Milosevic dreigt Bosnische Serviërs GIRO fesr- Alleen rampen voltrekken zich snel in Afrika AKAI VS stationeren troepen bij Haïtiaanse grens Britse legerleiding in opspraak na 'foutje' Hennep-kassen duiken nu ook op in België deStem BUITENLAND Belgrado dringt aan op aanvaarding vredesplan contactgroep j-Senda STOFZUIGER Duitsland voert controles langs [Autobahnen op 'Op een ramp van deze omvang is geen enkele organisatie ingesteld" Opbrengst van actie Ruanda volgens vaste verdeelsleutel Ogata: 'Situatie in Ruanda niet langer hopeloos' BUITENLAND KORT MIN1SET MET CD SPELER Type MX-S20. Muziekvermogen 2x48 Watt. Tuner FM, LW en MW. 40 Voor keurzenders, Dubbel autoreverse cassettedeck met Dolby B ruisonderdrukking. CD speler 32 nummers programmeerbaar. r 2-Weg bass-' 1 m M rHJ-ylj reflex boxen. m Belgrado (afp/rtr/dpa) - De Servische regering in Belgra do heeft gisteren gedreigd alle betrekkingen met de leiders van de Bosnische Serviërs te verbreken als zij het vredes plan van de internationale contactgroep blijven afwijzen. EREO KLEUREN TV MET pELETEKST Type 21 PT 700A. 15 cm FSQ beeldbuis. Omschakelbaar eeldformaat 4:3 en 16:9. On-screen J isplay. Stereo 70 Watt. 60 Voorkeur- lenders. Teletekst 64 pagina's^ I eheugen. Afstands bediening. 0]j IB997- ■PORTABLE KLEUREN TV f MET TELETEKST iType CTV-1407. 37 cm in-line beeldbuis ■Teletekst. 44 Voorkeurzenders. On- I screen display. Klok/timer/sleeptimer. 1 Volledig automatisch zender I zoeksysteem. I Afstandsbediening, \54&r STEREO RADIORECOR DER MET CD SPELER Type AJ-302 LCD. Muziekvermogen 2x12 Watt. Tuner FM, MW en LW. Stereo cassettedeck met CD synchro functie. CD speler. J&er- sW£29f£iH0-r handgreep. Inclusiet toebehoren. President Milosevic van Servië liet in een brief aan de Bosnische Serviërs weten dat zij 'verraad' plegen en 'een misdaad begaan iegen hun eigen mensen'. Volgens het Servische persbu reau Tanjug was Milosevic' brief gericht aan het 'parlement', de •president' en de 'regering' van de zelf uitgeroepen Servische repu bliek in Bosnië. „Als op dit mo ment, als de vrede aan u wordt aangeboden, u zich het recht toeeigent te besluiten over het lot van de Federale Republiek van Joegoslavië (Servië en Montene gro) ontneemt u zich als leiders de mogelijkheid voor verdere sa menwerking met ons," schrijft de Servische president. De Bosnische Serviërs hadden gevraagd om nieuwe onderhan delingen over het vredesplan van de contactgroep. Dit werd echter door alle leden van de groep (de Verenigde Staten, Rusland, Duitsland, Frankrijk en Groot- Brittannië) afgewezen. Zij had den een ja zonder voorwaarden geëist op hun plan voor een opde ling van Bosnië-Herzegowina. i Het 'parlement' van de Bosnische Serviërs zal vanmiddag in Pale bijeenkomen om zich over de si tuatie te beraden, meldde voor zitter Krajisnik. Zowel Londen als Bonn had druk uitgeoefend op Milosevic om zijn invloed aan te wenden om de 3osnisch-Servische leiding op andere gedachten te brengen. I Rusland had gezegd zich te zullen I inspannen voor de opheffing van de sancties tegen Klein-Joegosla- vië. .Ya de afwijzing besloot de inter- nationale contactgroep de sanc ties tegen Klein-Joegoslavië te verscherpen. Volgens de Russi sche gezant Tsjoerkin was dit be sluit paradoxaal, omdat Milose vic het vredesplan wel had geac cepteerd. Tsjoerkin zei dat de strafmaatregelen op termijn kon den worden opgeheven als Bel grado de banden met de Bosni sche Serviërs verbreekt. In Sarajevo besloten de moslims en de Bosnische Serviërs dat de acties van sluipschutters zullen worden opgeschort. Noch over de heropening van de toegangswe gen naar de Bosnische hoofdstad noch over de vrijlating van krijgsgevangenen werd echter een akkoord bereikt. Volgens de Bosnische Serviërs zijn de mos lims op grote schaal bezig