6Ik heb niet de behoefte in de kampen te gaan kijken' Vers brood op zondag, een boek kopen in de avonduren Verbazii 'handel in euthi Niet alleen mensen, ook dieren hebben last van hittegol Schandaal •e Servischi DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Taal -DE STEM- Herman Uijl werkt op radiokamer Rode Kruisdn Goma Paars kabinet zal winkelsluiting opnieuw ter discussie stellen DE STEM Vooral vogels hebben te lijden onder de warmte Oververhitte weercomputer voorspelt kou IS chade vergoeding minister geweigerd JESTEM There was a lull in the conversationbete kent dat er een stilte was in het gesprek. Het bete kent dus niet dat er een on sympathieke meneer aan de conversatie deelnam. Ik zeg dat even om aan te geven hoe hachelijk vreemde talen zijn in het gebruik. Ook het Engels, c.q. Amerikaans is voor Nederlanders link en ge woon ontzettend moeilijk, al denken we nog zo dat we het onder meer dankzij al die uren tv-consumptie wel aar dig beheersen. Al heel wat jaren woon ik nu in Amerika. Ik spreek hart stikke goed Amerikaans. Maar mijn Amerikaans blijft toch nog altijd hartstikke goed van echt te onderschei den. Los van het accent, slaag ik er in bijna geen enkele zin in om het zo te zeggen als een echte Amerikaan het ook zou zeggen. Laat staan dat een Nederlandse vakantieganger in Amerika daar in zou sla gen. Een en ander viel me weer op tijdens het recente WK-voet- bal, toen hier zo vreselijk veel Nederlanders rondliepen. Die zeiden dan: LCan I pay with my creditcardDat is mis schien niet fout, maar dat zeg je nu eenmaal niet zo. Je zegt: Can I chargeV Ze zeiden ook .'Where is the toilet?Dat moet anders. Het is: 'Where is your bathroom'. Of 'your restroom'. Ze vroe gen om petrol, terwijl ze gas (fonetisch gèèz, wat benzine betekent) moesten hebben. Iemand zei: 'I lost the people who were with me', toen hij bedoelde :'I lost my party'. Begrijpt u? Zelfs de eenvou digste zinnetjes zijn toch ei genlijk nooit goed gezegd in een vreemde taal. Toen een jongen uit Breda een half woordenboek nodig had gehad om aan de bar bij het zwembad uit te leggen dat er na de verlenging als het dan nog gelijkspel zou zijn penalties genomen zouden worden om te bepalen wie wereldkampioen zou worden, vatte een toehoorder uit de VS het college samen met: 'So there's gonna be a tiebreaker shootout Er was ook een aardige me vrouw ,die niet eens een po ging deed om het goed te zeggen, toen ze mij op de tribune zonder hoofddeksel in de gloeiende zon zag zitten en me - een oranje petje aanrei kend- iets vroeg wat klonk als: 'Mister, do you want a pet in your hetT. Als ik geweest was wat zij dacht dat ik was, een Amerikaan, dan had ik duidelijk verstaan of ik mis schien een huisdier op mijn hoofddeksel zou willen. Ze bedoelde cap on my head. Dat doet me er aan denken dat omgekeerd soms iets wat als steenkolen-engels klinkt helemaal geen steenkolen- maar hoog engels is. Wist u bij voorbeeld dat een goede vertaling van poep poop (zelfde uitspraak) luidt? En dat stoep niet alleen met side walk maar ook met stoop kan worden aangeduid? En dat angst angst (spreek uit engst) kan zijn? En stoel zowat het zelfde is als stool (een kruk je)? 'The man on the stool has angst of poop on the stoop', is dus heel goed Amerikaans, al is het de vraag of een Ameri kaan het zo zou zeggen zo de Door Mare de Koninck situatie zich al zou voordoen. Meestal echter is wat fout klinkt hartstikke fout en is wat redelijk klinkt behoorlijk fout en niet zelden gênant. Zo vroeg een Hollandse dame aan de badmeester bij ge noemd zwembad: Bathmasterwhere can I douche first?'