ord' Omslag CDA bemoeilijkt formatie irtgenoot Autorijden met drank op neemt weer toe 4Kans op klachten na zwemmen in zoet water' Staat loopt btw van straatmuzikanten mis De Vries wil weer advies over ontslagbescherming Hulp op lange termijn Delegatie enthousiast over bisschop Muskens Nederland trekt onverwacht veel buitenlandse toeristen DE STEM BINNENLAND A3 Brinkman zwakt standpunt over wao af en wil desnoods 'nationaal vierpartijenkabinet' DE STEM COMMENTAAR IJ DE GAZELLE DEALER RIJDAG 29 JULI 1994 J\] VRIJDAG 29 JULI 1994 Den Haag (anp) - Het rijden onder invloed neemt toe. Ook het aantal alcoholdoden in het verkeer stijgt. Mogelijke oorzaak voor de toename van het rijden met te veel drank op is minder toezicht door de politie. Er wordt niet meer zo veel ge controleerd door de reorganisa tie die bij de politie is doorge- at ïs' ;in n- el im >r- n- let et li- en le ze it. er en en ;n. ïst ;er lts :id ng ire >e- :o- cer lus )r- de in kt. voerd, aldus de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid. De SWOV heeft samen met de politie een onder zoek uitgevoerd naar rijden on der invloed. Van de 52 politiecoördinatoren die hieraan meewerkten, erken de de helft dat het alcoholtoe- zicht in hun gemeente - vaak fors - was afgenomen. Een twee de reden is volgens het SWOV dat de huidige maatregelen om het rijden onder invloed te be strijden niet zo veel effect meer hebben. Het SWOV heeft samen met de politie in 9 provincies onderzoek gedaan. De controles werden van half september tot half de cember vrijdag- en zater dagnacht gehouden tussen 22.00 en 04.00 uur. In die periode reed 4,2 procent van de bestuurders rond met een bloedalcoholgehalte dat boven de wettelijke grens van 0,5 pro mille lag. In 1992 was dat 4 procent, het jaar daarvoor 3,9 procent. Ruim veertig procent van de betrapte rijders had een bezoek gebracht aan een horeca gelegenheid. Vorig jaar werden 121 alcohol- doden geregistreerd, circa tien procent van het totaal aantal verkeersdoden. In 1992 waren dat er 107. Het aantal mensen dat als gevolg van alcohol ern stig gewond raakte nam ook toe: 1002 in 1992,1074 vorig jaar. Volgens het SWOV is het werke lijke aantal alcoholslachtoffers groter omdat niet alle verkeers doden en gewonden worden ge registreerd. Het werkelijke aan tal doden wordt geschat op 200 en het aantal ernstig gewonden op 1450. Van onze Haagse redactie Den Haag - CDA-fractieleider Brinkman heeft gisteren met een plotselinge afzwakking van zijn standpunt over de volledige overheveling van de wao naar het bedrijfsleven de formatie van een nieuw kabinet gecompliceerd. Vlak voor zijn hernieuwde ge sprek met informateur Kok maakte de CDA-leider wereld kundig dat hij was 'misverstaan': hij had niet de bedoeling een punt aan te dragen waarover niet te onderhandelen zou zijn. Informateur Kok moet nu een keuze aangeven: óf een centrum links (PvdA, CDA, D66) óf een paars kabinet (PvdA, WD, D66). Het probleem is dat de informa teur omkleed met redenen de 'afvaller' moet aanwijzen. CDA-leider Brinkman zei gister avond nog nadrukkelijk dat zijn partij wil meeregeren, desnoods m een 'nationaal vierpartijen- kabinet'. Dat betekent dat Brinkman ook zijn aanvankelij ke aarzelingen voor centrum links heeft laten varen. De ommezwaai van Brinkman houdt in dat zijn wens om de arbeidsongeschiktheid helemaal weg te halen bij de overheid ook 'in stappen' tot stand kan ko men. „Daarover moet te praten zijn, net zoals over de hier en daar forse ingreep in de kinder bijslag, de positie van ouderen en die van het midden- en klein bedrijf," aldus Brinkman. De fractieleiders van PvdA, WD en D66 reageerden verbaasd op de onverwachte ommezwaai van Brinkman. Brinkman leek met zijn vergaande opvatting dat met de overheveling van de wao de hoogte en de duur van de uitkering niet gegarandeerd blij ven in een geïsoleerde positie terecht te komen. Adviseurs van Brinkman