Oranjebolwerk wordt gesaneerd DE STEM egenheid Steenkamp verwelkomt 25.000e in zwembad POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER Leeuw toont zijn klauwen in Nieuw Namen UITSLAGEN Na schoonmaakbeurt kan grond weer voor alle doeleinden worden gebruikt Voormalige lts Axel gesloopt articulieren KORTING DE STEM ZEELAND C2 België «Tel. 0032-14 65.58.20 reeks uit de fabriek. Lichtweek in sterrenwacht Brug Middelburg wordt ingekort Extra steun voor winkeliers Bergs Gouvernement Clinge KAARTINGEN SCHIETINGEN K0ERSBAL BOLLINGEN 1994 s, bedankje, jubileum, huwelijk, verloving, g, prestatie, examen, raham, enz. r kolom 1.09 incl. BTW, egel verplicht. Foto of formaat 35 X 40 mm TW. Overige tarieven op Foto's worden niet retourneerd. 6882 of geef uw tekst r plaatsing af bij één van n. Schriftelijke opgaven tend geaccepteerd indien s bekend zijn, ook indien aling bijgevoegd is. ons het recht voor teksten f van redenen te weigeren, tgever klachten bereiken egeven tekst behoudt de et recht voor om de naam htgever bekend te maken. WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 Hulst - Minister J. Alders van Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer heeft de pro vincie toestemming gege ven voor de sanering van het terrein van de voorma lige gasfasbriek op het Oranjebolwerk in Hulst. Gekozen is voor de duurste va riant, waarbij na de schoon maakbeurt de grond weer voor alle doeleinden gebruikt kan worden. Met de sanering is een bedrag gemoeid van 16,5 miljoen gul den, waarvan het rijk 90 procent voor zijn rekening neemt, de gemeente Hulst 7,5 procent en de provincie de resterende 2,5 procent. In Hulst had men er al rekening mee gehouden dat de gemeente voor de klus een dikke miljoen gulden kwijt zou zijn. Het terrein aan het Oranjebol werk is tijdens het bestaan van de gasfabriek, van 1906 tot be gin jaren vijftig, verontreinigd met ammoniak, teerprodukten, benzeen, xyleen, zwavelwater stof en cyaanwaterstof. Behalve op het Oranjebolwerk is ook ver vuiling aangetroffen in de bin nenvest en op het terrein van de voormalige slachterij Picavet, dat is ontstaan na het dempen van een deel van de vest. De vervuiling wordt aan de hand van gegevens uit het gemeente archief van Hulst toegeschreven aan een teerleiding die van de gasfabriek naar de stadsgracht heeft gelopen. De sanering bestaat uit het af graven van 13.600 kubieke meter grond van het Oranjebolwerk en 12.500 kubieke meter grond van het terrein van de voormalige slachterij. Uit de binnenvest moet ook nog eens meer dan 11.000 kubieke meter slib wor den gebaggerd. Verder moet het grondwater in zes jaar tijd wor den gezuiverd van voornamelijk cyanide. Het moet zo schoon worden dat het via het riool kan worden afgevoerd. De grond wordt door een gespecialiseerd bedrijf gereinigd en afgevoerd naar de stortplaats in de Koe- gorspolder. Nu het Rijk zich akkoord heeft verklaard met de verst gaande manier van schoonmaken, gaat de provincie een saneringsplan opstellen. Gehoopt wordt dat het werkelijke schoonmaken in de loop van 1995 kan beginnen. Na de saneringsoperatie is voor de gemeente Hulst de weg vrij om het plan Havenfort helemaal af te ronden. Het is de bedoeling het Oranjebolwerk in zijn oor spronkelijke vorm terug te bren gen, met behoud van parkeermo- gelijkheden. Ook wil de gemeen te het destijds gedempte deel van de binnenvest weer uitgraven, zodat ook de oude vestinggracht zoveel mogelijk in zijn oorspron kelijke toestand wordt terug ge bracht. Hoeven - In de Volkssterrewacht Simon Stevin wordt in de week van 6 tot en met 14 augustus een lichtweek gehouden.