DE STEM ^Veer stroomstoring in regio Het vergeten kerkhof in Koewacht J J /root gebied tussen Breskens en Sluis zit urenlang zonder stroom J J Foorgenomen fusie tussen Sluis en Aardenburg officieel bekrachtigd Bouwmarkt extra Kleintje t? Mercari koopt uw huis! DE STEM Wé Wk fm Dienstverlening voor verduisteren geld 2000 gulden boete geëist voor veroorzaken aanvaring Geen provinciegeld voor stoomtrein Goes-Borsele Provinciale rampoefening Beveren: een grote ramp Bedrijfswagens Motor/scoote7 strandpaviljoen CADZAND-BAD All J 01179-2180 Choppers A-kwaliteit (Brom)Fietsen /materialen oud-Reparaties lekkages TV/Video i en Satelliet Schotels Kleuren TV's 149, Watersport ntie Recreatie Dagtochten '94 vans/Kamperen ing! Onroerend Goed Vermist/Gev. MAAIMACHINE. DAN 20 JAAR JINKASPROGRAMMA. Bent u de groepsleider die het centrum de Leijakker zoekt Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de "ele andere vakatures SS'ï/ W itjiwjiiS m Man uit Zaamslag neemt terrasbezoekers onder vuur Onbekende Belg dumpt nog steeds afval langs Eedeweg Automobilist raakt gewond bij ongeval X 51 '95, 0,- T.K.A. VW Transporter bj. 82, i.z.g.st. 82000km pr.n.o.t.k. 01680-29876 HONDA VT1100C Shadow bj. '86, pr. 11.000,-. Tel' 01612-20304/23156. Alle dagen geopend. Duinovergang Vlamingpolderweg -.Wijk de Brabander Zeeland HONDA CX 500 Twin bf '79 vr. pr. ƒ3500,- 01608- 35395. Te koop v.a. 5.000,-. Suzuki Yamaha, Kawasaki, Honda' TR-Classics. Bouwlingstr' 70, Oosterhout. Tel. 01620- 59500. HEREN sportfiets met handremmen zonder versn ƒ49,95. 076-422831. uwmaterialen o.a. hout nieuw en ranti, sanitair, c.v. installaties, n, straatwerk, staal, div. deuren Alles kan op maat geleverd en "afd worden. Tel. 01155-62342. ko- bbel .25, 1.10. .20, urst. ecor 4. Maak een reclame met een Het helpt. reda. Voor al uw vernieuwingen of verbouw ingen? Belt u gratis: 06-52775162. kst rd- afst, '30 5,-, od. fst. voor camping of thuis 35, 45 of 60 cm. compl. van 699,- nu 399,-. Elgam, Wilhelminastr 17-19 Breda, 076-224908. tuners, cassette deck's, draaitafels, boxen 49,-. Met gar. Elgam, Wilhelmina str 17-19, Breda 224908 rtij ten SURFPLANK, 2.70m, Wave Slalom, semi-compl„ 395,-. 076-650951. Denia, amers, bchine, lelegen, sept. wekelijks 10 verschillende dagtochten. Van Mook.de Valk Reisburo's en toeringcar bedrijven lnfo:01620-56592 nieuw- huurde, s en tart bij en gul- 1 mrt. e week n terug us uit: ifelland, met en over- 'ij u op t. Sta- m. Tel. 793164 tot 21 7 ma. j. 1988, fietsen- j-26358. I pers.+ aste pr. 3 1500,- DETHLEFFS Globetrotter Tandemasser boiler tent, watertank 75 l.,afz. kap enz. 5500.-. Tel. 076-222592 Wij kopen zelf. Bel voor een vrijblijvend bod. Mercari 01684-3452 Lage Zwaluwe. VERZOEK wil degene die onze poes heeft meege nomen uit de St. Jansstr. (omg. St. Joost) op 19/7 23.00 u. in de veronder stelling met een zwerfkat van doen te hebben, deze bij ons tegen beloning terugbezorgen. St. Jansstr. 076-219344. TRAKTOREN. per HiAAc JEN. ntraktor staat. p geprijsd. waardoor deze machines verzorgd uiterlijk geven onze verslaggever jluis-Aardenburg - Met de publi- ;atie in het Staatsblad van de 'Wet (samenvoeging van de gemeenten ardenburg en Sluis' is de voorge- umen fusie tussen beide gemeenten j officieel bekrachtigd. Een nog it te geven Koninklijk Besluit moet og bepalen wat de ingangsdatum i. „Een formaliteit", aldus een ioordvoerder in het Aardenburgse gemeentehuis. „Streefdatum is 1 ja nuari 1995". De voorbereidingen voor het samen gaan zijn overigens al in volle gang. Ook het schema om te komen tot een nieuwe gemeenteraad ligt nu vast. Tot 5 september kunnen politieke groe peringen die willen meedoen zich laten registreren. 