Je mag niet zeggen waar het op staat' Ik gaf de spelers altijd het voordeel van de twijfel' succes aamse issingen i is goed van Gent n houdt lang en Lokeren Trainer Frans Körver verloor na zijn ontslag bij WV tien kilo aan gewicht Scheidende arbiter Frans Houben net zo onkreukbaar als Elliot Ness DE STEM SPORT euws KORT en Kritiek AUGUSTUS 1994 B2 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 B3 oys uitgesteld duel tussen Biervliet en avond in Biervliet op het ar zaterdag 6 augustus. Het ater Hoofdplaat en Breskens op begint pas om 19.30 uur. En 0 uur. Dit in verband met de verslag, bezig met het rijden /K in Sicilië, eindigde in de sh in Bioul, op een mooie 'BBELDAM uit Sluiskil werd ekkers-tennistoernooi van TC 11e Tak van de organiserende r succesvol in de C2-poule. D2 17+: eerste ronde: Wim Daneels- Eric Scheele 6-0, 6-1; Johnny Smet- Carlo Maas 6-0, 6-1; Willy de Kra- ker-Paul d'Hooghe walk over De Kraker; Wilfried Stofferis-Frank Otjes walk over Stofferis; Gerrie van de Zalm-Gerrit Hutsman 6-0, 6-0; Jos Heyman-Willy Thans 6-0, 6-1; tweede ronde: Wilfried Stoffe- ris-Willy de Kraker 7-6, 7-.5. DUBBEL D: eerste ronde: Poppe/Terluin- d'Hooghe/Van der Goes walk over Poppe/Terluin; De Schepper/Neyt- Thans/Thans 6-2, 6-2; Dutree/PaU tijn-De Waal/Rompa 6-1, 2-6, 6-4; Van Damme/Van de Voorde-Ber- tram/Stellenaar 6-0, 6-4. VROUWENENKEL C2: Pascalle Tak-Lilian de Jong 6-2, 6-4; Pascalle Tak-Bep van de Vijver 7-5, 6-4; Bep van de Vijver-Loes Eyke 6-1, 6-4 D: eerste ronde: Jette Clement-Syl via Pattijn 7-6, 6-1; tweede jonde: Mattie Harms-Manon Dutree 6-2, 6-1. DUBBEL D: Apecheehea/Boddaert-Van Alem/ Stoelinga 6-0, 6-0. GEMENGDDUBBEL D: eerste ronde: Boddaert/Terluin- De Smit/Heyman 6-4, 6-1. ohn- 6-2; leren- -Otte Ray- 6-1; 6-1; was weggelegd voor de Zeeuws- t Flessentrekkers-tennistoernooi an DOS te Vlissingen. Het is een eldend voor de landelijke rang kan vergaren voor een hogere finale: Barten-Lau 6-0, 6-1. Tot en met 12 jaar: halve finale: Chiel Maranus-Tom Felius 7-5, 6-1; Robin van de Beek-Dennis Bommelijn 7-5, 3-6, 6-3, finale: Van de Beek-Maranus 6-3, 3-6, 6-1 Tot en met 10 jaar: halve finale: Thijs Slagboom-Matthijs Hulster 6-2, 6-4; Victor Walgemoed-Johan van Urk 6-4, 6-7, 7-6; finale: Slagboom-Walgemoed 4-6, 6-2, 7-6 MEISJES ENKEL Tot en met 16 jaar: halve finale: Na- thaly Vinkoert-Danneke Bakker 6-4, 3-6, 6-3; Jessica Bakker-Annemieke Huibregtse 4-6, 6-3, 6-2; finale: Bak- ker-Vinkoert 4-6, 6-3, 6-2. Tot en met 14 jaar: halve finale: Dan- neke Bakker-Ellen van Belzen 6-1, 6-2; Martine Simonse-Esther Goud 6-2, 7-5; finale: Bakker-Simonse 6-0, 6-2. Tot en met 12 jaar: halve finale: Jan tien Bruijnzeel-Vera Molders 3-6, 6-4, 6-4; Kim Dijkstra-Esther Goud 6-0, 6-1; finale: Dijkstra-Bruynzeel 6-1, 6-1. Tot en met 10 jaar: 1. Connie Mölders, 2. Sharon de Witte. DUBBEL JONGENS Tot en met 16 jaar: 1. Otte/Miljoen, 2. Huismans/Huismans Tot en met 14 jaar: halve finale: B- arten/Korstanje-Lijnbach/Guingo 6-1, 4-6, 6-4; Felius/Vogelaar-Heijdene- eijk/Lagerweij 6-3, 6-4; finale: B- arten/Korstanje-Felius/Vogelaar 6-0, 6-1. Tot en met 12 jaar: halve finale: Mara- nus/Felius-Hulster/Laumen 6-2, 6-2; Assel man/De Waal-Siereveld/Smit 6-2, 6-2; finale: Asselman/De Waal- Maranus/Felius 6-4, 7-5. Tot en met 10 jaar: halve finale: Dek ker/Van Urk-Van de Sande/De Vries 6-1, 7-5; Hulster/Nonnekes-Te Boek horst/Goud walk over Hulster/Nonne- kes; Hulster/Nonnekes-Dekker/Vati Urk 7-6, 6-0 DUBBEL MEISJES Tot en met 16 jaar: 1. Vinkoert/Wou- ters, 2. Bakker/Bakker Tot en met 14 jaar: 1. Dijkstra/Malicki, 2. Van Belzen/Van de Haar. Tot en met 12 jaar: halve finale: G- oud/Hoogendoorn-Jansen/Lijnbach 6-2, 4-6, 6-0; Molders/Möld* rs-Platschorre/Zwanenburg 6-0, 4-6, 6-4, finale: Mölders/Mölders-Gou- d/Hoogendoorn 6-4, 6-3. ar ste ~p- ale de tijd naar uit dat Terneuzen een goed d tegen Lokeren zou overhouden. Tot 'elden de Terneuzense voetballers de -p 1-1. kelijk. In de 75e minuut was Danny Otterloo verantwoorde lijk voor het keerpunt van de wedstrijd. Hij bleef maar mek keren over een buitenspel-geval. Iets te veel naar de zin van de scheidsrechter, die hem daarop terecht met een rode kaart be strafte. Het wegsturen van Ot terloo had verregaande gevol gen. Binnen vijftien minuten leg de Lokeren, bij wie eenmalig Oranje-international Marcel Peeper speelt, vijf doelpunten achter doelman De Letter van Terneuzen. Opstelling Terneuzen: De Letter, Otterloo, Hage, Den Dekker. t)e Vries; De Ridder. De Braai, Elias, r- Baumgarte; R. Baumgarte, Van de Hemel. anny en de e ap- wed- kader alver avond 'an de aande boden voet- toe- .'rijdag erloor, Voor mgarte intrek- Hij is sterk vermagerd. Tien kilo, schat hij zelf. Het ontslag bij WV heeft letterlijk aan hem gevre ten. Frans Körver, werke loos. Voor het eerst in zijn leven, voor het eerst in zijn twintigjarige loopbaan als succesvol trainer. Hij weet er geen raad mee. Loopt nog steeds ijsberend door het huis. Ligt nachten wak ker of droomt hardop. Huilt soms het kussen nat. Kan zich maar niet losmaken van het onrecht dat hem is aangedaan. Voelt de vernedering als een dolksteek in zijn hart. Het - eerste - openhartige gesprek met Körver sinds de dag dat hij hoorde dat hij bedankt werd voor zijn bewezen diensten in 'De Koel'. Door Theo Vaessen Roermond - Hij wijst op een rood plekje in zijn gezicht. Een vorm van huiduitslag. „Stress," bekent hij tanden knarsend. „Ze hebben op mijn ziel getrapt." Frans Körver denkt nog iedere dag aan het geen hem bij WV is overko men. Hoopt van zijn gepieker afstand te kunnen nemen als hij op vakantie gaat. Naar Kreta. „Maar als ik straks de foto's weer in de krant zie van de clubs die de training her vatten, en ik nog geen club heb, dan weet ik me geen raad. Ik hoop dat ik dan weer aan de slag ben. Voor mijn part als keeperstrainer. Bij welke club dan ook. Ik wil werken." Hi] maakt de lange en vooral stil le dagen nu stuk met tuinieren in de ochtend en een partijtje tennis in de middag.'Of met een wande ling langs de Maas. Of met een lange fietstocht. Of met kokke rellen in de keuken. In trainings outfit. Alsof hij elk moment het veld wil opstormen. „Ik ben geen type om thuis te zitten. Wil dat ook helemaal niet." Ligt al weken overhoop met zich zelf. En zit met zijn handen in het grijze haar. Ga maar na. Bijna 57 jaar is hij. Wie wil hem- nog? „Ik heb de leeftijd tegen, maar fysiek voel ik me tien jaar jonger. Ik bruis nog van energie, ben nog dezelfde als op de dag dat ik op 1 juni 1974 als trainer bij SK Tong eren aan de slag ging. Voetbal is alles voor me, keihard werken ook en de wil om te winnen is ook nog even groot." Kennissen houden hem voor dat hij geduld moet beoefenen. „Maar ik heb geen geduld." An deren zeggen dat hij een goede naam heeft in het betaalde voet bal. Hij ontvangt nog steeds brieven. Van spelers en sponsors. Ze wen sen hem geluk of bedanken hem voor de twee mooie jaren in Ven- lo. „Leuk, maar wat koop ik er voor? Wat levert het allemaal op?" Twee jaar geleden beëindigde hij, op aandrang van het VW-be- stuur, een contract voor het leven bij Helmond Sport. WV, de vier de Limburgse club die hem om hulp vroeg, kreeg waar voor het salaris van Körver. Werd kam pioen en promoveerde naar de eredivisie. „Daarna