Parijs pakt fundamentalisten aan Clinton wil met optreden in Bosnië zijn leiderschap tonen Ex- wer Duitsland houdt honderd verdachten met Nederlandse xtc-pillen aan Hezbollah bestookt Israël met raketten Iraanse stad in greep van veiligheidstroepen Aandeelho ifin:;:;; m ::::j Forse t vacatui uitzeil! FIS-sympathisanten worden land uitgezet na moordaanslag in Algerije Navo-vliegtuigen grepen drie keer in boven Bosnië BUITENLAND Abiola weigert voorwaarden voor vrijlating BUITENLAND KOR Werkgelegenhei VS onverwacht sterk gegroeid DE STEM ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 j Keulen (anp) - De grenspolitie uit het Duitse Noordrijn-Westfalen heeft ruim honderd Duitse jongeren aangehouden, die ervan worden ver dacht xtc-pillen uit Nederland ge smokkeld, verhandeld of gebruikt hebben. De pillen werden in illegale Nederlandse laboratoria in de grensstreek gemaakt. De hoofdverdachte is een twintigjarige man uit Troisdorf bij Bonn. Hij zou tus sen augustus 1993 en mei 1994 minstens vijftig keer pillen uit het Nederlandse grensgebied hebben gehaald. Het gaat volgens de politie om meer dan 23.000 xtc-pillen. De man kocht ze voor een rijksdaalder in en verkocht ze op house-party's in Duitsland voor vijftig mark per stuk. De divisie zware criminaliteit van de re giopolitie Zuid-Limburg is niet betrok ken geweest bij het Duitse onderzoek. De Nederlandse politie ontmantelde het afgelopen jaar wel verschillende labora toria in het zuiden. Onder meer in Maastricht een woonboot, die geheel was ingericht als laboratorium. In juni van dit jaar werd een koffieshop in Maast richt gesloten wegens handel in xtc-pil len. Deze koffieshop kreeg het spul van een laboratorium in Drenthe. Een woordvoerder van de politie in Maastricht zei gisteren dat het bekend is dat Duitsers veelvuldig de Limburgse grens overgaan om in Nederland xtc-pil len te kopen. Volgens hem zouden ook Heerlen en Kerkrade, die vlak tegen de grens liggen, veel last van Duitse xtc-gebruikers heb ben. Bij de politie in andere Nederlandse grensstreken staat Zuid-Limburg be kend als het gebied waar veel illegale xtc in omloop is. Sinds juni van dit jaar werden in Noord rijn-Westfalen 25 Duitse dealers in de leeftijd van veertien tot 25 jaar aange houden. Zeven van hen zitten in voorar rest. De rest van de verdachten waren gebruikers die tijdens house-party's zijn aangehouden. Het onderzoek heeft twee jaar geduurd. Het gaat volgens de Duitse politie om de grootste xtc-zaak in de Duitse grens streek. Van onze correspondent Wilko Voorbouw Parijs - Frankrijk heeft de jacht op de moslimfundamen talisten gisteren verder opgevoerd. Inmiddels zijn in Fo- lembray (bij Parijs) zestien moslims bijeengebracht, van wie bekend is dat ze in Frankrijk actievoerden voor het Islamitisch Bevrijdingsfront (FIS) of voor zusterorganisa ties. Zes van hen worden het land uitgezet. De internering in een verlaten kazerne is een antwoord van de Franse minister van Binnenland se Zaken Charles Pasqua op de moord op vijf Fransen, afgelopen woensdag in Algiers. De moordaanslag op de drie gen darmes en twee ambassademede werkers in de wijk Ain Allah in de Algerijnse hoofdstad is gister morgen opgeëist door Groupe Is- lamique Armée, de Gewapende Islamitische Groep, die algemeen wordt gezien als de gewapende arm van de FIS. Volgens hun verklaring hadden ze 'vijf Franse christenen' ge dood. Die bekendmaking kwam in Parijs niet als een verrassing. Donderdagavond nog verklaarde Pasqua dat zijn land 'waakzaam' was en klaarstond om 'terug te slaan'. Zes van de zestien Algerijnen die in Folembray zijn geïnterneerd