Sport Koers denkt niet aan erfenis Druppers Zwar Grote Nederlandse ploeg naar Finland lieuwe musi Uitstallingen On U DE STEM 'Als je in Nederland je kop boven het maaiveld uitsteekt, hakken ze 'm er mèteen af' ff gebruikte 1 snorfietsen I gebruikte II snorbrommers I -lx TOMOS 169 km 1 1 x TOMOS 250 km 3rie jaar cel oor overval op hap T ZATERDAG 6 JULI 1994 IHIHHI Van onze verslaggever Helsinki - Met veertien vrou wen en elf mannen heeft de Koninklijke Nederlandse At letiek Unie (KNAU) de ko mende week een ongekend grote ploeg bij de Europese kampioenschappen in Hel sinki. Alleen in 1978, bij de Europese titelstrijd in Praag, was Nederland met 27 atleten kwantitatief sterker verte genwoordigd. Maar die re- cordploeg sleepte destijds geen enkele finaleplaats uit het vuur. In Helsinki behoort Ellen van Langen tot de topfavorieten voor een medaille. De Nederlandse teamleiding rekent verder voor zichtig op een verrassing van Marko Koers, die in ieder geval in de finale van de 800 meter wordt verwacht. Voorts lijkt een goede klassering mogelijk van de 'Australische' zevenkampster Sharon Jaklofski en moeten fi naleplaatsen mogelijk zijn voor Stella Jongmans (800 meter), Grete Koens (3.000 meter), Jac queline Poelman (100 en 200 me ter), Marcel Laros (3.000 steeple) en de 4x100 meter vrouwen- ploeg. Corrie de Bruin is met zeventien jaar de jongste in de Nederland se équipe. Marathonloper Aart Stigter met 38 de oudste. Grote afwezigen in de Nederlandse ploeg zijn Erik de Bruin (blessu re), Elly van Hulst (geen limiet) en tweevoudig Nederlands sprintkampioen Miguel Jansen. De laatste is niet gerechtigd uit te komen voor Nederland, omdat hij op de Olympische Spelen van '92 en de wereldkampioenschap pen van vorig jaar onder Aru baanse vlag is uitgekomen. Jan sen, woonachtig in Amstelveen, staat met een Nederlands record van 20,59 seconden derde op de Europese ranglijst van dit sei zoen op de 200 meter. De Nederlandse ploeg bestaat uit (tussen haakjes leeftijd, dis cipline en persoonlijk record): Jacqueline Poelman (20, 100 en 200 m en 4x100, 11,27 en 23,17). Tweevoudig Nederlands kam pioene. Derde op de 200 meter bij de Europese indoorkam pioenschappen van dit jaar in Parijs. Nelli Cooman (30, 100 m, 11,08). Derde op de 100 meter bij de Europese kampioenschappen van 1986 in Stuttgart met Ne derlands record van 11,08 secon den. Zesvoudig Europees in- doorkampioene op de 60 meter. Tweevoudig indoor-wereldkam- pioene. Ex-wereldrecordhoud ster op de 60 meter indoor met 7,00 seconden. Karin de Lange (30, 4x100 me ter, 11,56). Startloopster in esta fetteploeg. Monique Bogaards (23, 4x100 meter, 11,62). Tweede atlete in estafetteploeg. Claudia Elissen (26, 4x100 me ter, 11,70). Derde atlete in esta fetteploeg. Angelique Smit (26, 4x100 me ter, 11,82). Reserve estafette ploeg. Ellen van Langen (28, 800 meter, 1.55,54). Favoriete voor goud in Helsinki. Olympisch kampioene van 1992 in Barcelona. Vierde op de Europese kampioenschappen van 1990 in Split. Bij het WK van '91 (Tokyo) en '93 (Stuttgart) absent door blessures. Dit sei zoen opnieuw geplaagd door lichte blessures. Stella Jongmans (23, 800 meter, 1.58,61). Talentvol, maar grillig. Kroonprinses van Ellen van Langen. Lange tijd vooral be kend als het Mars-meisje, door de ster-reclame op televisie voor de hoofdsponsor van de KNAU, Esther Goossens (22, 800 meter, 2.00,23). Veelzijdig atlete. Talent voor 400, 800 en 1500 meter. 