heb ik één fout ge maakt. Ik heb geen eisen gesteld ten aanzien van een echte ver sterking van de spelersgroep. Er was geen geld, werd gezegd. En Babangida moest vertrekken om dat hij te veel verdiende ten op zichte van de andere spelers. Dat vond ik lulkoek. WV is, ondanks de komst van Torken, Hassel- baink, Van der Meer en later Hanssen en Vincent, verzwakt de eredivisie binnengestapt. Dat had ik nooit moeten accepteren. In feite was ik geen goede zaken man." Negende verhuizing In december 1993 verhuisde hij met zijn gezin van Helmond naar Roermond. De negende verhui zing. Betrok een nieuwe woning in het Hammerveld, een sjieke nieuw bouwwijk vlak bij de tv-toren en op 100 meter van de Maas, de machtige rivier die hij tijdens de watersnoodramp op het nippertje buiten zijn nieuwe woning wist te houden. Maar goede resultaten van VW hieven het natte onge- ipak op. Tot februari van dit jaar hingen boven De Koel nog geen donkere wolken. „We hadden negentien punten uit negentien wedstrij den. In wezen konden we niet meer degraderen." Maar schor singen en langdurige blessures sloegen een bres in de tot dan hechte eenheid van VW. „De klad kwam erin en ik heb dat niet meer kunnen ombuigen. We Frans Körver kijkt verslagen voor zich uit in zijn tuin. „Ik ben geen type om thuis te zitten. haalden nog maar zes punten. Ik heb toen een bepaald aantal spe lers verweten dat ze te weinig de den voor hun beroep als prof voetballer. Dat ze geen artiest wilden zijn naar het publiek toe. Die opmerkingen werden me kwalijk genomen. En kostten me uiteindelijk de kop. Je mag niet eerlijk zijn, je mag niet zeggen waar het op staat. Dat wordt meestal tegen je gebruikt." Napraten Deelname aan de na-competitie was niet meer te vermijden. En VW verloor meteen de eerste wedstrijd, thuis nog wel tegen Heracles. Körver bleef die avond napraten in de bestuurskamer. „Ik zweer het. Ver na midder nacht legde de voorzitter nog eens zijn arm om mijn schouder en zei; 'Frans, jij kunt er toch niets aan doen'," haalt Körver de dag voor zijn D-Day nog even te rug. „Ik heb nu een paar lessen geleerd. Allereerst dat je moet oppassen als bestuursleden je amicaal beginnen te benaderen. Dan dreigt gevaar. En vervolgens dat vanaf nu iedereen me de bout FOTO VNU kan hachelen. Bij een volgende aanstelling hoor ik wel wat ze met de club willen en vandaar uit moeten ze dan maar handelen. Af en toe kan ik van dennehout eike hout maken, maar niet altijd." Wie in zijn organisatie een rol wil spelen, moet alleen aan voetbal denken. Körvers credo: „Zo gauw je mensen in die organisatie neer zet met andere belangen en voor hen voetbal een bijprodukt is, dan ga je naar de Filistijnen." Ontslag Achttien mei 1994. De dag na He racles, de dag van zijn ontslag. Frans Körver zit in het spelersho me van De Koel de krant te lezen. „Dat was om twee uur in de mid dag. Voordien had nóóit iemand tegen mij gezegd: 'Frans, let op!' Geen voorgesprek, geen nage- sprek. Ik zie plotseling een aantal bestuursleden naar binnen en weer naar buiten lopen. Ik denk: hier wordt dadelijk iemand be graven. Dat bleek ik dus te zijn." Als hij de bestuurskamer binnen stapt, voelt hij prompt aan dat zwaar weer op komst is. Hij ziet alleen gebogen hoofden. „He ren," zeg ik, „ga rechtop zitten, kijk me aan en zeg maar dat ik ontslagen ben." Tien minuten la ter staat hij buiten. En op straat. Volgens het bestuur was zijn ver trouwensrelatie met een aantal spelers verbrok en. „Dat kon ik niet ontkennen. Daarin had voorzitter Vlaminckx gelijk. Maar hij had tevens onge lijk omdat hij me tot de dag van vandaag nooit heeft gevraagd waarom