worden volgens de spoedproce dure- het land uitgezet. Wat er met de tien anderen gaat gebeu ren is nog onbekend. Gisteren Lagos (rtr/afp) - De Nigeri- aanse oppositieleider Mos- hood Abiola heeft gisteren de voorwaarden geweigerd waarop hij op borgtocht kon vrijkomen uit de gevangenis. Het federaal hooggerechtshof be sloot eerder op de dag tot de vrij lating, maar eiste wel dat Abiola in Nigeria blijft, niet meedoet aan (politieke) bijeenkomsten en niets doet om de 'rust, eenheid en stabiliteit' in het land te onder mijnen, aldus bronnen bij justi tie. Abiola en zijn familie noemden de condities onacceptabel. Het is onduidelijk of de aan klacht tegen Abiola wegens ver raad wordt ingetrokken. Dat was gemeld door een vaks bondsman die zich inzet voor de vrijlating van de oppositieleider. De autoriteiten in Nigeria lieten Abiola op 23 juni opsluiten, na dat de oppositieleider zichzelf had uitgeroepen tot president. Hij beriep zich daarbij op de pre sidentsverkiezingen van vorig jaar, die de toenmalige militaire machthebbers ongeldig verklaar den, omdat Abiola na de eerste uitslagen duidelijk op kop lag. wist niemand in Parijs of er een aanklacht tegen het tiental is in gediend, evenmin of ze binnen kort weer naar hun woonplaats terug mogen. Een woordvoerder van het ministerie van Binnen landse Zaken sloot niet uit dat er in de komende dagen nog meer moslimfundamentalisten gevan gen zullen worden gezet. Het 1508 inwoners tellende Fo lembray werd gisteren uit de anonimiteit gerukt. Het ministe rie van Binnenlandse Zaken vor derde in het rustige dorp een ver laten kazerne, plaatste er inder haast enkele bedden en zette op nieuw wachtposten neer. Het struikgewas, dat in de loop der jaren tegen de hekken was gegroeid werd in de ochtenduren verwijderd. De komst van de Al gerijnen was niet naar de zin van de inwoners van het dorp. Die waren al lange tijd bezig om de kazerne te kopen, in de hoop er een toeristische attractie van te maken. Maar dat project is nu even in de ijskast gezet, ondanks de protes ten van de bevolking van het dorp. „De burgemeester was niet op de hoogte gebracht, zelfs de gendarmerie wist van niets. Er is hier sprake van een overvaltak- tiek," aldus een inwoonster. In de loop van de middag trok een ze ventigtal inwoners van het dorp naar de kazerne, om het vertrek van de fundamentalisten te eisen. Die demonstratie werd door de moslims aangegrepen om een ei gen protest te organiseren. Van de eerste etage van het gebouw werd een spandoek neergelaten met als tekst 'Concentratiekamp Folembrey'. Het is overigens onduidelijk op welke gronden de zestien hun bij zondere 'huisarrest' hebben ge kregen. De Franse binnenlandse veiligheidsdienst (DST) en de ge heime dienst RG noemen de zes- ien 'verdacht'. De zes die het land zullen moeten verlaten volgens de speciale spoedprocedure heb ben papieren die niet in orde zijn. Het is ook nog onbekend naar welk land het zestal zal worden uitgewezen. Ze kunnen niet terug naar Alge rije, er moet worden gezocht naar een ander gastland. Gistermorgen werd op het nabij Parijs gelegen vliegveld van Dug- ny een laatste eer bewezen aan de vijf vermoorde Fransen. Premier Balladur was voor die gelegen heid teruggekomen van vakantie. Tijdens de zeer emotionele bij eenkomst riep hij de fundamen talisten op om 'geloof niet te ver warren met geweld'. Drie van de zestien moslimfundamentalisten die door de Franse autoriteiten ondergebracht zijn in de verlaten kazerne van Folembrey, ontvouwen uit protest tegen hun huisarrest een spandoek met de tekst 'Concentratiekamp Folembrey'. foto ap Jeruzalem (rtr/afp) - In