Geen tekort aan leidingwater DE STEM Peilboot vast op strand van Gadzand Vandalen vernielen beeld Sluuswachter kn an sen bv. Duitser verdringt in badplaatsen Nederlander naar de achtergrond Deltan niet in problemen door flink gestegen drinkwaterbehoefte in Zeeland Gemeenten kunnen geld steken in brochure lover seksueel geweld Grevelingenschap sleept het Rijk voor de rechter Toename illegale stortingen huishoudelijk afval en olie l.üeen op Schóuwen-Duiveland |z:l men momenteel wel zo onge- licer aan het maximum. „Maar Ice huidige topdrukte daar zal piet nog verder omhoog gaan, leus kunnen we het wel aan", ■zegt De Kraa. Visserijfeesten in Breskens grootste evenement Zeeland Fietsers botsen: man breekt kaak en oogkas Groep pelgrims uit Europa wandelt door West-Brabant X 63 Zeeland l.an onze verslaggever ■Middelburg - Bij het jaarlijks terugkerend vakantiespekta- van zon, zee en zand, |staat de Duitser en zijn gezin Leeds meer vooraan. Vier Jaar geleden namen de Ne- lerlanders nog driekwart van Je overnachtingen in de bad plaatsen aan de Noordzee voor hun rekening, vorig jaar was dat nog maar de helft. De andere helft was al inge nomen door onze oosterbu- Dit blijkt uit gegevens van het Continu Vakantie Onderzoek (CVO). De cijfers worden aange haald door de Provinciale VW in het Jaarverslag 1993. „Vanaf 1990 hebben zich belangrijke verschuivingen voorgedaan. Het lijkt erop dat de plek van de Nederlander direct aan de kust wordt ingenomen door de Duit ser. De Nederlander, doorgaans iets later met boeken, verhuist iets oostwaarts in de provincie," schrijft de VW. In het jaarverslag wordt terug geblikt op de slechte zomer van vorig jaar. Terwijl de toerist an no 1994 amechtig hijgend strui kelt over scheerlijn, dissel en surfplank, in de warmste zomer van de eeuw, do,et de terugblik aan als mosterd na een al lang vergeten maaltijd. Duidelijk is dat er vorig jaar aanzienlijk minder (ongeveer tien procent) overnachtingen in Zeeland wa ren. De conclusie'die de VW er aan verbindt, geldt echter zowel de slechte zomer van 1993 als de huidige: „Zeeland blijft meer Lanonze verslaggever Lliddelburg/Cadzand - Delta Nutsbedrijven (Deltan), in ■Zeeland verantwoordelijk voor produktie en distributie Iran drinkwater, heeft momenteel geen enkel probleem L de gestegen drinkwaterbehoefte te voorzien. fcadanks de grote toestroom van loensten en het toch al gestegen liaterverbruik wegens de aan houdende hitte, hoeft het nuts bedrijf geen nee te verkopen. |Een verbod op het sproeien van lanen is daarom niet te ver lachten. I'njdag 22 juli leverde Deltan leen record-hoeveelheid leiding- Irater: 180.000.000 liter. „Zo on- leveer het dubbele van wat ge- l'irmkelijk is", zegt H. de Kraa, ■hoofd van de afdeling Gas en lil'ater van Deltan. „Maar we letten dan ook in het toeristische Ihoogseizoen". ■Topdrukte Je produktie-capaciteit van ■Deltan is de afgelopen jaren na ■uitbreiding van de pompstations Ir. Ossendrecht en De Braakman jachtig opgeschroefd. Vorig jaar Deltan bovendien de be- Ischikking over nog meer drink- Iwater omdat de bedrijven in ilissingen-Oost voor hun koel- livater werden losgekoppeld van Jet leidingnet en overgezet op let gebruik van oppervlaktewa- |Taterschappen fc] de Zeeuws-Vlaamse water schappen is het waterprobleem Ejpender. De uitblijvende regen [zorgt voor een minimaal peil in [ie watergangen. Daarom dat de waterschappen al enige tijd een absoluut verbod op beregening met oppervlaktewater hebben uitgevaardigd. „En dat wordt streng gecontroleerd", zegt se cretaris Dekker van het water schap De Drie Ambachten. Hij verwacht dat zaterdag weer wordt besloten het verbod te handhaven. „Er is weinig water en je kunt niet hebben dat de ene landbou wer de watergangen als het ware leegtrekt, waardoor de andere landbouwer via de gebruikelijke mahier -door de grond- geen water onder zijn planten krijgt. Wij moeten dus wat dat betreft het algemeen belang in de gaten houden". Putten Toch ziet men hier en daar wel beregeningsinstallaties in wer king. Maar die zijn aangesloten- op speciaal daarvoor geslagen putten.