Militairen nodig voor VN-missie Ierland Zakenman Abiola is Nigeria's grote hoop Slobodan Milosevic kent zijn nationalistische grenzen Frankrijk verwijt bondgenoten radicale Algerijnen te tolereren Lir Zaterdag a.s. tussen 9.00 en 12.00 uur. Elke tweede fles witte wijn van dezelfde soort voor de halve prijs.* VN hebben van lidstaten ruim 5 miljard tegoed Vennink bv Weinig protesten tegen executie in Arkansas BUITENLAND A4 uvel Bosnië leding oop- i uur vg 245 '5472 Neem geen risico! Onze gar.bepaling biedt U zekerheid. Diverse inruilers BUITENLAND KORT DE STEM VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1994 Parijs/Algiers (rtr/afp/dpa) - Frankrijk heeft Duitsland, Groot-Brittannië en de Vere nigde Staten er gisteren van beschuldigd toe te staan dat Algerijnse islamitische fun damentalisten op hun grond gebied verblijven. Minister Charles Pasqua van binnenlandse zaken uitte dit verwijt daags nadat vermeende moslim-guerrillastrijders vijf Franse regeringsmedewerkers in Algiers hadden doodgeschoten. De Franse autoriteiten hebben gisteren zeven islamitische ex tremisten onder huisarrest ge plaatst. Ze zijn overgebracht naar een militair complex in Fo- lembrey bij Soissons. Onder hen is naar verluidt de voorzitter van de Algerijnse Broederschap in Frankrijk, Djafar El Houari. Minister Pasqua zei dat Frank rijk alert is op het indammen van activiteiten van fundamen talistische moslims op zijn grondgebied. Maar Londen, Bonn en Washington zijn vol gens hem niet genoeg in actie gekomen nadat die landen getipt waren over soortgelijke activi teiten binnen hun grenzen. Sinds januari 1992 zijn meer dan 4.000 Algerijnen gedood bij poli tiek geweld. Twee en een half jaar geleden annuleerden de au toriteiten, die op de steun van de militairen kunnen rekenen, de tweede ronde van verkiezingen omdat het radicaal-islamitische FIS (Islamitische Reddingsfront) deze leek te gaan winnen. De Algerijnse regering wil op zeer korte termijn overleggen met de politieke oppositie. Doel van dit overleg is het vinden van een uitweg uit de crisis waarin het land verkeert. Gezien de situatie in Algerije wordt de Nederlandse ambassa de in Algiers om veiligheidsrede nen tijdelijk gesloten. De bezet ting van de diplomatieke post is al tot een minimum terugge bracht: er werken nog een tijde lijk zaakgelastigde, een kanselier en een secretaresse. Zij treffen nu de noodzakelijke maatregelen voor de sluiting. Zo brengen zij onder meer de onge veer dertig tot veertig Nederlan ders in Algerije op de hoogte. De medewerkers van de ambassade keren binnenkort naar Neder land terug. New York (afp/anp) - De Verenigde Naties hebben opnieuw een oproep gedaan aan de internationale gemeenschap om manschappen beschikbaar te stellen voor de VN-missie in Ruanda. De VN zijn van plan 5500 mili tairen te sturen, mede om de in het zuidwesten gestationeerde Franse troepen af te lossen. De organisatie beschikt vooralsnog over nauwelijks meer dan dui zend man. Secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali wijt in een aan de Veiligheidsraad gerichte brief de traagheid bij de uitvoering van de missie in Ruanda aan 'de terughoudendheid van regerin gen die voldoende middelen heb ben, maar deze niet ter beschik king stellen van de Verenigde Naties'. De commandant van de VN-Mis- sie voor Hulp aan Ruanda (Una- mir), generaal Roméo Dallaire, zei woensdag dat hij hoopt de Franse troepen voor 22 augustus te kunnen aflossen. De Franse regering wil haar manschappen voor die datum hebben terugge trokken uit Ruanda. Gewonde