Weekend zOceaan 'Atlantischel Oceaan. AFRIKA DE STEM Wanneer Afrika het nieuws haalt, is dat bijna zonder uitzondering in negatieve zin. Bloedige burgeroorlogen, massavluchten en nooit-eerder-geziene hongerdood overschaduwen steeds weer de - net zo vaak te maken - berichten over volkeren die sociale ellende hebben overwonnen of successen hebben geboekt met eigen landbouwprojecten. Sommigen zien in dit 'Afro-pessimisme' een Europees-Amerikaans complot, een poging tot neo-kolonialisme. Zie je wel dat ze niet zonder ons kunnen? Afrika lijkt één groot hongerend slagveld pE STEM Er zijn ook successen van zwoegende nieuwe leiders Onder het mom hulp te lozen vrijwilligersorganis Westerse werklozen in A Afrikanen raken hun ban aan die zogenaamde vrijt I luidt een beschuldiging. Westerlingen vervullen g< vacatures die er op de A arbeidsmarkt zijn, is de tegenwerping. Bepaalde beroepsgroepen zijn naai verhuisd omdat zij daar baan konden krijgen. Je kunt bijna alles kopen van Sam Levy, een luxue winkelcentrum dat voor [miljoenen dollars in de Zimbabwaanse hoofdsta neergezet dat wil zegg< portefeuille erop bereken De 'shopping mail' van zakenmagnaat Sam Levy sjieke, noordelijke voorst Borrowdale. En dat is te EUROPA KANARISCHE IT lEILN ZZpZp' WESTELIJKE ^SAHARA EGYPTE =r:MAURETANIË EsEnegalVv-—-- GAMBjteT fiuiNÊtrrr^/B BISSAU ^GUjNEEyj^ SIERRA JJONEjnJ IVOOR- ^=*iaSkust< TSJAAD, ,DZJIBOETI- NIGERIA, ETHIOPIË CENTRAAL- AFRIK. REP. OEGANDA] SA0J0MÉ3,GAB0N [SEYCHELLEN^ ZAMBIA NAMIBIË [RÉUNION: VENDA >TSWANA^WAZILANÏ «X>LESOTHO^r=r: .TRANSKEI- 'ciskei- Door onze redacteur Gerard van den Broek Afrika is niet dood Afrika ten dode opgeschreven? Bij de Westerse media is het pessimisme groot, maar de Afri kanen zelf blijven lachen en doorploeteren. foto wil nilwik In mei van vorig jaar ver scheen in de in Engelstalige landen drukbelezen Rea der's Digest een artikel met de veelzeggende titel 'De langzame zelfmoord van een continent'. Het was een vooringe nomen samenstelling van rampen, die zich op Afrikaanse bodem had den afgespeeld. De stelling van het artikel was dat - alle inspanningen van gelddonoren en ontwikkelings werkers ten spijt - Afrika gewoon weg verloren was. De continentale tragedie was onomkeerbaar, de doodskist werd reeds klaargezet. Ook met het vluchtelingen-pro bleem van Ruanda zie je regelmatig die pessimistische blauwdruk voor het hele continent terug. De bloed baden tussen Hutu's en Tutsi's, de ziekte-epidemieën in de vluchtelin genkampen in Goma en de honger onder de mensen zijn geen geïso leerde problemen van Ruanda en Zaïre zelf, nee, ze zijn spreekwoor delijk voor heel Afrika. „Zeker, er zijn grote verschillen tussen Senegal en Mozambique en tussen Mali en Zimbabwe. Maar er is wel degelijk zoiets als een pana- frikaans bewustzijn. Zoals het wel en wee van de Europese Unie wordt beïnvloed door de gebeurte nissen in Bosnië, zo ondervindt Afrika de weerslag van het drama in Ruanda," zo luidde onlangs het betoog van Volkskrant-redacteuren Paul Brill en Janny Groen. Het was de zoveelste munitie in een felle woordenstrijd die nu al enkele weken in die krant voortduurt en die geïnitieerd werd door hoofdre dacteur Femi Akomolafe van The African. Zijn stelling dat de 'trage die-geile' Europeaan de oorzaak is van alle ellende in Afrika, was al even ongenuanceerd als de reacties die ze losmaakte. „Jullie Europea nen willen dat wij van de aarde verdwijnen en het enige dat jullie doen is nutteloze statistieken ver zamelen ter ondersteuning van jul lie wens." Is er inderdaad een Westerse 'las tercampagne' om zwart-Afrika nog zwarter te maken? De media zijn inderdaad vaak meer gebaat bij slecht nieuws dan bij de informatie dat alles goed gaat. Maar daarin staat Afrika niet alleen; Aziatische rampspoed wordt in de Westerse media ook breed uitgesmeerd, zij het dat de positieve economische ontwikkelingen evenmin vergeten worden. Het pessimisme ten aanzien van Afrika is aantoonbaar groter. Maar: 'Elke donkere wolk heeft een zilveren omlijning', zegt een oud spreekwoord en die 'omlijning' be hoort evenzeer tot de Afrikaanse geschiedenis als de onheilspellende wolken. Afrika heeft