. De life guard viel bijna van zijn trapje. To douche is, hoe moet ik uitleg gen, de fysieke essentie van je vrouwelijkheid grondig uit spoelen. Wat je bij dit soort internatio- naal-vocabulaire misverstan den vaak ziet, is dat degene -zoals in dit geval de bad meester- die het goed ver staat maar niet goed begrijpt, geneigd is de ander het voor deel te gunnen van zijn twij felachtige kennis van vreemde beschavingen. Misschien, zag ik hem denken, dóén ze dat zo in dat exotische Holland, dat de naam heeft tegelijk zo proper en zo openhartig te zijn... Maar hij was toch opge lucht toen ik ingreep met de uitleg dat mevrouw een sho wer wilde nemen voor ze te water ging. Ik heb eigenlijk ten tijde van het WK maar één keer een Nederlander een perfecte zin Amerikaans horen zeggen. Het was maar één woord, maar in een context geldt dat geloof ik volgens de taalkun de ook als een zin. De context was het moment van het Bel gische doelpunt tegen Neder land. 'Shit!', zei Piet naast me. Niet van echt Amerikaans te onderscheiden. Een week na zeurkous Gullit, heeft betweter Cruyff een oordeel geveld over het Nederlands elftal. En uiteraard had ook hij achteraf het gelijk aan zijn kant. Eén pikant detail uit de reeks van veelal onbegrijpelijke teksten. Een ploeg kan niet zonder schandalen volgens de voetbalprofessor. Dat is wel heel opmerkelijk. De gouden wk-ploeg van '74 werd aan de vooravond van de finale geplaagd door een heus schandaal. Een aantal spelers van Oranje - ook Cruyff - zou de kwaliteit van het zwembadwater in het wk-hotel naakt beproefd hebben. In gezelschap van al even ontklede dames. Dat veroorzaakte pas een schandaal. Het drong door tot in de families van de spelers. Goed voor de ploeg dus? Cruyff, en met hem de rest, speelde in de finale als een dweil. Terriër Berti Vogts had geen kind aan de ontredderde vedette die zich nu als voorstander van schandalen ontpopt. (HV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. J De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. I Van onze verslaggever Paul de Schipper Goma - Nee, in de kampen is hij nog niet geweest. Het do mein van Herman Uijl uit het Westbrabantse Halsteren is de radiokamer van het Rode Kruis in de Oostzairese stad Goma. „Het is hier afgelopen dagen een gekkenhuis geweest. We moesten alle communicatie op poten zet ten. De anderen kwamen hier 's avonds terug en zeiden dat er nog overal lijken lagen. Ik heb nog niet de behoefte daar te gaan kijken." Angst voor de confrontatie? „Eerlijk gezegd ja. Ik stel het uit, ga niet kijken voor het echt nodig is. Ik weet dat ik er een keer naar toe moet, naar de kampen, maar ik schuif het voor me uit, ook al weet ik dat ik er niks mee opschiet." Eind juli vierde hij thuis de laatste week van zijn vakantie: „Dinsdag om vijf uur 's middags belden ze uit Den Haag. Of ik donderdag maar op het vliegtuig kon stappen voor de hulpverle ning aan de Ruandese vluchte lingen." Aan boord van een Illyusin- vrachtvliegtuig landde hij laat in de avond op de overbelaste luchthaven van Goma: „Het eer ste wat me opviel was de indrin gende lucht van al die kamp vuurtjes van de mensen die langs de landingsbaan en in de stad bivakkeerden, al die gloeiende puntjes in het donker." Van oorsprong is de rondborsti ge Brabander radio-officier op de grote handelsvaart. Zeven jaar zat hij op zee, maar kwam aan wal toen thuis de eerste kleine opkomst was. Sindsdien werkt hij bij de hoofddirectie Telecommunicatie en Post van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Zijn dienstverband bij het Rode Door onze Haagse redactie EEN VERS BROODJE kopen op zondag. Een boek