aasje Luchtaanval op Serviërs r ui FAO: Hongersnood in Hoorn van Afrika L Hoop voor Ruandezen Brits leger ontslaat homofielen Duitsers sjoemelen met Nederlandse tomaat Gemeente Terneuzen feliciteert vermist meisje van 18 TAKKEBIJSÏERS 42 MAZDA FOKKEMA gehandicapten iwaar gehinderd Vu ook cirkels in graanvelden [-Vlaanderen £ok begint met chrijven egeerakkoord ■Bi leer vraag naar litzendkrachten Dierenleed Marko Koers gretig op EK landen afgehakt kan 5 Sudanezen ^an Langen start och in Helsinki Ook met Nederlandse toestellen Laatste topweek zomer vakantie ACATURES1 0p zoek naar werk DE STEM heeft vandaag ruim 1 70 vacatures. Maak er werk van JGUSTUS1994 'n nieuwe Mazda of ^uitstekende, gebruikte auto, kunt u tijdelijk te recht op het adres BREDA, TEL. 076-879392 DE STEM k J- - n.h-'rA S iQsm&aii Ynnenschippers het riviertje natuurlijke manier om fos- It en stikstof, de grote aanjï Is van ongebreidelde algen- lei, uit het water te halen. llders: „Je creëert dan een lerasachtig gebied, waar wa- 1 doorheen stroomt. Fosfaat en. kstof dienen dan als voedsel br het moeras dat je van tijd [t tijd maait. Uit het moeras joomt dan water dat aanzien- minder fosfaat en stikstof k/at. Maar al rekenend bleek It veel rendabeler om de riool- pterzuivering bij Waspik aan ■passen." "i 134e JAARGANG Jostburg/Sluis - Na het vakan- eseizoen neemt de Werkgroep lehandicapten in Zeeuws- laanderen contact op met de ge meentebesturen om te praten ver de vele hindernissen die ge- andicapten ervaren tijdens het omerseizoen. De hinder van uit- undige winkel-uitstallingen en jtpuilende terassen op de trot- 0irs schijnt elk jaar 'gekker te porden'. ZIE ZEELAND - C1 Iraakman - Het mysterie van de eheimzinnige graancirkels heeft u ook Zeeuws-Vlaanderen be- eikt. De jeugdige J. Donze uit loek ontdekte gisteren in het oorbijfietsen een cirkel 'met ar- jen' in een tarweveld bij De raakman. De cirkel heeft een iameter van ongeveer acht ïeter. |ZIE ZEELAND-Cl )en Haag - WD, D66 en PvdA, lie onderhandelen over de vor- iing van een paars kabinet, zijn 1 zo dicht bij elkaar gekomen, lat formateur Kok dit weekeinde iet het schrijven van een regeer- kkoord kan beginnen. Zelfs VD-leider Bolkestein toonde ich gisteren optimistisch. ZIE BINNENLAND - A3 Iternatief pk de aanleg van een ecologi- he verbindingszone tussen het uiderkanaal en het natuurge- led Labbegat bij Sprang-Ca- elle, langs de Capelse sloot, fetste af. Mulders: „Gelukkig |jn de Brabantse Milieu Federa- en Waterschap De Donge- Iroom nu bezig met de ontwik- Jling van een alternatief. Want Ings die sloot ligt een mooie Jns." Ie natuurlijke aanpak van de tvers van het Oude Maasje fient ook als voorbeeld voor an- ere oeverwerken die het Hoog- eemraadschap West-Brabant de rol heeft staan. Mulders: 3e ervaring die we nu hebben pgedaan, zullen we zeker ook lebruiken als we binnenkort de Jlark en de Vliet en in een later ftadium de rivierdijken tussen Villemstad en Geertruidenberg lanpakken. Ook bij de aanpak lan de Dongedijken proberen we |e natuur een handje te helpen." Vie op een zomerse dag kennis beemt van de natuur-ontwikke- ling op het Oude Maasje wordt Tnjwel zeker geconfronteerd met een opmerkelijke tegenstrijdig heid. Het lieflijke riviertje is een ban de weinjge plaatsen in Bra bant waar speedboten en jet ski's nog vol gas mogen varen. Jus overspoelen forse golven de L'ooroevers en daarmee ook de lustoordjes die zijn gecreëerd poor flora en fauna. Mulders: „Heel spijtig. Dat speedbotengedoe is heel slecht voor de oevers. Maar het gaat om een oude concessie die Rijks waterstaat, de eigenaar van het water ooit eens gedaan heeft. Ik zie die concessie niet een twee drie verdwijnen." Ireda - Er is in West-Brabant en leeland een plotselinge, grote j naar uitzendkrachten. Die Taag is onder meer te danken an de angst van bedrijven, die et uit de recessie zijn gekomen, m meteen al weer vast personeel an te nemen. Verder werken een oop bedrijven met een minimale «zetting. Zodra ze een extra or- er binnenkrijgen, wordt het uit- endbureau ingeschakeld. ZIE ECONOMIE-A6 HET WEER 14/27 I ZONDAG [I I MIN /MAX tl 14/25^ palen en kunststof. Als over een n de oever wordt de vooroevri VANDAAG IN DEZE KRANT Het katje dat aan de bumper van een auto werd gebonden en kilo meterslang werd meege sleurd, is maar een van de vele gevallen van mis handeling waarmee de dierenbescherming ge- confontreerd wordt. 