Paars tornt niet aan uitkeringen Vrijwillig een etmaal achter de tralies K iï Mysterieuze graancirkels ook aangetroffen in Vlaamse grensstreek Nederland past zijn stroomgebruik niet aan Leidende natie lijdt Justitie geeft auto's terug aan ex-verdaclite DE STEM BINNENLAND A3 D66-fractieleider Van Mierlo: 'Buitenlanders weren uit koffieshops' DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT m V .v. Ir is-W DINSDAG 2 AUGUSTUS 1994 peheimhouding. Bij het brief I voor St. Willebrord echt heel |egt W. de Letter, operationeel de politie in Rucphen. „Wij Smoraf op de hoogte.En het is ppei: van koningin tot gevange- iedereen mag in Nederland een ganiseren." Voor de helikopter- was vergunning afgegeven, let vuurwerk was dat hoogst pijnlijk niet het geval. „Dat heb- nog in onderzoek," aldus De en John, de vrienden van Vin- begrijpen de ophef over heil liet zo. Samen beheren ze naast de |lar ook de Baracuda Bar in St. rord. Voor hun oude vriend heb- straks ('hij mag eerst wat accli- Iren') een plekje in het bedrijf lok met het oog op die toekomst jet feest bedoeld. „Hij moet voor Irk nog veel mensen leren kennen, pas de party een mooie gelegen- por." de kosten van het feest willen en John niets zeggen, maar dat fen aardig centje mocht kosten [wel uit het honorarium van ar- als Sugar Lee Hooper ('4475 ex. btw', aldus het boekingsbu- én Imca Marina (2925 gulden), [tevreden zijn ze zelf over het pp van het feest. Patrick: „Alle [ten waren goed. Het feest was af. i er trots op." i kunnen ze het begrijpen dat men- let een scheef oog naar zo'n party n? Nee, niet dus. „Die mensen niet wat echte vriendschap is." kritisch gekeken wordt naar dt vele cosmetische ingrepen die de kosten voor de tandheelkunde in Nederland omhoog jagen. „Er is in ons land een soort beugelmo de ontstaan die verschrikkelijk veel geld kost. Als er dan toch bezuinigd moet worden, dan maar daarop." Ritzen wil nog een forse stap verder gaan de het voorstel van de NMT. Volgens het ministerie moeten ziekenfondsen en parti culiere verzekeraars standaard niet meer vergoeden dan de jaar- lijke controle (nu nog tweemaal per jaar verplicht), de instructie mondhygiëne en het verwijderen van tandsteen. Voor al het overi ge, inclusief het plaatsen van een eenvoudige vulling, moet men zich bijverzekeren. De Nijmeegse hoogleraar tand heelkunde R. Burgersdijk vreest dat een ingreep als nu voorge steld door Ritzen 'alles weer af breekt wat we in Nederland aan tandheelkundige zorg hebben opgebouwd'. Het unieke van de Nederlandse situatie is volgens Burgersdijk dat er door het systeem van vergoeding een vaste relatie ont staat tussen tandarts en patiënt- Wie niet regelmatig op controle verschijnt, krijgt immers ook de eventuele behandelingen niet vergoed. „Ik hoop van harte dat die kop peling er op één of andere ma nier blijft. Anders ben ik bang dat veel mensen alleen nog maar naar de tandarts gaan, wanneer er echt ingegrepen moet worden. Het Nederlandse systeem is uj' derdaad kostbaar, maar dat is de prijs die je betaalt voor een goe de volksgezondheid. Het aller goedkoopste is natuurlijk om re der kind al gelijk de tanden ui te trekken en een gebitje te ge ven. Ons preventief beleid kos nu eenmaal veel geld." Van onze verslaggever Boekhoute (B) - Na Zierik- zee en Serooskerke zijn nu ook vreemde graancirkels aangetroffen in de Vlaamse grensstreek. Landbouwer P. Willems uit Boekhoute trof zondag in een tarweveld achter zijn boerderij twee cirkels aan met een diame ter van dertien meter. De cirkels bestaan uit lijnen van een meter breed en binnen in liggen nog andere. Een volle dige ronde in de ene cirkel en een halve in