18 oktober is de officiële kandidaatstelling waarna op 30 novem ber de verkiezingen plaatsvinden. Op 22 december vindt het onderzoek naar de geloofsbrieven van de nieuwgekozen gemeenteraadsleden plaats. Op de eer ste werkdag van 1995 -in dit geval 2 januari- komt de nieuwe raad voor het eerst bijeen om de twee wethouders en leden van diverse commissies te kiezen. Ook moet dan de gemeentesecretaris van de nieuwe gemeente worden be noemd. De gemeenteraad van Sluis-Aarden- burg -zoals de nieuwe gemeente straks door het leven gaat- zal bestaan uit dertien leden. Vijf minder dan de huidi ge gemeenteraden samen (Aardenburg 11, Sluis 7). De politieke groeperingen-in Sluis en Aardenburg hebben al het nodige over leg achter de rug. Zo is het nagenoeg zeker dat de huidige Aardenburgse fractie Gemeentebelangen -drie zetels- samengaat met de WD. De liberalen oor de hobbytuinder. inonze verslaggever lostburg - Een groot deel an West-Zeeuws-Vlaan- eren is gisteravond ge- -offen door een langduri- e stroomstoring. In som- ge plaatsen vielen •oom en kabeltelevisie it, elders alleen de kabel- alevisie en op weer andere ïaatsen had men heie aal geen last. e storing deed zich voor om- :eeks half negen gisteravond trof een groot gebied tussen ■eskens en Sluis. Volgens hoofd ektriciteit/cai ir. P, Buijs van elta Nutsbedrijven, ontstond j euvel als gevolg van een igenaamde aardsluiting. Dat tekende dat ergens een of erdere kabels beschadigd wa- i. Een team monteurs van Del- i trok er meteen op uit om de ik in de kabel te lokaliseren te proberen de zaak te repare- Breskens en omgeving had ,ei rond tien uur weer stroom, aar toen was er al heel wat geleden. Restaurants moes- hun klanten naar huis stu- I, computers en andere elek- mica raakten ontregeld. Ook druk bevolkte campings langs a deel van de kust hadden :ote problemen. „Dit grapje sst ons gewoon enorm veel ld", aldus A. Boomert van imping Napoleonhoeve bij :eskens, die vooral boos was aidat hij nergens informatie inkrijgen. „We hebben hier op jze camping 2500 gasten, net weel als de bevolking van uidzande. Die mensen willen eten wat er aan de hand is, hoe mg het gaat duren. Maar je int nergens informatie krijgen, iet storingsnummer van Deltan as voortdurend bezet. Ik ben an plan stappen te onderne- a Het moet toch mogelijk i]n dat wij als campinghouders en informatie-nummer krijgen, 'aar we naar toe kunnen bellen is er wat aan de hand is". iet was gisteren overigens al de feede keer binnen een paar aken tijd dat in Breskens de toom 'eraf vloog'. „Het is te- Woordig gemakkelijker om 1 de maan te lopen, dan om de Kvincie fatsoenlijk van stroom voorzien", aldus een boze Homert. '•Oostburg waren de problemen tfflder ernstig. Daar hadden de Woners nog een zwak stroom- 1 e. maar bleven ze verstoken In kabeltelevisie. Daar was het 'rel gisteravond laat nog steeds opgelost. Radio's speelden, (hen brandden zwak, maar 'epvrieskisten weigerden spon- •an dienst. Het leidde bij veel Ifflsen tot overlast en chagrijni- gezichten. Wn verderop in Cadzand-Bad aren er geen problemen met de toom, maar was wel de kabel- feisie uitgevallen. (ADVERTENTIE) -:Vf ,-•>• :jSÈ Zu l 'h i J'.-:.-, 7,1m '•7 2» Vari onze verslaggever Frank Deij Koewacht - Het vergeelde gras staat er een halve meter hoog en wiegt langzaam op de warme juli wind. Officieel is een smal hek langs de 'snelweg' naar Koewacht de enige toegang, maar je kunt er veel gemakkelijker komen langs het benzine station van Eric en Wilma de Schepper. Vijftien graven moeten er in to taal liggen. Maar op het in 1971 gesloten openbare kerkhofje van Koewacht overwoekert het gras de doden. Alleen de zerk van Petrus Sinack (1877) in de uiter ste hoek van het terrein mar keert de vergeten dodenakker. De anderen hebben geen naam en leven genummerd voort in het gemeentearchief van Axel en in de herinnering