'Je maakt zoveel verschrik kelijke dingen mee'. zie pagina a2 Voor het eerst sinds Rob Druppers heeft Neder land weer iemand die in ternationaal tot de top op de 800 meter be hoort: Marko Koers. Hij verschijnt gretig aan de start op de EK atletiek, die morgen in Helsinki beginnen. i zie sport - b3 INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Weekendbijlage deel D RTV-programma's D5/D6 Kleintjeskrant Den Haag/Rome (anp/afp) - De VN-voedselorganisatie FAO verwacht opnieuw een grootschalige hongersnood in de Hoorn van Afrika. Kans op onweer Vandaag wordt het een vrij zonnige en droge dag. Zondag meer bewolking met kans op regen- en onweersbuien. De wind is overwegend zwak tot matig uit noordelijke richting. iyad - Bij vijf Sudanezen die 'eroordeeld waren voor diefstal s gisteren in de Saudische stad edda de rechterhand afgehakt. !r werd niet gezegd of het ging een amputatie in een zieken- juis of een strafvoltrekking op sn openbaar plein, zoals bij ont- loofdingen in Saudi-Arabië het februik is. Het straffen van die- 'en door de hand ter hoogte van 'e pols af te hakken, is in over stemming met de islamitische j'et de sharia. Deze wordt in >audi-Arabië strikt naar de let ter nageleefd. Wsinki - Olympisch kampioene ™en. van Langen start morgen land toch in de series van de W meter op de Europese titel- 'jd in het Finse Helsinki. Van Aj'gen die in de aanloop naar ielsinki een spierverrekking in le rechter-hamstring (bilspier) 'Phep, onderwierp zich gister- entend aan een laatste test in 'aar woonplaats Hilversum. Die doorstond ze prima. ■JlE SPORT - BI De organisatie heeft de interna tionale gemeenschap opgeroepen tot actie. De hongersnood dreigt landen als Ethiopië, Eritrea, Ke nya, Soedan en Somalië te tref fen. De Senegalese directeur-gene raal van de FAO, Jacques Diouf, Van onze correspondent Bob van Huët Londen - De Britse strijd krachten hebben de afgelopen vier jaar 259 mensen ontsla gen omdat hun seksuele ge aardheid strijdig is met de krijgswet. Dat is gisteren onthuld door de Engelse krant 'The Guardian'. De soldaten en officieren werden allen ontslagen op grond van ho mofilie. Het merendeel zat bij de landmacht. Ruim 150 mannen en ook 33 vrouwen werd daar de wacht aangezegd. Uit een gedetailleerde lijst blijkt dat onder anderen vier majoors, twee marine-kapelaans en een Royal Airforce squadron-leader (eskadercommandant bij de luchtmacht) op straat zijn gezet. Opmerkelijk is dat de militairen de laan zijn uitgestuurd terwijl een recente wetswijziging homo seksualiteit in de strijdkrachten juist niét langer strafbaar stelt. De formele reden voor het ont slag was overtreding van de 'Queens Regulations', die hom- seksualiteit in het leger verbiedt. Het zou een ondermijning van de legerdiscipline en orde veroorza ken. Homofielen zouden boven dien veiligheidsrisico's beteke nen, vanwege eventuele 'chanta ge' door vijanden van de staat. Volgens de grootste Engelse ho mobelangengroep, Stonewall, is het een kwestie van tijd eer de eerste processen zullen beginnen van militairen die alleen vanwe ge hun geaardheid werden ont slagen. Via het Europese Hof van Justitie in Luxemburg en de Europesese Commissie van de Rechten van de Mens in Straatsburg wil een aantal van hen een aanzienlijke financiële vergoeding claimen voor de gefnuikte loopbaan in het leger. Als de claims worden toegewezen zal de Britse regering weer