hebben hem daarop aangeraden zich soepeler op te stellen. Toch herhaalde Brinkman dat 'werk absoluut boven koop kracht komt'. Daarmee herhaal de hij dat de duur en hoogte van uitkeringen ondergeschikt is aan het scheppen van werk. ITEM/JOHAN VAN GURP eerlijkheid uit de buurt te dan| ken. „Dit is een prachtige burn met fantastische mensen. Wil zijn geen lieverdjes maar zo i mand aan zijn end brengen, g woon vermoorden, dat doen wi| hier niet." Sleeptouw Een van de verdachten, de 21-jarige Frans B. woonde eed jaar of drie in een woning boven Sjaantje. In wezen geen slechtel jongen, vindt de buurt, maar hij is wel op sleeptouw genomen door die Johan V. Ton: „Ze hadden nooit geld ei op een gegeven moment liepen ze hier woensdag met een stereoradio te sjouwen." Latei die dag nam de politie eerst ander buur, Josje, als verdachte] mee. Na aanwijzingen van buurtbewoners richtte de polity haar onderzoek pas op de twe jongens. De inbraak gaven i verdachten al snel toe. Gisterenl bekenden ze ook betrokkenheid! bij de brandstichting die Sjaan-| tje noodlottig werd. Nee, hij beschouwt dat niet alsl een doekje voor het bloeden.] Want hoewel het economisch tijl tegenzit en de maatschappelijke aandacht voor het milieu ver slapt, heeft zijn werk wel dege lijk nut „Wanneer je als me disch milieukundige roept dat er echt iets mis is, dan worden daar ook consequenties aan ge koppeld. Dat is bijvoorbeeld in Rotterdam gebeurd rond de uit breiding van Zestienhoven." Jans begrijpt de tanende inte-j resse voor het milieu best. „Brood op de plank krijgen toch het belangrijkst. Ik ook liever dat er 100.000 meh-| sen weer aan het werk kunnen, dan dat ze met frustraties thuis blijven zitten." „Maar je moet natuurlijk WN oppassen dat de aandacht voor het milieu niet te veel vervaagt Want er is natuurlijk toch nog] steeds veel te doen," zegt Carola] Hegger, die sinds 1 maart het bureau verbonden is. Haar entree als medisch milieu- kundige was heel anders dan die van collega Jans. Die kreeg te maken met roodgloeiende te lefoons als er eens wat loos was Ook die aandacht neemt af. in potjes Nutricia of Olvarit Het aantal bellers is op de vin- of I Den Haag (anp) - Minister De Vries van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft de Sociale Verzekeringsraad opnieuw advies gevraagd over het wetsvoorstel tot afschaffing van dubbele ontslagbescherming. Doel is de rechter zoveel moge lijk te ontlasten. De minister vraagt de SVr crite ria op te stellen voor de onder haar toezicht staande bedrijfs verenigingen. Met die criteria kunnen de bedrijfsverenigingen nagaan of een ontslagen werkne mer tegen zijn ontslag in beroep moet gaan of niet. Dit moet voorkomen dat een werknemer alleen tegen ontslag in beroep gaat, omdat hij bang is anders zijn uitkering te verliezen. Dit blijkt uit een brief van minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid aan de SVr van 11 mei 1994. Momenteel is een werknemer op twee manieren tegen ontslag be schermd. Allereerst moet een werkgever toestemming vragen bij de directeur van het arbeids bureau. Dit is de zogenoemde I preventieve ontslagtoets. Daar- naast kan een werknemer naar de rechter stappen om zijn ont slag aan te vechten. Het kabinet meent dat al deze gers van één hand te tellen. Zo dringt zich de vraag op het met de milieuvervuiling allemaal wel meevalt, of ook de grote massa volkome» 'milieu-moe' is. Jans denkt da van beide suggesties wel waar is. „Mensen zien ook he belachelijke van bepaalde M' ken in. Een voorbeeld? Ik ba. laatst wat nodig om algen v»» stenen te verwijderen. Bij z°n tuincentrum hadden ze een be" strijdingsmiddel met groen bel, milieuvriendelijk. Dat j dus gewoon een soort kaliMj' waarmee echt alles verdwijn Zo voelen mensen zich bedon derd." Informateur Kok hapt even wat frisse lucht, in afwachting van de fractie-onderhandelaars die hem gisteren afzonderlijk kwamen