DEN Kinderopvang wordt te duur DE STEM (.LFORT Twee maal te hard, dus dubbele boete Noodopvang Lindenhof is stuk van Zuiddorpe Door verminderen van subsidie krijgt opvang voor velen elitair karakter Stok achter de deur helpt de reclassering 98 Subtropisch carnaval op De Vogel in Hengstdijk mm TLA VOORDELIG KENBOETIEK EEN GOEDE ZAAK Studenten 'Antonio Gelati' schept nog eens op Nederlands op bezoek jin Hulst I Van onze correspondente Directeur: 'Werk verandert niet veel' Zeeland WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 DEEL Tot en met 27 augustus krijgt u bij Torro een gratis Kortingsmunt bij uw boodschappen*. Tegen f inlevering van deze munt krijgt u een topprodukt voor de halve prijs. •bij minimale besteding van flO,- |rend naoer Unicura desinfectie- depper. navulling 50 stuks ftï lt=3( BenBits. in de smaken: peppermint, icemints, coolmint of mentholmint, 3-pack Nieuw: Infasil deospray. Dermatologisch getest, 125 ml -«tv Silan wasverzachter. navul 500 ml fO> in 3 verschillende [(flt geuren E SLAGER. GYROS VLEES 1000 gram d -HkriT L-3I-O3 Es Vieux Is [rgh Kersenbrandewijn pellestraat 21 Sluis tel. 01178 - 61801 I Van onze verslaggever Temeuzen - Niet één, maar twee keer achter elkaar werd vrachtwagenchauffeur J.S. uit Breskens vorig jaar be trapt op te hard rijden. Op de heenweg naar zijn werk reed hij met 88 kilometer door Nummer Een en op de terug- g haalde hij nagenoeg de- I zelfde snelheid. Voor officier van justitie Mos Johma Greenworld rauwkost salades. rj;'keuze uit 6 soorten, j Bakje 200 gram was het gisteren in Terneuzen aanleiding om dan ook een dub bele boete te eisen. Hij vroeg respectievelijk 455 en 280 gul den. Omdat S. in het verleden al eens vaker op te hard rijden was betrapt, eiste de officier boven dien een voorwaardelijke rijont zegging van vier maanden, met een proeftijd van 2 jaar. Kanton rechter Galema nam dit onver kort over. De zitting van de kantonrechter werd gekenmerkt door gelijk waardige snelheidsovertredin gen. Landbouwer C.B. uit Bres kens had op 22 januari van dit jaar in Groede 82 kilometer ge reden, terwijl hij slechts 50 mocht. Hij vertelde dat hij op weg was om de dieren op de boerderij van een neef te verzor gen, terwijl die op wintersport was. „U bent dus de dupe van de luxe van uw neef", concludeerde Mos, maar B. nam de verant woordelijkheid geheel op zich. Een boete van 385 gulden en een ■voorwaardelijk rijverbod van vier maanden waren zijn deel. Met het oog op eerdere overtre dingen waarschuwde Mos hem alvast dat hij bij een volgende keer zijn rijbewijs onherroepe lijk kwijt is. Als de vleesgeworden yup hoor de artsenbezoeker J.N. uit Oisterwijk zijn zaak voordragen. Hij had in december 1993 te hard gereden over de Lange He renstraat in Schoondijke: 84 in plaats van 50. Hij legde uit dat hij haast'had om de veerboot in Breskens te halen, maar dat dit in de toekomst niet meer zou voorkomen. Hij had nu een green-point telefoon aangeschaft en zou het in het vervolg aan zijn klanten laten weten, als hij niet op tijd op een afspraak kon zijn. Galema vertaalde dit voornemen in een kortere, voorwaardelijke rijontzegging dan was geëist, na melijk drie in plaats van vier maanden. De boete van 410 gul den die was gevraagd, hand haafde hij. ■Hulst - De deelnemers aan de (zomercursus Nederlandse ■Taal en Cultuur aan de uni- Iversiteit in Gent bezoeken 11 [augustus de vestingstad (Hulst. IDe cursus wordt in opdracht van (het departement Onderwijs ge lgeven aan universiteitsstudenten [uit Europese landen met een Ro- [maanse taal die Nederlands als (hoofd- of bijvak studeren. ■De cursus duurt drie weken en ■de deelnemers krijgen naast de (taallessen ook veel informatie (over het dagelijkse leven en de |cultuur ic de Nederlanden: De Vlaamse steden worden bezocht en ook staan bezoeken aan con certen, theatervoorstellingen en [films op het programma. 