Haïti trotseert VS en VN BOSPEEN EN RUNDERVINKEN. V Bossche seminarie werft priesters via weekbladen Indurain-feest in Roosendaal Zomer in Sarajevo PARASOL' Staat van beleg afgekondigd; 4Slag om Haïti in voorbereiding' Burgemeester Loon op Zand dronken in sloot Alles over Parket B6 IS KORT Ixel iFeyenoord Iche winnaars fzendijke rs Waarde ïpercross atrijzen IRenate Louwerse MOSSELEN >PATTEN 'Verdwaalpalen' komen er niet Rees Ploegsma verlaat PSV Beatrix en Walesa in Breda 'Ruanda moet bescherming ^garanderen' ('Paars komt Iniet aan litkeringen' luwelijk Jackson net dochter Jvis bevestigd Ontvoerd meisje uit Rosmalen nog spoorloos SGP niet vervolgd voor discriminatie 'Hij vrij, wij blij' Duitse racisten verbranden Turk Bospeen, per bos Rundervinken, kilo -1&5Ü-16.50 100 gram ®®o® -^95" 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ZWARE HOUTEN 1 IP IN DE PARKETSHOP: Kahrs I JSTUS 1994 l(maandag 1 augustus) leedeklasser Waregem. Eer van een toernooi bkeren (tweede klasse) Justus treedt Terneuzen lstus speelt Terneuzen Jit Axel het toernooi af wedstrijden worden in 119.00 uur. Samengesteld uit spelers Patrijzen, Luctor'88 en landag) tegen eredivisio- luwdorp begint om 19.00 _rn I voetbaltreffen won Axel Tbrloo. In de 50e minuut nuten later liet Mike van Jloeg het tweede team met |eer en Wim Dieleman en De andere treffers voor Marco van Vlierberghe en ld 9-0, kwam op naam van I scorebord reeds 4-0 aan. p-categorie) en Noel van de lie Super Prestigewedstrijd |htse buurtschap 't Zand. km in 1.05.00, 2. Robby Art Decoster, 5. Roger van Ide Winkel (Axel), 7. Romain lleghem (Overslag), 9. Rudy JTerneuzen). fdelburg) 60 km in 1.16.22, 2. Genk Peters, 4. Cor Verplanke lKoewacht), 6. Ronald Smits ]8. Willy de Feber (Hoek), 9. I (Biervliet). von met grote overmacht de De Triathlonvrienden in It, vorige week nog zesde lp halve marathon in Wolp- |n maat te groot voor de [ïa Ruelle de langste afstand. in Westdorpe geboren en fee minuten sneller dan Irma Rijke) 5.04, 2. Ruben de Ridder Istburg) 5.31. Itburg) 7.03. pburg) 16.07, 2. Georges Valckx Jis (België) 17.04, 4. Patrick van |e Linde (Oostburg) 17.45. loek) 31.51, 2. Marco van der lerhage (Zaamslag) 37.20, 4. Ko ub de Loos (Oostburg) 38.26. 6. Ronald Vanhijfte 38.58, 8. Jan uret (allen Oostburg) 39.13, 10. 1.37. Rijke) 24.15. l(Frankrijk) 40.33, 2. Irma Beks th steeds meer in zijn element te ■dag triomfeerde de oud prof- en Jasseerde tevens de leidersprijs. Idsprint het loodje leggen tegen del) 70 kilometer in 1.44.20, 2. P. (Den Bommel), 4. R. Babijn lieer Abtskerke), 6. J. de Punder Ingen), 8. J Goossens (St.-Wille- J van Antwerpen (Nieuwdorp). Irg) 50 kilometer in 1.14.53, 2. H. Idijk (Waarde), 4. B. Hoogesteger Burg (Teteringen), 6. C. Lepoeter seke), 8. F. Raaymakers (Essen), 9. en), 10. A. Hazen (Lewedorp). Villebrord), 2. G. van Vlimmeren J(Etten-Leur), 4. J. van Dommelen |ugge), 6 H. Rouw (Kapelle), 7. T. uten (Roosendaal), 9. J. Vissenberg 1st aan Zee). l Aagtekerke werd gewonnen door Paepe. De MCB/BLB-piloot bleef Irrent Arjen Francke voor in de len Francke, 3. Davy van Hoepen, 4. kema, 6. Eric Polderman, 7. Jeroen België), 9. Peter van Erk, 10. Richard ban heeft alsnog besloten om als le voetbalvereniging Patrijzen uit |rger besloot enkele maanden gele- oefenmeester, nadat zijn familie brd bedreigd door een onbekende, hhanger van Patrijzen, fom het gezin Meerman hersteld, i de draad weer op te pakken bij de feerenhoek. ■drie kilometer lange zwemwedstrijd penate Louwerse van de Zwemclub 1 de derde plaats op het onderdeel lakantie was de nationale zwemtop pstrijd. Volgend weekeinde komt de veer in actie in Voorburg. en •n bolleke De Koninck ECHT ANTWERPS! Breda, tel. 076-211199 ©C i^tttjOOtf DE STEM Hulst reed in Bambrugge naar een verd derde in Ertvelde-Rieme. 