wa pens naar Sarajevo te smokkelen. Van onze correspondent Bonn - Dit jaar worden langs de Duitse Autobahnen meer dan 300 verkeerscontroles uitge voerd. Dat is ruim 100.000 con troles méér dan vorig jaar. De Duitse politie is bijzonder at tent op buitenlandse vrachtwa genchauffeurs die te hard rijden. Vooral uit Middenoost-Europa afkomstige truckers moeten voorbereid zijn op verscherpte technische controles. Sinds het «penen van de grenzen heeft de politie geconstateerd dat veel vrachtwagens uit die landen niet voldoen aan de in West-Europa geldende technische- en veilig heidsvoorschriften. Wie te hard rijdt, of in onveilige auto's loopt grote kans om - be halve de gebruikelijke boetes - ookstrafpunten te krijgen. Een Amerikaanse soldaat geeft een Ruandese jongen water te drinken in het Kimumba vluchtelingenkamp nabij Goma. foto VERVOLG VAN VOORPAGINA „En de burgemeester van Goma is niet in staat een crisiscentrum te leiden," schampert desge vraagd een UNHCR-medewer- ker. „Desorganisatie, chaos? In Euro pa hebben ze gemakkelijk praten. We hadden misschien sneller in kunnen grijpen, dat wel. Maar deze ramp voltrok zich in een paar dagen, toen 1,2 miljoen Rua- ndezen Zaïre binnentrokken. Daar was niemand op voorbe reid. Internationaal Was de reac tie traag. Ministers die moesten beslissen waren op vakantie, net als veel hulpverleners. Alleen jul lie minister Pronk was er heel snel bij." De Deen Lasse Norgaard, top man van de internationale fede ratie van het Rode Kruis in Afri ka, reageert fel, op het boze af. „Ja, ik ken die kritiek, de cynici, ook in Nederland, denk ik, staan snel klaar met een oordeel: het is een chaos met al die hulporgani saties, wat zullen wij nog geld ge ven, een bodemloze put. Dat idee weiger ik absoluut te accepteren. Er sterven hier mensen. Er huilen kinderen naast hun dode moeder of omdat ze dagen niet gegeten hebben. Luister naar die kinde ren, kijk ze in de ogen." „Bovendien," voegt hij er nog aan toe, „hebben wij boter op ons hoofd, want wat deed het Westen toen in Ruanda in een paar maanden tijd een half miljoen mensen met hakmessen werden afgeslacht? We keken toe." Met het op gang komen van de gi gantische hulpoperatie voor de Ruandezen in Zaïre, kwam ook de kritiek los. Allerlei elkaar beconcurrerende hulporganisaties zouden maar lukraak van alles invliegen: te veel medicamenten, te weinig voedsel. Dekens en andere goede ren verstuurd door het Neder landse Rode Kruis zijn nog steeds niet op hun plaats van bestem ming, het kamp Kimumba aange komen. Vliegtuigen landen onregelmatig. En hulp verlenen? „Vaak weet niemand wat er in die kisten zit. Dan moeten ze eerst weer kijken, de zaak opslaan en het duurt en het duurt maar. Wat wij elke dag hopen is dat het de volgende dag beter gaat, maar ja, dit is Afrika, dit is Zaïre'." Afgelopen woensdag bouwden 37 Amerikaanse militairen in een paar uur tijd een zoetwaterfa- bnek op in Goma aan de oever van het Kivu-meer. Toen ze be gonnen te produceren, stuurde de Zaïrese overheid alle vluchtelin gen, voor hen was het water be stemd, uit de stad. Het watertransport naar de kam pen liep in het honderd. De be loofde tankwagens uit Duitsland en Amerika zijn nog steeds niet aangekomen. De tankwagens die er wel zijn, lopen tijdens elke rit weer vast in het chaotische ver keer. En uit de kampen blijft maar een noodkreet opstijgen: „Water!" En dan is er de VN, de organisatie van keurige heren in witte airco jeeps. Ze stinken niet naar zweet en hun kleding blijft wonderwel schoon in de stoffige hel die Go ma heet. Ze inspecteren en over leggen, slapen in de enkele hotels die de stad rijk is en hebben 's avonds rustig tijd om te eten, ter wijl afgebeulde hulpverleners in stant-soep lepelen, in tenten sla pen en vijf dagen in hetzelfde t- shirt