|Verbazing over handelaren in euthanasie' Straffen tot drie jaar in Veluwse zedenzaak Paars worstelt met erfenis vorig kabinet ffiSTEM Strandjutter Onderzoek naar problemen met zwemwater >e Servische belangen Weer cirkel aangetroffen in Zeeland Steppen met je koffer Eigen Huis beschuldigt makelaars van maken prijsafspraken JDESTEM Al— BINNENLAND A3 I straffen. Schadevergoeding minister geweigerd Smogiiiveau bereikt hoogtepunt COMMENTAAR Meer zorg patiënten verpleeghuizen BINNENLAND KORT Geen betere bezoekregeling familie in cel Pieper voor aanstaande vader Gevangenis liet verslaafde kreperen Ontsnapping verijdeld Verzetsmonument in Staphorst vernield [AUGUSTUS 1994 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1994 ;»t IN/ I Zutphen (anp) - De recht- bank in Zutphen heeft giste- I ren zes verdachten in de om- I vangrijke Veluwse zedenzaak I ('Epe UT) veroordeeld tot on voorwaardelijke vrijheids- De hoogste straffen werden op- gelegd aan de beide ouders van 1 de drie slachtoffers: drie jaar. I Tegen de 46-jarige moeder, S.H., eiste officier van justitie mr. K. Wetzels twee weken geleden vijf iaar cel. Volgens- Wetzels is H. ['een moeder die gefaald heeft'. |De vrouw heeft altijd ontkend |op welke manier dan ook be- I trokken te zijn geweest bij het Imisbruik van haar drie kinderen. ele gebeuren is voor mij'. FOTO PAUL DE SCHlRf de leze pe- tijd riet :ens de m i,X ting van de winkelsluitingstïM FOTO Al 'SL De koopkracht stijgt niet, dusl die mensen die 's avonds.ir recreatief zouden gaan winkej zoals voorspeld wordt, beste' elders minder geld." En de consument? Die wil M Uit een onderzoek van Eeonon sche Zaken bleek dat tacM procent enthousiast was over) ruimere openingstijden, waa| mee in een aantal gemeentelij laatste jaren werd geëxperime teerd. en P- :ht 'en ijf ns ist Het drietal was, toen het stelsel matige misbruik door diverse personen begon, twee, negen en veertien jaar oud. De wanprak- tijken hebben op diverse plaat sen op de Veluwe plaatsgevon den, onder meer in het "ouderlijk huis in Vaassen. 'De rechtbank sprak moeder H. op een groot aantal punten vrij van de beschuldigingen. Het col lege achtte actieve betrokken heid bij het misbruik van haar kinderen wel bewezen. De prak tijken behelsden het bij herha ling medeplegen van verkrach ting van de oudste dochter en de aanranding van de zoon en de jongste dochter. De rechtbank nam de zaken van het ouderpaar het zwaarst op. „In plaats van zorg te dragen voor de geestelijke en lichamelij ke gezondheid van hun kinderen, hebben zij bijgedragen en mee gedaan aan het langdurig en weerzinwekkend misbruik," al dus het vonnis. Tegen vader H. (52) was vier jaar 'cel geëist. De man werd in juni al in hoger beroep veroordeeld voor zijn aandeel in de beruchte Eper affaire, waarbij het vooral draaide om het misbruik van Yolanda van B. Ook vader H. heeft altijd ontkend. De ex-echtgenoot van Yolanda stond in deze zaak voor de derde maal terecht in een Eper zeden- schandaal. De rechtbank veroor deelde hem tot twee jaar cel, na een eis van drie jaar. In het vorige Eper proces werd hij in hoger beroep vrijgesproken, ter wijl hem in de eerste Eper zaak drie jaar, waarvan een jaar voor waardelijk, werd opgelegd. Veroordelingen waren er ook voor de drie broers Van Z., die in Vaassen naast de familie H. woonden. De 24-jarige R. van Z. heeft als enige consequent toege geven dat hij zich heeft vergre pen aan de drie kinderen. Hij heeft geruime tijd verkering gehad met het oudste, geestelijk onvolwassen slachtoffer. De rechtbank legde hem vijftien maanden cel op, na een eis van achttien maanden en tbs. De rechtbank