4Hij vrij, wij blij, is dat bijzonder?' Paan- niet uitke Nederlands gebit is eigenlijk té gezond Mysterieu: Boek SURPR/SE. Leidende n DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DE STEM Alle zenders in actie voor het goede doel -DE STEM- Vrienden van ex-gedetineerde begrijpen ophef over knalfeest niet k LEP DfCHI pi Ziekenfondspatiënt ontkomt niet aan extra bijdrage voor tandartshulp D66-fractielei( 4 Buitenlander weren uit koffieshops' DESTEM DINSDAG 2 AUGUSTUS 1994 Erg hè, die toestand in Ruanda. Zielig,., zoveel dode kinder tjes. Triester kan het bijna niet, die zwarte jtakkejs tip* de vlucht van de ijne h'el naar de andere. Geweldig, zeggen de ba'zèh in omroepland. Hier zullén we eens mee uitpakken. Sinds het WK voetbal is zó het ontzet tend slap geweest, je houdt het niet voor mogelijk. Zater dagavond is het zover, er komt een grootscheepse inza- melings-show op alle netten. Ruanda zorgde voor oorlog in Nederland. De omroepen van Nederland 1, 2 en 3 stortten zich hongerig op het lijden in en om Goma. Dit zijn onze stervenden, zeiden ze. Wij mogen het uitzenden, wij wa ren het eerst. RTL 4 en 5 voelden zich vreselijk gedis crimineerd. Wij hebben ook recht op tranen, riepen ze ver ontwaardigd. Ik heb wel begrip voor de woede van RTL. Als 'Het spijt me' en 'Lief en leed' met vakantie zijn, wil je je deze kans op de Ware Menselijke Emotie niet laten ontglippen. TV-maken is de laatste jaren steeds moeilijker geworden, moet u weten. Kijkers zijn tegenwoordig mensen die he lemaal niets meer beleven en volledig teren op de sensatie die de tv brengt. Voor films en series blijven ze niet meer thuis. De doodsangst is ge speeld en het bloed is na maak. De kijker wil de gruwelijke werkelijkheid, de pijn van echte mensen, tastbare ellen de en rechtstreekse spanning. Het is de taak van de tv-pro- ducenten om de realiteit als een brandbom in de huiska mers te werpen. De beide Nederlandse kana len van RTL nemen hun op dracht serieus. Moeten we dan een oude actie herhalen, vroegen ze af. Opnieuw die avond voor Bosnië of Help de Russen door de winter? Weer de band starten met die heer lijke, schitterende uren voor het Wereldnatuurfonds of Foster Parents? Natuurlijk niet. Mensen zullen geheid merken dat het om ouwe koek gaat, ze zien het aan het kapsel van Linda de Mol of het oyerhemd van Ron Brandsteder. Als ik het frontnieuws goed begrepen heb, vond 'Neder land' de commerciële kanalen van RTL niet oprecht genoeg voor een - geslaagd avondje Ruanda. Terwijl de drie natio nale netten net zo goed in stand worden gehouden door beukende reclame voor chips. hamburgers, pizza, chocola en ijs. Uiteindelijk mocht RTL toch meedoen en krijgt de Afri kaanse dood de beschikking over zes kanalen, want ook de BRT laat zich niet wegcon curreren. Het goede van deze wedstrijd in goedertierenheid is dat duidelijk is dat voor een spectaculair doel alle tv-kana- len in één keer zijn te vangen. Ik heb een idee. Vijf televisie kanalen stomen de hele zo mer maar door, terwijl ze niks te melden hebben. Zij lozen een voortdurende stroom van verontreiniging over de va derlandse bodem. Vissen, vo gels en bloemen sterven, men sen worden suf, maf of onwel. Na tien uur zou de televisie over de hele linie niets dan stilte moeten bieden. Alles moet uit in Aalsmeer en Hil versum. Geen oude Hill Street Blues of meligheid van David Letterman meer. Om- roepsters mogen naar huis, de applaus-tribunes in de stu dio's kunnen schoongeveegd worden. Stroom-besparing op vijf kanalen, dat is pas liefda digheid! Het probleem van de