lopen. Lasse Norgaard van het Rode Kruis: „We houden ons vast aan wat goed gaat. Nogmaals, we zijn niet in Europa. Er is verbetering in de situatie. Neem de cholera- epidemie. Een week geleden stierf 27 procent van het aantal cholera-gevallen, nu nog maar vijf procent, omdat overal in de kampen behandelcentra opgezet zijn." Alleen rampen voltrekken zich snel in Afrika, de rest gaat ter gend langzaam. Een voorbeeld daarvan is de situatie in Goma, de provinciestad in het onttakel de Zaïre. Het vliegveld is te klein. De straten zitten vol gaten en greppels. Elke weg in en rond Goma is een mensenzee, een Kalverstraat, waar zich hulpverleners met au to's, taxi's en trucks luid toete rend doorheen worstelen. De straatverlichting brandt allang niet meer, de electriciteit valt om de haverklap uit, stromend water is er alleen in de vroege morgen en de telefoon werkt ook niet. De Nederlander Herman Uijl, communicatie-expert van het Nederlandse Rode Kruis ter ADVERTENTIES pumenten voorwaarden, 5 die door de Consu- Itenbond zijn opgesteld ikundige bediening lecte service i onze vakbekwame vicedienst Vrijwel alle grote apparaten gratis thuisbezorgd* U koopt bij Mikro-Electro gegarandeerd altijd -""'-41 voor de laagste prijs* Altijd volop parkeer gelegenheid 3° showroommodellen tegen meeneemprijzen. Van onze verslaggeefster Den Haag - „De opbrengst van de nationale actie Ruanda wordt met een vaste verdeelsleutel over de deelnemende hulporganisa ties verspreid. Op die manier komt de hulp zo efficiënt en goed mogelijk aan op de plaats van bestemming," aldus E. de Groot, woordvoerder van de Novib. De negen organisaties Artsen zonder Grenzen, Memisa, Mensen in Nood, Nederlandse Rode Kruis, Novib, Stichting Oecumenische Hulp, Tearfund, Terre des Hommes, Unicef Nederland nemen al tijd deel aan hulpacties. Voor deze gelegenheid heeft Stichting Vluchteling zich ook aangemeld als hulporganisatie voor Ruanda. Het Nederlandse Rode Kruis krijgt van alle organisaties het meeste geld binnen. Ruim zestien procent van het geld dat bin nenkomt op giro 555, gaat naar het Rode Kruis. Tearfund en de Stichting Vluchteling moeten het met heel wat minder doen. De twee krijgen ieder slechts vier procent. „De percentages zijn afhankelijk van de contacten die de organi satie heeft met het rampgebied. Hoe meer een organisatie er kan doen, hoe meer geld er voor haar beschikbaar is." plaatse: „Het probleem is gewoon te massief, te veel voor een mens om te bevatten. Neem een gebied van Apeldoorn tot Venlo, van Antwerpen tot Dordrecht, waar over een breedte van tien kilome ter op allerlei lokaties vluchtelin gen zitten zonder water, zonder wc, uitgeput en dorstig. Dat is zo'n beetje de situatie. Een rampenplan, een crisiscen trum? Hij lacht me bijna uit: „Dat is een echt Nederlandse vraag. Je kunt plannen maken wat je wilt, maar wat ik van iedereen begrijp is dat dit het ergste is wat ze ooit hebben meegemaakt. Op een ramp van deze omvang is geen enkele organisatie ingesteld, zelfs de VN niet." Nog een keer de bodemloze put? Heeft het zin om geld te geven voor de Hutu-vluchtelingen in Zaïre? Want gaan ze wel terug naar Ruanda? De Deense Rode-Kruisman Nor gaard: „Nonsens, de mensen blij ven niet in de kampen. Ze willen naar huis. Ze zijn alleen maar bang omdat er allerlei geruchten verspreid worden door voormali ge Ruandese militairen, maar chiefs van de clans in de kampen hebben mij verteld dat ze willen leven en sterven in hun eigen dorp in Ruanda. Onderschat de waardigheid van dit volk niet. Het zijn goede landbouwers. Ze gaan terug, daar ben ik zeker van." Hij onderbouwt zijn stelling met het voorbeeld van de 300.000 Ru andezen die, onopgemerkt door het oog van de wereld, in oktober 1993 naar Tanzania vluchtten. „Het is nu augustus '94. Bijna een jaar