Natuur krijgt kans bij oeververbetering Oude Maasje f&KKEBIJSTE y DE STEM GIDS MAZDA FOKK gehandicapten fcwaar gehinderd fu ook cirkels graanvelden -Vlaanderen Dijken en waterlopen zijn aangewezen verbindingen tussen natuurgebieden i L Tijdenlang stroomde Gods water hier letterlijk over Gods akkeren iok begint met chrijven egeerakkoord uitzendkrachten landen afgehakt fan 5 Sudanezen Van Langen start och in Helsinki VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1994 Voor 'n nieuwe Mazda of •n uitstekende, gebruikte auto, kunt u tijdelijk te recht op het adres BREDA, TEL. 076-81 Een goed voorbeeld van de aanpak van de oevers van het Oude Maasje. De schapen zijn een paar meter hoger de dijk opgeschoven ■en op het onderste stukje van de oever, beschermd door een vooroever van breuksteen, kan de natuur haar gang gaan. De beroepsvaart maakt nog beperkt gebruik van het Oude Maasje. Nu is het er wat drukker, omdat binnenschippers het riviertj een lekker plekje vinden om er vakantie te vieren. Op de voorgrond een pas aangelegde poel. Dostburg/Sluis - Na het vakan tieseizoen neemt de Werkgroep gehandicapten in Zeeuws- riaanderen contact op met de ge meentebesturen om te praten Ever de vele hindernissen die ge handicapten ervaren tijdens het tomerseizoen. De hinder van uit bundige winkel-uitstallingen en Uitpuilende terassen op de trot toirs schijnt elk jaar 'gekker te |p orden'. ZIE ZEELAND-C1 Jraakman - Het mysterie van de [eheimzinnige graancirkels heeft i ook Zeeuws-Vlaanderen be- jikt. De jeugdige J. Donze uit [oek ontdekte gisteren in het oorbijfietsen een cirkel 'met ar- nen' in een tarweveld bij De iraakman. De cirkel heeft een jameter van ongeveer acht leter. ZIE ZEELAND - 01 TEKST: KEES DEN EXTER FOTO'S: COR VIVEEN Hoewel de invloed van de mensenhand hier en daar nog wel waar te nemen valt, is aan de oevers van het Oude Maasje en het Zuiderkanaal duidelijk te zien dat de na tuur de kansen heeft gegre pen die diezelfde mensen hand geboden heeft. Voorzichtig wuivend riet, veel kleurig onkruid, een reiger in een poel, een kwakende kikker. De traditionele bewoners van de oevers van het Oude Maasje; de koeien en de schapen, zijn een paar meter opgeschoven. Een paar waadplaatsen uitgezonderd kunnen zij het water niet meer bereiken. Het afgelopen half jaar zijn de oevers van het Oude Maasje en het Zuiderkanaal verbeterd. Niet op de traditionele manier, recht toe en recht-aan. De natuur-ont- wikkeling heeft voorop gestaan. Die aanpak werpt nu al vruchten af in de vorm van een landschap dat schilders en recreanten doet watertanden. Zo maar een tafereeltje, in een weiland bij de ingang van de Capelse Haven, aan een doodlo pend weggetje dat je niet vindt als je het niet kent: twee meisjes in badpak onder een parasol, een stier waar Paulus Potter zijn penselen bij stuk zou knagen en een visser. „Ze bijten voor geen meter," bromt hij. Onbemind Wat voor dat weilandje geldt, geldt feitelijk voor het hele ge bied: onbekend maakt onbe mind. Het Oude Maasje ligt in geklemd tussen en loopt parallel aan de Maasroute en de Berg- sche Maas. In die, rond de eeuw wisseling gegraven rivier, die onder de Keizersveerse Brug doorloopt, mondt het Oude Maasje ook uit, een stukje ten oosten van die brug. Van daaruit gaat het Oude Maasje in oostelijke richting, noordelijk langs Waspik en Sprang-Capelle, richting Waal wijk. Zo nu en dan komt er een vrachtschip over het riviertje, richting de haven van Waspik. Voor het overige heeft het Oude Maasje, een dode arm van de grote Maas, louter betekenis voor de recreatievaart. Sprang-Capelle en Waspik heb ben jachthavens. Op de river zelf liggen nog de jachthavens Her- menzeil en Rekkers. Die zorgen op zomerse dagen voor een drukte van belang op en rond het' water. Voor het overige wordt de stilte in het voorname lijk agrarische gebied alleen aangetast voor het verkeersla waai van de Maasroute, als ten- minste de wind uit de verkeerde richting komt. Blank Tijdenlang stroomde Gods water hier letterlijk over Gods akke ren. In najaar en winter trad de Bergsche Maas buiten zijn oevers. De voormalige Langstraatweg was de winter dijk van de rivier, hetgeen tot gevolg had dat grote gebieden ten noorden van de huidige Maasroute, blank stonden. Dat verklaart waarom er in dit gebied zo weinig gebouwd is en er