de andere cirkel. Opvallend is dat de tarwe in dezelfde richting plat ligt. Dit sluit uit dat er iets in de tarwe terecht is gekomen, omdat de halmen dan alle richtingen op zouden liggen. Volgens de rijkswacht van As senede kunnen de cirkels bijna onmogelijk door mensenhanden gemaakt zijn. Er wordt nu ge wacht op luchtfoto's, waarop wellicht sporen of indrukken te zien zijn. De mysterieuze graancirkels zijn op zich geen nieuwigheid. In Engeland duikt het fenomeen al vele jaren op, maar ook el ders op de wereld zijn op ver spreide plaatsen dergelijke cir kels aangetroffen. Wetenschappers uit allerlei lan den hebben tot nu toe hun tan den stukgebeten op het myste rie. Daarnaast zijn ook er lieden opgestaan die menen het ant woord te hebben. Sommigen menen dat er aan de cirkels een religieuze betekenis moet wor den gegeven. Anderen opperen dat er wel licht heuse vliegende schotels in de korenvelden zijn geland en dat de cirkels en soms bijbeho rende wiskundige figuren niet meer en niets minder zijn dan buitenaardse boodschappen. Als buitenaardse bezoekers tot hier weten te geraken, dan be schikken ze ongetwijfeld over een fantastische technologie. Dan hebben ze toch zeker geen cirkels in een tarweveld nodig om de aardbewoners op hun bedoelingen te wijzen. Anderzijds zijn er gevallen be kend waarbij cirkels werden ontdekt nadat er de nacht tevo ren vreemde lichtverschijnselen aan het zwerk werden waarge nomen. Een paar jaar geleden traden twee Britten in de publiciteit met de mededeling dat zij ver antwoordelijk waren voor de jarenlange meldingen van mys terieuze cirkels. Ze zetten een stok in het midden, bonden daar een touw aan en zo ont stond er een soort passer, waar mee ze een perfekt ronde cirkel konden maken. Toen ze een de monstratie gaven van hun werkwijze leek het resultaat echter nergens op. Bovendien zou het voor de twee grappen makers een schier ondoenlijk karwei zijn geweest om de hon derden cirkels verspreid over heel Engeland te maken. En dat betekent dat het myste rie nog steeds niet is opgelost. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er zal niet getornd worden aan de hoogte en de duur van de uitkeringen tijdens de paarse formatie-onderhan delingen, verwacht D66-fractieleider Van Mierlo. „Ik heb het idee dat dit punt niet meer aan de orde komt," zei Van Mierlo gisteren na afloop van een D66-fractievergadering. Van Mierlo suggereerde met zijn uitspraak dat de drie paarse on derhandelaars, die gisterochtend voor het eerst bijeen kwamen, al een afspraak hebben gemaakt over dit onderwerp. WD-frac- tieleider Bolkestein sprak Van Mierlo niet tegen, maar hield zich wel op de vlakte. „Ik onder handel niet buiten de onderhan delingstafel om," aldus Bol kestein na afloop van de fractie vergadering van de WD. Maastricht - In haar strijd tegen de overlast van druggebruikers gaat de gemeente Maastricht be kijken wat de mogelijkheden zijn om buitenlanders te weren uit koffieshops. Enschede heeft vorige week als eerste gemeente in Nederland het plan gelanceerd om de ver koop van drugs vanuit koffies hops aan Duitsers te verbieden. Een woordvoerster van de ge meente Maastricht zegt dat zo'n plan ook voor de Limburgse hoofdstad wordt overwogen. „Er zitten nogal wat juridische ha ken en ogen aan." Om die reden hebben gemeente raad noch college van burge meester en wethouders zich al over de zaak gebogen. „Maar naar verwachting gebeurt dat wel binnen afzienbare tijd." In Enschede wil men met het verbod het drugtoerisme terug dringen. In Maastricht geldt al tot 6 sep tember een straatverbod voor druggebruikers. Waarnemend fractievoorzitter Wallage (PvdA) wenste