Nog geen verbetering van weg Het bombardement van Breskens in 1944 de s De lac Provincie heeft geen geld voor wegdeel tussen IJzendijke en Waterlandkerkje Feestelijke heropening Emmaus in IJzendijke Weer route langs drie dorpen en boerderijen DE STEM ZEELAND Lambertijnenhof houdt enquête over instelling Toevoerwegen Stro Noodziekenhuis Verwoest Fluitiste Petra Schuren treedt op in Grijpskerke D ansdemonstratie van the Galloways DINSDAG 2 AUGUSTUS 1994 Van onze verslaggever Middelburg/IJzendijke Verbetering van de weg IJ- zendijke/Oostburg tussen IJzendijke en Waterland kerkje kan nog lang op zich laten wachten. De aankoop van de benodigde gronden verloopt uiterst moeizaam en bovendien heeft de provincie Zeeland geen geld beschikbaar voor de wegrenovatie. De verbetering van de weg staat wel op de planning van de Di rectie Milieu en Waterstaat van de provincie, aldus ir. A. Lie- vense, medewerker van de afde ling Droge Infrastructuur. „Op het ogenblik is die weg een beetje een lappendeken. Een smalle betonrijbaan, smalle berm en een veel te smal fiets pad. Het is de bedoeling dat er een zes meter brede asfaltrijbaan komt te liggen en ook een fat soenlijk brede berm en een fiets pad dat breed genoeg is." Voor die verbredingen is echter grond nodig en de aankoop daarvan stuit op problemen. De provincie is wel bezig met de grondverwerving, maar op de af deling Droge Infrastructuur van de Directie Milieu en Waterstaat in Middelburg sluit men niet uit dat er onteigeningsprocedures nodig zullen zijn om de grond te pakken te krijgen. „En voordat 'die procedures zijn gevoerd, ben je ook al gauw weer een paar jaar verder", aldus Lievense. Bijkomende belemmering zijn de nieuwe bezuinigingen die op de provincie Zeeland af dreigen te komen. Voor dit soort wegverbe- teringsoperaties is nauwelijks nog geld te verwachten. De provincie heeft wel een bod uitgebracht op twee woninkjes in de bocht van de weg IJzendij- ke/Waterlandkerkje ter hoogte van het buurtschap Turkeye. De provincie wil die kopen en tegen de grond gooien. Want de huizen belemmeren het uitzicht en zor gen voor een sterke verhoogde ongevalskans. De aanpak van het vervolgtra ject van de weg, het gedeelte van Waterlandkerkje naar Oostburg, ziet er iets rooskleuriger uit. „Op twee na alle eigenaren en pach ters zijn akkoord met grondver- koop", zegt Lievense. „Het zou kunnen dat we binnenkort alle benodigde grond in ons bezit hebben. Dan beraden we ons op de financiële aspecten van de bermverbreding. Van onze verslaggeefster Bergen op Zoom - Lambert ijnenhof in Bergen op Zoom houdt begin september een en quête onder omwonenden, het personeel en de ouders van de verstandelijk gehandicapte be woners. „De gewenningsperiode is zowat voorbij nu," legt directeur A. van Buchem uit. „Kenden we de bewoners aanvankelijk alleen maar als papieren dossiers, nu weten we veel meer wie ze zijn en hoe ze inmiddels gesetteld zijn. Graag willen ook van hun ouders weten wat ze van Lam bertijnenhof vinden. Maar ook onze medewerkers en de buurt bewoners kunnen hun mening geven over de instelling. Mis schien zijn er zaken die we kun nen verbeteren." De eerste bewoners arriveerden op 18 april in de woningen van Lambertijnenhof. Officieel is het wooncomplex nog niet geopend, dat gebeurt op 22, 23 en 24 september. De directie is nog op zoek naar een bekende Neder lander om de opening extra luis ter bij te zetten. Ook werkt een projectgroep, be staande uit ambtenaren, de di rectie en de ouderverenigng, aan een nieuwe woonvoorziening in Hoogerheide. De gemeente