en waardoor die ver trouwensbreuk is ontstaan. Want, zo werd gedacht, met die Körver moet je toch altijd succes hebben. Ik heb echter tijdig sig nalen afgegeven over wat zich met vier man in mijn spelers groep afspeelde. Daarmee werd echter niets gedaan." En dan: „Geloof het of niet, maar weet je waarom ik ben ontslagen? Omdat ik mensen op mijn manier heb proberen aan te zetten tot be tere prestaties." Voor het uitblij ven van die resultaten, voelt hij zich verantwoordelijk. „Per slot van rekening ben ik niet klaar ge komen met bepaalde spelers." Maar van de andere kant maakt hij zich kwaad over het feit dat het bestuur het succes niet heeft gekoesterd. „Heeft zij er alles aan gedaan om VW in de eredivisie te houden? Heeft dit bestuur de juiste leiding en vorming aan het voetbalbedrijf gegeven?" 'Geen wij-gevoel Frans Körver had altijd gedacht dat hem ontslag bespaard zou blijven. Immers, wie zoveel resul taten heeft geboekt, vier clubs heeft teruggebracht naar de ere divisie en twee bekerfinales heeft gespeeld, die heeft onmiskenbaar iets in zijn mars. Maar als hij aan een karwei bij een club begint, moet wat hem betreft vooral het 'wij-gevoel' aanwezig zijn. „Dét," bekent hij, „heb ik in het tweede jaar bij VW voor het eerst in mijn carrière gemist." Vooral het vertrek van manager Wiel Teeuwen ervoer hij als een teleurstelling. „In hem had ik veel vertrouwen. Hij zorgde voor een algemene discipline in het bolwerk VW. Teneinde goed te kunnen functio neren als trainer vind ik het be langrijk dat ik met iemand bin nen de club kan samenwerken. Bij Fortuna was manager Casten- miller mijn praatpaal. Bij Roda JC kon ik prima overweg met Hens Coerver en bij MW met Ni co Jongen. Het is in de jaren negentig niet meer zo dat je als trainer in je eentje de jeugd in goede banen kunt leiden. Ik hou van de jeugd, maar ze moet haar jeugdige ele menten niet verliezen. De jonge ren moeten eerlijk zijn, me in de ogen durven kijken. Niet het ge voel geven dat ik bang moet zijn als ik met mijn rug naar iemand toesta." Hij zegt kapot te gaan als trainer aan een groep mensen die niet met hem wil meedenken. Immers, hij ademt voetbal, denkt voetbal, is voetbal. „Als voetballers ge lukkig met me zijn, is dat het mooiste moment van mijn leven. Voetbal is emotie, hoe je het ook wendt of keert. En als de voetbal ler in zijn hart niet voelt dat hij een beetje artiest is, geen uitstra ling heeft, dan kun je het gewoon vergeten." Körvers persoonlijke instelling sluit hierop naadloos aan. „Als je minder geeft dan je kan, kun je beter niks geven." Vuilniszak Hij weet inmiddels hoe mensen zich voelen die ontslagen zijn. „Als een vuilniszak die op straat wordt gezet." Maar hij benadrukt niet zielig te willen doen. „Er worden elke dag mensen ontsla gen. Daar hoor je niets van. Zij komen niet in de krant. Alleen sportmensen krijgen veel aan dacht als ze worden afgedankt." Het leven is geen boek, heeft hij ervaren. Het leven kent mensen met gevoelens, dromen, verwach tingen. Die van Körver zijn voor een groot deel bewaarheid. „Maar één droom nog niet. Het werken met topmensen. Immers, als het achter de groene tafel niet in orde is, kun je nooit winnen. En moet je als trainer steeds weer rekenschap afleggen voor het fa len van anderen. Winnen is een proces, winilen is een plaats op de ranglijst opeisen die iets uit straalt." Van onze verslaggever Theo Vaessen Maria Hoop - Een overvliegende straal jager knalt als luchtafweergeschut tegen de bosrand van Maria Hoop, waarachter zijn huis sluimert in de zon. Frans Hou ben kijkt niet één keer verstoord naar boven. Hij is al jaren gewend