Geld voor preventie-brochure' D&T tegen vergunning overslag kunstmest it 'Het was vooral een gevecht tegen de tijd' DUIVEN sport Uitspraken rechtbank over criminele winst staan haaks op elkaar Commissielid Sluis wil alternatief voor folder over seksueel geweld: Standpunt ministerie over j komst varkenshouderijen zorgt voor teleurstelling NTE IN BIKINI, 'S PAS ENG!' pESTEM ZEELAND C3 VAN DE JAREN '90 ■KHANDEL o to I fRAAT 24 - HULST JDEL DE BELIE If uw verse vis f'sprodukten ■LIJKS VERSE IWSE MOSSELS idel de Belie Hulst/ |g Krant in de Klas Lesauto rijdt de sloot in bij Bergen op Zoom Politieman was gast op party ex-gedetineerde Zestig jaar 4zoete broodjesin Oostburg Strandvolleybal in Cadzand-Bad 1994 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 jitend 1 e kwaliteit kt 6 Tel. 01140-19637 (inkelcentrum Trefpunt) straat 14,1071DR Amsterdam tel. (020)6647536 \/an onze correspondent 0OStburg - Het lossen dan ivel overladen van vloeibare organische meststoffen, di- verse slibsoorten, varkens en kippendrijfmest vanuit duw bakken in de Handelshaven van Breskens is geen goede Izaak. De Oostburgse fractie Ivan Dorpsbelangen en Toe- jrisme (D&T) heeft zo zijn ■bedenkingen voor het afge- |ven van een vergunning aan |D, Kunst uit Oostburg. De bezwaren uit de partij aan het college van burgemeester en wethouders in een brief, waarin zij schrijven in de toekomst veel klachten te zullen krijgen om trent de te verwachten en reeds aanwezige stankoverlast (opslag van kippenmest). Ook verwacht de partij geluidsoverlast van de vele tankauto's die met het stin kende goedje door de kern Bres kens heen moeten. D&T vertelt in de brief dat voor het lossen van 1 duwbak zeker een zestigtal vrachtauto's nodig zal zijn. Dat alles moet in een tijdsbestek van twee dagen ge lost en vervoerd worden. Het voorstel is dan ook om dit even tueel buiten de kern om te doen. Behalve deze bezwaren vindt D&T dat de activiteiten in de Handelshaven ook nadelige ge volgen zullen hebben voor de directe omgeving. Hierbij moet dan gedacht worden aan de uit breiding van de jachthaven en de komst van het appartementen complex Port Scaldis. Ook zal het lossen van de mest nadelige gevolgen hebben voor de toeris tische waarde van de streek. „De mogelijkheid dat in de toekomst om een of andere reden een overslag dan wel een opslag aan de gerealiseerd zal worden, stemt ons tot nadenken", zo be- luit D&T haar betoog. Evenals D&T uit ook natuurbe schermingsvereniging 'T Duum- pje West Zeeuws Vlaanderen be zwaar tegen mestoverslag in de Handelshaven van Breskens, De natuurbeschermingsvereniging is vooral bang voor een grote concentratie ammoniakemissie op de manier waarop de firma Kunst uit Oostburg de vloeibare organische meststoffen wil over laden. „Een open overslagsysteem is ten stelligste af te raden," schrij ven zij aan het college van Oost burg. Vooral omdat de haven vlakbij de dorpskern gelegen is. 