heeft zes locaties aangeboden en in middels heeft de projectgroep een advies voor het bestuur van Stichting Sterrebos opgesteld. Die stichting beheert naast het Roosendaalse wooncomplex ook het Bergse Lambertijnenhof. Over de strekking van het advies wil Van Buchem alleen kwijt dat 'er enkele geschikte locaties zijn'. Met de bouw van het nieu we wooncomplex zou eind 1995 of begin 1996 gestart moeten worden. In de buurt van Lambertijnenhof worden ook nog twee zogeheten socio-woningen gebouwd. In de Sweelinckstraat is de bouw in middels begonnen, in het Andor- rapad nog niet. Verwoest Breskens gezien vanaf het havengebied. Op de voorgrond gecamoufleerde bunkers. NADAT DOOR de val van Ant werpen op 4 september 1944 het Duitse Vijftiende Leger in het noordwesten van Frankrijk en het westen van België inge sloten zat, was er maar één mogelijkheid meer om te ont snappen: via de Westerschelde en door Zeeland. In die dagen zag men dan ook tienduizenden Duitsers over onze wegen trek ken in de richting van Breskens en Terneuzen. Vooral Breskens was de haven van waaruit de groepen met boten werden overgezet naar Vlissingen. Tijdens het overzet ten werden de schepen voort durend bestookt door geallieer de vliegtuigen. Van geallieerde zijde waren via de Engelse ra dio waarschuwingen uitgegaan dat de burgers zoveel mogelijk plaatsen waar Duitse troepen concentraties waren moesten mijden en dat de kust zou wor den gebombardeerd. Maar hoevelen hadden die waarschuwing gehoord? Radio toestellen waren er nagenoeg niet. Die had men moeten inle veren. Slechts enkele toestellen waren achtergehouden en die werden clandestien beluisterd. In ieder geval waren in die dagen nog slechts weinigen uit Breskens vertrokken. Boven dien laat men zijn bezit, waar men soms zo hard voor heeft moetep werken, niet graag in de steek om het aan roof en plundering prijs te geven. iGeen enkele plaats'was die elf- jde september zo vol met Duitse 'soldaten als Breskens. Eigenlijk tegen de bevelen in was die namiddag toevallig in het ha vengebied en de toevoerwegen een te grote concentratie troe pen en voertuigen aanwezig om ingescheept te worden. En toen gebeurde het! In de namiddag kwamen zes formaties, in totaal 72 tweemo- torige bommenwerpers, waar onder het Nederlandse squa dron, uit het westen over zee aangevlogen langs Breskens heen, zwenkten om en kwamen uit de richting Hoofdplaat te rug. Rond half vier lieten ze hun bommenlast, ongeveer 200 stuks, vallen. De bommen kwa men neer in het havengebied en het aangrenzende deel van het dorp. Terzelfdertijd voeren de schepen die de troepen zouden opladen juist de haven binnen. De gevolgen waren verschrik kelijk. Nico de Milliano was toen ze ventien jaar en bevond zich op de plaats waar de bommen vie len, ontsnapte aan de dood en deed later zijn verhaal. Met zijn ouders en zijn drie broers ex ploiteerde hij het hotel-café- restaurant De Vuyst, het wel bekende veerhuis van de pro vinciale stoombootdienst en wachtlokaal voor boot, tram en aan de kade in Breskens. De dag voor het bombarde ment, zondag 10 september, was er al een felle aanval van jachtbommenwerpers geweest, voornamelijk gericht op het luchtdoelgeschut. Verscheidene Duitsers waren achter hun ka nonnen gedood en na een korte plechtigheid op de algemene begraafplaats begraven. Hotel De Vuyst was grotendeels door de Duitsers gevorderd, doch de Luchtfoto van het bombardement. familie De Milliano mocht er in blijven. Het cafégedeelte lag vol stro. Daar sliepen de Duit sers die het luchtdoelgeschut bedienden. Op