DE STEM Ie klas de krant >egin nu! Het tandeloze monster in Picardië Nieuw centrum voor Den Haag Toeristisch trips ■■■■Hl In de hele stad hangt de stank van rottende lijken Geen tv-camera heeft het ware beeld van Goma kunnen tonen Er liggen vanochtend maar twee doden voor het hotel. De eerste zon warmt Goma. Transportvlieg tuigen gieren al vanaf vijf uur donderend over de stad. De zon kruipt ook over de heuvels, door breekt de genadige sluier van de nacht boven de velden vol halfdo de zielen. Het daglicht strijkt met steeds kortere schaduwen over de ze reusachtige camping Apocalyps, waar enkel maar twee miljoen mensen proberen in leven te blij ven. De eerste trucks ronken. Hulpverleners starten hun witte jeeps. Een nieuwe dag in het men selijk rampgebied in zuidelijk Zaï re. Observaties na een week ver blijf tussen deze weggesmeten mensen. KETING NiMA-SALES-A 'B NGPR-A JE BEDRIJFSADMINISTRATIE ASISKENNIS BOEKHOUDEN NISTRATIE /SPD IKDIPLOMA BELASTING- SSISTENT o® EDA De stichting OIB is erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen op grond van de Wet op de onderwijsinstellingen voor zover het onderwijs onder reikwijdte van de wet valt weekend ZATERDAG 30 JULI 1994 DEEL D tg Krant in de Klas h. Vermeerstraat 14 71DR Amsterdam fel. (020)6647536 Voor totale LAATSINRICHTING JR EN VERKOOP VAN: ie-, kleed-, sanitaire units van Tietingen en indelingen oe Romney e.d. industrieplaten stellingen Twee miljoen gemorste mensen ZIE WEEKEND 2 ZIE WEEKEND 3 ZIE WEEKEND 3 ouwen an gerenoveerde en gebruikte units, oor inlichtingen: makkelijk ziektes uitbreken. In de hele stad hangt nog de stank van de rottende lijken. We willen die vluch telingen weg hebben." Een probleem voor de Zaïrese auto riteiten zijn de naar schatting 40.000 ontwapende Hutu-soldaten. Ze ver blijven vooral op de weg naar Mu- nunga. „Of ze worden geïnterneerd, of ze worden als gewoon burger be handeld," aldus de UNHCR. Het is een ontregelde legertros die hier aan het asfalt huist, compleet met vrouwen, vriendinnen en hoe ren. Er zijn kind-soldaten bij van nauwelijks tien jaar, hun wapens en munitie lieten ze achter bij de Zaï- rees-Ruandese grens, een kilometer ten zuiden van Goma. De weg naar de slagboom ziet er daar uit als een grindpad, maar het gekraak onder'je schoenen komt niet van kiezel maar van weggeworpen patronen. „We willen wel terug," zegt Rambu- ra die in camouflagepak gekleed on der een blauw dekzeil van de UNH CR ligt. „Nee, niet om te vechten, we hebben verloren. Niet van Tutsi's, maar van de Amerikanen, de tran sen en de Belgen die onze vijanden steunden." „Kunnen jullie in vrede leven met de Tutsi's?" De soldaat haalt de schouders op: „Dat zal aan Europa liggen. Zij re gelen hier de zaken. Ze kunnen hel pen, ze kunnen ook vrede afdwin gen." Eerst redden, dan kijken of ze terug kunnen. Dat is de poli tiek van de VN ten aanzien van de twee miljoen Hutu's die in zuid-Zaïre en noordelijk Tan zania verblijven. De terugkeer vanuit zuid-Zaïre be gint voorzichtig op gang te komen. Donderdag bracht een VN-truck een aantal Hutu-dorpsoudsten uit het kamp Katale over de grens terug naar Ruanda om ze te laten zien dat de situatie in hun verlaten dorpen veilig is. De Hutu's spraken er met de nieuwe Tutsi-autoriteiten. VN- woordvoerder Ray Wilkinson: „Het is aan de oudsten om hun ervaringen in de kampen door te vertellen en om hun mensen het vertrouwen te geven dat ze terug kunnen." Het wereldvoedselprogramma heeft, met behulp van het Amerikaanse le ger, op de weg van Goma naar de Ruandese hoofdstad Kigali - de af stand bedraagt 260 kilometer - twintig voedselstations ingericht. Ook de niet gevluchte dorpshoofden hebben voedselvoorraden gekregen. WFP-coördinator Sayaques: „Dat kunnen ze later uitdelen aan terug kerende dorpelingen." De gevluchte Ruandezen beginnen voorzichtig de grens over te gaan. De VN tellen er bij de officiële grensovergang dagelijks zo'n 1500, maar, zegt een VN-grensman: „De meeste nemen de groene grens, ik bedoel dat ze illegaal Ruanda weer binnen gaan. Ik schat dat het er ze ker zo'n 20.000 per dag zijn." Volgens WFP-woordvoerster Saya ques is in sommige kampen de span ning nog om te snijden. Vechtpartij en om water of bij voedssldistributie komen elke dag voor. Zaïrese solda ten treden daarbij nogal ruw op. Sa yaques: „Kidumba is het ergste kamp, verschrikkelijk, gewoon om dat er niets is. Er is maar een vonk nodig om daar de mensen die nog gaan kunnen, te laten exploderen. Ik bedoel dat ze dan de voedseldepots zullen bestormen." Dat de Hutu's slechts schoorvoetend teruggaan, heeft alles te maken met het nabije verleden. Ze vrezen een bijltjesdag. Velen van hen namen immers deel aan de recente slacht partijen op de Tutsi's of keken op zijn minst toe. De eersten die terugkeren zijn de ge wone boerenmensen, de minst poli tiek bewusten. Intellectuele Hutu's wachten af in de kampen, uit erva ring wetend dat ze nu wellicht vriendelijk ontvangen worden maar dat ze over djrie, vier of vijf jaar als het Westen niet meer toekijkt, het slachtoffer kunnen worden van een raar auto-ongeval of gewoon op een dag verdwijnen. Dat is een normaal ritueel om tegenstanders op te rui men. „Zo werkt het in Afrika," zegt een Nederlander die al jaren com mercieel actief is in Zaïre. „Op een dag is in een land als Ruanda, de weg waar je altijd rijdt ineens afge sloten. Je weet niks, draait om en hoort later iets over een massagraf, een afrekening maar na een week praat niemand er nog over en in het Westen dringt het al helemaal niet door." Niemand die echt kan verklaren waarom God in Afrika zo morst met zijn onderdanen. „Ik wou,", zegt de Belgische missio naris die al dertig jaar in Zaïre ge werkt heeft, „dat ik een dag een ne ger kon zijn, alleen maar om hun denken te leren begrijpen." -fc—I 11 - 4551 MC Sas van Gent 7-2431 - Fax 01157-1600 Het daglicht strijkt met steeds kortere schaduwen over deze 'camping' Apocalyps. daar een tv-ploeg was neergestre ken. Donderdag tekende zich een positief keerpunt af in de situatie in en rond Goma. Het Rode Kruis haalde met oude Ru andese bussen de zieken en zwakken van de straat. Unicef concentreerde de tienduizend verloren lopende kinderen op zes lokaties buiten de stad. Een Noors veldhopitaal ont fermde zich, niet zonder kritiek, over gewonde soldaten van het ver slagen Ruandese leger. Vinnige reactie van Ann Lindquist van het Noorse Rode Kruis: „Of ze nu die oorlog veroorzaakt hebbed of niet, het zijn mensen die recht hebben op verzorging." De hulpcentra in de kampen begon nen meer efficiënt te functioneren. De eerste voedselkonvooien bereik ten Goma over de weg vanuit Kam pala in Oeganda en uit Nairobi en Mombassa in Kenya. Per dag arri veerden veertig vliegtuigen op de overbezette luchthaven van Goma. De distributie naar de kampen kreeg enige vorm al valt er voor de zware trucks op de overvolle smalle wegen nauwelijks te manoeuvreren. „Onze grootste zorg is de distributie," zegt Mercedes Sayaques van het WFP. Zwaaiend met zijn armen jaagt dok ter Syole Masirika twee kippen en een haan uit het ziekenzaaltje van het katholiek gezondheidscentrum in Mununga, een dorp westelijk van Goma. De dokter heeft nog weinig van de distributie gemerkt. Hij kreeg juist vier dozen medicijnen van Artsen Zonder Grenzen uit Amsterdam. Dat is alles. Voor zijn kliniek liggen 26 dode Hutu's: „De lijken zijn al vier dagen niet opgehaald." De dok ter werkt aan een houten tafel in een donker hok van vier vierkante me ter. Ernaast achter een rieten mat, huizen zwarte geiten. In het overvol le ziekenzaaltje staan zes bedden. Op de grond slapen mensen op ma trassen. Andere patiënten zijn aan gewezen op een soort rietstro. Ziekenzaaltje? De koeien in Ne derland hebben een beter on derkomen. Buiten op de stoep liggen drie plassen diarree. Een stervend kind ligt met het hoofd in een stapel verpakkingen van anti- uitdrogingsmedicijnen. Ontwapen de Ruandese soldaten koken aard appels in een munitiekist. De Westerse hulpmogendheden heb ben het menselijk rampgebied Goma overgenomen. De Amerikanen run nen het vliegveld, de Fransen rege len het vqrkeer, zwaar bewapende Israëli's bewaken goederendepots. Diplomatiek als immer lieten de VN donderdag aan het stadsbestuur van Goma het initiatief om een decreet FOTO'S REMCO BOHLE uit te vaardigen dat alle vluchtelin gen de stad binnen een paar dagen verlaten moeten hebben. Nog steeds verblijven er ruim hon derdduizend Hutu's in de stad. De bedoeling is dat Zaïrese militairen de refugees met vrachtwagens naar een nieuw kamp zullen brengen, dat de komende dagen wordt ingericht. Guillaume Lomito, een inwoner van