't Duumje vindt daarom dat deze activiteit in een beter uitgeruste industriehaven moet plaats vin den die berekend is op eventuele calamiteiten. Net als D&T doet wordt er op gewezen dat een zestigtal vrachtwagens twee da gen door het vissersdorp zullen heen denderen. In de brief wijst de natuurbe schermingsvereniging nog wel op een ander belangrijk feit. De firma Haumann heeft van de gemeente Oostburg al een ver gunning in de binnenzak zitten voor dezelfde activiteiten. „Op die manier dreigt een onverant woorde ontwikkeling te ont staan." ■Van onze correspondent ISluis - In plaats van 700 gulden uit te geven voor een brochure die bestemd is voor de slachtoffers van sek- jsueel geweld is het misschien beter om 25.000 gulden uit tegeven voor een preventieve brochure. Die kan dan huis laan huis verspreid worden. Dit idee opperde commissielid P. Ploegaert gisteravond in Sluis Kijdens de commissievergadering Van het Samenwerkingsverband fet-Zeeuws-Vlaanderen. Hoeveel slachtoffers zijn er dan wel in het westen," wilde hij van [commissievoorzitter wethouder Oosterling weten. „Als het er naar een stuk of drie zijn, dan jheb je straks een berg folders op (voorraad." was zijn mening. Oosterling moest het antwoord [schuldig blijven over het aantal. Secretaris W. Naessens dacht het jer toch wel meer dan drie zou- |den zijn. Er zou zeker hierover jiavraag gedaan worden. Van- lachter de bestuurstafel werd het [voorstel nog even uitgelegd. De 700 gulden subsidie is een |bijdrage in de totale kosten van gulden. Van dat geld wordt (de brochure 'informatie over de jrechtsgang na seksueel geweld', (aangepast aan de Zeeuws- Iviaamse situatie. De brochure iverd al eerder op Walcheren uitgegeven. De gemeente Ter- Ineuzen draagt zorg voor de ver- Ispreiding. (De commissie kon zich verder vinden in de subsidie voor de (Stichting Vluchtelingenwerk |West-Zeeuws-Vlaanderen. Die krijgt in totaal 63.000 gulden. [Vanuit de commissie werd nog gevraagd of er ook meer gegeven kan worden in bepaalde geval- jlen. Volgens secretaris Naessens lis de subsidie gebonden aan het laantal asielzoekers. Aansluitend vroeg commissielid M. van Dam- me-Mulders in de rondvraag of asielzoekers het inschrijvings geld voor een club terug kunnen krijgen. Omdat dat toch vaak een groot bedrag per jaar is. Voorzitter Oosterling vertelde dat de subsidie binnen de nor men moest blijven en dat er nog geen enkele regeling getroffen was voor de vluchtelingen of asielzoekers. Volgens Van Dam me was het een mooie gelegen heid voor de gemeente om de club een steun in de rug te geven. De voorzitter was van mening dat ook andere geledin gen in de maatschappij in de gaten gehouden moesten worden die ook niet zo veel in de beurs hebben. Uit droom Van Damme vond dat dit pro bleem dermate sterk speelde dat het toch eens bekeken moest worden. Uit die droom werd zij. snel geholpen omdat haar ver teld werd dat het idee al strand de bij de financiële middelen. Naessens vulde hierop aan dat de asielzoekers niet anders be handeld moeten worden dan de bijstandtrekkers. „Die moeten bijvoorbeeld de eigen huur beta len. De asielzoekers krijgen al leen de woning toegewezen en de subsidie komt uit het samenwer kingsverband. Die subsidie doet niet onder dan die voor ande- [Van onze verslaggeefster Steenbergen - J. van Zantvliet, een van de bezwaarmakers tegen de komst van varkenshouderijen naar de polders van Steenbergen, is teleurgesteld in het standpunt van het minis terie van Vrom. WE HELDEN IS DE KRANT NERriENS- Minister Alders heeft niet eens de moeite genomen om op de specifieke Steenbergse situatie te reageren," zegt de Kruislan- der. „Wij hebben eind vorige week een afschrift van de brief gehad, die hij half juni al aan het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft geschreven." In die brief liet minister Alders, mede namens zijn collega Buk man van Landbouw, weten