DE STEM Zware hinder gehandicapten Vieuwe museumfolder toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen 222^' 'Uitstallingen op straat worden elk jaar gekker' Aantal auto's op veerboot Breskens-Vlissingen stijgt Vijfentwintig mille boete en anderhalf jaar zitten geëist tegen drugdealer Mysterieuze graancirkel ontdekt bij Braakman Liefde op het eerste gezicht gebruikte snorfietsen gebruikte snorbrommers Drie jaar cel voor overval op postagentschap Straffen tot achttien maanden geëist tegen trio drugdealers Sa»*. laanderen. Vermoede- atste grote internatio- trijd. gter (38, marathon, Laatbloeier. Stigter de Nederlandse mara- g de plaats in van Ton- s, die vanwege een rug- moest afzeggen, rmeule (32, marathon, Tweevoudig Neder- mpioen. Op het EK in c al present, maar haalde 'inish niet. Kappert (32, marathon, h al vorig jaar in Frank- aatst voor de marathon ki. "e Maat (32, marathon, Heeft zich op de mara- i Enschede verrassend voor het EK. Net als n Kappert aan de ploeg gd voor de landenwed- e voor het eerst op het "a staat, aas (30, verspringen, d-Europees indoorkam- lig atleet, maar de laatste ileen nog als verspringer fierde op het EK in Split. Jost (24, tienkamp, 7896 er van Robert de Wit, die is als tienkamper. en gretiger dan vorig jam et WK in Stuttgart. Toet de pijp psychisch bijrui FOTO'S SOENAR CHAM» 2x SPARTAMET 1 x TOMOS 169 km 1 y TOWIOS 250 km 1 01150-15843 Winkelc. SERUPPENS 2 TERNEUZEN INRUIL - REPARATIE Zeeland VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1994 DEEL 1 fan onze correspondente 'ei-neuzen - Het Toeristisch lureau Zeeuwsch-Vlaande- en heeft een nieuwe muse- unfolder uitgegeven: 'Op reis [oor de musea van Zeeuw- Ch-Vlaanderen'. De folder is ■oor een gulden verkrijgbaar ,ij de plaatselijke VW-kan- oren en de musea. folgens de samenstellers hebben Ie voorwerpen in de musea ieder •en eigen verhaal. De geheimen worden voor het weetgierige pu bliek onthuld tijdens het bezoek. De nieuwe folder ziet er aan trekkelijk uit en bevat alle gege vens over twaalf aparte musea in de streek. De folder is een aanwinst en probeert zowel de inwoners als de toeristen aan te zetten tot een museumbezoek. Het promoten van de musea is belangrijk. De Museale structuur is van nut voor de sociale en economische functie van de'regio. De folder is een bijdrage aan de bevordering van de leefbaarheid van het platteland. De folder kwam tot stand en is gefinancierd in het kader van het regionale ontwikkelingsplan Zeeuwsch-Vlaanderen en werd samengesteld na gezamenlijk overleg van desbetreffende mu sea of gemeenten. Nu de folder uit is, wordt een grotere samenwerking voorbe reid. Gedacht wordt aan een inventarisering van de verschil lende collecties. Daardoor kun nen de verschillende bezittingen beter per museum afgestemd worden. Bovendien werkt de sa menwerking bevorderend op ge bieden van organisatie, exploita tie en promotie. De folder zorgt ervoor dat de informatie over het cultureel erf goed op een aparte wijze dichter bij het publiek wordt gebracht. Het boekje bevat gegevens over de volgende musea: Gemeente lijk Archeologisch Museum in Aardenburg, Streekmuseum Land van Axel en het Foto- en Radiomuseum in Axel, Visserij museum in Breskens, Het Vlae- msche Erfgoed in Groede, Streekmuseum de Vier Ambach ten in Hulst, Bezoekerscentrum 't Zwin ih Retranchement, Streekmuseum Agrimuda in Sint-Anna-ter-Muiden, Portaal van Vlaanderen in Terneuzen, Museum Oud Westdorpe in Westdorpe, Streekmuseum West Zeeuwsch-Vlaanderen presen teert in IJzendijke en Jiet Schel penmuseum in Zaamslag. De musea bieden