naast agrarische activiteit zo weinig te beleven valt. Met enke le ingrepen is de jaren zestig is het gebied watervrij gemaakt, maar nog steeds is de bebouwing ■er schaars en de toeloop gering. Het Oude Maasje en het Zuider kanaal vallen onder het beheer van het Hoogheemraadschap West-Brabant. Dat moet zorgen voor de waterkering en voor de kwaliteit van het oppervlakte water. Omdat links en rechts de oevers waren aangetast door scheepvaart en golven moest er wat gebeuren. Uitgangspunt voor het werk was het Integraal Waterbeheersplan voor West- Brabant, de 'bijbel' die de water- Aangeplant riet en kruiden ontwikkelen zich achter de vooroever van breuksteen. schappen in West-Brabant han teren voor de aanpak van smalle en brede waterlopen. Belangrijk uitgangspunt is dat oevers niet alleen worden aange pakt op grond van technische argumenten, maar dat ook na tuurwaarden een rol spelen. Verbinding De heer J. Mulders, hoofd van de afdeling Dijken van het Hoog heemraadschap: „Een jaar of zes zeven geleden is wetenschappe lijk vastgesteld dat je erosie van dijken ook anders kunt bestrij den dan met de tot dan gevolgde traditionele methoden van steile dijken met verstevigde onder kanten. Die opvatting is nu vrij algemeen in de wereld van de dijkbeheerder. Als vastgesteld is dat er een ecologische hoofd-- structuur moet komen in dit land, dan zijn dijken en waterlo pen de meest aangewezen ver bindingszones tussen de natuur gebieden." Hoewel het vertrekpunt daarmee duidelijk was, is er nog heel wat water door de Oude Maas ge stroomd voordat het plan van aanpak klaar was. Talrijke in stanties hebben zich met de zaak bemoeid: Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer, het Consulent schap Natuur, Bos, Landschap en Fauna Noord-Brabant, de provincie Noord-Brabant en Waterschap de Dongestroom. Uit het plan van aanpak is nu één facet gerealiseerd, namelijk de verbetering van de oevers. Andere facetten komen wellicht in -de toekomst nog aan bod, maar daarover straks meer. Het Oude Maasje kent een lichte getijdenwerking. Het water gaat op en neer tussen +30 en 80 centimeter NAP. Op die maxi male hoogte van +80 NAP zijn het afgelopen jaar zogenoemde vooroevers aangelegd met breuksteen uit Belgische steen groeven, danwel met onbewerkte houten palen. A U m f v" Smi ëÉt-pMmM'ii,' Die vooroevers beschermen de er achter gelegen feitelijke oevers tegen golven. Door die bescher ming krijgen planten en kruiden, maar ook aangeplante rietkra gen de kans zich te ontwikkelen. Goed klimaat Bovendien is de verwachting dat de luwte van de vooroevers een goed klimaat is voor reptielen, amfibieën en vogels en een paai- plaats voor vissen. Om die reden zijn ook de afras teringen die traditionele dijkbe woners als schapen en koeien bij elkaar houden, een stukje verder de wal op geschoven. Mulders: „Die grond is weliswaar ons ei gendom, maar we hadden de medewerking nodig van de pachtende boeren en die hebben we gekregen. Kortgeleden heb ben we die pachters nog meege nomen op een vaartochtje en ze waren erg te spreken over het resultaat." Op plaatsen waar dat voor de stevigheid van de dijk nodig was, zijn op aangetaste of afge graven oevers kokosmatten ge legd, afkomstig uit India. Die matten houden nu de oevers op hun plaats, maar bieden ook groeimogelijkheden aan riet, biezen, onkruiden en boomstron ken. Die begroeiing neemt op den duur de functie van de matten over, en dat zal nodig zijn omdat de kokosmatten onder invloed van weer en wind zullen verrot ten. Voorlopig hebben de matten ook nog een andere functie. Mul ders, lachend: „Die matten lig gend glooiend aan de waterkant. Een ideale plek om te zonnen. Ik heb er al heel wat mensen zien liggen". Prikkeldraad Wie de ontwikkeling van de na tuur langs de oevers van de Oude Maas wil aanschouwen, moet nog al eens een of twee barrières van prikkeldraad nemen, met het risico van winkelhaken ol erger. En dat is jammer, vindt ook de heer Mulders. Hij zegt: „In het plan van aan pak zat ook het element recrea tie. Nu zijn wij als Hoogheem raadschap dijkbeheerder en daarom achten wij het niet onze taak om hier ook nog eens fiets en wandelpaden aan te leggen. Maar daar zijn best mogelijkhe den voor. Die zouden de betrok ken gemeenten of het streekge- west moeten oppakken. We heb ben ze in ieder geval een