legde G. van Z. eveneens tbs op, plus een celstraf van een half jaar, na een eis van een jaar. De rechtbank acht G. en R. sterk verminderd toereke ningsvatbaar. Hun broer A. van Z. kreeg van de rechtbank conform de eis drie jaar gevangenisstraf opgelegd, waarvan een jaar voorwaarde lijk, wegens de herhaalde, ge welddadige verkrachting van het oudste slachtoffer. Het rechtscollege sprak vorige week reeds twee verdachten vrij. Het college vond het bewijs te gen moeder Van Z. en haar ex- vriend G.K. onvoldoende. Een aantal advocaten kondigde gisteren al aan in hoger beroep te zullen gaan tegen de veroor delingen van hun cliënten. Het Openbaar Ministerie tekende be roep aan tegen de vrijspraken van moeder Van Z. en K. Daar mee zal het gerechtshof in Arn-. hem ook 'Epe III' op zijn bord krijgen. IVan onze verslaggever [Den Haag - Justitie noch de [Inspectie voor de Volksge- I zondheid in Brabant heeft [concrete aanwijzingen dat [rondreizende artsen patiën- J ten helpen bij euthanasie. [Het bestaan van 'rondreizende leuthanasie-artsen' werd deze Iweek bekendgemaakt door J. Ivan Dinter, de voormalige secre- Itaris-generaal van het ministerie Ivan Justitie in een krante-inter- l-view. CDA-kamerlid van der Burg be vestigt de uitlatingen van Van Dinter. Hij zegt dat de Neder landse Vereniging voor Vrijwilli ge Euthanasie namen en adres sen van artsen, specialisten en psychiaters beschikbaar heeft voor leden van de vereniging. Hij ireekt over 'engelen des doods', euthanasievereniging be strijdt die uitlatingen. |De Brabantse inspecteur voor de [volksgezondheid, M. Westerou- [wen van Meeteren zegt 'in de [wandelgangen gehoord te heb- [ben dat -in andere provincies [rondreizende artsen euthanasie hebben gepleegd'. „Maar onze |Den Haag - Minister De Graaff- [Nauta is als hoogste chef van de [Binnenlanse Veiligheidsdienst IBVD bereid de bijna levenslang [werkloze ingenieur J. Wilman 150.000 gulden te betalen. [Wilman weigert dit bedrag, zei [hij gisteren. Bijna veertig jaar [lang heeft de geheime dienst [hem het leven onmogelijk ge- [maakt, omdat hij communisti- Ische propaganda zou hebben be dreven. Hij vindt het aanbod van |de minister- belachelijk. „Alleen [aan advocaten ben ik de loop der [jaren meer kwijt geweest." [De BVD legde begin jaren vijftig [een dossier over hem aan vol [beschuldigingen. Daardoor liep [zijn maatschappelijke carrière [volledig spaak, de,BVD speelde [belastende informatie door aan [potentiële werkgevers. [Toen eind jaren tachtig zijn dos isier openbaar werd, bleken de [geruchten op niets gebaseerd. In De onderhandelingen over i Pe paars kabinet gaan door en ml mand weet hoever PvdA, Dhö-jl WD willen gaan met het CasH ten van de openingstijden. Ja getal van 60 uur is her en der J gevallen, maar blijft vooralsnl fictief. Mocht 'paars' er korifj dan staat het CDA in ieder g voor het eerst sinds decennia de zijlijn. Daarmee hebbprn voorstanders van liberali'seflj voorlopig de wind in de zeiïen j seksuele driften," zegt Jan Si mons van Sauna Diana in$) dert. I „Aan de andere kant zout) mannen wel eens extra zin,, seks kunnen krijgen, omdat op straat zo veel schaars geWS vrouwen zien. Maar als dat| geval was, zouden wij hier stijging van het aantal kl$hj moeten zien. Dat is niet zo. J is dus rustig bij Sauna Diana vaste klanten die niet inj buitenland vertoeven, weteh, weg naar Zundert echter Jl steeds te vinden. Zij laten S niet weerhouden door het wstj weer. ,.j „Maar dat komt ook doordaL weten dat het bij ons koel] Veel kamers zitten half onde(j grond, dus je hoeft niet bi zijn dat je je meteen in het zw werkt. Dat is wat anders dan