het noorden van Israël is een tien tal Katyusha-raketten ingeslagen, vanuit Libanon afge vuurd door de islamitische Hezbollah-beweging. Er zijn nog geen meldingen van persoonlijke ongelukken of mate riële schade uit het agrarische, toeristische gebied in West- Galilea. De aanval was ogenschijnlijk een vergelding voor een Israë lische overval donderdag, waarbij acht Libanese bur gerslachtoffers vielen. Israël heeft de actie inmiddels een 'vergissing' genoemd en excu ses aangeboden. Een verslaggever van de Israë lische radio meldde vanuit de bestookte streek: „De raketten hebben voor grote paniek ge zorgd in deze regio die volzit met toeristen. Alle vakantie gangers zijn uit het gebied geëvacueerd." Hij zei dat de autoriteiten de toeristen weg stuurden wegens een gebrek aan schuilkelders. De bewo ners van de streek zullen de nacht in de schuilkelders door brengen. Toen de raketten in Israël in sloegen, waren er in Zuid-Li- banon gevechten aan de gang tussen Israëlische bezetting stroepen en Zuidlibanese mili ties aan de ene kant en Hezbol lah aan de andere kant. In het gebied van Bayadah, in de door Israël bezette 'veiligheidszone', sloeg eveneens een tiental ra ketten in. Hezbollah-leiders hebben in het verleden herhaaldelijk aangekondigd Noord-Israël met raketten te bestoken als Libanese burgers zouden wor den gedood. Afgelopen jaar was er een akkoord gesloten waarbij Israël beloofde geen Libanese dorpen meer aan te vallen als Hezbollah geen ra ketten meer op de joodse staat zou afvuren. De Libanese regering heeft de Israëlische excuses voor de aanval donderdag inmiddels teruggewezen. Zij noemde de luchtactie een opzettelijke ter roristische aanval op de dorpe lingen van Zuid-Libanon. Teheran (rtr/afp/dpa) - De Iraan se politie heeft gisteren de stad Qazvin, 150 kilometer ten westen van Teheran, praktisch bezet. Volgens ooggetuigen staan er in iedere straat om de twintig meter politie-agenten. De rellen braken woensdag uit over de administratieve status die de een miljoen inwoners tel lende stad zal krijgen bij een nieuwe regionale indeling. Vol gens inwoners van Qazvin is de rust inmiddels weergekeerd. Er zijn geen officiële meldingen van het aantal slachtoffers ge daan. Maar volgens een zaken man in Qazvin gaan de inwoners ervan uit dat er dertien doden en tachtig gewonden zijn gevallen. Tevens zouden tientallen arresta ties zijn verricht. De Iraanse op positiebeweging Mujaheddin e Khalq, die in Parijs is gevestigd, sprak gisteren zelfs van 150 do den en gewonden. De onlusten begonnen toen het Iraanse parlement een voorstel verwierp om Qazvin af te schei den van de provincie Zanjan. De inwoners van de welvarende en historische stad, die ooit hoofd stad van Perzië is geweest, heb ben een eigen provincie geëist. De veelal Perzische inwoners menen daarmee beter af te zijn dan in de huidige situatie waarin zij deel uitmaken van het vooral door et nische Azeri's bewoonde Zanjan. Volgens Qazvin heeft de stad Zanjan de status van provincie hoofdstad alleen maar te danken aan het feit dat de voormalige keizerin Farah Dibah er vandaan kwam. De Iraanse media hadden aan vankelijk alleen maar gemeld dat er een sit-in in de stad was ge weest en dat demonstranten in de stad acties tegen orde en gezag hadden veroordeeld. Gisteren werd echter voor het eerst toege geven dat onlusten hadden plaatsgevonden en dat er is ge plunderd, gevochten en brand ge sticht. Een zakenman verklaarde tegenover het persbureau Reuters dat ruiten waren ingegooid bij de meeste banken en dat overheids gebouwen waren geplunderd. Een andere inwoner meldde dat betogers de parlementsafgevaar- digde Ahmad Nasri met stenen hadden bekogeld. In antwoord op de protesten in Qazvin besloot minister Moham med Besharati van Binnenlandse Zaken de stad tot nader order on der te brengen bij de provincie Teheran. