ARKT Justitie bestrijdt6asieltoerisme' lOM ND Moord in Algiers schokt Frankrijk ikken Zigeuners herdenken massamoord ANWB-alarmcentrale beleeft drukke tijden Jonge Oosteuropeanen komen vakantie vieren in asielzoekerscentra Avondwinkels mogen voortaan HUIS- Meer banen Neckermann I Thuiszorg komt ioenen te kort milj Chemie-reuzen boeren beter Pastoor boos op Romario Cruijff geloofde nooit in Oranje Zweedse spion meldt zich na zeven jaar Consument draait op voor rekening van Pechiney De 'groene' koel en vriesapparatuur van Siemens Militairen naar Zaïre Winkeliers willen siësta EDAS i 8/8 j ook als I brommer las ion op lef.5 i de dealer die ze at. de krant. ts C60hn»* oevrofifld of aan te blei Even laten horen v.a een Kleintje m De Stem en het komt in orde immers tienduizenden Stem-lezers en lezeressen (een op de dnel lezen uw advertentie omdat zij speciale belangstelling hebben voor onze Kleintjes -rubriek Huisdieren 134e JAARGANG HET WEER Zonnig en heet Gisteren de eerste tropische dag van augustus, vandaag volgt nummer twee. Het wordt een zonovergoten en hete dag met weinig wind. Ook morgen een hete dag. Hulst - Neckermann blijft een I belangrijke werkgever in I Zeeuws-Vlaanderen. Het aantal full-time banen nam in 1993 toe van 458 naar 480,5. Dat staat in het sociaal jaarverslag 1993 van Neckermann. De toename wordt verklaard door de tijdelijk inge zette extra krachten in het kader van de renovatie van de verzend- afdeling in Sint-Jansteen, a ZIE ZEELAND - C2 DE STEM 8"710311"000218" I I I I I DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1994 LOS EXEMPLAAR. MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Nijmegen - Jaarlijks is honderd miljoen gulden extra nodig om het niveau van de thuiszorg op peil te houden. Dat stelt de Lan delijke Vereniging voor Thuis zorg. Nu wordt jaarlijks 3,5 mil jard hieraan besteed. Maar met name de gezinszorg en de wijk verpleging kunnen de behoefte aan zorg nu al niet meer bijbe nen. En die neemt de komende jaren alleen maar toe, aldus de vereniging. Q ZIE BINNENLAND-A3 Amsterdam - De cijfers over het tweede kwartaal van de chemie concerns Akzo Nobel en DSM zijn boven verwachting positief uitgevallen. Akzo kwam met een nettowinst van 288 miljoen voor de dag (33 procent meer) en DSM trok zich op tot 98 miljoen tegen slechts 4 miljoen een jaar eerder. De winstgroei wordt alom gezien als een teken dat het met de economie een stuk beter gaat. ZIE ECONOMIE - A5 Eindhoven Pastoor Boets uit Eindhoven ergert zich mateloos aan Romario. Hij vernam onlangs dat Monica, het dochtertje van Romario in Rio de Janeiro zal worden gedoopt. Ploegmaat Stoitsjkov wordt peetoom. De geestelijke noemt dit uit den bo ze. „Romario's dochterje is op 4 april 1992 in de Theresia-kerk gedoopt," schrijft de pastoor. „En de peetouders staan vermeld in het doopboek van de paro chie." Romario heeft nog niet ge reageerd. Doorwerth - Johan Cruijff heeft nooit geloofd dat Oranje wereld kampioen zou worden. Zelf zou hij de eerste stap al anders gezet hebben. „Met het gevolg dat daarna ook het hele verhaal de andere kant was opgegaan." Nu zat het er van het begin af aan riet in. „De organisatie en de mentaliteit waren niet goed." 8 ZIE SPORT-B1 Stockholm - De bekendste spion van Zweden. Stig Berghng, die in '919 tot levenslang veroordeeld was wegens verraad voor de voormalige Sovjetunie, heeft zich 111 de nacht van dinsdag op woensdag bij de Zweedse politie fiwneld. Hij was zeven jaar voort vluchtig geweest. De geheime po litie van Zweden (Saepo) heeft bevestigd dat zij de spion op het vliegveld Stockholm-Arlanda heeft opgewacht. Van onze verslaggeefster Den Haag - Het ministerie van Justitie gaat met onmid dellijke ingang maatregelen nemen om een eind te maken aan het zogenoemde asieltoe risme. Aanvragen van met name jonge Oosteuropeanen die naar Neder land komen met geen ander doel dan een goedkope vakantie zul len meteen behandeld worden en deze mensen moeten meteen het land weer uit. Deze afspraken zijn vandaag ge maakt in een spoedoverleg tussen Justitie, WVC, de Immigratie en Naturalisatiedienst (IND), de Centrale Opvang Asielzoekers en de vreemdelingendiensten van de politie. 