Een voddenvolk trekt huiswaarts Tarit Het dubbeltje van Kok valt in de richting van een paars kabinet Verzekei tandarts] Welkom rnmMmSm Herkansing DE STEM BINNENLAND BUITENLAND pestevi Roken -DE STEM- Ruandese vluchtelingen gaan aarzelend op weg terug naar eigen land I 1 Ritzenwil mt 'Aan&ag op beu Files duurder DESTEM ZATERDAG 30 JULI 1994 Tabak is zoals wijn en kaneel een oude ge notmiddel. In de klassieke oudheid bezong Scriverius in zijn 'Saturnalia' dit kruid al. En de Friese dichter Starter stemde in de 17e eeuw in zijn 'Lof van de Toback' met hem in. De blij speldichter Langendijk gispt in zijn spelen de verkwisting die met het gebruik van ta bak, zoals met het drinken van thee gepaard gaat en ook in een anonieme klucht, 'De buitensporige Toebacksnui- ver' klinkt een vermanende toon door, terwijl Bilderdijk in 'Het Nicotiaansche Kruid' eveneens bezwaren uit tegen de verfoeilijke hedonistische geest der eeuw. Er is derhalve ook in dat opzicht weinig nieuws onder de zon. Toch heeft het er de schijn van dat het toebak-smoren in voorbije eeuwen een amicale gemeenschapszin en huiselij ke gezelligheid waarborgde die nog blijken uit de spreuk waarin een tevreden roker geen onruststoker wordt ge noemd en uit de bekende 'oud-hollandsche' prent waar op een man die op het markt plein voor straf met hoofd en handen in het blok is gesla gen, getroost wordt met een trekje aan den pijp met geuri ge baaitabak. Om mijn grootvader van va ders zijde hing altijd een bijna patriachale wijding als hij, in zijn hoge leunstoel aan het raam geïnstalleerd, met zijn oude, kleurloze lippen kleine trekjes deed aan de ellenlange steel van een witte goudse pijp, waarvan de dop met een zilverig grofmazig dekseltje was afgedekt om te voorko men dat draadjes nasmeulen- de tabaka op zijn donkere pak terecht zouden komen. Mijn vader rookte op zondag na de hoogmis een sigaar uit een wit zakje waarop meestal een blauwe rebus was afge drukt, niet uit het kartonnen sigarenpijpje dat hij er vaak bij kreeg en waarmee wij 'va dertje' speelden en evenmin zonder eerst het sierbandje en het vaalblauwe belasting bandje van de zorgvuldig in- geknipte bolknak of havanna verwijderd te hebben. Pas als die prikkeldende sigarengeur met de ijle. blauwige rook door de huiskamer trok, werd die dag een Dag des Heren. Een heer rookte sigaren, een werkman meestal zelfgedraai de sigaretten. De jonge semi narist die voor de eerste keer met. vakantie naar huis kwam, bleek tot verrassing van zijn bewonderende «ouders na dfew maaltijd een sigaartje op te steken en distiantieerde zich daarmee ook duidelijk van de wufte, wulpse wereld van de sigarettenreclame waarop da mes met een pagekapsel de charleston dansten en met een lang, koket pijpje een si garet rookten. De tabak die tijdens de oor logsjaren door de verwoede rokers zelf werd geteeld, op de zolders werd gedroogd en zo goed mogelijk werd gefer menteerd, verspreidde vaak Zo'n schroeilucht dat sommi gen verder maar van het rookgenot afzagen. Bij de be vrijding van zuidelijk Neder land in dat gedenkwaardige najaar van 1944 waren de af gesmeekte 'cigarettes for dad dy' niet zelden voor onze meisjes een voorwendsel om in amoureuze aanraking te komen met de Yanks en de Tommies. Roken is tot de algemeen aanvaarde bezigheden gaan behoren, al zijn de sigaren winkels waar naast de toon bank altijd een gasvlammetje brandde waarmee men de klant voor zijn