Tivoli Gardens in startblokken Circus Hupsakee slaat in jeugdvakantieweek tenten op in Hulst DE STEM Mosselkantoor na zestig jaar naar de bron WEERMAN WILLY POLITIE RAPPORT DAG KLAPPER 1 legenheid Hallo Nicky opa Peete rs Burgemeester Kessen geeft startsein voor bouw appartementencomplex in Hulst Tropisch Burgemeester roept op tot eenheid middenstand 221Is DE STEM ZEELAND articulieren KORTING L. Dieleman - 50.000e bezoeker zwembad Axel Afkoeling Regenbuien uur Fotoservice ZATERDAG 30 JULI 1994 C2 ris, bedankje, jubileum, huwelijk, verloving, g, prestatie, examen, braham, enz. er kolom 1.09 incl. BTW, regel verplicht. Foto of formaat 35 x 40 mm TW. Overige tarieven op Foto's worden niet eretourneerd. 6882 of geef uw tekst r plaatsing af bij één van en. Schriftelijke opgaven itend geaccepteerd indien s bekend zijn, ook indien aling bijgevoegd is. ons het recht voor teksten f van redenen te weigeren, tgever klachten bereiken egeven tekst behoudt de et recht voor om de naam htgever bekend te maken. [ger Gefeliciteerd. anje in Goes. Rika Biefer-Machielse hgeneelen in Hoeven. Stefan Ferket loost v. Velthoven in Hank. Zondag 31 juli j-gen, Charles Jochems in Rijsberge Hartelijk gefeliciteeri Sara. Pa, Jeanine, Mark, Sandra Franklin en de hele familie. Hartelijk Gefeliciteerd me je 13e verjaardag en morgen 'n hele fijne dag. Kusjes van Mario, Mama Debby en pootje van Dolly Hartelijk gefeliciteerd gefelicitet met uw 70e verjaardag. Wies, Nellie, Biancaen Sandra. Getrouwd Carina Verdaasdonk en Roland Jansen, Etten-Leur, 29 juli 1994. Getrouwd Julia Kooi en William Ligtenberg, 29 juli 1994, Gilze. Getrouwd Kees de Bruine en Marjolein Cronenburg, 29 juli 1994, Rijen, Van onze verslaggever Hulst - Het voor Hulst unieke woningbouwproject Tivoli Gardens op het voormalige ziekenhuisterrein staat in de startblokken. Projectontwikkelaar Kindt Biesbroeck zet er een fraai ogend complex neer van 66 appartemen ten. Een dergelijk groot appartemen tengebouw is iets nieuws voor Hulst. In eerste aanleg wordt een blok van 27 appartementen ge realiseerd. Zodra er 12 woningen zijn verkocht, begint de bouw. Hog zonder dat er veel rucht baarheid aan is gegeven is er al veel belangstelling. Eén apparte ment is al verkocht en op ande ren liggen verschillende opties. Gisteren werd echter het offi ciële startsein gegeven voor het project. Dat deed burgemeester Kessen, die daarbij een groot bord onthulde, waarop te zien is hoe het complex eruit komt te zien. Het gebouw is ontworpen door architektenburo Gruisen Sanderse uit Terneuzen en wordt neergezet door BAM Construc tion uit Wilrijk. „Ik denk dat dit een schitterende vervanging is voor wat er stond", stelt A. Biesbroeck. Als geboren en getogen Hulstenaar gaat het ook hem aan het hart dat het nog niet zo oude zieken huisgebouw plat moet. „Het zou een mooi kantorencentrum kun nen zijn", meent Biesbroeck. „Maar de vraag is natuurlijk of daar wel behoefte aan is. Overi gens heb ik er nog steeds mijn twijfels over waarom het niet Een tekening van het appartementencomplex Tivoli Gardens. kon worden omgebouwd tot stadskantoor". Biesbroeck wil verder geen oude koeien uit de sloot halen. Toen de gemeente er vanaf zag kocht hij het complex en het apparte mentengebouw is onderdeel van een geheel nieuw woonwijkje dat er gaat verrijzen. De apparte menten zijn gesitueerd rond de. zogenaamde 'Berenkuil'. Daar achter komen nog vrijstaande woningen en huizen vier of zes- onder-één-kap. Daaraan kan pas worden begonnen als het zieken huisgebouw gesloopt kan wor