aan het oorverdovende geluid van nabranders. Hij attendeert ons op een kleurenfoto die aan de muur van zijn woonkamer prijkt. In een opvallend mooie lijst. Op die foto wordt hij, Hans Houben zelf, geflankeerd door Ber nard Tapie, de voormalige voorzitter van Olympique Marseille, en Franz Beckenbauer. .,De kiek is gemaakt op het jacht van Tapie, dat, naar ik heb horen zeggen, zes miljoen beeft gekost. Maar pas na de EC-wedstrijd Olympique Marseille-Dinamo Tirana die ik bad geleid. Tapie stelde tijdens dat bezoekje op zijn jacht voor om mij in zijn privévlieg- tuig naar Parijs te brengen. Daar kon ik dan een aansluitende vlucht naar Amsterdam ne men. Dat aanbod heb ik maar afgewimpeld om allerlei suggestieve opmerkingen te ver mijden." Verlokkingen Frans Houben zegt in zijn gehele carrière als scheidsrechter net zo onkreukbaar te zijn ge weest als Elliot Ness, de FBI-man uit de be kende tv-serie "The Untouchables'. De ver lokkingen waren best wel eens groot, maar bij hield het bij normale souvenirs als vlag getjes, speldjes, bekers en foto's. Ze vormen do enige tastbare herinneringen uit zijn 20- jarige loopbaan als arbiter. Op 1 juli kwamen daar nog tal van snuiste rijen bij. Die dag nam de Limburger tijdens oen receptie afscheid van het arbitragewe- reldje. De KNVB geeft geen dispensatie meer. Wie 47 jaar is. moet onverbiddelijk in de scheidsrechters-VUT. Apart Houben wordt nog slechts geconfronteerd met de herinneringen aan een leuke carrière op de grasmat. De draad met zijn verleden knipt hij echter niet helemaal door. Hij blijft arbitercursussen en lezingen geven en zal als waarnemer gaan fungeren bij wedstrijden in bet zuiden. Als toparbiter was Houben apart maar niet Frans Houben trok in zijn carriere slechts vier keer rood. De prent die hij RBC-doelman Van Campenhout voorhield, zorgde - in Roosendaal - voor heel wat opschudding. De Limburger moest onder begeleiding het veld verlaten en de KNVB annuleerde de rode kaart later omdat de doelman ongelukkerigerwijs met de bal in de hand buiten het strafschopgebied was beland.foto de stem/ben steffen bijzonder. Apart omdat hij tot een exclusief groepje behoorde. Niet bijzonder omdat hij vrijwel nooit spectaculair in zijn optreden was. Hij deed zelden spraakmakende uit spraken, joeg niemand tegen zich in het har nas. De keren dat hij over de tong ging zijn op een hand te tellen. „Ik ben twee keer aangepakt in de media over mijn leiding. De eerste keer vier jaar ge leden, na de wedstrijd Feyenoord-PSV. Tij dens het duel, waarin Feyenoord een 1-0- voorsprong had genomen, gaf ik PSV een strafschop omdat ik dacht dat doelman De Goey Romario bij de benen vastpakte toen hij viel. PSV kwam daardoor langszij. Na de wedstrijd zag ik via de tv-beelden dat Roma rio als een stervende zwaan naar de grond was gegaan. De Goey had hem niet aange raakt. 'Houben redt PSV', las hij de volgende dag in diverse kranten. „Ik heb daar weken last van gehad. Kreeg thuis vreemde tele foontjes van Feyenoord-aanhangers. Ik heb in ieder geval daarna gevraagd om even Fey enoord niet meer te fluiten." Op 7 april 1991 speelde NOS-verslaggever Evert ten Napel hem tijdens de wedstrijd PSV-Ajax de zwartepiet toe. „Ten onrechte. Ajax kwam op in de eerste helft een 1-0- voorsprong en begon hinderlijk tijd te rek ken. Ik telde tijd bij en in die extra-tijd maakte PSV de gelijkmaker. Wouters kon bij het verlaten van het veld niet van mij afblij ven. Ik gaf hem geel. Dat werd later door de tuchtcommissie in rood omgezet. In de twee de helft, waarin PSV uitliep naar 4-1, heb ik Roy ook nog van het veld moeten sturen." Daarna liet Ten