mets aan de varkensinvasie vanuit Oost-Brabant te kunnen doen. De ministers voelen niks voor Van onze verslaggever bergen op Zoom - H.V. uit Steenbergen wilde een paar rijlessen nemen voordat ze na 'ange tijd weer ging autorij den. Ze raakte pardoes ge wond bij een ongeval op de Ao8 bij Bergen op Zoom, gis teren rond vier uur. reed, begeleid door rijinstruc- ew S. van D. van een Halsterse jschool, in de richting Roosen aal Net voor de afrit naar «otel de Wouwse Tol haalde ze rn vrachtauto in. Nadat e weer P de rechterrijstrook was gaan ijden. ontdekte ze dat de auto oor haar wel erg langzaam I Ze remde, wat echter te at door de achteropkomende vrachtwagenchauffeur werd op- Samerkt. De truck ramde de ach- rkant van de leswagen, die de k"hmddSC'100t en Jn s'°°t j' moest met rugklachten wor- fil °PSen°men in het Bergse Renhuis De instructeur kwam de schrik vrij. "e lesauto is total loss,' de ten j ®en Ult Reewijk raakte I e v°orzijde beschadigd. De gzaam rijdende wagen is niet achterhaald. een vestigingsbeleid en denken dat de huidige milieuwetgeving toereikend is om het probleem op te lossen. De colleges van B en W moeten het zelf maar zien te rooien met de middelen die ze hebben, is de opvatting van de bewindslieden. Probleem is echter dat vele be stemmingsplannen verouderd zijn en de mesterijen op grond daarvan niet buiten de poorten kunnen worden gehouden. Bezwaarmaker Van Zantvliet spreekt van een 'afschuifsys teem' vanuit het ministerie en vindt dat Alders er zich al te gemakkelijk vanaf maakt. De Steenbergse wethouder M. Onland van milieu is het daar mee met eens. Ze vindt ingrijpen van het Rijk niet nodig. Ze hecht sterk aan de vrijheid van hande len van de afzonderlijke gemeen ten en acht die ook heel wel in staat de eigen boontjes te dop pen. In Steenbergen zijn veertien aanvragen ingediend voor de op richting van mesterijen, die elk zo'n 7.000 varkens gaan tellen. Vele tientallen omwonenden van Kruisland tot De Heen maakten bezwaar tegen de aanvragen die afkomstig zijn van boeren uit Oost-Brabant. Daar is namelijk geen ruimte meer om de bedrij ven uit te breiden. Toetsing „Wij wachten op dit moment op advies van de Regionale Milieu dienst, die voor ons de bezwaar schriften onderzoekt," zegt On land. „Voor ons is dat veel te veel werk. Na de technische toetsing van de bezwaren volgt nog een juridische toetsing." Ze hoopt op 'een zo spoedig mogelijke afhandeling' van de bezwaarschriften. Een termijn durft ze niet te noemen. Van Zantvliet is van plan B en W tijdens de eerstvolgende com missievergaderingen eens flink aan de tand te voelen over de mesterijproblematiek. Oostburger Michel Jansen maakte deel uit van trio dat zilver pakte op WK koken: Van onze correspondent Oostburg - Michel Jansen koestert zijn zilveren plak. Een brok eremetaal, ver diend tijdens de wereldkam pioenschappen koken in het Noorse Stavanger. De 22-jarige Oostburger maak te deel uit van het Neder landse jeugdteam dat daar achter Denemarken op de tweede plaats beslag wist te leggen. Een Nederlands jeugdteam dat naast de Zeeuws-Vlaming be stond uit de Zwollenaren Gui- do Pot en Rene Vaartjes terwijl Amsterdammer Wynand Vogel de coaching van het drietal voor zijn rekening nam. Rene Vaartjes was verantwoor delijk voor het voorgerecht (een vegetarische salade met basilu- cum vinaigrette), Guido Pot nam het hoofdgerecht (zalm- tournedos met een farce van