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Hoe beperkt het Navo-bombardement op een Servisch militair doel in Bosnië gisteren ook is geble ven, de actie zorgde prompt voor onrust in het Ameri kaanse Congres, dat vreest dat de Verenigde Staten zich alsnog kunnen verstrikken in een bloedige oorlog op de Balkan. De Navo-vliegtuigen waren gis teravond nog niet teruggekeerd op hu,n bases in Italië, of in vloedrijke Republikeins John McCain nam in de Senaat in Washington reeds het woord om te protesteren tegen de door Amerikaanse, Franse en Neder landse toestellen uitgevoerde luchtaanval. „Ik verzet me tegen de inzet van de Amerikaanse luchtmacht in Bosnië, omdat het de inleiding kan zijn tot een veel uitgebreider betrokenheid van Amerikaanse troepen bij de strijd daar. Presi dent Clinton heeft het Ameri kaanse volk niet geraadpleegd over dit risico", aldus McCain, defensiespecialist van de opposi tiepartij. McCain en andere Amerikaanse experts, zoals oud-minister van Defensie Alexander Haig, be toogden dat de Navo-actie van gisteren opnieuw heeft aange toond hoe ongeschikt het terrein in Bosnië is voor efficiënte mili taire luchtoperaties. Dat de Ser viërs gisteravond meteen beloof den om de van VN-bewakers ge stolen zware wapens terug te ge ven, zou volgens Haig 'niet zo zeer wijzen op succes van het Navo-optreden als wel op het vermogen van de Serviërs om opnieuw een langdurig kat en Vóór de actie van gisteren hebben Navo-vliegtuigen drie keer eerder ingegrepen boven Bosnië. Zij deden dit op basis van resolutie 836 van de VN-Veiligheidsraad, genomen in juni 1993, en daarop vol gende Navo-besluiten. Op 28 februari van dit jaar schoten twee Amerikaanse F16- straaljagers in de buurt van de Noordbosnische stad Banja Luka vier Joegoslavische Jastreb J-l toestellen uit de lucht. De eenper soonstoestellen waren bemand door Bosnisch-Servische piloten. Met schending van het vliegverbod boven Bosnië zouden de vlieg tuigen een wapenfabriek in de omgeving van de stad Vitez en mos lim-stellingen in Centraal-Bosnië gebombardeerd hebben. 9 Op 10 april kwamen opnieuw twee Amerikaanse F16's in actie, deze keer in de directe omgeving van de door Bosnische Serviërs be legerde stad Gorazde. Bij de aanval werden twee Servische artille riestellingen verwoest, verklaarde een VN-woordvoerder in Saraje vo later. De luchtaanvallen waren bedoeld om de VN-vredestroepen in Gorazde te beschermen. Een dag later, op 11 april, waren de Servische stellingen rond Go razde wederom doelwit van een luchtaanval, deze keer door een Amerikaanse FA-18A. Drie tanks werden vernietigd, meldde de Na- muisspel te gaan spelen met een Navo die maar beperkt geweld wil en kan gebruiken'. Ook veel Democratische partij genoten van Clinton vrezen dat de president Clinton, die volgens zijn woordvoerder Dee Dee Mey ers heeft 'aangedrongen bij de VN en de Navo-top' op luchtac ties ter bestraffing van recente Servische provocaties in Bosnië, daarmee op een riskante manier zijn internationale leiderschap wil tonen. Een overgrote meerderheid van het Amerikaanse Congres is voorstander van een andere poli tiek: een grotere militaire afzij digheid van de VS en in plaats daarvan een opheffing van het internationale wapenembargo tegen dat land, zodat de moslims daar zichzelf kunnen verdedi gen. Intussen wil een - kleinere - meerderheid van het Congres in