die bewuste maandag, 11 september, zat de zaak yol met Duitsers, wel zeventig en ston den de kade en de aangrenzen de straten vol militairen met hun materiaal die overgezet moesten worden. Vader De Mil liano en de jongste zoon Willy waren buiten het dorp, zoon Frits was naar de bakker om brood, zodat alleen Nico, zijn moeder en broer Max thuis wa ren toen het gebeurde. Ze vluchtten de kelder in. Een bom viel op de voorkant van het hotel, waarbij verscheidene Dutisers werden gedood en an deren zwaar gewond. In de kel der was het echter niet uit te houden door het puinstof en de gebroken gas- en waterleiding, zodat ze onder de trap gingen zitten. Toen het over was, kwam een buurmeisje huilend roepen: „Komt toch, mijn moeder ligt onder het puin." Nico ging mee, maar er was niets meer aan te doen. Ook het broertje was dood. Maar nu kwam de tweede golf. Onder het gieren van de bommen vluchtte hij met het meisje het veld in, doch kwam niet ver, want de prikkeldraad versperring en de tankgracht rond Breskens versperden hen de weg. Ze lieten zich vallen in een greppel nabij het prikkel draad toen een tiental meters daarvandaan een bom viel. Het meisje was op slag dood, hijzelf werd door een drietal scherven getroffen. Verscheidene Duit sers in de omgeving vonden eveneens de dood. Pikzwart van het stof vluchtte hij weg en kwam ten slotte bij zijn grootmoeder in IJzendijke terecht. Daar werden in een school, waar toen een noodzie kenhuis was ingericht, door dokter Rozemeyer de scherven uit zijn lichaam gehaald. Wat er met de andere leden van het gezin was gebeurd wist hij niet. Nadien heeft zijn oom Arthur Lievens de sjees ingespannen en zijn ze naar Breskens gere- ddn. Gelukkig troffen ze alle gezinsleden levend aan. De zaak was geheel verwoest. In sommige zetels zaten nog Duit sers. Ze waren dood. Anderen waren geheel verbrand en in eengeschrompeld. In de buurt zat een familie ingesloten in de kelder van een verwoest huis dat in brand stond. Men kon er niet bijko men om hen te bevrijden.... Door het inslaan van de bom men waren grote kraters in het veerplein en het wegdek gesla gen. Maar het overzetten moest doorgaan. Daarom werden de bomkraters zo snel mogelijk gevuld met puin, waartussen nog resten van gesneuvelden zaten en kadavers van paarden. Deze gebeurtenis heeft jaren lang een bepaalde druk op de inwoners van Breskens gelegd. Men wilde er niet over praten. Er was "te veel leed veroorzaakt. Bijna in iedere familie waren een of meer slachtoffers te be treuren. Ruim zes procent van de bevolking was omgekomen, soms hele gezinnen, man, vrouw met twee, drie of vier kinderen. Bijna honderd kinderen verlo ren hun vader of moeder of beide ouders. Tientallen wedu wen bleven achter en vele man nen verloren hun vrouw. Ande ren waren voor het leven gete kend doordat ze een arm of been moesten missen. De over- lijdens staan in het overlijdens- register der gemeente Breskens genoteerd om vier uur 's na middags. Het bombardement, dat naar schatting twaalf mi nuten duurde, vond plaats tus sen half vier en vier uur. Nog jaarlijks trekt de bevolking op de avond van de dodenherden king naar het gedenkteken voor de slachtoffers op de algemene begraafplaats. Het totale aantal dodelijke slachtoffers werd opgegeven als 199, maar op het gedenkteken staat, dat op 11 september en volgende dagen 225 ingezete nen door oorlogshandelingen om het leven kwamen. 