een grote vari ëteit in collecties en bezitten allen enkele bijzondere schatten. Naast de gegevens over de col lecties, bevat de folder prachtig illustratiemateriaal, een duide lijk topografisch kaartje en een Flyer met adressen, telefoon nummers en openingstijden. Voor verdere informatie kan men terecht bij het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen in Terneuzen. Telefoon: 01150-21022. Van onze verslaggever Rein van der Helm Oostburg/Sluis - Rolstoelgebruikers, slecht ter been :ijnde mensen, blinden en slechtzienden ondervinden nomenteel erg veel hinder van uitbundige winkel-uit- itallingen en op trottoirs uitpuilende terrassen. Na het vakantieseizoen neemt de Werkgroep Gehandi- ;apten in Zeeuws-Vlaanderen met de gemeentebesturen lontact op om te vragen aan deze hinder paal en perk te itellen. Daling op Kruiningen-Perkpolrler Van onze verslaggever Breskens - Er zijn in de periode van januari tot en met juli 1994 meer voertuigen overgezet op de veerdienst Vlissingen-Breskens. De pont zette 181.411 auto's over. Ten opzichte van vorig jaar betekent dit een stijging van 15.598. In dezelfde periode van 1993 werden immers 165.813 auto's overgezet. De stijging van deze dienst compenseert echter niet het aantal minder overgezette auto's op de lijn Kruiningen-Perkpolder. Vonden daar vorig jaar nog 120.120 auto's hun weg, tot en met juli dit jaar werden slechts 102.469 auto's overgezet. Een vermindering van 17.651. De gevolgen van de aanleg van de Liefkenshoektunnel laten zich in de tabellen van de afgelopen jaar goed aflezen. Vertoonden 1990 en 1991 een stabiel beeld en 1992 zelfs een stijging, vanaf toen ging het bergafwaarts. Steeds over de periode januari tot en met juli waren de overgezette aantallen voertuigen over het oostelijk deel van de Westerschelde als volgt: 1990: 136.645; 1991: 136.138; 1992: 120.120; 1993: 102.469. Sinds 1992 is het vervoerde aantal auto's derhalve met 40.436 gedaald, meer dan een kwart. De vakantiemaand juli zorgde wel voor pieken in het vervoer saanbod. De meeste wachttijden deden zich voor in Breskens. Daar moesten in juli 8:409 automobilisten 'een bootje over slaan'. en Europa gaat dan volledig „In de VS hebben mensen ct voor je als topsporter. In iand krijg je al gauw te ho- Ch, je moet er wel veel voor Dat ben ik eigenlijk beu", cht Koers. „En ook als je -s hebt. In Amerika gaan met s alle deuren open. In Ne- nd hakken ze je kop er met- f als je die boven het maai- dreigt uit te steken. Dat is et verschil." hele benadering is daar voor opsporter veel prettiger. De ntatie door de media. Op de 'sie is alles sensatiegericht aar kun je je bedenkingen hebben. Teamsporten wor- enorm opgeblazen. De ver- ~evers op tv werken daar met beleving nog aan mee. In Ne-' and haalt eigenlijk alleen Smeets dat niveau, maar houdt het wel helemaal op." snelling Nederlandse atletiek-niveau ij inmiddels ook helemaal oeid. Op de nationale kam- nschappen in Assen haalde rs op 17 juli op z'n sloffen de den medaille. Concurrenten 'on Baltus en Leon Haan wa- nergens meer. Ook tot zijn ei- stomme verbazing. „Eén ver- ling was voldoende. Toen kten ze al af. Ik moet nog even of dat meer over mij zegt dan hen." je nou echt niets te zeggen r jouw kansen op het EK? ers: „In Stuttgart was ik één de beste Europeanen. Dat et ik ook heel goed. Maar ik i er nu ook acht opnoemen, die seizoen al onder de 1.45 heb- gelopen. t is een tijd, die voor mij dit r nog niet haalbaar is geweest-3 mogelijkheden zijn er zonder er om zo rap te gaan, maar de dstrijden zijn er nog niet ge- ;est. had gehoopt op