kopen om tien uur 's avonds. Gaat een Nederlands luchtkasteel binnen kort reële proporties aannemen? Het zou kunnen, want met de komst van een paars kabinet, zal de discussie over de Winkelslui tingswet weer oplaaien. De aan val werd onlangs geopend door kabinetsinformateur Kok, die in zijn proeve van een regeerak koord opmerkte de wet te willen wijzigen 'om moderne arbeids- en leefpatronen niet in de weg te staan'. Kok kondigde een sterke vermindering van de thans be staande restricties aan. Per 1 september gaan in Nederland de avondwinkels in ieder geval al open en dat zal niet het einde zijn van een trend naar een steeds vrijere winkelmarkt. Nederlandse winkels zijn verge leken met die in andere Europe se landen bijzonder kort open: 55 uur per week. Het Europees gemiddelde ligt rond de 87 uur, met uitschieters als Frankrijk, Ierland en Zweden, waar onder nemers hun nering 112 uur open kunnen stellen. Voorstanders van liberalisering noemen graag Zweden als lich tend voorbeeld, waar in 1972 de winkelsluiting volledig werd vrijgelaten. Als gevolg van de langere openingstijden steeg in de detailhandel de omzet, daal den de prijzen en nam de werk gelegenheid toe. Onlangs reken de een drietal economen in het blad Economisch Statistische Berichten cijfers uit het buiten land door naar de Nederlandse situatie. Bij volledige liberalise ring, zo luidde de conclusie, zul len de winkels gemiddeld tien ■uur langer opengaan. In dat ge val zou de werkgelegenheid in de levensmiddelenbranche in Ne derland stijgen met drie procent, oftewel met zevenduizend perso nen. Door toegenomen concur rentie zouden de prijzen dalen met 0,7 procent en kunnen on dernemers een omzetstijging te gemoet zien van 7 procent. Van een hausse aan faillissementen onder kleine bedrijven zou niets blijken. De effecten van liberali satie worden 'onverdeeld gun stig' genoemd. Maar wie in Nederland wat wil veranderen aan de winkelslui tingstijden moet een lange adem hebben. De kwestie sleept al ja ren en vertoont bij tijd en wijle de trekken van een nationale klucht. Waar overal in de wereld 's avonds boodschappen worden gedaan, zit Nederland na half zeven nog steeds voor het groot ste deel potdicht. Komt het door de traditioneel lage arbeidspar ticipatie van vrouwen, of door de lobby van een sterke midden stand die de hakken in het zand zet bij elke suggestie van langere openingstijden? Of speelt het CDA hier al jaren een hoofdrol, scherp en onafgebroken wakend over de zondagsrust? Feit is dat het eerste gemor over de Winkel sluitingswet al hoorbaar was in de jaren zeventig. Die kritiek op de strakke regels van de eerste Winkelsluitingswet uit 1930 leidde vervolgens in 1976 tot een eerste verruiming. Winkeliers konden vanaf dat moment bin nen bepaalde marges de deuren 52 uur per week openen en die tijden aangeven op de bekende gele kaart. Behoeftes veranderen, vond D66-Tweede-Kamerlid Groen man en ze kwam daarom in 1985 met een initiatief-wetsvoorstel om de winkels open te houden tot zeven uur 's avonds. „Ik Kruis is incidenteel: „Dit is de eerste keer dat ik word inge schakeld bij een rampsituatie. Op mijn werk zijn ze er heel positief over. Ze betalen gewoon door, toch ook een soort donatie. Mooi hè." Herman verblijft op de bewaakte 'compound' van het Rode Kruis in Goma, een ommuurd terrein met een kantoorpand, tenten en parkeerruimte voor de vier wiel aangedreven voertuigen van de hulporganisatie. 