aarts Tarieven van specialisten omlaag Na 84 dagen is de beurt nu aan een formateur rs kabinet Verzekeraars tegen tardartsplan Ritzen Gehuwde priesters bieden zichzelf aan Schilderijen leermeester Rembrandt gestolen NATIONALE 4 DESTEM Herkansing voor paars Fraude met vwo-diploma's DE stem BINNENLAND A3 {itzenwil met verlaging een overschrijding van budget verrekenen Aansag op beurs laagstbetaalden' lieg duurder COMMENTAAR BINNENLAND KORT TERDAG 30 JULI 1994 voor zich uit. Een RPF-soldaj op de fiets, kalasjnikov op d rug, geeft het dier nijdig ee schop omdat het dier niet tijdi opzij gaat. Toch gedragen de RPF-soldate zich netjes tegenover de terugla rende Hutu's. De Zaïrese grensplaats Gom ziet er nu uit als een verslete stad met plantsoenen vol ra, boomstompen en uitgebrand vuurtjes. Mensen dwalen tusse de enorme massa's achtergelate spullen, vooral kleding. Een vei laten latrine is verworden to een beerput vol gistende en bor reiende drek. Hier en daar li» nog een lijk, vaak kleine pakket jes, kinderen. Er zijn ook tekenen van verbete ring, de Hutu-vrouw bijvoor beeld, die je toelacht en omringi door drie kindertjes ontspannei zit te breien. Konvooi Het geronk van de vliegtuig® boven Goma is minder gewpr den. „Dat komt omdat er r meer voedsel en materieel ove de weg binnenkomt. Dat is koper," aldus Mercedes Saya ques van het WFT. „Er is net ee konvooi uit Kampala binnen me 330 ton. Dat is hetzelfde als dri dagen luchtbrug." Majoor Earl Hanson van he Amerikaanse leger staat er eei beetje beteuterd bij. Heeft h: met zijn 37 soldaten net eei slang van 500 meter uitgeroh om gefilterd water vanuit he Kivu-meer naar de stad te pom pen en nu zijn de vluchtelingei et bijna allemaal weg. e- „Toch ben ik trots," hij wijst o] er de knalrode brandweerauto het Fire Fighting Departmen San Francisco: „Helemaal ui Californië hiernaartoe gevlog met een Galaxy. Drie keer in lucht bijgetankt, net gearriveerd Bovendien leveren wé inmiddel water aan alle kampen." Hanson commandeert een vai activiteit en generatoren ronken de zoetwaterfabriek bij he meer. Het is een nijver tenten kamp. Tankwagens rijden er en aan, soldaten manoeuvrerei ze met een reusachtige MAC-truck. ge- Majoor Hanson loopt een beetje in- moeilijk. Hij lacht: blaren oj het mijn voeten, de Vierdaagse pen bij jullie in Naimegen, maai ter, ach, dït probleem is niets verge ij- leken met de problemen hier." Als hij irrdë schaduw van eer muurtje een dood kind ontwaart vloekt hij: „De eerste die ik 2ie vandaag, wat een rotzooi." va zij! koningin. Die benoemde hem tot foto anp ZATERDAG 30 JULI 1994 pen Haag anp) - De tarieven van medisch specialiste* gaan gemiddeld met vier tot vijf „rocent oir.aag. Minister Ritzen (WVC) wil op jie manier alsnog de overschrijding van het budget vai de specialisten met 132 miljoen gulden in 1992 verrekenen. Hij heeft dat mjdag aai de Eerste en Tweede Kamer jieegedeel. De specialisten weten sinds november vorig jaar dat de korting boven hun hoofd hangt. Toenmalig staatssecretaris Simons (volksgezondheid) maakte in november de maatregel bekend. Het kabinet besloot in februari tot de verlaging maar noemde op verzoek van de specialisten geen datum van invoering. De partijen kregen de gele genheid gezamenlijk met een alternatief voor de verlaging te komen. Nu dat niet is gelukt, gaat de verlaging in. De korting geldt niet voor specialisten die op plaatselijk niveau met het ziekenhuis en de verze keraars afspraken maken over kostenbeheersing (de zogeheten lokale initiatieven). Dat is een soort beloning voor de specialisten die veel tijd en' energie steken in het bedenken van voor oplossin gen voor de steeds terugkerende overschrijdingen. In april zijn de tarieven van specialisten ook omlaag gegaan met percentages die afhankelijk van het specialisme variëren van 0,2 (pathologie) tot 24,3 (cardiologie). Die korting was nodig om een overschrijding van