4 De Orde van den Prince, afde- jlmg Hulst organiseert het bezoek van de studenten aan Hulst. Het is de vijfde maal dat er een ■dergelijk bezoek plaatsvindt. ■De toekomstige neerlandici wor den om 15.00 uur verwacht op de Grote Markt. Zij krijgen een ^rondleiding onder leiding van gidsen in de binnenstad. De offi- Iciéle ontvangst op het stadhuis door burgemeester A. Kessen is |om 17.00 uur en daarna verzorgt Jan Lockefeer de lezing 'Eenheid en verscheidenheid, Nederland Uit het altijd op volle toeren werkende brein van burgemeester 'Antoine Kessen van Hulst borrelen regelmatig allerlei originele gedachten op. Zijn meest recente bedenksel was wel een heel fris idee. Verkleed als ijscoboer reed de burgervader gistermiddag met een ijskar het stadskantoor binnen om zijn ambtenaren te trakteren op een portie Italiaans schepijs. Het idee was snel geboren, maar het was toch nog wel even zweten om de gemotoriseerde ijskar door de deuropening te manoeuvreren. Het was krap, maar het lukte. Waarna Kessen, ietwat onwenning de ijslepel hanterend, de aanwezige ambtenaren voorzag van een smakelijke ijsco. Dat de verkoelende lekkernij in deze warme dagen door de ambtenaren werd gewaardeerd, leed geen twijfel. De ludieke actie bezorgde burgemeester Kessen meteen een nieuwe bijnaam, 'Antonio Gelati'. foto wim kooyman IDE NOODOPVANG van [asielzoekers in hotel De [Lindenhof in Zuiddorpe [draait bijna een jaar. In (september '93 kwam de [eerste lichting van dertig [mensen binnen. Momen teel zijn er 82 bewoners jin huis. Coördinatrice is [Marian de Ridder die tot voor kort in haar eentje eet een aantal vrijwilli gers de noodopvang [draaiende hield. Van onze verslaggever [Frank van Cooten [ZE IS verantwoordelijk voor de ■introductie, de registratie, het verblijf en het maatschappelijk perk. Sinds deze week wordt ze [bijgestaan door Anne-Claire «ijnsbergh uit Sas van Gent die onlangs afstudeerde in de So- paal-Pedagogische Hulpverle- pig in Amersfoort. Ze heeft een pntract voor negen uur per ?eek tot 1 januari '95. Dan J'ordt bekeken of de termijn van ,w noodopvang wordt verlengd. liNiemand weet nog wat er na januari '95 gaat gebeuren," al- pus Marian de Ridder, en asielzoeker uit Ethiopië ^ef kantoor van Marian de 'ader binnen. Hij is na een paar agen weer terug van een bezoek Pan familie elders in het land. fw enthousiaste begroeting r°lgt. Handen worden geschud L?,fe °gen van de Ethiopiër raien. „Kijk, dat is nu zo leuk, e bewoners voelen zich echt ™is in Zuiddorpe. Dat is denk J °°k het voordeel van een klein P°rp. De relatie tussen de nood gang en het dorp is uitste- FM. zegt Marian de Ridder. P P°litiek in Axel uitte in het E", bedenkingen tegen het F n'al vluchtelingen dat in de Dan Marian de Ridder linksvoormet enkele bewoners van het asielzoekerscentrum, foto wim kooyman bijna negenhonderd zielen tel lende gemeenscha'p moest wor den opgenomen. „Ook de bewo ners keken een beetje huiverig tegen de noodopvang aan. Nu constateren we dat de relatie tussen de noodopvang en het dorp uitstekend is. De kinderen van de asielzoekers gaan naar de basisschool in Zuiddorpe en de kinderen van het dorp en van de noodopvang spelen met elkaar." „Ook worden we bij de activitei ten in het dorp betrokken. Zo namen kinderen onlangs deel aan een tentenkamp in het dorp en we zijn door de organisatie van de Boekweitfeesten ge vraagd om op onze manier in vulling te geven aan het feest op 20 en 21 augustus. Dat is toch een bewijs van de goede contac ten met Zuiddorpe. We hebben tot nu toe geen klachten gekre gen en er zijn geen vervelende dingen gebeurd." „De noodopvang is een stuk van Zuiddorpe geworden. We horen bij het dorp