witvis en een dakje van aard appel) voor zijn rekening ter wijl Michel Jansen verantwoor delijk was voor het toetje wat bestond uit een appeldessert. Jansen: „Het was met name een gevecht tegen de tijd. Een uur voor aanvang kreeg je de Mystery Basket (verrassings- mand) voorgezet waarin de in grediënten lagen voor het drie gangenmenu dat bereid moest worden. Tot op dat moment wisten we niet wat er gemaakt moest worden. Het menu moest een vijfkoppige jury voorgezet worden. Vervolgens kregen we vier uur de tijd om hetzelfde menu voor 35 personen a la carte voor te zetten." Steekproeven „Uit die groep van 35 personen werden dan door de jury steek proeven genomen. Het was dus buffelen geblazen. De tijd speelde een absolute hoofdrol. Wij zaten op de laatste wed strijddag. De latere winnaar Denemarken was toen al aan de beurt geweest. Wellicht was dat voor ons een klein voordeel al moet je het toch zelf doen. Na afloop waren we de coach in cluis totaal leeg. Dan valt de spanning opeens weg. Het is net of je gehele body leeggelo pen is. Dan is het wachten geblazen op de beoordeling." In januari hoorde banketbak- Michel Jansen: 'De tijd. speelde een absolute hoofdrol'. ker Jansen, werkzaam in Huize van Wely in Noordwijk aan Zee, dat hij was uitverkoren om zijn land op het WOCS (World Association of Cookes Societes) in Stavanger te vertegenwoor digen. Jansen volgde een zeven jarige dagopleiding in Ter Groene Poorte in Brugge, liep vervolgens stage in Oostburg, in Gent en in Luxemburg-Stad om na het behalen van zijn diploma in het banketbakken, chocolaterie en ijsbereidmg bij Huize van Wely in Noordwijk aan de slag te gaan. Trainingen „Het was wel verrassend toen mijn werkgever me in januari meedeelde dat ik in het natio nale jeugdteam was geselec teerd. We hebben vervolgens met onze coach Wynand Vogel drie trainingen afgewerkt. Vol ledig nagebootst aan datgene wat ons in Noorwegen te wach ten zou staan. Dat wil zeggen met de verrassingsmand en de tijd die ons ter beschikking stond. Met name de eerste keer in het Brabantse Mierlo vormde die tijd een groot probleem. Vergeet niet dat je met de ploeg eerst moet kijken wat je ter beschikking hebt, vervolgens een menu samenstellen en dan ook nog eens bereiden en dit binnen het uur. We hebben daarna nog twee keer in Zwolle getraind en dan merk ja dat het al wat makkelijker gaat,,. FOTO WIM KOOYMAN In Stavanger was het Neder landse een van de 21 teams die voor het goud ging. Er waren onder meer afvaardigingen uit Thailand, Canada, Rusland. „Een geweldige ervaring. Ook het verblijf in Noorwegen wat vijf dagen duurde. Naast onze voorbereiding hebben we mid dels excursies ook wat van het land gezien. Een schitterende' ervaring", zegt Jansen. Hij blikt nu al voorzichting richting nationaal senioren team. „Hopelijk is onze presta tie niet onopgemerkt gebleven. Ik hoop bij de groep te blijven al wordt de concurrentie als je overstapt naar de senioren ui teraard groter maar deze zilve ren plak nemen ze me in elk geval niet meer af." Van onze verslaggever St. Willebrord - Een lid van het Rucphense poli tieteam is vrijdagavond als genodigde aanwezig geweest op de surprise party voor een ex-gedeti- neerde in de Rico Bar te St. Willebrord. Dat heeft W. de Letter, ope rationeel chef van de Rucp hense politie, gisteren des gevraagd bevestigd. In St. Willebrord deed het gerucht de ronde dat de politieman zelfs