opzoeken. foto anp maatregelen een werkgever hui verig maken om iemand aan te nemen. Daarom heeft het kabi net in mei een wetsvoorstel goedgekeurd waarin de de goed keuring van het arbeidsbureau wordt geschrapt. Dit voorstel ligt bij de Raad van State voor advies. In het voorstel staat wanneer ontslag redelijk is en wanneer niet. Ook is een algemene rege ling voor schadeclaims opgeno men. Zo moet worden voorko men dat ontslagen werknemers massaal naar de rechtbank stap pen. Opvallend is dat de SVr ook al in november 1993 om advies is ge vraagd. Daarin werd verzocht binnen vier maanden advies uit te brengen. Uit de nieuwe ad viesaanvraag kan worden opge maakt dat de minister ongedul dig is geworden. Bij de SVr was niemand bereik baar voor commentaar. Den Haag (anp) - Door het aanhouden de warme weer van de afgelopen weken bestaat de kans dat de kwaliteit van het zoet oppervlakte-water achteruit gaat. Bacteriën en virussen gedijen goed in het warme water. Dit brengt een verhoogde kans op gezondheidsklachten met zich mee. Dit meldt de Geneeskundige Inspectie van de Volksgezondheid. In Lelystad is gisteren een strand voor het publiek gesloten vanwege enorme toename van giftige algen in het water door de warmte. Volgens de inspectie kunnen zwemmers klachten krijgen aan darmen, huid, oren en ogen. Mensen die hier al vaker iast van hadden en personen in een minder goede conditie hebben meer kans op problemen bij het zwemmen in besmet water. Vorige week raakten tientallen kinderen besmet door een buikgriepvirus in de Noor derpiassen bij Almere. Naar alle waarschijn lijkheid is het virus in het water terecht gekomen door ontlasting van kinderen die al besmet waren. Besmetting in zwembaden is volgens de inspectie - bij voldoende chloorbehande- ling -uitgesloten. In Lelystad is het Houtribhoekstrand aan het Markermeer uit voorzorg gesloten omdat de groen- en blauwalgen in het IJsselmeer enorm zijn toegenomen. Ziektegevallen heb ben zich nog niet voorgedaan. Blauwalgen scheiden giftige stoffen af die leveraandoeningen en huidirritaties kunnen veroorzaken. Zij hechten zich ook aan de kieuwen van vissen, die daaraan dood gaan. Op het Houtribhoekstrand zijn de gemeente al veel dode vissen aangetroffen. Groenalgen zijn niet giftig maar maken het zwemmen onaangenaam. HET ONTWIKKELINGSBUREAU van de Verenigde Naties (UNDP) "laakt zich zorgen over het feit dat landen en organisaties meer geld uittrekken voor noodhulp en minder voor lange-termijnbe- steding. Die ontwikkeling is des te pijnlijker omdat de cijfers uitwijzen dat het totale jaarlijkse hulpbedrag een constante daling vertoont. De bezorgdheid van het UNDP is begrijpelijk, maar verbazing is allerminst op zijn plaats. De lange termijnhulp is de laatste jaren in een kwaad daglicht komen te staan. Rapporten van contro ls wijzen soms keihard uit dat dure projecten totaal zijn mislukt. Nederlandse werkers te velde keerden onlangs met schokkende cijfers uit India terug. Daar bleek bij een bepaald Project jaren achtereen miljoenen gulden aan ontwikkelingshulp te zijn verspild. Geen wonder dat regeringen - soms gebruiken ze het ook als va,s excuus om onder financiële verplichtingen uit te komen - steeds vaker aarzelen wanneer over lange-termijnfondsen wordt gesproken. Directe hulp scoort publicitair beter en normaal 9esproken zijn de resultaten eerder zichtbaar. N|et altijd, zoals herhaalde malen op pijnlijke wijze duidelijk is geworden. De kosten van de VN-vredesoperaties zijn bijvoor beeld gigantisch gestegen, maar de meeste van die missies hebben niet veel succes opgeleverd. Voormalig Joegoslavië en Somalië zijn voorbeelden die in de rij van mislukkingen kunnen gorden bijgeschreven. In Ruanda is het tot nu toe op alle fronten misgegaan. Een echte vredesoperatie komt maar niet op gang, met het gevolg dat "onderdduizenden mensen zijn afgeslacht. En de noodhulp loopt °°k (nog) van geen