- Voor de jeugd van 9 tot en met 13 jaar zijn er net als bij de zwaartekracht-manifestatie, ex- penmenteeruurtjes ingepland. De deelnemers kunnen een eigen regenboog maken, een telescoop nabouwen en werken met spie gels en lenzen. De Volkssterrewacht Simon Ste vin ligt aan de Bovenstraat 89 in Hoeven en is open van dinsdag lot en met zaterdag van 10.00-22.00 uur en op zondag van 10.00-17.00 uur. EDITIE ZEELAND Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Frank van Cooten, Frank Deij, Rein van der Helm, Ton Koomen (sport), Peter Oggel (editiechef), Harold de Puysseleijr. Goes: Klokstraat 1, tel. 01100- «030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin- Geverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140-13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (plv editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, fel. 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers. Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140-13751. Vertegenwoordigers: eddy van den Brande, Marian Verstraeten. Verkoopleider: Harry Muur- mans, tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings- t'jden van overige afdelingen °P pagina A2. 18-5-94 In zwembad De Honte in Kloosterzande nam gisteren de 25.000e bezoeker een verfrissende duik. Het was Manolito Verschraegen uit Vogelwaarde. De gelukkige werd in het zwembad persoonlijk verwelkomd door burgemeester Th. Steenkamp. de beide wethouders B Pauwels en L Mangnus, waarnemend gemeentesecretaris E. de Schepper en het zwembadpersoneel. Als aandenken ontving Manolito Verschraegen uit handen van de burgemeester een boeket bloemeneen badhanddoek en een gratis abonnement voor het zwemseizoen 1995. Nu al kan in Kloosterzande worden gesproken van een geslaagd badseizoen. Het aanhoudende warme weer trekt vele recreanten aan die verkoeling zoeken. Opvallend is dat dit jaar ook veel mensen uit Hulst en vele campingbezoekers gebruik maken van dit openlucht zwembad. foto wim kooyman Van onze verslaggever Axel - Nog even en dan res teert alleen de vergaarde kennis bij oud-leerlingen als bewijs van voortgezet onder wijs in Axel. De slopershamer maakt op dit moment korte metten met de voormalige lts De Weistede aan 'de Crijnssenstraat, een van de drie scholen voor voortgezet on derwijs die Axel rijk was. Er De restanten van de voormalige lts. komt waarschijnlijk een plant soentje voor in de plaats. Eerder al ging de voormalige huishoudschool (lhno) aan de Tuinstraat tegen de grond om plaats te maken voor 20 appar tementen. De toekomst van de leegstaande mavo aan de Roose- veltlaan, ooit in de markt als hoofdkantoor voor de regiopoli tie, is nog onzeker. Onder de sloopresten van de lts ligt het kunstwerk oud-leraar P. Klinkchamers, die inmiddels in Schagen woont. De kunstenaar heeft van de gemeente Axel een paar wekèn de tijd gekregen om een nieuwe locatie voor zijn werk in Axel aan te wijzen. „Gebeurt dat niet dat bepalen wij waar het moet komen staan. foto wim kooyman „We hebben vijf locaties op het oog", zegt H. de Ruijter van de gemeente. De sloop van de lts betekent ook het eind van de ergernis van zo'n honderd omwonenden. De buurt hield eerder dit jaar onder aan voering van L. Slager een hand tekeningactie uit protest tegen de verwaarloosde staat van de gebouwen. Van onze correspondente Nieuw Namen - De barome ter van de Jeugdvakantie- week (JVW) Hulst stijgt. Gis teren deden vanwege het prettige weer heel wat kinde ren mee. In Nieuw Namen draaide de spelen rondom het thema leeuw. In de ochtenduren ging de jeugd op zoek naar een leeuw voor het nieuwe circus. Het dier moest gevangen worden door een aan tal opdrachten te vervullen. Het afwerken van de spelletjes was een spannende en aangename klus. 