Washington dat Amerika zelfs op eigen houtje het wapenem bargo verbreekt en militair ma terieel gaat leveren aan de mos lims. President Clinton maakt er de laatste dagen toespelingen op dat hij zal moeten toegeven aan die druk van zijn volksvertegen woordiging. Vooralsnog blijven vooral die landen die VN-troe pen in Bosnië hebben gelegerd, tegenstander van opheffing van het wapenembargo. Meyers zei gisteravond dat opheffing 'on vermijdelijk wordt' als de Bosni sche Serviërs blijven weigeren het vredesplan van de 'Contact groep' te aanvaarden. Waarnemers in Washington denken dat president Clinton een agressievere houding in Bos- President Clinton foto ap nië durft in te nemen, nu de Ser viërs daar politiek geïsoleerder zijn dan ooit sedert de Joegosla vische republiek Servië alle con tacten met hen heeft verbroken. Anderzijds hecht het Ameri kaanse staatshoofd eraan dat het militaire optreden van de VS in Bosnië duidelijk in Navo-ver- band blijft, zoals gisteren krach tig is onderstreept met het geza menlijke Amerikaans-Frans- Nederlandse optreden. President Clinton is de laatste weken - volgens zijn tegenstan ders 'wanhopig' - op zoek naar mogelijkheden om binnen Ame rika en internationaal zijn stem pel op gebeurtenissen te druk ken, nu volgens opiniepeilingen zijn leiderschap steeds minder serieus wordt genomen en nu zijn belangrijkste binnenlandse beleidsplannen (zoals die voor de gezondheidszorg en de mis daadbestrijding) dreigen te sneuvelen in maatschappelijk en Congressioneel verzet. Ook zijn min of meer beloofde, maar waarschijnlijk nog lang uitblij vende, invasie van Haïti tast in veler ogen Clintons geloofwaar digheid aan. Overigens is Clin tons eigen militaire staf niet erg enthousiast over (eventuele) Amerikaanse acties in Haïti en Bosnië. Vliegramp Rusland: 47 doden Moskou - Alle 47 inzittenden van een Russische militair vliegt zijn gistermorgen gedood toen hun vliegtuig neerstortte bij dei litarie luchthaven van Boda in het oosten van Siberië. De Antonov 12 stortte neer terwijl de bemanning zich opmaai voor de landing op het militaire vliegveld. Alle inzittenden, zot de 41 passagiers als zes bemanningsleden, waren militairen, ft de oorzaak van de ramp bestaat nog geen duidelijkheid. Het t( stel maakte een regionale vlucht. Het aantal vliegrampen is dit jaar in Rusland flink gestegen, totaal kwamen 229 mensen om. Al twee keer eerder verongelol dit jaar een militair toestel, waardoor in totaal dertien doden len. Senaat VS wil bewaking abortusklinieken Washington - De Amerikaanse Senaat heeft de regering opgert pen personeel en bezoekers van alle 3000 abortusklinieken inl land te beschermen. Het besluit volgt op een dubbele moord v® ge week in een kliniek in Florida. Een anti-abortus activist scht daar een behandelend arts en zijn begeleider dood. Direct na dubbele moord kregen reeds twaalf abortusklinieken extra bevi liging. Bosbranden in westen VS houden aan Reno/Seattle - Bijna 20.000 mensen bestrijden in het westen* de Verenigde Staten tientallen grote bosbranden die al bi] 95.000 hectare grond hebben verschroeid. Tijdens de bluswerkzaamheden ontstonden in het centrale 4 van de staat Washington door hevige wind en blikseminslag zonder regenval circa 150 nieuwe branden. Er woedt ook brand het grensgebied tussen de staten Californië en Nevada, rond! Tahoe-meer. Door hoge temperaturen en sterke wind breidde i ze bosbrand zich al uit over 1.600 hectare. Weer overleg Noord-Korea en VS Genève - De Verenigde Staten en Noord-Korea zijn in Genèvet gonnen aan de hervatting van hun overleg over het nucleaire pi gramma van Noord-Korea. Het