van nabestaan den. Katholiek Het Koewacht van de jaren vijf tig en zestig liep zelden uit voor een begrafenis op 't Zand waar alleen buitenkerkelijken een rustplaats vonden. „Iedereen stierf katholiek in Koewacht. We hadden op de begraafplaats bij de kerk wel een stukje ongewijde grond voor mensen die niet meer kerkelijk waren maar dat was in die tijd te goed voor de mensen die naar 't Zand moesten. Het was een schande als je daar terecht kwam. Geen misver stand. Dat konden best hele bra ve mensen* zijn die hun hele leven netjes hadden geleefd, maar zo lag dat in die tijd. Nu kijk je daar natuurlijk allemaal anders tegen aan en leven die vooroordelen niet meer", zegt oud-ambtenaar M. Matthijs die het register van het openbare kerkhof bij de gemeentelijke herindeling in 1970 overdroeg aan Axel. Aaj - Het was de tijd van de grote tegenstellingen tussen de ver schillende geloven. Het bestond niet dat een protestant een brood kocht bij een katholieke bakker. En minstens een keer per jaar stak de pastoor van Koewacht vanaf de preekstoel waarschuwend zijn vinger op voor meisjes die hun zinnen had den gezet op een diensbetrek king bij een protestant. Om van verkering maarniet te spreken. De meeste begrafenissen in 't Zand gingen dan ook bij de katholieke gemeenschap onop gemerkt de geschiedenis in. De Van onze correspondent Middelburg - De Middel burgse politierechter heeft gisteren het bureauhoofd van de reclassering van het Leger des Heils in Middelburg, de 51-jarige A. B. uit Oostkapel- le, veroordeeld tot 180 uur dienstverlening als vervan ging van vier maanden ge vangenisstraf. B. had over de periode januari 1992 tot en met eind september van het vorige jaar in totaal een bedrag van 57.500 gulden van zijn werkgever verduisterd. Van dat bedrag stortte hij overigens in dezelfde periode 20.000 gul den terug, zodat hij terecht moest staan wegens het in dienstbetrekking verduisteren van 37.500 gulden. De Oostkapellenaar kwam op een gegeven moment in finan ciële problemen en 'leende' geld van het Leger des Heils. Op een vrij knullige manier overigens. Op de giroafschriften maakte hij het saldo-overzicht en de over schrijving blanco en typte er eigenhandig andere bedragen voor in de plaats. Omdat hij het hoofd van de afdeling was en bovendien er amper controle was vanwege een reorganisatie, had niemand wat in de gaten. De zaak kwam pas aan het rollen toen het hoofdkantoor in Leiden werd geconfronteerd met bijzon der amateuristische fotokopieën van de betreffende giro-afschrif ten en op nader onderzoek uit ging. Het bureauhoofd viel toen al snel door de mand. De officier van justitie had zes maanden cel of 240 uur dienstverlening geëist. B. heeft inmiddels een andere baan, binnen het maatschappe lijk werk van het Leger des Heils in Groningen aanvaard, waar hij over enkele maanden aan de slag kan. Op het moment dat hij werd ontmaskerd', meldde hij zich ziek. Van onze correspondent Zaamslag - Een 21-jarige inwoner uit Zaamslag heeft woensdagavond laat enkele op een terras van een café aan het Plein in Zaamslag zittende bezoekers met een flobert geweer beschoten. Niemand raakte gewond. De man heeft zich kort na het incident vrijwillig gemeld aan het politie bureau in Terneuzen. Hij zit achter slot en grendel. Het vuurwapen is in beslag genomen. Na het verlaten van het café kreeg de 21-jarige verdachte onenigheid met enkele bezoekers van het etablissement. Boos vertrok hij naar huis. Kort voor middernacht keerde hij terug, waarbij hij vanuit zijn auto met een flobertgeweer enkele keren schoot op de nog op het terras zittende bezoekers. Die zochten om het vege lijf te redden ijlings dekking achter tafels en geparkeerd staande auto's. VRIJDAG 29 JULI1994 DEEL1 worden daarmee waarschijnlijk