantal arbeids plaatsen omhoog van 6,0 naar M, doordat het aantal werkzoe kenden sterker toenam. In mei en juni kwam geen verandering in het percentage. De cijfers duiden erop dat de Amerikaanse economie nog I s'eeds flink groeit. Dit versterkte °P de financiële markten de wees dat het bestuur van de i centrale banken in de VS, de Fedde rente spoedig verder zal Whogen om een opleving van de inflatie te voorkomen. Dat zou al kunnen gebeuren op de bestuursvergadering van 16 augustus. aantal tijdelijke arbeidsplaatsen. „Een groot aantal bedrijven is de afgelopen jaren flink afgeslankt. De meeste werken nu alleen een kernbezetting. Die kan het werk over het algemeen prima aan. Zodra er echter één order meer binnenkomt, hebben ze een extra werkkracht nodig. Een uitzend bureau is dan ideaal. Eén tele foontje en binnen een uur heeft het bedrijf de beschikking over een geschikte tijdelijke kracht." Verder zijn de bedrijven volgens Kolkhuis Tanke bang om met de huidige economische groei met een maar weer vaste krachten aan te nemen. „Ze willen wach ten tot er een structurele econo mische groei is. Het is natuurlijk N niet de bedoeling vaste krachten aan te nemen om die na een paar maanden weer te ontslaan. De werkgevers willen eerst met ei gen ogen zien dat de economi sche groei doorzet." M. Bennett, projectmanager van Dactylo Uitzendburo in Roosen daal, voegt er nog een derde reden aan toe. „Als een vaste arbeidskracht ziek wordt, moet de werkgever zes weken lang het volledige loon doorbetalen. Bij een tijdelijke uitzendkracht draait niet het bedrijf op voor die kosten, maar het uitzendbu reau." Het uitzendwerk is volgens Kolkhuis Tanke nu eindelijk door iedereen geaccepteerd. „We hoeven bedrijven, vakbonden en politici geen bewijzen meer te leveren van het nut van tijdelijk werk." De uitzendbureaus willen nu door het geregeld plaatsen van advertenties veel meer mensen aantrekken. Dat geldt niet alleen voor Randstad. Ook volgens E. Hirdes, RDM- manager West-Brabant Zee land van Manpower Uitzendor ganisatie en F. Baars, consulent van ASB in Oosterhout, is er veel vraag naar uitzendkrachten. Daarom willen de uitzendbu reaus onder meer studenten gaan werven via advertenties in scho len. Ook banenmarkten behoren tot de mogelijkheden. ASB en Vedior gaan volgens R. Zeehuizen, algemeen directeur van Vedior Uitzendbureau, in het najaar een enorme media campagne opzetten. Enerzijds om het aantal inschrijvingen te vergroten en anderzijds omdat de twee bureaus later dit jaar fuseren. De 168 vestigingen krij gen alle de naam ASB met als toevoeging lid Vediorgroep. De Manpower-vestiging in Ber gen op Zoom heeft op dit mo ment vacatures openstaan voor ongeveer zeventig mensen. „Een half jaar geleden was dat wel anders. Toen waren er geen ba nen en veel gegadigden," zegt Hirdes. „Wij juichen, de werkzoekenden juichen ook." R. Lambertus, me dewerker van uitzendbureau Start in Breda, bevestigt dat er meer vacatures beschikbaar zijn. Volgens H. Havenaar, vesti gingsmanager van hetzelfde Start-uitzendbureau blijven de banen in de metaalindustrie wel wat achter. J. Pladdet, directeur van Uit zendbureau Antex in Terneuzen, merkt wel dat er meer vacatures binnenkomen, maar heeft nog geen moeite om de arbeidsplaat sen in te vullen. „Ik ga niet extra adverteren. Antex is alleen ge richt op Zeeuws-Vlaanderen. Het gebied is te klein om extra mensen te trekken via reclame." P Een luchtfoto van Kansai International Airport. Dit nieuwe Japanse vliegveld, dat op 4 september wordt geopend, ligt in Osaka Bay. Het is aangelegd op een eiland, dat speciaal voor dit doel in de baai is gecreëerd. Met de aanleg van het vliegveld, dat jaarlijks ruim 30 miljoen passagiers kan verwerken, is zeven jaar geleden begonnen. foto epa Amersfoort (anp) - De pr-af- delingen