0) I w 1 Hontenisse weert mesterijen DE STEM Tehuis Ruschevliet draait deur op slot te Bareel" it Dorpsfeest Cadzand niet hittebestendig STIJDEN IJS topless ch '94 Steeds meer verkeer °P wegen in Zeeland niche 'AURANT KEGELHUIS lollege weigert aanvragen voor milieuvergunningen varkenshouderijen de as 4Oude mensen worden te snel aan de kant gezet' Geldboete voor oplichten thuiswerkers met kraaltjes Wespen kruipen pas later dit jaar uit hun 'schulp' CD kiritnt jeu de boulesbarïen TERRAS EN GOLFBAAN strandpaviljoen 2000e bezoeker TE VIEREN jrant Bowling 0 egelhuis Bent u de calculator die firma Van lersel zoekt Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de tële andere vacatures Meisje raakt zwaar gewond bij ongeval Boete en schadevergoeding voor sadistische mishandeling man Motorjacht zinkt na brand aan boord -X 57 aradijs in Terneuzen g 11.00 - 22.30 g 11.00-20.00 e bel 01150- 15500 aar Schel dorado sande 2 - Terneuzen DANCING DISCOTHEEK Bredabaan 29 Wuustwezel ve bij Cartouche op het mterras: r, ambiance verzekerd ,et er mee ise boksring worden iet volop schuim e - vol is vol lop plezier van 8 tot 4. ext Sundays: i hit: Feel the deadline, jn hit: The fly is dead, our, only at Cartouche nber of MMLW-groupO ze grill-room Frontière. p pvpv aan Wuustwezel anaf heden: iaanden hebben wij een C ADZ AND-B AD 01179-2180 Alle dagen geopend. Duinovergang Vlamingpolderweg - Wijk de Brabander Zeeland 0 onze verslaggever frank van Cooten Schoondijke - Verzorgingste- j,jis Ruschevliet in Schoon- jjjlte is dicht. De veertig be woners zijn verhuisd naar andere verzorgingstehuizen jj tVest-Zeeuws-Vlaanderen en de vijftien personeelsleden Ejn aan de slag gegaan bij de tehuizen Ter Schelde in Bres- jjens en Rozenoord in Sluis. Vanwege bezuinigingen verdwij nen zes bejaardenoorden in Zee- land. Ruschevliet is de eerste «aarvan de poort definitief op slot is. Het gebouw is leeg en verlaten. De Stichting Protes tante Ouderenzorg (SPO), waar onder Ruschevliet valt, heeft in middels een sloopvergunning voor het gebouw aangevraagd. Het is de bedoeling dat Rusche vliet zo snel mogelijk tegen de vlakte gaat. In de plaats van het verzorgingstehuis wordt name lijk een steunpunt gebouwd voor de 24 aanleunwoningen. Alle activiteiten in het Schoon- dijkse verzorgingstehuis zijn vo rige maand stopgezet. Volgens directeur H. Masclee van de SPO is de hele operatie in een snel treinvaart gegaan De SPO kreeg van de provincie immers tot de cember de tijd om Ruschevliet te sluiten en voor de bewoners en voor het personeel andere ver zorgingstehuizen te zoeken. „Veel bewoners zijn al in juni verhuisd. We zaten nog met een groep van elf bewoners. Het was organisatorisch praktisch onmo gelijk Ruschevliet met die elf bewoners open te houden. Je had te maken met de keuken die moest blijven draaien en verder was het niet te doen om voor die bewoners activiteiten te houden. Vandaar dat de laatste elf bewo ners vorige maand zijn verhuisd Ruschevliet is nu definitief dicht." De grootste groep is verhuisd naar Ter Schelde in Breskens. De andere verzorgingstehuizen waar de bewoners zijn onderge bracht zijn Emmaus in IJzendij- ke, Rozenoord in Sluis en De Burght in Oostburg. Het bestuur van de SPO stuurde alle bewo ners een brief met de vraag over welke instellingen zij informatie en voorlichting wilden krijgen. Op deze manier kreeg het be stuur inzicht in de voorkeur van de bewoners. Daarna volgden enkele informatie- en voorlich tingsavonden' en bezochten de bewoners het verzorgingstehuis van hun voorkeur. „We hebben alle wensen van de bewoners kunnen honoreren. Ze zitten al lemaal in het verzorgingstehuis van hun voorkeur," aldus Masclee. De verhuizing kostte de bewo ners