f> warme zaak, waar de kah| zich pal onder het dak bev' den." inspectie heeft er nog niet mee te maken gehad." Het zou in heel Nederland gaan om enkele tientallen huisartsen, specialisten en psychiaters die op verzoek behulpzaam zijn bij de zelfdoding van ernstig zieke patiënten, aan wie de eigen arts weigert deze hulp te verlenen. Van Dinter zwakte gisteren zijn uitlatingen trouwens wat af: ze waren meer als waarschuwing bedoeld dan als praktijkvoor beeld. Hij wees op de zorgvul digheidseisen, zoals die van een langdurige vertrouwensrelatie tussen arts en patiënt, die in een dergelijk geval in het gedrang kunnen komen. „Wanneer euthanasie in een der gelijke situatie gemeld wordt, zouden we dat er onmiddellijk uithalen," zegt Westerouwen van Meeteren. „We hebben een uitstekende samenwerking met Justitie in de drie arrondisse menten. Alle gevallen van eutha nasie die gemeld worden, komen bij de inspectie en bij justitie terecht. Justitie bekijkt de juri dische kant van de zaak, de inspectie de geneeskundige kant. Meestal zijn het zaken volgens het boekje. Maar zijn er vraagte kens, dan wordt zo'n geval on middellijk besproken in het structurele overleg tussen Justi tie en Inspectie. De inspecteur geeft geen oordeel over de eventuele toelaatbaar heid. „Wanneer een dergelijk ge val gemeld wordt, moeten we dat samen met Justitie bekij ken. Het ministerie van Justitie zegt niets te weten van het fenomeen. Het begrijpt niet waarop zijn voormalige topambtenaar zich baseert. Het Nederlands Huis artsengenootschap en ook de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Geneeskunst heeft nooit van het verschijnsel ge- - hoord. De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie noemt de uitlatingen 'ingegeven door een zucht om het moeizaam bereikte compromis over euthanasie in Nederland in een zeer dubieus daglicht te stellen'. De SGP-fractie in de Tweede Kamer heeft de ministers Kosto (Justitie) en Ritzen (Onderwijs, WVC) gisteren gevraagd deze artsen op te sporen en te vervol gen, als ze tenminste bestaan. - V C*L'. 'i',i - - ir V "I André Brouwer de Koning uit Heerenveen is op vakantie in Callantsoog. Iedere ochtend gaat hij met zijn detector het strand op en probeert zo een vakantie-extraatje bij elkaar te 'jutten'. In drie dagen tijd heeft hij zestig gulden gevonden. foto anp Bilthoven (anp) - Een gron dig onderzoek moet duide lijk maken wat de oorzaken zijn van de gezondheids klachten, die mensen kregen na het, zwemmen in door algen en bacteriën vervuilde plassen en meren. Het onderzoek wordt uitge voerd door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne (RIVM) in opdracht van de Geneeskundige Inspec tie van de Volksgezondheid. Volgens een woordvoerster van het RIVM gaat de aandacht met name uit naar oorklachten en naar de blauwwieren. „Er be staan nu vooral veel vermoe dens over de relatie tussen bij voorbeeld de grote algengroei en de gezondheidsklachten. Er is ons gevraagd de zaak op een rijtje te zetten." De ANWB wijt de algenbloei vooral aan het falend mestbe leid. Door overbemesting van het land spoelt fosfor en stik stof uit naar het oppervlakte water. Deze meststoffen vor men een voedingsbron voor de algen die met warm weer tot bloei komen. Een dezer dagen stuurt de ANWB een brief aan land bouwminister Bukman. Daarin wordt erop gewezen dat de al genbloei ten onrechte wordt toegeschreven aan het warme weer. Volgens milieu-medewerker S. Engelsman zijn de recreanten momenteel vooral de dupe van het falend mestbeleid. „Wij waarschuwen al tien jaar voor datgene wat nu gebeurt. Het wordt tijd dat het mestover schot op structurele wijze