's Avonds gaat hij wel eens in de stad eten, in een restaurant waar obers eerst je vork brengen, dan je eten en vervolgens vergeten dat je ook een bord nodig hebt en waar bovendien de prijzen elke avond stijgen. Het gemoed van Herman schiet vol als hij aan dat eten denkt: „Zit je daar voor een vol bord en twintig meter verder, op straat liggen er kinderen te kreperen en 'je kunt niks doen. Dit hele ge beuren is voor mij heel moeilijk Vier jaar geleden protesteerde winkelpersoneel in Rotterdam tegen de voorgenomen verruiming van de winkelsluitingstiji Verandering van de sluitingstijden staat al jaren op de agenda. fotg| wilde vooral werkende mensen tegemoet komen", zegt Groen man nu. De Nederlandse gezins samenstelling was inmiddels veranderd en steeds meer vrou wen stroomden de arbeidsmarkt op. Maar Groenmans voorstel haalde het niet en ook een plan van het tweede kabinet Lubbers om middagwinkels mogelijk te maken (open van 12.00-21.00 uur) strandde na massaal protest van het midden- en kleinbedrijf en de Dienstenbonden van FNV en CNV. Zeventien jaren na de eerste ver ruiming is Nederland dan drie uur opgeschoven. Sinds 1 janua ri vorig jaar kunnen winkels niet wekelijks 52 maar 55 uur hun deuren openen. Een aantal ge meenten kon ondertussen al vrijelijk experimenteren met de openingstijden en nu komen er per 1 september dan avondwin kels. Althans eentje per 15.000 inwoners, wat concurrentie vrij wel onmogelijk maakt. De Con sumentenbond vreest daarom al dat de werkende consument een hoge prijs gaat betalen voor zijn avondboodschap. De grootgrutters wachten onder tussen ongeduldig op verdere li beralisering. Shell heeft inmid dels avondwinkels bij benzine pompen aangekondigd en Albert Heijn begint er één op proef in Den Haag. Het laatste concern is overigens niet zo weg van de avondwinkels en wil liever met de huidige filialen tot negen uur 's avonds open. „De klanten wil len graag op een later tijdstip inkopen kunnen doen", zegt woordvoerder Muller. „In Ame rika draaien onze winkels 60 procent van hun omzet op tijden dat in Nederland alles gesloten is." De kleine ondernemers en de bonden blijven echter als van ouds tegenstander. Woordvoer der Van der Maas van het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV) ergert zich zelfs bij de mogelijke komst van weer een verandering. „We leven nog maar zeer kort met de verruimde winkelsluiting, daar om zitten we niet te wachten op weer nieuwe wetgeving. Ons blijkt nooit dat de consument erom staat te springen langer te kunnen winkelen. En niemand heeft ons nog kunnen overtuigen dat het substantieel omzetverho- gend werkt voor de winkelier." De FNV Dienstenbond gaat in september de mening van de leden peilen. Voor Kitty Rooze- mond, vice-voorzitter van de bond en cao-onderhandelaar zijn er twee opties mogelijk: bij voor keur geen verruiming of anders beheerste verruiming. Rooze- mond. „Het sociale leven van veel mensen komt er door in de knel. De werkgelegenheidseffec ten van liberalisatie worden vol gens mij ook sterk overdreven. De koopkracht stijgt niet, dia die mensen die 's avonds,I recreatief zouden gaan wink| zoals voorspeld wordt, beste elders minder geld." En de consument? Die will Uit een onderzoek van Econ«| sche Zaken bleek dat procent enthousiast was ovei ruimere openingstijden, wal mee in een aantal gemeentei| laatste jaren werd geëxperi® teerd. De onderhandelingen over j paars kabinet gaan door en -j mand weet hoever PvdA, D,(l] WD willen gaan met het ten van de openingstijdenj getal van 60 uur is her en c gevallen, maar blijft vooralsj fictief. Mocht 'paars' er kon dan staat het CDA in ieder jr voor het eerst sinds decennial de zijlijn. Daarmee hebbffl voorstanders van liberalise voorlopig de wind in de zeil'el VERVOLG VAN VOORPAGINA In het Ignatiusziekenhuis