geen geld. De provincie heeft een sociaal statuut opge steld waarin onder andere de bepaling is opgenomen dat de bewoners een vergoeding voor verhuis- en inrichtingskosten krijgen. Nu Ruschevliet dicht is krijgen de bewoners van de aanleunwo ningen Ruschehof hun maaltij den en overige voorzieningen van Ter Schelde in Breskens. De keuken is hiervoor aangepast. De bewoners van de 24 aanleun woningen kregen de maaltijden overigens het laatste jaar al via de maaltijdvoorziening Tafeltje Dekje van Ter Schelde. Zie ook elders op deze pagina Kloosterzande - Burgemeester en wethouder van Hon tenisse hebben besloten de aanvragen voor milieuver- iiinningen voor twee varkensmesterijen aan de Zuidweg lij Hengstdijk te weigeren. Het college volgt daarmee advies dat is opgesteld door de regionaal inspecteur Van de volksgezondheid voor de milieuhygiëne. Steenkamp zei daar gisteren piet bang voor te zijn. „Ik ga er van uit dat de inspecteur ons terecht heeft geadviseerd die vergunnin gen te weigeren. Dus wij hebben er alle vertrouwen in." Die adviseert dat er 'voldoende termen' aanwezig zijn om 'de gevraagde vergunningen op ba sis van cummulatie van stank- ander te weigeren'. De brief nvam tot stand nadat de Regio- sale Bestrijding Varkens Invasie jaarvoor het nodige huiswerk iad verricht. „Wij hebben beslo- en dit belangrijke advies over te semen," aldus burgemeester Th. Iteenkamp gisteren. Het gaat in Hengstdijk om aanvragen voor .tallen van respectievelijk 4600 en 2500 varkens. Opgeteld bij de aanwezige varkenshouderijen :ouden de normen voor stank- ïinder overschreden worden. )fficieel )m formeel de juiste procedure- e weg te bewandelen werden de wee aanvragers gistermiddag officieel gehoord. Maar de ianvragers wisten al lang hoe aat het was. Het is nog niet lekend of ze de beslissing van B in W zullen aanvechten en naar ie Raad van State zullen stap ten. Huis - De expositie in het voor- halige stadhuis van Sint Anna er Muiden verwelkomde deze veek de tweeduizendste bezoe- :er Het was de heer Vergunst lit Groede. De gemeente Sluis lood hem documentatie over de ielfortstad aan en gaf hem een Tijkaartje voor een van de op- redens deze zomer. (ADVERTENTIE) ,at uw familie, vrienden of bekenden [«derfeestje Denk dan eens aan/\ bowling de „Oude Bareel". y >r al uw seminars, diners, barbecues, luffetten. Dit in diverse prijsklassen. 0 een uur bowlen incl. pannekoek. Ie buffetten bij u aan huis of bedrijf v.a. 6 pers. eweg 31 - Rijsbergen 5-1306 - Fax 01606-3504 naar fam. van Meer w van \COBA 'IAAN- .S, wo aan de ali 1994 nologa- ichuld- 3n door aange- Mr. Clau- 26,4816 deKias 636 De griffier der arrondisse mentsrechtbank te Breda roept hierbij op: Ali Boutaibi, officieel wo nende te Breda, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats binnen Nederland, om tc verschijnen ter terechtzit ting met gesloten deur® van de arrondissements rechtbank te Breda °P donderdag 18 augustus 1994, des voormiddags 0J" 10.30 uur, teneinde te worden gehoord naar aan leiding van een door Ja' mila Al Boutybi inK diende verzoekschrn strekkende tot het beko men van voorlopige voor zieningen hangende procedure tot echtschei ding subsidiair scheid®» van tafel en bed. Breda. 