in de beurs moeten tasten, zoals dat niet lang geleden ook gebeurde voor vergoedingen aan ontslagen zwangere vrouwen. zei dat 'een algehele hongersnood moet worden gevreesd in de Hoorn van Afrika als de interna tionale gemeenschap geen extra bijdragen aanbiedt en niet snel de hulpgoederen levert die al wa ren toegezegd'. Hij vroeg eveneens om logistieke steun bij de verdeling ervan. Diouf vreest dat de 'weergaloze humanitaire tragedie' rond Rua nda ertoe leidt dat de wereld de dreigende ramp in de Hoorn van Afrika over het hoofd ziet. Een speciaal verslag van de FAO over de te verwachten oogst in Afrika ten zuiden van de Sahara beschrijft hoe een combinatie van factoren - ongunstig weer en een onrustige binnenlandse si tuatie - in die landen voor een slechte oogst heeft gezorgd. Daarom zal de Hoorn van Afrika in 1994 maar liefst 4,7 miljoen ton graan moeten importeren. Dat is bjjna twee keer zoveel als vorig jaar. De FAO wijst op een aantal an dere brandhaarden op het zwarte continent. Diouf heeft een des kundige naar Ruanda gestuurd die internationale ondersteuning van de oogst in dat land logistiek moet voorbereiden. Als de voor de burgeroorlog ge- vluchtte honderdduizenden boe ren niet tijdig terugkeren, drei gen de rijpe gewassen in het 'land der duizend heuvels' op de velden te verrotten. Naast de ramp in Ruanda begint de voedselvoorziening in Burun di ook in gevaar te komen door de spanningen tussen Hutu's en Tutsi's. In Tanzania is de oogst mislukt. In delen van Uganda sterven mensen van de honger. In Malawi hebben drie miljoen mensen dringend voedselhulp nodig. In Angola acht de FAO een lucht brug voor voedselhulp noodzake lijk, omdat de hulpgoederen mo menteel een aantal gebieden in het door burgeroorlog verscheur de land niet meer bereiken. «Er begint hoop te gloren voor de mensen in Ruanda en de vluchtelingen bij Goma in Zaïre. Dit weeskindje met zijn oneindige verdriet heeft eindelijk iets te eten gekregen. Zal hij wat hij heeft doorgemaakt ooit teboven komen? foto paul de schipper ZIE WEEKEND - D1 EN WEEKEND-ACHTERPAGINA ZIE OOK COMMENTAAR - A3 Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Een Hollandse tomaat moet je in Duitse winkels en op markten met een lantaarntje zoeken. Terwijl er toch redelijk veel geïmporteerd blijven worden. Oók sinds de meer chauvinis tische dan kieskeurige Duitse consument de Nederlandse tomaat als een 'smakeloze bal snijdbaar water' links laat liggen. Voor de vindingrijke groot- en kleinhandel is dat geen probleem gebleken. De autoriteiten van de deelstaat Noordrijn-Westfalen hebben in de afgelopen drie maanden een gigantische 'etiketten-zwendel' ontdekt. De Duitse groentehandel belazert de eigen klandizie op grote schaal. Groenten en fruit afkomstig uit het buitenland, krijgen gewoon andere, bij voorkeur Duitse namen. Boven dien wordt het in blanco of Duitse kistjes ge legd. Nederlandse tomaten worden verkocht voor Duitse, zeker als de controledienst in de buurt is. Het Hollandse Bintje werd omge doopt in 'Hansa'. Maar ook de herkomst van peren, uien en appels wordt verdonkere maand. Op het eerste oog liggen in de Duitse groentewinkels uitsluitend Duitse produkten, want daar heeft het gros van de klanten nu eenmaal het meeste vertrouwen in. Een bedrijf in Straelen bij Venlo, de UGA, heeft al een boete gekregen voor het gerom mel met importpapieren. Alleen al in Noord rijn-Westfalen zijn in april en mei 530.000 ki- Van onze verslaggever Frank Deij Terneuzen - 'Gefeliciteerd. Je bent achttien geworden. Je mag vanaf nu stemmen en au torijden. Maar er is meer...' Met stomheid geslagen las Hei een Boeye uit Terneuzen deze week de aanhef van een brief van de gemeente Terneuzen, gericht aan haar al meer dan twee jaar vermiste dochter Nathalie de Schipper. „Dat is toch niet te geloven. Na thalie is vandaag (zaterdag) jarig maar we hebben al meer dan twee jaar taal noch