Ruandese kinderen wachten op medische hulp in een vluchtelingenkamp in Oost-Zaïre. New York (rtr) - De lidstaten van de Verenigde Naties staan meer dan 5,5 miljard gulden in het krijt bij de volkerenorganisa tie. De Verenigde Staten en Rusland samen zijn 3,4 miljard gulden achter in hun bijdragen aan de kosten voor de begroting en vredesoperaties van de VN, heeft een woordvoerder van de organisatie gisteren gezegd. Aan contributie voor dit en vorig jaar heeft de VN nog ongeveer 1,4 miljard tegoed. Aan vredesoperaties komt de VN volgens de laatste gegevens meer dan 4,3 miljard gulden tekort. Andere landen die nog behoorlijk m de buidel moeten tasten willen 'de VN hun operaties voor vredeshandhaving kunnen voortzetten, zijn Japan, Oekraïne, Italië en Zuid-Afrika. Gisteren kwamen 150 Ghanese blauwhelmen aan in het zuid westen van Ruanda, waarmee het totaal aan Ghanezen in de streek op 400 kwam. Ghana heeft in totaal 500 man in Ruan da. Canada stuurde 250 solda ten. Unamir krijgt voorts ver sterking van Australische en Britse verkenningseenheden. De VN hopen op grond van toe zeggingen dat Canada en Ghana ieder respectievelijk 300 en 250 man extra zullen sturen en dat Ethiopië een bataljon van rond 800 man zal inzetten. De Britse en Australische eenheden zullen vanaf zondag respectievelijk 600 a 700 man en 300 man tellen. Malawi, Mali, Nigeria, Tunesië en Zambia zouden troepen stu ren, maar ter plaatse is hun aankomst niet bevestigd. De lidstaten van de Westeurope- se Unie (WEU), de Westeuropese defensie-organisatie, zeiden in Brussel dat zij Afrikaanse blauwhelmen in Ruanda logis tiek zullen bijstaan om de statio nering van VN-troepen in dat land te bespoedigen, maar zelf geen troepen te sturen. Ondertussen zijn de Verenigde Naties tot de conclusie gekomen dat de cholera-epidemie onder Ruandese vluchtelingen in Oost- Zaïre is afgelopen. Volgens het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR) is zowel het aantal cholera-gevallen als het sterftecijfer gedaald. UNHCR-woordvoerder Ray Wil kinson maakte gisteren melding van vijfhonderd doden per dag onder de ongeveer een miljoen vluchtelingen in de grensstad Goma, tegen tweeduizend per dag vorige week. De daling van het aantal chole- ra-slachtoffers is echter geen re den voor optimisme. Artsen zon der Grenzen noemde het sterfte cijfer in de vluchtelingenkampen 'onacceptabel'. Het UNHCR en humanitaire hulpinstanties ver wachten een snelle stijging van het aantal doden door een epide mie van dysenterie. Om vast te stellen hoeveel hulp goederen het UNHCR de komen de tijd nog nodig heeft, begint de organisatie op zijn vroegst begin september met het registreren van alle vluchtelingen. Een eer dere telling is niet mogelijk door personeelsgebrek. Dagelijks keren tweeduizend Ruandezen naar huis terug. Als dat niet verandert, zullen er over een maand nog vijf- tot zeshon derdduizend vluchtelingen in Zaïre zijn, aldus de VN. and van harte welkom. "V i'olg de borden! -„j len Isen 12406 132-A, Il608- I/m vr. rlamp- Kleine, 11971. '-tal Lto's atis. I Draak 10950 1750 ƒ2450 2250 |4 3950 8 4750 2450 1550 ƒ3950 5 3150 4 3750 ■6 4450 1 500 S3 1950 56 4750 55 2150 55 3150 34 1950 37 4950 35 2250 33 2150 33 3750 32 1750 t.k.g. 10-19U. '-17 uur 17.7: 2.3 9.7! 9.7! 7.7! 8.IK 11.S 2.5! 4.M 8.7! 10.5! 9.7! 9.7! 9.7! 