134e JAARGANG Oostburg - Er komen geen zoge heten verdwaalpalen op de stran- i den langs de West-Zeeuws- yiaamse kust. De palen zijn her- I kenningstekens die ervoor zorgen dat kinderen niet verdwalen op het strand. Het gemeentebestuur i van Oostburg was wel enthou siast over dit plan, maar het is niet gelukt het bedrijfsleven te interesseren om de palen te beta len, zoals in België gebeurt. (ZIE ZEELAND - Ct Eindhoven - Kees Ploegsma gaat binnenkort zeer waarschijnlijk I voor zichzelf beginnen en derhal- I ve zijn functie als manager van PSV neerleggen. Wel hoopt hij in zijn nieuwe functie nauwe ban- I den met de Eindhovense club te blijven onderhouden. ZIE SPORT - B1 I Breda - De Poolse president Lech I Walesa en koningin Beatrix l brengen op 5 oktober vrijwel ze- Lker een bezoek aan Breda. De I aanwezigheid van de Poolse be- jgraafplaats aan de Ettensebaan j in Breda en de in oktober ge- I plande viering van vijftig jaar I bevrijding door de Eerste Poolse {pantserdevisie zouden vooral de redenen zijn voor het bezoek. Goma - De Ruandese regering noet haar beloften nakomen dat de terugkerende vluchtelingen beschermd worden. Eerder zul len de Verenigde Naties er bij de 1,2 miljoen Ruandese vluchtelin gen niet op aan dringen naar huis |erug te keren. Dit verklaarde de Commissaris voor de fluchtelingen; Sadako Ogata, na haar bezoek aan de Ruandese hoofdstad Kigali. I ZIE BUITENLAND - A4 Den Haag - D66-onderhandelaar pan Mierlo verwacht dat tijdens pe formatie-onderhandelingen Koor een paars kabinet niet ge tornd wordt aan de hoogte en puur van de uitkeringen. WD- |e.der Bolkestein wil deze opmer- ting bevestigen noch ontkennen Ier, PvdA-onderhandelaar Walla- jgi doet er het zwijgen toe. For mateur Kok heeft intussen radio- fctilte afgekondigd. 'Want er moet gewerkt worden'. I ZIE BINNENLAND-A3 Port-au-Prince/Washington (rtr/afp/dpa) - Haïti heeft gisteren de staat van beleg afgekondigd als reactie op een resolutie van de Veiligheidsraad, die de weg vrijmaakt voor een militaire interventie. „De slag om Haïti is in voorberei ding," kondigde het door de mili tairen aangestelde staatshoofd, de 81-jarige Emile Jonassaint, in de nacht van zondag op maandag aan. Hij benadrukte dat de gehe le wereld nu de oorlog heeft ver klaard aan Haïti en verweet de wereldgemeenschap 'gebrek aan moraal'. In de hoofdstad Port-au-Prince was het na de bekendmaking van Aangenaam toast wolkenvelden periodes met zon. Het blijft droog en bij weinig wind wordt het een aangename dag. Vanaf morgen keert ae hitte terug. os Angeles - De Amerikaanse opster Michael Jackson is ge duwd met Lisa Marie Presley, e dochter van de king of rock 'n all, wijlen Elvis Presley. Dat eeft Jacksons produktiemaat- ahappij MJJ Productions giste- bevestigd. Het paar is elf we st geleden in het geheim ge rouwd buiten de Verenigde Sta- Jacksons woordvoerder Lee ykffs, die tot dusver alle be zaten over een huwelijk tussen e twee had tegengesproken, 'sigerde gisteren commentaar te even. Van onze verslaggever Rosmalen - Het 2-jarig meisje dat het afgelopen weekeinde vanuit Rosma len samen met haar ex- Joegoslavische moeder werd ontvoerd naar het Duitse Keulen, is nog steeds spoorloos. De 30-jarige moeder weet zich niet veel van de ontvoe ring te herinneren omdat zij in de nabijheid van het asiel zoekerscentrum aan de Graafsebaan in Rosmalen een klap op het hoofd heeft gehad en daarbij haar be wustzijn verloor. De vrouw zegt vrijdag met haar dochtertje door drie ge maskerde mannen ontvoerd en mishandeld te zijn. Een dag later kwam de vrouw weer bij bewustzijn op een parkeerplaats in de binnen stad van Keulen. Van de neus van de vrouw was een klein deel of afgesneden of afgeslagen, aldus de politie woordvoerder. Haar dochtertje was echter spoorloos verdwenen. Een onderzoeksteam van acht personen houdt zich bezig met de ontvoering en mis handeling. Twee leden zijn inmiddels naar Duitsland afgereisd. Ook van de ontvoerders