's Middags bleek dat het circus per ongeluk een laffe leeuw had aangeschaft. De kinderen kon den via spelletjes de leeuw leren hoe hij zich als een echte leeuw moest gedragen. Na een aantal leeuwestreken waren zowel Leo de Leeuw ais de kinderen vol daan maar moe. Een zeephelling opklauteren en touwtrekken met een subtropische temperatuur is een zware opdracht. Gisteren vierden de artiesten in Heikant en Sint Jansteen feest met een levendige playback- show. De winnaars komen vrij dag uit tegen de kampioenen van de andere kernen, 's Avonds werd de jeugd van Graauw en Hulst vergast op een filmvoor- Problemen voor groep drie in de rupsband. stelling, vanavond is er een film voor de kinderen van Sint Jan steen en Heikant in 't Heike in Heikant. Aanvang 19.00 uur. De organisatie van JVW is na twee dagen tevreden. Het ver haal slaat goed in en de jeugd speelt met overtuiging. De op- Van onze correspondent Middelburg - Om te voorko men dat de Sehroebrug in Middelburg, de brug waar over vrijwel al het doorgaan de verkeer die stad binnen komt, bij extreem warm weer niet kan worden gesloten, wordt deze enkele centime ters ingekort. Door het uitzetten van het me taal als gevolg van de hitte is dat de afelopen tijd diverse keren voorgekomen. Tot dusver werd het uitzetten van het metaal te gengegaan door het rijijzer (de metalen rand aan het landhoofd van de brug) nat te houden. Om de talloze automobilisten en toeristen die door Middelburg moeten de kommer en kwel van een file te besparen, wordt het werk 's nachts uitgevoerd. Bergen op Zoom - De zeven winkeliers van Het Gouverne ment in Bergen op Zoom krijgen extra steun van projectontwik kelaar ABN/AMRO, die het win kelcentrum bouwde. Volgens woordvoerster T. Koop manschap zijn er 'naar aanlei ding van geruchten' dat 'enkele winkeliers' er het bijltje bij neer zouden gooien, gesprekken ge weest over de toekomst van het winkelcentrum. „Daaruit is gebleken dat geen van de winkeliers echt wil stop pen," iaat ze desgevraagd weten. Om welke zaken het gaat, wil ze niet zeggen, behalve dan dat Lunchroom Den Ansjovis finan ciële problemen had omdat de vennoten uit elkaar zijn. Volgens Koopmanschap heeft Het Gouvernement aanlooppro blemen. „Net als bijna alle nieu we winkelcentra in Nederland die wij ontwikkeld hebben. Het is heel gebruikelijk om onderne mers in een aanvangsjaar te hel pen." ABN/AMRO denkt daarbij aan het organiseren van extra activi teiten, zoals optredens van bands en clowns. Maar ook is de projectontwikkelaar bereid geld ter beschikking te stellen om advertenties te plaatsen en zo kooplustigen het voormalige mi litair hospitaal binnen te lokken. Van de tien winkelunits staan er nog steeds drie leeg. „Maar," zo laat Koopmanschap hoopvol we ten, „we zijn met een gegadigde in een afrondende onderhande lingsfase. Die wil de twee units aan de kant van de Wouw- sestraat huren." Van de acht kantoorunits staan er nog vijf leeg. De kantoren- markt ligt