'Sommige mensen moeten gewoon geen dieren houden' m ak - v Paars Adel amuseert Britten met drugs en moord Ik zie mijzi Keus Giro 555 DE STEM BINNENLAND BUITENLAND )ESTEM Baden -DE STEM- Dierenbescherming houdt zwarte lijst bij van mensen die dieren mishandelen IS® 88 I teur van het Cultureel Cen- N. I trum Amstelveen, P.M., kon van [Kok begint aan re£ Politie schiet per ongeluk bejaarde vrouw in arm DE STEM ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 Voordat het eerste mensenpaar van de verboden appel at en Adam en Eva in de Hof van Eden rondwandelden in een natuurlijke staat waarbij vergeleken, volgens Vondel in zijn 'Lucifer', de engelen wan schapen waren, hadden zij er geen besef van dat zij onge kleed waren. Pas na de zonde val beseften zij dat zij naakt waren en schaamden zij zich daarvoor. Die pudeur tegen over het lichaam is door de eeuwen heen in de christelijke kerken uitgegroeid tot een schuldgevoel dat zeker in de noordelijker landstreken waar de weersomstandigheden kle ding noodzakelijk maakten, werd bevestigd en verzwaard. De oude Romeinen stonden veel vrijer tegenover hun lichaam, zij bezochten zonder schaamte de openbare ther men en namen daar afwisse lend warme en' koude baden zonder dat daarbij, zoals in onze nog altijd exclusieve mo derne saunacultuur, een be paalde gêne moest worden overwonnen. Men had de spreekwoordelijke overtui ging dat een gezonde geest verbleef in een gezond lichaam en besteedde aan dat lichaam dan ook heel wat zorg. Ook in onze middeleeuwen ging men in de publieke bad huizen ongedwongen met el kaar om en. werden mannen en vrouwen niet van elkaar gescheiden als ze in de grote kuipen, die nog op veel hout sneden te zijn zijn, te water gingen. Natuurlijk zal de christelijke schaamte toen ook wel zijn gepredikt, maar blijkens heel wat 'geneuchlijk- cke' liederen uit die tijd on derging men de ervaren lust als een uiting van algemeen aanvaarde gemeenzaamheid. Schaamteloos betekende toen nog zonder schaamte, en niet, zoals later in de preutse Vic toriaanse tijd, scabreus en on tuchtig. De angst, ook voor het eigen lichaam bleek nog lang in on ze eeuw op de kostscholen en seminaries, waar men zich bij het wassen diende te hullen in een kuitlang kleed om iedere zondige, onkuise gedachte te voorkomen waardoor het naakt uiteraard alleen maar bekoorlijker en verleidelijker werd. Een vergelijkbare schroom gold overigens ook in de ge zinnen. Als de zinken teil op zaterdagmiddag met de nodi ge ketels op het fornuis aan de kook gebracht en daarna met koud water aangelegd voldoende was gevuld en het hemd uitging, mocht niemand dat vertrek nog betreden en besloeg gelukkig ook de keu- kenspiegel zodat men het ei gen blote lijf niet kon zien. De openbare badhuizen, die in de eerste decennia van on ze eeuw vooral in de grote steden de opkomst van het socialisme vergezelden en waarvan het bestaan nog wel in de naam van straten en wegen wordt bewaard, be doelden in de eerste instantie de lichamelijke hygiëne onder brede lagen van de bevolking te bevorderen. Men ging er heen met zeep en een bad handdoek. Na de oorlog werden ze snel verdrongen door de douches en badkamers die in de parti culiere huizen werden aange bracht en met een overdadige weelde ingericht, mee zeegroene tegels en blinkende goudkleurige kranen, waarbij kuipen en teilen vervangen werden door ruime baden op leeuwenvoetjes of in schelp- vorm waarin men het lijf met geurende badschuim kon ver zorgen en zich daarna