in Bre da komen dagelijks patiënten binnen met klachten door de hitte. Vooral oudere mensen, al dus voorlichter L. Demarbaix. „Het aantal sterfgevallen ligt hoger. Ouderen zijn niet gewend om veel te drinken. Het hart moet meer moeite doen om het vocht in het lichaam rond te pompen." Wie beter gedijen bij de zwoele temperaturen zijn de insekten. Vooral bij vuilniszakken en gft- bakken die al een paar dagen pal in de zon staan krioelt het van het ongedierte. En honde- en kattevlooien terroriseren mas saal de huisdieren. Bij de insek- tenbestrijding van het Stadsge west Breda rinkelt de hele dag I de telefoon. I „We hebben dit jaar erg veel last van vlooien," vertelt ongedierte- bestrijder J. Timmers. „Zeker twee keer zoveel als vorig jaar. Ook zijn er meer kakkerlakken en ratten dan anders." Het afval zou nu vaker opgehaald moeten worden, vindt hij. „Het gaat al lemaal rotten en stinken. En het trekt ongedierte aan. En dat is een slechte zaak." Ook de milieuklachtenlijn van de provincie Noord-Brabant wordt de hele dag druk gebeld. Mensen maken zich zorgen over de kwaliteit van het zwemwater. Ondanks de herhaalde gerust stelling dat er in deze provincie niets loos is. Volgens een woord voerster wordt het zwemwater overal goed gecontroleerd. „Als er iets aan de hand is, trekken we meteen aan de bel." Niet alleen mensen, maar ook dieren hebben last van de hitte golf. De Belgische vogelbescher ming riep gisteren stadsbewo ners op om een bakje drinkwater voor vogels in de tuin te zetten. Door de extreme warmte zijn ondiepe plassen en vijvers opge droogd. Met name zaadetende vogels hebben daar onder te lij den. Het opvangcentrum voor vogels in Utrecht zit vol met vogels die bevangen zijn door de hitte. Bij de politie komen de laatste weken veel klachten binnen over geluidsoverlast. Mensen zoeken nu 's avonds hun vertier op straat en veroorzaken, onder het genot van een pilsje, nogal wat lawaai. De verkoop van het bier gaat trouwens uitstekend. Maar liefst dertig procent meer dan in de zomer van vorig jaar, aldus voorlichter J. Robbertson van Oranjeboom in Breda. Hero in Breda verkocht vijftig tot zeven tig procent meer frisdrank en Coca Cola in Dongen zag ook een stijging van vijftig procent. „Alles wat we kunnen maken, wordt meteen verkocht." aldus verkoper H. de Groot van Coca Cola. En je zal maar... Hoe zit het eigenlijk met de klandizie bij seksclubs in deze warme weken? De vakantiepe riode is voor deze zaken altijd een slappe periode. „Ik denk niet dat het warme weer nog eens zorgt voor een afname van de Van onze verslaggever Maastricht - Maximum tempe raturen voor de komende da gen van zo'n 17 graden en nachttemperaturen van 5 en 6 graden. Dat voorspelde gistermiddag tussen half vier en vier uur het telefonisch weer-informatie- nummer van het KNMI 06-8003. Volgens de heer Hai- tink van de weerkamer van het KNMI in Den Bilt is door een computerstoring een tijdlang een bandje 'van pakweg een maand of twee geleden' ge draaid. Weerman Haitink sprak tegen dat er bij het KNMI een grap jas een verkoelend weerbericht had ingesproken. „Er is een probleem met een van de vijf computers, die oude gegevens opleest. Misschien heeft-ie last van de warmte." seksuele driften," zegt Jaoj mons van Sauna Diana in( dert. „Aan de andere kant z®j mannen wel eens extra z^| seks kunnen krijgen, omdsj op straat zo veel schaars ges vrouwen zien. Maar als datl geval was, zouden wij hieij stijging van het aantal ffi" moeten zien. Dat is niet zo. 1 is dus rustig bij Sauna Dianij vaste klanten die niet is. buitenland vertoeven, weteijJ weg naar Zundert echter ,J