ont breekt nog elk spoor. De po litie vermoedt dat de daders uit Albanië of voormalig Joegoslavië komen, maar hun motieven zijn onduide lijk. In 1980 stond heel Roosendaal op de banken toen 'onze eigen Jo~ pie Zoetemelk' als winnaar van de Ronde van Frankrijk de eerste aflevering van de Draai van de Kaai opluisterde met zijn aanwe zigheid. Bij gebrek aan vaderlandse helden sloten dertig- tot veer tigduizend wielerfanaten gisteravond op een ouderwets volle 'Kaai' Miguel Indurain in hun armen. De viervoudige winnaar van de Tour maakte zijn hoge startgeld volledig waar en stal de show met enkele vlijmscherpe demarrages. Toch slaagde de lange Span jaard er niet in buiten het bereik van de meute te blijven, zodat een massaspurt de vijftiende Draai van de Kaai moest beslissen. En kenners weten wat dat betekent: een zege voor Djamolin Abdoe- sjaparov. ZIE SPORT - B2 foto de stem/dick de boer VANDAAG IN DEZE KRANT Den Haag (anp) - De Staatkun dig Gereformeerde Partij (SGP) wordt niet vervolgd wegens ver meende vrouwendiscriminatie. Dat heeft het arondissement- sparket in Den Haag gisteren be kendgemaakt. De procureur-generaal en de mi nister van Justitie zijn het daar mee eens, aldus het parket. Vrouwen uit Hengelo en Roer mond hebben enige tijd geleden een klacht tegen de SGP inge diend. De partij wil geen vrou wen toelaten als lid. Volgens het parket is daar niets aan te doen, omdat de wetgever de privésfeer van onder meer het verenigings leven buiten het bereik van straf bepalingen houdt. Het moet in onze samenleving mogelijk blijven dat bepaalde groepen hun eigen identiteit in stand houden. Bovendien mag in geen geval de vrijheid van vere niging en de vrijheid van gods dienst worden aangetast, aldus het parket. Verder kan niet worden aange toond dat de SGP openlijk heeft aangezet tot discriminatie. De SGP heeft in de media slechts desgevraagd standpunten toege licht en dat deed de partij nog voorzichtig bovendien. Imca Mariria en Peter Koelewijn waren er, en het ondeugende duo Wild en Excellent (foto). En het gaf enige ophef, het knalfeest voor ex-ge vangene Vincent E. uit St. Willebrord. Wat z'n vrienden niet begrijpen. 'Hij vrij, wij blij'. ZIE PAGINA A2 FOTO RINI AARTS INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Keulen (ap) - Een 20-jarige Turk is afgelopen weekeinde bij een meertje in de buurt van Keulen in elkaar geslagen, met benzine overgoten en verbrand. De moord heeft vermoedelijk een racistisch motief. Kampeerders die in de buurt verbleven hoorden mensen in het Duits in spreekkoor roe pen: 'Turken verbranden'. Het lijk van de jongeman, Cetin Apuhan, die in Bremen woonde, werd zondagochtend gevonden. Vlak in de buurt lag een in tweeën gebroken honkbalknuppel, die mo gelijk als wapen is gebruikt. Vermoedelijk is het slachtoffer eerst ge dood en daarna in brand gestoken. De politie van Thüringen hield dit weekeinde 12 mensen aan wegens rechtsradicale activiteiten. Zaterdag ontruimde de politie bij Weimar een kamp van de Vikingjeugd. Tien deelnemers van het kamp moesten mee naar het bureau, maar werden korte tijd later weer vrijgelaten. In het zomerkamp werden militaire oefeningen gehouden en de deel nemers brachten elkaar de hele dag door de Hitlergroet. ADVERTENTIE Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 6 augustus a.s. Van onze verslaggever Den Bosch - Het Bossche se minarie Sint-Janscentrum is een nieuwe weg ingeslagen om (jonge) mannen te interes seren voor het priesterambt. De rector van de priesteroplei ding, drs. A. Hurkmans, tevens vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch, heeft een artikel ge schreven, dat naar alle huis-aan- huis-bladen in het bisdom is ver zonden. In dat artikel roept Hurkmans belangstellenden op voor een roepingenreis naar Tu rijn met de vraag: 'Is priester worden iets voor jou?' Het organiseren van dit soort