250 aanvragen De maatregelen zijn nodig omdat de COA de laatste veertien dagen 250 aanvragen van jonge Oosteu ropeanen (met name uit Roeme nië en Slowakije) te verwerken kreeg, hetgeen eenvierde is van het totaal aantal aanvragen nor maal per week. Dit leidt tot forse overbezetting van opvangcentra wat ten koste gaat van mensen die wel op goede gronden asiel aanvragen. Volgens V. Holtus, woordvoerder vaij. Justitie, zijn toeristen tame lijk eenvoudig te ontmaskeren omdat ze vaak geen goede argu menten hebben om naar Neder land te komen of zelfs gewoon toegeven dat ze hier niet willen blijven. De vakantiegangers heb ben hier en daar ook al tot over last binnen de centra gezorgd. Volgens Holtus gaat het vooral om rondtrekkende jongeren die zich, meestal in groepen, aanmel den bij de centra. Spanningen „Het is zelfs voorgekomen dat er een bus vol aankwam, de mensen afzette en weer wegreed. Ze ma ken een hoop lawaai, soms drin ken ze te veel. Dat brengt span ning met zich mee binnen de cen tra maar ook in de gemeenten waar ze gevestigd zijn. Het feno meen asieltoerisme doet geen goed aan de maatschappelijke acceptatie die vaak toch al moei lijk verlopen is." Het misbruik is mogelijk omdat iedereen die asiel aanvraagt een zelfde procedure moet volgen. Het duurt minstens enkele weken voor Justitie heeft bepaald of een verzoek terecht is of niet. Al die tijd krijgen de aanvragers onder dak in een van de centra. Dat ver blijf kan zelfs maanden duren omdat tegen een negatieve uit spraak in beroep kan worden ge gaan. Degenen die alleen een goedkope vakantie willen, zijn vaak voor die tijd alweer spooor- loos verdwenen. Als de aanmeldcentra in Rijsber- gen en Zevenaar gaan werken, waarschijnlijk op 1 oktober, zou het probleem opgelost moeten zijn. Daar wordt binnen 24 uur bepaald of een asielzoeker mag blijven of meteen naar het land van herkomst terugmoet. De twee centra hadden al open moeten zijn maar minister Kosto (Justitie) heeft nog een ernstig meningsverschil met de instan ties voor juridische bijstand aan asielzoekers. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Alleen met haar baby treurt een vrouw bij een schoorsteen van het voormalige concentratiekamp Auschwitz. Honderden zigeuners herdachten daar gisteren duizenden doden. Uit heel Europa waren ze naar Auschwitz gekomen, waar de nazi's op 3 augustus 1944 de laatste 3.000 zigeuners in het kamp vermoordden. foto epa Van onze correspondent Vlissingen - De ongeveer 150 miljoen gulden die het alumi- niumbedrijf Pechiney in Vlis- singen-Oost niet hoeft te be talen aan de Delta Nutsbe drijven, moet - tot opluchting van de Zeeuwen - worden op gebracht door alle stroomver bruikers in Nederland. Dat heeft minister Andriessen van Economische Zaken geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Vos van Groen Links. Een arbitragecom missie stelde enkele maanden ge leden Pechiney in het gelijk, toen het Zeeuwse aluminiumbedrijf weigerde om een rekening van ongeveer 150 miljoen gulden aan Deltan te voldoen voor het ver werken van radio-actief afval. Het Zeeuwse nutsbedrijf had die rekening gepresenteerd omdat de kosten van de kerncentrale in Borssele, waarvan Pechiney vrij wel uitsluitend stroom betrekt, steeds hoger uitvielen. Door scherpere milieu-eisen werd met name de verwerking van het af val de laatste jaren veel duurder. Het Franse bedrijf verweet de stroom-leveranciers het radio actief afval 'in goud te willen ver pakken'. De Nederlandse normen zijn aanzienlijk strenger dan in de rest van Europa. Ook omdat Pechiney de elektriciteit toch al spotgoedkoop krijgt, zette Deltan de extra kosten toch op de reke ning. Volgens Pechiney viel de navor dering echter buiten het energie contract dat het bedrijf indertijd had afgesloten. En daarin gaf de arbitragecommissie de Fransen gelijk. Overigens zegt minister Andries sen in zijn antwoorden niet te weten om welke bedragen het precies gaat omdat de uitspraak van de arbitragecommissie niet openbaar is. Wèl gaat de minister ervan uit dat alle stroomgebrui- kers voor de openstaande reke ning moeten opdraaien omdat daarvoor een landelijk verreken systeem geldt. In Zeeland be stond de angst dat het