elektri citeitscentrales wordt op die manier snel opgelost. Wij ont dekken dat er leven is na de tv! Afgelopen is het met dat gedachtenloos staren naar be wegende kleuren. Kijk naar de vissen, die u persoonlijk in leven hebt gehouden. Luister naar de nachtegaal die zo veel jaar voor niets heeft zitten zingen. Helder en monter gaan we naar bed. En: gezond weer op. Dat hoeven we niet meer te horen van Sonja Ba rend. Als half oktober de hittegolf voorbij is en de zenders met hun winterpakketten komen, zijn wij genezen van onze ver slaving en hebben wij. net als de elektriciteitscentrales, een sloot energie over. Dan ook zijn wij in staat op eigen kracht en efficiënt te reageren op de rampen in onze wereld. De stapel vakantieliteratuur dient uitgezocht. In de werkkamer is een plankje waar alle mogelijkerwijze in aanmerking komende boeken verzameld zijn. Het is te veel. Dus boek voor boek wordt ter hand genomen. Twee detectives, onlangs gevonden, in een stationskiosk doorstaan de selectie. Een paar recente, goed besproken romans eveneens. De laatste nummers van een paar lopende tijdschriften mogen ook mee. Een biografie, een politieke studie en bundeling journalistieke reportages net zo. Ze hadden al lang gelezen moeten zijn. Mis schien dat de gelegenheid zich nu voordoet. Onderop de stapel ligt een wat ouder boek. Drie jaar geleden aangeschaft op basis van enthousiaste besprekingen in vrijwel alle kranten. Iedereen sprak erover, alsof men zonder dat boek niet langer serieus te nemen viel. Het is zo 'n duizend pagina 's dik. Het is al drie keer meegegaan en nooit gelezen. Het wordt weer in de hand genomen, opnieuw gewogen en gaat voor de vierde keer in de koffer. Als strandcorvee. De kans dat het onopgeslagen terugreist, is levensgroot. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8,00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, ffl 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. s De aankomst van Vincent E. 'bij de Ricobar, gefotografeerd door een van de gasten. 'Feest bij thuiskomst in bajes'. Het berichtje op de voorpagina deed gisteren menigeen de wenkbrauwen fronsen. Een knalfeest voor ex-crimineel Vincent E.? Zijn vrienden Patrick en John (met klem: 'onze achternamen hoeven niet in de krant') begrijpen de ophef niet. „Vincent is gewoon een heel goeie vriend van ons. Hij kwam vrij, daar waren we hartstikke blij om en daarom gaven we dit feest. Is dat nou zo bijzonder?" Van onze verslaggever Carl Mureau DIT BRU I )i- IS VOOR i)V RFRSOOV tui k ioti zrr op di; surpkisk-naasi (GLHI T\fHOt/jNN'G Dr l srh hi.s mi OOEimilt»,»,. imn UXMl pfy /ÏNNIGK x oiv.iama n v ;v GÉÉN SURPRISE GÉÉN PARTY!!! Br.vi ghv vsKsrm wnu V,;\KK; Een briefje bij de uitnodiging voor 'Vincent's Suprise Party' benadrukt nog eens de noodzaak van geheimhouding. Bij het brie een wervende foto van het duo Wild and Excellent. DE PARKEERPLAATS van snooker centrum Rico aan de Fazantendonk in St. Willebrord ziet er net zo uit als de stoep voor een willekeurig Chinees res taurant op nieuwjaarsdag. De hoosbui van zondagavond heeft de vuurwer- kresten veranderd in een vieze smurrie. Hier zijn nogal wat kilo's vuurwerk de lucht in gegaan. „Ze konden het in Hoeven merken", lacht Patrick. Het knalspektakel was slechts een van de hoogtepunten op de suprise-party voor Vincent E. De Roosendaalse enter tainer Huub Hangop was spreekstal- meester op het feest met verder optre dens van Imca ('vino, vino') Marina, Frank Ashton, Peter ('kom van dat dak af') Koelewijn en als klapper de volup tueuze en kale zangeres