de Stem Kans op avondwinkel klein mieirw Nieuwe status voor opvang asielzoekers Meeste middenstanders in Zeeuws-Vlaanderen zien fenomeen niet zitten Vlasoogst in volle gang rsKÖRTI Bouwhuis [Cadzand Zeeuwse ziekenhuisgroepen richten maatschap voor ziekenhuizen op 6Blik in het bos' Kamers van Koophandel willen verbetering van Midden-Zeelandroute feostburg ast >11 NAC haalt uit tegen Someren Tonnen gier op weg en in sloot Paartje overvallen 'n Questie van Garantie Politie Terneuzen pakt jonge 'slaapzakkendieF College benoemt leden commissie Alleen rechter kan 'heffing' bewoners tehuizen torpederen JSTUS 1994 B2| Istburg tijdens de 21e bnele Premietrimloop ntig minuten gelopen is. De start van die l het Ledelplein vanaf eatie is in handen van (Stichting '24 uur van j lathlonteam Oostburg, |d-Bad op de kalender lordvoerder namens de hrijvingen binnen zijn (twintigtal deelnemers parcours wat met het raagt uit te zetten." pOD in de AB-categorie ptart en finish van deze -y ffnmfiffiffl Innnigol I HET WAPEN VAN ZEELAND HET ADRES VOOR: een gezellig drankje/borreluurtje; een lunch of diner met verrassende voor-, hoofd en nagerechten; een leuke kinderattentie; koude schotels/buffetten (ook voor thuis); een rustpauze tijdens fiets- of autotocht. Dorpsstraat 2 Hoofdplaat Tel. 01174-8380 Zeeland m tt voor de derde keer ii ïelgische tweedeklasse |en in Zeeuws-Vlaande-I l van de W Axel, neera| velde de moeite om nc pen. Dinsdag 9 augustal Pestdorpe aan tegen del keeper Gert Vermeir Irick Buyse, Davy ker en Jorge Hedelasia. Ste Itaelens is nog niet van dil |j. Hij kampt met hardnek] j blessures en het geruck [rond dat zijn actieve loop l zelfs in gevaar komt. Of del fesseerde Rudy Hoes tijdig |eld is om in Westdorpe t te komen vait te betwijfe ^anvang van dit duel, vanall uur, wordt de W RIA ii| nieuwe outfit gestoken dc fiy Wegman en Ludo Baertl de weersomstandigheden hel feten zullen twee luchtballon- met passagiers het lucht-l kiezen, Dit alles om het! feel wat extra op de luisteren! Ilens dit duel, dat geleid Idt door het arbitraal tni| [liam Roegiest, Cees Floren i Vink, zal RIA de nieuwtl Iwinsten voor het komend poen presenteren. Dat zijn Er- 1 Thomas, Robbert de Graeve ud Koopman en Mario Segersf duel kwam tot stand door niddeling van Roland dt| tk. Idenzaal bekroonde haar 17« 1 op Mirjam Hooiveld in hel] I. De Amsterdamse Hooiveld erna, werd verrassend in drie] ban Klingen-Maarten de Heus 24 1-4, 6-1; R. Bruynesteyn-Helmuth [ütt 7-5, 4-6, 6-3.v 12: eerste ronde: Bart Baijens-Mar- in Bulinga 7-5, 5-7, 6-4; Erik onge-Arthur Rikken 6-2, 6-1; Mar in Gregoire-Niek Stellenaar 6-1. -2; David Huys-Alexander Butt valk over Huys; Byron Bentley-Jo- Jhem Hesemans 6-7, 6-4, 7-5. 31: eerste ronde: Arjan Annema- Robert Malcorps 6-3, 6-1; tweedtj [ronde: Tim van de Kragt-Marcel £nobben 7-5, 4-6, 6-3. 335+: eerste ronde: Fred Bergwerö- Üian Corrado 6-3, 6-1; Hans Gusj [senhoven-Hans Reijnders 6-2, 6-1 tweede ronde: Harry Beelen-Aen JBentley 5-7, 6-4, 3-1; Bert vaj ISchouwen-Manfred PreuB 6-3, 6-3; ■Dick Kijk in de Vegte-Tony Veer*| Iman 6-1, 6-4. VROUWEN ENKELSPEL IB: eerste ronde: Marina Lanckriet- I Annemarie van Schaik 3-6, 6-4, 64' I Anneke Bouwhuis-Ellis Keizer 54 16-3, 7-6; Jessie Bouwhuis-Mirja^ j Hooiveld 7-6, 4-6, 6-3. C: tweede ronde: Veronique midt-Annemiek Bulinga 2-6, 6-11 I 6-1 Dl: eerste ronde: Cynthia Bakker- Martina de Kruyter walk over BaK- ker; Marli Kessels-Juul Benjamin* sen 0-6, 7-6, 6-0. D35+: Edith Rompa-Rietje van üe Hilst 6-0, 6-1. Someren - De voorhoede vanl NAC heeft zich gisteravond