steeds te vinden. Zij laten f niet weerhouden door het weer. „Maar dat komt ook doorf'J weten dat het bij ons kwj Veel kamers zitten half ondf grond, dus je hoeft niet bi zijn dat je je meteen in het! werkt. Dat is wat anders dasj warme zaak, waar de W zich pal onder het dak 1*1 den." Zutphen (anp) - De recht bank in Zutphen heeft giste ren zes verdachten in de om vangrijke Veluwse zedenzaak ('Epe III') veroordeeld tot on voorwaardelijke vrijheids straffen. De hoogste straffen werden op gelegd aan de beide, ouders van de drie slachtoffers: drie jaar. Tegen de 46-jarige moeder, S.H., eiste officier van justitie mr. K. Wetzels twee weken geleden vijf jaar cel. Volgens- Wetzels is H. 'een moeder die gefaald heeft'. De vrouw heeft altijd ontkend op welke manier dan ook be trokken te zijn geweest bij het misbruik van haar drie kinderen. Van onze verslaggever Den Haag - Justitie noch de Inspectie voor de Volksge zondheid in Brabant heeft concrete aanwijzingen dat rondreizende - artsen patiën ten helpen bij euthanasie. Het bestaan van 'rondreizende euthanasie-artsen' werd deze week bekendgemaakt door J. ■an Dinter, de voormalige secre taris-generaal van het ministerie van Justitie in een krante-inter- ■view. CDA-kamerlid van der Burg be vestigt de uitlatingen van Van Dinter. Hij zegt dat de Neder landse Vereniging voor Vrijwilli ge Euthanasie namen en adres sen van artsen, specialisten en sychiaters beschikbaar heeft voor leden van de vereniging. Hij ipreekt over 'engelen des doods'.I e euthanasievereniging be strijdt die uitlatingen. De Brabantse inspecteur voor del -olksgezondheid, M. Westerou wen van Meeteren zegt 'in de andelgarlgen gehoord te heb ben dat "in andere provincies 'ondreizende artsen euthanasie;; lebben gepleegd'. „Maar onze ■Den Haag - Minister De Graaff- Nauta is als hoogste chef van d( jBinnenlanse Veiligheidsdienst 'BVD bereid de bijna levenslang (werkloze ingenieur J. Wilmar 50.000 gulden te betalen. [Wilman weigert dit bedrag, zei hij gisteren. Bijna veertig jaa; lang heeft de geheime diens hem het leven onmogelijk gej [maakt, omdat hij communisti sche propaganda zou hebben be| dreven. Hij vindt het aanbod va. [de minister-belachelijk. „Alleei aan advocaten ben ik de loop d 'jaren meer kwijt geweest." [De BVD legde begin jaren vijftij een dossier over hem aan vc beschuldigingen. Daardoor lie zijn maatschappelijke carriè [volledig spaak, de.BVD speelc. belastende informatie door aa 'potentiële werkgevers. |Toen eind jaren tachtig zijn doi sier openbaar werd, bleken [geruchten op niets gebaseerd. [AL GERUIME tijd was het duii 'foslavië (Servë en Montene i|erv'?rs aan het verliezen wa: jBosnisch-Servische republie! [steeds eigenzinniger trekken lom akkoord te gaan met e [werden evenzovele malen ge IToen afgelopen woensdag I parlement' van de Bosniscl van de internationale conta [verworpen, was voor Milos< In economische en politi joosnië-Herzegowina te verbr- |"et besluit van de Joegosl Iconsequenties, maar beteker. Ijs. Het grote winstpunt is dat |,ngezien dat zijn Groot-Serv: J^Ortzetting van de heillo; [nevighejd in Bosnië woedt. Ir® economische sancties ia ischap zijn opgelegd, hebbe l'atllissement gebracht. Voor [brenge6 begr'ppen weivare JDe Bosnische Serviërs - me linStVur.d door een aardal o imog) niet door dit soort pra Lp" van zichzelf dat ze de L? Servische belangen zijn. .'Vanneer president Milosev' fF°8.n'sche. Serviërs daadwi ff7^len ®taat - dan gaan I ini,ei?1?ek raken dan n 9ro°tleverancier va Inn i dat de combinatie oorlogsmoeheid de Bosnisl .,re"9' dat ze bereid zijn om vrede. 1 f

de Stem | 1994 | | pagina 2