wordt aangepakt om een eind te maken aan de problemen." Het Landbouwschap erkent dat de landbouw bijdraagt aan de vermesting van het oppervlak tewater. Volgens een woord voerder is de landbouw echter niet de enige bron. Ook indus trie en rioolwaterzuiveringsi- stallaties leveren hun aandeel, stelt het schap. Het overheidsbeleid is er op Bilthoven - De vorming van zomersmog boven Nederland heeft gisteren een voorlopig hoogtepunt voor dit jaar bereikt. Op de grens tussen de provincies Zuid- en Noord-Holland werd een niveau gemeten van 303 microgram ozon per kubieke meter. Ook het oosten van Overijssel kende met 276 microgram een hoog niveau, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne. In Zeeland en Noord-Brabant werden gisteren waarden gemeten van boven de 240 microgram. Er is dan sprake van ernstige smogvorming. gericht de belasting van het oppervlaktewater met fosfor en stikstof met circa 75 procent te verminderen. Maar die doel stellingen worden volgens de Nationale Milieuverkenning van het RIVM uit 1993 niet gehaald. Aanscherping van het mestbe leid biedt overigens pas op de zeer lange termijn soelaas. In de bodem is zoveel fosfor opge slagen dat de uitspoeling naar het oppervlaktewater op zijn vroegst pas over enkele decen nia vermindert. In mindere ma te geldt hetzelfde voor stikstof. Na de provincies Noord- en Zuid-Holland en Flevoland heeft nu ook de provincie Drenthe gewaarschuwd dat zwemmen in open water niet zonde risico's is. De provincie heeft de laatste dagen veelvul dig meldingen binnengekregen van een toenemend aantal ge vallen van oorontsteking, dat in verband kan worden gebracht met het warme weer en het zwemmen in open water. GERUIME tijd was het duidelijk dat de regering van Klein-Joe- Mavië (Servë en Montenegro) haar greep op de Bosnische oerviërs aan het verliezen was. De door president Milosevic in de Bosnisch-Servische republiek neergezette vazal Karadzic ging steeds eigenzinniger trekken vertonen. De dringende oproepen om akkoord te gaan met een van de vele vredesvoorstellen, werden evenzovele malen genegeerd. joen afgelopen woensdag in Pale door het zelf uitgeroepen parlement' van de Bosnische Serviërs het jongste vredesplan ven de internationale contactgroep voor de derde maal werd verworpen, was voor Milosevic de maat vol. Belgrado besloot ai.e economische en politieke banden met de Serviërs in Bosnië-Herzegowina te verbreken. het besluit van de Joegoslavische regering heeft belangrijke consequenties, maar betekent niet dat de strijd in Bosnië voorbij s. Het grote winstpunt is dat president Slobodan Milosevic heeft "gezien dat zijn Groot-Servische droom niet wordt bereikt met voortzetting van de heilloze oorlog die nog steeds in alle gavighejd in Bosnië woedt. W economische sancties die door de internationale gemeen- f nap z'in opgelegd, hebben Joegoslavië aan de rand van het aiiiissement gebracht. Voortzetting ervan zou het voor commu- sriscne begrippen welvarende toeristenland aan de bedelstaf orengen. at Fosa'sc^e Serviërs - met als grote man Karadzic die wordt Inn i - t*00l: ee-n aanta' onverzoenlijke militairen - laten zich vina n'et C'00r soort Pra9matische overwegingen leiden. Zij oen van zichzelf dat ze de enig overgebleven verdedigers van P Servische belangen zijn. anneer president Milosevic zijn besluit om te breken met de anisette, Serviërs daadwerkelijk nakomt - hetgeen nog te ten Staat ^an 9aan Karadzic en de zijnen zware tijden QpvoFdu' ra'(en dan no9 verder geïsoleerd omdat in dat Well h 9root'everanc'ei' var> wapens en brandstof afhaakt, onr combinatie van de economische wurggreep en br'0|^hïoeheid