den. Daarin is nu nog de polikli niek gehuisvest. Die kan er pas uit als straks de nieuwe polikli niek, eveneens op het zieken huisterrein, gereed is. De geplande 66 luxe apparte menten worden voorzien van al le gemak en nieuwste snufjes. Zo komt er een videoparlofoon. In elk appartement komt een inter com met beeldscherm, zodat be woners niet alleen kunnen horen wie er in de centrale entree aan- foto camile schelstraete belt, maar de bezoeker ook kun nen zien. De indeling omvat een grote woonkamer, keuken, bij keuken, minimaal twee slaapka mers en een luxe badkamer. In de afgesloten kelder van het ge bouw bevinden zich bergingen en parkeerplaatsen. De prijzen variëren van 278.000 tot 355.000 gulden. Van onze correspondente Hulst - Voor de negende keer begint Jeugdvakantiewerk (JVW) Hulst de vakantieweek met een musical. Na enkele voorgestoomde musicals maakten de leden van de werkgroep nu de musical zelf. Dit jaar een echt gezamenlijk produkt: 'Circus Hupsakee in de puree'. Op 26 juli 1994 is doo tgv. kand. deurwaarde A.C.C.M. Uitdehaag uit gebracht een exploit te verzoeke van de beslote vennootschap met be perkte aansprakelijkheii Euromaster Bandenset vice B.V., gevestigd kantoorhoudende te De venter, te dezer zak woonplaats kiezende t Breda aan de Dr. vat Mierlostraat 31, ten tore van de advocaat et procureur mr. D.J. M® hottein, bij welk expl°' is betekend A. Rijvet h.o.d.n. Expeditiebedri) A. Rijvers Jr, laatstelijk woonachtig te Bre® thans zonder beken® woonplaats of werkelij' verblijf zowel in als b®' ten Nederland een schrift van het verzoek schrift tot faillietverkla ring van gerequireer® De musical wordt gebruikt als bodem voor een aantal spelen dat door de jeugd in Hulst en de kernen Graauw, Nieuw-Namen, Clinge, Sint-Jansteen en Heikant gespeeld wordt. Als het verhaal eenmaal vaststaat, maken de le den spelletjes die op de een of andere wijze iets te maken heb ben met de figuren of gebeurte nissen die in de musical voorko men. Elk jaar knutselen, posten- spelen en leuke activiteiten met ongeveer dezelfde inhoud maar steeds met een nieuw etiket. „We weten dat het een verhaal moet zijn dat de jeugd onmiddel lijk aanspreekt. Na wat denk werk en vele kopjes koffie laten we onze fantasie rijkelijk stro men en dan komt er wel een idee en langzaam vormt zich het ver haal. Hoe gekker hoe beter is ons devies en dit jaar draaide er dus een circus uit," legt Agnes Hiel uit. De musical wordt morgen om 19.30 uur op het buitencentrum 't Jagertje in Hulst opgevoerd op de kiosk. Burgemeester A. Kes sen opent de 21e Jeugdvakantie week. De jeugd uit de kernen wordt met bussen opgehaald en teruggebracht en ook ouderen zijn welkom. Beestenbende „Directeur Piet Platzak van cir cus Hupsakee ziet het helemaal met meer zitten. Zijn artiesten functioneren niet meer. De ge- wichtheffer heeft geen spier kracht meer, de koorddanseres hinkt, de leeuwentemmer is bang geworden en de jongleur vangt niets meer op, het is een beesten bende en er moet snel een oplos sing gevonden worden," vat een van de leden samen, ie oplossing komt in de vorm 'an clown Poetsie die wegge gaan is bij zijn oude baas en fomt solliciteren bij Hupsakee. kis hij van de moeilijkheden hoort, steekt hij zijn handen uit zijn mouwen en vertelt dat hij het wel even op zal knappen. Hij stelt het publiek voor om de wereld rond te reizen en overal nieuwe artiesten, acts en attrac ties te zoeken. Alles moet weer leuk worden en als het lukt 1991 met oproeping om vrijdag 26 augustus L_. des voormiddags te 10-1 uur