van grote Neder landse bedrijven werken vaak te amateuristisch. Een planmatige aanpak voor het creëren van publiciteit bestaat nauwelijks en het effect op pers en publiek wordt niet bekeken. De analyse bestaat slechts uit het tellen van de knipsels uit kranten en tijdschriften. Dat blijkt uit een onderzoek dat het pr-bureau Kramer Staal uit Amersfoort heeft laten uit voeren bij grote bedrijven. Twaalf gerenommeerde onder nemingen werden bekeken zoals De Bijenkorf, DSM, ING Bank, Rabobank Nederland, Luchtha ven Schiphol en General Motors Nederland. Binnen de voorlichtingswereld is amateurisme troef. Marketing-pr bestaat meestal uit het genereren van 'free publicity'. Persberichten, persconferenties en sponsoractiviteiten zijn de meest gebruikte instrumenten. Echt professioneel wordt er niet mee om gegaan. De doelstellin gen zijn onduidelijk. Wie moet worden benaderd, is maar al te vaak natte-vingerwerk. Het ex tern laten controleren van pers berichten op onjuistheden ge beurt nauwelijks. Niet alleen wordt het begin van de publiciteitscampagne slecht opgezet, ook de registratie van het effect op journalisten en het grote publiek stelt niet veel voor. 'Knipsels tellen' is nog de meest gebruikelijke methode. Maar de oogst beoordelen is een andere zaak. Slechts enkele bedrijven analyseren de inhoud van de artikelen, laten de onderzoekers weten. Directeur Kramer noemt de con clusies schrikbarend. „Er be staan nog steeds ondernemingen die zeggen: Als we maar in de pers komen. Hoe, is niet belang rijk." Het is tijd voor een professione lere houding onder de pr-mana- gers, vindt hij. Doen ze dat niet, dan is de kans groot dat ze door de directie worden wegbezui- nigd. In Nederland stellen pr-mensen zich zuinig op, merkt hij op. Er wordt wel geld uitgetrokken voor het opstarten van een cam pagne. Maar de reacties beoor delen, vinden nog te veel bedrij ven een te kostbare zaak, zegt Kramer. „De Nederlandse pr- markt heeft weliswaar de kin derjaren achter zich gelaten, maar zit nu nog in de pubertijd." Effectmeting moet het pr-vak volwassen maken. De reclame wereld is volgens Kramer het grote voorbeeld. Daar wordt wel bekeken of en hoe een reclame actie overgekomen is. Maar soms zijn de effecten niet te meten. Dan wordt er nog met ouderwetse methodes gewerkt in de hoop dat er ooit een artikel zal volgen, blijkt uit een voor beeld binnen de autobranche. „Als een journalist een keer een auto wil lenen voor een privé- weekendje Parijs, dan moet dat kunnen. Hij heeft niet de inten tie om een verhaal te schrijven, maar op zo'n moment rijdt de verslaggever wel zo'n 1100 kilo meter met jouw auto. Als ze de auto op maandagmorgen afleve ren, hebben ze toch een mening over de wagen. Dit kan weer meespelen in een test die ze later uitvoeren met die auto," zegt een ondervraagde pr-functionaris. Voorburg (anp) - De prijzen voor de consument zijn tus sen half juni en half juli met 0,4 procent gestegen. De prijsstijging over de periode juli 1993 tot juli 1994 be droeg 2,7 procent. In de consumentenprijsin dex van de afgelopen maand zijn de huurverho ging en de verhoging van de huurwaarde van eigen wo ningen meegenomen. Gemiddeld zijn de overige prijzen dus flink gedaald, omdat het maandcijfer over juli uiteindelijk op een stij ging van '.0,4 procent uit kwam. Als sterke dalers kunnen ge noemd worden: groenten, fruit en bloemen, en als ge volg van de uitverkoop kle ding en schoeisel. Prijsstij gingen noteerde het CBS voor aardappelen en koffie. Een dergelijke slapte in de prijzen is overigens normaal voor een midzomerperiode, aldus het CBS. Valkenswaard (anp) - De busfabrikant Berkhof onder handelt met de Belgische col lega Jonckheere over samen werking. Volgens de Belgische kranten De Standaard en Het Nieuwsblad zou zelfs een overname niet uit