DE STEM outeren - (ED mm JST IN: ROLLUIKEN )EUREN Ons medelijden is ver moeid. Het is modieus om somber te zijn over Afri ka. Wat wil je anders na Ruanda? Dictators, hon ger, droogte en corruptie versluieren ons beeld van Afrika. De landen ten zuiden van de Sahara zijn een af trekpost op de balans van de wereldeconomie. In de internationale handel is het aandeel van zwart- Afrika 2,1 procent. „Het hoofdprobleem van Afrika is niet langer het uitbuiten, maar het nege ren," zei ooit minister Pronk. Door Ruanda én Nigeria staat Afrika opnieuw ne gatief in de belangstel ling. Toch is er hoop, vin den de zwarte Afrikanen, alleen: „Het Westen heeft voor ons altijd oplossin gen klaar, maar het Wes ten moet eens leren om naar Afrika te luisteren." Thema Afrika Hoopgevende signalen uit Afrika Westen dumpt werklozen De blanke economie van Zimbabwe X 62 kend ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 DEEL D I» a .a. 39.990,- lN der poel 01140 .ST 14485 EL. 01150-94263 FAX. 01150-18579 Door Paul de Schipper Terwijl op de voorgrond de vluchtelingen niet kunnen of niet willen opstappen, zet zich op de achtergrond bijna als schaduwen een steeds langer wordende rij in beweging op weg naar huis, terug naar Ruanda. foto's paul de schipper Kinderlach en hoop in de ellende 3... - Een meisje staat stil naast haar zus je in kamp Kibumba. Ze houdt de handen op de rug, het hoofd omlaag, silhouet van een dodenwake. De hulpverleners zijn weg, een kind ontlast zich naast een uitgedroogde grijsaard. Het zusje ligt op de grond, geluidloos lijdend met waterig lege ogen, wachtend op de nacht, de ver lossing van de dood. Stank, zinloze vernietiging, de hart brekende weeklacht van de 4000 weeskinderen in kamp Nodsho 'ma ma, mama', woede en vragen: waar om, weglopen, helpen, geven? Dat is wat rest aan indrukken van de Hu- tu-vluchtelingenkampen in oost- Zaire. De dood was er een hond, snuffelend aan elk zwart been, maar zelfs de aarde wilde de lijken niet in Goma. Franse bulldozers beukten tever geefs in het vulkanisch graniet bij kamp Kibumba. Ze lagen langs de weg bij duizenden. Wie er sliep, wie er gestorven was? Je zag het verschil niet meer. Tellen had geen zin. Eerst stierven hele fa milies. Ze verzorgden elkaar, gaven de dood het gezicht van een opgerol de mat. De doden leidden hun eigen be staan, ouder wordend, opzwellend. Het waren de alleengelatenen die de kampen niet haalden. Verstijfd op het asfalt in de meest groteske hou dingen. Niemand heeft geleerd om te sterven. Ze kwamen met bijna 2 miljoen uit Ruanda. In een zorgvuldige ge plande strategie verspreidden zwar te Hitiers de boodschap van wraak in Ruanda. In het meest katholieke land van Afrika slachtten Hutu- benden 500.000 Tutsi's. Juist in de kerken en kapellen voltrok zich het oordeel. Een Tutsi-rebellenleger trok vervolgens het land binnen. Weer spraken de Hutu-leiders, nu ballingen, beschermd door het Franse leger, via de radio: „Vlucht voor de wraak van de Tutsi's!" In vijf dagen ontvluchtte het volk het land van de bloedrivieren. De Tutsi's veroverden een leeg land, want de Hutu-leiders namen hun volk mee. Wat de Hutu's in de kam- De actuele ontwikkelingen rond het Ruanda-drama waren voor de redactie aanleiding om deze keer de gehele weekend-bijlage te wijden aan de grote proble men waar veel Afrikaanse lan den mee te kampen hebben. pen wachtte, leek de goddelijke hand van de wraak, want hadden zij met hun machetes niet bijgestaan en meegedaan? „Ik help ze met een be zwaard hart," sprak een woordvoer der Mike McDonnaugh van de hulp organisatie Concern afgelopen week, „iedere derde man is mogelijk een moordenaar." In de kampen stierven vijftigdui zend mensen. De dood kent geen on derscheid tussen killers en kinderen. Langs de weg naar kamp Mugunga, het hoofdkwartier van het verdre ven Hutu-leger, lagen maandag tweeëntwintig dode soldaten, slechts de gerafelde camouflage jacks over hun hoofd getrokken. Nu zijn er zestien kampen in en rond Goma. De hulpposten van Artsen zonder Grenzen en het Rode Kruis zijn eilandjes van hoop. Hulpverle ners kijken blij naar de eerste lege plekken. De hond is zat gevreten: langzaam verliezen de plagen van Goma, hon ger, dorst, cholera, terrein. Er sterven nog steeds minder men sen en tussen de doden lachen weer kinderen. Ruanda anno 1994. Weglopen? Helpen? Geven? ZIE WEEKEND 2 -ZIE WEEKEND 3 - ZIE WEEKEND 3

de Stem | 1994 | | pagina 19