te verschijnen ter'c' rechtzitting van de Af' rondissementsrechtba® te Breda, alsdan en 1 daar zitting houdende het Gerechtsgebouw a de Sluissingel 20 Breda teneinde op 1 verzoek te worden 1 hoord. Een afschrift van dit ex ploit kan worden ver L gen bij de in hoofde u zes genoemde advocaa Gerechtsdeurwaarders- kantoor Pieters en Voeten Nieuwe Boschstraat 4811 CX Breda. EDITIE ZEELAND Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Frank van Cooten, Frank Deij, Rein van der Helm, Ton Koomen (sport), Peter Oggel (editiechef), Harold de Puysseleijr. Goes: Klokstraat 1, tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin cieverslaggever). Rulst: 5teenstraat 14, tel. 91140-13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (plv. editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel.01150-17920. vertegenwoordigers: Martin P°eije, Hans Dimmers. Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140-13751. vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, Marian verstraeten. verkoopleider: Harry Muur- mans, tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings- "jden van overige afdelingen °P Pagina A2. 18-5-94 wordt de zoektocht besloten met een nieuw circus. „Tijdens de speelweek moeten affiches, posters en promotiema teriaal worden gemaakt en aller lei nieuwe attracties om het cir cus weer aantrekkelijk te maken voor het publiek. Het vrijdagspel op 't Jagertje, waaraan ook alle kinderen uit de kernen meedoen wordt het hoogtepunt. En er komt ook nog een verrassing," verklapt de nieuwe voorzitster. „Erik van Giesen en Paul Boey- kens hebben de muziek geschre ven en de musicalgroep schreef alle teksten. De laatste drie we ken is er dagelijks geoefend on der leiding van Edwin Hamelink die de regie voert. Elke avond waren we hier met gemiddeld 15 man om de attributen te ma ken." De stichting telt nu 31 leden in de leeftijd van 18 tot 35 jaar. Een hechte groep die elk jaar zorgt voor een leuk besluit van de vakantie voor de basisschool- jeugd. Vrijwilligers Om de week tot een succes te maken zijn er ongeveer dertig vrijwilligers nodig die assisteren bij de spelen. Liefhebbers vanaf 14-15 jaar kunnen zich van avond, zaterdag 30 juli, melden op het Jagertje. Dan is er de Generale Repetitie van de Musi cal en vergadert het bestuur met de vrijwilligers om 19.00 uur om alle taken te verdelen. „Het lukt elk jaar weer en we hopen op niet te warm, maar droog weer. Woensdag komt de brandweer naar 't jagertje en kan er lekker met water gespo ten worden. In de kernen zijn er ook veel spelen waar nattigheid bij te pas komt. Het kan een spetterend feest worden. We ho pen ook het record van ruim 5000 deelnemers te overtreffen," stelt Agnes Hiel. Ook dit jaar zijn er filmvoorstel lingen vanaf dinsdag in Hulst en de kernen. Deze activiteit kost een rijksdaalder en begint om 19.00 uur. De week wordt beslo ten met een voorstelling van Pe pijn in den Dullaert zaterdag 6 augustus om 14.00 uur. Tijdens deze voorstelling worden de prijswinnaars van de kleurpla- tenwedstrijd bekend gemaakt. Er is voor iedere kern een prijs. Financieel heeft JVW geen pro blemen. „We komen toe met de gemeentelijke subsidie en de hulp van enkele adverteerders. Daarom houden we de prijs voor de ochtend en middagspelen ook laag: twee kwartjes. Wie koopt er voor zo'n prijs nog zoveel plezier?" Van onze verslaggever Axel - Zwembad 't Plaatje in Axel heeft gisteren de 50.000e bezoeker ontvan gen. De mijlpaal viel door de extreem warme zomer dit jaar veel eerder dan an dere jaren. De