gistera vond niet te reageren op de uit latingen van Van Mierlo Formateur Kok weigerde ook el ke reactie. „Ik geef pas ant woord als ik klaar ben met de formatie." Voor de PvdA is het garanderen van de hoogte en de duur van de uitkeringen van cruciaal belang. PvdA-leider Kok heeft dat vori ge week in zijn hoedanigheid van informateur meermalen on derstreept in zijn 'proeve van een regeerprogramma'. Dat het CDA anders dan de WD aan de hoogte en de duur van de wao- uitkering wenste te tornen, leid de mede tot de keuze van Kok voor paarse formatie-onderhan delingen. De onderhandelingen over de vorming van zo'n CDA-loos ka binet begonnen gisteren. Belang rijkste geschilpunt vormen extra bezuinigingen op de sociale ze kerheid. Daar dringt de WD sterk op aan. De liberalen willen onder meer de uitkering voor de ww beperken tot twee jaar. Maar Van Mierlo verklaarde dat ook dit geschilpunt uit de wereld is. Van WD-zijde werd dat niet bevestigd. Formateur Kok sprak gisteren met de demissionaire premier Lubbers en twee keer met de drie onderhandelaars Wallage, Bolkestein en Van Mierlo. Mede delingen over de inhoud van de besprekingen, die vooral gaan over het voorbereiden van de begroting 1995, werden na af loop niet gedaan. Op verzoek van Kok en met instemming van de drie onder handelaars is besloten voorlopig geen mededelingen te doen over het verloop van de onderhande lingen. „Er moet deze week hard gewerkt worden, vandaar," al dus de woordvoerder van de for mateur. NA HET WEGVALLEN van de Sovjetunie als wereldmacht, hebben de Amerikanen de rol van sterkste mogendheid als het ware in de schoot geworpen gekregen. Zij omarmden het cadeau aanvankelijk enthousiast en maakten duidelijk dat zij heel serieus "iet die grote verantwoordelijkheid zouden omgaan. Dat verantwoordelijkheidsbesef is nog steeds volop aanwezig, "laar met het enthousiasme over de destijds verworven status is het een stuk minder gesteld. De kwalificatie van leidende natie levert de Verenigde Staten meer hoofdbrekens dan voordelen op. In plaats van respect is in een aantal gevallen minachting en openlijke haat hun deel. Het gevolg is dat de buitenlandpolitiek, toch al niet het sterkste heel van het beleid van president Bill Clinton, voortdurend onder druk staat. Momenteel verkeren de Amerikanen weer in zo'n crisis-periode. In Ruanda wordt op dit moment massaal hulp verleend, maar de voor het grootste deel toekijkende wereld schimpt dat de acties veel te laat op gang zijn gekomen. In Bosnië worden de Navo-, dus Amerikaanse, dreigementen weg gehoond. En alsof het nog niet genoeg is, hebben de Latijnsame- "kaanse landen uiterst negatief gereageerd op het besluit van de veiligheidsraad van de Verenigde Naties om de weg vrij te "laken voor militaire interventie in Haïti. Be opstelling van de Zuidamerikaanse landen betekent voor President Clinton een bittere tegenvaller. Hij weet zich nu formeel gesteund door de Verenigde Naties, maar beseft even eens dat de buurlanden hem zullen veroordelen wanneer hij tot "lilitair ingrijpen overgaat. Daarnaast beeft hij rekening te houden met de publieksfactor. Steeds meer Amerikanen worden het beu dat hun land koploper speelt bij internationale conflicten. Het kost geld en soms "lensenlevens en in vele gevallen is ondank het loon. Naast die voor hem negatieve overwegingen, moet Clinton zich "eg maar eens de vraag stellen of ingrijpen inderdaad het enig cvergebleven middel is. Het militaire regime in Haïti wankelt ""der de zware economische sancties. Het volk mort en pleegt verzet. Datzelfde ontevreden volk keert zich echter naar alle waarschijnlijkheid na enige tijd tegen