„Die gebruiken dus grondwater", zegt Dekker. „Dat mag, als de provincie daarvoor een vergunning heeft afgege ven". Ondanks de daartoe uitnodigen de omstandigheden, hitte en na genoeg stilstaand water, hebben zich in Zeeuws-Vlaanderen nog geen massale vissterfte of geval len van botulisme voorgedaan. Net over de grens in België is dat anders. Daar is onder meer in Gent de brandweer druk in de weer water (en zuurstof) in aller lei plassen en poelen te brengen. Dode vissen worden bij honder den kilo's tegelijk uit het water gehaald en ook veel watervogels leggen het loodje. ■an onze verslaggever Postburg - Voor iets meer dan drieduizend gulden kunnen de ■Zeeuws-Vlaamse gemeenten een al eerder op Walcheren ■itgegeven brochure 'informatie over de rechtsgang na Bexueel geweld' aanpassen aan de Zeeuws-Vlaamse situatie. ■De brochure is in 1992 ontwik- Beeld door de gemeenten Middel- Barg en Wissingen in samenwer- Png met de toenmalige rijkspo- Btie. Het is een bewerking van Ben uitgave van de stichting Te- Ben haar Wil. Bij de bewerking B uitgegaan van mannelijke en ■vrouwelijke slachtoffers van ■seksueel geweld. Be brochure wordt verspreid via ■taisartsen, ziekenhuizen, hulp verlenende instellingen en poli- Be Het is de bedoeling dat die Bitsluitend wordt verspreid on- Ber slachtoffers van dit soort Beweid. Het is niet de bedoeling Bat het stuk op leestafels of in Bolderrekken belandt. „Het initiatief spreekt ons bij zonder aan", zo schrijft het da gelijks bestuur van het samen werkingsverband Welzijnsbeleid West-Zeeuwsch-Vlaanderen in een voorstel aan het algemeen bestuur om hiervoor 700 gulden uit te trekken. „Het is zinvol om samen met de andere Zeeuws- Vlaamse gemeenten tot deze uit gave te komen". De kosten wor den door de gemeenten gedragen naar rato van het inwonertal. De gemeente Terneuzen wil zorg dragen voor de verspreiding van de brochure. Over de verzend lijst zal (ambtelijk) overleg plaatsvinden. De commissie komt dinsdagavond 2 augustus vanaf 19.30 uur bijeen. Veel strandbezoekers namen een kijkje bij de hulpeloze Pluimpot op het strand van Cadzand-Bad. Bemanningsleden van de Pluimpot kijken of de boot bescha digd is. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Cadzand-Bad - Strandpaviljoen Caricole in Cadzand-Bad had er gisteren een toeristische attractie bij. Gistermorgen liep de peilboot Pluimpot van Rijkswaterstaat vast op het strand. Of beter gezegd: vast op een pijp, gebruikt bij het opspuiten van het strand. Normaal nadert de peilboot, die onder meer oevervallen en hoogte van de vooroever in de peiling moet houden, het strand tot enkele centimeters. De bemanning laat het schip gewoonlijk met de voorsteven als het ware even vastlopen om na de peiling flink gas achteruit te geven en zo weer het ruime sop te kiezen. Op de plaats ter hoogte van Caricole ligt echter nog een stuk van de opspuitleiding. De boot schoof er overheen en toen de bemanning weer achteruit richting zee wilde, bleef het schip daarop vastzitten. Inspectie leerde dat aan het schip geen schade is ontstaan. Lostrekken zou alleen maar schade kunnen veroorzaken, dus zat er voor de bemanning niets anders op dan een dagje strand en wachten op hoogwater om het schip weer terug in zijn element te brengen. Het schip op het droge trok gisteren veel belangstelling. „Het is' eigenlijk wel een leuk gezicht", zegt Herman van Liere, exploitant van Caricole. Ban onze verslaggever Middelburg - Het bestuur van het Grevelingenschap heeft psloten het Rijk voor de rechter te dagen. Dit omdat het Rijk PW volgens de daarvoor gestelde procedures besloten heeft eruSte treden uit het schap. Ir? ee.rt'er had de provincie; hierin gesteund door het Interprovinciaal erleg bezwaar aangetekend omdat volgens haar de terugtreding 'et kon volgens de zogenaamde Decentralisatie-Impuls. I erd tot nog toe het geld voor het schap verdeeld over de provincies lift d en Zuid-Holland - die deel uitmaken van het schap - nu zou I?1 edrag over twaalf provincies verdeeld moeten worden. Deze I erverdeling van gelden heeft een uitermate negatieve uitwerking. |an het oorspronkelijk bedrag van 1,45 