DE STEM ■N KLEIN Zonneschei Brando zonw( Tapijttegelci Bankstelku; Excellent P; Wasko Sei Te koop aangebc Rolluiken - lamellen - Voorraat Heuga-Esco-Desso- Reeds vanaf 5,- in rundleer 10 stuksj in stof 10 stuks Honderden kussens o Joop Brugel, winkel Gin voor uw parket lam Vakkundig advies All-ln. 1 eeke id ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 D]| ZATERDAG 6 AUGUSTUS kïeini 'Ze zeggen dat ze onze ogen eruit trekken' Door Paul de Schipper Grootmoeder Eufrasie Mu- karu heeft acht kinderen. Ze is eenenveertig en koestert Agnes, haar jóng ste kleinkind, een meisje van zes maanden. Ze zit op een matje ergens langs de weg. Vrachtwagens ronken oorverdovend langs, de laadbakken uitpuilend van reizende mensen of van lijken. „Ja in mijn familie leeft nog ieder een," zegt de zwarte Hutu-oma. Een paar koters van haar dochter Uwase eten de laatste kruimels rijst uit een schaaltje. Hoe komt ze aan dat voedsel? Van de Hulporganisaties? „Nee, gekocht. Van de hulporgani saties hebben we al anderhalve week niets gehad. We kopen de rijst hier langs de weg, maar nu kan ik niks meer kopen, ons geld is op." Met 'langs de weg' bedoelt ze de markt die in Afrika onvermijdelijk ontstaat op plaatsen waar mensen weer rechtop kunnen staan. Ze is met de hele familie uit de stad Goma naar een van de kampen komen lo pen: „We moesten weg, gisteren. Vannacht hebben we in de bush ge slapen. Nu zijn we hier. We hebben geen dak boven ons hoofdi Mijn man is gaan kijken of er een plaatsje voor ons is in het kamp. We zoeken onze clan uit Ruhengeri. Ja, dat is in Rua nda, maar iedereen is hier." Onvermijdelijke vraag: wil ze terug? Ze aarzelt, slaat even de ogen neer: „Ja, maar ik weet niet of het kan. Ze zeggen dat we daar gedood worden, dat ze onze ogen eruit trekken." Grootmoeder Eufrasie is een van de onschuldige slachtoffers van een ex- termistische, maar gekunstelde ras- senideologie. Het verhaal daarachter vinden 'op het vliegveld van Goma. Een Russische Antonov, de grootste lawaaischopper onder de vliegtui gen, jaagt in wolken van stof over de startbaan. Zairese luchthavenpolitie jaagt met knuppels en klappen van geweerkolven een groep vliegveld boefjes weg bij de open staart van een Duitse Hercules. Daniel Ture, waarnemer Van de We reldraad van Kerken in Genève wacht op een lift terug naar Nairobi: „De Tutsi's en Hutu's zijn geen aparte stammen, onzin. Ze spreken dezelfde taal en je kunt ze uiterlijk nauwelijks van elkaar onderschei- Grootmoeder Eufrasie met haar jongste kleinkind Agnes. den." De geschiedenis van Ruanda geeft hem gelijk. Europese veroveraars troffen er be gin 1900 één van de weinige echte naties in Afrika, een hecht konink rijk, gelaagd in klassen met heren en horigen. De trotse Tutsi-edelen leunden op hun speer en pretendeerden af te stammen van Etiopiërs en uiteinde lijk van het Kaukasische ras. Aan de poorten van hun bezittingen droe gen de nederige Hutu's de lasten en produceerden voedsel. Hun afkomst, zo heette het, lag bij de Bantoe-boe ren. Uit mythes en overlevering groeide een rassenonderscheid. De Belgische bewindhebbers be krachtigden de etnische etiketten in de jaren '30 toen ze bij een