in tegen Someren lekker uit kun' nen leven. Na een ruststand va» 0-3 werd het 1-11 tegen de een steklasser (zondagvoetbal) Topscorer werd Pièrre vaC Hooijdonk, die vijf doelpunt01 voor zijn rekening nam. Ij* Lokhoff scoorde driemaal, Lammers kwam gisteravond m» in actie. NAC speelde in de vol' gende opstelling: Karelse, K°U(' mans, Zondervan, Brood, Wik® Remie, Gesthuizen, Lokh°" Brusselers, Van Hooijdonk Gesthuizen. Na rust werd" Koumans en Zondervan gew>s seld voor Sas en Van Burik. L Scoreverloop: 0-1 Van Hooijdonk, ZI Gerritsen, 0-3 Van Hooijdonk (s" schop), 0-4 Lokhoff, 1-4 Van Liesi 1-5 Sas, 1-6 Lokhoff, 1-7 Van H°°J| donk, 1-8 Lokhoff, 1-9 Van HooiI 1-10 Gerritsen, 1-11 van HooijdonK- [Van onze verslaggever Axel/Terneuzen/Oostburg [- De animo om in Zeeuws- Vlaanderen het fenomeen ivondwinkel te introduce- :en lijkt niet erg groot. Bij ;emeenten zijn tot nu toe |een aanvragen binnenge- omen. In ondernemers agen wordt het onder werp met gemengde gevoe- ;ens ontvangen. Het leeft absoluut niet. Althans hebben geen enkel signaal mtvangen", zegt voorzitter T. Jarteijn van de afdeling leeuws-Vlaanderen van het) NOV. I Het fenomeen avondwinkel is m randstedelijke gedachte. Ik :an dat ook wel begrijpen. In de idstad heb je te maken met _„ge reistijden. Er zijn files, fasen komen pas laat van hun rerk thuis en hebben dan nau- jelijks gelegenheid om bood- ichappen te doen, Dan kan de hoefte aan een avondwinkel uitstaan. Maar hier zijn de af tanden niet groot. Files hebben re niet en de meeste mensen in lagdienst stoppen tussen vier en ijf uur. Tijd genoeg dus om aor zes uur je boodschappen linnen te hebben. En ik denk .ok niet dat het personeel van de inkels hier op zit te wachten", :egt Marteijn. ixperiment )en graadmeter voor de situatie1 Zeeuws-Vlaanderen is volgens Harteijn het experiment van de lbert Heijnvestiging in Terneu- tën om de winkel tot half zeven ipen te houden. Albert Heijn itopte daarmee omdat er nauwe lijks belangstelling voor was. In lostburg daarentegen loopt het irima. „Een goede zaak, wij tur- ren toch een halve procent om- ietverhoging. En niet alleen in iet zomerseizoen, ook 's winters laken de mensen er gebruik ran. Heel dikwijls gaat de laat ste klant bij ons pas om kwart Voor zeven de deur uit. Vanuit de :onsument is er dus zeker be- loefte aan een latere openstel- zegt bedrijfsleider Leon 'leunis van Albert Heijn. fan van Baar, voorzitter van de inkeliersvereniging Oostburg, :an zich niet voorstellen dat laar bij het koperspubliek be- loefte bestaat aan een avond- inkel. Voor de middenstand taan de opbrengsten bovendien iet in verhouding tot de extra tosten. 'Niet rendabel', zegt Van laar. ,In mijn ogen is er bovendien (ets vreemds aan de hand. ivondwinkels zijn een ontwik teling die niet in overeenstem- ling zijn met het gegeven dat de lensen steeds meer vrije tijd rijgen. Dus meer tijd hebben )m hun boodschappen te doen. Vaarom moeten de openingstij len van de winkels dan zo nodig 'orden verruimd?" ïrote steden Hulst leeft het idee van een Avondwinkel helemaal niet, weet foorzitter J. Bosch van de Hui- te Middenstandsvereniging. Lik denk dat er voor zoiets wel- ficht interesse is van bepaalde Vermarkten in grote steden, naar dan zal het ook nog om nkelingen gaan", meent Bosch, lat men er in Hulst niet wild ^an wordt blijkt al uit de huidi- p mogelijkheid om winkels tot half zeven 's avonds open te pouden. Er is in Hulst geen en kele winkelier die daarvan ge- Pruik maakt. Voorzitter J. Boogaard van de Sluise Middenstandsvereniging penkt dat latere