kanten. Goederen die worden aangevoerd, kunnen bijvoorbeeld niet worden getransporteerd, ten organisatie die voortdurend bewijst de omstandigheden niet te kunnen, verdient eigenlijk geen vertrouwen. Een alterna tief is echter niet aanwezig. De noodhulp moet doorgaan, maar uui betekent niet dat de lange-termijnfondsen verwaarloosd moeten worden. Wie dat doet negeert de immense problemen uarmee de ontwikkelingslanden kampen. Van onze correspondent Rome - „Wij zijn erg enthousiast en ik geloof dat het wederzijds is." Vicaris-generaal Leo Aerden toonde zich gisteravond tevreden over het verloop van een tweedaags kennisma kingsbezoek van een delegatie van het bisdom Breda met de nieuwe bisschop, dr. Tiny Muskens. De delegatie die naast Aerden gevormd wordt door de oud-de ken van Breda, Jespers, en de dekens van Bergen op Zoom en Zeeland, Schoenmaker en Aarts, heeft met Muskens nog geen werkafspraken gemaakt. „Het is een kort bezoek, dat vooral tot bedoeling heeft om elkaar te leren kennen. Uitvoerige besprekingen hebben we niet gevoerd. Dat gebeurt de komende maand, wanneer de bisschop zelf naar Breda komt," zei Aerden, die als enig lid van de delegatie de opvolger van mgr. Ernst al kende. Muskens komt op 16 augustus in Nederland en zal in de daarop volgende dagen een reeks oriënterende gesprekken voeren met mensen uit het bisdom. Op 26 november zal hij door zijn voorganger worden gewijd. Den Haag (anp) - Zes miljoen buitenlanders brengen dit jaar een vakantie door in Nederland. Dit bleek gisteren uit een onder zoek onder 300 Nederlandse toe ristische bedrijven door het Ne derlands Bureau voor Toerisme (NBT). Een maand geleden nog verwachtte het NBT niet meer dan 5,4 miljoen buitenlandse be zoekers. Bij het NBT, dat verantwoorde lijk is voor de Holland-promotie in het buitenland, is opgelucht gereageerd op de laatste cijfers. In 1992 kwam een recordaantal van 6,1 miljoen buitenlandse toeristen naar Nederland, mede door de Floriade. Vorig jaar wa ren dat er 5,4 miljoen. Het NBT omschrijft 1993 dan ook (mede door de slechte zomer) als een matig toeristisch jaar. Een verklaring voor het onver wacht hoge aantal buitenlanders heeft het NBT niet. Veel buiten landse toeristen hebben blijk baar tot het laatste moment ge wacht met boeken. De verhoog de belangstelling voor Neder land komt vooral vanuit België, Luxemburg, Groot-Brittannië, Scandinavië en Oost-Europa. Met name de Engelsen hebben veel belangstelling voor de oude steden, musea en cultuur. Het NBT heeft het Nederlandse cul tuurgoed in Engeland ook spe ciaal gepromoot. Driekwart van de bedrijven ver wacht voor dit jaar een redelijk positief resultaat. Vooral de campings doen goede zaken, ter wijl de hotelsector het iets min der doet. Het goede zomerweer van de laatste weken heeft daar zeker mee te maken. Van onze verslaggever Nijmegen - Straatmuzikan ten en straatartiesten hoeven geen btw af te dragen over hun inkomsten. Dat heeft het Europees Gerechtshof in Luxemburg bepaald. Het mi nisterie van Financiën is daarmee in het ongelijk ge steld. De staat loopt door de uitspraak van het hof btw-opbrengsten mis. van enkele duizenden muzikan ten en artiesten (bijvoorbeeld straattekenaars, jongleurs en mi- me-spelers) die langs de openba re weg hun brood verdienen. De zaak was in Luxemburg aan hangig gemaakt door het Hof in Leeuwarden. Het Hof had te oordelen over een door de belas tingkamer afgewezen bezwaar schrift van een Friese or geldraaier, die weigerde een na- heffing van 1.900 gulden te beta len. Volgens de Luxemburgse rechter zijn orgeldraaiers, en straatmu zikanten en -artiesten in het al gemeen, niet btw-plichtig omdat hun inkomsten niet kunnen wor den beschouwd als een tegen prestatie van het publiek voor bewezen diensten. Er is, aldus de Europese rechter, geen aantoon baar verband tussen hun inspan ningen en de giften die zij in ontvangst nemen. De muzikant of artiest