3 augustus 199-1 De griffier der rechtbai' voornoemd. Verheugd Dat heeft ook het actiecomité Stop de Varkensinvasie, dat gis teren verheugd reageerde op het collegebesluit. Zo verheugd zelfs dat een delegatie spoorslags naar het gemeentehuis toog om het college van B en W namens de inwoners van Hontenisse een bloemetje te overhandigen. „Fantastisch," aldus woordvoer der A. Rensen. „Een hele goede en moedige beslissing van het college. Hier hebben wij voor gevochten." Volgens Rensen is het de eerste keer in Nederland dat twee varkenstallen volledig geweigerd worden en zet Honte nisse daarmee de toon voor an deren. „We gaan er nu vanuit dat die twee er niet komen. Als zo'n besluit wordt gesteund door de milieu-inspecteur, dan kan het 'niet meer fout gaan." Rensen denkt dat het besluit ook andere aanvragers zal ontmoedi gen. „Dit is voor ons een stimu lans om door te gaan en ervoor te zorgen dat ook alle andere aanvragen van tafel worden ge veegd." Van onze correspondent Zaamslag - Een 16-jarig meisje uit Teffelen is gister middag bij een verkeersonge val zwaar gewond geraakt. Per ambulance is ze overge bracht naar het streekzieken huis De Honte in Terneuzen. Het ongeval gebeurde omstreeks 12.30 uur op de kruising Groene- weg-Terneuzensestraat. Het slachtoffer zat in een personen auto bestuurd door een 20-jarige plaatsgenoot, die op de kruising geen voorrang kreeg van een over de Groeneweg komende personenauto bestuurd door een 28-jarige vrouw uit Axel. Bij de botsing werd het meisje uit de auto geslingerd en liep behalve wat kneuzingen en schaafwonden ook hersenletsel op. Beide andere betrokkenen kwamen met de schrik vrij, ter wijl de twee auto's geheel wer den vernield. etmaal passeerden bij diver- verkeerslichtinstallaties ge adeld zo'n 100.000 auto's te- S 90-°.?° vorig jaar. Een en öer blijkt uit recent cijferma- oiaal van de provinciale direc te milieu en waterstaat. e provincie krijgt een beeld i het aantal verkeersbewegin gen 00r tellingen te verrichten 'iI elf verkeerslichten. Er wordt 'n Tholen, Zierikzee, noskerk, Goes, de weg Vlis- ngen-Middelburg, Biggekerke, ■■neuzen, Sas van Gent, Axel Hulst Elke nacht wordt de Mensen zoeken iets van hun gading op de tropischerommelmarkt in Cadzand. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Cadzand - Het dorpsfeest van Cad zand kende gisteren twee gezichten, 's Morgens toen om tien uur de rommel markt en de braderie van start gingen, kwamen nog veel belangstellenden lang de vele kraampjes geschuifeld. Na een uur was het gedaan en brandde de koperen ploert meedogenloos de mensen de straten af. In sommige kraampjes was de temperatuur opgelopen tot boven de veer tig graden. Iedereen probeerde dan ook zo' veel mogelijk schaduw te vinden. Zelfs de terrasjes konden de mensen niet lokken. De vele braadworsten an andere gebakken lekkernijen vonden door de warmte geen aftrek. D 3 enige mensen die geen last van de zon hidden waren de brandweerlieden die de duikdemonstratie verzorgden in een grote vatercontainer. Zij zochten met de nodige capriolen hun verkoeling in het water. Toch was organisator Johan Jansens niet c ntevreden. „De enige smet, als je bet zo i lil noemen, is de warmte. Vanmorgen was het goed druk en lekker gezellig. Ik ben best tevreden." Om half drie hadden veel handelaren het echter al gezien en pakten toen hun boeltje in. Aan het eind van de middag vonden vijftig kinderen hun ver tier bij het stokbrood bakken op straat, om het daarna lekker met bruine suiker op te smikkelen. 's Avonds gaf muziekvereniging Veronica uit Zuidzande nog een voorstelling. Daar na was de beurt aan de inwoners van Cadzand om zich heerlijk uit te leven op de dansavond in een mooi versierde land- bouwschuur. 