als ober op het feest zou hebben rondgelopen. „Dat is niet waar. Hij was er als feestganger," aldus De Letter. Of de politieman hiervoor is berispt, wil zijn chef niet kwijt. „Dat is een zaak tus sen hem en ons. Het is niet de gewoonte om ons perso neelsbeleid met de krant te bespreken," aldus De Let ter. De hoogste baas van de po litieregio Midden- en West- Brabant, korpschef B. Lut- ken, ziet evenmin aanlei ding om zijn Rucphense me dewerker op het matje te roepen. Via zijn woordvoer der laat Lutken weten: „Wij bemoeien ons niet met pri- véfeestjes." Van onze correspondent Oostburg - Oud-bakker F. Scheele uit Oostburg bakt al zestig jaar zoete broodjes voor zijn eega, mevrouw C. Hamelink. Het jubilerende echtpaar vierde het diamen- ten huwelijksfeest gisteren in familiekring F. Scheele, geboren in Zaamslag die deze maand 85 jaar hoopt te worden, kwam als vijfentwintig jarig jongeling met brood aan de deur bij de dominee in Zaam slag. Zij interesse ging uit naar de jonge, knappe dienstbode C Hamehnk. Van het een kwam het ander en het jonge echtpaar trok naar Oostburg om in de Bredestraat een bakkerzaak te beginnen. Uit het huwelijk werden acht kinderen, veertien klein- en vier achterkleinkindren geboren. Tot zijn pensionering op 65-jarige leeftijd runde hij samen met zijn vrouw de bakkerszaak. Zijn zoon heeft de bakkerszaak voortgezet. Het echtpaar trok zich terug in een woning in de Brouwerijstraat tegenover de bakkerszaak. De gezondheid van beiden is redelijk. De heer Scheele is nog verwoed duivenmelker. Onder de naam Scheele zn speelt hij nog mee in de Provinciale wedvluch ten. Met een etentje voor de naaste familie werd het diaman ten huwelijksjubileum gisteren gevierd. Duif W. Geerts wint vlucht uit Soustons Temeuzen - In het inkorfcen- trum Hulst vlogen vanuit Soustons 215 oude duiven. Winnaar werd een duif van W. Geerts uit Hulst mert een snelheid van 1089,07 meter per minuut. 2. O. van Damme, Koewacht, 3. H. Wijnacker, Hengstdijk, 4. Adrie Thijs, Heikant, 5. P. de Koster, Clinge, 6 en 7. J. van de Branden, Clinge, 8 en 9. J. van de Bosch, Hengstdijk, 10. J. van Spaandonck, St.-Jansteen. Doornik Eerste de beste Schoondijke, 118 jonge duiven, 1576,78mpm: I. J. Risseeuw, 2, 3, 5 en 8. A. de Wever, 4. E. de Wever, 6. D. van Houte, 7. Th. de Wever, 9. J. de Poorter, 10. P. Cornelis, 67 oude duiven, 1601,95mpm: 1. E. de Wever, 2. A. Steurrijs en zoon, 3, 4 en 5. J. Huigh. Strijd in Vrede Groede, 190 jonge duiven, 1602,1 lmpm: 1. Mevrouw Buijze, 2 en 3. G. Schautteet, 4. J. van de Wege, 5. A. Beun, 6. C. Verhage, 7. D. Aarnoutse en zoon, 8. Comb. De Zutter, 9. H. Simpelaar, 10. D. Verherbrugge. Recht voor Allen Sluis, 119 jon ge duiven, 1577,72mpm: 1, 5. 6 en 7. P. Pielaet, 2. O. Moesn, 3. J. van de Broeke, 4 en 9. F. Baas en zoon,8. G. Tanghe, 10. H. van Damme. Jonge Maar Moedig Driewegen, 55 jonge duiven, 1512,76mpm: I. F. DEllaert, 2 en 3. J. Mang- nus, 4. J. von Hout, 5. J. Boer man, 33 oude duiven, 1561,79mpm: 1, 4 en 5. J. Boer man, 2. J. von Hout, 3. P. den Hamer. Hoop Biervliet, 242 jonge dui ven, 1604,06mpm: 1. Herman de Dobbelaere, 2 en 3. C. de Regt en zoon, 4. A. en M. von Hout, 5. C. Brevet en zoon, 6. A. Neve, 7. H. de Ruysscher, 8 en 10. H. Neve Jr., 9. I. Versluijs, 49 oude duiven, 1627,24mpm: 1. P. Wee- da, 2 en 3. A. Provoost, 4. M. Deveneijns, 5. A. Pijcke. De Getrouwe Duif Cadzand, 173 oude duiven, 1617,81mpm: 