handelt niet in op dracht en het staat voorbijgan gers vrij al dan niet geld in de hoed of het centenbakje te doen. De door staatssecretaris Van Amelsvoort (Financiën) in 1992 uitgevaardigde richtlijnen om straatmuzikanten ook voor btw aan te slaan, zijn inmiddels inge trokken. Muzikanten en arties ten blijven, voorzover door de fiscus geregistreerd, wel inkom stenbelasting betalen. De Kring van Draaiorgelvrien den, die bij afwezigheid van een vakbond, de belangen van draaiorgelmuzikanten behartigt, is zeer verheugd over de uit spraak van het Hof. „De exploi table van een draaiorgel is al geen vetpot," aldus secretaris J. van Oost van de KVD. „Ik vrees dat veel orgeldraaiers het bijltje erbij neer hadden gegooid als de fiscus zijn zin had gekregen. De meesten van hen verdienen al minder dan modaal. Sommigen kunnen maar net rondkomen." Nederland telt volgens mr. R. de Waard, voorzitter van de Leon Warnies Stichting voor instand houding van de orgelfolklore, een kleine tweehonderd or geldraaiers. Ongeveer 150 van hen verdienen met een eigen of gehuurd orgel hun boterham. De overigen zijn amateurs die in dienst van een stichting bij spe ciale gelegenheden draaien. De Waard, oud-raadsheer van Raad van State, verdedigde de belangen van de Leeuwarder or geldraaier Romke Tolsma, die met de fiscus over de btw in conflict kwam. De kwestie liep zo hoog op dat Tolsma's orgel, 'De Fruitschalen', in beslag werd genomen. Inmiddels oefent de orgelman zijn beroep weer vrije lijk uit. De Waard geniet nog na van de wijze waarop 'een kleine, maar onbuigzame ondernemer' de staat een gevoelige nederlaag heeft toegebracht. „De fiscus had het kunnen weten," aldus de jurist. „De richtlijnen van Van Amelsvoort stonden namelijk op gespannen voet met het fiscaal recht. Btw-plichtigheid is alleen aan de orde als er een rechtsver houding bestaat tussen dienst verlener en -afnemer. Er moet een overeenkomst zijn. In juridi sche termen heet dat 'onder be zwarende titel presteren'. En daarvan is bij straatmuziek geen sprake." Volgens De Waard heeft niet alleen de Leeuwarder belasting dienst geprobeerd btw na te vor deren. „Toen de zaak al in Luxemburg lag, kregen ook or geldraaiers elders in het land opeens aanslagen. Waarschijn lijk had de fiscus de bedoeling om de inkomsten zeker te stel len, voor het geval dat het Euro pese Hof zich in zijn voordeel zou uitspreken. Maar die vlieger is dus niet opgegaan." BINNENLAND KORT Maastricht wil anti-drugbevel verlengen Maastricht - Burgemeester Ph. Houben van Maastricht wil het openbare-ordebevel om de drugoverlast te bestrijden verlengen tot 6 september. Volgens Houben is er nog steeds gevaar voor ordeverstoringen als gevolg van de drugproblematiek. De huidi ge maatregel is van kracht tot en met zondag middernacht. Het is aan de burgemeester om speciale ordemaatregelen te nemen Lang niet alle van buiten Maastricht afkomstige drugsverslaaf den blijken op de hoogte te zijn van de maatregel. Bovendien keren sommigen na uitzetting terug naar Maastricht. Overwo gen wordt hen een boete op te leggen. Sinds 15 juli, toen het park in Maastricht waar de verslaafden samenkwamen, werd gesloten, zijn op grond van het ordebevel 935 drugsverslaafden over de gemeentegrens van Maastricht gezet. De meesten kwamen uit België, Noord-Frankrijk of Duitsland. Van het uitwaaien van drugsverslaafden vanuit Maastricht naar andere gemeenten in Zuid-Limburg is volgens Houben tot nu toe geen sprake. Voorrang wachtgelders bij vacatures Den Haag - Schoolbesturen blijven verplicht om vacatures eerst bij het regionale arbeidsbureau te melden, zodat werkloze leraren met een wachtgelduitkering met voorrang benoemd kunnen worden. Minister Ritzen (onderwijs) heeft namelijk besloten de omstreden Tijdelijke Wet Arbeidsbemiddeling On derwijs (TWAO) te verlengen. Hij wil volgende maand een voorstel daartoe voorleggen aan de ministerraad. Het