leldzame insekten door warmte 4Wij krijgen te weinig tijd' legen 'spelbreker' bij slotspel jeugd vakantie week in Hulst ienheid WEERMAN WILLY POLITIE rapport DAG klapper PLAATSELIJK nieuws UITSLAGEN 1 Jitzonderlijk weer zorgt voor veel meldingen van bijzondere soorten AfLE FOTO'S 2x AFGEDRUKT Michiel Verras redt schepen van de ondergang )ESÏEM ZEELAND C2 [culieren (ORTING Irmeulen efeliciteerd Sara H.G. Olaf Thon Waasl 50 jaar. Corry Gefeliciteerd Vrienden opgelet etere aanduiding leeuws-Vlaanderen ianuit België fietsvierdaagse Pa H.G. Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd EEN WERELD VOL WONDEREN Véél aangenamer Onweersbuien Zonnigste juli Koewacht SCHIETINGEN ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1994 ^nkje, jubileum, Bk, verloving, Jtatie, examen, enz. 1 1.09 incl. BTW, Irplicht. Foto of pt 35 X 40 mm verige tarieven op i worden niet heerd. If geef uw tekst ling af bij één van Iriftelijke opgaven feaccepteerd indien jnd zijn, ook indien [gevoegd is. t recht voor teksten Idenen te weigeren, plachten bereiken I tekst behoudt de l)t voor om de naam fcr bekend te maken. [wij onze kleindochter lensen haar 'n héél fijne i pl. Misschien tot vanavonj I Henny Hoogeveen in Mat ndaal, Vute Radomirovic n-Leur. Vk Over 2 dagen is het zovk| Dan ziet ons ma Gefeliciteerd. Bert Annet;| Wendy en Hans. Omatje Hulst. Raar maar waar jan onze correspondente Hulst - De regen was gisteren ipelbreker tijdens het slot- fjiei \'an de geslaagde jeugd- lakantieweek in Hulst. Meer tan 400 kinderen genoten on- laJiks de regenbuien van hun Vanuit Monastir roepen tl met ons vier. En hoe het ook zij. Volg jaar zijn we er weer bi). Miriam, Richard, Hanse' Wendy. Dit luie vrouwtje uit Groolj Bedaf komt er niet zo gemakkelijk vanaf Geert gaat met een bejaarde naar bed. |0t 12.00 uur liep alles perfect. Er waren nog wat extra vrijwil ligers gekomen zodat de 400 kin deren uit Hulst en de kerndor pen goed begeleid werden. Er waren zes routes uitgezet in het bos van 't Jagertje. Elke route had een kleur en die kleuren bleken van kapitaal belang. De clown Foetsie was namelijk foet sie. Hij bleek gevangen te zijn door het monster Groemon, die zijn leven nogal grauw en grijs slijt. Het monster wilde Poetsie weer vrij laten als de kinderen veel kleuren voor hem verzamel den. Door het uitvoeren van een aantal opdrachten kwam er meer kleur in het leven van het monster. Rond de lunch ging het fout. Terwijl de winnaars van de play- back-wedstrijden optraden op de kiosk begon de regen te val len. De artiesten zetten allen een goede prestatie neer, maar Yan- nick Mahu uit Heikant werd eer ste met het lied Twiedeldiedel- died van André van Duyn. Zij krijgt de wisselbeker die ook vorig jaar door iemand uit Hei kant gewonnen werd. De andere deelnemers kregen een zak snoep. Toen de regen veranderde in een fikse bui werd het buitenspel afgelast en trok de jeugd naar binnen waar in verschillende ruimten enkele creatieve op drachten werden uitgevoerd. De dag werd afgesloten met een her-opvoering van de musical 'Circus Hupsakee in de Puree'. Ook Poetsie was van de partij, zodat 'eind goed, alles goed' gold voor de JVW Hulst. Vanmiddag is er een optreden van goochelaar Pepijn die een wervelende show vol toverkun sten ten beste geeft in de grote zaal van den Dullaert. Aanvang 14.00 uur. De kaartjes kosten vandaag drie gulden. De jeugd uit de kernen wordt opgehaald per bus en na de show weer in de woonplaats afgeleverd. Hulst - Bij de insektenwerkgroep van De Stelkluut zijn de warme maand juli en de eerste dagen van augustus teel waarnemingen binnen gekomen van verschillende bijzondere dag- en nachtvlinders en andere zeldzame nsekten. Dat meldt werkgroepslid E. Taelman uit Hulst, die de beest bijzondere waarnemingen in kaart heeft gebracht. 