gelukkige, mevrouw L. Dieleman, liep even na 17.00 uur door de kassa. Mevrouw Dieleman is een vaste klant van het zwembad. Ze kreeg uit han den van burgemeester W. de Graaf een abonnement voor het nieuwe seizoen en een bos bloemen. De leiding van het jeugdvakantiewerk oefent nog een keer de musical 'Circus Hupsakee in de puree'. foto camile schelstraete Van onze verslaggeefster Bergen op Zoom - De verga derzaal van het Mosselkan toor van het Produktschap Vis en Visproducten, onder gebracht in een statig pand aan de Stationsstraat in Ber gen op Zoom, heeft drie ap petijtelijke blikvangers. Drie affiches met de mossel als culinair hoogstandje. 'Mosse len uit Zeeland' staat er ten overvloede onder. Want ie dereen weet natuurlijk dat je voor mosselen in Zeeland moet zijn. Des te groter is het raadsel waarom het Mossel kantoor bijna zestig jaar - in september verhuist het naar Yerseke - in Bergen op Zoom heeft gezeten. Zelfs lang na dat er in het Scheldestadje slechts enkele weervissers waren overgebleven. „In Bergen op Zoom zaten maar een, twee mosselkwekers toen het Mosselkantoor er in 1935 werd gevestigd", begint Leo Lu cas, hoofd afdeling Mosselzaken van het Productschap Vis en Visproducten, de ontwarring van het raadsel. „Daardoor be schouwden de mosselkwekers uit Yerseke, Bruinisse en Zierikzee de stad als neutraal terrein. Bo vendien lag Bergen op Zoom toch redelijk dichtbij Zeeland en had ze goede verbindingen met Den Haag". Concurrentie De neutraliteit was het cruciale punt bij de keuze van de vesti gingsplaats. Want het Mossel kantoor werd opgericht als Cen traal Verkoopkantoor voor Mos selen om de moordende concur rentie in het mosselbedrijf in banen te leiden. „Begin jaren dertig heerste er een ernstige crisis in het mossel- bedrijf. Het aanbod was vaak veel groter dan de vraag en dat was fnuikend voor de prijs. De mosselkweker die vaak zelf ook handelaar-exporteur was, kon nauwelijks een lonende prijs ma ken. In '34 greep de regering in door het Crisis Mosselbesluit uit Het mosselkantoor in de Stationsstraat in Bergen op Zoom verhuist in september naar Yerseke. foto ruben schipper te vaardigen. Alleen kwekers en handelaren die bij de Neder landse Visserij Centrale stonden ingeschreven, mochten voortaan nog mosselen kopen en verhan delen onder bepaalde voorwaar den. Toen de hevige concurrentie en onregelmatige aanvoer door gingen, richtte de regering in '35 het Centrale Verkoopkantoor op. De handelaren konden voortaan alleen bij deze zogenaamde cen trale mosselen kopen tegen vaste prijzen en contante betaling. De kwekers mochten alleen aan de centrale verkopen, ook tegen vaste prijzen. Deze regeling heeft bestaan tot medio 1967, toen onder meer de aanvoer werd vrij gegeven en de handela ren niet meer bij het kantoor hoefden te bestellen". Burgemeester Het Mosselkantoor begon aan de Engelsestraat. Het heeft nog een aantal jaren onderdak gekregen in het Kantongerecht aan de Stationsstraat. Daarna verhuis de het naar nummer 17 aan de Dit wordt weer een puur tropisch weekeinde! Vandaag klimmen de thermometers opnieuw naar waarden tussen de 30 en 32 graden. Meer landinwaarts kan plaatselijk zelfs de extreem hoge temperatuur van 35 graden bereikt worden! Afgelopen nacht was het nog 18 graden, dat komt omdat het gisteren met 28 graden nog 'redelijk' was. Deze zeer broeierige dag maakt de kans op, plaatselijk zeer hevig, onweer erg groot. Als u vandaag ergens naartoe gaat en u komt vanavond laat thuis, sluit dan alles goed af, dat moet u toch al uit inbraakpreventie, maar