800 meter-finaliste op de wereld kampioenschappen voor junio ren twee jaar geleden. Grete Koens (27, 3.000 meter, 8.53,01). Laatbloeier. Dit jaar doorgebroken met Nederlandse veldlooptitel. Met de Nederland se titel op het NK in Assen blok keerde ze de weg voor Elly van Hulst naar Helsinki. Marjan Freriks (32, marathon, 2.35,10). Voormalig tien kilome ter-loopster, die dit jaar is over gestapt op de marathon. In Split (EK, '91) en Stuttgart (WK, '93) deelneemster op de tien km. Sharon Jaklof sky (25, zeven kamp en verspringen, 6118 pun ten en 6.50 meter). Geboren en getogen in Australië. Niet goed genoeg voor Australische atle- tiekploeg. Ook in bezit van Ne derlands paspoort. Nederlands kampioene zevenkamp, ver springen en 100 meter horden. Negende op de Europese zeven kamp-ranglijst van dit seizoen. Corrie de Bruin (17, kogelstoten en discuswerpen, 18.15 en 56.56). Junior-wereldkampioene dis cuswerpen. Stapte vorig jaar daags voor de start van het WK atletiek in Stuttgart uit de Ne derlandse ploeg toen ze hoorde van de doping-affaire van broer Erik. Jacqueline Goormachtigh (24, discuswerpen, 60.80). Beste Ne derlandse discuswerpster sinds Olympisch kampioene Ria Stal man. Vorig jaar in Stuttgart tot mooiste atlete van het toernooi gekozen. Regilio van der Vloot (29, 100 meter, 10,41). Tweede Neder landse sprinter achter Miguel Jansen. Laatste echter niet startgerech tigd door eerdere starts voor Aruba. Marko Koers (21, 800 meter, 1.44,84). Wordt tot de kansheb bers op een medaille in Helsinki gerekend. Studeert in de Vere- Helsinki/Vught - Ellen van Lan gen krijgt de komende week weer alle aandacht als de vedette van de Nederlandse atletiek bij de Europese kampioenschappen in Helsinki, maar in de schaduw van Van Langen kan Marko Koers mogelijk een grote klapper maken. De 800 meter-loper uit Molenhoek geldt op zijn speciali teit als één van de grote outsiders in Finland. En in de luwte van de topfavorieten Rodal en Douglas uit Noorwegen en Benvenuti en D'Urso uit Italië bevalt het hem best. „Al zal ik de druk van een favo- rietenrol best aankunnen als het zou moeten. Maar ik kijk nu niet naar goud, zilver of brons. Den ken aan een medaille voor zo'n wedstrijd is onmogelijk. Dromen zijn toch bedrog. Ik zie wel waar het schip strandt", zegt hij onder meer in een lang betoog aan de rand van De Koepel, de fraaie at letiekbaan van het Vughtse Prins Hendrik. Koers, lid van AV Nijmegen, traint daar onder begeleiding van zijn privé-trainer Theo Joosten op een zwoele zomeravond, twee weken voor het begin van de Europese kampioenschappen. De Nederlandse titelstrijd, voor Koers ogenschijnlijk niet meer dan een trainingsloopje, zit er net op- De voorbereiding voor het EK is in volle gang. In Portugal is de af gelopen dagen de vorm nog bijge schaafd voor Helsinki, waar Koers door een betere planning dit seizoen met plezier naar toe gaat. „Ik ben gretiger dan vorig jaar voor het WK in Stuttgart. Toen was de pijp psychisch bijna leeg. Ik voel dat ik er nu klaar voor ben. De moraal is er zonder Snelle auto's In Helsinki ligt voor Nederlandse middenafstandlopers al elf jaar de erfenis te wachten van Rob Druppers, de Utrechtse atleet wiens ster in 1983 zo krachtig maar kort straalde. Hij is bijna vergeten in Nederland. En toch werd