Napel niets meer heel van Houben. „Het was bij de beesten af. Ik heb me toen openlijk afgevraagd hoever de media kunnen gaan in het afkraken van arbiters. Ten Napel heeft later zijn excuses aangebo den en gezegd dat hij het zo niet had be doeld." Kaarten Houben trok in zijn gehele carrière vier rode kaarten en gemiddeld 40 gele kaarten per seizoen. „De meeste in de eerste divisie. Wel licht omdat daarin de klasse wat minder is." Op het scheldwoord 'klootzak' reageerde hij al lang niet meer. „Alleen hij die bleef door zeuren over een beslissing kreeg een kaart. Maar ik heb de spelers bij veel dubieuze mo menten altijd het voordeel van de twijfel ge geven." Bang gemolesteerd te worden was hij nooit. Immers, wie hem had willen opwachten bij zijn huis in Maria-Hoop, had onderweg zó vaak naar zijn adres moeten vragen dat hij de aandacht op zich had gevestigd. Maiia Hoop, een kerkdorp je dat ligt ingeklemd tus sen Echt en het Duitse Waldfeucht, vind je alleen op gedetailleerde landkaarten. Nee, hij is nooit van het veld moeten vluchten. Wel twee duels tijdens de rust moeten sta ken. De aanleidingen: te dichte mist tijdens de derby MW-Fortuna en een bommelding tij dens de wedstrijd Dordrecht-PSV. „Het sta dion werd ontruimd, een bom werd niet ge vonden. Ik mocht van de politie het duel niet meer hervatten." Ondanks zijn beminnelijke karakter en zijn jarenlange ervaring, las een jeugdige voet baller hem, nog niet zo lang geleden, de le vieten. Houben, toeschouwer bij een jeugd wedstrijd in zijn dorp, werd gevraagd een ar- bitrerende jeugdleider te vervangen die was geveld door een zweepslag. „Nog geen vijf minuten bezig, stapte een voetballertje op me af en snauwde: 'Scheids, de man die jé hebt vervangen, kon er niets van, maar jij bent nóg slechter. Ik denk dat jij nog nooit een wedstrijd hebt gefloten'." Houben kon alleen maar lachen om die op merking. Hij heeft het aantal door hem gelei de wedstrijden tot de laatste dag bijgehou den. De belangrijkste zelfs vastgelegd op maar liefst 30 videobanden. „Ik heb, inclu sief de vriendschappelijke- en bekerwed strijden rond de 1000 duels gearbitreerd. Daarvan 570 in de amateursector en 395 in het betaalde voetbal. Een aantal waarvan ik toch even geschrokken ben." Immers, Houben was een laatbloeier. Pas op zijn 27e kreeg de arbitrage hem in zijn greep. Als leraar aan de MTK-school (voor moeilijk lerende kinderen) in Sittard wist hij dat hij goed met mensen kon omgaan. In 1974 begon hij zijn carrière op de onderste sport van de ladder, in de vierde klasse van de onderafde ling. In 1986 kwam hij op de B-lijst en in 1988 op de A-lijst terecht. In 1989 werd hij FIFA-arbiter. Leidde daarna een groot aan tal EC-wédstrijden, maar geen officiële A- interland. Op zijn 45ste moest hij, vanwege de leeftijdsgrens, de FIFA-badge weer inle veren. Nu dwingt het KNVB-reglement hem te stoppen. Vertrek Houben treurt daar niet over, temeer daar de jongste spelregelwijzigingen het arbitreren er niet gemakkelijker op hebben gemaakt. „Ik heb tijd genoeg gehad om me geestelijk voor te bereiden op mijn vertrek. Alleen vóór mijn laatste duel - de na-competlewedstrijd FC Den Haag-Telstar - heb ik het op mijn hotelkamer even moeilijk gehad. De laatste wedstrijd, dat doet je wel wat." Zijn hond Boy, een 12-jarige boxer, jaren lang zijn trainingsmaatje, zal het afscheid' van zijn baas niet betreuren. „Als ik in het bos ging trainen, was Boy altijd mijn trouwe metgezel. Hij loopt nu op zijn laatste benen. Hij heeft het goed uitgekiend." Vandaar dat Frans Houben nu in zijn eentje aftraint. Op de mountainbike.

de Stem | 1994 | | pagina 9