openstelling een ""J~ zaak kan zijn. „Wij heb- pen vorige week een ayondmarkt gehad en op diezelfde avond wa- te. de winkels in Sluis nagenoeg h'emaal open. Een succes. Dat tedt het komende dinsdaga vond zeker weer. Waarschijnlijk pan wij ons komend vergader- eizoen buigen over de idee om het /seizoen wekelijks zo'n pondmarkt te houden. Een con- oue avond-openstelling is ook pogelijk, maar dat vereist niet ten de medewerking van alle onkeliers. Ook het personeel Poet zoiets zien zitten". De vlasoogst is in volle gang. De afgelopen, twee weken zijn vlassers en loonbedrijven van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat in de weer geweest om het vlas te plukken. Inmid dels is het meeste vlas wel geplukt. Vlasser A. Mortier uit Sint-Jansteen, voorzit ter van de Nederlandse Vlasserbond, constateert dat het vlas vooral in Oost-Zeeuws-Vlaanderen dit jaar van zeer goede kwaliteit is, met mooie lange stengels. „De afgelo pen weken is het vlas bij zonder snel gegroeid en ge rijpt. We hebben de achter stand die we tijdens het natte voorjaar opliepen ruimschoots ingehaald". Wat de vlassers betreft mo gen er nu best nog een paar flinke buitjes vallen. Het geplukte vlas moet na melijk nog even op het land blijven liggen om de roten. Vocht en wat warm te zijn bij dat proces be langrijke factoren. Op dit moment is de grond warm en in combinatie met een paar onweersbuitjes levert dat een ideale situatie op voor het rootproces. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Terneuzen - De drie Zeeuwse ziekenhuisgroepen hebben met elkaar één Maatschap Apotheek Zeeuwse Zieken huizen opgericht. Doel is het realiseren van een goede en efficiënte farmaceutische voorziening in de ziekenhui zen. Verder willen ze er zorg voor dragen dat de genees middelenbereiding in al haar facetten wordt uitgeoefend. De maatschap wil dat doel onder andere bereiken door bundeling van de inkoop van geneesmidde len en andere apotheekartikelen. Tevens exploiteert men geza menlijk een produktie-afdeling en een geneesmiddelenlaborato rium. Het bestuur van de maatschap bestaat uit voorzitter P. Bouman (Stichting Oosterscheldezieken- huizen), G. Bogaerts (Stichting Streekziekenhuis Walcheren) en P. Rademacher (Stichting Zie- kenhuisgroep Zeeuws-Vlaande ren). J. Harting, Hoofd Apo theek, is als ambtelijk secretaris toegevoegd aan het bestuur. De vorming van deze maatschap heeft geen consequenties voor het personeel, werkzaam in de drie ziekenhuizen. Reeds gerui me tijd bestond er een nauwe vorm van samenwerking tussen de drie ziekenhuisgroepen op dit punt. In eerste instantie is een intentieverklaring opgesteld, waarin de wens tot deze samen werking nader werd uitgewerkt. Nadat voldoende ondersteuning voor het voorstel was verkregen bij medische staven en onderne mingsraden is uiteindelijk, in overleg met de Hoofdinspectie van de Volksgezondheid voor de Geneesmiddelen, gekozen voor de maatschapsvorm. Van onze verslaggever Fijnaart - Vele tonnen drijf- mest zijn gistermorgen in de sloot en op het wegdek van de A59 bij Fijnaart terecht gekomen als gevolg van een gekantelde vrachtwagen, die geladen was met gier. De chauffeur van de vracht wagen raakte bij het onge val licht gewond en is over gebracht naar het zieken huis in Den Bosch. Volgens W. Hazendonk van het Hoogheemraadschap heeft de gier weinig schade aan het milieu aangericht. Cadzand Bad - Wat gisternacht voor een 18-jarige jongeman uit Waddinxveen een romantische nachtwandeling met zijn even- oude vriendin over het strand bij Cadzand Bad moest worden, ein digde