de Bosnische Serviërs zodanig tot bezinning v ze bereid zijn- om serieus te gaan onderhandelen over Van onze correspondent Kruiningen - Opnieuw is er een mysterieuze cirkel ont dekt in een van de vele tarweakkers die Zeeland rijk is. Deze keer werd de cirkel met een diameter van circa drie meter ontdekt op de akker van landbouwer Van Hootegem in Kruiningen, die de vondst en kele dagen stil hield om daar mee het 'tarwetoerisme' tegen te gaan. Inmiddels hebben de onderzoe kers van het CNI (Stichting Contact Network Internatio nal) de cirkel aan een diep gaande studie onderworpen en geconcludeerd dat de cirkel net als die in Zierikzee en Bovens- milde 'echt', althans onver klaarbaar zijn. Volgens mevrouw Van Hoote gem ging de wichelroede van de onderzoekers 'aardig te keer'en bleken de halmen geen van alle te zijn gebroken. Zelf houdt mevrouw Van Hootegem het op een onverklaarbaar bio logisch verschijnsel. „Ik geloof niet in maanmannetjes." Diezelfde onderzoekers van het CNI menen dat de cirkel, die vorige week donderdag in een roggeveld bij het Schouwse Serooskerke werd ontdekt, weinig bovenaards is maar ge woon door mensenhanden ge maakt. Tenminste, daar heeft het veel van weg, want tot tot een echte duidelijke conclusie komen de onderzoekers niet. Utrecht - Patiënten in verpleeg huizen hebben vorig jaar meer hulp nodig gehad bij de dage lijkse verzorging dan in 1992. Dat komt door de gemiddeld hogere leeftijd vanverpleeghuis- bewoners, maar ook door de slechtere conditie waarin ze ver keren als ze worden opgenomen. Dit blijkt uit cijfers in het Jaar boek Verpleeghuizen 1993. Bolkestein. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Van onze Haagse redactie Den Haag - WD-fractielei- der Bolkestein heeft gisteren het optimisme over een snelle totstandkoming van een paars, CD A-loos regeerak koord getemperd. Anders dan PvdA-onderhande- laar Wallage gelooft hij niet dat zo'n akkoord vandaag in grote lijnen klaar kan zijn. De 'paarse' onderhandelaars van PvdA, WD en D66 vergaderden gisteren bijna tien uur zonder dat zij op enig onderwerp eind conclusies trokken. De onderhandelaars worstelen I vooral met een erfenis van zo'n I drie miljard gulden aan oninge vulde bezuinigingen van het oude kabinet. „Het is allemaal duivels moeilijk," zei Bolkestein gisteren. In de eerder mislukte paarse on derhandelingen vormde die erfe nis ook al een belangrijk knel punt voor de VVD. De bezuini gingen gaan ten koste van de door de VVD zo gewenste lasten verlichting. Een extra probleem is dat er door die erfenis ook minder geld beschikbaar is voor nieuw beleid; formateur Kok heeft daarvoor in zijn 'proeve van een regeerprogramma' 3 miljard gulden voorzien. De VVD-leider sprak 'de hoop en de verwachting' uit dat van avond al enige knopen worden doorgehakt. Als dat goed uitpakt is de verwachting dat de paarse onderhandelingen begin volgen de week met succes kunnen wor den afgerond. De paarse onderhandelaars Wal lage, Bolkestein en Van Mierlo (D66) hebben gisteren ook ge probeerd overeenstemming te bereiken over de bezuinigingen op Defensie en de vraag wie de kosten voor vredesoperaties moet betalen. VVD en D66 ver zetten zich tegen extra bezuini gingen op Defensie. Formateur Kok wil 500 miljoen bezuinigen op Defensie. De PvdA-fractie wil nog meer bezuinigen op Defensie. De frac tie gaat echter akkoord met het voorstel van Kok, mits Defensie een groter deel van de kosten voor vredesoperaties voor haar rekening neemt. In het plan van Kok, die daarin wordt gesteund door WD en D66, wordt een belangrijk deel van de kosten van vredesopera ties betaald door Ontwikkelings