volgens ABN/AMRO 'volledig stil'. Inbraken Breskens - In de nacht van maandag op dinsdag werd in gebroken in een twaalftal stradhokjes aan de Promenade in Breskens. Nog niet kon worden vastgesteld wat er wordt vermist. Een 40-jarige vrouw uit Philippine deed van het feit gisteren aangifte bij de politie in West-Zeeuws- Vlaanderen. Eveneens werd in dezelfde nacht ingebroken in een strandhokje in Cadzand Bad. De 42-jarige huurder uit Aachen (D) mist een wind scherm. Onder invloed Breskens - Slingerend met zijn personenauto over de Van Zuijenstraat in Breskens rij dend trok een 25-jarige auto mobilist uit Breskens gister morgen vroeg de aandacht van een politie-surveillance. De man werd aangehouden en bij controle bleek dat hij te veel gedronken had. Een ademana lysetest gaf als uitslag 715 microgram alcohol aan per uitgeademde liter lucht. Ruim drie maal het maximum dat is toegestaan en dus werd pro ces-verbaal tegen de man op gemaakt. Diefstal Clinge - In de nacht van maandag op dinsdag is inge broken in een verenigingsge bouw aan de Statenboomweg in Clinge. Vermist worden een hoeveelheid versnaperingen en frisdranken. Een 55-jarige man uit Axel deed hiervan aangifte bij de politie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Vals geld Hulst - In het afgelopen week einde ontving de eigenaar van een winkel aan de gentsestraat in Hulst een bankbiljet van honderd gulden dat vals bleek te zijn. Naar de herkomst van het bankbiljet zal door de po litie een onderzoek worden in gesteld. Koj j-staartbotsing Hengstdijk - Bij een kop- staartbotsing op de Hengst- dijksestraat werd gistermor gen een personenauto be stuurd door een 20-jarige man uit Kloosterzande zwaar be schadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De 20-jarige bestuurder be merkte te laat dat een voor hem rijdende vrachtauto, be stuurd door een 57-jarige man uit Tilburg, op een gegeven moment zijn voertuig afremde en botste er tegen aan. Daarbij liep de vrachtauto lichte scha de op. Woninginbraak Terneuzen - Gisternacht is in gebroken in een woning aan de Vondelstraat in Terneuzen. De 46-jarige bewoonster, die hiervan aangifte deed bij de politie in haar woonplaats, mist een aantal persoonlijke bescheiden. Tegen de lamp Zaamslag - Gistermorgen om streeks half zes liep een 54-jarige automobilist uit Kloosterzande tegen de lamp toen hij op rijksweg N61 nabij Zaamslag door de politie werd aangehouden. Een ademanaly setest werd afgenomen en gaf als uitslag 340 microgram al cohol aan per uitgeademde li ter lucht. De man kreeg een transactie aangeboden tot be taling van een boete van 320 gulden. Hoofdwond Zaamslag - Bij een eenzijdig verkeersongeval werd gister nacht een 49-jarige vrouw uit Terneuzen gewond en moest met letsel aan het hoofd wor den opgenomen in het streek ziekenhuis De Honte in Ter neuzen. De vrouw fietste over de Reuzenhoeksedijk en raak te op een gegeven moment door onbekende oorzaak de macht over het stuur van haar rijwiel kwijt, waarna ze op het wegdek viel. Zwaar letsel Serooskerke - Bij een ver keersongeval op de Kadetweg in Serooskerke werd gister morgen een 25-jarige man uit Souburg gewond. Met zwaar letsel aan beide benen is de man overgebracht naar het streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Het slachtoffer reed met zijn personenauto over de Kadetweg en kwam tijdens het passeren met een uit tegenovergestelde richting komende trekker met oplegger met dit voertuig zijdelings in aanraking. Daarbij ging de trekker met oplegger rond tol len en drukte de personenauto van de rijweg. HENGELEN - De Clingse Hengelaarsvereniging houdt vrijdag een vrije wedstrijd voor leden op de Zestigvoet- kreek op de bruggen aan de dijk. De wedstrijd duurt van 18.00 tot 21.00 uur. OSSENISSE - De Jachthoorn, 14 uur, kaar ting. PAAL -Veronica, 14.30 uur, vakantie- schieting. ST.