in een nachtmerrie. Het paartje kwam op een gege ven moment oog in oog te staan met een paar mannen, bewapend met knuppels. Op dreigende toon eisten ze geld van het tweetal. De jongeman weigerde. Prompt daarop kreeg hij enkele klappen te verwerken. Zijn vriendin overhandigde daarna de belagers een geldbedrag. De aanvallers maakten zich snel uit de voeten. Ze zijn nog spoorloos. (ADVERTENTIE), Onze uitlaten garanderen wij 2 jaar, en banden zelfs hun gehele levensduur. Deze garantie omvat zowel onderdelen als arbeidsloon. In verband mei verhuizing, tijdelijk alleen BREDA- 77LBURGSEWEG 139. TEL. 877510 OOSTERHOUT ABDIS V. THORNSTR. 70. TEL. 57590 De opvang van asielzoekers in het Rooseveltcentrum in Terneuzen heeft een nieuwe status gekregen. De opvang ging in januari van start onder de noemer van pré-op vangcentrum (poe), een soort van tussenstation voor aspirant-asiel zoekers. Zij moesten de hele pro cedure nog doorlopen. Maar het ministerie van WVC constateerde dat dit model niet werkt. Zo kwa men er ook in Terneuzen te veel mensen binnen die van een goed kope vakantie wilden genieten. Het pré-opvangcentrum werd zo doende afgeschaft. Het Roosevelt centrum gaat voortaan door het leven als asielzoekerscentrum. Van onze verslaggever Frank van Cooten Het grote verschil is dat nu in Terneuzen asielzoekers zitten die bijna uitgeprocedeerd zijn. Ze wachten op een verblijfsvergunning, de zogenaamde A-status. Volgens directeur N. Berentsen bestaat zeventig tot tachtig procent van de bewoners in het Roosevelt centrum uit kansrijke asielzoekers, waarvan de kans dus groot is dat ze in Nederland mogen blijven. Volgens directeur Berentsen heeft de nieuwe status niets te maken met de duur van het contract. De Terneuzense gemeenteraad be slist in september of de termijn wordt ver lengd. „De status van asielzoekerscentrum heeft niets te maken met de bestuurlijke beslissing of de termijn wel of niet wordt verlengd. Deze status heeft zeker niet een structureel karakter. We zijn geen regulier asielzoekers centrum zoals in Dronten. Dat centrum heeft een termijn van vele jaren. De status van het centrum in Terneuzen heeft niets te maken met de duur van het contract. We kunnen bijvoorbeeld voor drie maanden een asiel zoekerscentrum zijn. Ondanks de veranderde status kan de gemeenteraad beslissen om de termijn niet te verlengen. Ik hoop en ver wacht dat de termijn wordt verlengd want de landelijke nood is nog steeds hoog." Door de nieuwe status is ook de achtergrond van de bewoners veranderd. In het voormali ge pré-opvangcentrum ging het nog om mensen die de hele procedure moesten door lopen. In het huidige asielzoekerscentrum bestaat zeventig tot tachtig procent van de bewoners uit kansrijke asielzoekers. Asiel zoekers, die in aanmerking komen voor een verblijfsvergunning (de zogenaamde A-sta tus) en dus voor een woning in een Neder landse gemeente. Deze mensen zijn eerst gescreend in een opvangcentrum (oc) voor dat ze in Terneuzen kwamen. In deze eerste opvang zitten de mensen die direct van de landsgrenzen komen. „Het hele fenomeen van poe heeft zes maan den bestaan. Het is een fout model geweest," aldus Berentsen. „Jan en alleman kwam binnen. Onder de aspirant-asielzoekers trof fen we namelijk te veel vakantiegangers aan. Mensen die tien poe's bezochten om een goedkope vakantie te hebben. Alles wordt namelijk betaald. Omdat die mensen nog de hele procedure moesten doorlopen was niets te controleren. Daarom is de zaak van de een op de andere dag afgeschaft. Nu zijn we een asielzoekerscentrum. Bij ons