12 juli kreeg de werkgroep én telefoontje van H. Fokkens lit Kloosterzande die nabij Clin- tge een reuzenwesp had gevan gen, De reuzenhoutwesp, een Touwtje, was meer dan vier «ntimeter groot. Door haar Tootte en fraaie kleuren was Peze opvallende wesp niet ge makkelijk over het hoofd te zien. De wijfjes zijn groter dan de mannetjes. Ondanks hun legboor fijn ze ongevaarlijk en kunnen fee niet steken. De soort komt poor in Europa, Azië en Noord- irika. t)p 3 juli viste de heer Hendrickx lit Hulst uit zijn tuinvijver een jtaafwants, met daarbij een dein visje als prooi. Deze steeds fehaarser wordende rover, die j veel op een wandelende tak lijkt, kan evenals de reuzenhout- wel meer dan vier centri- heter groot worden. Ze loeren 'an onze verslaggever twerpen - Zeeuws-Vlaan- leren zal voortaan voor auto- obilisten die vanuit België ;omen beter worden aange- luid. Het Vlaamse ministerie 'an openbare werken heeft laartoe besloten naar aanlei- ling van een brief van burge- ieester A. Kessen van Hulst. de brief had Kessen eerder dit jaar gevraagd om op de richting- ijzers richting Liefkenshoek- inel ook Hulst op te nemen, et ministerie laat nu weten nog lit jaar wordt begonnen met een 'ondige aanpassing van de lichtingsignalisatie op de ring 'an Antwerpen. Omwille van de Verachtelijkheid van de beweg- jzering zullen slechts de loofdrichtingen en -bestemmin- 3 worden aangegeven. Bij die 'erkwijze is er geen plaats meer mor een aanduiding richting luist. let ministerie zeg wel van plan je zijn om, komende van Breda n Bergen op Zoom 'Zeeuws- baanderen' als toeristisch ge- ïeel aan te duiden met de speci- 5eke bruin-witte borden. Derge lijke borden staan trouwens al de Expresweg Antwerpen- ■ust. Vanaf die Expresweg wor- len dan overigens ook wel de lelangrijkste steden en gemeen- m van Zeeuws-Vlaanderen be- 'egwijzerd, laat het ministerie 'eten. figeiwaarde - T.C. Vogelwaarde loudt van dinsdag 9 tot en met Pjdag 12 augustus een avond vierdaagse. is een keuze tus- twee afstanden: 15 of 25 aiometer. De start is bij café 't «rrewiel. De deelnemers kun- P® daar terecht tussen 18.30 en uur. onbeweeglijk tussen de water planten en verdoven hun prooi, meestal kleine waterdieren. Op 10 juli telde Alex Wieland uit Terneuzen nabij het sluizencom- plex een groot aantal (568 exem plaren) overdag vliegende nacht vlindertjes. Het ging om de Zy- gaena Trofilii. Deze soort heeft geen Nederlandse naam en is herkenbaar aan vijf rode vlek ken op iedere voorvleugel. Deze bijzondere vlindersoort is in Ne derland tot nu toe alleen waar genomen in de drie zuidelijke provincies. Algemeen in Nederland is wel de St. Jansvlinder. Die heeft echter geen vijf, maar zes rode vlekken. Een groot aantal rupsen van de ze vlinder werd gezien op de Zeildijk in Hulst en A. van de Wiele uit Vogelwaarde telde bij de Kijkuit zelfs honderden van deze zeer giftige rupsen op St. Jans kruiskruid. De rupsen zijn geel met zwarte zebrastrepen. Op 12 juli zijn er bij E. Taelman thuis 7 ligusterpijlstaarten uit gekomen. Deze vlinder is een van de grootste en mooiste Ne derlandse nachtvlinders. De vlinders zijn uiteraard vrijgela ten. Door het uitzonderlijk