-JANSTEEN -Café 't Centrum, 13.30 uur. schieting voor bejaarden. WALSOORDEN - Café rue du Nord, 19.30 uur, palingschieting. SLUISKIL - Het Meulengat, KBO, 13.30 uur, kaarting. foto wim kooyman komst ligt iets onder deze van vorig jaar maar kan in de ko mende dagen nog ruimschoots goed gemaakt worden. Hulst - Zaal De Blaauwe Hoeve, 54 personen. Bieden: 1. F. Pies- sens, 2. J. van Remortel, 3 A. Boone. Stand kampioenschap: 1. C. Boone, 2. G. Gijsel, 3. M Blom- maert-de Block. St.-Jansteen - Zaal De Kroon, 27 personen. Bieden: 1. A. Vonk, 2. E. van Winkel, 3. D. Reyers Jokeren: 1. E. de Smit, 2. B. Esseling, 3. F. Buys Sas van Gent - Zaal De Roselaer, dertig personen. Bieden: 1 A Destombes, 2. A de la Ruelle, 3. C. Smit. Jokeren: 1. mevrouw Van de Velde, 2. mevrouw De Wit, 3. me vrouw Saeye. Hulst - Zaal De Lieve, 27 perso nen. Bieden: 1. Th. Kint, 2. me vrouw Lernout, 3. R. de Kort. St.-Jansteen - Zaal Den Ouden Arend, dertig personen. Bieden: 1 P. Ras, 2. A. de Bruyn, 3. A. de Bruyn. Jokeren: 1. R de Vos, 2. mevrouw De Bruyn, 3. A. van Vooren. Clinge - Zaal De Gouden Kroon, 25 personen Bieden: 1. F Pies- sens, 2. M. de Block, 3. A. de Bruyn. Jokeren: I J. Verbrugge, 2. mevrouw Rottier, 3. mevrouw De Lee. Kloosterzande - Zaal De Reizende Man, 32 personen. Bieden: 1 P. Pauwels, 2 mevrouw De Waal- Baart, 3. R. Verschuren. Jokeren: 1. mevrouw Verschuren, 2. me vrouw Hendrikx, 3. mevrouw De Poorter. Koewacht - Zaal De lange Akkers, twintig personen. Bieden 1. A de Vlieger, 2. A. Martens, 3. J. Mar tens. Hulst - Zaal De Kroon, 44 perso nen Bieden 1. A. de Bruyn, 2. Th. de Vet, 3. C Hermans Jokeren: 1. M. Taalman, 2. M. Rietjes, 3. R. de Vos, Hoek - Camping De Braakman, 53 personen Bieden: 1 G. de Deyn, 2. G. Baart, 3. J Hermes. Jokeren 1 L. de Ruyter, 2. D. van Beckem, 3. H. de Smit. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, 28 personen. Bieden: 1. mevrouw Lu- casse, 2. mevrouw Reyers, 3. L. van Goethem. Jokeren: 1. me vrouw Claassens, 2. mevrouw De Waal, 3. mevrouw Hamelink. Hengstdijk - Camping De Vogel, 62 personen. Bieden 1 J. van Oostende, 2. F. Verhelst, 3. E. Bogaert. Jokeren: 1 mevrouw Martinu, 2. mevrouw Long, 3. me vrouw Hoek St.-Jansteen - Zaal De Kroon, 22 personen. Bieden: 1. mevrouw De Bruyn, 2. P. Valent, 3. A. van Dorselaar. Jokeren: 1. M. Ferket, 2. R. de Vos, 3. F. Esseling. Hengstdijk - Camping De Vogel, 62 personen. Bieden: 1. mevrouw Van Goethem, 2. mevrouw De Deyn, 3. F Hendriks. Jokeren 1. mevrouw Zwaan, 2. J. van de Bos- se, 3. F. Kooistra. Hoek - Camping De Braakman, 56 personen. Bieden: 1. J van Oos tende, 2. G. de Deyn, 3. P. Guite- ma. Jokeren: 1. G. Maanhamer, 2. mevrouw Patijn, 3. J. van de Stra- te. Lamswaarde - Zaal De Vier Jaar getijden, 23 schutters. Hoge vogel: A. Tilleman, eerste zij vogel F de Meyer, tweede zij vogel B Ver schoten, grootste aantal (7): J. Ge daan. Zuiddorpe - St.-Sebastiaan. 