een vredesmacht, omdat ^eemde militairen toch als indringers worden beschouwd. Die '6s moet Clinton toch in Somalië hebben geleerd. i Even de spullen uitpakken in de cel. FOTO'S ANP Zutphen (anp) - „Het komt nog te'vaak voor dat maat schappelijk werkers niet We ten wat het voor hun cliënten betekent om in de gevangenis te zitten. Daarom heb ik me hiervoor opgegeven." Peter de Bont is één van de veertig 'gedetineerden' die zich gisterochtend bij het Zutphense Huis van Bewaring meldden om zich vrijwillig 24 uur te laten opsluiten. Op initiatief van een plaatselijk dagblad en het Huis van Bewa ring kunnen zij aan den lijve ervaren dat een gevangenis 'noch een hotel noch een kerker is'. Vele tientallen mensen meld den zich aan. De rechters van de rechtbank in Zutphen bepaalden uiteindelijk wie er mochten brommen. Ietwat schoorvoetend komen de eerste gedetineerden zich om kwart voor acht aan de deur melden. De meesten slechts ge wapend met een tas. Onder hen mensen van divers pluimage: van Amnesty International tot ker kelijke organisaties, en sociale instellingen. Ze willen zelf eens ervaren wat het is om gevangen te zitten. Ook een 15-jarige jon gen komt aan de poort, maar hij twijfelt duidelijk als hij hoort dat het toch niet zo leuk is. Maar er is ook een bankdirecteur bij die zelf in ogenschouw wil nemen of het regime in een ge vangenis nou echt zo slap is: „Ik weet wat het voor een uitwer king heeft op het personeel als een bank wordt overvallen. Ik denk wel eens dat de straffen te licht zijn en dat de mensen zo weer op straat staan. Nu wil ik Een vrouw meldt zich bij het Huis van Bewaring. dat zelf eens meemaken." Het feit dat hij straks zijn meegeno men boeken in moet leveren en zelfs zijn plastic fles met Spa, valt hem bitter tegen. Eenmaal binnen moeten de ge detineerden zich laten inschrij ven en worden er vingerafdruk ken genomen. Daarna gaat de deur van de echte gevangenis open en wordt de sfeer duidelijk minder opgewekt: „Het is geen Vrouwenvleugel. De binnenkomers worden tot op de intiemste lichaamsdelen on derzocht, krijgen vervolgens een krat mee met daarin linnengoed, een po, een stoffer en blik, tand pasta, een tandeborstel en een stuk zeep. Daarboven op een waterkan, een emmertje en een prullebak. Daarmee lopen ze naar hun cel: dat valt tegen. Een triest hok met een bed, dat nau welijks de naam van bed mag hebben. Een vies stuk schuim rubber dient als matras. Verder een kastje en een tafel. Geen wc, geen wastafel, niets. Peter de Bont is duidelijk min der zeker van zichzelf als de bewaarder vertelt dat hij alleen in dringende gevallen mag bel len. De deur valt met een klap achter hem dicht. Hij zal tot 10 uur moeten wachten tot hij een kop koffie krijgt. Daarna moeten hij en de anderen gewoon mee draaien in het programma, waarvan voor deze gelegenheid de -onderdelen zijn ingekort, om de gedetineerden zoveel mogelijk activiteiten te laten 'proeven'. Ook zullen'ze een halve dag aan het werk worden gezet 'anders verdienen ze niets en kunnen ze nog geen frisdrank kopen'. Dan duren 24 uren lang. Voorlopig moeten ze nog even. De pers wordt naar buiten gedirigeerd, Het is er heerlijk. Een zo juist aangekomen vrouwelijke repor ter van de West Deutsche Rund funk beziet alles met verwonde ring: „Hoe kunnen die Hollan ders zo gek zijn om vrijwillig de gevangenis in te gaan?" Vanochtend worden de 'gevan genen' weer vrijgelaten. Van onze verslaggever Eindhoven/Arnhem - Nederland heeft niet gereageerd op de oproep van de stroomproducenten om een deel van het stroomgebruik te verplaatsen naar de avond. Die conclusie trekt de SEP, de koepel van Nederlandse