gesloten zijn. Bij Berkhof was gistermiddag niemand bereik baar voor commentaar. Het vroegere familiebedrijf Jon ckheere in Roeselare produceert meer dan vierhonderd bussen per jaar. Er zijn ongeveer 380 mensen betrokken bij de busfa- bricage. Jonckheere werd in 1991 drastisch geherstructu reerd. Voor de reorganisatie werkten er nog 1200 mensen bij de firma. Nu zijn er dat in totaal nog 700, waarvan het merendeel werkzaam is bij de bussector. De Belgische firma kijkt al enige tijd uit naar een partner. Het bedrijf heeft enkele moeilijke ja ren achter de rug, terwijl het winstniveau nog te laag is. Vol gens de berichten in de pers zou Jonckheere ook in gesprek zijn met andere kandidaten. Berkhof is geen onbekende voor Jonckheere. Zo nam het Valken- waardse bedrijf in Roeselare de busjesbouwer Denolf en Depla over. Die vestiging, nu bekend onder de naam Berkhof Belgium, staat in de buurt van de fabriek van Jonckheere, Een ander bin dend element is Berkhof-direc tielid E. Vanlauwe. Vanlauwe is afkomstig uit het management van Jonckheere. Berkhof is al enige tijd actief op overnamepad. Het familiebedrijf was vorig jaar erg geïnteresseerd in de onderdelen van het failliet verklaarde busconcern United Bus. De plannen voor de overna me van Bova en Daf Bus liepen echter op niets uit. Berkhof heeft in Nederland de Friese onderneming Hainje, nu Berkhof Heerenveen, en Kusters uit Venlo overgenomen. In de hoofdvestiging Valkenswaard maakt Berkhof touringcars. In Heerenveen rollen bussen voor het openbaar vervoer uit de fa briek en in Venlo worden busjes geproduceerd. Bij het familiebe drijf onder leiding van H. Berk hof werken ongeveer 700 men sen. De omzet schommelt rond de 140 miljoen. In Turkije is inmiddels een joint venture op gezet voor de produktie van 150 bussen per jaar. Joep Trommelen Breda - Diverse oud-franchi- senemers van het Duivense bedrijf Eismann bv voelen Zlch misleid door de onderne ming. 2e kregen, nadat ze stopten met oe verkoop van ijs en andere aiepvnesprodukten voor het be- njt, torenhoge rekeningen van eismann. In sommige gevallen "epen die nota's op tot 80.000 pJiden. En dat terwijl het bedrijf m orante-advertenties een inko- n van vijfduizend gulden per maand in het vooruitzicht stelde. De oud-verkopers zijn bang met naam en toenaam naar buiten te treden, maar proberen hun krachten momenteel te bundelen in een belangenvereniging. Vol gens de Oosterhoutse advocaat mr. D. van der Pol, die acht Westbrabantse oud-franchisene mers vertegenwoordigt, zijn en kele bepalingen in het contract van Eismann de oorzaak van de hoge rekeningen. De advocaat heeft Eismann in middels laten weten dat zijn cliënten niet akkoord gaan met de vorderingen. Volgens hem komt er binnenkort een gesprek met het bedrijf. „De inzet van dat gesprek is wat mij betreft een voor beide partijen aan vaardbaar compromis en de mo gelijkheid om op een nette ma nier uit elkaar te gaan." Directeur B. Platenburg van Eis mann is volgens de telefoniste momenteel met vakantie. En er is volgens haar niemand anders 'die daarover als woordvoerder kan optreden'. Van der Pol noemt het contract dat Eismann zijn franchisene mers laat ondertekenen 'eenzij dig'. „Er staan bepalingen in, die erg slecht uitpakken voor de mensen als het om wat voor reden dan ook niet goed gaat. Zo moeten ze vijftienduizend gul den betalen om de naam te mo gen voeren. Dat is wel erg veel. Ook het 'aan- en afvoersysteem' van klanten gaat te ver." Dat systeem werkt als volgt. In het begin ontvangen nieuwe ver kopers een premie voor elke nieuwe klant die ze werven. Na vier maanden zelfs tachtig gul den per klant. Maar daar staat dan een 'boete' van tachtig gul den tegenover voor elke klant die het af laat weten. „En als je ergens begint als verkoper, zijn mensen al snel geneigd om