en dat geeft veel voldoening. Dat was ook mijn streven. Om dat te bereiken is ook de goede relatie met de eigenaar van het hotel heel be langrijk. Die goede relatie geeft een stuk rust in de tent. Hij is een verlengstuk van mij." De noodopvang in Zuiddorpe is een verlengstuk van een Asiel zoekerscentrum. „We zijn een soort dependance. De mensen blijven bij ons totdat er plaats is in een asielzoekerscentrum. Dat kan lang duren. Er zijn bewo ners die hier al zes maanden zitten. Het is nu eenmaal heel moeilijk iemand te plaatsen. Voordat de mensen bij ons ko men hebben ze er al een lange procedure opzitten. Zijn al vaak van de ene naar de andere plaats verhuisd." „De mensen vinden het daarom in het begin best wel moeilijk als ze in Zuiddorpe komen. Het is daarom belangrijk die mensen zoveel mogelijk te bieden. Maar ze hebben geen auto en het openbaar vervoer is hier heel slecht. De enige mogelijkheid is de fiets. Het is schitterend te zien hoe bijvoorbeeld Afrikanen leren fietsen. Ik ben momenteel bezig zoveel mogelijk fietsen in te zamelen. Want dan zijn ze tenminste nog een beetje mo biel." „Ik loop ook zoveel mogelijk rommelmarkten af om spullen te kopen. Het is af en toe een sport om spullen zo goedkoop moge lijk te krijgen. Zoals bijvoor beeld een fiets voor vijf gulden. Ik moet immers binnen mijn budget blijven. We hebben een vrijwilliger die de fietsen op knapt." Voor Marian de Ridder komt het warme zomerweer als een zegen. „Voor de bewoners is deze zomer heerlijk. Ze gaan veel naar bui ten om te zwemmen of te spor ten. Als het regent, moeten ze binnen blijven en dan is de kans op agressie groot. Je zit immers met tachtig mensen op een kluit je. Om de mensen bezig te hou den is sport prioriteit. Verbaal kunnen de bewoners zich niet uiten. Dat mocht ook nooit in het land waar ze vandaan ko men. Sport is daarom een ma nier voor de bewoners om zich te uiten. Zo hebben we een abonne ment van de sportschool in Axel en maken we twee keer per week gebruik van de gymzaal in Zuid dorpe." Marian de Ridder zit nu twintig jaar in de hulpverlening. In die tijd heeft ze geleerd dat het erg belangrijk is je eigen grenzen te bepalen. „Je moet de bewoners gelijk duidelijk maken wat wel en wat niet kan. Anders lopen ze over je heen. Je moet ook een behoorlijke dosis mensenkennis in huis hebben. Je hebt met diverse bevolkingsgroepen en culturen te maken. Een Irakees moet je anders behandelen dan een ex-Joegoslaaf. Daarnaast moet je niet boven de bewoners staan maar er tussen. De mensen waarderen dat ook. De relatie is uitstekend." Van onze verslaggever Middelburg - Door het verder dicht draaien van de subsidiekranen dreigt kinderopvang voor grote groepen mensen slecht be reikbaar te worden. Voor veel mensen met lagere in komens kan het zelfs een elitair karakter te krijgen. Coördinator Carolien Mobach van de Stichting Ondersteuning Kinderopvang Zeeland zegt dat door de verminderde subsidies en verdere beperking van de af trekmogelijkheden van kosten voor kinderopvang vooral de la gere inkomens in het gedrang kunne* komen. „Het merendeel van de organisa toren van opvangcentra hanteert immers de adviestabel van het ministerie van WVC. Weliswaar inkomensafhankelijke tarieven, maar door de beperking van de aftrek door te hoge drempels komen volgens ons juist de men sen met lagere inkomens in de knel", zegt zij. In de knel In een aantal cao's is de kinder opvang geregeld, maar in een aantal bedrijfstakken niet. „Ie mand die in de knel komt door de hogere tarieven, kan naar zijn werkgever stappen en vreagen of die een 'kindplaats' wil mee fi nancieren. Maar werkgevers zijn meestal heel calculerend". Voor de positie van de werkende vrouw acht Mobach het steeds duurder worden van opvangcen tra een slechte