elektriciteitsproducenten. Voor de dag van gisteren was op basis van statistische gegevens een verbruik voorspeld van 9800 Megawatt en die hoeveelheid is ook op de kop af afgenomen. „Maar de vraag blijft of zonder die oproep het verbruik niet hoger zou zijn geweest. Daar kunnen we pas over een paar dagen wat meer over zeggen," zegt woordvoerder H. Bots van de SEP in Arnhem. Afgelopen weekeinde kwamen de stroom producenten met de oproep overdag niet de vaatwasser, wasmachine en wasdroger te gebruiken en ook de televisie écht uit te zetten. Zou iedereen pas 's avonds de vaat en de was doen, dan zou dat overdag 4 procent van het stroomgebruik besparen, voldoende om -bij wijze van spreken- de 'Eenheid Zes' van de Amercentrale in Geertruidenberg uit te kun nen schakelen. De verschuiving van het tijdstip van gebruik van het witgoed zou tot gevolg hebben dat het stroomverbruik geleidelijker over het etmaal wordt gespreid en de stroombehoefte daardoor gedekt zou kunnen worden door centrales die voorzien zijn van een koelto ren. Overdag is het stroomgebruik namelijk veel hoger dan 's avonds en zeker 's nachts. De oproep kwam afgelopen weekeinde, na dat de temperatuur van het rivierwater dat de Nederlandse elektriciteitscentrales van koelwater voorziet, onder invloed van de verzengende hitte in juli in heel Europa steeds dichter in de buurt van de 30 "C begon te komen. En die temperatuur is juist de maximale waarop centrales hun koelwater terug in de rivier mogen storten. Warmer water schaadt plant en dier. Directeur H. Droog van EPZ, de elektrici teitsproducent voor de drie zuidelijke pro vincies: „In Geertruidenberg zijn de eenhe den Acht en Negen, met een capaciteit van 600 Megawatt elk, aangesloten op de koelto ren. Ook op volle capaciteit geven zij geen thermische vervuiling in de Amer. En dus draaien ze op volle toeren. Anders ligt het met de eenheden Zes en Zeven. Die koelen we met Amerwater. Maar omdat dat koelwa ter nu zo warm is draaien deze centrales op de helft van hun maximale vermogen van 400 Megawatt. Zou het water van de Amer nog warmer worden, dan moeten we de produktie van die twee centrales nog verder terugdraaien." Wat het effect is van een koelere dag als gisteren en de overvloedige regenval van zondag op de situatie van het koelwater, kan Droog niet zeggen: „Ons koelwater komt uit een groot deel van Europa. De Europese weerkaart is dus van invloed, maar hoe groot die is weet ik niet." SEP-woordvoer der Bots: „De temperatuur van het rivierwa ter daalt veel en veel langzamer dan de temperatuur van de buitenlucht." Wél weet Droog zeker dat een oproep, zoals in het weekeinde gedaan, effect kan hebben: „Publieksgedrag heeft een direct gevolg op het stroomverbruik. Bij die nachtelijke voet balwedstrijd tussen Nederland en Saudi- Arabië zagen wij de meter direct oplopen." Volgens woordvoerder M. Voeten van de Kamer van Koophandel in Breda verschilt het van onderneming tot onderneming of het bedrijfsleven gehoor kan geven aan de op roep van de elektriciteitsproducenten. Hij zegt: „Als het dorstige publiek schreeuwt om bier kun je de brouwer niet vragen om zijn watergebruik te minderen. Toch denk ik dat individuele werknemers op hun eigen werk plek iets kunnen doen ten faveure van het koelwater. Veel kleintjes maken een grote." Gisteren hebben de SEP en Rijkswaterstaat trouwens afgesproken dat alle elektriciteits centrales in Nederland, behalve in Harculo, Bergum en Hunze, koelwater tot 32 graden celcius mogen lozen. Zij mogen die grens dan hooguit een week stapsgewijze verleg gen. Het lozen van 'warm' koelwater is uitermate schadelijk voor het milieu. De Stichting Natuur en Milieu vindt het dan ook niets dat nu een uitzondering is gemaakt Dordrecht (anp) - Justitie moet zeven auto's die in 1992 bij een politie-actie tegen een drugssyndicaat in beslag werden genomen, teruggeven aan de eigenaar. Het onderzoek in diens zaak heeft namelijk niet tot strafvervol ging geleid. Een van de auto's is een Porsche 911 waarin destijds 126 broodjes goud met een waarde van 2,5 miljoen gulden werden aangetroffen. De auto's zouden eigendom zijn van de 53-jarige Brit M.G., een van de verdachten. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Dordrecht gisteravond bevestigd. De zaak tegen G. werd in juni geseponeerd wegens gebrek aan bewijs. Op het goud ligt nog een fiscaal beslag. Het is opgeslagen bij De Nederlandsche Bank. De politie trof in 1992 in een loods in Hardinxveld-Giessendam 1100 kilo hasj en in Amsterdam 1100 kilo cocaïne aan. Het syndicaat dat deze drugs zou hebben ingevoerd, bestond uit Colombianen en Nederlanders. Vier Nederlanders en vijf Colom- bianen werden gearresteerd. G. werd in Los Angeles aangehou den. Justitie in Dordrecht vroeg de Verenigde Staten vorig jaar om uitlevering van G. Maar dat verzoek werd ingetrokken toen bleek dat G. in Frankrijk bij verstek tot een forse celstraf was veroordeeld. Vorig jaar wees de Amerikaanse justitie het Franse verzoek tot uitlevering af. De Amerikanen hebben hem vervol gens het land uitgewezen. Waar hij nu is, is niet bekend. Enkele leden van het syndicaat zijn onlangs door het gerechts hof in Den Haag tot aanzienlijke vrijheidsstraffen veroordeeld wegens in- en uitvoer van drugs. Maar het bewijs voor smokkel van een partij cocaïne met de schoener De Gefion, waarbij G. betrokken zou zijn, kon Justitie niet rond krijgen. Topman politie uit functie gezet Rotterdam - Hoofdcommissaris Hessing van de regiopolitie Rotterdam-Rijmond heeft een van zijn belangrijkste hoofden van dienst uit zijn functie gezet. Commissaris T. Reitsma is - volgens een interne mededeling van vorige week woensdag - ontheven van zijn werkzaamheden als unitmanager Regionale operationele en ondersteunende diensten. De Rotterdamse poli tietop wil de maatregel niet verduidelijken. Ook Reitsma onthield zich van commentaar. Hij is tot nader order thuis. Eerder dit jaar kwam ook al onenigeheid tussen hessing en Reitsma naar buiten. Automobilist rijdt op asielzoeker in Harmeien - Een 34-jarige Iraniër uit het asielzoekerscentrum in Zeist heeft in de nacht van zaterdag op zondag benauwde momenten beleefd. Toen hij op de stoep van de Kalverstraat in Harmeien even met een sigaretje stond uit te puffen tijdens een fietstocht van Amsterdam naar Zeist, probeerde een automobi list in een Volkswagen Golf tot driemaal toe op hem in te rijden. Volgens zijn eigen verklaring moest de Iraniër twee keer wegspringen om niet aangereden te worden. Zijn fiets werd wel drie keer overreden. De politie durft niet te zeggen of er racistische motieven in het spel waren. 'Kwestie Vietnamezen opnieuw bekijken' Den Haag - Als onder de 300 afgewezen Vietnamese asielzoe kers meer personen zijn tegen wie een opsporingsbevel uit Hanoi loopt, moet minister Kosto (Justitie) hun aanvraag opnieuw -bekijken, vindt de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. De Raad van State heeft recent in hoger beroep een Vietnamees in het gelijk gesteld, wiens verzoek om een verblijfsvergunning was afgewezen,1 terwijl hij kon aantonen dat agenten uit het Zuidoostaziatische land hem zoeken wegens landverraad. De man maakt deel uit van een groep Vietnamezen die in 1991 vanuit Tsjechoslowakije naar Nederland gevlucht is uit angst teruggestuurd te worden