war me weer zijn er ook weer kolib riepijlstaarten waargenomen. Deze overdag vliegende nacht vlinder trekt elk jaar in wisse lende aantallen van de Middel landse Zee naar noordelijke stre ken. Ze zijn onder andere waar genomen in Hulst, Vogelwaarde, Hengstdijk, Emmahaven en Nieuwvliet. Van de koninginnepage, die in 1992 en 1993 na vele jaren weer eens goed was vertegenwoor digd, zijn van de zomergeneratie nog maar 8 meldingen binnen gekomen. De insektenwerkgroep verwacht nog wel een paar waarnemingen binnen te krijgen, maar vanwege het natte voorjaar zullen de aantallen van de afge lopen jaren zeker niet gehaald worden. Op 2 augustus hadden Cees Riemslag en zijn zoon Thom in de Braakman als echte vlinder liefhebbers de dag van hun le ven. Toen ze videobeelden maakten van wat rondfladde rende vlinders zagen ze plots een wat vreemd exemplaar zitten op koninginnekruid. Thuis werden de beelden bekeken en stilgezet en toen kwamen ze erachter dat het om de kleine parelmoervlin der ging. In de 33 jaar dat Riem slag in het gebied rondzwerft heeft hij die nog nooit gezien in de Braakman. De bewuste vlinder heeft aan de onderkant van beide achtervleu gels ongeveer 25 parelmoervlek- ken en hij kan zich in Nederland alleen in de duinen handhaven. De vlinder is in het binnenland zeer zeldzaam. Het gaat vermoe delijk om zwervers van het duin gebied of immigranten uit zuide lijke streken. Bij de insekten werkgroep zijn er uit Oost Zeeuws-Vlaanderen van na 1980 geen waarnemingen bekend. (ADVERTENTIES) de gehele 2e set voor maar 25 cent per foto met je 50ste verjaardag. I Ma en de kinderen. Leon de Jager en Heidy de Koning, 5 augustus 1994. Rucnp Mare Westra en Adriën"8| Wevers. Zevenbergen Eddy van de Broek en Ankie Oostvogels. 05-08-94. Zundert Boudewijn van Hassei,e,J| Pauline Keser. Amsterdam 5 augustus 1993 Jan Bemelen en Ans Melisse 5 augustus 1994, Bred ««Mi Noordstraat 6 01150 21575 Iv.h. Folo Butl Kravenholplein 8 01140-16162 lC Eén van de problemen voor rolstoelgebruikerszijn de verkeerd gestalde fietsen die vooral in de zomer het trottoir versperren. FOTO WIM KOOYMAN VERVOLG VAN VOORPAGINA ZEELAND Het vakantieseizoen speelt ook gehandi capten in Renesse parten. Flinke delen van het centrum zijn autovrij gemaakt, met het gevolg dat rolstoelgebruikers en andere gehandicapten die met de auto worden vervoerd, niet naar die terrassen eri restau rants kunnen, waar speciale voorzieningen voor deze categorie mensen zijn getroffen. „Wij hebben hierover het gemeentebestuur van Westerschouwen al aangeschreven, maar kregen een dooddoener per brief terug. Er zou naar gekeken worden, maar tot op heden is er nog niets gebeurd", zegt Hans Noordhoek uit Zierikzee, lid van de werkgroep Toegankelijkheidsbevordering Schouwen-Duiveland. De gemeente Terneuzen kan ook een tele foontje van de Zeeuwsvlaamse werkgroep verwachten. Dat houdt verband met de in aanbouw zijnde parkeergarage. Op zich is die waarschijnlijk wel voor rolstoel ge bruikende automobilisten toegankelijk. „Het probleem is," zegt Scherbeijn, „dat er voor ons te weinig tijd is tussen het moment waarop wij aan de automaat beta len en het ogenblik dat wij in de auto uit de garage willen rijden. In andere parkeer garages heb ik al herhaalde malen voor een slagboom gestaan die weigerde omhoog te gaan omdat de tijd, die daarvoor staat aangegeven op het kaartje, is verstreken. Daar willen wij Terneuzen graag op wij zen". Enquête Een paar weken geleden heeft de Zeeuwse