provincia le nutsbedrijf - en dus de Zeeuw en via hun energierekening - zelf zou moeten dokken. De uitspraak betekent ook dat Pechiney tot 1996, wanneer het huidige energiecontract afloopt, niet extra hoeft te betalen voor de verwerking van het kernafval. Den Haag (anp) - Alle gemeenten krijgen vanaf 1 september de mogelijkheid om om op hun grondgebied avondwinkels toe te staan. De gemeenteraad kan daarvoor bij verordening ontheffing verle nen. Per 15.000 inwoners mag er een avondwinkel komen. Ge meenten die minder dan 15.000 inwoners hebben mogen in ieder geval één avondwinkel hebben. De wijziging vloeit voort uit de nieuwe winkelsluitingswet, die al op 1 januari vorig jaar is ingegaan. Het Koninklijk Besluit waar in de regels voor avondverkoop zijn vastgelegd zal binnenkort ge publiceerd worden. Het aantal zon- of feestdagen waarop de winkels open mogen zijn wordt uitgebreid van vier naar acht. Per gemeente kan de ge meenteraad zelf de acht data vaststellen. Zowel voor Sinterklaas als voor Kerstmis zijn vier extra koopavonden mogelijk. Gemeen teraden krijgen ook de mogelijkheid extra vrijstellingen van de reguliere openingstijden te verlenen met het oog op het toerisme en grensoverschrijdend verkeer. ZIE OOK REGIO - DEEL C Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Vijf Fransen zijn gisteren in Algiers vermoord door een para-militair commando. Het gaat om drie gendarmes en twee ambassademedewerkers. Een vierde gendarme raakte gewond. Direct na het bekend worden van de aanslag reisden de ministers Léotard (Defensie) en Juppé (Buitenlandse Zaken) af naar de Algerijnse hoofdstad. Zij eisen dat de buitenlanders in Algerije beter worden beschermd. De aanslag zou het werk zijn van een commando van radicale isla mieten. Deze voeren sinds sep tember vorig jaar een terreurgolf uit onder buitenlanders die in Al gerije wonen en werken. Tot nu toe werden 56 buitenlanders ver- AD VERTE NTIES Energiezuinig en milieuvriendelijk Bel het Siemens Infocentrum: 070-333 25 70/29 30 Siemens. Doordacht en duurzaam moord, van wie 15 Fransen. Volgens kenners van het islami tisch fundamentalisme zijn de terroristen met de aanslag van gisteren een nieuwe strategie be gonnen. Eerst werd met kleine groepjes geopereerd tegen bui tenlanders, die al lange tijd in het land woonden. Het ging vaak om gepensioneerden of winkeliers, maar begin dit jaar werden ook twee Franse geestelijken geëxe cuteerd. De moslimfundamentalisten me nen dat de buitenlanders door in Algerije aanwezig te zijn impli ciet de huidige regering steunen. Deze kwam aan de macht nadat de tweede ronde van de algemene verkiezingen van 1992 was gean nuleerd. Het was vrijwel zeker dat het Islamitisch Reddingsfront (FIS) die verkiezingen zou gaan winnen. Gisteren trok het commando met een autobom de wijk Ain Allah in zuidwest-Algiers binnen. Bedoe ling was om de bom voor een ge bouw te plaatsen, waar ongeveer 70 ambassade-medewerkers wo nen. Het kwam snel tot een treffen met de gendarmes, die de gebou wen bewaakten. Daarbij raakten ook twee ambassademedewer kers betrokken, die werden dood geschoten. In Frankrijk werd bezorgd en vooral ook boos gereageerd. „Het gaat om mensen waarvan wij vin den dat ze in Algerije moesten blijven om Frankrijk te vertegen woordigen," aldus een woord voerster van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het ministerie heeft verder ge vraagd aan alle Fransen die nog in Algerije zijn en waarvan de aanwezigheid niet hoogstnodig is om het land te verlaten. VANDAAG IN DEZE KRANT Een groep van zestig Ne derlandse militairen ver trekt vandaag naar de vluchtelingenkampen in Zaïre. 