iets nieuws uit te proberen. Dus dan lijkt het goed te gaan, maar het is nog maar de vraag of je al die klanten ook kunt houden," stelt Van der Pol. Franchise-nemers worden verder iedere maand geconfronteerd met hoge vaste lasten, onder meer voor huur en onderhoud van de Eismann-auto. In feite zijn ze een zelfstandige onderne mer, die slechts gebruik maakt van de naam en de produkten van Eismann. Ondanks zijn kritiek op het con tract en het feit dat tientallen ex-werknemers zich voor de gek gehouden voelen, houdt Van der Pol toch een slag om de arm. „De situatie is moeilijk te beoor delen. Iedere franchise-organis- tie heeft een heleboel franchise nemers. Daar zitten natuurlijk altijd mensen bij die het niet kunnen waarmaken. Ik kan u niet met de hand op het hart vertellen dat er geen Eismanners zijn die wel goed verdienen." Den Haag - Iemand uit de kennissenkring jarig en per ongeluk een cadeautje vergeten te kopen? Geen nood, het kan telefonisch worden besteld. En het pakketje wordt ook nog eventjes thuisbezorgd bij de feesteling. Dit alles wordt geregeld door Telekado Services, een nieuwe onderneming van KPN, RTL en VNU Tijdschriftengroep. De nieuwe firma richt zich met een wat in jargon 'telehomeshop- ping-formule' heet, specifiek op de cadeaumarkt. De consument kan zeven dagen per week, 14 uur per dag telefonisch een cadeau bestellen uit een gids en dit binnen 24 uur laten bezorgen op elk gewenst adres in Nederland, zelfs op zondag. Het initiatief voor Telekado is gekomen van PTT Post, een onderdeel van KPN. Telekado wordt gezien als een veelbelovend nieuw distributiekanaal in de geschenkenmarkt en een interes sant project waar omzet uit voortvloeit voor PTT Telecom en PTT Post. RTL doet vooral mee in Telekado om ervaring op te doen met homeshopping. De eerste Telekado-gids met honderden cadeau-ideeën zal eind september in een miljoenenoplage gericht worden verspreid in Nederland. Nieuwe edities zullen daarna regelmatig verschij nen. In de gids staan geselecteerde produkten van een honderdtal A-merkfabrikanten. Via een 06-nummer kan de consument dan het geschenk bestellen en laten thuisbezorgen, met een persoonlijke bood schap. De betaling is per credit card of bij het postkantoor. Polishouders Vie d'Or verliezen 40% Amersfoort - De polishouders van de failliete levensverzekeraar Vie d'Or verliezen ongeveer 40 procent van hun poliswaarde. Dit blijkt na een herberekening, bevestigt C. van Heest, bestuurs voorzitter van Levob. De Vie d'Or-portefeuille is per 1 augustus ondergebracht bij Levob-dochter Twenteleven. De 60 procent die overblijft, is berekend op basis van de nominale inleg plus rente. „De verzekeringnemers krijgen 60 procent van wat ze hadden kunnen krijgen als ze bij een normale verzekeraar waren ondergebracht," zegt Van Heest. G. Kuipers, voorzitter van de belangenvereniging Vie d'Or, denkt dat de gevolgen voor de polisbezitters op termijn best mee kunnen vallen. De polisvoor waarden bij Twenteleven zijn dermate goed dat de polishouders toch nog een gemiddeld rendement kunnen verdienen. „Ze krijgen weliswaar geen hoog rendement meer, maar we zijn gelukkig dat we weer verzekerd zijn." Conflict stationsrestauraties beëindigd Den Haag - De ondernemers van stationsrestauraties, verenigd in de VSR, hebben gisteren met Servex bv overeenstemming bereikt over de inhoud van een nieuwe franchise-overeenkomst. Servex, een dochter van NS Stations, is verantwoordelijk voor de horecavoorzieningen op de stations. Met het akkoord kunnen diverse lopende juridische procedures worden beëindigd. De impasse ontstond in 1992 toen de partijen niet tot overeenstem ming konden komen over de vernieuwing van de overeenkomst met de stationsrestaurateurs. Servex wilde de bestaande situatie (franchise-overeenkomsten) wijzigen en