naar het land van herkomst. Maar Kosto wilde de gezinnen niet als politieke vluchtelingen zien. Regels subsidie jongerenorganisaties Den Haag - Landelijke jongerenorganisaties moeten met ingang van volgend jaar projecten opzetten en hun ledental in de gaten houden als ze in aanmerking willen komen voor subsidie van het ministerie van WVC. Een kwart van het totale subsidiebedrag zal worden toegekend op basis van 'vernieuwende projecten', die de organisaties bij het ministerie kunnen indienen. De rest wordt toegekend op basis van hun ledenaantallen, blijkt uit de nieuwe subsidieregeling voor landelijke jeugdorganisaties. De nieuwe regeling vloeit voort uit de wens van oud-minister D'Ancona om de organisaties meer aan te zetten tot activiteiten. Racisten intimideren advocaat Zaïrese Rotterdam - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag racistische leuzen geklad op de gevel van het kantoor pand van mr. W. Venema aan de Eendrachtsweg in Rotterdam. Het advocatenkantoor houdt zich sinds de jaarwisseling bezig met het lot van het Zaïrese meisje Francine Nsona. Op de gevel staat in zwarte spuitverf 'Weg Afrikanen Venema' geschreven. De advocaat heeft aangifte gedaan. „Ik vermoed dat de leuzen te maken hebben met zaak van Francine, omdat die heel nadruk kelijk in de publiciteit is gekomen. Maar ons kantoor behandelt veel zaken voor Afrikanen, dus zeker is het niet. Niemand heeft zich als dader gemeld," zegt Venema. Politie onderzoekt schoten bij ambassade Den Haag - De politie in Den Haag stelt een onderzoek in naar de schoten die zondagnacht werden afgevuurd bij de residentie van de Amerikaanse ambassadeur, en de Indonesische ambassa de op de Tobias Asscherlaan. Nadat een agent zondagnacht in die straat schoten had gehoord werden vijf kogelhulzen gevon den. De politie in Den Haag kan niet zeggen of er gericht op de gebouwen is geschoten. Er is geen schade aan de panden aangetroffen. De technische recherche werkt nog aan een onderzoek. De politie wil niet zeggen of de veiligheidsmaatrege len rond de gebouwen zijn verscherpt. De Israëlische ambassade in Den Haag, waar na de recente aanslagen in Buenes Aires, Panama en Londen extra bewaking is ingezet, bevindt zich niet in de omgeving van de Tobias Asscherlaan. Achterstand keuringen wao Zoetermeer - In mei van dit jaar was een derde van de langdurig zieke werknemers aan het einde van het eerste ziektewetjaar nog niet gekeurd voor een arbeidsongeschiktheidsuitkering (wao), heeft het secretariaat van de Toezichtkamer van de Sociale Verzekeringsraad geconstateerd. Volgens het secreta riaat is nog een intensieve inspanning vereist om deze achter stand voor het einde van dit kalenderjaar in te lopen. Het GAK zegt niet gelukkig te zijn met het beeld dat de Toezichtkamer oproept met zijn beeldvorming. In januari was nog maar de helft van de keuringen binnen een jaar verricht, inmiddels is dat al opgelopen tot driekwart per eind juni. Die «tijging geeft de hoofddirectie van het GAK alle vertrouwen dat eind dit jaar de 100 procent wordt gehaald. Wandelaars slachtoffer van steekpartij Venlo - Zonder enige aanleiding heeft een nog onbekende man gistermiddag in het Julianapark in Venlo twee wandelaars met een mes gestoken. Een van de wandelaars, een 42-jarige man uit Venlo heeft ernstige steekwonden in zijn buik opgelopen. Toen de dader weer op het slachtoffer wilde insteken, probeerde volgens de politie een 32-jarige man uit Blerick dit te verijdelen. Hij moest zijn hulpvaardigheid bekopen met een steekwond in zijn arm. In de consternatie die door de steekpartij ontstond, kon de dader ontkomen. j

de Stem | 1994 | | pagina 3