fraaie folder gestuurd, om ze op een idee te brengen." Ook andere elementen uit het plan van aanpak hebben het niet gehaald, zoals een moerasfilter, een natuurlijke manier om fu faat en stikstof, de grote aanji gers van ongebreidelde al groei, uit het water te halen. Mulders: moerasachtig gebied, waar wi ter doorheen stroomt. Fosfaat _)en Haag - WD, D66 en PvdA, „Je creëert dan ee onderhandelen over de vor- ïing van een paars kabinet, zijn 1 zo dicht bij elkaar gekomen, stikstof dienen dan als voeds formateur Kok dit weekeinde voor het moeras dat je van tij ,et j,et schrijven van een regeer- tot tijd maait. Uit het moeri stroomt dan water dat aanzien lijk minder fosfaat en stiksti bevat. Maar al rekenend blei zie'binnInland - A3 het veel rendabeler om de riool waterzuivering bij Waspik aai te passen Bleer vraag naar kkoord kan beginnen. Zelfs VD-leider Bolkestein toonde ich gisteren optimistisch. Alternatief cologi Ook de aanleg van een eci sche verbindingszone tussen h Zuiderkanaal en het natuurgf bied Labbegat bij Sprang-Ci pelle, langs de Capelse slool ketste af. Mulders: „Gelukki zijn de Brabantse Milieu Feden tie en Waterschap De Dongi stroom nu bezig met de ontwil keling van een alternatief. Wat langs die sloot ligt een mooi kans." De natuurlijke aanpak van oevers van het Oude Maasj dient ook als voorbeeld voor dere oeverwerken die het Hoog heemraadschap West-Brabai op de rol heeft staan. Mulders „De ervaring die we nu hebbe opgedaan, zullen we zeker oo gebruiken als we binnenkort Mark en de Vliet en in een lati stadium de rivierdijken tussi Willemstad en Geertruidenbei aanpakken. Ook bij de van de Dongedijken proberen m de natuur een handje te helpen.' Wie op een zomerse dag kenni neemt van de natuur-ontwikke ling op het Oude Maasje word vrijwel zeker geconfronteerd m# een opmerkelijke tegenstrijdig heid. Het lieflijke riviertje is_ea van de weinjge plaatsen in bant waar speedboten en ski's nog vol gas mogen varen Dus overspoelen forse golven df vooroevers en daarmee ook lustoordjes die zijn gecreëerd voor flora en fauna. Mulders: „Heel spijtig, speedbotengedoe is heel slech voor de oevers. Maar het om een oude concessie die Rijks waterstaat, de eigenaar van he water ooit eens gedaan heeft. zie die concessie niet een twee drie verdwijnen." Een tegenstrijdigheid. Enerzijds doet het Hoogheemraadschap West-Brabant zijn best om natuurontwikkeling op de oevers een kans te geven. Anderzijds zijn speedboten toegestaan op het Oude Maasje, met alle golven vandien. Zulke mooie kleurtjes krijg je aan de waterkant, natuur haar gang laat gaan. als je Vogels voelen zich prima thuis op de kunstmatige vooroevers van palen en kunststof. Als over «f paar jaar riet, biezen en onkruid vastigheid hebben gegeven aan de oever wordt de vooroeti' verwijderd. reda - Er is in West-Brabant en eeland een plotselinge, grote aag naar uitzendkrachten. Die •aag is onder meer te danken an de angst van bedrijven, die et uit de recessie zijn gekomen, meteen al weer vast personeel an te nemen. Verder werken een oop bedrijven met een minimale ezetting. Zodra ze een extra or- er binnenkrijgen, wordt het uit- endbureau ingeschakeld. ZIE ECONOMIE - A6 HET WEER Kans op onweer Vandaag wordt het een vrij zonnige en droge dag. Zondag meer bewolking met kans op regen- en onweersbuien. De wind is overwegend zwak tot matig uit noordelijke richting. lyad - Bij vijf Sudanezen die eroordeeld waren voor diefstal i gisteren in de Saudische stad pdda de rechterhand afgehakt. Ir werd niet gezegd of hef ging m een amputatie in een zieken- uis of een strafvoltrekking op en openbaar plein, zoals bij ont hoofdingen in Saudi-Arabië het ebruik is. Het straffen van die- en door de hand ter hoogte van e pols af te hakken, is in over- enstemming met de islamitische ^et, de sharia. Deze wordt in ■audi-Arabië strikt naar de let er nageleefd. ïelsinki - Olympisch kampioene -hen, van Langen start morgen- jchtend toch in de series van de '00 meter op de Europese titel- rijd in het Finse Helsinki. Van ^angen die in de aanloop naar lelsinki een spierverrekking in ae rechter-hamstring (bilspier) 'Phep, onderwierp zich gister- ichtend aan een laatste test in 'aar woonplaats Hilversum. Die est doorstond ze prima. I ZIE SPORT - Bi Het schaamrood van tomaten

de Stem | 1994 | | pagina 18