Sugar Lee Hooper. De plaatselijke Roland Ko- nings Band speelde samen met gitaar coryfee Jan de Bruin en voor erotisch vermaak zorgde het ondeugende duo Wild and Excellent. Patrick en John spaarden kosten noch moeite om hun oude maat Vincent E. hartelijk welkom te heten. Vincent werd op 15 juli vrijgelaten uit de gevan genis in Sittard. Wegens een serie bank en andere overvallen hadden rechters hem in totaal negen jaar gevangenis straf opgelegd. Na zes jaar zitten (het feestprogramma: '2190 streepjes tur ven') kwam hij onlangs vrij, want een derde van zijn straf is kwijtgescholden. „Het verleden is voorbij," zeggen John en Patrick, die toegeven dat ze zelf eveneens voorkomen in de archieven van justitie. „Daar hebben we het niet meer over. Het is nu 1994." Klep dicht Vincent E. had een knalfeest verdiend. Een surprise-party moest het worden. Driehonderd familieleden, vrienden en bekenden stonden op de lijst van geno digden. Ieder ontving een waarschu wing op A4: „Surprise-party. Geheim houding dus noodzakelijk. Klep dicht dus. Géén surprise: Géén party!!" Twee afgedrukte pistolen omlijstten deze me dedeling. Het lukte de vrienden om het feest geheim te houden. Afgelopen vrijdag was Vincent E. met zijn vriendin (die in het complot zat) een dagje naar Zierik- zee. Aan het eind van de dag kreeg hij als verrassing nog een helikoptervlucht aangeboden. Een vlucht die eindigde op het parkeerterrein voor de Rico-bar. De 300 gasten heetten de verloren zoon van harte welkom. En toen kon het feest beginnen. Het zou duren tot in de kleine uurtjes. Een professionele filmploeg ('een vriend van ons werkt als geluidtechnicus bij de Nos) legde het hele feest op video vast. In de privéruimte van de Rico Bar tonen Patrick en John wat opnames. Daar zien we Huub Hangop 'speciaal voor Vincent' zijn nummer 'Pistolen Bob' opvoeren. Het gaat over een artiest die de hersens van een bankovervaller inge plant heeft gekregen. Het refrein: „Handen omhoog, dit is een overval. Geef al je geld of je krijgt een knal. Verroer je niet of je gaat aan de kant. Maar meneer, u bent toch Huub Hangop? Nee mevrouw, ik ben Pistolen Bob." Grappen over Vincents verleden wor den niet geschuwd. Zijn eerste cadeau op deze avond is een 'diploma vakbe kwaamheid in de onderwereld'. Later op de avond krijgt het feestvarken de wulpse dames van Wild and Excellent op schoot. Sterker nog, ze drukken zijn hoofd bijkans in hün naakte schoot. Vincent E. wordt warm onthaald. Zijn vrienden hebben overal aan gedacht,, zelfs oma van 84 ontbreekt niet. „We hadden een auto voor haar klaar staan; ze is tot twee uur gebleven." Wat vond het feestvarken zelf van al deze verrassing? „Hij was volledig ver rast, hij wist echt van niets." En kun nen we hem dat zelf ook vragen? „Dat zal niet gaan", zegt Patrick. „Hij zit nu op Aruba, hij is met zijn vriendin bezig aan een cruise op de Antillen. Een vakantiereisje, zestien dagen, heeft hij van ons nog gekregen. Ze zijn gisteren (zondag, red.) vertrokken." Dat is een aardig cadeau. En die zwarte Porsche op de parkeerplaats? Ook een presentje? De twee maten kijken elkaar lachend aan. John: „Daar zal Vincent wel in gaan rijden, ja." Heineken Het feest van Vincent E. vertoont enige gelijkenis met de party die de ontvoer ders van Freddie Heineken na hun vrijlating gaven in een sjiek Amster dams hotel. Toen kreeg je een discussie of zo'n feest eigenlijk wel kon. De artiesten die vrijdagavond en -nacht optraden in de Willebrordse Rico Bar wisten allen voor wie ze dat deden. „Het ging om iemand die zijn straf heeft