1 en 8. C. Riemens, 2. W. Goos- sen, 3.D. van Kerkhoven, 4, 7 en 9. A. Duininck, 5 en 6. M. de Lijser, 10. J. van de Plasse. De Snelvliegers Oostburg, 269 jonge duiven, 1622,21mpm: 1 en 3. J. de Smet, 2. C. Bron, 4. J. Risseeuw, 5 en 6. J. de Krijger en zoon, 7. W. Matthijs, 8 en 10. R. van Hee, 9. W. Prenen. Nog Sneller Breskens, 276 jon ge duiven, 1614,47mpm: 1, 4 en 7. Comb. Mulken-Mookhoek, 2. A. van Oeffelen, 3 en 5. L. van de Wege, 6. I. van Grol,, 8. H. Mookhoek en zoon, 9. T. Smal- legange, 10. R. de Smit. VZV Hoofdplaat, 288 jonge duiven, 1570,67mpm: 1. A. van de Broecke, 2, 5, 7 en 9. A. Gernaert, 3, 6 en 8. H. Calon, 4. Th. van de Velde, 10. J. Corne lis, 43 oude duiven, 1591,99mpm: 1 A. van de Broecke, 2. Comb. Den Hamer, 3. A. Gernaert, 4. P, de Poorter, 5. H. Calon. De Reisduif Philippine, 275 jonge duiven, 1535,81mpm: 1 en 10. J. de Mul en zoon, 2, 4, 6 en 7. Comb. Rammeloo-Wiskerke, 3. Comb. De Mui-De Grote, 5. T. en W. de Bruijn, 8. W. Clip-' pelaar, 9. J. Harms, 29 oude duiven, 1558,89mpm: 1 Comb. Rammeloo-Wiskerke, 2. Comb. Vermeire-Maarschalk, 3. J. Kornelis. De Eendracht Temeuzen, 383 jonge duiven, 1506,57mpm: 1. Comb. Koch-Riemens, 2. J. Ver- planke, 3 en 4. Comb. Van Eijk- Den Exter, 5. F. den Exter, 6. M. van Waesberge, 7 en 10. A. de Meijer, 8. Comb. Bos-Wes teinde, 9. J. Moes en zoon, 35 oude duiven, 1523,48mpm: 1. P. de Blaeij, 2 en 3. F. van Cleem- putte. De Vrede Sas van Gent, 299 jonge duiven, 1533,80mpm: 1. B. van de Berghe, 2 en 3. E. en L. Breepoel, 4. 6 en 10. Th. van Zeele, 5 en 7. P. Goethals, 8. Comb. Geernaert- Betue, 9. G. Dellaert, 90# oude duiven, 1529,49mpm: 'l en 2. Th. van Zeele, 3. P. Koers, 4. B. van de Berghe, 5 en 8. W. Winne en zoon, 6 en 7. R. van de Berghe, 9. H. Koers, 10. T. Freijser. De Volharding Westdorpe, 84 jonge duiven, 1513,17mpm: 1. P. Baecke, 2, 3 en 8. A. de Krijger, 4 en 6. Ed. de Smet, 5, 7 en 10. René Kwikkelberghe, 9. A. van Paemel, 47 oude dui ven, 1538,18mpm: 1 en 5. Ed. de Smet, 22. René Kwikkelberghe, 3. Comb. Gijsel-Istas, 4. P. Bae cke. Verwachting Axel, 196 jonge duiven, 1514,29mpm: 1 en 8. J. Verschuren, 2, 3 en 10. P. de Poorter, 4. J. Giele, 5. C. de Poorter, 6. R. Herman, 7. D. Dieleman, 9. J. Weesepoel. Nieuw Leven Koewacht, 122 jonge duiven, 1463,94mpm: 1, 3 en 9. J de Kind, 2 en 8. R. de Laruelle, 4. A. Mattens, 5 H. de Bakker, 6. A. de Booy, 7. G. Schalkens, 10. R. van Hijfte. Herleving Kloosterzande, 385 jonge duiven, 1518,72mpm: 1 en 4. R. Mahu, 2. Rudy Voet en zoon, 3 en 10. L. de Waal, 5. R. de Nijs, 6. A. Vercauteren, 7. Rudy van Goethem, 8. Comb. Van Hulst-Pauwels, 9. P. der Weduwe. De Snelle Duif Clinge, 135 jon ge duiven, 1419,03mpm: 1. I. Merckx, 2. L. Willaert, 3. P. Bolsens, 4 en 8. G. de Letter, 5. W. Vergauwen, 6 en 10. Comb. De Smet-Van Kerkhoven, 7. D. van de Bergen, 9. B. van de Branden, 20 oude duiven, 1444,28mpm: 1 en 2. Comb. De Smet-Van Kerkhoven, 3. C. van Landeghem. Door onze redacteur Wippel Houben Breda - De Bredase rechtbank heeft binnen een week twee haaks op elkaar staande uitspraken gedaan over de afroming van criminele winsten. Het diamanten echtpaar. FOTO WIM KOOYMAN In soortgelijke zaken wees zij de vorderingen van de officier van justitie tegen twee inwoners van Tilburg toe voor bedragen van 100.000 en 60.000 gulden en die tegen twee inwoners van Breda voor 45.000 en 17.000 gulden juist af. De toewijzing was opvallend