'an onze verslaggever ''"kleiburg - De afgelopen drie weken is het op de Zeeuwse fegen drukker geweest dan in dezelfde periode vorig jaar. 1 §aat om een groei van tien procent. met verkeerslichtcomputers ver zamelde gegevens via modems doorgeseind naar het hoofdkan toor van de directie in Middel burg. Uit de telpunten tussen Middel burg en Vlissingen en bij Ter neuzen blijkt dat in de weeken den minder verkeer wordt gere gistreerd. De drukste dag dit jaar was op donderdag 21 juli. Toen werden 120.000 auto's ge teld. De provincie vermoedt dat er toen meer Belgen over de vloer kwamen, 21 juli is in Bel gië nationale feestdag. Van onze verslaggever Frank van Cooten De 89-jarige J. Bouwens was samen met zijn vrouw een van de laatste bewoners van verzor gingstehuis Ruschevliet in Schoondijke. Het be jaarde echtpaar pakte vorige maand de spulle tjes bij elkaar en verhuis de naar De Burght in Oostburg. Ruschevliet is nu definitief dicht. Hij vindt de verhuizing naar Oostburg niet zo erg. De keuken van De Burght is een stuk beter en zijn broer woont in de buurt. Zijn vrouw daarentegen zag nogal op tegen de verplichte verhuizing. Ze komt immers van Schoondijke, haar zuster woont in het dorp en ze mist de rustige wandelin gen in de buurt van Rus chevliet. „Er is niet veel respect meer voor oude mensen. Ze worden te snel aan de kant gezet," zegt Bouwens. DE voormalige bewoner van Ru schevliet stak zijn mening over de sluiting van zes bejaarde noorden in Zeeland tijdens een De 89-jarige J. Bouwens: „Het blijft uiteraard wel jam mer dat Ruschevliet dicht is." FOTO WIM KOOYMAN bijeenkomst in Kapelle niet on der stoelen of banken. Op die avond was ook verantwoordelijk gedeputeerde Dijkwel aanwezig. Bouwens maakte deel uit van de bewonerscommissie van Rusche vliet. „Wij hebben de oorlog meegemaakt en hebben. Neder land weer met dubbeltjes en kwartjes opgebouwd. En nu krij gen we dit' als beloning. Dat hebben we tegen Dijkwel ge zegd. Maar ja, ik zit nu in Oost burg. Ruschevliet is dicht." In september zou het echtpaar Bouwens vier jaar in Ruschevliet wonen. „We begonnen net aan Ruschevliet te wennen en nu moesten we weg. Kijk, ik heb praktisch mijn hele leven in een leuk huis in Zuidzande gewoond. We hebben daar nog ons vijftig jarig huwelijksfeest gevierd. Het feest werd druk bezocht. Veel dorpelingen kwamen bij ons langs. Daarom.was de verhui zing van ons huis in Zuidzande naar het verzorgingstehuis in Schoondijke veel erger dan de verhuizing naar De Burght in Oostburg. De verhuizing naar Schoondijke deed echt zeer." De bewoners van Ruschevliet za ten lang in onzekerheid. Vorig jaar maakte de provincie bekend dat zes bejaardenoorden in Zee land moesten sluiten waaronder Ruschevliet in Schoondijke en een deel van Ter Walle in Bier vliet. Ruschevliet is het eerste bejaardenoord waarvan de deur op slot is. Alle bewoners van het Schoondijkse verzorgingstehuis zijn in andere West-Zeeuws- Vlaamse verzorgingstehuizen ondergebracht. De bewoners konden hun voorkeur aangeven. Alle eerste keuzes zijn ingewil ligd. „De Burght in Oostburg was mijn eerste keuze. Ik voel me hier gelukkig al op mijn gemak. De keuken is een stuk beter dan in Schoondijke, de directeur vertelde mij dat ik al tijd bij hem terecht kan als er iets is en het personeel is heel VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1994 DEEL Van onze verslaggever Terneuzen - De littekens van de tweedegraads brandwonden die een man uit Hoek vorig jaar opliep, waren gisteren op de rechtbank in Terneuzen nog duidelijk te zien. Hij was het slachtoffer geworden van een merkwaardige vorm van mis handeling door plaatsgenoot G. den H. Den H. had op 31 augustus met zijn broer en het latere slachtoffer stevig zitten drinken in de tuin, toen de man plotseling ziek werd en begon over te geven. „Ik kan daar slecht tegen", stelde Den H. en samen met zijn broer sleepte hij het slachtoffer het gazon op, om hem even later te overgieten met een teil gloeiend heet water en ammonia. Tijdens de schermutselingen zou het slachtoffer per ongeluk de linkervoet van Den H. hebben geraakt. Die verrekte van de pijn, want er was pas een teen geamputeerd. In een reactie zou hij de op de