12.75 Keuze uit ±100 auto's, scherpe prijzen, uitstekende inruilprijs. Garage-inspectie, perfecte garantie 3-12 m# Gemakkelijke financ.voon Geen afleveringskostffl Ook inruil van boot, moto of caravan mogelijk. A Romeo 33 1.5i 89 9.9 Audi 80 D 89 Citroen Visa 88 Citroën AX 2x 89 Citroen BX 1.9 D 89 Daih Charade 2x 87 Panda 1000CUE 90 Fiat Uno 45 SiE 90 Ford Esc 3x v.a. 84 Ford Escort D 2x 85 Ford Esc 1.6D Br 87 Ford Esc Bravo 90 Escort RS Turbo 86 Escort 1.6CL 87 Escort 1.4CL Sp 87 Ford Fiësta 1.8D 90 - Ford Scorp 2.0GL 89 9-5 Escort CLX dies 92 16.3 Ford Siërra 1.6CL 87 8.7 Ford Siërra D 89 114 Siërra XR4i Zend 84 6.7. Siërra 2.3D stat 91 13.7. Ford Orion 1.6 Eur 87 7.3 Honda CRX16i 89 23.3 Honda Int SedLux 88 9-7' Honda Prei 2.0 EX 84 5.» Mazda 626 HB 91 13.S Mit lancerl ,5GLi 90 11.5j Sunny HB GLX 90 10.® Sunny Coupé 88 9.7. Nissan Patrol Dies 83 7.5 Opel Ascona 16S 85 3.50 Opel Corsa 1.3 SR 8.7» Opel Corsa 12S 3.7 Opel Corsa va 89 va 1T7 Opel Kadett 1.6 D 88 8.7 Opel Kadett GSi 86 Opel Kadett GT 86 Opel Kadett 87 Kadett HB-LS 88 Vectra 1.8i va 89 va Vectra 1.7 D 92 Peugeot 205 XE 86 Peug 205 XE 2x 90 Peug 205 GTi 2x 87 Peug 205 XLD 91 Peugeot 309 XRD 88 8.- Peug 405 GLi 1.6 90 14.7» Ren Travic Camper 2.5U Renault 5TC 2x 88 8.» Suz Swift nw t90 2x 12; Toy Camry autom 89 8.7; Corolla HB D GL 89 12.7. Volvo 440GLE 90 Upü VW Jetta GL 88 8-' Honda Civic aut 82 T® Tevens auto's t.k.geV;, Ons adres: Wijnkorenstt Roosendaal. Industrieterrein Majoppeveld-Zuid Zijstraat Rucphensebas' Tel. 01650-62577 Wij zijn dag.geop. 10-1 sj Zat 10-17u. Vrij.koopavoP" 9.73 6.25 6.75 8.75 12.73 17.5 6.75 l27d 8.7« 14.75 VERVOLG VAN VOORPAGINA De speciale gezant van de Vere nigde Naties voor ex-Joegosla- vië, de Japanner Yasushi Akashi, heeft op voorhand toestemming gegeven voor luchtaanvallen door de Navo als de Bosnische Serviërs doorgaan met aanvallen op de door de VN bewaakte wapenopslagplaatsen in Saraje vo. Hij reageerde daarmee op pogingen van de Bosnische Ser viërs zware wapens uit de depots in de verboden zone rond de Bosnische hoofdstad weg te ha len. Ondertussen woedden gisteren op talloze plaatsen aan het Bosnische front bittere gevech ten. In de moslim-enclave Bihac capituleerde een bastion van op standige moslims na een dagen lange belegering door Bosnische regeringstroepen. In het dal van de rivier de Sava registreerden de VN-blauwhelmen binnen en kele uren bijna 1000 explosies van zware granaten als onder deel van bittere gevechten tussen Bosnische en Servische eenheden bij Brcko. De industriestad Tu- zla was opnieuw het doel van aanvallen door de Servische ar tillerie. Hierbij kwamen zeker vijf mensen om het leven. In Nigeria is een verlammende staking in de olie-branche aan de gang. Voornaamste eis van de stakers: vrijlating van en eerherstel voor de schatrijke zakenman/president Abiola. DoorTwan van den Brand Ze zoeken hem hier, ze zoeken hem daar, de soldaten zoeken hem overal, de Zwarte Pimpernel. Deze variant op een bekende tekst, op gevangen in Lagos, is een ode aan Mos- hood Kashimawo Olowola Abiola, die inmiddels niet meer wordt gezocht. De corrupte zakenman, multi-miljonair en populistische politicus is momenteel Ni geria's hoop in bange dagen. Hij dreigt, sinds zijn gevangenneming in juni, een volksheld te worden. Abiola zelf mag zich graag vergelijken met Mandela, een man die in een grijs verleden ook wel Zwarte Pimpernel werd genoemd. Maar derden trekken bij voorkeur de parallel met de Italiaanse premier Berlusconi: beiden zijn schatrij ke mediamagnaten, en hebben daar naast nog enkele interessante bezighe den. In het geval Abiola gaat het om een luchtvaartmaatschappijinvesteringen iti de olie-industrie en, zo fluisteren boze tongen, betrokkenheid bij de drug handel. En allebei, zowel