omdat het Openbaar Ministerie in Breda al een aantal keren zijn neus had gestoten bij vorderin gen om verdachten het genoten voordeel te laten terugbetalen. De tegengestelde visies van twee verschillende kamers van de Bredase rechtbank verwoorden precies de discussie in juristen- land over de 'Plukze-wetgeving'. Binnen de rechtspraak bestaan twee meningen over de criminele winsten. De ene volgt de memo rie van toelichting op de 'Pluk ze-wetgeving' dat de vordering niet beheerst mag worden door het draagkrachtbeginsel. Het gaat om het ontnemen van we derrechtelijk verkregen voordeel en niet om het ontnemen van tastbaar vermogen, aldus de me morie. De andere stroming binnen de rechtspraak vindt dat het een strafverzwaring betekent als mensen zonder vermogen toch hun aangetoonde criminele winst moeten afstaan. Als zij niet kunnen betalen, komt er een celstraf voor in de plaats. De rechtbank zit voor het dille- ma dat zij moet inschatten of iemand die zegt dat hij niets meer heeft, zijn geld misschien in het buitenland heeft wegge zet. Persrechter mr. R. Poerink geeft toe dat er sprake is van 'een heikel punt waarover het laatste woord nog niet is ge zegd.' De duidelijkheid moet ko men in hoger beroep, stelt hij. Inmiddels heeft het gerechtshof in Den Bosch in één appèlzaak, in tegenstelling tot wat de Bre dase rechtbank had beslist, ge zegd dat een verdachte van een serie bankovervallen die zei dat hij alle buit had opgemaakt de Staat toch een deel van de vor dering dient te betalen. Dat gebeurde op andere gronden dan de rechtbank had gehan teerd. Het Openbaar Ministerie is van die zaak in cassatie ge daan om absolute duidelijkheid te krijgen. Vorige week nog wees de recht bank in een strafzaak voor hasj- invoer tegen de Bredanaar A. V. en zijn stiefzoon M. L. de vorde ringen af omdat de officier niet had aangetoond dat er iets te halen viel. Bredanaar V. had zijn winst, nam de,rechtbank aan, besteed aan een nieuwe keuken en aan de aanschaf van een auto, zijn stiefzoon L. zou er zijn be lastingschuld mee afbetaald hebben. In principe konden ze wel aangesproken worden voor hun erkende winsten, maar ze hoefden niets te betalen. In deze zaak is het Openbaar Ministerie in beroep gegaan. De Tilburger L. N. en zijn alles ontkennende Venezuelaanse ex- vrouw J. G. zeiden ook dat zij niets meer hadden. In hun von nis zegt de rechtbank dat zij criminelen niet moet aanmoedi gen winsten uit misdaad op te maken door dit soort vorderin gen af te wijzen. De rechtbank veroordeelde het Tilburgse duo voor de invoer per post van zeker twintig kilo co caïne tot vijf jaar celstraf. Tegen beiden was zes jaar geëist. Van onze verslaggever Cadzand - De Zeeuwse Spor traad en de belangengroep Winkelgalerij Cadzand-Bad houden donderdag 11 augus tus een strandvolleybaltoer- nooi in de badplaats. Het toernooi vindt plaats voor de winkelgalerij aan de Boule vard de Wielingen. Er wordt gespeeld met teams van zes personen, op het par keerterrein naast het WV-kan- toor. De voorrondes zijn van 14,00 tot 16.00 uur, de finales worden gespeeld van 19,00 tot 21.00 uur. De beste acht teams uit de kwalificatie nemen aan die finalewedstrijden deel. Deel name is gratis, er zijn leuke prijzen te winnen. Voorinschrijving is mogelijk op het VVV-kantoor in Cadzand- Bad tot donderdag 10 augustus 12.00 uur. Er kunnen maximaal zestien teams deelnemen.

de Stem | 1994 | | pagina 15