Oslo, maar ifs Jos Hermens slaagde er niet me daar op de deelnemerslijst krijgen. t zegt al wel wat over de inter- tionale verhoudingen van dit iment. Ja, het zou leuk zijn dat aks helemaal op z'n kop te zet- maar dat mag geen motivatie Het wordt elk jaar gekker," :egt werkgroepslid Ben Scherbe- jn uit Oostburg, zelf rolstoelge- iruiker. Klachten bereiken hem rooral over de winkelstraten in Sluis, Oostburg en Terneuzen. Kan een rolstoelgebruiker nog- ii eens manoeuvreren, voor een risueel gehandicapte is het niet e doen. Die kan niet in één echte lijn zijn weg vinden," zegt icherbeijn. „Het is voor ons, jehandicapten, echt een ramp. Ie gemeenten moeten de daar- Van onze correspondent liddelburg - De 23-jarige A. H. uit Terneuzen is gisteren door de ichtbank in Middelburg con- arm de eis een gevangenisstraf an drie jaar opgelegd. Èes maanden daarvan zijn voor waardelijk en met toezicht van de reclassering. Eind december an het vorige jaar verkeerde H. geldnood en 'gedreven door Jemmetjes' overviel hij het po- igentschap in Koewacht. Hij 'reigde daarbij de kassier met en op een vuurwapen gelijkend aorwerp. Later bleek dit een iolle pijp te zijn geweest. H. werd nog dezelfde avond ge resteerd. De buit van de over- bedroeg 2700 gulden en is tot op heden niet teruggevonden. voor bestaande verordeningen toepassen of eventueel verscher pen. Zo kan het niet langer. De problemen worden beaamd door mevrouw C. van Oorschot- Weber uit Sluis. Zijzelf als rol stoelster gaat er dikwijls op uit met haar blinde vriendin J. Frij- mann. Ook zelfstandig winkelen is iets wat de dames graag doen. „Maar met al die obstakels op de trottoirs is dat dikwijls niet om te doen. Je wordt regelmatig gedwongen de rijbaan op te gaan", zegt zij. Toiletten Vooral de vakantietijd met zijn massale toeristenbezoek speelt gehandicapten dikwijls parten. „Zo is het heel moeilijk om een invalidenparkeerplaats te vinden als het zo druk is. Vooral in Cadzand-Bad zijn er te weinig, zeker bij het winkelcentrum," zegt Scherbeijn. „Evenals trou wens toiletten voor gehandicap ten, maar dat geldt voor veel plaatsen in de regio." Wat Cadzand betreft heeft Scherbeijn nog wel wat aanmer kingen. „In de VW-folder staan drie strandpaviljoens aangege ven als zijnde toegankelijk voor invaliden. Ik heb ze alle drie geprobeerd, maar zonder hulp van een paar mensen is het niet om te doen. Veelal zijn de toe gangsweggetjes onder stuifzand verdwenen en kom ik er met mijn wagentje niet doorheen." ■ZIE VERDER PAGINA C2. Van onze correspondent Middelburg - Hij wist van niets,'zijn neef en aanverwante familieleden die tegen hem hadden getuigd, wilden hem een loer draaien en met drugs, dealen of wat dan ook voor verboden zaken had hij nooit en te nimmer van doen gehad. Ook Zeeuws-Vlaanderen heeft nu zijn eigen graancirkel. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Braakman - Het mysterie van de ge heimzinnige graancirkels heeft nu ook Zeeuws-Vlaanderen bereikt. De jeugdige J. Donze uit Hoek ontdekte gisteren in het voorbijfietsen een cirkel 'met armen' in een tarweveld bij De Braakman. De cirkel heeft een diameter van een meter of acht. Eerder zijn soortgelijke cirkels aangetroffen in een roggeveld dat in beheer is van staats bosbeheer in de nabijheid van het Schouwse Serooskerke en een tarweveld bij Zierikzee. Echt nieuw voor Nederland is het verschijn sel mysterieuze cirkel echter niet. In de Haarlemmermeer werd al in 1991 een cirkel ontdekt, maar bewust werd daar geen rucht baarheid aan gegeven. Een jaar later meldde de provincie Drente een cirkel en vorig