grond liggende man hebben geschopt en geslagen. Den H. ontkende dit stellig en gaf aan dat hij niet kon hebben geschopt, omdat hij niet op één been kon staan. „Een kotsmisselijke gebeurtenis", drukte officier van justitie Mos zich gisteren plastisch uit. „Gewoon sadistisch", ging hij nog een stapje verder, maar toonde zich in zijn eis redelijk mild: drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf en 1500 gulden schadevergoeding. Politierechter Begeyn nam die eis over, maar deed er nog een schepje bovenop. Den H. kreeg ook nog eens een boete van 500 gulden. Van onze verslaggever Terneuzen - De proefpakketten die acht thuiswerkers vorig jaar ontvingen, nadat ze elk 200 gulden hadden, gestort, bleken louter plastic kraaltjes te bevatten en niet de halfedel stenen die P.D. uit Terneuzen had beloofd. De man stond gisteren dan ook terecht voor oplichting, of toch op zijn minst verduistering. „Het is nooit mijn bedoeling geweest om mensen te besodemieteren", trachtte hij echter van meet af aan duidelijk te maken. „Het was alleen mijn bedoeling om mensen die geen werk hebben aan werk te helpen", aldus D. Een advertentie had hem op het thuiswerk attent gemaakt. Van uit Italië werden proefpakketten geleverd en na contact met het betreffende bedrijf, ging D. ze hier aan de man brengen. Dat was althans zijn bedoeling, maar er kwam een kink in de kabel en het bedrijf leverde niet. Intussen hadden wel al diverse mensen geld aan hem overgemaakt, dus besloot D. zelf pakketten samen te stellen. In Brussel kocht hij voor 1800 francs aan kraaltjes en nylondraad. Een van zijn klanten ging niet met de zaak akkoord en diende een klacht tegen D. in, die onbe kommerd zijn adres en telefoon nummer in Terneuzen bekend had gemaakt. „Wat kon ik doen?", vroeg bij zich gisteren vertwijfeld af. „U had het geld kunnen terugstorten", sugge reerde politierechter Begeyn, maar D. zei dat hij dat niet kon, omdat hij al teveel kosten had gehad. Officier van justitie Mos plaatste daar een groot vraagteken bij: „U had de hele rotzooi voor 2,50 kunnen kopen in een wa renhuis". Hij vond dat oplich ting was bewezen en eiste 2500 gulden boete, waarvan 1000 voorwaardelijk. Binnen de twee maanden zou D. de schade van zijn klagende klant moeten ver goeden. Hoewel de dagvaarding van 'een samenweefsel van verdichtsels' en 'listige kunstgrepen' sprak, schilderde D.'s raadsman zijn cliënt af als tamelijk naïef. „Ik ken de wereld niet", gaf D. toe, vast van plan om het klooster in te gaan. Begeyn vond oplichting niet bewezen, maar verduiste ring wel. Hij legde 1000 gulden boete op, waarvan 750 voor waardelijk, mits D. de genoemde schade vereffent. Van onze verslaggever Hulst - Iedereen die in deze tropisch warme dagen verkoeling zoekt op een terrasje kan dat voorlopig nog doen zonder al teveel te worden lastig gevallen door nijdige wespen. Als gevolg van het natte voorjaar zal de jaarlijkse wespenplaag dit jaar later losbarsten. De koninginnen en werksters zijn namelijk later begonnen met het maken van nesten. aardig. In Ruschevliet deed het personeel niet meer zoveel voor ons. Dat is natuurlijk logisch want het personeel verkeerde ook in onzekerheid. Die mensen wisten ook niet waar ze aan toe waren. Ze wisten alleen maar dat ze weg moesten uit Schoon dijke," aldus Bouwens. Bouwens heeft nog goede herin neringen aan de tijd in Rusche vliet. „Ik heb drie jaar in de bewonerscommissie gezeten en we hielden de nodige activitei ten. Zoals met zijn allen wafels bakken voor de Zeeuws-Vlaamse actie voor Artsen zonder Gren zen. Dat was echt geweldig." Naast het echtpaar Bouwens zijn nog twee andere voormalige be woners van Ruschevliet naar De Burght verhuisd. De meeste be woners wonen