Stichting Gehandicapten alle gemeentebe sturen een enquête-formulier toegezonden. De stichting hoopt op die manier inzicht krijgen in hoeverre het gemeentelijk beleid rekening houdt met de noden van gehandi capten. Zo wil men weten of gemeentehui zen en andere openbare gebouwen voor gehandicapten goed toegankelijk zijn. Hoe het staat met aanpassingen van het stra tenplan en de aanwezigheid van bepaalde noodzakelijke voorzieningen, zoals toilet ten. Scheepsbouwer uit Walsoorden is lid van Werkgroep Maritiem Erfgoed Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Walsoorden - Dat Vlaande ren en Zeeuws-Vlaanderen elkaar vinden als het nodig is spreekt voor zich. In Europa zijn er talrijke groepen die proberen het maritiem patri monium: oude, houten of sta len schepen die anders ge doemd zijn te verdwijnen, te redden. Michiel Verras, scheepsbouwer uit Walsoor den is lid buitenlandse con tacten, van de pas gestichtte Werkgroep Maritiem Erf goed. In Vlaanderen keek men met bewondering naar de groepen in Scandinavië, Nederland, Enge land en Frankrijk, waar de oude zeilschepen gekocht en gerestau reerd werden zodat ze bewaard bleven voor het nageslacht. In het dok van Oostende ligt dan wel de Mercator en naast het Steen in Antwerpen wat oude schepen, maar van een oude vloot van zeilschepen is geen sprake. Particulieren en mensen die werkzaam zijn in de scheeps bouw vonden elkaar in de Werk groep Maritiem Erfgoed. „Er zijn heel wat particulieren die geen heil zien in blinkende po lyester jachten en blitse motor boten, zij willen weer het plezier van echt varen op een liefst gedegen zeilboot," aldus een van de leden. „De werkgroep heeft leden in België, Noord-Frankrijk en Zeeuws-Vlaanderen. Het doel is de bescherming van historische schepen, maar ook alles wat met Michiel Verras stapt uit de kajuit van een van de schepen die hij onder handen heeft. foto camile schelstraete schepen te maken heeft: oude havens, steigers, boothuizen, scheepshellingen, droogdokken, inventaris, gereedschappen en archiefmateriaal. We streven een samenwerking na met musea, verenigingen en particulieren. We zijn begonnen met enkele kleine projecten en dit weekend presenteren we ons voor het eerst als vereniging naar het pu bliek toe. We zijn aanwezig met platbodems en klassieke zeil jachten op de Schellekenskermis in Rupelmonde die duurt van 5 tot 7 augustus," vertelt Michiel Verras. De Werkgroep organiseert vier weekends animatie op de Schel de in de maand augustus onder de titel 'Mercator te water'. „Gerard Mercator wordt dit jaar uitvoerig herdacht. Hij speelde een belangrijke rol in de ontwik keling van zeekaarten en navi gatie en dus dachten we dat er ook iets moest gebeuren op het Scheldewater. De Schellekens kermis vindt plaats in een oude schippersbuurt en daarom zijn wij nadrukkelijk aanwezig. We vertrekken vrijdag 5 augustus in Hansweert en varen de Wester- schelde en Schelde op tot Rupel monde waar we rond 16.00 uur aankomen. Zaterdag is er om 13.30 het palaver (bespreking) admiraalzeilen en de fakkeltocht en om 16.00 uur vindt dan het admiraalzeilen met platbodems en klassieke schepen plaats. In de avonduren is er de fakkel tocht op het water. Het leuke is dat er die dagen een historisch legerkamp uit de Spaanse tijd is in Rupelmonde. Samen met Campo Viejo (historische kos tuums, oud geschut en verdedi- gingswallen) hebben we een stunt bedacht voor de fakkel tocht. Het gaat vóór het grote vuurwerk al knetteren, neem dat