staat nog niet vast of de wet met één of met twee jaar wordt verlengd. Deze tijdelijke wet, die eind december afloopt, ontmoet veel kritiek van schoolbesturen. Ze voelen zich beperkt bij de werving van nieuwe leerkrachten. Met name scholen voor bijzonder onderwijs liepen vorig jaar te hoop tegen de wet, die volgens hen de onderwijsvrijheid ondermijnt. Pas als binnen vier weken geen geschikte wachtgelder is gevonden, mag de school zelf op zoek gaan. Bende steelt motoren voor miljoenen Amsterdam - De Amsterdamse politie heeft een bende opgerold, die verantwoordelijk wordt gehouden voor het stelen van minstens honderd motoren met een totale waarde van circa twee miljoen gulden. Een groot deel van de motoren is gedemonteerd naar Curagao verzonden, aldus een politiewoordvoerder. In de afgelopen weken hield de politie tien verdachten aan, in de leeftijd van van 17 tot 24 jaar, allen van Antilliaanse afkomst. Zij zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. De groep heeft de diefstal van circa twintig motoren bekend. Drie van de tien zitten nog vast. 'Jeugwerkgarantiewet nog niet wijzigen' Utrecht - De vier grote steden komen in een 'onmogelijke situatie' als de wijziging van de Jeugdwerkgarantiewet per 1 september van kracht wordt. Zij vrezen onder meer dat de nieuwe regels handenvol geld gaan kosten. In een brief aan demissionair minister De Vries van Sociale Zaken vragen Utrecht, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag om een adempau ze van minstens een jaar. Door de wijziging van het JWG draaien gemeenten na drie maanden zelf op voor de kosten van 'lege contracten'; jongeren die op papier een JWG-plaats hebben maar in de praktijk nog steeds geen arbeid verrichten. Nu nog vergoedt het Rijk 90 procent van elke JWG-plaats. Voor de gemeenten betekent de nieuwe regelgeving vooral dat zij nog harder op zoek moeten naar uitbreiding van het aantal plaatsen en dat zij probleemjon geren beter moeten klaarstomen. Volgens de vier hebben zij te weinig tijd gehad om zich op de nieuwe situatie voor te bereiden. De JWG heeft als doel de jeugdwerkloosheid aan te pakken. Gemeenten moeten banen creëren zodat jongeren werkervaring op kunnen doen. 'Identificatieplicht nader onderzoeken' Den Haag - De gezamenlijke werkgevers (RCO) in ons land willen de uitvoering van de identificatieplicht onderzoeken. Deze wet verplicht de werknemer zich onder meer op het werk (of bij een sollicitatie) te legitimeren, wat de bestrijding van sociale fraude moet vergemakkelijken. De werkgevers stellen dat er uit deze wet extra administratieve lasten voortvloeien. Ook zijn er volgens hen onduidelijkheden over de uitvoering. Zo vinden ze het niet aanvaardbaar dat een werkgever, die alle maatregelen heeft genomen, strafrechtelijk aansprakelijk is voor een weigerachtige werknemer. De RCO wil verder duidelijkheid over het verhalen van schade die het gevolg is van het vasthouden voor verhoor of vaststelling van de identiteit van een weigerachtige personeelslid (maximaal 2 maal 6 uur). Man slaat kat tegen boom dood Vorden - Een 34-jarige man uit Vorden heeft gisteravond in die plaats een kat tegen een boom doodgeslagen. De politie heeft proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De man had de kat in zijn nekvel en vroeg aan een plaatsgenoot of de kat van hem was. Toen de laatste ontkennend had geantwoord, liep de verdachte naar de openbare weg. Daar heeft hij volgens ooggetuigen de kat, die hij aan de achterpoten vasthield, in enkele keren tegen de boom doodgeslagen. (ADVERTENTIE) De nieuwe Locomotief Spirit (in dames- en herenuitvoering) is een uitstekend Nederlands produkt. Geschikt voor intensief gebruik bij woon-werk-, schoolverkeer en vakanties. Uitgevoerd in een modieuze blauwe kleurcombinatie. Met solide terugtraprem Ook verkrijgbaar als afgebeeld, met trommelremmen en 3 versnel: gen 699,'

de Stem | 1994 | | pagina 3