in le vensgrote wandspiegels goed keurend kon gadeslaan. In de hedendaagse erotische indus trie kan men zich daarbij te gen royale betaling zelfs door een bevallige badnimf gezel schap laten houden. De badkoetsjes en korfvormi- ge rieten badstoelen, die in de verhalen van Guy de Maupas sant en Anton Tsjecjow zo'n grote amoureuze rol spelen, zijn van het strand verdwe nen. Het badpak verloor aan reikwijdte en werd niet zozeer een middel om bepaalde zo nes van het lichaam te verhul len maar meer een modieuze mogelijkheid om rondborstig voor bepaalde charmes uit te komen. In de blootbladen en bij de Miss-verkiezingen is badkleding een geaccepteerd alibi om zich nagenoeg naakt den volke te vertonen. Nage noeg! Want juist in die laat ste, kleine restjes textiel zit nog de paradijselijke schaam te en het behagen in wat het verbodene met zich mee brengt. Wij hebben met het badwater nog niet de wellust weggegooid. Na tien uur vanavond is het terug naar de jaren vijftig: keus uit één Nederlandstalig televisieprogramma. Toen keek iedereen naar het zelfde, omdat er niks anders was. Nu is er zóveel anders, dat de enige manier om iedereen naar hetzelfde te laten kijken is: op alle netten hetzelfde uitzenden. Het zou vast voordeliger zijn om voor het Ruanda-programma slechts één kanaal (door loting bepaald) te kiezen en de andere kanalen op zwart te zetten. Maar televisiemakers denken blijkbaar dat televisiekijkers zo geprogrammeerd zijn dat ze alleen oog voor ellende hebben wanneer ze er zappend niet omheen kunnen of wanneer het op 'hunkanaal te zien is. (HQ Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. tlm vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; S 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur® 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. s j l«awa—BBS I V HËÏItard SSSSHS» V* Even boodschappen doen FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP Nederlanders zien zichzelf graag als een volk van dierenvrienden. Keer op keer blijkt echter dat niet iedereen zijn huisdier met de nodige zorg behandelt. In Oudenbosch bond deze week iemand een jong katje aan de bumper van een auto. Het beestje overleefde een kilometerslange martelgang nog ook. Baan in Breda heeft inmiddels een zogenaamde 'zwarte lijst' opgesteld. Daarop staan zo'n honderdvijftig namen van men sen uit de regio Breda, die geen huisdier meer meekrijgen van de medewerkers in het asiel. Van onze verslaggevers Annemarie Buijk en Robert van Willigenburg „Ach, je maakt zoveel verschrik-' kelijke dingen mee in de loop der jaren. Zo ken ik een voorbeeld van een man uit Oosterhout die "vaak bij ons kwam om zijn kat op te laten lappen. Die was dan volgens hem weer eens van het balkon gevallen. Met tranen in zijn ogen vroeg hij ons keer op keer om hulp. Maar op een gege ven moment vertrouwden we het zaakje niet meer. En dat wan trouwen bleek terecht. De man gooide onder invloed van drugs zijn katten zelf van het balkon of sloeg ze tegen de rand van het aquarium. Achteraf had hij dan altijd vreselijke spijt. Maar zulke mensen moeten gewoon geen dieren houden." Dit verhaal is slechts één schok kende ervaring van N. Keiler, secretaris van de afdeling Breda van de Dierenbescherming. Ze heeft al vijfentwintig jaar erva ring met de bescherming van dieren. „Er is zoveel wat me de afgelo pen jaren heeft geraakt. Een tijd geleden belde een man over zijn twee katten. Hij moest ze kwijt, want ze werden hem te veel. Maar het asiel had op