Druppers destijds het grootste Nederlandse atletiek-ta- lent sinds Fanny Blankers-Koen genoemd. Een zilveren medaille op de 800 meter bij de eerste we- reldkampioenschappen, in de Finse hpofdstad, bezorgde hem In 1983 veroverde 800 meter-loper Rob Druppers als een outsider zilver op de wereldkampioenschappen atletiek in Helsinki. Elf jaar bleef het daarna stil rond Nederlanders op de kortste middenafstand. Maar de komende week mag Marko Koers op de Europese titelstrijd in de Finse hoofdstad tot de kanshebbers op de 800 meter gerekend worden. Koers, student in de Verenigde Staten, en de sportie ve erfenis van Druppers, thans directeur van een schoonmaakbedrijf in Utrecht. toen als 20-jarige debutant faam als kroonprins van wereldvedette Sebastian Coe. Coe roemde de jonge Nederlan der en voorspelde hem een gou den toekomst. Tot een echte doorbraak kwam het echter nooit voor de blessuregevoelige Drup pers, die tevens een te grote voor liefde had voor snelle en dure au to's. Zijn hobby leek al snel num mer één. Atletiek slechts een bij zaak. De geschiedenis van Drup pers is Marko Koers ook bekend. Maar van een vergelijking wil hij niets weten. „Rob Druppers is niet mijn grote voorbeeld. Nooit geweest ook", zegt hij zonder al teveel omhalen. „Ik spiegel me niet aan hem, ik relativeer meer. Maar Druppers is zonder meer de beste middenafstandsloper die Nederland ooit heeft gehad. Hij is bijna wereldkampioen geworden, heeft een supertij d als nationaal record staan en veel Grand Prix- wedstrijden gewonnen. Maar Rob heeft ook fouten gemaakt, dat zal hij zelf ook wel toegeven. En van zijn fouten kan ik natuurlijk wel wat opsteken." „Het is wel leuk dat Druppers in Helsinki destijds is doorgebro ken. Daar heb ik nog niet eens bij stil gestaan. Inderdaad, voor de buitenwacht kwam hij toen uit de lucht vallen." De ogen van Koers flonkeren even. Speculaties schieten vermoedelijk door zijn hoofd, maar hij blijft voorzichtig. 'Helsinki' moet een vrolijk toer nooi worden voor Koers. Zonder stress, zoals vorig jaar wel het ge- val was bij het WK in Stuttgart. Koers: „Toen was mijn verwach tingspatroon veel te hoog gespan nen. Op de Olympische Spelen in Barcelona deed ik eigenlijk niet mee. In Stuttgart had ik ver wacht een rol te kunnen spelen, maar was de gretigheid er eigen lijk al af. Achteraf moet ik ook toegeven dat ik toen nog lang niet de ervaring en tactische rijpheid had voor een WK-finale, maar dit jaar kan ik echt gevaarlijk wor den voor de favorieten. Maar aan medailles denk ik niet. Voor mij is het toernooi al geslaagd als ik mijn persoonlijk record (1.44,84) verbeter en het gevoel heb, dat ik er alles aan gedaan heb." „Het heeft toch twee jaar ge duurd om alles af te tasten. Ik was pas negentien jaar op de Olympische Spelen. Dan is zo'n toernooi niet meer dan een leer school. Je ziet, voelt en merkt hoe de grote kanonnen lopen en hun wedstrijd indelen. Je merkt ook dat het bijna letterlijk vechten is om in een goede positie te komen. Dat durf ik nu ook meer. Studie Marko Koers werd vooral in de Verenigde Staten sterker. Na zijn studie aan het VWO stapte hij als nigde Staten (Champaign). Robin Korving (20, 110 meter horden, 13,83). Europees junior kampioen. Vorig jaar op het WK in Stuttgart in de series gesneu veld. Marcel Laros (22, 3.000 meter steeple, 8.29,12). Beste Neder landse