537 Hui zen werden volkomen verwoest, 151 andere zwaar beschadigd. Naar verhouding is Breskens de door een bombardement zwaarst getroffen plaats in Ne derland geweest. De bombarde menten op Rotterdam, Nijme gen en het Bezuidenhout in Den Haag eisten meer slachtof fers, maar hier betrof het grote steden. Breskens had maar 3360 inwoners.... Bij dit bombardement gingen een veerboot en twee andere schepen verloren, werden twee laadbruggen vernield en wer den tien stukken afweergeschut buiten werking gesteld. Over het aantal gesneuvelde Duitsers zijn geen exacte gegevens be kend. We schatten hun aantal op minstens 250. Op de algemene begraafplaats in Breskens werden er 83 en in Schoondijke 87 begraven. Daarnaast moet er een aantal zijn geweest op de plaats waar de bommen vielen, waarvan niets of slechts niet nader te identificeren delen zijn terug gevonden. Van Duitse zijde werd nadien gesproken van 440 zwaar gewonden. Van onze verslaggever IJzendijke - De renovatie van verzorgingshuis Emmaus in IJzendijke krijgt vrijdag 16 september een officieel tintje met de feestelijke heropening van het gebouw. „Het karwei is geklaard en Huize Emmaus is klaar voor de toekomst", aldus P. Ploegaert, directeur van het IJzendijkse verzorgingshuis. Het bijna geheel vernieuwde Emmaus telt 51 eenpersoonsappar tementen en vijf tweepersoonsonderkomens. Bij het tehuis staan 22 aanleunwoningen. De recreatie- annex eetzaal biedt ruimte aan honderd mensen en is geschikt voor diverse activiteiten. Ook een grote, nieuwe keuken is geplaatst tijdens de ingrijpende verbetering van het tehuis. Verder zijn in het vernieuwde gebouw een kapsolon, verjaar dagskamer, zitje met biljartruimte, per verdieping een algemene huiskamer en een aparte hobby- en activiteitenruimte te vinden. „Ontegenzeggelijk heeft de nieuwbouw en renovatie voor over last gezorgd", blikt Ploegaert terug op de bouwperiode van twee jaar. „Niet enkel voor de bewoners en de medewerkers, maar zeker ook voor de direct omwonenden. De parkeergelegenheid was soms minimaal en ook de omstandigheden van het wegdek lieten vaak te wensen over. De onwonenden hebben hier uitermate veel begrip voor opgebracht." De renovatie en nieuwbouw van Emmaus was hard nodig en ook een lang gekoesterde wens. De plannen om het tehuis te vernieuwen dateerden al van 1987. Een brand in oktober 1989 veroorzaakte veel materiële schade en maakte de verbouwing nog dringender. Ook zorgtechnisch voldeed het uit 1961 daterende gebouw niet meer. Met name de eenpersoonskamers pasten niet meer in de moderne tijd. De bewoners verblijven tegenwoordig langer op de kamer, zodat een wat grotere kamer geen overbodige luxe was. D.e oude kamers waren in tegenstelling tot de nieuwe bijvoor beeld niet voorzien van wastafel, douche en toilet. De ingrijpende renovatie-van Huize Emmaus kostte een slordige zes miljoen gulden. Van onze correspondent Retranchement - In de weekends van 12/13 en 19/20 augustus kan in de driehoek Retranchement/Zuidzande/Cadzand wea de verlichte boerderijen/dorpenroute worden gereden. Het is voor de derde keer alweer dat deze route op de kalender staat. Elisabeth de Hullu is de initiatiefneemster van deze route zo aan het eind van de vakantie wanneer rond de klok van half tien de duisternis intreedt. De lengte van de route is met zijn twintig kilometer ongeveer het zelfde gebleven. In Zuidzande is die wat korter geworden omdat men de ooste lijke lus niet meer meepikt, ter wijl Cadzand-dorp er is bijgeko men. Elisabeth de Hullu: „Het schijnt aan te slaan. Vorig jaar liepen de schattingen tussen de drie- en vijfduizend passanten. Toch een leuk aantal voor deze regio aan het eind van het toeris tisch seizoen. We kunnen dit