het budget voor specialisti sche hulp in voorgaande jaren te compenseren. De 132 miljoen gulden zat daar nog niet in. Houten,anp) - De particuliere ziektekostenverzekeraars vere nigd in het KLOZ wijzen de plannen van minister Ritzen (WVC) on tandheelkunde en fysiotherapie deels uit het frzekerir.gspakket te halen af. Volgens he KLOZ gaat het om een pure lezuinigingsmaatregel en heeft deminister niet gekeken naar wat g<ed is voor de gezond- van di burger. Ook de FNV heeft grote bezwaren tegen de plannen. De vakvereniging noemt de Jannen de zoveelste aanslag opde portemonnee van ie laagstbeaalden. Ritzen wilde vergoeding voor landheelkudige hulp en fysio- therapie bperken om zo te oorkomendat de premies voor ziekenfadsverzekering in de toekomst tiveel moeten stijgen. De operati moet 450 miljoen gulden (tadheelkunde) en 200 miljoen glden (fysiotherapie) opleveren, ionderdag vroeg Rit zen het KOZ om advies over lijn planne. Het KLOZis er een groot voor Den Ha? (anp) - Files en langzaan rijdend verkeer hebben e Nederlandse sa- menleviiï in 1993 iets min der dan 1,2 miljard gulden gekost. lat is een lichte stij ging ter opzichte van een jaar eerer. Toen belipen de kosten ruim 1,1 miljard glden. Dat blijkt vrij uit jen studie die in op dracht an Rijkswaterstaat is uitgevoei door NEA Transport- onderzot. In totaa stonden de weggebrui kers 20, miljoen uur vast in het ïerkeerDat is iets meer dan in 1993 (3,6 miljoen). Bijna de helft va de kosten vloeit direct voort it files. De rest wordt veroorzakt door langzaam rij dend vrkeer. Het gaat groten deels m extra brandstofkosten en exti reiskosten, aldus een woordverder van Rijkswater staat. Uit ee analyse over de jaren vanaf 986 blijkt dat de kosten elk jar toenemen. Alleen 1991 vormtéén uitzondering. Toen opend de ringweg AIO rond Amstedam, waardoor het ver keer titer kon doorstromen. Ter vergeljkmg: in 1986 bedroegen de koten van files 738 miljoen guide. stander van om de verzekerings pakketten 'uit te kleden'. „We hebben niets tegen de bezuini ging op zich. Het is prima dat de burger zelf kan bepalen waar voor hij zich verzekert. Alleen niet op deze manier. Ritzen heeft vanuit zijn portemonnee naar de tandheelkundige hulp en fysio therapie gekeken en niet naar de gezondheid van de burger," vindt KLOZ-woordvoerder C. Goossens. Hij noemt het een kwalijke zaak dat Ritzen alleen de preventie behandelingen als consultatie, periodiek onderzoek, instructie mondhygiëne en tandsteen ver wijderen in het pakket wil hou den en dat de tandheelkundige behandelingen uit de boot val len. Vullingen en trekken van kiezen bijvoorbeeld zitten als het aan Ritzen ligt, niet meer in het wettelijk pakket voor volwassen. Volgens Goossens is het goed mogelijk om de besparing van 450 miljoen gulden beter in te vullen zodat er een afgewogen pakket ontstaat. De jeugd heeft volgens hem zo'n uitgebreid pakket dat daar best wat af kan ten gunste van de volwassen. „Voor de fysiotherapie geldt het zelfde. Ritzen wil paal en perk stellen aan het aantal te vergoe den behandelingen. Chronisch zieken worden daar de dupe van. Waarom niet de mensen met sportblessures extra aanpak ken?" Ook de FNV pleit voor andere keuzes. Het huidige voorstel noemt de vakvereniging zeer slecht voor de volksgezondheid. „Alles wat er tot op dit moment is bereikt in de tandheelkundige zorg wordt in de waagschaal gesteld. Mensen kunnen zich weliswaar bijverzekeren, maar zeker degenen met de lagere in komens zullen de neiging hebben dat vanwege oplopende kosten niet te doen. Met alle gevolgen op den duur voor hun gebit," aldus federatiebestuurder Henk Muller. De voorgestelde maatregelen treffen zowel ziekenfondsverze kerden als particulier verzeker den met een standaardpakket. Bij wet is geregeld dat beide pakketten vergelijkbaar moeten zijn. Een rechercheur verricht sporenonderzoek bij de hoofdingang van het Rembrandthuis. foto a Amsterdam (anp) - Uit het Rembrandthuis in Amster dam zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee schilderijen van de leermees ter van Rembrandt, Pieter Lastman, gestolen. In verband met de diefstal wer den twee mannen aangehouden, twee neven van 19 en 28 jaar oud uit Weesp, maar die bleken niets metde roof te maken te hebben. Van de kunstwerken, De kruisiging van Christus (geschil derd in 1616) en De bewening van Abel (1623), ontbreekt elk spoor. De inbraak werd gepleegd tegen twee uur 's nachts. De daders braken de voordeur open met koevoeten. Zij maakten zich bin nen enkele minuten met hun buit uit de voeten in een wit bestel busje. Geen bewakers De kunstwerken in het Rem brandthuis zijn beveiligd met een elektronisch systeem. Er zijn 's nachts geen bewakers in het pand. „Het systeem heeft ook uitstekend gewerkt. Het alarm ging af en de politie was razend snel ter plekke. Helaas bleken de inbrekers gewoon sneller", aldus hoofd algemene zaken C. Ten Holder. Het Rembrandthuis ver moedt dat de doeken 'op bestel ling' zijn gestolen. De twee gestolen schilderijen zijn volgens Rembrandtdeskun- dige prof.dr. Ernst van de Wete ring de topstukken van Lastman uit de collectie van het Rem brandthuis. Van de Wetering vermoedt dat de doeken elk een marktwaarde hebben van tussen de half en de één miljoen gulden. Waarde Het museum noemt de waarde van de twee schilderijen in geld uitgedrukt niet enorm. „Het zijn geen Rembrandts." De werken zijn voor een ton verzekerd. De roof is volgens de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) een primeur. In de boeken van de dienst zijn nog nooit werken van Lastman als gesto len vermeld. Bij recente kunstro- ven waren het vooral werken van Vincent van Gogh waar het dievengilde het op had gemunt. Overigens werden donderdag- vond „uit een museum in het Duitse Frankfurt drie waarde volle schilderijen gestolen. Het zijn-twee werken van de Engelse kunstenaar William Turner en een doek van de Duitser Caspar David Friedrich. De drie werken waren voor een paar miljoen mark verzekerd, maar zouden een veelvoud daarvan waard zijn. Utrecht (anp) - De Nederlandse vereniging van gehuwde priesters (GOP) overweegt het Amerikaanse initiatief 'Rent a Priest' (Huur een priester) over te nemen. (ADVERTENTIE) NA 1ITERST behoedzaam geopereerd te hebben, heeft informa teur '/Vim Kok gekozen voor paars, df komend» weken zal hij moeten trachten een nieuw kabinet vermen mei zijn eigen PvdA, D66 en VVD als kandidaat-coali tiegenoten. "e proeve vaneen regeerprogram van Kok gaf reeds aan dat de abrupt afgebrocen onderhandelingen over de vorming van een Paars kabinet, up basis van de voorstellen van de informateur weer konden vwrden hervat. De visie van Kok liet echter ook alle Mogelijkheden ipen voor het CDA. fractieleider Binkman van het CDA plaatste zichzelf echter in aan uiterst mceilijke positie door een keihard standpunt in te nemen over de duur en de hoogte van de wao-uitkeringen. Hij wilde de totalezeggenschap daarover volledig overdragen aan jte sociale partrers. De VVD had ewneens kritiek op dit thema, maar VVD-fractielei- ber Bolkestein voegde er voortdurend haastig aan toe dat de westie ondertandelbaar was. Brinkman nuanceerde later zijn standpunt, mar het beeld dat de zwalkende CDA-leider opnieuw boor zijn fractiewas gecorrigeerd was niet meer weg te poetsen, minkman is blkbaar hardleers of hij heeft het zicht verloren op datgene wat zn achterban wil. Onderzoeken en de rapportage san de commisie Gardeniers hebben uitgewezen dat de meer- derheid van di CDA-aanhang van mening is dat de christende mocraten hun sociale gezicht hebben verloren. En wat doet "inkman verolgens? Op gevoelige onderwerpen als wao, Mektewet en g overige uitkeringen begint hij met de indruk te wekken dat let veel verdergaande standpunt van het CDA Principieel en auwelijks onderhandelbaar is. "et laten valln van het CDA door