kostbare Ha- jenius of Wintermans een vuurtje kon geven, nagenoeg verdwenen. Het aanbod is nu verbreed met Marsrepen, kruiswoordraadsels, krasloten en seksboekjes. Rookwaar haalt' men uit het rek naast de kassa in de supermarkt. Na de ludieke activiteiten van Jasper Grootveld, de anti rookmagiër uit de 60'er jaren, en recentere bevindingen van de medische wetenschap is ro ken een twistpunt geworden, waarover men het volgens de SIRE-recIame met elkaar eens moet zien te worden. De stoere, gebruinde woudloper die op tijdschrift-affiches of filmspots met een woest ge bergte als achtergrond zijn zo veelste sigaret opsteekt, heeft waarschijnlijk ook al lang zijn verstand in rook doen op gaan. i ÏSÖiïOS 19W 9-h ttf I9l9bbim loo In elke bushalte afficheert een brouwerij met grote letters 'Welkom in Maastricht'. Blijkbaar volgens de reclamemakers ook bulten Zuid-Limburg een lokroep die potentiële witbierdrinkers naar dit merk doet grijpen. Maastricht als synoniem van Kwaliteit. Wat een treurige constatering voor de WV-bazen en de burgemees ters van al die (toch ook aardige) plaatsen in West-Brabant en Zeeland! Die doen zo hun best hun eigen stad te promoten, maar lezen alsmaar 'Welkom in Maastricht' om zich heen. Kunnen zij hun plaatselijke produktmakers niet verleiden tot enig tegenwicht? Bijvoorbeeld: 'Blijf lekker bij Breda' voor een koele Oranjeboom? (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, S 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. J o De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 5 „Wilt u naar huis gaan? Het is veilig in Ruanda. Onderweg is eten. Gaat u alsjeblieft de stad uit." Megafoons riepen deze boodschap vanaf giste rochtend rond in de Zaï rese stad Goma. Bussen van de Internationale Or ganisatie voor Migratie (IOM) laadden de vluch telingen op, brachten ze naar de grens of naar de kampen in de omgeving. Door onze verslaggever Paul de Schipper Volgens de VN is er geen sprake van gedwongen repatriëring. Toch vond het gemeentebestuur van Goma het gisteren welletjes. Het besloot om de laatste onge veer 100.000 Hutu-vluchtelingen onmiddellijk weg te laten halen uit de stad. Door bemiddeling van de VN gebeurde dat niet door de als hardhandig bekend staande Zaïrese soldaten, maar door de hulporganisatie IOM. De repatriëringsoperatie in Go ma stimuleerde het begin van de grote trek terug, die een paar dagen eerder al voorzichtig op gang is gekomen. Tien kilometer in Ruanda rust een krom vrouwtje uit, leunend op haar stok. Een kind hangt op haar rug. Een theepot, haar eni ge bezit, klemt ze in de hand. 25, ouder kan ze niet zijn. De groep waarbij ze hoort, loopt door; een man kijkt nog vragend achter om, maar het uitgeteerde moe dertje blijft achter. Een droge wind ruist door het bladerdak van de palmbomen langs het Kivu-meer. Voorhoede Ze gaan terug, de Ruandezen, terug naar huis. Bij duizenden lopen, hinken en zeulen ze nu de grens bij de Zaïrese stad Goma over. Het is nog maar een voor hoede van de vluchtelingenscha- re, want wat is nou 20.000 per dag op èen totaal van de 1,2 miljoen Hutu's, in en rond Go ma? Toch is het een begin van de grote trek, die al tot zeker 100 kilometer in Ruanda is gevor derd. De VN-vluchtelingenorga: nisatie UNHCR schat dat e\ tot gisteravond 70.000 Hutu's aan de mafs naar huik zijn begoflnen: Zittend op een steen ergens langs de weg in Noord-Ruanda, Zaïrese hulpverleners voeren