teken van haar vernomen. Haar verjaardag is toch al zo'n pijnlijk moment. En dan krijg je zo'n brief en een folder in de bus met een handte kening van de burgemeester. Ge feliciteerd. Nu komt alles weer opnieuw op mij af". Volgens Heieen moet het bij de gemeente genoegzaam bekend zijn dat Nathalie vermist is. Er zijn kranteberichten geweest. Er is een oproep gedaan in een tele visieuitzending met Jos Brink en op de burgerlijke stand ligt een brief bij Nathalie's dossier met het verzoek onmiddellijk contact met de politie op te nemen zodra ze om een paspoort komt. „Bovendien is er nog niet zo lang geleden een brief naar de burge meester gegaan met een foto van Nathalie. Ik vind dit zo belache lijk en pijnlijk tegelijk. Dat een gemeente zo slecht op de hoogte is van de gevoelens van haar in woners." Nathalie is vermist sinds donder dag 7 mei 1992. Contact was er de eerste week na de verdwijning nog wel. Heieen kreeg toen een telefoontje uit Parijs. Later belde Nathalie nog een keer, maar daar is het bij gebleven. Waarom Na thalie het ouderlijk huis verliet is voor Heieen een raadsel. Ze liet een kort briefje achter Nathalie de Schipper foto wim kooijman waarin ze schreef het wel goed naar de zin te hebben thuis, maar dat ze niet zo goed kon opschie ten met haar broer en zus. „Het is beter dat ik ga," schreef ze. „Onbegrijpelijk. We hadden het altijd prima met elkaar. Er waren geen spanningen of ruzie. Op school deed ze goed haar best. Ze was de beste van de klas. Nie mand van haar vrienden of vrien dinnetjes wist dat ze van plan was om weg te gaan. We zaten 's middags nog aan tafel te praten over een voorstelling in het Zuid- landtheater. Daarna was ze weg". Omdat er op dat moment geen enkele aanwijzing was om reke ning te houden met een misdrijf weigerde Justitie een gerechtelijk vooronderzoek. Haar moeder schakelde later een advocaat in om Justitie alsnog zover te krij gen maar die poging mislukte. Met haar huidige vriend ver spreidde ze kort na de verdwij ning tienduizend foto's en fol ders. Samen zochten ze stad en land af. „Je kunt je niet voorstellen hoe veel meisjes er rond lopen met lang blond haar en dezelfde 0311 "000225" I I I I ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Sarajevo/Brussel/Den Haag (rtr/afp/anp) - Acht gevechts vliegtuigen van de Navo hebben gisteravond rond half zeven in Bosnië Servische doelen aan de grond aangevallen. lo aardappelen, 1,3 miljoen uien en 500.000 kilo peren onder vals etiket verkocht. Valse naamsaanduidingen van aardappelsoorten zijn in de Duitse groentehandel aan de orde van de dag. De minister van Milieu van Noordrijn-West falen, Matthiesen, neemt de 'etiketten-zwen del' hoog op; evenals de Duitse Boerenbond, die vreest voor een imago-beschadiging van bonafide Duitse produkten. De overheid ziet op de eerste plaats een mas saal vergrijp tegen de wet. Behalve hogere geldstraffen overweegt de minister de invoe ring van een bewijs van zuivere herkomst. Ie dere groenteboer zal precies moeten kunnen aantonen waar hij zijn produkten heeft ge kocht en waar ze vandaan komen. De VN-vredesmacht had eerder op de dag gedreigd met geweld de zware wapens te heroveren, die in de nacht van donderdag op vrijdag uit een VN-depot vlakbij Sarajevo waren geroofd. Aan de operatie vanaf bases in Italië deden behalve Franse en Amerikaanse toestellen ook zes Nederlandse F-16's mee. Twee daarvan zouden ook doelen onder vuur nemen, maar het slechte weer verhinderde dat. Zij hebben dan ook geen bommen afgeworpen. Twee andere toestellen waren wel opgestegen maar hoefden niet meer in actie te komen. Twee F-16 verkenningsvliegtuigen werden na de aanval ingezet om de schade op te nemen. Defensie sluit niet uit dat Nederlandse vliegtuigen eventu eel ook aan vervolgacties deelne men als de Bosnische Serviërs de zware wapens niet terugbrengen. Twee Servische pantservoertui gen zouden zijn