Berlusconi als Abiola, hebben ze een voetbalelftal met finan ciële injecties tot kampioensploeg ge vormd. In het voetbalgekke Nigeria ging het om de Abiola Babes. Maar het aantal overeenkomsten is ui teraard eindig. Groot verschil is bijvoor beeld dat Berlusconi, weliswaar bege leidt door hevig kritieken, Italië regeert en dat de 57-jarige Abiola in het gevang zit wegens hoogverraad. Hij werd eind juni in Lagos, zijn woonplaats, opgepakt toen hij wat al te luidruchtig benadruk te de enige echte president van Nigeria te zijn. Abiola won vorig jaar juni de presi dentsverkiezingen met populaire belof tes. Hij heeft als verkoper van brand hout tussen het volk gestaan. „Ik ben zelf arm geweest. Help mij u net zo rijk te maken als ik nu ben," riep de politi cus tot zijn kiezers. Hij strooide met geld voor goede doelen en vulde lege bordjes. Het was voor het eerst dat een zuider ling tot president werd gekozen, een succes dat Abiola te danken had aan zijn stamgenoten van de Yoruba's in het zuiden, zijn geloofsgenoten in het isla mitische noorden en uiteraard zijn slo gans. Maar het lijkt gepast de kantteke ning te maken dat de slechts 35 procent die naar de stembus ging, buiten de streng regerende generaal Babangida en Abiola weinig keus had. De winst van de ex-brandhoutverkoper werd niet gerespecteerd. Babangida ver klaarde de verkiezingsuitslag nietig. Zes maanden later werd hij trouwens zelf weggestuurd door de man die Nigeria al sinds tien jaar vanaf een plaats in de coulissen bestuurde, kingmaker Abacha, de generaal die heden bewind voert en Abiola anderhalve maand geleden in het cachot wierp. Deze Abacha staat momenteel onder grote druk. Begin vorige maand is een staking uitgebroken in de olie-industrie, een protest dat navolging kreeg. Woens dag riep de grootste vakbond van het land, de NLC, op het werk neer te leggen, maar slikte die oproep gisteren weer in 'om met onderhandelingen de eisen ingewilligd te krijgen'. Voornaam ste eis is en blijft de vrijlating van Abiola, die ook onverwijld als president moet worden geïnstalleerd. De 'olie-staking' dreigt voor Nigeria op een nationale ramp uit te lopen, al houdt Abacha nog zo vol dat het slechts om een regionale revolte gaat. Het land is de vijfde grootste olieproducent van de we reld. Olie beslaat negentig procent van de export en zorgt voor tachtig procent van het regeringsbudget. Deze weten schap leidde al tot de vraag of Abacha de militairen waarop hij leunt soldij kan blijven betalen. Afgelopen maand moest 's lands leider al eens op toernee langs de kazernes om tot rust en orde te manen. De staking laat zich voelen in het toch al straatarme en van corruptie vergeven Nigeria en heeft reeds geleid tot onheil spellende teksten. Het is de grootste politieke, sociale en economische crisis sinds jaren, menen Westerse waarne mers. Ér dreigt een ramp waarbij Ruan da kinderspel is, roept een ander met nog meer dramatiek tegenover verslag gevers. Het noorden - waar de traditio nele elite huist- en Abiola's zuiden dreigen recht tegenover elkaar te komen staan. De roep om Abiola lijkt vooral een radeloze. Een belangrijk deel van het volk heeft alleen uit afkeer van de corrupte junta zijn kaarten gezet op een man die zich sociaal-democraat noemt maar het c.v. van een bandiet heeft en lang, heel lang collaboreerde met de gewraakte militaire machthebbers. 