in het opvangkamp in de grensplaats Goma weer een lijk van een Ruandese vluchteling af. In het kamp zijn enorme problemen met het begraven van de lichamen. Bulldozers ontbreken om de kuilen te graven. is het een zwijgend voddenvolk dat aan je oog voorbijtrekt. Het beeld heeft iets van de bijbelse muurplaten van de lagere school van vroeger. De wind trekt aan flarden van doeken die om hun lijf hangen. Een jongen ondersteunt een oude vrouw. Een moeder met vijf kin deren rust in de schaduw van een boom. Ze praten niet, staren voor zich uit, de weg af. Alleen beenhouwer Mutambe is vrolijk. 150 kilometer voor de Ruandese hoofdstad Kigali heeft hij zijn eigen voedselstation in gericht, ten koste van een van zijn runderen. Mutambe is een redelijk welvarende Hutu-boer die op zijn vlucht toch nog drie koeien over heeft weten te hou den. Het vlees probeert hij nu tè1 vérkopen aan zijn terugkerende landgenoten. De meesten van de Hutu's die teruggaan naar hun dorpen, zijn kinderen en jonge mensen in redelijke conditie. De zwakken, uitgeputten en zij die bang zijn voor de wraak van de Tutsi's, verblijven nog in de kampen. Geëxplodeerd In de hel van Kibumba (500.000 vluchtelingen) zijn gisteren de eerste opgezwollen lijken geëx plodeerd, omdat de begrafenis- ploegen het werk nog steeds niet aankunnen. Elke dag rijden 32 trucks rond om lichamen op te halen; alleen de bulldozers om ze te begraven ontbreken. Het dodental in de kampen blijft stabiel op 1500 a 1800 per dag, de voedselsituatie is slecht, de cholera endemisch. De weg naar Kigali is hét toneel yém de (mars naar huis. Dit is Afrika, hét continent waar oor logen en rampen voortdurend ë'nöirrte* mensenmassa's' Öp drift jaagt. De mensen die hier passe ren dragen hun hele hebben en houden mee: jerrycans met wa ter, opgerolde matrassen, en in lappen gewikkeld keukengerei. Wat hebben ze hier in hun Ruan da te zoeken? Dit land is een absurde ruïne geworden, een grote, stinkende vuilnisbelt, ka potgeschoten en geplunderd. Waar je ook komt, waar je ook kijkt, overal in Ruanda doet de totale zinloze vernietiging een nieuwe aanslag op je incasse ringsvermogen. Je kunt de rotzooi onder je voe ten niet mislopen: as van uitge brande vuurtjes, plastic zakken, weggeworpen papieren, achter gelaten kleren, 5,6 mm patronen voor machinepistolen, een rot tend schaap, een halve geit. Ab surd ja, want dit land is zo groen en vruchtbaar dat er twee oog sten per jaar mogelijk zijn. Opengebroken iuo Op de weg naar de Ruandese stad Gisenyi zijn alle huizen foto epa opengebroken. Soldaten van het RPF, het overwegend Tutsi-le- ger, dutten op canapés onder riante veranda's. Koelkasten, whiskyflessen en condooms, liggen tussen de paarse bougainville op de uitge droogde gazons. Langs de weg staat kapotgeslagen huisraad, muren zitten vol kogelgaten. Een jongen met een speer prikt in de zitting van een onttakelde Maz- da-pick up. Vlak boven de bo men ronkt een helikopter: VN- monitors die de terugtocht van de vluchtelingen observeren. Alleen of in groepjes trekken ze op kapotgelopen voeten of afge trapte schoenen hun land bin nen. Waar de vlaggen van het Wereldvoedselprogramma (WFT) wappert, 120 kilometer, kunnen ze eten en drinken krij- 'LSii .3f Gedisciplineerde soldaten delen het voedsel uit. Voorbij Gisenyi drijft een Hutu-vader een koe voor zich uit. Een RPF-so] op de fiets, kalasjnikov o| rug, geeft het dier nijdig schop