volkstel-' ling iedereen een identiteitskaart gaven waarop stond of je Hutu of Tutsi was. Gevoed door extremisme en demagogie kwamen in latere ja ren beide groepen steeds feller tege- over elkaar te staan. In 1961 verjoegen Hutu's de Tutsi- koning Ndahindurwa met duizen den getrouwen. Het was de eerste vluchtelingengolf die Ruanda ver liet. Datzelfde jaar nog vielen ze ge wapend het land weer binnen. Po groms en burgeroorlogen wisselen elkaar sindsdien af, uitmondend in de genocide van juni. „Die was zorgvuldig gepland," zegt Daniel Ture, „en de schuldigen zit ten nu hier in Goma in het door de Fransen beschermde gebied. Zij zul len opnieuw van zich doen spreken. Luister naar de geruchten. Er broeit iets. Het gevluchte leger wil het uni form niet uitdoen. Ik denk dat ze er op rekenen dat ze wapens van de Zairezen kunnen krijgen om hun land weer binnen te vallen. Ze heb ben mij verteld dat ze die wapens zo kunnen krijgen, als al die buiten landse pottenkijkers in Zaïre maar eenmaal verdwenen zijn:" Jean komt uit de Ruandese hoofd stad Kigali. Toen het Tutsi-leger de stad innam, vluchtte hij. In een groep van vijfentwintig lie pen ze zestien dagen. „Ik ben een kleinzoon verloren. Die ging weg en kwam niet terug." Hij hoopt terug te gaan naar zijn land: „Als er garan ties zijn dat het veilig is, maar ze vertellen dat je gedood wordt als je terugkomt." Jean Boco Rwumukara is een gele genheidskoopman. Voor hem op een plastic zak liggen vijf witte kolen. De primitieve eco nomie komt hier in het kamp Katale sneller van de grond dan de voedsel voorziening van de westerse hulpor ganisaties. „Tachtig Ruandese francs per stuk, ik heb ze voor zestig francs gekocht van een handelaar die ze in Ruanda heeft gehaald," zegt Jean. Hij is een gerimpelde oudere zwarte man, ma ger met een spitse glimmende neus en hij rookt een pijpje. „Ruanda is niet ver, daar achter de bergen," wijst hij naar het zuiden. Daar groeit alles, kolen, zoete aardappe len, maniok en wortels." Hij zit al twee uur met zijn nering voor zich, heeft er nog niet één kun nen verkopen. Jean: „De mensen hebben honger, maar geen geld." Nyamby loopt langs, blijft nieuws gierig staan, voelt aan de huid van de blanke man, aait over mijn arm. Nyamby is het zevende kind van moeder Byumba. Zijn naam bete kent ook 'zeven'. Hij scharrelt zo maar rond in het kamp, samen met een paar andere jongetjes, kijken of er ergens iets te halen valt. Nyamby: „Ik heb honger, al heel lang." Hoe lang? „Weet ik niet." Hij schuift zijn hoedje, gevlochten uit een gerafelde plastic boodschap pentas naar zijn achterhoofd, slaat de ogen neer, steekt vragend zijn hand uit: „Heb je brood voor me? Ik ben met mijn mama al in twee ande re kampen geweest. Daar was ook niks." Kleren heeft Nyambi niet, alleen een oude jutezak om zijn lijf, met een gat erin gescheurd om zijn hoofd door te steken. „Mijn vader is dood, twee broerjes zijn ook dood. Heb je water? Ik heb dorst." „Die vluchtelingen èn dat Hutu-le- FOTO'S PAUL DE SCHIPPEI ger," zegt de woordvoerder van Wereldraad van Kerken op hi vliegveld van Goma, „zijn een ti bom, niet alleen voor de rust in Rua nda. In het buurland Burundi rom