miljoen blijft slechts iets van I Jsen een en twee ton over. Van onze verslaggever Cadzand-Bad - Vandalen hebben in de nacht van don derdag op vrijdag het beeld De Sluuswachter - een crea tie van de bekende beeldhou wer Guido Metsers - vernield. Met forse kracht, vermoede lijk met behulp van een auto, is het beeld van zijn sokkel gerukt, waarna het in brok stukken uiteen viel op het trottoir. Het beeld stond, met ijzeren bouten verankerd in zijn voetstuk, vóór het gelijk namige appartementenge bouw aan de Boulevard De Wielingen. Het beeld werd zeven jaar gele den door opdrachtgever Peter de Lijser geschonken aan de ge meente Oostburg. Gisteren even wel ontstond onduidelijkheid over wie nu eigenlijk de eigenaar van het beeld is. Bij de gemeente dacht men dat het beeld was overgedragen aan de winkeliers vereniging van Cadzand. „Maar wij zoeken dit uit", aldus een gemeentelijk woordvoerder, geconfronteerd met de inhoud van een brief waarin staat te lezen dat de gemeenteraad het geschenk in dank aanvaardde. Het beeld De Sluuswachter is met grof geweld van zijn sokkel gerukt. Wie in Cadzand-Bad toch werk van Guido Metsers, broer van toneelspeler Hugo, wil bewonde ren kan terecht aan de kop van de Boulevard waar zijn beeld Badnimf te bewonderen is. ZATERDAG 30 JULI 1994 deelC weersgevoelig dan overig Neder land." Opmerkelijk is verder dat het maar niet lukt de vakantie- drukte te spreiden. Sterker nog, de vakanties die in juli en augus tus in Zeeland werden doorge bracht, namen in de afgelopen drie jaar toe tot 47,5 procent van het jaartotaal, tegenover 43 pro cent in de jaren ervoor. Van onze verslaggever Middelburg/Breskens - 'Ergens tussen de tachtig- en honderdduizend bezoekers', schatten de organisatoren van de Visserijfeesten in Breskens meestal van tevoren in. Losjes uit de pols en tamelijk oncontroleerbaar, maar nu staat het toch zwart op wit: in 1993 kwamen er, verspreid over beide 'Visserijdagen', zelfs 130.000 bezoekers naar het tweedaagse evenement. Dat cijfer komt uit het Jaarverslag 1993 van de Provinciale VVV Zeeland. De Visserijfeesten prijken bovenaan de lijst van drukst bezochte evenementen. Het met stapels brieven, programma mappen, kranten en aanvullingen gepromote Straatfestival Vlissmgen legt het af tegen het simpele velletje - voorkant zaterdag-, achterkant zondagprogramma - dat Breskens sinds jaar en dag hanteert. Het straatfestival trok vorig jaar 100.000 bezoekers in twee weken. De andere grote evenementen doen het met ongeveer de helft van dat aantal. Het Jazzfestival Middelburg telde 50.000 bezoekers, het Schelde Jazz Festival in Terneuzen 45.000, evenals de Visserijdagen in Colijnsplaat. De prestigieuze Zee land Cultuurmaand trok vorig jaar 25.000 bezoekers, 7.000 minder dan het jaar ervoor. In het jaarverslag is ook een overzicht opgenomen van de bezoekersaantallen van vaste attractiepunten in Zeeland. Delta Expo op Neeltje Jans handhaaft met ruime voorsprong de leiderspositie met 368.000 bezoekers. In 1992 was Miniatuur Walcheren nog goede tweede met 131.000, maar vorig jaar werd het als vanuit het niets voorbijgestreefd door het Arsenaal-com plex in Vlissingen dat 140.000 bezoekers trok. Het totaal aantal bezoekers aan de grote, vaste attracties steeg dan ook precies met dat aantal tot ruim 880.000. Pijnlijk voor Zeeuws-Vlaande ren: daar zit niets beneden de Schelde bij. Zaak dus om.de Visserijfeesten te koesteren. Die zijn dit jaar op 13 en 14 augustus. Van onze verslaggever - Terneuzen - Het aantal illegale stortingen van huishoudelijk •afval en het aantal oliestortingen in het buitengebied is vorig jaar toegenomen. In totaal werden vorig jaar veertig meldin gen gedaan van verontreinigingen van het oppervlaktewater. Het waterschap De Drie Am bachten meldt dat in het jaar verslag Waterbeheer 1993. Het waterschap noemt de toename van het aantal illegale lozingen opvallend. Bij het niet bekend zijn van de overtreders komen de hoge kos ten van opruiming voor rekening van het waterschap. In een aan tal gevallen, waarbij de overtre der bekend was, is door het waterschap strafrechtelijk opge