omdat het dier niet tij} opzij gaat. Toch gedragen de RPF-: zich netjes tegenover de rende Hutu's. De Zaïrese grensplaats Gom ziet er nu uit als een verslet stad met plantsoenen vol boomstompen en uitgebraai vuurtjes. Mensen dwalen de enorme massa's achtergelat spullen, vooral kleding. Eeir laten latrine is verworden een beerput vol gistende en 1 reiende drek. Hier en daar nog een lijk, vaak kleine pak] jes, kinderen. Er zijn ook tekenen van verhel ring, de Hutu-vrouw bijvoo beeld, die je toelacht en door drie kindertjes ontspan} zit te breien. Konvooi Het geronk van de vliegtuig boven Goma is minder gew; den. „Dat komt omdat er r meer voedsel en materieel de weg binnenkomt. Dat is g koper," aldus Mercedes Say ques van het WFT. „Er is net» konvooi uit Kampala binnen® 330 ton. Dat is hetzelfde dagen luchtbrug." Majoor Earl Hanson van Amerikaanse leger staat er beetje beteuterd bij. Heeft met zijn 37 soldaten net slang van 500 meter uitger om gefilterd water vanuit Kivu-meer naar de stad te pp» pen en nu zijn de vluchteling bijna allemaal weg. „Toch ben ik trots," hij wijst de knalrode brandweerauto het Fire Fighting Departmei San Francisco: „Helemaal Californië hiernaartoe met een Galaxy. Drie keer lucht bijgetankt, net gearriveeri Bovendien leveren we' inmiddi water aan alle kampen." Hanson commandeert een vi activiteit en generatoren ronken de zoetwaterfabriek bij meer. Het is een nijver tenten kamp. Tankwagens rijden er en aan, soldaten manoeuvrert met een reusachtige MAC-truc] Majoor Hanson loopt een beet moeilijk. Hij lacht: blaren mijn voeten, de Vierdaagse gel pen bij jullie in Naimegen, ma acBf d3t 'pröbleém is niets verg leken met de problemen hier. Als tó.jöiïf de; Sëhaduw van muurtje een dood kind ontwaail vloekt hij: „De eerste die ik z vandaag, wat een rotzooi." als dri :in( Ib Het was een dubbeltje op zijn kant. Zou het CDA of de VVD het politieke paar PvdA-D66 aan een meerderheid helpen? Informateur Kok hakte de knoop gistermorgen na telefonische consultaties van Brinkman en Bolkestein definitief door. Hij maakte een eind aan twijfel bij iedereen, vooral bij zichzelf. Van Mierlo blij, Bolkestein en Wallage tevreden, maar Brinkman zwaar teleurgesteld. Door Jari Greyn en Henk Bouwmans Terwijl Brinkman toch had kunnen vermoeden dat zijn zig zag-optreden de laatste dagen niet tot veel enthousiasme bij zijn eventuele coalitiepartners zou leiden. De geplaagde CDA-leider, die in eigen kring weer veel kritiek zal oogsten,.gaf zijn collega van D66 natuurlijk prompt de schuld. De vierde partij van Nederland heeft veel te veel praatjes, vindt Brinkman. Verbaasd ook was Brinkman over de weging van Kok, die de aarzeling van Van Mierlo om toe te treden tot een centrum links kabinet - zo klaagde Brinkman - kennelijk van gro ter gewicht achtte dan de be reidheid van het CDA om aan zo'n kabinet mee te werken. Informateur Kok had daar een andere verklaring voor, maar dat deerde Brinkman niet. Hij plaatste zich al ijverig in de rol van oppositieleider. Toch waakte Brinkman ervoor om Kok de mantel uit te vegen voor zijn keuze voor 'paars'. Want Brinkman houdt nog wat slagen om de arm. Het is inder daad niet uitgesloten dat Kok -dat gebeurt dan op hangende pootjes - na een nieuwe paarse mislukking moet terugkeren bij Brinkman. Dat beeld zal zicht baar zijn als Bolkestein uitein delijk toch de overmacht van de linkse meerderheid -PvdA en D66 - te groot