dat mo ment geen ruimte om ze op te nemen. We vroegen hem twee dagen later opnieuw contact op te nemen. Dan zouden zijn kat ten zeker worden opgenomen. Een kwartier later belde de man alweer terug. Hij had zijn katten maar doodgegooid, want hij kon ze nergens kwijt. Dan voel je je echt hulpeloos. Als uit het ge sprek was gebleken dat de man echt zó omhoog zat met zijn huisdieren, hadden we ze na tuurlijk wel opgenomen. Hoe weinig plaats er- dan ook is." Het dierenasiel aan de Oude III N-. Henk Zantvliet van 't Dierenhoekje in het Liesbos: kloppen?" ,Als de nood echt zo hoog is, dan is het toch een kleine moeite om hier aar. Tips I. Diepstraten werkt bij het Bre dase dierenasiel. „Er staan men sen op de lijst die keer op keer een huisdier kwamen ophalen en daarna even gemakkelijk weer terugbrachten. De redenen die ze allemaal verzinnen... je gelooft ze echt niet. Verder staan er mensen op de zwarte lijst die dieren mishandelen. De mede werkers pikken die mensen er zo uit. Natuurlijk krijgen we ook tips van buurtbewoners of ken nissen over die mensen. Tenslot te komen de inspecteurs van de Dierenbescherming ook met na men." Ook H. van Hest, eigenaar van dierenopvangcentrum Arduin in Roosendaal, heeft een zwarte lijst. Maar die is veel kleiner. „Er staan een kleine tien perso nen op. De meesten mishandelen geen dieren, hoor. Het zijn men sen die vaker een hond of kat terugbrengen, omdat die bij wij ze van spreken niet goed past bij de kleur van de jas." Echt lichamelijk mishandelde dieren krijgt Van Hest eigenlijk niet in zijn dierenopvangcen trum. „Die worden in beslag ge nomen en in een apart opvang centrum geplaatst. Als de rech ter ze daarna vrijgeeft, komt een aantal ook hier terecht." J. Vermeulen is vrijwillig afde- lings-inspecteur van de Dieren bescherming. Hij gaat in zijn vrije tijd af op meldingen van verwaarloosde huisdieren. Ver meulen waarschuwt de betref fende 'baasjes' of neemt de huis dieren in ergere gevallen mee naar het asiel in Breda. „Ik zie vooral dieren die ondervoed zijn of waarvan de vacht wordt ver waarloosd. Verder zitten veel beesten in te kleine en smerige hokken. Sommige zitten dagen lang in hun eigen uitwerpselen." Volgens Vermeulen hebben de mensen vaak te weinig tijd om hun huisdier de nodige aandacht te geven. „Meestal geef ik de eigenaren eerst de gelegenheid hun gedrag te verbeteren. Gé- beurt dat niet, dan vraag ik ze of ze afstand willen doen van hun huisdier. Bij een positief ant woord breng ik de dieren dan naar het asiel." Tot zover gaat de bevoegdheid van Vermeulen. In alle andere gevallen, zoals bij grove mishan deling, komt er een agent van de landelijke inspectie aan te pas. Die heeft het recht de dieren te vorderen. In allerlaatste instan tie komt de politie erbij. Die kan bij zeer ernstige gevallen proces verbaal opmaken. De dierenklinieken in Breda krijgen zo nu en dan wel eens een geval van dierenmishande ling binnen. Dierenarts R. van de Rest werkt in de kliniek aan de Haagweg. Volgens Van de Rest kan hij de mishandeling maar moeilijk bewijzen. „Er komen hier bijvoorbeeld wel eens hon den binnen met wat lijkt op een beet in het oor. Dat kan natuur lijk van een ander beest zijn. Maar het baasje kan ook de schuldige zijn." De dierenarts kent wel een aan tal mensen die verdacht vaak naar de kliniek komen met hun huisdier. „Maar eigenlijk moet je blij zijn dat ze nog naar ons toe komen. Als ik er wat van zou zeggen, komen ze waarschijnlijk helemaal niet meer. En dat