jaar verschenen er vijf in Limburg. Dit jaar kreeg de Zierikzeese akkerbouwer Hanse de pri meur met maar liefst drie cirkels. Ook in de Vlaamse grensstreek zijn de vreemde graancirkels onlangs aangetroffen. Een boer uit Boekhoute vond er twee in een tarweveld achter zijn boerderij. Behalve dah'dat hij een jaar in voorarrest had gezeten in ver band met een moord in Den Haag, maar die zaak is nog - zoals dat heet - 'geheel open'. Niettemin eiste officier van justitie mr H. Mos tegen de 'onschuldige' M.A. (30) uit Ter neuzen een gevangenisstraf van 18 maanden plus een boete van 25.000 gulden wegens het dealen in harddrugs over de periode 1 april 1994 tot en met 30 mei van hetzelfde jaar. Daarnaast wordt hij ervan verdacht van het in bezit hebben van 23,9 gram heroïne, 32 gram cocaïne, 725 LSD-trips en een tablet metam fetamine. M.A. wordt ook nog verdacht van het voorhanden hebben van 1131 gram hash op 10 december van het vorig jaar, in een cof feeshop in Terneuzen. De hardd rugs werden gevonden in de wo ning van de neef van M.A., de 29-jarige O.A., nadat diens vrouw - 'het gedonder meer dan zat' - de politie inseinde. Wie nu precies wat had gedaan en hoe de juiste verhoudingen waren werd niet geheel duide lijk, evenals de rol die de beide neven speelden. Volgens allerlei verklaringen stond M.A. bekend als een 'gewelddadig man', die zijn neef intimideerde en bij het brengen van de wekelijkse was at in Nederland erg negatief tudies en opleidingen'. et herenhuis aan de Stationsstraat in Axel Van onze verslaggever Frank Deij Axel - De deur van de imposante monumentale hal zwaait langzaam open. En terwijl de late herfstzon het patroon van het glas in lood boven aan de iepehouten trap in de muur brandt, voelen ze het allebei: dit is het. Nederlanders hebben weinig te verbergen Ze laten 's avonds de gordijnen open, zodat voorbijgangers onbeschaamd kunnen zien 'hoe het bankstel staat bij Mien' De redactie van De Stem wil de komende maanden naar binnen kijken bij Zeeuws-Vlamingen die in een huis wonen met een eigen karakter of een verleden Op zoek naar Markant Erfgoed „Het was liefde op het eerste gezicht. Alles sprak ons aan. De voorgevel, de hal, de kamer, het balkonnetje bij de badkamer," zo herinneren Ron Lensen en Saskia de Vos uit Terneuzen hun eerste kennismaking met het sta tige, in Jugendstil opgetrokken herenhuis aan de Stationsstraat 3 in Axel. Bouwjaar 1917. „Het was puur toeval eigenlijk," zeggen ze. „We waren niet zo zeer op zoek naar een huis tot onze ogen op een advertentie in de krant vielen. We liepen op onze vrije dag om het huis heen en de notaris naast wie we nu wonen, vroeg of we geïnteres seerd waren. Hij belde de make laar en we kregen een rondlei ding. Het huis was helemaal on ze smaak. Binnen 24 uur was het van ons. We moesten wel snel zijn want er waren meer kapers op de kust." Nu, bijna een jaar verder, zijn ze aan eind van een serie verbou- winkjes die de hand van de eer ste eigenaar, ene W.J. Dieleman (zijn initialen staan op de wind vaan), weer zichtbaar moet ma ken. Het moderne systeempla fond in de kamer met erker is vervangen door een handgestuct gipsplafo'nd met ornamenten. De muren in de kamer kregen een lambrizering van gestoken pane len en voor de haard hebben ze de originele marmeren schoor steenmantel, in Doornik zwart en Belgisch rood (de steengroeve bestaat niet meer), teruggezet. Een van de kelders bleek een ware schatkamer. „Daarin von den we drie marmeren schoor steenmantels en allerlei bruikba re .materialen." Er liggen ook nog vier zware grenen deuren met geëtst