overleg was vorige maand uitj steld na de dood van de Noordkoreaanse leider, Kim Il-sung. overleg kan leiden tot het aanknopen van officiële betrekkings Blokkade Duitse opslagplaats kernafval Morsleben - De milieuorganisatie Greenpeace heeft met zandz; ken de opslagplaats voor kernafval bij Morsleben in de Duit deelstaat Saksen-Anhalt geblokkeerd. Greenpeace wil wijzem het gevaar dat de zoutkoepels van de opslagplaatas vol wal kunnen lopen. Dat zou volgens Greenpeace funeste gevolgen b nen hebben voor het opgeslagen kernafval. De milieu-organisa: eist dat de regering van Saksen-Anhalt onmiddellijk de vergi ning van de opslagplaats intrekt. Leger VS wilde gifgasaanval op Japan Salt Lake City - Het Amerikaanse leger overwoog aan het eii van de Tweede Wereldoorlog gifgas in te zetten tegen Japan. D heeft de krant Desert News in Salt Lake City gemeld. De Ame kaanse legerleiding zou er in 1945 voorstander van zijn gewet om Japanse soldaten met gifgas van eilanden in de Stille Zuid: te verdrijven. De Japanners hadden zich daar verschanst in grt ten, waar conventionele Amerikaanse munitie niets kon uitric ten. Het gifgas werd uiteindelijk niet gebruikt, omdat in augusl 1945 de atoombom een eind aan de oorlog maakte. Roemeense mijnwerkers hervatten werk Boekarest - Tienduizenden Roemeense koolmijnwerkers hebh gisteren hun staking beëindigd nadat de regering hun een verhoging van 20 procent had aangeboden. De mijnwerkersva bond had aanvankelijk een verhoging met 50 procent geëist een eerder regeringsaanbod van vijf procent van de hand ge\t zen. De regering beloofde de 60.000 mijnwerkers ook een specialeb nus voor mijnwerkersdag, die later deze maand gehouden woii en trekt ruim 2 miljoen gulden uit voor verbetering van de z beidsomstandigheden. Ook krijgen de arbeiders de acht staking dagen doorbetaald. ar V-Raad handhaaft sancties Libië New York - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hei gisteren besloten de sancties tegen Libië te handhaven. Die zijn: 1992 ingesteld omdat Tripoli weigert twee verdachten van bomaanslag op een Amerikaans lijnvliegtuig boven het Schot Lockerbie uit te leveren. Volgens de voorzitter van de Raad, de Russische ambassade Joeli Vorontsov, is niet voldaan aan de voorwaarden voor beëi diging van de sancties. Die omvatten een luchtembargo, een w bod op de verkoop van wapens en de inkrimping van de buitei landse diplomatieke vertegenwoordiging in Tripoli. De Raad eist dat Tripoli twee Libische verdachten van de aanslt uitlevert aan Groot-Brittannië of de Verenigde Staten. Zij wo: den verdacht van de aanslag in 1988 op een PanAm-vliegtuig4 door een bomontploffing bij het Schotse Lockerbie neerstort Daarbij vielen 171 doden. Haïti zet televisieploeg land uit Port-au-Prince - De militaire leiders van Haïti hebben giste® een Amerikaanse televisieploeg het land uitgezet. De verslaggeefster, haar cameraman en geluidstechnicus zoude zich op verboden terrein hebben gegeven, in gebieden die recent lijk door het regime zijn uitgeroepen tot 'strategische zones', een decreet dat in juni werd .uitgevaardigd werden militaire tei reinen, vliegvelden en communicatiecentra taboe voor buitel landse media. Gewelddadige botsingen Cuba Havana - Bij zeer gewelddadige botsingen in Havana tussen Cubaanse ordetroepen en duizenden demonstranten zijn vrijda middag enkele mensen zwaar gewond geraakt. De politie probeerde een menigte uiteen te drijven die zich bi verzameld op de kade waar vandaan de afgelopen tien dagen di veerboten werden gekaapt en werden gedwongen naar de Ver nigde Staten te varen. (ADVERTENTIE) advertentie