maakt de situatie voor het dier. er absoluut niet beter op." Batman Naast duidelijke en schokkende vormen van dierenmishandeling komen er ook veel vormen van minder opvallende, alledaagse kwelling voor, legt Niels Dor- land van de Dierenbescherming uit. „Mensen die hun hond uit dierenliefde op zijn verjaardag .een stuk taart geven." „Een cavia leeft van nature in groepen, niet in een klein hokje alleen. Zo moet je toch niet met dieren omgaan. Veel mensen ne men een dier uit emotionele overwegingen. Terwijl het juist verstandig is om stil te staan bij de aanschaf van een huisdier. .Welk dier neem je, kun je ervoor zorgen en heb je het voldoende te bieden." Dorland meldt dat dierenhandel in Nederland 'big-business' is geworden. „Als je weet dat er in Nederland 15 miljoen huisdieren zijn en de opvangcentra overvol zitten, dan geeft dat toch wel aan dat er een probleem is in Nederland. En dat er handel zit in dieren. Wij krijgen signalen dat de Colombiaanse drugmaffia haar terrein inmiddels verlegt naar de dierenhandel. Zeldzame papegaaien brengen wel vijftien duizend gulden op. De eieren kun je met redelijk gemak mees mokkelen. De markt is wellicht groter dan die voor drugs." „Er gebeuren de gekste dingen. Toen de film Batman draaide, verkochten dierenwinkels vleer muizen met een spanwijdte van een meter. Wat moet je thuis met die beesten, wat kun je die bie den?" Allergisch Alledaags dierenleed maakt ook Henk Zantvliet mee. Hij is be heerder van 'Hef Diererihóekje', een kleine kinderboerderij bij het Liesbos in Prinsenbeek. Ze ker in vakantietijd. „Mensen brengen hier soms een volwassen konijn met de smoes dat hun kinderen allergisch zijn gewor den. Meestal flauwekul, je ziet zo dat ze van die beesten af willen." Andersom maakte Zantvliet on langs een schrijnend geval mee. „Er stopte hier vlakbij een man die iets uit zijn achterbak haalde en in de sloot gooide. Ik wist hem aan te spreken en het bleek dat hij een konijn wilde verdrin ken. Ik heb hem het beestje terug laten halen en hem gevraagd waar hij in godsnaam mee bezig was. Normaal vraag ik, om het enigszins in te perken, een inen- tingsbewijs als iemand een dier komt brengen. Maar als de nood echt zo hoog is, dan is het toch een kleine moeite om hier aan te kloppen?" Dierenarts J. Lutz, die regelma tig bij Zantvliet op de kind boerderij komt, wijst op wat: 'passieve dierenmishandeli noemt. Zantvliet mag 's avo: niet op de boerderij wonen, dat dat niet in het bestemmii plan past. „Dat betekent d geen controle kan zijn als avonds iets met een dier geta Kan ik de volgende ochtendp ruimen, want een ziek dierl dan al dood zijn. Heel triest." Amsterdam (anp) - De direc- Dat zijn handen niet thuis hou- Jj'.W6 den bij zijn vrouwelijke wer- kneemsters. seks; De Hij betastte borsten, billen en de buik en belde een voormalige als baliemedewerkster zelfs 's bloe nachts met de vraag of 'ze ook De a zo geil was'. steil) Van onze Haagse redactie Den Haag - Een nieuw, 'paars' kabil [van de uitkeringen tot 1996 ongein^ I opnieuw bekeken moeten worden, I nodig zijnen welke. Deze afspraak hebben de drie onderhandelaars voor een paars, CDA-loos kabinet gisteravond I gemaakt met formateur Kok. „De komende jaren moeten we gebruiken om goed na te denken over hoe het stelsel van sociale zekerheid er op de lange duur uit moet zien. Het kan zijn dat er na 1996 al iets móet gebeuren", zei Kok gisteravond. Totnutoe waren de drie onder handelaars Wallage (PvdA), Bol- kestein (WD) en