melt het ook al, er worden mensei gedood. Het is triest, hier komt dt hulp op gang, maar het verhaal is nog lang niet afgelopen." Net voor ik in de Hercules van dt Lutheran World Federation stap terug naar Nairobi te vliegen, koml Ray Wilkinson, de UNCHR-woord- voerder aangelopen, groet ten ai- scheid en wil nog een ervaring kwijt „Ik was in een van de kampen, stap te over de doden heen en aaide er gens zomaar'een meisje over de bol. Ze viel om, dood, zó zwak was ze.' Fax. 076-236405. afd. Rubrieksadverterif Postadres De Stem. Antwoordnummer 1 4800 VB Breda, afd. Rubrieksadvertentie (geen postzegel nodig). Rubrieken 02 Vermist/gevonden 46 Waterspor! 03 Te koop aangeboden 47 Sport sp 04 Personeel-aanbod 48 Vakantie/n 06 Personeel-vraag 49 Caravans/j 07 Onroerend goed 51 (Huis)dier<f 11 Autoverhuur/leasing 53 In en om c 13 Oproep/reünie 54 Opleidingd 14 Bruinkuren/sauna 56 Huweli|k/k- 16 Bedrijfsruimte 57. Relatieberf 18 Woningruil 58 Mode tota 20 Kamers 59 Baby klj 23 Bouwmaterialen 62 Wonen tot 24 Onderhoud/reparatie 64 Radio-/afs 25 Speelgoed 65 (Home)cö 26 Hobby/doe-het-zelf 66 TV/video I 28 Geldzaken 67 Huish. ap| 29 Zaken en transacties 69 Muziek 30 Landbouw/veeteelt 70 Foto/film 32 Auto's 72 Verzamel! 33 Sloopauto's 73 Boeken/li 34 Auto ABC 74 Kunst s 35 Bedri|fswagens 76 Braderie/1 38 Motoren/scooters 77 Bingo/kiej 39 (Brom)fietsen 79 Te koop 42 Te huur aangeboden 80 Diversen 43 Te huur gevraagd 81 Verenigir. 44 Wintersport 82 Privé/cluj Fotokleintje Een Kleintje met foto/logo en/of afbeeld van foto/logo en/of afbeelding 20 of 40| 1 of 2 kolommen. Kleurkleintje Een Kleintje met kleur in de Kleintjeskfl onder de rubrieken. Te koop aangebo< Onroerend goed, Caravans/Kamperen Brieven onder nummer Als u wilt reageren op een advertentie briefnummer, vermeldt dan het briefnd' envelop en stuur deze naar De Stem, 4800 MB Breda t a.v. afd. Brieven ond Afsluittijden 2 dagen voor plaatsing 17.00 uur. De zaterdag: donderdag 16.30 uur. Tarieven Voor particuliere rubrieksadvertenties! opgavebon elders in deze Kleintjeskr; zakelijke rubrieksadvertenties, tanefké Voor advertenties onder nummer is de incl. B T.W De rubrieken 18 Woninga Te huur gevraagd, 82 Privé/Clubs/06 f tegen contante betaling en/of met t geplaatst. Na plaatsing ontvangt u dej contante betaling is mogelijk d.m v. girobetaalkaart of een éénmalige hnacj opgavebon). Bi) 3 ongewijzigde plaatsingen binne| 3e plaatsing gratis. Zeer scherpe prijzen. I Brasschaatstraat 47, Breda, te| Speciaalzaak iri t: 1e Keus org. Heuga v.a. 4 Novilon, Marmoleum, Lamelle Min. Nelissenstr. 37, Breda. Ti Piusplein 17, Bergen op Zoom Wij maken ook kussens voor b Nu ook voordelige bankstellen ir Breda, 076-148563. Vrijblijveti ook reparatie en onderhoud van Oosterhoutseweg 11 in Tetering Huishoudelijke en inbouwapparat "eparaties en electrotechnische woens., dond., 10.00-12.3(1 10.00-12.30/13,30-20.00, zat Wasko Service, Aalstraat 60,1 stofferen bank, boot en caravar overgordijnen van 39,95 elo K9Jm,aakt- Vihage v.a. 4,95 ue bedrukte gordijnen v.a. 7,951 vele soorten meubelstoffen v.r Margrietstraat 9, St. Willebrori Heuvelstraat 10, Breda, t

de Stem | 1994 | | pagina 28