zaak. „Enerzijds wordt gestimuleerd dat de vrouw aan het arbeidsproces deelneemt, anderzijds kan dat door die hogere tarieven veel moeilijker gemaakt worden". Volgens Mobach valt Nederland wat kinderopvang betreft in ne gatieve zin op in West-Europa. „In andere landen betaalt de overheid gewoon de kinderop vang. Op zich is het geen gekke gedachte werkgevers te laten meebetalen, maar wanneer die zoiets niet zien zitten zitten hun werknemers toch in de proble men". Van 1990 tot en met 1993 kende het ministerie van WVC een sti muleringsmaatregel. In die pe riode beschikten de dagverblij ven over zeventig procent gesub sidieerde kindplaatsen en dertig procent bedrijfsplaatsen. „Voor 1994 en 1995 wordt het beleid van het ministerie van WVC 180 graden omgedraaid. We moeten nu zeventig procent van de plaatsen commercieel verhuren en voor slechts dertig procent is subsidie beschikbaar. De kinderopvang moet zichzelf kunnen bedruipen,aldus F. van den Brüle, sectorhoofd Kinder opvang van De Markenlanden in Zevenbergen. Mobach dacht dat die ook voor Zeeland het geval kan zijn. Com mercieel verhuren betekent, dat de kosten van een kindplaats kunnen worden gedekt door de eigen bijdragen van ouders en/of bedrijven. Wachtlijst De verwachting is dat wachtlijst voor gesubsidieerde kindplaat sen eind 1995 en later enorm groeit. Er komt steeds minder geld uit Den Haag, waardoor steeds meer mensen een hoge(re) eigen bijdrage moeten gaan be talen. Voor mensen met een smalle beurs dreigt kinderop vang dus te duur te worden. Van den Brüle maakt gewag van de immer veranderende regels en wetten. „We moeten constant la veren tussen de regels, ons steeds weer aanpassen. Het overheids beleid blijft onzeker. Aan de an dere kant is dat ook een uitda ging. Zo werd op 1 januari 1994 een nieuwe WVC-regeling van kracht. De tekst daarvan was op 31 december 1993 beschikbaar." Carnaval bij subtropische temperaturen. Dan denk je natuur lijk aan het wereldberoemde carnaval in Rio. Minder bekend, maar net zo gezellig en gisteren minstens even warm, is het jaarlijkse carnavalsfeest op recreatiecentrum De Vogel in Hengstdijk. Dat begon gisterochtend al met het versieren van fietsen en andere attributen voor de carnavalsoptocht die 's middag over het terrein trok. Er deden zo'n 150 kinderen mee, die vervolgens konden hossen tijdens een limonadebal. Gisteravond was er een carnavalsbal voor de volwassenen. De merkwaardige traditie van een carnavalsfeest in de zomer werd een aantal jaren geleden al ingeluid door een aantal gasten dat op een goede avond de kantine betrad, uitgedost in carna- valskledij. Het bleek een geslaagde grap en sindsdien is het uitgegroeid tot een jaarlijkse traditie. foto wim kooyman OP 1 JANUARI 1995 gooit de reclassering het roer om. De nadruk in het werk komt meer te liggen op het resultaat, een verzakelijking en minder vrijblijvendheid. De samenwerking met justitie en andere organi saties wordt aangetrok ken. Cliënten worden ge houden aan contracten. Wie de afspraken niet nakomt, krijgt weer te maken met de officier van justitie en de rechter. Van onze verslaggever DE ORGANISATIE wordt dras tisch gereorganiseerd. De 19 af zonderlijke stichtingen, in 1985-1986 opgericht, gaan op in de nieuwe Stichting Reclassering Nederland. Er komen vijf werk maatschappijen, regionaal sa menlopend met de gebieden die bestreken worden door de ge rechtshoven. Voor Zeeland is dat het ressort Den Haag met de arrondissementen Rotterdam, Dordrecht, Den Haag en Middel burg. Directeur A.J. van Bommel van de Stichting Reclassering Zee land denkt dat er aan het werk van zijn dienst niet zoveel zal veranderen. „Maar reclassering zal haar nieuwe plek, die aan- .leunt tegen de strafrechtsketen, wel moeten waarmaken" „Lukt dat niet, dan