acht. Bolkestein verbaasde al eens toen hij midden in de zondagse beraadslagingen de eerste po ging een paars kabinet te ma ken om zeep hielp. Het is ook een beetje de natuur van Bol kestein om meer te denken dan te zeggen, weten zijn intimi. Dat psychologisch kenmerk 'zorgde al voor het afbreken van de eerste aanzet tot een paars kabinet, omdat de WD-leider hardop herhaalde wat hij al die tijd alleen had gedacht: „Het moet harder en steviger." Het is niet uitgesloten dat PvdA en D66 opnieuw tegen Bol- kesteins maniertje aanlopen. Want het staat vast dat de VVD nog hele reeksen bedenkingen heeft tegen de 'proeve' die in formateur Kok maakte. Die bezwaren strekken zich uit over financiën, sociale zeker heid, asielbeleid, zorgsector en milieu. Over alles bijna. Maar Kok redeneert gewoon: waar een (politieke) wil is, is een weg. In het licht van deze WD-was- lijst krijgt Koks afwijzing van de deelname van het CDA een bijzondere betekenis, want Brinkman moet dan wel een heel afhoudende en eigenlijk negativistische toon hebben aangeslagen. Koks oorspronke lijke eigen voorkeur - vóór cen trum-links - veranderde er zelfs door. Bovendien zullen Wallage, Van Mierlo en Bolkestein zeker ook de aandacht hebben gevestigd op de instabiliteit van het CDA. Brinkman liep ook wankelend - want aangeslagen - van de voorkeur van centrum-rechts na de ingreep van het CD A-partij- bestuur naar centrum-links en maakte het helemaal gortig door op het laatst voor een nationaal kabinet van de vier grote partijen te pleiten. De inmiddels tot formateur ge bombardeerde Kok - „Ik heb besloten mijn zomervakantie op 30 en 31 juli te houden" - was niet erg spraakzaam over zijn uiteindelijke keuze voor de WD en tégen het CDA. In zijn brief aan de koningin duikt het woordje 'cohesie' op. Dat staat voor samenhang in het kabinet. Betekent die aanduiding dat Kok vermoedt dat het CDA minder voor samenhang zorgt dan de WD? Dat mocht van Kok niemand zo uitleggen, maar iedereen doet dat wel. De bereidheid van Brinkman om na veel vijven en zessen toch mee te werken aan een cen trum-links kabinet werd vol gens Kok teveel gerelativeerd door de talloze reserves die het CDA in een brief en ook monde ling bleek te hebben. Maar dat is moeilijk af te me ten. Kok negeerde dat probleem en stak de WD gisteren de hoogte in, want die partij had 'geen bijzondere voorbehouden'. Behalve de waslijst van beden kingen dan. En: „De ruimte in de gesprek ken met Bolkestein was groter," aldus Kok. Het is een onmeet bare, want bijna strikt persoon lijke constatering. Kok voelde dat het met Bolkestein simpel weg beter liep dan met de strakke Brinkman, die maar bleef denken of hij wel binnen de grenzen werkte die zijn frac tie en het partijbestuur hem verschaften. Want Brinkman stond min of meer onder curate le. Een andere overweging van Kok om tegen Brinkman en daarmee voor paars te kiezen was het te verwachten gedrag van D66. Als D66 onder druk en met tegenzin zou moeten toetre den tot een centrum-linkse coa litie, zou dat ook de band tussen D66 en PvdA kunnen verstoren. D66 zou zeker in een centrum links kabinet hardere stand punten innemen op het vlak van sociale zekerheid, zeker harder dan de PvdA. Het doel: zich te onderscheiden van de twee ver liezers - zowel PvdA als CDA - in centrum-links. Het CDA vond eerder ook dat twee ver liezers in één kabinet er één te veel is. Maar die redenering hield kort stand