NU uil en bewaar deze voor de grootscheepse televisieactie a s zaterdagavond 22-00 V PESTEM Moskou (afp) - Ongeveei 4000 aandeelhouders van he Russische beleggingsfond; MMM hebben zich gisterei verzameld voor het hoofd kantoor van het fonds Moskou. Ze zijn woedend op de regerinj die MMM-directeur Mavron donderdag arresteerde in ver band met een belastmgschulc van 49 miljard roebel 42 mil joen). „De regering heeft ons mets ge Ik machtig hierbij De Samenwerkende Hulporganisaties éénmalig f. 55,- van mijn rekening af te schrijve^». VaaH./Naami 1 ma Qirr*»*) Handt*k*nlng: Invullen wal van toepassing is. Als u hel niel eens bent mei de afschrijving dan kunl u binnen een maond na de boebngsdoM" hel bedrog bij uw giro- af bankkantoor terugvorderen Invullen, uitknippen en in een envelop (zonder postzegel) sturen aan: NATIONALE ACTIE RWANDA, Antwoordnummer 53500, 2505 VT Den Van onze verslaggeefster Annemarie Buijk Breda - Er is in West-Brd bant en Zeeland een plots( linge, grote vraag naar ui zendkrachten. Vooral naf administratief en technisq personeel. P. Kolkhuis Tanke, districtsm, nager West-Brabant van u zendbureau Randstad bv in B: da zegt: „Tot april dit jaar mo ten we heel veel moeite doen - vacatures te vinden. Nu hebb we ineens een groot tekort a, uitzendkrachten. We hebben afgelopen maanden voor de tii vestigingen in West-Braba vijftien nieuwe intercedent: moeten aannemen. Anders ki nen we het werk niet aan." Ook het specialistische uitze bureau Secretaresse Plus in Bi da kan de vacatures niet opd vuld krijgen. „Als u mij nu tw^| honderd secretaresses stuu kan ik ze zo plaatsen," zi directeur A. Scheltema. Vakmensen in de techniek, dustrie, produktie en admi: stratie kunnen heel waarschi lijk meteen aan de slag via uitzendbureau. De groei in gezondheidszorg blijft nog achter. Volgens Kolkhuis Tanke zijn twee redenen voor het groeiei Washington (krf/anp) - 1 aantal arbeidsplaatsen in Verenigde Staten, exclu: de landbouw, is vol maand gestegen met 259.01 Dat aantal is weliswaar gerir dan het van 379.000 tot 356 herziene totaal voor juni, ri overtreft wel de verwachting Bovendien is de groei van werkgelegenheid in juli neg£ beïnvloed door enkele incide le factoren, heeft het Art kaanse ministerie van ar gisteren laten weten bij de blikatie van de cijfers. Het ministerie wees erop dal banentotaal is gedrukt door kingen en door tijdelijke drijfssluitingen in de autc bielindustrie wegens de oms keling op nieuwe modellen betreffende banen tellen i statistieken niet mee. Ook f de het departement aan d; werkgelegenheidsrapport juni een week later werd rond dan normaal. Daa: werden nieuwe banen meej men die anders op het conti juli zouden zijn gekomen. Het percentage werklozen c de Amerikaanse beroepsb king ging ondanks de beho ke groei van het aantal art plaatsen omhoog van 6,0 6,1, doordat het aantal wer kenden sterker toenam. Ir en juni kwam geen veran in het percentage. De cijfers duiden erop dl Amerikaanse economie steeds flink groeit. Dit vers °P de financiële markt- vrees dat het bestuur vi centrale banken in de V: 'Fed', de rente spoedig verc verhogen om een oplevin de inflatie te voorkomen. Dat zou al kunnen gebeur de bestuursvergadering v augustus. Joep Trommelen Breda - Diverse oud-frd senemers van het Du' bedrijf Eismann bv zich misleid door de om ming. Ze kregen, nadat ze stopt de verkoop van ijs en diepvriesprodukten voor j mijf, torenhoge rekening Eismann. In sommige g- hepen die nota's op tot gulden. En dat terwijl het ui krante-advertenties eer men van vijfduizend gulo maand in het vooruitzicht

de Stem | 1994 | | pagina 4