de grootste fractie in de nieuwe gemeente raad. De huidige verdeling -Sluis en Aarden burg samen 18 zetels- is: WD 4 zetels, CDA 4 zetels, PvdA 3 zetels, Gemeente belangen Aardenburg 3 zetels, D66 2 zetels, Lijst Rammelaere Aardenburg 2 zetels. Binnenkort worden de vacatures voor burgemeester en secretaris van de nieu we gemeente opengesteld. Van onze verslaggever Eede/Aardenburg - Ondanks regelmatige controles en extra-posten door politie is de (vermoedelijk Belgische) 'sluikstorter', die wekelijks vuilniszakken dumpt langs de Eedeweg in Aardenburg, nog steeds niet gepakt. „Ook inspectie van de inhoud van de zakken heeft nog geen aanwijzing voor de identiteit van de dader opgeleverd", zegt hoofd gemeentewerken Rudi van Vooren. Een indertijd door het gemeentebestuur gedane oproep aan de bevolking alert op de vuilstort te zijn en desnoods het autonummer te noteren waarmee de 'vuilnisman' zich verplaatst, heeft tot nu toe ook nog niets opgeleverd. Van Vooren verbaast zich overigens over de mogelijke reden waarom de zakken langs de weg gezet worden. „Heel dikwijls gaat het om officiële vuilniszakken met de opdruk Knokke- Heist. Dat betekent dat voor die zakken bij aankoop al een taks is betaald. Waarom ze niettemin toch illegaal worden gedumpt is ons een raadsel. Wij begrijpen niet waar voor de dader het voordeel zit". Secretaris Mouton van wegbeheerder waterschap Het Vrije van Sluis spreekt van een voortdurende ergernis. „Niet dat we steeds enorme hoeveelheden vuil moeten wegslepen, maar het kan gewoonweg niet. Hopelijk wordt hij eens op heterdaad betrapt". Van onze correspondent Middelburg - Officier van justitie mr M. Hemela-ar heeft gisteren bij de politierechter in Middelburg tegen de gezag voerder van de sleepboot Fighter, de 50-jarige Terneuzenaar M. van der E., een boete van 2000 gulden geëist voor het veroorzaken van een aanvaring met de duwsleepboot Fonda. Ten gevolge van die aanvaring liep de Fonda de nodige averij op. Een en ander vond plaats in de vroege ochtend van 13 janua ri 1993 op de rede van Vlissingen bij metershoge golven en wind kracht tien. Beide schepen wa ren 'op jacht' naar het vracht schip Basias, dat in de storm van zijn ankers was geslagen en op drift was geraakt. Verklaringen die beider gelijk moesten ondersteunen spraken elkaar op diverse fronten tegen. Zo sprak de een van een aanva ring, een andere getuige hield het erop dat de Fonda spontaan tegen de Basias was gevaren en was er de nodige verwarring over de vraag of de schade aan bakboord- of stuurboordzijde was geweest. Ook daar waren de talloze getuigenverklaringen niet eensluidend. Op de zitting zei de kapitein dat de Fighter de Fonda absoluut niet had geraakt en dat de schade op een andere maniér moest zijn veroorzaakt. „Als ik met de Fonda, die zeker vier keer kleiner is, in aanvaring was geweest, dat was dat schip ter plekke gezonken en ik ben geen moordenaar", aldus de kapitein. De politierechter wijst op 5 au gustus vonnis. Het vergeten kerkhof in Koe wacht wordt overwoekerd door gras. Het graf van de Jehova Ge tuige Petrus Sinack. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE overledenen werden zonder pracht of praal onder de grond gestopt, hun rustplaats gemar keerd met een houten kruis dat na verloop van tijd verweerde. De begrafenis van Pietje Sinack in 1950 was in meerdere opzich ten echter bijzonder voor de kleine Koewachtse gemeenschap en veroorzaakte zelfs een kleine volksoploop. Sinack was een Je hova Getuige die helemaal uit Canada werd overgevlogen om in Koewacht begraven te wor den. Mevrouw Matthijs heeft de begrafenis met haar eigen ogen gezien. „Het was een kist met een glazen gedeelte. Je zag 'm tot aan zijn borst liggen. Dat was toch wel heel apart". Anno 1994 gooien