later en er zijn 260.000 van die mensen teruggekeerd. Dege nen die er nog zitten, een restant van 40.000, hebben in Tanzania een nieuw bestaan opgebouwd. Als vluchtelingenprobleem is het een voorbeeld van een vlekkeloze repatriëring. Het woord 'bodemloos' is een cliché geworden als het over Afrika gaat. Toch gebruikt UNHCR-woord- voerder Wilkinson het ook nog een keer: ,;Het is cynisch om vast te stellen, maar de vluchtelingen hulp is de groei-industrie van de jaren negentig. De wereld schijnt een bodemloze voorraad vluchte lingen te produceren." Genève (rtr/dpa/afp) - „De toestand in Ruanda is slecht, maar niet langer hopeloos. Ik heb dat gisteren met eigen ogen vastgesteld." Dit heeft de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties gisteren gezegd in Genève, waar een eendaagse donorconferentie wordt gehouden voor Ruan da. Sadako Ogata vervolgde: „De cholera-epidemie is on der controle omdat er steeds meer water en voedsel be schikbaar komt voor de vluchtelingen in Zaïre". Wel worden de vluchtelingen nu bedreigd door dysenterie. In Genève vergaderden gis teren 40 donorlanden over extra financiën voor het noodprogramma van de Ver enigde Naties. Er werd 750 miljoen gulden aan hulp voor de Ruandese vluchtelingen toegezegd. Maar volgens de VN is de vluchtelingcrisis zo omvang rijk dat dat bedrag nog lang niet voldoende is. „De internationale gemeen schap heeft gul gehandeld,, maar moet denk ik nog een beetje guller zijn," zei het hoofd van de afdeling huma nitaire zaken van de Vere nigde Naties, Peter Hansen. Ondertussen bestaat er ver warring over het aantal do den onder de Ruandese vluchtelingen. Unicef, het kinderfonds van de VN, rep te van meer dan 50.000 do den door uitputting, uitdro ging en epidemieën in twee weken tijd in de vluchtelin genkampen. Maar de UNHCR spreekt van een aanzienlijk lager aantal doden: sinds het be gin van de uittocht van Rua ndezen richting Zaïre half juni zouden in en rond Goma 22.000 vluchtelingen zijn ge storven. In deze actie werken samen: Artsen zonder Grenzen, Memisa, Mensen in Nood, Nederlandse Node Kruis, Novib, Stichting Oecumenische Hulp, Stichting Vluchteling, Tearfund, Terre des Hommes, Unicef Nederland Port-au-Prince (rtr/afp) - De Verenigde Staten hebben een akkoord bereikt met de Domi nicaanse republiek over de stationering van een interna tionale troepenmacht aan de grens met Haïti. Onder de soldaten die moeten toezien op handhaving van het handelsembargo, zijn negentig militairen uit de Verenigde Sta ten, heeft de Amerikaanse am bassade in Haïti bekendgemaakt. Ook soldaten uit de Dominicaan se republiek en andere landen zullen deelnemen aan de ver scherpte controle aan de grens tussen de twee landen op het Ca ribische eiland Hispaniola. Hoewel de benzineprijs sinds de instelling van sancties tegen het militaire bewind in Haïti is ver drievoudigd, blijven benzine en andere brandstoffen ruim voor handen. Het embargo wordt vooral ontdo ken via de grens met de Domini caanse republiek. Het buurland van Haïti weigerde tot nu toe mee te werken aan een verscherpte controle. Vijf Latijnsamerikaanse landen gaan nog een ultieme bemidde lingspoging doen, om een door de Verenigde Staten geleide invasie in Haïti te voorkomen. De VN- Veiligheidsraad aanvaardde zon dag een resolutie die de weg vrij maakt voor een gewapend ingrij pen. De minister van Buitenlandse Zaken van Venezuela, Miguel Burelli Rivas, betoogde dat nog niet alle vreedzame middelen zijn uitgeput. Venezuela zal samen met Brazilië, Mexico, Colombia en Argentinië een commissie op hoog niveau formeren, die zal gaan onderhandelen met het be wind in Haïti. Tot nu toe is Argentinië een van de weinige Latijnsamerikaanse landen die heeft gezegd mee te zullen werken met een invasie. Maandag veroordeelde ook