altijd iets van een vergeten continent gehad. Ondanks dat het zo dicht bij de koloniseren de Europese grootmachten lag, is het pas eind vorige eeuw 'ingelijfd', lang nadat er overzee al druk vero verd was. Het is vervolgens ook pas erg laat weer ge-dekoloniseerd. Een land als Frankrijk heeft zijn kolonies zelfs nooit helemaal losge laten en dicteert nog steeds in veel Afrikaanse landen het dagelijkse beleid. Dat in tegenstelling tot de Britten, die zich in hun kolonies altijd veel soepeler hebben opge steld en de plaatselijke bevolking meer eigen ontwikkeling gunden. Het is niet toevallig dat de meeste ex-Britse landen in Afrika op dit moment een voorsprong hebben op de andere. De democratiseringsgolf die Afrika in 1990 overspoelde, werd vooral ingegeven door de economische ach teruitgang die zich eind jaren tach tig mondiaal had ingezet. Om die neergang in eigen land te stuiten, was politieke stabiliteit nodig en vooral datgene wat er in de oude, verstikkende autocratieën niet meer te vinden was: arbeidsvreug de en dus meer vrijheid voor de bevolking. Malawi, Kameroen, Keiiya, Gui nea, Gabon, Ruanda, Soedan en Benin, allemaal waagden ze zich eraan, maar - en daar kregen de pessimisten gelijk- faalden voor het merendeel. De oude regimes grepen uiteindelijk toch terug naar de middelen waarmee zij zich altijd met succes van hun machtsbasis hadden weten te verzekeren: bruut geweld, corruptie en manipulatie (zo zij al ooit van plan waren het volk daadwerkelijk vrijheid te schenken. Schijnverkiezingen zoals in Togo en Zaïre kwamen ook veel vuldig voor). In hun liberalisering zijn slechts Kameroen, Kenya en Benin in ze kere mate geslaagd, de een wat beter dan de andere. Met name in Kenya zijn de signalen hoopge-, vend. Hoewel ook dit land niet bespaard blijft van ethnische con flicten (in de zuidelijke Rift-vallei) en economische terugval (de koffie- crisis), werkt het bestuur van pre sident Arap Moi naar behoren en boekt de persvrijheid gestaag voor uitgang. Journalisten kunnen er re delijk hun gang gaan en zelfs - zij het nog omzichtig - bestuurlijke misstanden aan de kaak stellen. De regering probeert ondertussen met miljoeneninvesteringen te voorko men dat de koffieproducerende boeren kopje onder gaan. Steeds meer landen wagen zich aan verkiezingen met meerdere partijen en het succes daarvan moet niet weggecijferd worden, ook al resul teert het niet altijd in regerings coalities zoals wij die in West-Eu ropa kennen. Zambia, de Kaapver- dische Eilanden, Sao Tomé en Principe, Madagascar en Lesotho hebben op die manier goed-func- tionerende regeringen gekregen. Op Franse leest geschoeide presi dentsverkiezingen brachten boven dien nieuwe gezichten aan de macht in Niger, Mali, de Centraal- afrikaanse Republiek en Congo. Er onstond een nieuw type landsbe stuurder in Afrika naast de (uit ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 stervende) 'oude kliek' van dicta tors: enthousiaste jonge honden die via politieke en economische her vormingen hun land op een hoger niveau proberen te tillen. Vernieuwing en democratisering vonden ook plaats in die Afrikaan se landen die altijd door oorlog verscheurd werden. Namibië, dat pas in 1990 onafhankelijk werd van Zuid-Afrika, wordt tegen woordig geleid door de voormalige guerrilla-groepering Swapo. Deze beweging heeft haar stalinistische doctrines opzij gezet en voert nu een pragmatisch en liberaal beleid, in de hoop buitenlandse investeer ders aan te trekken. Ook landen als Zimbabwe en Oeganda kennen nu een situatie van politieke stabiliteit en vreedzame coëxistentie tussen de stammen binnen hun grenzen. Een van de mooiste voorbeelden is Eritrea. Dertig jaar lang stonden de Eritreërs en de hen overheersen de Etiopiërs elkaar naar het leven. Honderdduizenden doden vielen door oorlogsgeweld of hongers nood. Vorig jaar kwam na veel overleg eindelijk een referendum tot stand en kort daarop kon de guerrilla-groepering EPLF het roer overnemen. De nieuwe overheid, onder leiding van 'jonge hond' pre sident Isaias Afewerki, is sindsdien enthousiast bezig met hervor mingsplannen en ambitieuze pro jecten. Het nieuwe land moest he lemaal