dagelijks hon derden mensen hun tank vol bij Eric en Wilma zonder iets van het bestaan van het kerkhofje af te weten. Wilma wilde er een paar jaar geleden een speeltuin- tje van maken maar het ruimen van de graven stuitte op zoveel weerstand bij de gemeente en een enkele nabestaande dat ze de doden maar liet rusten. Nu heeft ze nog maar een wens: dat het gras af en toe door de ge meente wordt gemaaid. Van onze verslaggever Middelburg - Het dagelijks bestuur van de provincie draagt niet bij in de kosten die zijn gemoeid met de tweede fase van het aantrekkelijker maken van de stroomtrein Goes-Borsele. Het gemeentebestuur van Borse- le had, met verwijzing naar de provinciale bijdrage van een ton voor de eerste fase van het pro ject, gevraagd of opnieuw geld uit het toeristisch-recreatief ont wikkelingsfonds beschikbaar kan worden gesteld. De tweede fase bestaat onder meer uit het installeren van sein- materiaal, het repareren van het dak van de remise in Goes, het aantrekkelijker maken van het eindpunt in Hoedekenskerke en de ontwikkeling van informatie materiaal. Het uitzetten van wandel- en fietsroutes in het gebied rond de Zwaakse Weel is eveneens onderdeel van de twee de fase. De kosten die ermee zijn ge moeid komen op ruim 5,7 ton, waarvan al bijna vier ton be schikbaar is. Met het totale pro ject, dat in drie fasen wordt uitgevoerd, streeft Borsele er naar het toeristische achterland te versterken. GS schrijven aan het gemeente bestuur dat de ton die voor de eerste fase beschikbaar is ge steld, moet worden gezien als een eenmalige bijdrage voor het gehele project. Verder geven zij aan dat bij hun beslissing om het hierbij te laten heeft meege speeld, dat het Rijk een subsidie in het vooruitzicht heeft gesteld als uitvloeisel van de aanwijzing van de Zak van Zuid-Beveland tot waardevol cultuurlandschap. Van onze verslaggever Beveren - Het is maar goed dat er vorige maand bij North Seas Petrochemicals op de Linkeroever niet echt wat ontplof te. Dat blijkt uit de nu gepresenteerde evaluatie van de provinciale rampoefening die op 20 juni werd gehouden. Het blijkt dat bij dergelijke ram pen in ieder geval geen rol is Van onze correspondent Hulst - Gisternacht is bij een eenzijdig ongeval op de kruising Oude Zeedijk-Rijksweg N60 in de gemeente Hulst een 57-jarige man uit Vogelwaarde gewond geraakt. Met vewondingen aan het hoofd werd de man overgebracht naar het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. De man reed met zijn personenauto over de Hul- sterweg en verloor bij het nade ren van de kruising door onbe kende oorzaak de macht over het stuur van zijn voertuig. Als ge volg daarvan botste hij tegen een paal van een verkeerslicht. Die raakte evenals zijn personenauto zwaar beschadigd. weggelegd- voor de Civiele Be scherming bij onze Zuiderburen. Ook de medische posten schoten tekort en de communicatie tus sen alle hulpdiensten liet te wen sen over. De Civiele Bescherming slaagde er bijvoorbeeld na twee uur nog niet in een leiding aan te leggen om de watertoevoer voor de brandweer uit Beveren veilig te stellen. Voortaan kunnen beter naburige korpsen te hulp wor den geroepen. De medische diensten waren on voldoende uitgerust en konden amper alle gewonden opvangen. Sommigen kregen pas na twee uren hun eerste verzorging. Wat de communicatie op het terrein betreft was het Rode Kruis nau welijks te bereiken. Ook tussen brandweer en artsen bleek de communicatie nauwelijks vlot te verlopen. Wie wel een pluim kre gen waren de brandweer, politie en rijkswacht. Die toonden dat ze binnen enkele minuten paraat waren om in te grijpen. kwartier rijden van Goes of Bergen op Zoom)- rijdng: 8.00-12.00 cn 13.00-17.00 8.30-12.00 cn 13.00-15.00 lEERGELEGENHEID!

de Stem | 1994 | | pagina 9