uitgezeten. Die heeft boete ge daan, die heeft geleerd. Als zijn vrien den hem dan graag een feestje aanbie den, wil ik daar best aan meewerken," zegt Huub Hangop, alias Ruud van den Berg. „We hebben het er met elkaar ook over gehad. Mijn collega's dachten er eigenlijk hetzelfde over." Van den Berg zegt dat hij vantevoren wel even wilde weten wat Vincent E. precies op zijn kerfstok had. „Als hij een moord op zijn geweten had, dan had ik het niet ge daan." Paul Horsten van het Tilburgse ar tiestenbureau Cat International is kort maar krachtig. „Die jongen heeft zijn straf uitgezeten; hij hoeft toch niet voor zijn hele leven gestraft te worden?" Via Cat International werden Imca Marina, Sugar Lee Hooper, Frank Ashton en Peter Koelewijn gecontracteerd. Klachten De gemeente Rucphen gaf toestemming voor het landen van de helikopter. „Wij hebben er geen spijt van", zegt wethou der A. Konings. Gisterochtend werd op het gemeentehuis werd druk gespecu leerd over de identiteit van het feest varken. Een gezelschapspel dat half St. Willebrord bezighield. Hoe onschuldig de organisatoren er zelf over denken, het grootse feest heeft menigeen de wenkbrauwen doen fronsen. Niet voor niets kwamen vrijdagnacht bij de poli- tiemeldkamer in Roosendaal zeker twintig telefonische klachten binnen. „Dat is voor St. Willebrord echt ha veel", zegt W. de Letter, operation» chef van de politie in Rucphen. „Wi waren vooraf op de hoogte.En het heel simpel: van koningin tot gevangt nisboef, iedereen mag in Nederland feest organiseren." Voor de helikoptei landing was vergunning afge Voor het vuurwerk was dat hoogsl waarschijnlijk niet het geval. „Dat heb ben we nog in onderzoek," aldus Letter. Patrick en John, de vrienden van Vin cent E., begrijpen de ophef over he feest niet zo. Samen beheren ze naast i Rico Bar ook de Baracuda Bar in Willebrord. Voor hun oude vriend hel ben ze straks ('hij mag eerst wat accli matiseren') een plekje in het bedrij vrij. Ook met het oog op die toekom was het feest bedoeld. „Hij moet voo het werk nog veel mensen leren kennen daar was de party een mooie ge' heid voor." Over de kosten van het feest willei Patrick en John niets zeggen, maar het een aardig centje mocht koste: blijkt wel uit het honorarium van tiesten als Sugar Lee Hooper ('44' gulden ex. btw', aldus het boekingsb» reau) en Imca Marina (2925 gulden). Heel tevreden zijn ze zelf over verloop van het feest. Patrick: „Alk artiesten waren goed. Het feest was Ik ben er trots op." Maar kunnen ze het begrijpen dat men sen met een scheef oog naar zo'n part; kijken? Nee, niet dus. „Die mensa weten niet wat echte vriendschap is.'' Door Paul Baeten Nijmegen - Eigenlijk is het gebit van de meeste Neder landers té gezond. Tot in de jaren vijftig en zestig was het vrij normaal dat een aange tast gebit zo rond het 20e levensjaar in één keer getrok ken werd om plaats te maken voor een keurig onder houdsvrij stel tanden en kie zen. Maar kunstgebitten komen min der en minder voor. Nederlan ders houden veel langer dan welk volk ook ter wereld hun eigen ivoren wachters. Dat vraagt wel extra inspanningen om de boel netjes en op peil te houden. De kosten van de tand heelkundige zorg zijn dan ook, niet ondanks maar juist dankzij de verbeterde kwaliteit van het gebit, alleen maar hoger gewor den. Geen volk ter wereld dat zo trouw de tandarts bezoekt voor controle en - als het echt moet - een behandeling. Geen volk ter wereld ook, waar per persoon zoveel geld uitgegeven wordt aan de mondhygiëne. Tandartsen, patiëntenorganisa ties en verzekeraars zijn