nu er onweer dreigt, is zoiets noodzakelijk. Hoewel het zondag 5 graden frisser zal zijn, de wind is dan zuidwest en voert koelere zeelucht aan, zijn de onweerskansen in de avonduren erg groot. Dat een en ander zeer plaatselijk is kunt u verderop lezen. Maandag wordt misschien wel de beste dag in deze tropische periode, dan wordt door een iets sterkere wind de afkoeling nog groter en zal het maximaal maar 25 graden zijn! Maar vanaf dinsdag komt de lucht weer vanuit het zuidoosten en wordt het weer 28 a 29 graden. Zo ook zoals de vooruitzichten nu zijn, de verdere eerste week in augustus. We hebben het al eerder geschreven: deze maand juli wordt een record-maand sinds men in 1703 de temperaturen ging meten met betrouwbare thermometers. In cijfers zien de verwachtingen er als volgt uit: vandaag (zaterdag) wind zuidoost 3 Beaufort, volop zon, maximum-temperaturen 32 tot 35 graden, 's nachts 18 graden; 's avonds zeer grote kans op zwaar maar .lokaal onweer met zware windstoten en grote neerslag in de vorm van regen en hagel. Zondag iets frisser met maximaal 28 graden, de wind is dan zuidwest, 's nachts 15 graden, ook dan kans in de avonduren op onweer maar minder zwaar dan vandaag! Maandag opnieuw zuidwestelijke wind 3 Beaufort, maxima 26 tot 28 graden, kans op regenbuien, vrijwel geen onweer, 's nachts opnieuw 15 graden. Dinsdag en de rest van de week: opnieuw zuidoostelijke luchtstroming 2 Beaufort, maxima tus sen 28 en 30 graden, 's nachts 16 tot 18 graden. Kleine kans'op een regenbui. Hoe was het weer vorig jaar op 30 juli? Het werd overdag 25.7 graden, 's nachts 16 graden. Het regende 1.2 mm en de zon scheen 8 uur. De extreme temperaturen op 30 juli sinds 1900. In de nacht van 29 op 30 juli 1962 werd het 7.4 graden op 30 juli 1911 werd het 35.4 graden. Donderdagmorgen bereikte waarlijk noodweer de Belgische en Zeeuwse kust, gevolg van drie pittige onweerscellen die in de nacht boven Noordwest-Frankrijk tot ontwikkeling waren geko men. In de periode van 5.45 uur tot 8.00 uur viel in Brugge 60 mm regen, Vlissingen tapte 26 mm af en Westdorpe slechts 1.5 mm. In de strook Oostende-Brugge werden in deze tijdspanne 7672 bliksemontladingen geregistreerd. Hieruit blijkt dat het noodweer plaatselijk erg verschilde. Dat kan ook vanavond en morgen weer het geval zijn. Beneden de lijn Lissabon, Parijs en Berlijn is het 30 tot 35 graden met overal onweer. Westelijk en zuidelijk van Madrid is het zelfs meer dan 35 graden. De weerspreuken: 'Kwaken de kikkers eensgezind, dan komt er onweer met veel wind' en 'Geeft augustus veel zonneschijn, het zal tóch een strenge winter zijn'. overkant. Dit pand is het ge boortehuis van de burgemeester van Zierikzee, de derde mossel gemeente van Nederland. „We hebben in ons land vijfent wintig tot dertig handelsbedrij ven in mosselen en tachtig tot negentig mosselkwekers. Zo'n vijftig procent van de mosselen komt uit Yerseke, vijfentwintig procent uit Bruinisse, vijftien procent uit Zierikzee en de rest uit Tholen en het noorden van het land. Al die mosselen komen naar de veiling in Yerseke. Het is de enige mosselveiling in Neder land en ik durf wel te stellen op de hele wereld. Na bijna zestig jaar in Bergen op Zoom te heb ben gezeten, gaat het Mossel kantoor nu naar die bron en wel heel letterlijk. We krijgen een verdieping op het dak van de mosselveiling. Het is handiger om bij die bron te zitten nu de noodzaak van neutraal terrein is achterhaald". Hoofdtaken De werkzaamheden van het Mosselkantoor zijn in de loop der jaren