treden. Tweemaal is proces-ver baal opgemaakt voor het illegaal lozen van verontreinigd water en eenmaal voor het illegaal storten van huishoudelijk afval in een waterloop. In het buitengebied van het wa terschap vonden vorig jaar ove rigens, evenais in 1992, nog steeds met grote regelmaat ille gale stortingen van huishoude lijk afval plaats. Het waterschap noemt in het jaarverslag een aantal 'hoogtepunten' van de meldingen. Zoals een olieveront reiniging in een waterloop in de Seydlitzpolder in Philippine op 23 maart. Door onbekenden is toen ongeveer veertig liter afge werkte olie geloosd. Met behulp van absortiemiddelen is de olie van het oppervlaktewater ver wijderd. Ook op 23 maart werd aan de Graaf Jansdijk in Westdorpe een lozing van huishoudelijk afval water op het oppervlaktewater geconstateerd. Deze lozing kwam van een traiteursbedrijf Op 2 april is als gevolg van onzorgvuldig handelen een hoe veelheid brandstof via de bodem geloosd op de waterloop aan de Olmendijk in Philippine. Het waterschap heeft de olielaag van het oppervlaktewater verwij derd. De buitenlandse eigenaar van de vakantiewoning is aan sprakelijk gesteld voor de ge- Van onze correspondent Terneuzen - Een 54-jarige man uit Groede brak gistermorgen bij een ongeval zijn kaak en oogkas. Het slachtoffer fietste over het rijwielpad langs de Herbert Dowweg in de gemeente Terneu zen. Uit tegenovergestelde richting naderde eveneens op een fiets een 21-jarige man uit het Bel gische Aalter. Wellicht door het rijden met een te hoge snelheid raakte de Belg in een bocht de macht over het stuur kwijt en knalde met zijn schouder tegen het hoofd van de Groedenaar aan. Het slachtoffer is per ambu lance overgebracht naar het An- toniusziekenhuis in Oostburg. De fietsen waren licht bescha digd. maakte kosten. Het waterschap constateert ver der in het jaarverslag dat de kwaliteit van het Belgische grensoverschrijdende polderwa- ter bij Sas van Gent, ondanks inspanningen van de betrokken Belgische overheidsintanties, vo rig jaar matig was. Het water schap is sterk betrokken bij de problematiek van grensover schrijdende waterverontreini ging. Het schap heeft steeds druk uitgeoefend op de Bel gische overheden om de kwali teit van het grensoverschrijden de water te verbeteren. Een aan tal maatregelen is reeds getrof fen om het sterk vervuilde water, zoals rioolwater, terug te drin gen. Zo heeft de aanleg van riolering in Assenede en Zelzate en de aansluiting van deze ge bieden op de rioolwaterzuive ringsinstallatie Zelzate-Oost een zeer hoge prioriteit gekregen op de Belgische landelijke investe ringslijst. Vorig jaar is begonnen met de uitvoering van de werk zaamheden. Het waterschap ver wacht dat het werk dit jaar is afgerond. Van onze verslaggeefster Ossendrecht - Een groep pel grims afkomstig uit heel Eu ropa start woensdag 3 augus tus een- wandeltocht door West-Brabant. Als vertrek en eindpunt fungeert volks abdij OLV ter Duinen in Os sendrecht. Het initiatief van de internatio nale voettocht voor vrede en rechtvaardigheid dateert van 1926. In Frankrijk ontstonden toen de Compagnons de Saint Frangois, die navolging kregen in onder meer Engeland (Pil grims), Spanje (Compagneros), Duitsland (Gefahrten) en Neder land (Tochtgenoten van Sint Frans). Het gaatom groepen van 25 mensen die overal in Europa rondtrekken. Onderweg praten, bidden en mediteren ze.-Het the ma van dit jaar is 'De culturele en religieuze dialoog in Europa'. Per dag wordt ongeveer tien tot vijfentwintig kilometer afgelegd. Slapen gebeurt in parochiehui zen, schuren, kloosters en kam peerboerderijen. De groepen zor gen voor hun eigen levensonder houd. De Westbrabantse groep telt dertien verschillende natio-< naliteiten. Donderdag 11 augustus wordt de tocht afgesloten met een feest in Ossendrecht. (ADVERTENTIE) FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Wat met de vernielde Sluus wachter gaat gebeuren is nog onbekend. inlays steunzolen orthopedisch schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. teteringsedijk 60 breda 076-148168/223475 fax: 200729

de Stem | 1994 | | pagina 11