zitten nu de mensen die een goed vluchtverhaal hebben en heel gemotiveerd zijn om in Nederland te blijven. In een opvangcentrum is namelijk al DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1994 DEEL' Vogelwaarde - Ton en Nel van Nimwegen uit Vogelwaarde voeren op een wel heel bijzondere manier strijd voor een schoner milieu. Ze vertalen hun liefde voor de natuur in een educatieve diareeks over het bos en gebruiken kabouters om dit verhaal te slijten. Lees er alles over op pagina C3. Van onze verslaggever Middelburg - De samenwerkende Kamers van Koophandel in Zeeland betreuren het dat in het Regionaal Verkeers- en Vervoersplan geen belangrijkere plaats is ingeruimd voor verbetering van de Midden-Zeelandroute. In die trant wil het dagelijks bestuur van de Kamers van Koophandel althans reageren op dat plan. het kaf van het koren gescheiden. In Terneu zen zitten de mensen in afwachting op een verblijfsvergunning. Ondanks het nieuwe model draagt het Roos eveltcentrum nog de erfenis van het voorma lige poe. „Er zitten nog mensen vanaf het begin. Iedere bewoner wordt momenteel ge hoord door de Immigratie en Naturalisatie dienst in Eindhoven, een afdeling van het minsterie van Justitie. Iedere dag vertrekt uit Terneuzen een bus met 35 bewoners naar' Eindhoven. Eind deze week zijn we leegge- hoord. Binnen tien dagen horen de mensen of ze mogen blijven of dat ze het land uit moeten." Directeur Berentsen denkt overigens nog aan diverse mogelijkheden om beter begrip te krijgen voor de positie van de asielzoeker. Ze denkt erover een boekje uit te geven met persoonlijke verhalen van bewoners. „Iedere asielzoeker heeft zijn eigen verhaal. Er zijn nog altijd Nederlanders die dat kennelijk niet zo zien. Er is iets nodig om meer menselijk inzicht te krijgen. Bijvoorbeeld door middel van een verhaal. Van de drie honderd asielzoekers in het Rooseveltcen trum zijn er 280 met een verhaal waar je kippevel van krijgt. Ik denk dat weinig mensen dat weten." Volgens Berentsen is veel van dat onbegrip te wijten aan een bepaalde angst voor het onbekende. „In de omwonendencommissie horen we wel eens de klacht over asielzoe kers die bloemen uit een tuin snijden. Als een Nederlander dat doet wordt hij daar gelijk op aangesproken door de eigenaar van de tuin. Doet een asielzoeker dat, dan wordt gelijk de politie gebeld. Waarom dat ver schil, vraag ik me af. Je, kunt een asielzoeker ook direct aanspreken. Ze zijn immers ook gewoon mensen." Een van de uitgangspunten van het plan is het autoverkeer in Zeeland terug te dringen. De samenwerkende Kamers van Koophandel hebben daar wel begrip voor, maar vragen ook aandacht voor een keerzijde van de medaille. „Wij willen benadrukken dat optimalisatie van de Midden- Zeelandroute een positieve im puls geeft aan de economische ontwikkeling en derhalve aan de werkgelegenheid in Zeeland." Maar dat is niet de enige reden waarom de kamers vragen om spoed bij verbetering van de route. Ook met het oog op de Van onze correspondent Terneuzen - Een snel uitge voerde diefstal, gevolgd door een snelle vlucht, was voor een jonge Terneuzenaar niet voldoende om uit handen van de politie te blijven. Rond de klok van negen uur gistermorgen verraste hij een 33-jarige marktkoopman uit Kloetinge. De man had zijn koopwaar netjes in een kraam uitgestald op de wekelijkse marktdag van Terneuzen, wach tend op klandizie. Plots zag hij een jongeman langskomen die met een snelle greep twee slaap zakken wegnam. Hij koos al evensnel het hazepad. De Terneuzense politie werd van het voorval op de hoogte