opnieuw worden opge bouwd; met name de infrastructuur had zwaar geleden onder de oorlog. De wederopbouw kent veel startproblemen en de na druk zal daarom ook niet meteen liggen bij politieke pluriformiteit, maar er wordt hard gewerkt aan een renovatie van ha vens en wegen en ook de landbouw ziet voor het eerst sinds lange tijd weer overheidsgelden. In andere landen gaat het al jaren lang beter dan ergens anders. Bots wana bijvoorbeeld is al dertig jaar een goed functionerende en plura listische democratie, met regelma tige verkiezingen, en waar de men senrechten niet in het geding zijn. De democratie is er gebaseerd op dorpsraden en die traditionele be- stuursopbouw zorgt dat er zeer weinig corruptie of oorlog is in het land. Botswana's economie -geconcen treerd rond de diamanten-indus trie- groeide de afgelopen twee decennia sneller dan het veelgepre zen 'Wirtschaftswunder' van Zuid- oost-Azië: tussen 7 en 8 procent per jaar. Er is veel geïnvesteerd in macro-economisch management, toerisme en export. Voor de meeste sub-Saharaanse landen geldt overigens dat verbe terde landbouwtechnieken en kos- tenbesparende methoden in de agrarische sector voor grotere op brengsten hebben gezorgd. Erosie en mislukte oogsten door uitput ting van de grond komen steeds minder voor. Recente studies tonen ook aan dat de gewassen beter van kwaliteit zijn en dus geschikter voor de export. Politieke stabiliteit lijkt derhalve de beste voorwaarde voor gezonde economische groei. Ruanda kent dit jaar bijvoorbeeld uitstekende oogsten, maar de burgeroorlog maakt dat er toch duizenden men sen omkomen van de honger. Voor Noord-Ghana geldt dat evenzeer. Een degelijke controle van de geld waarden is echter een andere voor waarde. Zo werd begin dit jaar de gesubsidieerde munteenheid van de Afrikaanse Financiële Gemeen schap (cfa) in de dertien Franstali ge lidstaten met vijftig procent ge devalueerd. Een harde klap voor veel kleine handelaartjes en straat venters; een maatregel ook, die voor veel sociale onrust heeft ge zorgd. Maar op de lange duur zal deze devaluatie zijn positieve wer king op de dertien economieën niet missen. Want waar veel non-gouvernemen tele hulporganisaties op dit mo ment nog klagen dat de overheden van de Westafrikaanse cfa-landen Door Lewis Machipisa (ips) alles laten afhangen van buitd lands ontwikkelingsgeld, worij diezelfde overheden nu ge zelf initiatief te nemen. In Ttj bijvoorbeeld heerste tot dusver] gemakzuchtige houding om metaal uit het buitenland te latj komen - minder arbeidsinten;! en met de buitenlandse steun of goedkoper- terwijl het land over ijzererts beschikt. Met geldontwaarding zal de druk groter zijn om de eigen indust nieuw leven in te blazen. Voort land waar op dit moment alleeil bierbrouwerij nog goed draait! dat een gezonde schop onder] kont. De Afrikaanse landen hebben een lange weg te gaan. De misltl king van de VN-operatie in Soul lië wil nog niet zeggen dat het lil verloren is. De diverse Somalisr stamhoofden zijn enkele maan geleden om de tafel gaan zitten! te praten over ontwapening enfl] desverdragen. In het jarenlang bevochten Libel hebben de verschillende part] vorig jaar een vredesakkoord gel kend. Nog steeds vinden er i» dentele gevechten plaats en kon mensen om, maar de drang vrede is bij de Liberianen I ontstaan err niet door een of aniij Westerse mogendheid dwinfl opgelegd. Uiteindelijk zal het ook lukken, zo geloven de parti]| zelf, alleen blijft het de vraag®! neer. The A/rican-hoofdredacteur M Akomolafe heeft daarom in zover] gelijk dat Afrikanen over het al| meen optimisten zijn - al hoeft'! daar niet noodzakelijkerwijs toe gerekend te worden. De ge®] bevolking van zwart-Afrika steeds dapper voortploeta] rampspoed en ellende negerend. Het valt niet te ontkennen dat si Afrikanen op dit moment sMj tijden doormaken en dat de vf schillende oorlogen en natuun'i-l pen de zoveelste zijn in een 1®! reeks die het continent al ge terd hebben. Maar om te spi van een onomkeerbare van dit werelddeel, doet oiï® aan de vele hoopvolle succes'J groot en klein, die her en t1"' Afrika behaald worden. Door Gumisai Mutume

de Stem | 1994 | | pagina 20