het er al een tijdje over eens dat er wel iets moet veranderen in dit kost bare systeem. Maar de voorstel len die minister Ritzen van Wel zijn, Volksgezondheid en Cul tuur vorige week heeft gelan ceerd, gaan alle betrokken par tijen toch echt een stap te ver. De vrees is volgens deze partijen gerechtvaardigd dat door ver gaande bezuinigingen op de ver goeding van tandheelkundige zorg met name mensen met lage inkomsten pas weer naar de tandarts zuilen gaan als het te laat is. Nergens ter wereld wordt de tandarts zo trouw bezocht als in Nederland. foto anp Het ministerie onderhandelt al enige tijd met de zorgverzeke raars en de tandartsen over aan passing van het 2,3 miljard per jaar kostende systeem van half jaarlijkse controles, sanerings- kaarten en curatieve behandelingen. Zeker nadat jaar op jaar bleek dat dit in het Financieel Overzicht Zorg (FOZ) vastgelegde budget niet toerei kend was voor al het tandarts- werk en met tientallen miljoenen guldens overschreden werd. De tandartsen, verenigd in de Nederlandse Maatschappij tot bevordering van Tandheelkunde (NMT), deden eind mei de kabi- nets-informateurs al een eigen voorstel. Alle jongeren tot ne gentien jaar zouden recht blijven houden op een breed pakket van zorg, exclusief bruggen, kronen en bepaalde beugels. Voor vol wassenen zou het aloude onder scheid tussen 'fonds-' en parti culier verzekerden eindelijk ver dwijnen. Iedere Nederlander ouder dan achttien zou in het voorstel van de NMT een beperkt pakket van tandheelkundige hulp behouden, te betalen uit de gemeenschaps- kas. Alle kosten van trekken, vullen, zenuw- en tandvleesbe handelingen zouden door een particulier af te sluiten verzeke ring moeten worden gedekt. De premie daarvoor werd geraamd op zes tot acht gulden per maand. De tandarts-organisatie deed dit voorstel overigens niet louter uit liefde voor het Nederlandse ge bit. Het wegpoetsen van het ver schil tussen particulier- en fondsverzekerde zou ook de in komenspositie van de tandarts zelf ten goede komen. Zestig procent van de klanten die zij zwetend en wel in hun stoel aantreffen, is bij een ziekenfonds verzekerd. Een halfjaarlijkse controle van zo'n 'fondsklant' levert hen echter niet meer dan ƒ7,50 op. Voor een complete vul ling wordt niet meer vergoed dan 25 gulden. Nauwelijks ge noeg om de materiaalkosten te dekken. Dat is ook een van de kritiek punten van de NPCF, de federa tie van patiënten-consumente nverenigingen. „De tandartsen worden er beter van wanneer voor iedere patiënt een gelijke vergoeding wordt betaald. Maar dit betekent voor de mensen die in het ziekenfonds zitten een forse lastenverhoging. Wij zijn bang dat veel mensen, denk dan vooral aan de ouderen, hun nu nog regelmatige bezoek aan de tandarts zullen uitstellen tot ze echt last van hun gebit krijgen", meent beleidsmedewerker M. van Leeuwen van deze organisa tie. De NPCF ziet liever dat er eens kritisch gekeken wordt naar vele cosmetische ingrepen die dt kosten voor de tandheelkunde Nederland omhoog jagen. „Er in ons land een soort beugelmo de ontstaan die verschrikkelij' veel geld kost. Als er dan toci bezuinigd moet worden, maar daarop." Ritzen wil nog een forse stap verder gaan de het voorstel val de NMT. Volgens het ministerie moeten ziekenfondsen en parti culiere verzekeraars standaard niet meer vergoeden dan de lijke controle (nu nog tweemaal per jaar verplicht), de instructie mondhygiëne en het verwijderen van tandsteen. Voor al het overi ge, inclusief het plaatsen van een eenvoudige vulling, moet met zich bijverzekeren. De Nijmeegse