Cuba de voorbereidingen voor een in grijpen. De aartsvijand van Washington in de regio sprak zijn 'meest krachtige veroordeling' uit over de VN-resolutie. Cuba meent dat de Verenigde Staten er alleen op uit zijn hun 'strategische belan gen' in het Caribisch gebied te verdedigen. De situatie op Haïti vormt volgens Havana geen be dreiging voor de vrede en veilig heid, dit in tegenstelling tot de 'concentratie' van Amerikaanse troepen. WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 A4 Door onze correspondent Bob van Huët Londen - De onbedoelde openbaring dat de 77 admiraals, vice-admiraals, veldmaarschalken en generaals van het Britse leger jaarlijks een slordige dertig miljoen opmaken aan huisverbouwingen, luxe meubels en personeel heeft grote verontwaardiging gewekt in Groot-Brittannië. De tot nu toe discrete voordeel tjes van de legertop kwamen aan het licht als gevolg van een vergissing van een griffier van het Lagerhuis. Die las een met de hand geschreven kamer vraag van een Labour-afge- vaardigde verkeerd toen die vroeg om een uitsplitsing van de woonkosten van de legerlei ding. In plaats van een vage opsom ming te geven per 'country' (Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ierland) gaf de grif fier een gedetailleerd verslag per 'county' (graafschap). Voor de goede lezer was het daarna een koud kunstje de individue le admiraals en generaals te identificeren. Zo bleek admiraal Sir Hugo White, belastingvrij, een resi dentie te bewonen ter waarde van anderhalf miljoen gulden. Huishoudelijke hulp, verbete ringen aan zijn historische wo ning en nieuwe meubels kost ten de Britse belastingbetaler vorig jaar ruim zes ton. Colle ga's van Sir Hugo genoten soortgelijke voordelen. Op de lijst extraatjes bevonden zich enige opmerkelijke posten als 150.000 gulden voor een nieuwe kennel en 75.000 gul den voor de nieuwe, dubbele, garage van een commandant. Extra kosten waren gemaakt om deze 'te laten opgaan in het historische decor'. Ruim vier ton werd besteed aan het in richten van het Belgische huis van veldmaarschalk Sir Ri chard Vincent, de hoogste Brit se officier bij de Navo. Het aangename leventje van de legerleiding contrasteert sterk met de recente miljardenbezui nigingen en massa-ontslagen die de lagere rangen hebben getroffen. Menselijk falen oorzaak ongeluk Airbus Parijs - Het neerstorten van een Airbus A-330 tijdens een test vlucht op 1 juli was te wijten aan menselijk falen. Dit staat in een gisteren gepubliceerd rapport van de officiële onderzoekscom missie. Het ongeluk kostte de zevenkoppige bemanning het leven. De bemanning van het toestel was zeer ervaren en had probleem loze testvluchten achter de rug. Ze had waarschijnlijk hierdoor nagelaten overleg vooraf te plegen over de precieze taakverdeling. Hun reacties op de situatie waren mede daardoor 'slordig en te laat'. Het toestel vloog te snel voor de uitvoering van de manoevre en op een een verkeerd ingestelde hoogte. Om het neerstorten te voorkomen had drie tot vier seconden eer der overgeschakeld moeten worden van de automatische piloot naar de niet automatische bediening van het toestel. De beman ning greep pas in toen het al te laat was. Splitsing in leiding van FIS Parijs - Het fundamentalistische Algerijnse Islamitische Red dingsfront (FIS) heeft melding gemaakt van een splitsing in de leiding. Twee 'broeders' die zich hadden uitgesproken voor een fusie met nog radicalere groeperingen, werden uit de twaalfkop pige leiding-in-ballingschap gezet. In een fax deelde het FIS mee dat Anouar Haddam en Ahmed Zaoui niet meer namens het Front het woord mogen voeren. ETA claimt aanslag op generaal Bilbao - De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft de ver antwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag afgelopen