evenement nu eenmaal niet vroeger op poten zetten dan de tweede helft van augustus, want om een verlichte route tot zijn recht te laten komen moet het wel donker zijn. Met Cadzand- Dorp er bij waar het NH kerkge bouw ook verlicht zal zijn denk ik dat we weer een waardevolle uitbreiding hebben." Wallen Nieuw is ook het optreden van de muziekgezelschappen Apollo uit Sluis en Excelsior uit Cad- zand. Hun optreden vindt plaats op de muziektent in Retranche ment. Het ene gezelschap de vrijdag en het andere de zater dag. Bovendien is er een uitbrei ding in Retranchement waar de fraaie Wallen extra in de schijn werpers geplaatst zullen worden. Op de route kan ook een bezoek worden gebracht aan de fuch siakwekerij van Michel van de Plasse aan de Herenweg in Cad- zand waar gekeken en gekocht kan worden. Ook het atletier de Test tussen Zuidzande en Cad- zand opent tijdens deze dagen de deuren. Dit alleen maar voor het kijkerspubliek. Er zijn geen de monstraties en kan niet gekocht worden. Op de minicamping de Hullu aan de Kokersweg in Zuidzande kunnen wafels met koffie of fris worden genuttigd. „Van die op brengst proberen we onze kas te spekken. Bovendien hebben we met de Rabobank een aardige sponsor. Daardoor hebben we onder meer nieuwe bewegwijze ringsbordjes kunnen aanschaf fen. Die zijn nu van reflecteren de folie voorzien zodat ze beter zichtbaar zijn dan vorig jaar,, aldus Elisabeth de Hullu die hoopt dat indien de weersom standigheden het toelaten en in dien mogelijk qua leeftijd de fiets in plaats van de auto ge pakt wordt om de route te rij den. Samenspel „Er gingen stemmen op om de auto's te verbieden. Ik zie dat niet zitten. Op de eerste plaats kun je iemand niet verbieden met zijn auto op de openbare weg te rijden en in de tweede plaats willen ook ouderen en gehandicapten de route rijden. Hun goed recht. Het moet een samenspel zijn. De fietser en automobilist moeten elkaar ge woon de ruimte geven dan heeft geen van beide partijen daar last van,,. De organisatie van de Verlichte Route is in handen van de drie landbouworganisaties (CBTB, ZMO en NCB), de vereniging van kampeerboeren, Dorpsraad ranchement en enkele particulie ren uit Cadzand. Wanneer a hoe laat men de route wil rijdei wordt in volledige vrijheid aa het individu overgelaten. Indie men start bij de molen van Cat zand loopt de route als Molen Cadzand, Ringdijk Zuil Herenweg, Bosweg, Retrancht mentse weg, Molenstraat, Mark Dorpsstraat, Killedijk, Terhol stede, Plattweg, Prinsewegji Provinciale weg, Kokersweg Mariastraat, Zuidzande, Dorp: straat, Molenweg, Knockertwej Strijdersdijk, Ringdijk Noori Cadzand, Erasmusweg, Ma riastraat. Van onze correspondente Terneuzen - De jonge fluitist Petra Schuren treedt vrijdag augustus op in de Nederland Hervormde kerk in Grijpskerkt Aanvang 20.00 uur. Petra Schuren is geboren in Ter neuzen en volgde daar piano- dwarsfluitlessen aan de muziek school. Momenteel studeert zi aan het Brabants conservato rium in Tilburg. Zij treedt tij dens het Festival van Zeeuws Vlaanderen op tijdens een F» geconcert. Als voorbereidinj verzorgt zij een aantal zomera vondconcerten. Zij musiceert sa men met Ad van de Wege, dis werkzaam is als organist, din- gent en muziekleraar in Ternea zen. Op het programma werken val barokcomponisten en Debussy. Ad van de Wege speelt teveni enkele orgelsoli. Van onze correspondente Veere - De Volksdansgroep the Galloways uit Woodthorpe, Not tingham verzorgt dinsdag 9 au gustus een dansdemonstratie val 14.00 tot 16.00 uur in de Grote kerk in Veere. The Galloways, ambassadeurs