roepingenreizen is niet nieuw, maar dat er met publicaties in huis-aan-huisbladen de aan dacht op wordt gevestigd wel. „Dat we er via kranten ruim aan dacht aan geven, heeft te maken met het feit dat de groep mannen die met de vraag zit of ze priester willen worden heel moeilijk te bereiken is. Die jongens blijven vaak buiten beeld voor de semi naries. Wij weten niet hoe we ze op moeten sporen. Ze zijn er wel, maar weten vaak niet: hoe nu verder. Zij zitten doorgaans hele maal alleen met die belangrijke vraag: ben ik geschikt voor het priesterambt. Nu, door dit artikel weten ze in elk geval waar ze met die vraag naar toe kunnen," al dus rector Hurkmans. Inmiddels zijn er al verschillende telefoontjes bij de priesteroplei ding in Den Bosch binnen geko men van jonge mannen met be langstelling voor de achtdaagse reis naar Turijn. De kosten be dragen 325 gulden en zijn zo laag dankzij de royale medewerking van een weldoener. De reis is in eerste instantie bedoeld om 'ern stig in te gaan op vragen rond de roeping'. Elke dag staat er een eucharistie viering en een morgen- en avond gebed op het programma. Maar daarnaast wordt ook uitgebreid de tijd genomen voor culturele verkenning en ontspanning. Nor maal bestaan de reizen van het Bossche instituut uit groepen van acht tot vijftien personen. Of het er dit jaar veel meer zullen wor den als gevolg van de publiciteit scampagne durft rector Hurk mans niet te zeggen. Hij ontkent dat de nieuwe wijze van naar buiten treden een po ging is om het te kort aan pries ters op te lossen. „Het gaat ons er om zorg te kunnen besteden aan mensen met belangrijke vragen als 'moet ik priester worden'. Zij hebben recht op zorg van de kerk. Wij kunnen ze helpen te zoeken naar het antwoord op de vraag of er inderdaad sprake is van een roeping. Overigens bege leiden wij meer mensen met wie we samen uiteindelijk het inzicht hebben gekregen dat het beter is dat hij geen priester wordt, dan personen die wel gewijd worden. Van de honderd gaan er maar twintig door." LOS EXEMPLAAR: VI UKIIAACv 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Jonassaint rustig. Krachtens de staat van beleg is de grondwet opgeschort en is het burgerlijke bestuur overgedragen aan de mi litairen, aldus de radio. Het regime is nu gemachtigd openbare bijeenkomsten uiteen te jagen, media te sluiten, de avondklok in te stellen en huis zoekingen zonder bevel uit te voeren, maar er zijn nog geen specifieke maatregelen aange kondigd. Het openbare leven in Haïti is al goeddeels verlamd als gevolg van de noodtoestand die sinds juni geldt en door het inter nationale embargo. Volgens de zondag aangenomen VN-resolutie mag een multina tionale strijdmacht 'alle noodza kelijke middelen' gebruiken om de democratie in Haïti te herstel len en de in september 1991 door de militairen verdreven president Aristide te laten terugkeren. In de tekst wordt echter geen ter mijn genoemd voor een invasie. Economische sancties „We hebben niet gezegd wanneer 'binnenkort' is, omdat we willen dat de druk zo efficiënt mogelijk is," zei de Amerikaanse ambassa deur bij de VN, Madeleine Alb right. Zij beklemtoonde dat de militaire optie niet de enige is. Zo worden de economische sancties tegen de junta aangescherpt. Direct na het aannemen van de resolutie bood Washington aan een multinationale strijdmacht te leiden. De VS verwachten dat an dere landen zich bij hen zullen aansluiten. Argentinië, dat in de Raad vóór de maatregel stemde, is van plan binnen twee weken zeshonderd militairen naar het Caribische gebied te sturen om zich gereed te houden voor een mogelijke invasie. Maar de meeste Latijns-Ameri kaanse landen reageerden nega tief op het besluit van de Veilig heidsraad. Mexico liet weten dat het 'geweld afwijst, tenzij de vre de wordt bedreigd'. Venezuela, dat lid is van de zogeheten groep van bevriende staten van Haïti, heeft