van me aan," vertelt Verras die veel verwacht van de vloottocht waar zo'n dertig platbodems (Hoogaars, Hengsten en Schou wen) aan meedoen. Tijdens de andere weekends in augustus zijn er rondvaarten en de laatste activiteit valt samen met het Ambachtelijk weekend. Dan worden speciale stands in gericht die betrekking hebben op de antieke scheepsbouw en is er een expositie van marineschil ders. Praten met Michiel Verras over oude schepen betekent kennis vergaren over alles wat te maken heeft met water en varen. Hij slaat onmiddelijk in vuur en vlam en probeert iedereen te winnen voor de watersport. Dat Zeeuws-Vlaanderen nogal eens buiten de subsidiepot valt is een doorn in zijn oog. „Ik gun iedere vereniging het beste, maar het steekt soms wel eens als ze hoog van de toren blazen met uitspraken over een geweldige deelname van 13 schepen bij een parade, terwijl we hier in Zeeuws-Vlaanderen de grootste platbodemvloot heb ben. Bij de zeiltocht op Paal waren er in juni 17 deelnemers en op de Paalse feesten verwacht ik minstens twintig boten. Waar om moet de subsidie en de publi citeit toch altijd gaan naar stich tingen aan 'den Overkant', kun nen die nu echt niet over de Westersehelde kijken en eens een samenwerking aanbieden." Hij hoopt dat er veel toeschou wers zullen zijn in Rupelmonde waar de Zeeuws Vlaamse plat bodemvloot zich in de kijker vaart. Dit weekeinde wordt véél aangenamer dan we de afgelopen dagen gewoon werden Afgelopen nacht was het door de noordelijke wind fors afgekoeld, het werd in Zeeland 14 tot 15 graden. Vandaag is de zon weer van de partij, maar door de noord-noord-oostelijke wind wordt het niet meer dan 24 tot 25 graden. Komende nacht daalt het kwik opnieuw naar 16 graden. Vandaag wel een kleine kans op een onweers- óf gewone regenbui. Morgen is de kans op onweersbuien weer veel groter, dan kan het ook maximaal 26 graden worden. De wind is dan ook noord-oost, al is de kracht klein: 2 Beaufort. Maandag is de kans op onweer er nog steeds dan is het echter weer maximaal 24 graden, maandagnacht wordt het 14 graden, dat komt doordat de lucht dan helder is en de nachtelijke uitstraling groter wordt. Vanaf dinsdag verkleinen de kansen op buien, het blijft voor zover nu uit de weerkaarten opgemaakt kan worden aangenaam zomer weer. Als we dit in cijfers weergeven komen we tot de volgende verwachting: vandaag maximaal 25 graden bij een noord-noord oostelijke wind 3 Beaufort, vrijwel geen kans op een onweers-of regenbui. Komende nacht 16 graden. Morgen maximaal 26 graden door de meer naar het oosten gedaaide wind, deze heeft een kracht van 2 Beaufort, wel een veel grotere kans op onweersbuien die soms heftig kunnen zijn met windstoten en hagel Vanaf dinsdag vrijwel hetzelfde weerbeeld, alleen de buien kansen zijn dan zeer minimaal. Kortom een leuke zomerse week wacht ons I Hoe was het weer vorig jaar op 6 augustus Overdag was het 21.3 graden, 's nachts 14.5 graad, het regende 2 mm, en de zon scheen 3 uur en 40 minuten. Juli was een recordmaand sinds in 1703 de temperaturen werden opgetekend. Gemiddeld werd het 21.8 graden, normaal is 21.3 graden, vorig jaar was het 17 graden Het regende 68.8 mm en dat nog grotendeels tijdens de onweersbuien, normaal valt er in juli 74 mm, vorig jaar zelfs 124 mm. De zon scheen 268 uur, normaal is 195 uur en vorig jaar was dat 178 uur. De zonnigste juli-maand viel in 1959 met 314 uur, tot nu toe was de warmste julimaand in 1976 met 21.3 graden, de droogste in 1885 