Van Mierlo (D66) het oneens over ingrepen in de uitkeringen. Vooral de VVD wilde nu al vastleggen wanneer en hoe er moet worden ingegrepen als het aantal wao'ers de komende jaren niet voldoende daalt. De PvdA ver zette zich tegen daartegen. „De gesprekspartners sluiten nu in grepen voorlopig uit," aldus Kok. Formateur Kok begint dit week einde aan het schrijven van een regeerakkoord. De begroting voor 1995 is op hoofdlijnen rond, zo meldde hij. Of er snel een totaalakkoord ligt, hangt vol- Een Zeeuwse collega van P. van de Vijver uit IJzendij spreekt zijn afschuw uit over bericht dat een tien weken! katje aan de bumper van geparkeerde auto was gebonJ De kat werd vervolgens kil» ters lang achter de wagen aaq sleurd. Het dier heeft het grui lijke avontuur wonderwel ov leefd. „Dat moet iemand hebben daan die zijn volle verste heeft. Iemand anders verzint iets gruwelijks niet." Van del ver heeft veel ervaring met <j slaafde mensen die hun huisi mishandelen. „Drugverslaafd handelen toch in een vlaag i verstandverbijstering. Als even met ze praat, blijkt dat zich heel schuldig voelen." Hij vindt het ook verschrikkel als honden of katten wori getreiterd. „Een hond of i raakt ontzettend gefrustreerd iemand een stuk vlees net« zijn neus terugtrekt, snappen dat ze gepest word Zo'n beest wil alleen dat voed hebben en snapt niet waarom' het niet krijgt." Amsterdam - In Amstelveen is gisteravond per ongeluk een be jaarde vrouw in haar arm ge raakt door een politiekogel. De politie zegt dat de verwoningen van de vrouw meevallen. De politie had het voorzien op een motorrijder, die het verkeer in Amstelveen op een gestolen motor onveilig maakte. De man, ongeveer 25 jaar, is later ingere kend. De politie had uit veiligheids overwegingen het verkeer op de Beneluxbaan in Amstelveen stil gelegd om de motorrijder op te wachten. Toen hij verscheen, reed hij op de agenten in. Zij trokken daarop hun vuurwa pen en losten enkele schoten. De motorrijder werd niet geraakt, de bejaarde vrouw (rond de tachtig jaar) wel. Door onze correspondent Bob van Huët .Londen - Aan de meeste le den van de rechtbankjury in het historische Chester leek de zaak niet onbekend: de Lady en 'de jachtopziener. Men had er al eens over gelezen in de tot 1960 gecensureerde roman 'Lady Chatterly's Lover'. De jachtopziener die onlangs terecht stond was echter geen verzonnen figuur. Tony Turner was van vlees en bloed evenals Lady Rose, al had het weinig gescheeld of de ex-dienaar had zijn vrouw, dochter van de ne gende Graaf van Hardwick, met een tiental messteken tot kada ver gemaakt. Turner (54) vertelde de jury hoe zijn stoppen waren doorgesla gen in een daverende ruzie met zijn blauwbloedige vrouw. Zie dend was de ex-jachtopziener geworden nadat hij in een ver geten dagboek had gelezen dat hij door haar 'werd gebruikt'. Evenals twee vorige echtgeno ten, een reeks vrienden en de minnaar van wie Lady Rose een dochter had. Turner was ver haal komen halen toen ze hem treiterend een keukenmes zou hebben voorgehouden. r „Kom, doe je best", zei de 42-jarige gravin. Het toegebrachte letsel kostte Tony drieënhalf jaar cel en La dy Rose twee dagen ziekenhuis. Ze zal in haar gezicht altijd littekens dragen. Het Chesterse drama was het zoveelste deze zomer dat de Britse adel in opspraak bracht. Er ging nogal wat mis in de hoogste families van dit eiland. Geldzucht, sex, vaderhaat, ru zies tussen erfgenamen en een weer opgerakelde moord heb ben de 99,8 procent van de Britten