veranderd. Je kunt ze nu in drie hoofdtaken onder scheiden: de vijf medewerkers houden zich bezig met de regel geving ten aanzien van mosse len, ze zorgen voor voorlichting over en promotie van het pro dukt en ze wikkelen de admini stratieve kant van de transacties op de mosselveiling af. Het zijn zowel de mosselkwekers als de mosselhandelaren die willen dat het zo blijft. Waardoor de mossel als enig Nederlands zoutwater- produkt over een eigen kantoor beschikt. Het Garnalenkantoor, ook in 1935 opgericht, is allang opgedoekt. De nationale zee- trots, de haring, heeft er zelfs nooit een gehad. Het Mosselkantoor was en blijft een louter administratieve zaak. Op het kantoor in Bergen op Zoom is in die zestig jaar dan ook nooit één mossel aange voerd. En dat gaat in Yerseke ook niet gebeuren. Maar in ieder geval zullen eindelijk de zilte lucht van zee en mosselen door dringen in het Mosselkantoor. Botsing Clinge - Bij een frontale bot sing werden op de Clingeweg woensdagmiddag twee perso nenauto's totaal vernield. Bei de bestuurders bleven onge deerd. Het ongeval gebeurde doordat een 60-jarige automo bilist uit Clinge ging inhalen. Bij die manoeuvre kwam hij in botsing met een uit tegenover gestelde richting komende personenauto bestuurd d6or een 58-jarige man uit Hulst. Schotelantenne Hoek - Een 43-jarige man uit het Belgische Gladbach deed gisteren bij de politie in Ter neuzen aangifte van diefstal van een schotelantenne van een woning in buurtschap Mauritsfort. De diefstal is ge pleegd tussen 26 en 28 juli. Lege kratten Oostburg - Donderdagavond kort voor middernacht werden twee 17-jarige jongens uit Bremen (D) door de politie betrapt bij het stelen van twee lege kratten uit een container aan de Schoolstraat in Oost burg. het lik-op-stuk beleid werd toegepast en beiden moesten (direct) een boete be talen van negentig gulden. ZATERDAG HULST - Café De Kroon, 14.30 uur schie ting. KIELDRECHT - 't Sleepbootje, 15.00 uur schie ting. ZUIDDORPE - Café 't Gemeentehuis, 14.00 uur schieting. ZONDAG HENGSTDIJK -Camping De Vogel, 10.00 uur kaarting. LAMSWAARDE -Café De Lamsoren. 14.00 uur schieting Soc. de Vrede. KIELDRECHT -De Gouden Pluim, 15.00 uur schieting. Bij begin Krabbenfoor in Bergen op Zoom: Van onze verslaggever Bergen op Zoom - „Eendracht maakt macht, dat geldt ook voor de Bergse ondernemers." Dat zei burgemeester A. van den Berg donderdag bij de opening van de dertigste editie van de Bourgondische Krabbenfoor, de drie dagen durende brade rie in Bergen op Zoom. Enkele maanden terug was het nog twijfelachtig of de dertigste editie wel gehaald zou worden, aangezien een deel van de mid denstanders geen geld wilde ge ven aan de Bergse ondernemers vereniging BOB uit onvrede over het financieel beleid. Na bemiddeling door de burge meester hebben de ondernemers toch de rijen gesloten. Als dank daarvoor kreeg Van den Berg bloemen uit handen van ere voorzitter W. Besling van de BOB. Voorzitter A. van der Sluijs van de BOB noemde bij de opening de Krabbenfoor een prima pro motie-activiteit voor Bergen op Zoom. Wel vroeg hij het gemeen tebestuur om er voor te zorgen dat er voldoende parkeerplaat sen dichtbij het centrum gereali seerd kunnen worden. Waarmee hij duidelijk aangaf dat het tijd wordt om te beginnen met de bouw van een parkeergarage op het Pastoor Joorenplein. (ADVERTENTIE) Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? Juist! FOTO VERSCHOORE Terneuzen Noordstraat 6 01150 21575 Iv.h. Foto But) Hulsl 's-Gravenhofplein 8 01140-16162

de Stem | 1994 | | pagina 13