gesteld. Om tien voor tien kreeg een surveillancedienst van de politie in de Eerste Verbindingsstraat een jongeman op een fiets die aan het opgegeven signalement voldeed in de gaten. De jonge man werd aangehouden en mee genomen naar het politiebureau. De verdachte was inderdaad de slaapzakkendief. Ook de fiets waarop hij reed was in Terneu zen gestolen. De verdachte heeft nog niet verteld waar de hij de slaapzakken heeft verstopt. verkeersveiligheid is optimalisa tie gewenst. „Verkeersonveilige situaties doen zich op het hele traject voor. Enkele op te lossen knelpunten zijn: de bruggen bij Bruinisse, Kats en Sluiskil, di verse gelijkvloerse aansluitingen bij Bruinisse, Oosterland, Ou- werkerk, Zierikzee en op het traject Sluiskil/Zelzate." Boven dien is ten dele landbouwverkeer toegestaan op de route en ook dat doet, aldus de twee Kamers van Koophandel, afbreuk aan de veiligheid. Een andere kanttekening in'de reactie op het Regionaal Ver keers- en Vervoersplan betreft de verdere uitbouw van de Noord-Zuidverbinding. Dat pro ject is in het plan buiten de boot gevallen. De Kamers van Koop handel pleiten er nadrukkelijk voor het opnieuw op te nemen. Voordat de concept-reactie de deur uit kan is het woord eerst aan de leden van de beide Zeeuwse Kamers van Koophan del. Als die ermee instemmen, gaat de brief naar het algemeen bestuur van de Vervoerregio Zeeland. Dat is een officiële sa menwerking van gemeenten, de provincie, Kamers van Koop handel, vervoersbedrijven en Rijkswaterstaat die het plan heeft opgesteld. Terneuzen - Burgemeester en wethouders van Terneuzen heb ben de leden van de onlangs in het leven geroepen Coördinatie commissie Cultuur benoemd. De leden zijn R. Arends, P. Buit, J. Klein en K. Verlinde die alle vier op persoonlijke titel lid zijn en verder J. Snelders van de Stichting Welzijn Terneuzen, H. Spenkelink van de Stichting Openbare Bibliotheek Terneu zen, Y. Mergler van het Zuid- landtheater en A. Soet van Toonbeeld. De samenstelling van de com missi e kwam tot stand nadat het college een oproep deed met de vraag aan belangstellenden zich te melden. Den Haag (anp) - Bewoners van verzorgingstehuizen in Zeeland zullen naar de belastingrechter moeten stappen om de komende ingezetenenomslag die de Zeeuwse waterschap pen hen willen opleggen aan te vechten. Minister Andriessen heeft als fungerend minister van Verkeer en Waterstaat het verzoek van kamerleden van het Algemeen Oude- renverbond (AOV) van de hand gewezen het bestuur van de Zeeuwse waterschappen ertoe over te halen van deze heffing voor deze groep van bejaarden af te zien. De minister erkent in schriftelijke antwoorden op vragen van het AOV dat het begrip woonruimte in de Waterschapswet niet wordt gedefinieerd. De ingezetenenomslag, die op 1 januari 1995 landelijk wordt ingevoerd, wordt opgelegd per woonruimte. De belastingrechter heeft voor andere belastingregelingen bepaald dat er sprake is van een woonruimte als er essentiële voorzieningen aanwezig zijn. Dat zijn bijvoorbeeld zaken als toilet-, bad- en douchegelegenheid en een keuken. Het zal dus van de feitelijke woonomstandigheden van de bewoners van bejaarden-, verzorgings- en verpleegtehuizen afhangen of er een ingezetenenomslag door het waterschap wordt geheven. De minister meent dat er geen sprake is van een onevenredige aanslag op de koopkracht van de bejaarden. De omslag wordt vastgesteld op een gelijk bedrag per woonruimte. Als de bejaarde de rekening niet kan betalen, bestaat de mogelijkheid kwijtschelding te vragen.

de Stem | 1994 | | pagina 9