voortaan de restauraties in filiaalvorm exploiteren, om zo meer invloed op de bedrijfs voering te krijgen. De stationsrestaurateurs ervoeren dit als een inperking van hun zelfstandig ondernemerschap. De nu afgeslo ten franchise-overeenkomst heeft een looptijd van tien jaar. De horeca-formule Het Station zal de komende jaren zowel door filiaalmanagers als door de zelfstandige franchisenemers wor den gevoerd. VW stroomlijnt organisatie in VS Auburn Hills - Het Duitse autoconcern Volkswagen gaat zijn verkooporganisaties in de Verenigde Staten en Canada samen voegen om efficiënter te kunnen opereren. Daarbij wordt het totale aantal werknemers voor het eind van dit jaar met 425 verminderd tot 561. Volkswagen heeft het een aantal jaren zeer moeilijk gehad in Noord-Amerika, maar dit jaar schiet de afzet fors omhoog. In de eerste zeven maanden van 1994 nam de verkoop van VW- en Audi-modellen in de VS ten opzichte van dezelfde periode van 1993 toe met 132 procent tot 57.695 stuks. In Canada was er een groei van 31,4 procent tot 16.899 wagens. De doelstelling om dit jaar in de VS meer dan 100.000 auto's te verkopen zal volgens VW zeker worden gehaald. Discussie over afliandelingbedrijven Personeel van Aero Groundservices trekt in een demon stratieve optocht langs het hoofdkantoor van de luchthaven. foto anp Den Haag - De Luchthaven Schiphol wil weten of de afhande- lingsbedrijven op het vliegveld al dan niet onder de kostprijs werken om daarmee hun marktaandeel te vergroten. In tegen stelling tot de meeste internationale luchthavens in Europa is er op Schiphol meer dan één afhandelingsbedrijf actief. KLM, Aero Groundservices en Ogden Aviation dingen er in scherpe concurrentie naar de opdrachten van de luchtvaartmaatschap pijen. Met name de komst van Ogden, ruim een jaar geleden, is de vakbonden een doorn in het oog geweest. De werknemersor ganisaties stellen dat het van oorsprong Amerikaanse bedrijf de kosten laag houdt door schandelijk te beknibbelen op de arbeidsvoorwaarden. Ogden zou zelfs onder de kostprijs werken. De concurrentie is gedwongen te volgen omdat zij zichzelf anders uit de markt prijst, luidt de redenering. „De gevolgen laten zich raden," zegt bestuurder M. Verhagen van de Ver- voersbond FNV. „Uitbuiting, mond dicht, lage lonen, lage toeslagen en ontslagen." Om aan de neerwaartse spiraal een einde te maken willen de bonden dat Schiphol voorwaarden stelt aan de afhandelingsbedrijven. De tarieven moeten worden vastgelegd, meent Verhagen. Daarnaast zou er een basis-cao voor de afhandeling moeten komen. Schiphol 'voelt er op zich niets voor om zich te mengen in de bedrijfseconomische aangelegenheden van de ondernemingen. Maar niettemin is Schiphol bereid te onderzoeken of er sprake is van onderbiedin gen. Onderzoek schade door ABP-lransactie Heerlen - Een commissie van drie deskundigen onder voorzitter schap van prof. drs. P. Kohnstamm uit Breda gaat zich buigen over de schade, die Bekkerveld bv heeft geleden bij de verkoop van het Geleendal in Heerlen door het ABP. Dit heeft de raadsman van Bekkerveld, mr. O. van Eijndhoven, gisteren meegedeeld. Bekkerveld denkt een schade 17 miljoen gulden te hebben doordat baar bouwplannen in het Geleendal in Heerlen niet konden doorgaan door de handelwijze van het ABP. Bekkerveld had het hoogste bod uitgebracht, maar het ABP- verkocht de terreinen niet aan de hoogste bieder maar aan de gemeente Heerlen. Het Gemeente-Bouwfonds fungeerde als tussenschakel. Bekkerveld spande een civiele procedure aan. De rechtbank in Maastricht stelde het ABP in gebreke. Het ABP, aldus de rechtbank, handelde onrechtmatig ten opzichte van Bekkerveld en daarom vroeg de rechtbank om opgave van de geleden schade. Het ABP heeft intussen tegen het vonnis hoger beroep aangetekend.

de Stem | 1994 | | pagina 5