hoogleraar tand heelkunde R. Burgersdijk vrees! dat een ingreep als nu voorge steld door Ritzen 'alles weer al- breekt wat we in Nederland aan tandheelkundige zorg hebben opgebouwd'. Het unieke van de Nederlandse situatie is volgens Burgersdijk dat er door het systeem van vergoeding een vaste relatie ont staat tussen tandarts en patiënt- Wie niet regelmatig op controle verschijnt, krijgt immers ook de eventuele behandelingen niet vergoed. „Ik hoop van harte dat die kop peling er op één of andere ma' nier blijft. Anders ben ik bang dat veel mensen alleen nog maaJ naar de tandarts gaan, wannes- er echt ingegrepen moet worde» Het Nederlandse systeem is tj' derdaad kostbaar, maar dat is prijs die je betaalt voor een gW' de volksgezondheid. Het all®' goedkoopste is natuurlijk om 'e' der kind al gelijk de tanden u' te trekken en een gebitje te ge ven. Ons preventief beleid nu eenmaal veel geld." Van onze verslaggever Boekhoute (B) - Na Zierik zee en Serooskerke zijn n ook vreemde graancirkel aangetroffen in de Vlaams grensstreek. Landbouwer P. Willems u Boekhoute trof zondag in ee tarweveld achter zijn boerder twee cirkels aan met een diami ter van dertien meter. De cirkels bestaan uit lijne van een meter breed en binner Van onze Haagse redactie Den Haag - Er zal niet get duur van de uitkeringen tij delingen, verwacht D66-fra „Ik heb het idee dat dit punt ni meer aan de orde komt," zei V~ Mierlo gisteren na afloop v een D66-fractievergadering. Van Mierlo suggereerde met zij uitspraak dat de drie paarse o derhandelaars, die gisterochte' voor het eerst bijeen kwamen, een afspraak hebben gemaa over dit onderwerp. WD-fra tieleider Bolkestein sprak V Mierlo niet tegen, maar hi" zich wel op de vlakte. „Ik ond' handel niet buiten de onderha delingstafel om," aldus B kestein na afloop van de fract' vergadering van de WD. Maastricht - In haar strijd te de overlast van druggebruik gaat de gemeente Maastricht kijken wat de mogelijkhe zijn om buitenlanders te we uit koffieshops. Enschede heeft vorige week eerste gemeente in Nederl het plan gelanceerd om de koop van drugs vanuit koffi hops aan Duitsers te verbiede Een woordvoerster van de meente Maastricht zegt dat plan ook voor de Limbu hoofdstad wordt overwogen, zitten nogal wat juridische ken en ogen aan." Om die reden hebben gemee raad noch college van b meester en wethouders zie over de zaak gebogen. naar verwachting gebeurt wel binnen afzienbare tijd." In Enschede wil men met verbod het drugtoerisme te dringen. In Maastricht geldt al tot 6 tember een straatverbod druggebruikers. na HET wegvallen v hebben de Amerikanen d ware in de schoot geworp aanvankelijk enthousiast e met die grote verantwoord Dat verantwoordelijkheids maar met het enthousias het een stuk minder gest levert de Verenigde Stat op. In plaats van respect i openlijke haat hun deel. Het gevolg is dat de buit deel van het beleid van pr druk .staat. Momenteel v crisis-periode. In Ruanda verleend, maar de voor schimpt dat de acties v Bosnië worden de Navo-, gehoond. En alsof het no okaanse landen uiterst ne Veiligheidsraad van de maken voor militaire inte De opstelling van de Z President Clinton een formeel gesteund door d eens dat de buurlanden militair ingrijpen overgaa Daarnaast heeft hij reke Steeds meer Amerikanen speelt bij international mensenlevens en in vele Naast die voor hem neg oog maar eens de vraag overgebleven middel is. onder de zware econom verzet. Datzelfde ontevr waarschijnlijkheid na en vreemde militairen toch les moet Clinton toch in

de Stem | 1994 | | pagina 2