61* Door onze correspondent Harald Doornbos Zagreb - Het plotselinge besluit van de Servische president Slobo dan Milosevic om definitief te bre ken met de Bosnische Serviërs, geeft het conflict op de Balkan een otiverwachte wending. Het nationalisme, waarmee Milosevic aan de macht is gekomen, dreigt voor hem contra-productief te worden, nu de Bosnische Serviërs keer op keer weigeren akkoord te gaan met het vredesplan van de contactgroep en de sancties tegen Servië gehandhaafd Wijven. Om zelf aan de macht te blijven lijkt Milosevic bereid om de Bosnische Serviërs als een baksteen te laten vallen. Het Servische nationale symbool be staat uit een orthodox kruis met daar in vier keer de letter 'S'. Die staan in net Servisch voor 'Samo Sloga Srbina Spasava', en betekenen 'Alleen eenheid kan de Serviërs redden'. Die eenheid onder de Serviërs is op dit moment ver te zoeken. De Bosnische Berviërs weigeren akkoord te gaan met het opdelingsplan van de contactgroep. De president van Servië, Milosevic, is juist vóór ondertekening. Want zonder Positieve reactie van de Bosnische Serviërs op het plan van de contact groep, kan Milosevic het opheffen van ue sancties tegen Klein-Joegoslavie (Servië en Montenegro) wel vergeten. De Westerse politiek van het bestraf fen van alle Serviërs voor de activitei ten van een bepaalde groep, begint zijn vruchten af te werpen en zorgt voor grote verdeeldheid in het Servische kamp. Kort gezegd: de bewoners van Klein-Joegoslavië willen niet op draaien voor de politiek van hun Ser vische broeders in Bosnië. Nationalis me in Servië is een schone zaak, totdat de benzine duurder wordt, het salaris afneemt en het voetbalteam wordt uit gesloten van deelname aan de WK. Als we er nu even van uitgaan dat Milosevic meent wat hij zegt en dat het niet zijn zoveelste truc is om van de sancties af te komen, dan wordt voor de tweede keer duidelijk dat de Servi sche president eigenlijk helemaal niet zo'n grote nationalist is als waar we hem al jaren voor uitmaken. Begin 1992 brak Milosevic met Milan Babic, de fanatieke leider van de op standige Serviërs in Kroatië. Babic was tot die tijd de vertrouweling van Milosevic geweest, maar toen hij te extremistische eisen ging stellen, haal de Milosevic ongenadig hard uit. Babic werd afgezet en vervangen door de als gematigder bekend staande Martic. Dat was al een teken dat Milosevic bereid was af te zien van de creatie van een Groot-Servisch Rijk. Zolang de situatie in Groot-Servië het toelaat, zal Milosevic daarnaar streven. Maar op het moment dat het politiek gezien onhaalbaar is, maakt Milosevic pas op de plaats en probeert zijn eigen hachje Milosevic te redden. Milosevic droomt namelijk niet van een Groot-Servië, zoals de Bosnisch- Servische leider Radovan Karadzic dat wel doet. Of zoals Balkan-kenner Mischa Glenny schreef: „Milosevic is een man zonder passies, zonder liefde voor zijn volk. Hij gebruikt nationalis me slechts als middel om aan de macht te komen." Toen aan het einde van de jaren tach tig duidelijk werd dat communistische regimes overal ter wereld ineenstort ten, bedacht Milosevic als voorzitter van de Servische communistische par tij, een slimme, maar dodelijke truc om aan de macht te blijven. Hij haalde alle oude nationalistische geesten uit de fles door in 1989 tijdens een bijeen komst in Kosovo te roepen dat de Serviërs een vuist moesten maken te gen de Albanezen. Toen vervolgens Slovenië, Kroatië en later Bosnië zich af wilden scheiden van Joegoslavië, zag Milosevic zijn rijk gehalveerd. Op nieuw gebruikte hij uiterst nationalis tische argumenten en hamerde erop dat de Serviërs in Kroatië en Bosnië in gevaar waren. Officieel heette het dat die bloedbroeders te hulp moesten