bij het CDA. Een Hans van Mierlo in een paars kabinet is liever en aardi ger voor de PvdA. Van Mierlo's hartewens krijgt een grote kans en hij zal daar graag voor wil len betalen in de vorm van coöperatie. Dat hij meer zal geven aan de PvdA dan aan de WD ligt. voor de hand, omdat na een paars kabinet de partij van Van Mier lo graag wil laten merken wie de 'echte liberale partij' van Nederland is. Misschien begint de WD daarom nog wel aan het grootste avontuur. I; Informateur Wim Kok vlak voor zijn gesprek met de koningin. Die benoemde hem tot formateur van een paars kabinet. foto anp pen Haag anp) - De ta: specialiste! gaan gemidd» procent oir.aag. Minister I die maniei alsnog de ove budget va; de specialist» gulden in 1992 verrekei vrijdag an de Eerste nieegedeel. Houten;anp) - De particu nigd in het KLOZ wijze (WVC) om tandheelkunc verzekeringspakket te hal» Volgens het KLOZ gaat het, een pure lezuinigingsmaatr en heeft deminister niet geke naar wat g»ed is voor de gezc heid van di burger. Ook de I heeft grot» bezwaren tegen plannen. De vakverenij noemt de >lannen de zovee aanslag opde portemonnee de laagstbeaalden. Ritzen wilde vergoeding v tandheelkudige hulp en fy therapie bperken om zo voorkomendat de premies de ziekenfadsverzekering ir toekomst tiveel moeten stij De operati moet 450 mil; 'gulden (tadheelkunde) en miljoen glden (fysiothera opleveren. Jonderdag vroeg zen het KOZ om advies zijn planna. Het KLOZis er een groot v» Den Hag (anp) - Files langzaan rijdend verk hebben e Nederlandse menievin,' in 1993 iets n der dan 1,2 miljard gul gekost. lat is een lichte ging tei opzichte van. jaar eerer. Toen belipen de kosten ruin miljard plden. Dat blijkt dag uit ;en studie die in dracht an Rijkswaterstaai uitgevoed door NEA Transp onderzoK. totaastonden de weggeb kers 20,i miljoen uur vast in verkeerDat is iets meer dai 1993 (3,6 miljoen). Bijna helft va de kosten vloeit di voort et files. De rest w veroorzakt door langzaam dend vckeer. Het gaat gro deels oi extra brandstofko en exta reiskosten, aldus woordeerder van Rijkswa staat. Uit ee analyse over de j, vanaf 986 blijkt dat de ko elk jar toenemen. Alleen vormt een uitzondering. opendi de ringweg AIO Amstedam, waardoor het keer bter kon doorstromen, vergeljking: in 1986 bedro de koten van files 738 mil guide:. MA LITERST behoedzaam teur Wim Kok gekozen voor In de komend» weken zal h te vormen met zijn eigen P tiegenoten. De proeve vaneen regeerp abrupt afgebrexen onderh. Paars kabinet, ip basis v,J weer konden vnrden herva jhogelijkheden >pen voor h Fractieleider Brnkman var een uiterst moiilijke posit nemen over de duur en d wilde de totalezeggensch de sociale partrars. De VVD had eveneens kriti oer Bolkestein voegde er kwestie onderlandelbaar standpunt, maa- het beeld boor zijn fractiewas gecorr Dhnkman is blikbaar hardl datgene wat zin achterbar van de pommisie Garden derheid van di CDA-aanh< rn<?craten hun sociale ge brinkman verolgens? Oj ziektewet en e overige ui wekken dat let veel ver Principieel en lauwelijks oi net laten vallei van het C 9arantie voor .ucces. De vt sociale zekerteid zijn niet i [het de eersteonderhandel weede maal menen PvdA Jonnen vormn. De partij zwartepiet togespeeld. D rorrriatiepogiig nog meerz ormateur Kik moet vaar "et gemillirrrter en gene oorger allani de keel oistoris»;he oalitie, is ee oorkansing e die zijn er nii VI ee

de Stem | 1994 | | pagina 2