die niét zijn geboren met een zilveren lepel in de mond geïntrigeerd, geamuseerd en verbijsterd. In een bloemlezing van uitspat tingen en wederwaardigheden in de Britse upper-upper-clas- sadel kan Charles James Spen- cer-Churchill, Markies van Blandford niet ontbreken. Oud- bajesmakkers kennen hem beter als 'Jimmy de Wezel' maar in Londense drugkringen wordt hij gevierd als de vrijgevige 'Ja- mie'. De Markies van Blandford is de stoute lieveling van de tabloids. Als eerste Brit kreeg hij van de rechter een taxiverbod opgelegd omdat hij de gewoonte had weg te hollen bij aankomst. Een reeks incidenten, variërend van alimentatie-ontduiking en drugbezit tot inbraak, brand stichting en vechten met een politieman hebben hem al twee maal in de nor doen belanden. Na eens langs de regenpijp van zijn Londense appartement aan de achtervolgende agenten zijn zijn ontsnapt snoefde de mar kies: „Ik ben de nieuwe Lord Lucan. Je moet gevaarlijk leven, anders is het leven zo huilerig." Jamie, die op een fiets door Londen kruist, heeft beloofd af te kicken en wil zijn leven bete ren. Zo'n belofte kwam te laat voor zijn aan heroïne en cocaïne verslaafde collega, Frederick William Augustus Hervey, Mar kies van Bristol. Hij zit momen teel een gevangenisstraf van tien maanden uit wegens drug handel. Een poging een nieuw leven te beginnen in Australië mislukte voor de markies die eens een van de rijkste aristo craten was. Lord Hervey was de eerste edelman die door de Au stralische immigratiedienst het land werd uitgemikt omdat hij zijn strafblad had verzwegen. De man aan wie 'Jimmy de Wezel' zo uitdagend refereerde, Lord Lucan, staat inmiddels weer volop in de belangstelling. Richard John Bingham, de ze vende Graaf van Lucan, is al twintig jaar spoorloos. Hij ont vluchtte Engeland in november 1974 na de moord op de 29-jarige kinderjuf Sandra Ri- vett in zijn appartement in het Londense Belgravia. Een serie boeken, tv-program- ma's en een film staat op stapel over 'Lucky Lord Lucan' (59, als hij inderdaad nog leeft). Sinds de moord zou hij over drie continenten hebben ge zworven en vele malen zijn ont moet door mensen die pas be grepen wie hij was toen Lucan alweer was verkast. Aan de hand van twintig jaar oude fo to's hebben experts van Scot land Yard een computermonta- ge gemaakt van zijn verouderde gezicht. De inmiddels gepensio neerde hoofdinspecteur Roy Ranson leidde een nieuw onder zoek voor het televisiestation Channel Four. Na lang te heb ben aangenomen dat de myste rieuze Lucan zich zelf had ver dronken in de oceaan heeft Ranson zijn mening nu herzien. Het laatste spoor leidde naar Botswana. Naar verluidt was de dood van de kinderjuf een persoonsver wisseling; de notoire gokker Lucan zou hebben gedacht dat hij in de donkere keuken zijn - van hem gescheiden - vrouw neerknuppelde. Lady Lucan die op het tumult afkwam werd door hem alsnog aangevallen, maar wist te ontsnappen. De voortvluchtige graaf informeer de Eton-vrienden dat hij zich 'voorlopig gedeisd zou houden omdat het 'indirecte bewijs te gen mij is'. Daarna werd niets meer van 'Lucky Lucan' verno men, maar ging een mysterieus spoor over de wereld. Familiezorgen teisteren ook de in de adelstand verheven make laar Lord Palumbo, goede vriend van de koninklijke fami lie en peetvader van prinses Beatrice, de dochter van Andrew en Sarah. De van zijn vrouw gescheiden Palumbo is door zijn eigen zoon en dochter voor de rechter gedaagd wegens vermeend mismanagement van het