worden geschoten, maar in feite wilde Milosevic de desintegratie van zijn eigen rijk tegen gaan in de hoop dat hij daarmee hij eigen ondergang vermeed. Milosevic gebruikt dat nationalisme omdat hij weet dat je met socialisme of communisme tegenwoordig geen hond meer achter je krijgt. Nationalisme en het benadrukken van tegenstellingen tussen de volkeren creëert een goede voedingsbodem die uiteindelijk leidt tot een situatie van 'één volk, één leider'. Ook Margaret Thatcher was nooit zó populair als tijdens de Fal- klandoorlog in 1982. In het conflict met de Bosnische Ser viërs gaat de strijd dus tussen de kille, berekenende stalinist Milosevic, die desnoods zijn moeder aan de duivel verkoopt om in het zadel te blijven zitten, en de emotionele, nationalist Karadzic die de oude Servische legen den nog eens wil naspelen en die wel heel dicht tegen het fascisme aanleunt. Milosevic heeft eerder deze maand ge probeerd om Karadzic te vervangen door een gematigder figuur, net als hij dat twee jaar geleden met de extremis tische Serven-leider in Kroatië, Milan Babic, heeft gedaan. Daar is Milosevic tot op dit moment niet in geslaagd. Want Karadzic zit nog altijd waar hij zit. En ook de zo ongeveer nog radica lere generaal van de Bosnische Ser viërs, Ratko Mladic, is nog niet ver vangen. Nu probeert Milosevic het op het een andere manier. De Bosnische Serviërs zullen gaan betalen voor een weinig inschikkelijke opstelling. Want geen olie, wapens, munitie en soldaten uit Servië, betekent een gevoelige klap voor de Bosnische Serviërs in hun strijd tegen de moslims en de Kroaten in Bosnië. Hoe cynisch het ook moge zijn; niet het Westen, niet de Verenigde Naties of de moslims en de Kroaten zijn hoofdver antwoordelijk voor de neergang van Groot-Servië. Het zijn de Serviërs zelf. Oud-premier Spadolini overleden in Rome Rome - De Italiaanse oud-premier Giovanni Spadolinieen van de belangrijkste 'elder statesmen' van Italië, is gisteren op 69-jarige leeftijd overleden. Spadolini bezweek in een zieken huis in de hoofdstad Rome aan een tumor. De Toscaanse journalist, historicus en politicus was van juni 1981 tot december 1982 als leider van de kleine Italiaanse Republikeinse Partij (PRI) premier van het land. Het was de eerste keer sinds de oprichting van de Italiaanse Republiek in 1946 dat de 'voorzitter van de raad van ministers' geen christen-democraat was. Leden Dev Sol gedood door Turkse politie Istanbul - De Turkse politie heeft gisteren in het Europese deel van Istanbul drie activisten van de extreemlinkse organisatie Dev Sol (Revolutionair Links) gedood. De ordetroepen, waaronder speciale eenheden, omsingelden een flatgebouw waar zich als 'terroristen' aangeduide leden van Dev Sol bevonden. Omwonenden werden geëvacueerd. Na de bestor ming van de woning schoten de ordetroepen met machinegewe ren en gooiden traangasgranaten. Drie van de aanwezigen werden gedood, onder wie twee vrouwen. De politie vond in de woning een installatie om raketten te lanceren. De hele operatie begon kort na middernacht en duurde meer dan zes uur. Israëlische soldaten gewond op Westoever Jeruzalem - Bij aanslagen door radicale Palestijnen zijn op de Westoever twee Israëlische soldaten gewond geraakt. Vlakbij de joodse nederzetting Mehola werd woensdag vlak voor midder nacht vanuit een auto een militaire bus beschoten. Een soldaat werd geraakt in de borst. De daders wisten te ontkomen. Bijna tegelijkertijd werd in Hebron een Israëlische militaire jeep beschoten door Palestijnen in een auto. Bij deze aanslag