nu in Ter Schelde in Breskens. „Wij behoorden tot de laatste bewoners van Rusche vliet. Dat heeft volgens mij te maken met het zelfstandige ka rakter van De Burght. Ter Schel de valt immers ook onder de SPO. Wellicht dat hierdoor de onderhandelingen met De Burght wat langer duurden en dat wij daarom wat langer moes ten wachten. Maar ja, we zitten nu in De Burght en ik heb het hier prima naar mijn zin. En dat is het belangrijkste. Ik moet nog wel wachten op mijn vergoeding voor verhuis- en inrichtingskos ten. Ik heb alles zelf betaald en heb nog geen cent gezien. Maar dat zal wel goed komen. Het blijft uiteraard wel jammer dat Ruschevliet dicht is." De Hulster bioloog G. Sponselee verwacht dat de beestjes pas eind deze maand de mensen pas echt gaan lastig vallen. Dat ge beurt als de wespenkolonies uit een vallen. Op dit moment wordt er in de nesten nog ijverig ge werkt om de nodige nieuwe ko ninginnen groot te brengen. „Zo'n wespennest is een betrek kelijk goed georganiseerd ge heel", zegt Sponselee. „Maar als het karwei er op zit breekt er anarchie uit en dan gaan ze een hoop overlast bezorgen". Dat de wespen dit jaar aan de late kant zijn blijkt ook uit het geringe aantal telefoontjes dat gemeenten krijgen van inwoners. Mensen van de gemeente Hulst moeten gemiddeld zo'n tien keer per week uitrukken om een wes pennest te bestrijden. „Dat is niet overdreven veel", zegt chef P. Muller van het bureau onder houd en groen. „Er zijn wel jaren geweest dat we vijf mel dingen per dag binnen kregen". Gemeenten die zich bezig hou den met wespennestenbestrij- ding brengen daarvoor zo'n 60 gulden inclusief btw in rekening. „Als een nest in de grond zit kunnen mensen dat gemakkelijk zelf bestrijden", zegt Muller. „Even wachten tot 's avonds een uur of negen. Dan zitten alle wespen in het nest en dan een scheut benzine erin laten lopen. Dan is het meteen gebeurd". Ook in de overige gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen zeggen woordvoerders de indruk te heb ben dat er minder meldingen van wespennesten zijn dan andere jaren. Overigens houden niet alle gemeenten zich bezig met de bestrijding van wespennesten. In Axel en Terneuzen is die dienst verlening afgeschaft. Wel kun nen inwoners er terecht voor informatie en advies over hoe men het best zelf de wespen kan bestrijden. Het staat vast dan men in ieder geval goed moet nadenken voordat men aan zo'n klus begint. Nesten in spouwmu ren, dakgoten, schouwen en an dere plaatsen in huis worden bestreden met een poeder dat aan de wespen blijft kleven. De beste tijd om dat te doen is 's avonds, als alle wespen in het nest zijn. Op andere tijdstippen loopt men de kans een horde van honderden steekgrage insekten achter zich aan te krijge.n, met alle gevolgen vandien. Van onze correspondent Vlissingen - Na een brand aan boord is gistermiddag een Belgisch motorjacht in het ankergebied Wielingen noord gezonken. De twee op varenden konden zich tijdig met een rubberboot in veilig heid stellen. Het jacht, de Myanne of Sint Heilier, thuishaven Antwerpen, was onderweg van de Roompots luizen naar Zeebrugge. Varend in het ankergebied Vlissingen- noord brak rond half drie een brand uit in de machinekamer. De reddingsboot Margriet uit Breskens, een redeboot uit Vlis singen, een loodskotter en de politieboot Carel Polak van de rijkspolitie te water en de Bel gische redeboot Jan Breijdel spoedden zich naar het branden de jacht om hulp te bieden. De brand op het 12 meter lange schip werd door de Vlissingse brandweer bestreden. Omstreeks half vier zonk het jacht. Bij laagwater gisteravond is het wrak door het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen geborgen.

de Stem | 1994 | | pagina 11