geraakt en één doelwit kon niet worden geloka liseerd wegens het slechte weer. De Serviërs haalden 's nachts de zware wapens uit een VN-depot dat door Oekraïense blauwhel men werd bewaakt. Die durfden geen geweld te ge bruiken tegen de Servische over macht. De Serviërs maakten on der meer een tank, twee pantser wagens en luchtafweergeschut buit. Volgens Navo-kringen in Brussel had VN-vredesmacht de Navo om luchtsteun gevraagd. De vliegtuigen moesten de gestolen wapens zien te vernietigen. De Bosnische Serviërs zeiden hun wapens nodig te hebben om een offensief van de moslims el ders in Bosnië af te slaan. De wapens waren in februari aan de VN overgedragen volgens het akkoord over de demilitarisering van een gebied rond Sarajevo. Het was de vierde Navo-lucht- aanval in Bosnië sinds de aan vaarding van VN-resolutie 836 in juni 1993. De vorige keer was in april, toen vliegtuigen van het bondgenootschap Servische doe len aanvielen in de buurt van Go- razde. Naar aanleiding van de roof van de zware wapens schortten de VN de luchtbrug op Sarajevo op, enkele uren nadat die door de VN-organisatie voor de vluchte lingen UNHCR weer was hervat. De situatie in de stad is nog steeds zeer gespannen. Het bestand is enkele keren ge schonden, en de 'anti-sluipschut- ters-ploegen' van de VN openden herhaaldelijk het vuur. Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) heeft gisteren alle telefoonverbindingen met de Bosnische Serviërs verbroken. De stap is onderdeel van het be sluit van Belgrado donderdag, om alle politieke en economische banden te verbreken. Aan de grens kwam het tot chao tische taferelen toen de Servische politie honderden vrachtwagens terugstuurde die goederen naar het Bosnisch-Servische gebied wilden vervoeren. Joegoslavië wil alleen nog maar voedsel, kle ding en medicijnen doorlaten. Radovan Karadzic, de leider van de Bosnische Serviërs, reageerde vastberaden. „Wij zijn bereid honger te lijden en naakt en zonder schoenen te lopen, als ,wij maar voor onze vrijheid vechten," zei hij donder dagavond. ZIE OOK BUITENLAND - A4: 'Clinton wil leiderschap tonen' Den Haag - Komend weekeinde zijn in totaal 3,2 miljoen Nederlanders met vakantie, van wie 1,5 miljoen in eigen land. De laatste topweek van de zomervakantie is daarmee aangebroken. Tijdens het vorige weekeinde werd de piek bereikt met 3,4 miljoen. Rond het weekeinde van 3 september, als alle schoolva- kanties zijn afgelopen, zul len nog circa 900.000 Neder landers met vakantie zijn in binnen- en buitenland, heeft de ANWB gisteren meege deeld. In eigen land zijn dit jaar vooral bestemmingen aan het water favoriet, zoals de Waddeneilanden, de Noord zee- en de IJsselmeerkust. In het buitenland is Frank rijk met twee miljoen Neder landers het meest in trek. Duitsland ontvangt ook nog 750.000 Nederlanders, naar Spanje gaan er 600.000, naar België en Luxemburg 470.000 en Oostenrijk ten slotte ontvangt er 450.000. (ADVERTENTIES) bouw". Ze waren op televisie bij Jos Brink. Die uitzending leverde enkele tips op maar die leidden uiteindelijk tot niets. Burgemeester R. Barbé is met va kantie en niet bereikbaar voor commentaar. Secretaris Th. de Brauwer: „We vinden het heel vervelend en zullen contact met de familie opnemen om uit te leg gen hoe het is gegaan". Volgens De Brauwer waren de mensen die met de uitvoering van de mailing belast zijn niet op de hoogte van de verdwijning. „Anders was die zorgvuldigheid wel betracht. In onze geautoma tiseerde registratie is dit soort gegevens ook niet opgenomen. Om de zoveel tijd wordt er een computeruitdraai gemaakt en worden de mensen die achttien worden eruit gelicht. Die krijgen zo'n folder thuis. Als het bekend was geweest bij de mensen was dit niet gebeurd. We betreuren dit zeer". AFRIKA Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:, kwartaal automatisch84.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1