van Schotse dans en muziek treden op ter gelegenheid va» het Internationale Volksdansfes- tival in Borssele, waar ook groe pen uit Tjechie, Frankrijk Portugal meedoen. De gr staat onder leiding van Stuart McWilliam. Het ensemble is op gericht in 1972 en bestaat uil Schotse County en Highland dansers, pipers, zangers en musi ci. The Galloways zijn 'graaf geziene gasten op volksdans fes tivals in Europa, maar het is d' eerste maal dat ze in Veere op treden. De Schotse County dans is afge leid van twee hoofdvormen: d' Scotch Reels, een levendig' Schotse dans met ingewikkeld' danspassen op de plaats en weer bewegingen en de ballrooi» dansen uit de 17de eeuw. Er doen vier danskoppels mC die als specialiteit de langzarn' Stratspey brengen naast W groot aantal andere traditionel' Schotse dansen. Toegangskaarten voor dit kleuri ge evenement kosten vijf gulden Ze zijn te verkrijgen voor aan vang van het optreden, bij ingang van de kerk. „Balans en spi belangrijker dt Evert A Door Paul Kokke Soms worden ze weer gehaald, de overleden stenaars die achteraf betekend hebben dan placht te denken toen in leven waren. Zoals n lijk Van Gogh, Pieter O Hendrik Chabot, zelfs ner. En Willem Kussen lem Hussem? Inderdaac Toen hij nog leefde, war vooral zijn collega-kuns en de obers van café D< hoorn aan het Haagse Vc die hem kenden. Maar m dat Hussem ten onrechte schemer van de vergetel geraakt. Het is zoiets boek dat jarenlang ongel de boekenkast gestaan nu ineens zijn inhoud pr omdat iemand toegegeve: aan de onweerstaanbare om het open te slaan. Hussems boek wordt nu slagen in het Dordrech' seum, waar een prachtige nologische tentoonstellir zijn werk te zien is. Het een tentoonstelling die de terlijk te lezen is, want i stenaar schilderde niet maar dichtte ook. Hij schitterende woorden. Zoals: 'het botwand leeg het aas verspeeld ik ga wormen dollen op ht Den Haag Willem Hussem werd oud. Pas drie jaar na zijn den, maakte het Rotte museum Boymans-van gen de eerste overzichtsti stelling van zijn werl Haags Gemeentemuseui daarvoor al een drie ke- dacht besteed aan zijn oe de vorm van relatief kleit presentaties. De kunstenaar werd op nuari 1900 geboren te dam. Op zijn zestiende ve die stad, om er een ja: weer terug te keren en studeren aan de Academ Beeldende Kunsten. Tuss en 1936 verbleef hij op v lende plaatsen in Frank leerde er kunstenaars als en Mondriaan kennen die Parijs werkten. Maar in 1936 keerde hij i vrouw en zoon terug né Breda Fotografica 191 kader en wellicht ook leiding, de tentoonstel is uiteindelijk een op staand overzicht 'van van een invloedrijk kaans beeldend ku: Het gaat om John B: geboren in Californië die in De Beyerd in Br presenteert uit de 1980-1994. Het is voor het eerst werk in Nederland wordt. Ooit was oude ander werk te zien in delijk Museum in Ar en in het Van Abbe in ven. Baldessari was op de belangrijk! zichtstentoonstellingei jaren '80 van de ei kunst zoals Westkuns streit en Dokumenta Duitsland. Maar dat is allemaal voorgoed verleden t werk heeft zich verdei keld. Baldessari hee nieuwe wegen gezocht zien van wat algemeei wordt als aktueel pre de kunst: het zoeken 1 we samenhangen in ei_ lijkheid die in ontelb menten uiteenvalt. maakt zijn huidige zichtbaar in een tento< die speciaal en alleen Beyerd is samengesteli Deze tentoonstelling i rijk. Alles bij elkaar neert ze als een state persoonlijke aard: ov< reld, over de werk over de waarneming, c en inhoud, over die samenhang van alles die wij kunst noemen, niet over gaat is of 8

de Stem | 1994 | | pagina 12