glas. Dat waren vroe ger de schuifdeuren tussen de voor- en achterkamer. Op het glas de beeltenissen van cheru bijntjes (bolle engeltjes). Die kennis komt van J. de Putter uit Axel. Zijn familie woonde er het langst in, van 1921 tot 1932 en van 1948 tot 1972. Saskia en Ron willen die deuren op termijn terug in de kamer hebben. „We willen het huis waar mogelijk terug in de oude stijl brengen." En de blauwe vloerbedekking, die nu hevig de toneert met de rest van de kamer moet zodra ze het zich kunnen veroorloven ook weg. „In zo'n huis hoort parket," vinden Sas kia en Ron die zich door de verslaggever laten overhalen zich voor de gelegenheid in stijl te laten portretteren. In een andere kelder troffen Sas kia en Ron een loodzware Lips- brandkast aan, stevig verankerd in beton. Onverplaatsbaar. Op de bovenverdiepingen brengen FOTO'S WIM KOOYMAN de kozijnen met geslepen glas, het architraafwerk, de paneel deuren en het fraaie balkon met sierlijk houtsnijwerk, de bewo ners terug naar het begin van deze eeuw. De interieurs zijn eigentijds. De ruime badkamer van alle gemakken voorzien. Het huis heeft meerdere eige naars gehad onder wie de firma Dekker die er kantoor hield. De voorlaatste bewoner was het sta tenlid Wies Saman. figuurlijk de lakens uitdeelde. Volgens de vrouw van O.A. had hij met de nodige regelmaat drugs verstopt in de woning en werd er door haar aangetrouwde neef naar hartelust gedeald. Na dat diverse verzoeken om daar mee op te houden niets hadden geholpen, schakelde zij de politie in. Haar man zei steevast abso luut niets van de drugs te weten en hield het op 'overmacht'. Im mers: familiebanden speelden een rol en daarnaast was hij als de dood voor zijn veel grotere en sterkere neef. „Kan zijn," sneerde mr. Mos, „maar toevallig wist u er wel vanaf en was het wèl uw vrouw die het gedonder zat was. U had net zo goed de politie kunnen bellen." Daarbij eiste hij tegen O.A. een gevangenisstraf van 15 maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk. De rechtbank wijst vonnis over veertien dagen. Van onze correspondent Middelburg - Officier van justi tie mr H. Mos heeft gisteren tegen de 39-jarige Vlissinger F.B. wegens het dealen in hardd rugs een gevangenisstraf van 18 maanden, geëist plus verbeurd verklaring van zijn auto. Tegen de 32-jarige Goesenaar J.V., eveneens verdacht van dea len, eiste de officier vijftien maanden cel waarvan vijf maan den voorwaardelijk. De 26-jarige A.B. uit Yerseke mocht van mr. Mos voor een periode van drie maanden de cel in plus nog eens drie maanden extra omdat hij - evenals zijn twee maten - zich bezig had gehouden met de handel in verdovende middelen. De handel en wandel in de drugs kwam aan het licht toen B. eind maart bij het politiebureau in Goes een pakketje afleverde, be stemd voor zijn vriend en aan drugsverslaafde E. G.,' die voor de zoveelste keer vast zat. De politie vertrouwde het pakje met snoepjes niet en al snel bleek dat er in een 'fruitella' heroïne zat verstopt. Vervolgens werd B. in de gaten gehouden en via hem leidde het spoor naar V., bij wie B. in huis was. Als ruil voor zijn diensten als hulp in de huishouding en het afhandelen van drugstrans acties met de 10 tot 15 klanten die dagelijks aan de deur kwa men, ontving hij heroïne. Nadat ook V. enige tijd in de gaten was gehouden, kon de po litie zowel V. als B. op een parkeerterrein bij het Goese sta tion op heterdaad betrappen bij de overhandiging van drugs die B. 'op bestelling' voor V. in Rot terdam had gekocht. Over veertien dagen wijst de rechtbank vonnis.

de Stem | 1994 | | pagina 11