Kok, is echter allerminst een Sarantie voor ucces. De verschillen tussen PvdA en VVD over de sociale zekerbid zijn niet gering. Er is echter een groot verschil [Met de eersteanderhandelingen over een paars kabinet. Voor de fweede maal menen PvdA, D66 en VVD een nieuw kabinet te tonnen vormn. De partij die nu afhaakt, krijgt gegarandeerd de [wartepiet togespeeld. Dat is geen dankbare rol omdat dit de 'ormatiepogig nog meer zal rekken. [ONTiateur Kk moet vaart zetten achter de onderhandelingen. ret gemillimter en geneuzel in Den Haag hangt de gewone °urger aiiag de keel uit. De mogelijke vorming van een historische oalitie, is een extra uitdaging. Paars krijgt een nerkansing e die zijn er niet veel in de politiek. Met een priester op bestelling kunnen parochianen zonder her der toch aan hun religieuze trek ken komen. GOP-bestuurslid L. van Gelder heeft wel enige bedenkingen te gen het initiatief van de Ameri kaanse Louise Haggett, maar prijst in het maandblad van de progressieve Acht Mei Beweging het werk van haar inmiddels twee jaar draaiende bureau wel aan. Haggetts initiatief vloeit voort uit het grote tekort aan priesters. Van alle Amerikaanse parochies zijn er ongeveer 3000 zonder inwonend priester. De afgelopen 25 jaar hebben zo'n 20.000 pries ters het ambt neergelegd om te gaan trouwen. Zij ontdekte dat met name deze laatste groep best nog pastoraal actief wil zijn. Inmiddels staan in haar compu ter ongeveer 1500 namen en adressen van (gehuwde) pries ters. De bemiddeling is koste loos. Van Gelder vindt wel dat de 'Rent a Priest-methode' te veel stoelt op 'het toch beperkte idee van een sacramenteel priester schap'. „Er is iemand nodig voor de sacramententoediening en voor de 'geldige' bediening dient dat een gewijde man te zijn. (En voor de geoorloofde bediening dan ook nog eens een ongehuw de, maar daar stappen we dan overheen)." Ook leken en vrou wen zouden voor de bediening in aanmerking moeten komen. VN-cellen bij Joegoslavië-Tribunaal Den Haag - Het Joegoslavië-Tribunaal zal per 1 oktober in Scheveningen cellen openen voor verdachten in voorarrest. Het complex rond het huis van bewaring in Scheveningen krijgt daarmee de eerste gevangeniscellen die de Verenigde Naties ooit heeft laten bouwen. De 24 cellen zullen 'een gevangenis in een gevangenis' vormen en komen onder het beheer van een commandant van de Verenigde Naties. De eerste aanklachten en arrestatiebevelen van het VN-tribunaal gaan mogelijk in september de deur uit. Vrees voor elektrokutie door waterpistool Den Haag - Een Zweedse consumentenorganisatie maakt zich zorgen over het spelen met super-waterpistolen door kinderen in de buurt van elektriciteitskabels. Volgens de organisatie bestaat op die manier een reëele kans dat ze worden geëlektrokuteerd. De Nederlandse Stichting Consument en Veiligheid kan zich vinden in de Zweedse bezorgdheid. De Zweedse organisatie pleit voor het aanbrengen van waarschuwingsboodschappen op de waterpistolen. De Nederlandse importeur Otto Simon begrijpt niet goed waar de Zweden zich druk om maken. „Misschien dat ze in Zweden lagere hoogspanningsmasten hebben dan hier", zegt een woord voerder van het bedrijf. „Het is echt onmogelijk om met ons speelgoed zo hoog te spuiten. Bovendien is het geen ononderbro ken straal." Stelende schoonzussen aangehouden Amsterdam - Zes vrouwen uit Rosmalen zijn gisterochtend in Amsterdam voorgeleid bij de officier van justitie omdat zij ervan worden verdacht een groot aantal ouderen geld en sieraden afhandig te hebben gemaakt. De groep, hoofdzakelijk gevormd door schoonzussen, was sinds 1993 actief en opereerde onder meer in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Hilversum en Delft. Zij verschaften zich toegang tot de woningen van hun slachtoffers door smoesjes op te hangen. Ze deden zich onder meer voor als nieuwe buren die kennis kwamen maken. Terwijl een deel van de vrouwen