familievermogen van rond de 300 miljoen gulden. Onge lukkige investeringen zouden de erfgenamen tientallen miljoen hebben gekost. De bittere vete tussen kinderen van de eerste mevrouw Palum bo en hun hertrouwde vader (die bij een tweede mevrouw Palumbo, vriendin van prinses Diana, opnieuw drie kinderen heeft) verzekeren Londense so ciety-watchers van jarenlange kopij. George Ian Murray, de tiende Hertog van Atholl (nabij Dun dee), wordt ook geplaagd door familie, zij het van heel ver. Deze Schotse edelman - de eni ge in het Verenigd Koninkrijk aan wie het is toegestaan er een eigen leger op na te houden, de Atholl Highlanders - is een ver stokte vrijgezel. De 63-jarige grootgrondbezitter (52.000 hectare) en heer van Blair Castle heeft in zijn 11-jarig halfneefje een jonge erfgenaam van een vermog» dat wordt geschat op een slordi ge 200 miljoen gulden. Maar door overbezorgdheid val de hertog dreigt de jong' straks zijn titel te missen. B gaat mogelijk naar een andete Murray, tot voor kort niets ver moedend landmeter in Tra®' vaal. Om het voortbestaan zijn landgoed te verzekeren meerderjarigheid van zijn half- neef liet Lord George nogmaad zijn stamboom onderzoeken- Aan een verre tak bleek i» Transvaal een tot dan over hoofd gezien twijgje te bundf- len. Een eerste bezoek aan nieuw ontdekte achterneef weri een relationele ramp. De hertog kon hem al meteen niet luchten Een tegenbezoek was voldoen® voor Lord Murray om onlangs naar de rechter te stappen, ffi wilde de Transvaalse naai noot bij voorbaat onterven gens duidelijke ongeschiktheid Dat blijkt nu minder gemakke lijk dan gedacht. Advocaten va' de verbouwereerde landmetff sluiten niet uit dat tenmin# titel Hertog van Atholl (zonde' bijbehorende bezittingen! straks naar Zuid-Afrika gaan. Het wachten is op de Zulu dif straks aanspraak maakt dP Blair Castle omdat hij een ven achterneef van een verre ac»' terneef blijkt. WANNEER TV-BEELDEN vol drama portages over de diepste ellende de in een of ander Afrikaans land het t bereikt, blijkt steeds dat het toch noc In Ruanda heeft zich de afgelopen r fende trap afgespeeld. Nooit eerder! dergelijke omvang zich zo explosiel wreedheid en de verbijsterende uit doen herinneringen aan andere uitt_ ken. Nog nooit zijn er in korte tijd zo Honderdduizenden vaak onschuldij schrikkelijke wijze vermoord. Zij I worden nu in overvolle vluchtelil Honger, dorst en epidemische ziekte Het Westen reageerde er zeldzaam wat er in Ruanda broeide, voeren c Dat kan echter niet serieus worcl nepen allang dat Ruanda een etn evenzeer het geval is in Burundi] Afrikaanse landen. Hun waarschuwingen werden eu Uorlog is voorbij en Afrika is niet 'deologische strijd moet worden uil [teer gewonnen hoeven te worde halen. Steeds vaker hoor je dan ook dat Is waarvoor hulp niet loont. In u tedenering. Afrika is nog niet ve- worden bemoedigende initiatieven op een menswaardig peil te krijgen, net is eveneens kortzichtig te verc; verder wegzinkt in het moeras zoni nadelige gevolgen zal ondervindel stroom vluchtelingen met de dé a®le'z°ekersregeling kan ze tegenl m eken Hier wat ze thuis niet kunne! au '-s c'e Hoogste tijd dat de rijke °'t gigantische probleem buigen. T Ho ^uanda iedere dag op ons nej 8 VN-voedselorganisatie FAO 'ende. De FAO verwacht een gro "°om van Afrika. j 6 ontheemden in de vluchteling] t a,nen echter niet wachten op t komst. Zii Hebben hulp nodig. -actie voor Ruanda verdient concreet te maken: Giro 555 valt ni

de Stem | 1994 | | pagina 2