vrijdag in Madrid waarbij generaal Francisco Veguillas werd gedood. Veguillas was de 'nummer vier' van het Spaanse ministerie van defensie. Door de explosie van de autobom, tijdens het spitsuur midden in het centrum van Madrid, kwamen in totaal drie men sen om het leven. Euskadi Ta Askatasuna (ETA) onderstreept in een communiqué dat gisteren in het dagblad Egin werd gepubliceerd, 'onze duide lijke vastbeslotenheid de gewapende strijd voort te zetten tegen het Spaanse leger, dat garant staat voor de eenheid van Spanje'. Honderden doden door branden in Polen Warschau - Bij bos- en weidebranden in Polen zijn in een maand tijd 367 mensen om het leven gekomen. Dit heeft de brandweer centrale in Warschau gisteren meegedeeld. Het aantal gewonden bedroeg 1472, onder wie 76 brandweermannen. In totaal werden in juli in Polen 22.129 branden geteld. 'Nog geen gesprekken over Jeruzalem' Jeruzalem - De Israëlische premier Rabin heeft gisteren de eis van voorzitter Arafat van de Palestijnse Nationale Autoriteit (PNA) teruggewezen om nu al te onderhandelen over de status van Jeru zalem. „De onderhandelingen over de definitieve status van Jeru zalem moeten in mei 1996 beginnen," zei Rabin als reactie op een verklaring maandag van Arafat. Rabin refereerde aan een onder handelingsagenda die in het autonomieakkoord is opgenomen. Rabin onderstreepte dat Israël aan zijn positie zal vasthouden dat „Jeruzalem is herenigd onder Israëlische soevereiniteit en de hoofdstad van Israël zal blijven". Jeruzalem veroverde het oost- deel van de stad in 1967 tijdens de Zesdaagse Oorlog en annexeer de het nog in hetzelfde jaar. Arafat benadrukte maandag opnieuw dat Oost-Jeruzalem de hoofdstad van de toekomstige Palestijnse staat moet worden. Brussel (anp) - De hennep-plantages rukken ook op in België. Het staat vast dat zij voornamelijk produceren voor de export naar Nederland, verklaarde gisteren een woordvoerder van de Mechelse recherche (BOB). De rijkswacht wil daarom zo spoedig mogelijk gaan samen werken met de Nederlandse col lega's om een einde te maken aan deze trend. De politie van Mechelen, het Bel gische 'Westland' met een groot aantal groentekassen, kwam vo rige week een netwerk van pro fessionele cannabis-kwekerijen op het spoor. Twee plantages van dit netwerk zijn inmiddels ont manteld en de recherche hoopt via het verhoor van twee hoofd verdachten er meer te achterha len. De twee bedrijven, die tot nu toe zijn ontdekt, hadden niet de om vang van de Nederlandse kweke rijen, waar vaak tienduizenden hennepplanten worden aange troffen. De politie vond donderdag in een verdekte opslagplaats in Lier, dichtbij Antwerpen, 700 exem plaren en eerder in Leest 500 stuks. Maar door de uitzonderlij ke kwaliteit van de cannabis moet het wel degelijk een lucra tieve zaak zijn geweest, meent de zegsman van de Mechelse recher che. Hij schat dat het ruwe mate riaal de producenten zo'n 5500 gulden per kilo heeft opgebracht. De politie heeft echter ook appa ratuur aangetroffen om de winst gevender hasj-olie te winnen uit de planten. Een van de hoofdverdachten, een scheikundige uit Mechelen, was er kennelijk in geslaagd een uit gekiend mestprocede te ontwik kelen, dat zorgde voor enorm grote zaadtrossen en uitstekende 'Belgiëwiet'. „Volgens deskundigen was de 'kwaliteit stukken beter dan van de Nederwiet", aldus de BOB- woordvoerder. Het Belgische onderzoek naar de illegale plantages richt zich in de eerste plaats op het nu ontdekte netwerk, dat zeer professioneel opereerde. Daarbij zal contact worden gezocht met Nederlandse opsporingsdiensten, omdat 'de klandizie zich aan de andere kant van de grens bevindt'. De rijkswacht sluit echter niet uit dat er meer soortgelijke organi saties in de Mechelse regio actief zijn.

de Stem | 1994 | | pagina 5