de ouderen afleidde, gingen de anderen op zoek naar kostbaarheden. Volgens H. Visser, projectleider van de Amsterdamse politie, werd 'er af en toe een klap uitgedeeld'. Van de buit die bestaat uit enkele duizenden guldens is niets teruggevonden. Enkele tientallen gedupeerden deden aangifte. Ritzen wil advies over koppelen gegevens Den Haag - De Ziekenfondsraad adviseert in opdracht Van minister Ritzen (WVC) over de opzet van een programma waarmee het mogelijk is gegevens van ziekenfondsverzekerden te koppelen met gegevens van mensen met een bijstandsuitke ring. Ook het koppelen van de gegevens van ziekenfondsen onderling moet mogelijk worden. Na koppeling kan worden onderzocht of iemand dubbel is verzekerd. Ook kan worden gezien of iemand zijn gegevens over woon- en leefvorm correct heeft opgegeven bij de gemeentelijke sociale dienst, de bedrijfsvereniging of de zorgverzekeraar. Het kabinet denkt dat met de koppeling van de gegevens fraude in de sociale zekerheid kan bestrijden. Registratie homeopatische medicijnen Den Haag - Homeopatische geneesmiddelen zullen in de toe komst worden geregistreerd. Voor klassieke homeopatische middelen, mits ze gegarandeerd onschadelijk zijn, geldt een vereenvoudigde procedure. Deze produkten mogen niet worden geleverd met een gebruiksaanwijzing of een claim van werk zaamheid. Op de verpakking moet staan dat het gaat om een homeopatiseh middel zonder specifieke medische werkzaam heid. Voor middelen waarvan de werkzaamheid wel is bewezen maar die zonder voorschrift van een arts kunnen worden gekocht, komt een uitgebreidere procedure. Van onze verslaggeefster Amsterdam - De moord op de 30-jarige Amsterdammer Cassidy Clinton heeft de politie van de hoofdstad op het spoor gezet van fraude met vervalste vwo-diploma's. De vermoorde man, zoon van auteur Jan Cremer, zou zich schuldig hebben gemaakt aan het produceren en verkopen van perfecte vervalsingen. Ook in valse propaedeusecertifieaten zou handel bestaan. Hoe de di ploma's werden vervalst is niet bekend gemaakt. Volgens politiewoordvoerder K. Wilting kochten diverse studen ten voor honderden guldens per stuk een vals diploma om zich zo toegang te verschaffen tot onder andere de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam. De VU en enkele middelbare scholen in Amster dam zijn inmiddels op de hoogte gesteld van de fraude. Inmiddels heeft een 19-jarige verdachte de moord op de ver valser bekend. De verdachte had zelf een vervalst diploma ge kocht, en was mogelijk ook op een andere manier bij de verval singen betrokken. Of de moord direct verband houdt met de vervalsingen is onbekend. De politie heeft niet de indruk dat het om een georganiseerde groep vervalsers gaat. De VU heeft de controle van diploma's van nieuwe studenten aanzienlijk verscherpt, nadat justitie vorig jaar bij toeval een 'beroerd nagemaakt' diploma ontdekte bij een student die ver dacht werd van een vermogens delict. Aspirant-studenten moe ten het originele diploma of een gewaarmerkte kopie overleggen bij aanmelding. Er zijn geen wettelijke verplich tingen waaraan het uiterlijk van een diploma moet voldoen, maar ongeveer negentig procent van de scholen voor voortgezet on derwijs maakt gebruik van de standaarddiploma's van IB- Groep in Groningen, de voorma lige Informatiseringsbank. Deze diploma's zijn voorzien van een watermerk en het rijkswapen in blinddruk. Voor propaedeuse certifieaten daarentegen bestaat geen uniform document. Daar worden ook alle diploma's en certificaten geregistreerd. Er kan daar gecheckt worden of het diploma daadwerkelijkis ver leend. Scholen hebben er echter nog nooit om een controle ge vraagd. Van onze Haagse redactie Den Haag - De formatie is 84 dagen oud als informateur Kok op vrijdag 29 juli zijn eindverslag uitbrengt aan de koningin. Kok heeft zelf als informateur 23 dagen voor zijn rekening genomen. Na de mislukking van paars trad