zich van Resolutie 940 ge distantieerd. Uruguay weigert el ke medewerking aan militaire acties tegen Haïti. De meeste Latijns-Amerikaanse landen vinden met Mexico dat de VS en andere regeringen moeten wachten met ingrijpen totdat alle vreedzame middelen zijn uitge put. Deze houding wordt gezien als een nederlaag voor president Clinton, die vooral in eigen regio probeert zo veel mogelijk steun te vinden voor een eventuele inva- sie. ZIE OOK BUITENLAND - A4: Wat komt er na de invasie? Zomer in Sarajevo wordt overschaduwd door oplaaiende ge vechten; vooral sluipschutters zijn weer actief. Een zomers uitge doste vrouw laat zich niet van de straat jagen, al zoekt ze veilig heidshalve maar beschutting tussen Franse pantserwagens, die na mens de VN een oogje in het zeil houden. Honderd procent veilig heid geeft ook dat echter niet, nu de Servische sluipschutters, ge prikkeld door de opnieuw mislukte vredesbesprekingen, niet aar zelen om ook de VN-vredesmacht onder vuur te nemen, foto epa ZIE OOK BUITENLAND - A4 Van onze verslaggever Loon op Zand - Burgemeester J. van Dun van Loon op Zand (oud-wethouder van Breda) heeft vorige maand onder invloed van alcohol een auto-ongeluk veroorzaakt. Van Dun (CDA) raakte in de vroege ochtend van zaterdag 2 juli in het buitengebied van Ba- vel de macht over het stuur kwijt en schoot met zijn auto een sloot in. De gealarmeerde politie ver moedde dat er drank in het spel was en heeft Van Dun een bloed proef afgenomen. Die wees uit dat de burgemeester inderdaad alcohol had gebruikt. De meter sloeg uit naar een pro millage van 1,86, terwijl het maar 0,5 mag zijn. De politie heeft van het ongeluk proces-verbaal opge maakt en dat doorgezonden naar de officier van justitie in Breda. De politie heeft het voorval van 2 juli niet naar buiten gebracht. „Als er geen slachtoffers zijn, doen we van dit soort zaken nooit melding," zegt een woordvoer der. De politie zegt verder niet te we ten waar Van Dun die nacht van daan kwam. Het nieuws over het auto-onge luk van Van Dun heeft in Loon op Zand voor beroering in de plaatselijke politiek gezorgd. De voorzitters van de gemeente raadsfracties houden vanochtend om 11.00 uur spoedoverleg. Op de bijeenkomst willen ze een geza menlijk standpunt over de kwes tie bepalen. Burgemeester Van Dun was gis teravond niet voor commentaar bereikbaar. ADVERTENTIES P KUSSENS j 14 HALEN i '3BETALENÊ cm met deelbaar, koperen beslag, piepkleine kleur verschillen. van 169.- nü weg 34-36 gweg 49 16-216527 van Bruynzeel - en Kahrs. Ook voor doe-het-zelvers. ligt het vloerenboek voor u klaar. j U kunt het ook telefonisch bestellen: 01650-53888 Profiteer van de speciale aanbieding, j Bruynzeel parket SOPHIASTRAAT 11, BREDA. TEL: 076-21 48 48 In het artikel dat het Sint-Jans centrum naar de weekbladen heeft gezonden vertelt Hurkmans hoe Don Bosco 150 jaar geleden in Turijn met zijn levenswerk be gon door scholen en internaten te stichten, waardoor de jeugd van die arme stad weer kansen kreeg. „Juist in deze tijd is er weer de uitdaging je totaal in te zetten voor de jeugd. Waarom niet als priester? Wanneer je door Jezus gegrepen bent en je stevig staat in de grote wereldkerk dan kun je wat aan. Met de vraag 'Is priester worden wat voor mij' gaan de jonge man nen op reis. Zo'n reis kan je meer duidelijkheid geven over je toe komst," aldus rector Hurkmans in zijn artikel. Dit woord is daad bij het de nieuwe in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) iveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, om te beginnen twee weken de krant gratis. -w Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Po ats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: kwartaal automatisch 84.70 bank/gironr Postcode:Plaats: I In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. li E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1