'Je kan ook vijftig of honderd gulden via de giro overmaken, maar als je de kans krijgt om echt te helpen, dan ga je toch'. zie pagina - a2 Van onze verslaggevers Oostburg/Sluis - Winkeliers aan de kust, maar ook verder in het achterland, zijn in het zomersei zoen voorstander van een Spaan se siësta. De winkels zouden tus sen 14.00 en 16.00 uur dicht moe ten omdat er dan nauwelijks ge winkeld wordt. Die signalen vangt voorzitter T. Marteijn van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen van het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV) de laatste weken steeds vaker op. „Het zijn nu natuurlijk wel erg tropische temperaturen maar je ziet in de zomermaanden 's morgens een toeloop, daarna valt er tot vier uur, half vijf een groot gat. Win keliers hebben in die stille perio de nauwelijks iets om handen. Je zou in deze periode flexibele ope ningstijden moeten hebben." Marteijn beseft tegelijkertijd dat zo'n oplossing bij het personeel op problemen kan stuiten. Het ligt volgens hem al moeilijk als winkeliers hun winkel 's avonds open willen houden. INHOUD 2 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Nu bij aankoop van twee 2-literflessen Coke of Coke light de derde fles gratis. Exclusief bij: Van onze verslaggeefster Breda - De medewerkers van de ANWB Alarmcentrale in Den Haag en die van de zeven steunpunten in de rest van Europa, hebben het bijzonder druk. Het aantal hulpverle ningen is halverwege de zo mervakantie ten opzichte van 1993 met zestien procent ge stegen naar ruim twintigdui zend. Volgens de Alarmcentrale zijn er gewoon meer mensen met vakan tie naar het buitenland. Een an dere verklaring voor de forse stij ging kan ze op dit moment niet geven. M. van Dalen, persvoorlichter van de ANWB Alarmcentrale, zegt dat de vakantiegangers vooral mechanische problemen hebben met auto's, andere ver voermiddelen en caravans. Maar ook het aantal lichamelijke klachten neemt toe. In de maand juli zijn er 25 procent meer hulp vragen op medisch gebied bin nengekomen dan in dezelfde maand vorig jaar. Volgens ANWB-woordvoerder G. van Meijen gaat het dan om allerlei lichamelijke kwalen. Het valt Van Meijen echter op dat ook het aantal psychische klachten toe neemt. In vergelijking met 1993 komt zo'n dertig procent meer mensen voortijdig terug naar Nederland. „Iemand wordt alleen naar Ne derland teruggebracht als hij of zij echt niet meer in staat is op ei gen kracht naar huis terug te ke ren," aldus Van Dalen. De ANWB heeft steunpunten voor Frankrijk, Zwitserland en Italië, Griekenland, Duitsland, Hongarije en twee voor Spanje. Het steunpunt in Oostenrijk is tijdens de zomerperiode gesloten. Het drukste steunpunt bevindt zich in het Franse Lyon. Daar ko men volgens de Alarmcentrale soms duizend telefoontjes per dag binnen. Het aantal hulpver leningen in Frankrijk is met vijf tig procent gestegen, de hoogste score. De oorzaak daarvan is ver moedelijk de totale toename van het aantal vakantiegangers in het land met zo'n 10 procent. De ANWB heeft daarom in Lyon extra mensen ingezet. Van Dalen: „Op dit moment behandelen der tig vaste en tijdelijke krachten de binnenkomende telefoontjes." In het overvolle Spanje worden deze zomer 43 miljoen toeristen verwacht. Het aantal hulpverle ningen steeg daar met twintig procent. Ook Portugal is weer in trek. De ANWB heeft daar te ma ken met 25 procent meer hulp verleningen. In Hongarije begint de hulp die de ANWB Wegenwacht heeft ge geven bij het verbeteren van de Hongaarse wegenwacht vruchten af te werpen. Er worden minder onderdelen naar het land ge stuurd. Verder is er minder vraag naar vervangend vervoer en is het aantal reparatiebegeleidingen door de ANWB verminderd met 45 procent. De technische problemen in de Oostbloklanden worden nu dus sneller verholpen. Woordvoerder Van Meijen constateert echter dat in deze landen de moeilijkhe den op medisch gebied wel stij gen. Steeds meer mensen reizen naar Griekenland, ook per auto. Het steunpunt in Athene ziet dan ook een stijging van 26 procent in de hulpverlening. Ook is het duidelijk dat het steeds gemakkelijker wordt om in het buitenland aan geld te ko men. In juli was het aantal va kantiegangers dat de ANWB om een voorschot heeft gevraagd 17 procent lager dan in juli vorig jaar. De hulpverlening in verre be stemmingen zoals Zuid-Amerika of het Verre Oosten groeit met hetzelfde percentage als het aan tal bezoekers. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. v Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. kwartaal automatisch 84.70 bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- o gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. 8 DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1