samenwerking. „We zijn er nog niet geheel uit," aldus Bol kestein. Groningen (anp) - Een koffer, die behalve voor het torsen van bagage dienst kan doen als step en zitbank. Zo zien vier Groningse ontwerpers de bagage van de toekomst. Ze ontwierpen zo'n attribuut en zijn met deze koffer, Jet Step genoemd, tijdens een internationale beurs voor bagage-ontwer pers in Japan in de prijzen gevallen. De step-koffer is volgens de vier Groningse ontwerpers speciaal gemaakt voor steden na het jaar 2000, die dan vrijwel uitslui tend nog via het openbaar vervoer bereikbaar zullen zijn. Om zich in deze steden te kunnen verplaatsen, is aangepaste bagage nodig, en daarom schreef de International Luggage Design Fair Toyooka Japan een wedstrijd uit voor ontwerpers van bagage voor de reiziger in het jaar 2000. Er werden 1912 ontwerpen ingezonden uit 37 landen. Het Groningse ontwerp is samen met elf andere ontwerpen be kroond. Volgens de vier ontwerpers, Coen en Lex Bekink, Annemarie Smith en Saskia Mars, is het in de drukke steden van de toekomst handig om met een kleine beweging de koffer om te bouwen tot zitplaats of tot step. „Geen eindeloos gesleep op vliegvelden of in lange gangen. De nieuwe generatie stept straks op onze step-koffer door de lange gangen," zegt Smith. De step-koffer, die luistert naar de naam Jet Step, wordt in Toyooka tentoongesteld van 9 tot 15 augustus. Bij de opening dinsdag word bekend welke van de twaalf prijzen de Neder landse step-koffer precies heeft gewonnen. Den Haag - De vijf gedetineerde leden van de familie K". uit Maastricht krijgen geen betere bezoekregeling. In een kort geding voor de rechtbank in Den Haag had de familie dit geëist. De president van de rechtbank heeft hun verzoek afgewezen. Behalve een zoon die onlangs op vrije voeten werd gesteld en een 16-jarige dochter zitten alle leden van het gezin R. in de gevangenis. Zodoende zien ze elkaar te weinig en dreigt het gezin uit elkaar te vallen, vindt de familie K. De vijf gezinsleden zijn allen veroordeeld wegens drug- en vermogensdelicten. Vader en moeder K. zitten vast in de gevangenis Overmaze in Maastricht en mogen elkaar regelmatig bezoeken. Drie zoons zijn echter gedetineerd in Zutphen en Vught. Zij zien hun ouders eenmaal in de drie maanden. Twee van de zonen komen binnen een half jaar in aanmerking voor vervroegde invrijheid stelling. De ouders en de andere zoon, die ook veroordeeld is voor een poging tot doodslag, blijven nog enkele jaren in de cel. Den Haag - De verzekeringsmaatschappij Geové te Velp heeft voor al haar verzekerden een opmerkelijke service geïntrodu ceerd: een pieper voor aanstaande vaders. Met deze semafoon is de vader altijd en overal bereikbaar en kan hij na een oproep onmiddellijk naar huis als-de geboorte begint. Baby's worden slechts zelden op de uitgerekende datum geboren. Dat betekent extra spanning tegen die tijd, vooral als de vader voortdurend zakelijke verplichtingen elders heeft, veel moet reizen of op andere wijze moeilijk bereikbaar is. Door onbereikbaarheid loopt hij volgens Geové het risico het 'schitterende moment van de geboorte van zijn kind' te missen. Bovendien is de angst van de aanstaande moeder dat de vader niet op tijd wordt bereikt, ook bepaald niet bevorderlijk voor een harmonische geboorte, redeneert de verzekeringsmaatschappij. Den Haag - Leiding en personeel van het huis van bewaring in Utrecht zijn volledig tekortgeschoten in de behandeling van een doodzieke junk. Nadat zij geen acht hadden geslagen op zijn herhaalde verzoeken om een dokter, is in 1992 de 31-jarige man in zijn cel aan bloedvergiftiging overleden. Dit blijkt