steeple-loper sinds Hans Koeleman in 1988 in de top-tien van de wereld terecht kwam. Marti ten Kate (35, marathon, 2.10,04). Tweede Nederlandse marathonloper aller tijden. Heeft altijd in de schaduw ge staan van Gerard Nijboer en nu Bert van Vlaanderen. Vermoede, lijk zijn laatste grote internatio. nale wedstrijd. Aart Stigter (38, marathon, 2.15,14). Laatbloeier. Stigter neemt in de Nederlandse mara. thonploeg de plaats in van Ton. nie Dirks, die vanwege een rug. blessure moest afzeggen. John Vermeule (32, marathon, 2.12.22). Tweevoudig Neder- lands kampioen. Op het EK in Split ook al present, maar haalde toen de finish niet. Gerard Kappert (32, marathon 2.14.23). Heeft zich al vorig jaar in Frank furt geplaatst voor de marathon in Helsinki. Michel de Maat (32, marathon, 2.15.14). Heeft zich op de mara thon van Enschede verrassend geplaatst voor het EK. Net als Stigter en Kappert aan de ploeg toegevoegd voor de landenwed- strijd, die voor het eerst op het programma staat. Frans Maas (30, verspringen, 8.07). Oud-Europees indoorkam- pioen. Veelzijdig atleet, maar de laatste jaren alleen nog als verspringer actief. Vierde op het EK in Split. Marcel Dost (24, tienkamp, 7896 punten). Opvolger van Robert de Wit, die gestopt is als tienkamper. achttienjarige over naar de uni versiteit van Champaign in Illi nois. In Champaign heeft Koers nog twee jaar te gaan als student werktuigbouwkunde. Daarna moet hij een baan zoeken. Het liefste in Nederland, als het niet anders kan in de Verenigde Sta ten. „Ik weet nog niet hoe dat gaat lo- 1 2X SPARTAMET 0' INRUIL- 'Ik ben gretiger dan vorig jt voor het WK in Stuttgart. Tc was de pijp psychisch iiiji leeg'. FOTO'S SOENAR CHj ian onze correspondente 'emeuzen - Het Toeristisch lureau Zeeuwsch-Vlaande- >n heeft een nieuwe muse- unfolder uitgegeven: 'Op reis oor de musea van Zeeuw- ch-Vlaanderen'. De folder is roor een gulden verkrijgbaar jij de plaatselijke VW-kan- oren en de musea. folgens de samenstellers hebben e voorwerpen in de musea ieder en eigen verhaal. De geheimen woi blie De trel ven de: De pro de mu var Mu VOO fun een Van onze verslaggever Rein van der He Oostburg/Sluis - Rolstoelgebi rijnde mensen, blinden en sle nomenteel erg veel hinder vai stallingen en op trottoirs uitpui Ma het vakantieseizoen neemt :apten in Zeeuws-Vlaanderen i ;ontact op om te vragen aan de stellen. pen. Ik heb de pech dat in Neder land erg negatief wordt gedacht over Amerikaanse studies en op leidingen. Universiteiten in de VS zouden niet al te zwaar zijn, denken ze hier vaak. En dat spor ters het gemakkelijk hebben is een misvatting. Pretstudies zijn er echt niet meer. Er zijn wel eens basketballers en footballers, die niet zo snugger zijn en colleges verzuimen. Maar die kunnen ook een schorsing verwachten. Niemand wordt ont zien. Het is echt blokken gebla zen, maar daar hebben ze in Ne derland geen weet van. Ik kan natuurlijk altijd bij een Ameri kaans bedrijf in Nederland solli citeren waar ze weten wat mijn studie exact inhoudt." Marko Koers wist zelf drie jaar geleden ook nauwelijks wat hem te wachten stond toen hij naar Champaign vertrok. „Ik zat in het vliegtuig, wist dat ik naar Amerika ging en dat was het dan. Het was een grote stap, zeker voor een jochie uit Molenhoek dat eigenlijk nog. zo groen als gras was. Maar het is een ver standige keuze geweest. Zowel in