eerst de voorzitter van de Eerste Kamer, Tjeenk Willink (PvdA), voor de tweede keer op als weg bereider. Na hem moest Kok onderzoeken welke coalitie de meeste kans op succes zou heb ben. Een overzicht van het for matieproces sinds het mislukken van paars op 27 juni. Op 28 juni ontvangt de koningin vice-voorzitter Scholten van de Raad van State, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer; Tjeenk Willink en Deetman, en de voorzitters van de vier grote fracties. De fractieleiders bren gen tegenstrijdige adviezen uit. Tjeenk Willink krijgt de op dracht op zeer korte termijn vast te stellen of er een meerder heidskabinet kan worden ge vormd. Op 29 juni voert de Tweede Kamer een uniek debat over de kabinetsinformatie. Kok en Van Mierlo geven Bolkestein genade loos de schuld van het mislukken van paars. Tjeenk Willink kijkt inmiddels tegen een patstelling aan: het CDA wil niet samen met PvdA en D66 in een centrum links kabinet en D66 wil niet in een centrum-rechts kabinet met CDA en WD. Op 30 juni en op 1 juli slaagt Tjeenk Willink er niet in de partijen in beweging te krijgen. Op 4 juli vraagt de informateur aan Brinkman (CDA), Bolkestein (WD) en Van Mierlo (D66) of zij met hun partijen een centrum rechts kabinet willen vormen. CDA en WD willen wel, Van Mierlo weigert. Brinkman laat weten dat hij een onderzoek naar centrum-links overbodig vindt. Informateur Tjeenk Willink waagt op 5 juli nog een laatste poging. Maar het CDA wil geen, onderzoek naar centrum-links. Informateur Tjeenk Willink brengt op 6 juli zijn eindverslag uit. Hij suggereert de benoeming van een WD-informateur. De vier fractieleiders geven de ko ningin hopeloos verdeelde advie zen. Alle vier spreken ze wel hun voorkeur uit voor een meerder heidskabinet, al sluit Brinkman in dit stadium een minderheids-. kabinet niet meer uit. Tot ieders verrassing krijgt Pv- dA-leider en minister van Finan ciën Kok de opdracht als infor mateur een regeringsprogramma op hoofdlijnen op te stellen, met bijzondere aandacht voor de be groting en het beleid voor 1995. Kok zet zich aan het schrijven van een programma. Hij geeft zichzelf anderhalf tot twee we ken de tijd,.Kok sluit nog geen enkele coalitie uit. Op 7 en 8 juli ontvangt Kok de beide kamervoorzitters en de vier fractieleiders. Wallage treedt dan op als fractieleider van de PvdA. In de ruim twee weken tot 25 juli houdt Kok zich vooral bezig met luisteren naar deskundigen en met denken en schrijven. Pas op 19 juli spreekt hij met de vier fractieleiders over de hoofdlijnen van zijn plannen. Daarop volgen nog vijf dagen van luisteren, denken en schrijven. De vier fractieleiders krijgen op 25 juli het 'plan-Kok' voorge legd. Op dinsdagavond 26 juli wil Kok weten welke van de vier fracties op basis van zijn plan door willen praten over rege ringsdeelname. Ze willen allemaal meedoen, blijkt op 26 juli. Maar het bu reau van de informateur wordt wel bedolven onder de 'mitsen' en 'maren'. Het CDA wil toch morrelen aan hoogte en duur van de uitkeringen, Bolkestein heeft 'aanmerkelijke bedenkin gen' tegen onderdelen van het pakket van Kok. Toch herleeft Van Mierlo's droom van paars. Op 27 juli lichten de vier fractie leiders hun bezwaren tegen het plan-Kok in afzonderlijke geps- prekken met de informateur toe. Kok wil boven water krijgen welke van de vier partijen af moet vallen. Op donderdaga vond 28 juli herhaalt Kok die procedure. Vlak voor zijn ge sprek met Kok zwakt Brinkman het harde wao-standpunt van zijn partij af, waardoor het CDA toch nog in de race blijft. Om de spanning er tot het laat-' ste moment in te houden, geeft Kok Brinkman en Bolkestein elk verschillende vragen mee die ze de volgende ochtend voor tien uur moeten beantwoorden. Dan, op vrijdag 29 juli, heeft Kok zijn besluit genomen. Hij brengt zijn eindverslag uit aan de koningin. Het wordt opnieuw een poging tot paars.

de Stem | 1994 | | pagina 3