uit een rapport van de nationale ombudsman. De politie had de man betrapt bij een inbraak. Hoewel hij in slechte lichamelijke conditie verkeerde, werd hij toch in voorarrest genomen. Na een week verergerde zijn gezondheidstoestand. De cipiers dachten dat de heroïneverslaafde afkickverschijnselen had. Zijn geroep om een arts sloegen zij daarom in de wind. Toen de dokter uiteindelijk arrvieerde is de man overleden. Een broer van het slachtoffer had de zaak bij de ombudsman aangekaart, nadat de affaire aanvankelijk in de doofpot was gestopt. Den Haag - De politie in Den Haag heeft gisteren zeven personen aangehouden die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij de mislukte ontsnapping per helikopter uit de gevange nis van Scheveningen begin juli. Uit onderzoek is gebleken dat vandaag een nieuwe poging zou worden gewaagd. De gevangene die zou worden bevrijd is de 30-jarige R. van der V., die tot zestien jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens moord en valsheid in geschrifte. De helikopter werd op 4 juli door een onbekende man gehuurd bij het Belgische Turnhout. Bij Scheve ningen bedreigde hij de piloot met een pistool en dwong hem koers te zetten naar de Scheveningse gevangenis. De piloot wist de man er van te overtuigen dat de helikopter niet in staat was een derde persoon te vervoeren. Nadat de helikopter was geland op een golfterrein verdween de man. Staphorst - Het verzetsmonument op de Markt in Staphorst is in de nacht van woensdag op donderdag vernield. Op het monu ment stonden met ijzeren letters 43 namen van verzetslieden die in de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen. Twee namen zijn ervan afgesloopt: Waarom juist deze namen zijn verwijderd is niet bekend. Een woordvoerder van de gemeente denkt niet dat het monument met een speciale bedoeling is vernield. „Dat pleintje is een verzamelplaats voor de jeugd. Het is wel vaker gebeurd dat er letters van het beeld verdwenen." Amersfoort (anp) - Makelaars maken nog steeds onderling afspraken over de tarieven bij de verkoop of de aankoop van een woning. Dat blijkt uit een onderzoek van de vereniging Eigen Huis. De afdeling Arnhem van de Neder landse Vereniging van makelaars (NVM) hanteert volgens de vere niging zelfs een afspraak van 2 procent van de aan- of verkoop prijs. De vereniging heeft daar over een klacht ingediend bij het Openbaar Ministerie. Alle klach ten zijn ook gemeld aan de Eco nomische Controle Dienst. Vroeger waren alle NVM-make- laars verplicht de door de eigen organisatie vastgestelde tarieven te hanteren. Sinds begin dit jaar is het make laars echter wettelijk verboden prijsafspraken te maken. Het verbod moet leiden tot een bete re marktwerking, meer concur rentie en lagere tarieven. De NVM werkt sinds die tijd dan ook met een adviesprijs (1,85 procent van de aan- of verkoop prijs). Iedere .makelaar mag daarvan afwijken. Volgens de vereniging Eigen Huis blijkt uit reacties van drie honderd leden dat in tientallen plaatsen nog steeds prijsafspra ken worden gemaakt. Vaak blij ken er onderlinge afspraken te bestaan om plaatselijk hetzelfde tarief te berekenen. Makelaars zijn daar zelf vaak duidelijk over. Opvallend veel reacties hebben betrekking op de NVM- afdelingen Arnhem en Nijmegen. Consumenten worden daar met harde prijsafspraken geconfron teerd. Volgens de NVM is het echter nog maar de vraag of in alle door de vereniging Eigen Huis geconstateerde gevallen sprake is van een prijsafspraak. Wan neer bewezen wordt dat onder linge afspraken bestaan, dan moeten de overtreders worden aangepakt, aldus de NVM.

de Stem | 1994 | | pagina 3