met 3 mm regen. In Oostenrijk en Zwitserland is het heet met 34 tot 39 graden. Als u verkoeling zoekt moet u naar Ierland of Schotland daar is het nu 18 graden De weerspreuken: „Geeft augustus veel zonneschijn, reken daar maar op veel wijn" en „Als het in augustus gloeit, weest zeker dat er een forse winter groeit" Willy de Groff Snelkraak Vlissingen - Gistermorgen rond vijf uur is ingebroken in een elektriciteitszaak aan de Hermesweg in Vlissingen. De daders maakten zich in korte tijd meester van een aantal draadloze telefoons en autora dio's tot een waarde van circa 4000 gulden. De snelkraak werd in enkele minuten tijd voltooid. Ook de schade aan twee vernielde ruiten is groot. Het was reeds voor de derde keer in een tijdsbestek van enkele weken dat in het be drijf werd ingebroken. In bei de vorige gevallen was de buit nog groter. Ruit stuk Groede - Donderdagmiddag werd van een aan de Markt te Groede geparkeerde personen auto een ruit vernield. Een vrouw uit Duren (Duitsland) deed hiervan aangifte bij de politie in West-Zeeuws- Vlaanderen. Inbraken Sluiskil - Onbekenden hebben donderdagmiddag ingebroken in twee woningn te Sluiskil. Een bewoonster van een wo ning aan de Schoutstraat deed aangifte van vermissing van een groot aantal sieraden. Ook de woning van een vrouw aan de Baljuwlaan kreeg die dag ongewenst bezoek, er werd een onbekend geldbedrag ont vreemd. Camera weg Terneuzen - Gisternacht is in gebroken in de woning van een Terneuzenaar aan de Gen tiaanstraat in Terneuzen. Meegenomen werd een tas met daarin een fototoestel. Onder invloed Oostburg - Bij een donderdag avond op de Zuidzandsestraat in Oostburg gehouden ver keerscontrole werden tussen 19.00 en 21.30 uur 525 auto mobilisten gecontroleerd. Daarbij werd een 40-jarige automobilist uit Aalter be trapt op het rijden onder in vloed. Een ademanalysetest gaf als uitslag een alcohol pro millage aan van 1,4. Het kwam hem op een boete te staan van 1500 gulden. ZATERDAG KIELDRECHT - De Gouden Pluim, 15 uur, schieting. ZUIDDORPE - Café 't Gemeentehuis, 14 uur, schieting. HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14 uur, biefstukkaarting. OSSENISSE - Camping De Zeemeeuw, 15 uur, schieting. ZONDAG HENGSTDIJK -Camping De Vogel, 10 .uur, kaarting. KIELDRECHT Terminus, 15 uur, schieting. WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 14.30 uur, schieting. BIERVLIET - CAfé Lippens, 14 uur, kaar ting. FIETSTOCHTEN - De afde ling Koewacht van de Katho- liele Bond van Ouderen houdt volgende week voor haar le den, maar ook met-leden zijn welkom, een drietal fietstoch ten. De eerste daarvan op maandag 8 augustus. Verza melen bij het verenigingsge bouw De Vlashaert, waar om 13.30 uur het startsein wordt gegeven van de circa 30 kilo meterlange tocht. Ook op dinsdag 9 en woensdag 10 au gustus wordt zo'n tocht ge houden, start elke middag om half twee vanaf De Vlashaert. 's-Heerenhoek - Eensgezind heid, 37 schutters. Wip 1: hoge vogel: P. de Visser, Zorgvlied; eerste zijvogel: E. Maat, Zorgv lied; tweede zijvogei: H. Bree- mer, Juliana; derde zij vogel: A. Rijk, ADLM; grootste aantal (8): J. Doene, Victoria Wip 2: eerste hoge vogel: M. Verdonk, Concordia; tweede hoge vogel: E. Maat, Zorgvlied; eerste zij vogel: S. van Eijkeren, Vrije Schutters; tweede zij vogel: P. Steketee, België; derde zijvogel: H. van de Dries, Eensgezind heid; vierde zij vogel: A. Rijk, grootste aantal (7): M. Verdonk, Jacoba van Beieren.

de Stem | 1994 | | pagina 13