45 schutters. Eerste hoge vogel: W Ongenae, tweede hoge en eerste zij vogel, mevrouw Nijskens, twee de zijvogel: E. van Pottelbergen, derde zijvogel: E Verschragen, vierde zij vogel: W de Vrieze Hulst - Zaal De Blaauwe Hoeve, 23 schutters. Hoge vogel A. Diele- man, eerste zijvogel: A. Cocqheyt, tweede zijvogel en grootste aantal (6): R. Bogaert. Koewacht - Zaal 't Hoekske, 31 schutters. Hoge vogel: J. van Mee- len, eerste zijvogel. Th. de Caluwé, tweede zij vogel: J van Kerkhoven, grootste aantal (3); J. Suy. Lamswaarde - Zaal De Lamsoren, 33 schutters. Eerste hoge vogel: R. Verschoten, tweede hoge vogel: E. Roels, eerste zijvogel: W. Buyse, tweede zij vogel. G van Driessen, grootste aantal (6). Th Boon. Ossenisse - Camping Mussenist, 22 schutters Hoge vogel. O. de Bruyn, eerste zij vogel M van Hooywegen, tweede zivjogel: S. Maas, grootste aantal (6). A Maas. Hulst - Zaal De Kroon, zestien schutters. Hoge vogel: P. van Kerkhoven, eerste zij vogel: M. Suy, tweede zi]vogel: W. van Hoe- ke, grootste aantal (6): M. Louren- sen. Ossenisse - Campign De Zee meeuw, 28 schutters. Hoge vogel. F. Triton, eerste zijvogel en groot ste aantal (6) O. Steels, tweede zij vogel: R. Kant. Koewacht Zaal 't Hoekske, 31 schutters. Hoge vogel A. van Goethem, eerste zijvogel: E Fie- rens, tweede zijvogel: E. de Waal, grootste aantal (4) A. Jonkers Terneuzen - De Westerschelde, 34 schutters. Eerste hoge vogel: A. Aper, tweede hoge vogel. J Brug- geman, eerste en tweede zij vogel: E. Uyterdaele, derde zijvogel. J. Verberkmoes, vierde zijvogel: L Vermeulen. Zuiddorpe - Zaal Gemeentehuis,' negentien schutters. Hoge en eer ste zijvogel: M. Suy, tweede zijvo gel: P. Caluwé, grootste aantal (5): P van Geenen. Hulst - Zaal De Kroon, 22 schut ters. Beide hoge vogel: J van Kerkhoven, eerste zij vogel: A. de Waal, tweede zij vogel: J. Dobbe laar, derde zijvogel R. de Waal, grootste aantal (6): R. de Guyte- naere. Koewacht - Zaal 't Hoekske, vijf tig schutters. Eerste hoge vogel: F. Martens, tweede hoge vogel: M. van Dam, eerste zijvogel A de Kort, tweede zijvogel: A. Goos- sens, grootste aantal (4): T. van de Casteel. Ossenisse - Camping Mussenist, dertig schutters. Hoge vogel en grootste aantal (4): A. Maas, beide zijvogels. A. Schalkens. Lamswaarde - Zaal De Lamsoren, 22 schutters. Hoge vogel: L van Eekhout, beide zij vogels E. Huls hout, grotoste aantal (4): Th. Boon. Hulst - De Batavieren, 36 schut ters. Eerste hoge vogel: W Jacobs, tweede hoge vogel: J. Saman, eer ste zijvogel J. van de Walle, twee de zij vogel: K de Waal, derde zijvogel: G. de Caluwé, vierde zij vogel: P de Waal. Westdorpe - Zaal Concordia, ne gentien personen. Mat 1: 1. O. de Kever/A. de Pachter, 2. E D'Hae- ns/M. Goethals. Mat 2: 1. A. de Smet/A. Janssens, 2. R. Spuessens. Sas van Gent - Zaal De Roselaer, tien personen 1. A Vervaet, 2. P de Bruyn, 3. A de Kort Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, twaalf personen. 1 M. Radema- kei-s-de Maat/R. de Waal-Cam- been, 2. A. Rottier/R. Reyns-de Kort, 3. J, Schrauwen/A. Mannae- rt Ossenisse - Camping Mussenist, 49 personen Hoge vogel. S de Stae- len, rechter zijvogel. S. Maas, lin ker zijvogel en grootste aantal (6): S. Croquet. Hengstdijk - Camping De Vogel, 37 personen. Hoge vogel A. Voogt, rechter zijvogel: P. van Drongelen, linker zij vogel mevrouw Van Do r- selaer, grootste aantal (5): J. Sturms. Ossenisse - Camping Mussenist, 45 personen. Hoge vogel. J van Acker, linker zijvogel: T. Perdaan, linker zij vogel: R. de Stalen, groot ste aantal (6): A. Maas.

de Stem | 1994 | | pagina 13