Goma: „Dat moet. De stad is een vuilnisbelt geworden. Er kunnen Door Paul de Schipper Zomaar ergens versuft zit Mugatare, een vrouw van 27, Hutu-boerin in Ruanda tot de oorlog kwam. Haar man is zoek. Emanuel van 1 jaar, met een hoofd vol kor sten, slaapt in de draagmand op haar rug. Trucks met eten, vol men sen of met lijkenploegen aan boord razen langs, wolken blauwe gassen wegblazend. Als het motorlawaai even weg is, rest het geluid van de duizenden sloffende voeten *van de eindeloze rijen zwarte mensen. Van horizon tot horizon vullen ze het beeld, twee, drie rijen naast elkaar. De vluchte lingen hebben van de weg van Goma naar het noorden en naar het wes ten, 80 kilometer, een miljoenenstad gemaakt. „Ik was in het kamp," zegt Mugata re, „er kwam voedsel maar ik heb niks gehad. Ik kwam te laat, het was op. Ik wil terug naar huis, misschien is er daar eten." Ze is te uitgeput om te reageren op de drie muesli-repen van de Neder landse Pri-markt. Langzaam, te langzaam krijgt de gi gantische Westerse hulpoperatie in Zuid-Zaïre structuur. Het wereld voedselprogramma (WFP) verwacht eind volgende week tachtig procent van de vluchtelingen te kunnen voe den, maar in het onafzienbare helle kamp Kidumba, noordelijk van Go ma, zitten nog een half miljoen men sen zonder water. De lijkenberg is er nog niet verdwe nen, omdat de gevraagde bulldozer niet komt opdagen. „We hebben nu een totale capaciteit voor.het rampgebied van 400.000 li ter per dag," vertelde Ray Wilkin son, woordvoerder van de UNHCR, de VN vluchtelingenorganisatie donderdag. „We willen naar 5 mil joen liter, het absolute minimum." En cynisch: „Alles wat wè meer pro duceren brengt ons dichter bij het paradijs." De week in de rampzone rond Goma begon in absolute chaos. De situatie verergerde nog na de komst van de eerste Westerse hulp. Zondag en maandag hielden honderdduizenden Hutu's elke vrije vierkante meter grond van Goma bezet. Elke beschikbare boom hakten ze om op zoek naar brandhout. Op ini tiatief van de VN begon dinsdag de uittocht naar de nieuw ingerichte kampen tot vijftig kilometer buiten de stad. Duizenden haalden het niet, vielen neer en stierven op het asfalt. Doden beheersten ook de hele week het straatbeeld van Goma. Donderdag ondernamen de Ameri kanen, meer voor het oog van de we reld, een half mislukte voedseldrop- ping. De doden van Goma verdwenen, na dat de VN vanaf woensdag topprio riteit gaven aan het ophalen van de lichamen. Anne Marie Huby, woord voerster van Artsen Zonder Gren zen, schat het aantal gestorven vluchtelingen tot op dat moment op 45.000. Goma is een stad die meer te ver werken kreeg, dan wij ons kunnen voorstellen. Stel eens voor: een stad als Breda of Tilburg waar binnen veertien dagen ruim één miljoen mensen op straat komen bivakeren. De bewoners van Goma heb ben dat al improviserend lankmoedig en zonder agres sie verdragen. Slechts af en toe klonken er 's nachts schoten van zenuwachtige Zaïrese militairen. Paniek zag je ook in de ogen van de meest geharde hulpverleners. In het jaar waarin we de eerste maanlan ding herdenken, maakte de Afri kaanse mens een nieuwe stap ach teruit. Het hulpleger zag zich geconfron teerd met primitieve niet te bevatten verschrikkingen. Het was te veel, te massief, te onbeschrijfelijk. Geen tv-camera heeft het ware beeld van Goma kunnen tonen. Terwijl voor de perstent op de luchthaven uitgeput te Ruandezen neervielen op het as falt, zochten de rampenmanagers als houvast hun heil in zinloze parallel len: 'Erger dan Somalië', of 'meer doden dan in Ethiopië'; alsof men senrampen zich lenen voor het Gui- ness Book of Records. Dat overspannene leidde ook tot ir ritaties. Bijvoorbeeld ten aanzien van de vijfhonderd journalisten die hier neerstreken. Ze bezetten hotel kamers, sliepen in tenten bij het vliegveld of beschermd door prik keldraad bij Franse soldaten of bij hulporganisaties. Vijf Nederlanders van Artsen Zon der Grenzen, een beetje over de rooie, brachten maandag een Neder landse verslaggever van hun terrein, waarop een collega AZG'er scham per reageerde met 'zenuwachtige knuppels'. Een andere hulpverleenster maakte heibel, omdat ze 's avonds niet op haar balkon kon uitrusten, omdat Afrika Uganda Kivumeer Zaïre ./fcsake Munugi Kibumba I Goma VS Ruanda Tanzania

de Stem | 1994 | | pagina 17