mag je je afvragen of de maatschappij nog wel behoefte heeft aan deze or ganisatie. Goede intenties zijn fraai, maar niet meer dan gebak ken lucht. De reclassering krijgt ruim 100 miljoen gulden subsi die. De belastingbetaler mag voor dat geld wat terug ver wachten," zegt zijn Bredase col lega J. Vlottes De discussie is fel geweest en heeft lang geduurd. Voldeed de reclassering nog wel, was het allemaal niet te vriendelijk en vrijblijvend? De politiek gaf dui delijke signalen. Twee forse be zuinigingsronden (in 1986 22 procent minder en nu nog eens 10 procent) hebben de negentien zelfstandige reclasseringsstich- tingen wakker geschud. Voorzitter mr. Annie Brouwer- Korf van de Nederlandse Fede ratie van Reclasseringsinstellin- gen in het blad Vrijspraak: 'Als onze boodschap niet meer zoda nig tot de verbeelding spreekt dat zij een plaats krijgt in de maatschappelijke discussie over criminaliteit en veiligheid, dan moeten wij bij onszelf te rade gaan.' Minister mr. A. Kosto van Justi tie in hetzelfde blad: 'Als de bestraffing van iemand formeel voorbij is of op haar einde loopt, wordt de reclassering aan de keten toegevoegd. Zij vervult een aanschakelfunctie met de gewone samenleving. Minder uit naam van de veroordeelde, zoals vroeger, en meer uit die van de samenleving. Krijg je iemand weer behoorlijk functionerend in de samenleving terug, dan heb je niet alleen hem maar ook de samenleving geholpen.' Voorwaarden Directeur Vlottes pleit voor een voorwaardelijke invrijheidstel ling die het de reclassering mo gelijk maakt mensen na hun vrijlating nog een poos verplicht te begeleiden. Een aantal jaren geleden kregen gedetineerden slechts hun voorwaardelijke in vrijheidstelling op basis van voorwaarden. Nu is dat niet het geval. „We moeten weer een mogelijk heid krijgen om hen te begelei den. Dat geeft hen houvast: ze moeten zich aan de voorwaarden houden, anders moeten ze terug de cel in. Nu komen veel gedeti neerden, onder wie ook mensen met grote risico's voor de maat schappij, zonder enige voorbe reiding en begeleiding terug die maatschappij in", zo zegt hij. „In feite sluit de reclassering- nieuwe-stijl nauw aan bij wat leeft in de samenleving. Het vrij blijvende en vriendelijke van de zestiger jaren, waar hulpverle ning en solidariteit centraal stonden, is allengs verdwenen. De grotere verzakelijking in de maatschappij vindt ook zijn ver taling in ons werk," zegt Van Bommel. Taakstraffen komen dikwijls in de plaats van celstraffen. Schreef tot nu toe de reclasse ring heel dikwijls voorlichtings rapporten, waar een rechter mee kon doen wat hij wilde, straks zijn het voorstellen voor een zin volle taakstraf, die de rechter dwingend kan opleggen. Bij het niet volbrengen van die taken staat gevangenisstraf als stok achter de deur. „Hoewel als een cliënt geheel vrijwilig meewerkt, ben je al een stuk op weg naar de resocialisa tie. Maar in de toekomst is hét niet mogelijk dat een cliënt, waarvoor het allemaal wat te moeilijk wordt, het bijltje er zo maar ongestraft bij kan neerleg gen. Op de achtergrond staat, dan immers nog de tenuitvoer legging van een voorwaardelijke celstraf. Dat kan helpen om de cliënt nog even te laten doorbij ten", zegt Van Bommel. Bezuiniging In de eind vorig jaar aangeno men reorganisatie werd de door de overheid geëiste bezuiniging gevonden in beteugeling van de overheadkosten, dus centralise ren. Directeur Van Bommel: „De werkeenheid in Zeeland blijft bestaan. Maar wij moeten ons conformeren aan het beleid zoals dat in Den Haag voor ons wordt uitgestippeld. Wij zijn straks geen zelfstandige stichting met eigen directie en bestuur meer. Directeur Vlottes: „Het komt nu aan op de uitwerking van de centralisatie en op de inhoud van het werk."

de Stem | 1994 | | pagina 11