raakte een soldaat licht gewond aan het been. Asielaanvragen in Duitsland dalen fors Bonn - Nog nooit in de afgelopen vijf jaar hebben zo weinig buitenlanders asiel aangevraagd in Duitsland als in juli. De aanscherping, een jaar geleden, van de tot die tijd zeer liberale Duitse asielwetgeving blijkt resultaat te hebben. De afgelopen maand vroegen 8730 vluchtelingen om asiel. Dat is een opval lende daling in vergelijking met de ruim 20.000 aanvragen vorig jaar juli, aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken. Doden bij luchtacties boven Libanon Beiroet - Bij lucht- en artillerie-aanvallen door de Israëlische strijdkrachten op stellingen van de pro-Iraanse Hezbollah (Partij van God) in het zuiden van Libanon zijn gisteren zeven mensen gedood en zeker twaalf gewond geraakt. De luchtaan vallen waren gericht tegen de regio Iqlim al Tuffah, een bolwerk van de radicaal-islamitische organisatie ten oosten van de havenstad Sidon, en tegen het gebied Deir az Zahrani, zo deelden de Libanese veiligheidsautoriteiten mee. Directeur MMM gearresteerd in Moskou Moskou - Het dubieuze Russische beleggingsfonds MMM heeft gisteren al zijn kantoren gesloten. Directeur Sergei Mavrodi is gearresteerd. Eerder op de dag zei Mavrodi dat de sluiting van de MMM-kantoren een reactie is op de pogingen van de Russische autoriteiten om hem te arresteren. „De autoriteiten weten heel goed dat ze niet juridisch tegen me kunnen optreden en daarom zijn ze overgegaan tot provocatie", aldus de MMM- directeur. Mavrodi deed deze mededelingen per telefoon vanuit zijn flat in Moskou, die werd omsingeld door een twaalftal fiscale opsporingsambtenaren. Het beleggingsfonds MMM is de belastingdienst 24,5 miljard roebel (f 21,2 miljoen) verschuldigd. VERVOLG VAN VOORPAGINA De drie gevangenen werden af gelopen dinsdagavond plaatselij ke tijd een uur na elkaar op hetzelfde bed in de executieka mer vastgebonden en kregen een injectienaald in de arm. Daarna werd vanuit een aangrenzende kamer met afstandsbediening de dodelijke vloeistof ingebracht. De weinige commentatoren die in de Amerikaanse pers protes teerden tegen de drievoudige executie, hadden commentaren zoals dat in de krant USA To day: 'De cynische lopende band mentaliteit waarmee Amerika nu het probleem van haar maat schappelijke gewelddadigheid aanpakt, ontmenselijkt onze sa menleving'. De autoriteiten in Arkansas ver dedigden de gelijktijdigheid van de drie terechtstellingen onder andere met het argument dat zo het team dat executies moet uit voeren (technici, chemici, artsen, bewakers, de koks die het gal- genmaal bereiden dat de veroor deelden naar keuze mogen ge nieten, geestelijke begeleiders, getuigen, lijkafleggers) psy chisch maar eenmalig wordt be last. Ook is gelijktijdige executie goedkoper. Eerder dit jaar stelde Arkansas ook al twee moorde naars (wier misdrijven geen ver band met elkaar hielden) op één avond terecht. President Clinton heeft zich niet uitgelaten over de executies in Arkansas. Clinton was vroeger tegenstander van de doodstraf, maar is later - volgens zijn criti ci sedert hij concreet naar het presidentschap ging streven - voorstander geworden. Als gou verneur van Arkansas heeft hij diverse malen geweigerd een ter dood veroordeelde op het laatste moment clementie te verlenen. Sla uw slag! GALL Hl GALL Altijd iets bijzonders. *Port, Sherry en Vermouth uitgezonderd. Geniet, maar drink met mate. Voor uw dichtstbijzijnde Gall Gall bel: 02503-60555. (Aanbieding is geldig op 6 augustus a.s.)

de Stem | 1994 | | pagina 5