sportief als sociaal opzicht. Als atleet ben ik veel sterker gewor den. Voor mijn algemene ontwikke ling is het ook heel goed ge weest." Mart Smeets Inmiddels is hij verknocht aan de Amerikaanse beleving van top sport. De vergelijking met Neder land en Europa gaat dan volled) mank. „In de VS hebben mensc; respect voor je als topsporter Nederland krijg je al gauw te k ren 'Ach, je moet er wel veel v doen'. Dat ben ik eigenlijk ben' verzucht Koers. „En ook als succes hebt. In Amerika gaan i succes alle deuren open. In N derland hakken ze je kop er mei een af als je die boven het maai veld dreigt uit te steken. Dat nou het verschil." „De hele benadering is daarv een topsporter veel prettiger, presentatie door de media. Op d televisie is alles sensatiegeric en daar kun je je bedenking over hebben. Teamsporten wor den enorm opgeblazen. De vet slaggevers op tv werken hun beleving nog aan mee. In N derland haalt eigenlijk all Mart Smeets dat niveau, ma dan houdt het wel helemaal op. Versnelling Het Nederlandse atletiek-niveai is hij inmiddels ook helema ontgroeid. Op de nationale kam- pioenschappen in Assen haal Koers op 17 juli op z'n sloffen d( gouden medaille. Concurrent als Ton Baltus en Leon Haan wa ren nergens meer. Ook tot zijn ei gen stomme verbazing. „Eén vei snelling was voldoende. T haakten ze al af. Ik moet nog even zien of dat meer over mij zegt dai over hen." Durf je nou echt niets te zeggn over jouw kansen op het EK? Koers: „In Stuttgart was ik t van de beste Europeanen. E weet ik ook heel goed. Maar it kan er nu ook acht opnoemen, ft dit seizoen al onder de 1.451 ben gelopen. Dat is een tijd, die voor mij jaar nog niet haalbaar is gewee De mogelijkheden zijn er zond meer om zo rap te gaan, maard' wedstrijden zijn er nog niet f weest. Ik had gehoopt op Oslo, ma zelfs Jos Hermens slaagde er nie' in me daar op de deelnemerslijs1 te krijgen. Dat zegt al wel wat over de inter nationale verhoudingen van dit moment. Ja, het zou leuk zijn dat straks helemaal op z'n kop te zet ten, maar dat mag geen motivatie zijn." ,Het wordt elk jaar gekker," :egt werkgroepslid Ben Scherbe- jn uit Oostburg, zelf rolstoelge- oruiker. Klachten bereiken hem moral over de winkelstraten in Jluis, Oostburg en Terneuzen. Kan een rolstoelgebruiker nog- il eens manoeuvreren, voor een usueel gehandicapte is het niet e doen. Die kan niet in één echte lijn zijn weg vinden," zegt Bcherbeijn. „Het is voor ons, jehandicapten, echt een ramp. De gemeenten moeten de daar- onze correspondent iddelburg - De 23-jarige A. H. t Terneuzen is gisteren door de chtbank in Middelburg con- de eis een gevangenisstraf n drie jaar opgelegd, s maanden daarvan zijn voor- aardelijk en met toezicht van reclassering. Eind december n het vorige jaar verkeerde H. geldnood en 'gedreven door emmetjes' overviel hij het po- gentschap in Koewacht. Hij dreigde daarbij de kassier met n op een vuurwapen gelijkend orwerp. Later bleek dit een 11e pijp te zijn geweest, werd nog dezelfde avond ge- esteerd. De buit van de over- 1 bedroeg 2700 gulden en is tot heden niet teruggevonden. vo to< pe De do W' stc m« m; is ,3 tr te ge ga v< m g€r in al Ci ze ze w te P- V» S k] d VI ir g< VI o: herenhuis aan de Stationssti Marko Koers: 'Ik heb de pech dat in Nederland erg negatkl wordt gedacht over Amerikaanse studies en opleidingen'.

de Stem | 1994 | | pagina 10