raakt over 6Strandbewaking is geen Baywatch' UITSLAGEN Cindy Cr mode en Groots opgezette sportdag achter molen IJzendijke Kruiswerk naar Fagelstraa Spannende strijd op campingvoetbaltoernooi BOLLINGEN SCHIETINGEN KAARTINGEN Duits media-r DESTEM ZEELAND DONDERDAG 28 JULM994 Ossenisse - Camping Mussenist, 43 personen. Hoge vogel: E. de Bruyn, rechter zijvogel: R. Stae- lens, linker zijvogel: M. Berre- voets, grootste aantal (7): R. Stae- lens. Hengstdijk - Camping De Vogel, 27 personen. Hoge en rechter zij- vogel: J. Wijn, linker zijvogel: E. Sturm, grootste aantal (3): E. Andries. Kwadendamme - Vooruitgang, 36 schutters. Wip 1: eerste hoge vo gel: J. Vermeide, Edele- Hand boog; tweede hoge vogel: M. van Steenbergen, Willem Teil; eerste zijvogel: J. de Jonge, ADLM; tweede zijvogel: I. Helmstrijd, Juliana; derde zijvogel: P. van Dijck, België; vierde zijvogel: K. Repkes, Victoria; grootste aantal (7): Hermans, België; extra vogel: K. Repkes. Wip 2: eerste hoge vogel: M. van Steenbergen, twee. de hoge vogel: J. Platschorre Zorgvlied; eerste zijvogel: J. Ren kes, Victoria; tweede zijvogel, j Vermeule, derde zijvogel: P. vai Dijck, vierde zij vogel: J. Doens Victoria; grootste aantal (7): Doene, extra vogel: P. Repkes. 's-Heerenhoek - VIOS, 49 schut ters. Wip 1: eerste hoge vogel: E Maat, eerste zijvogel: C. Stoutha mer, beiden Zorgvlied; tweedi zijvogel: J. Molhoek, Juliana; der. de zijvogel: J. Doene, Victoria vierde zijvogel: W. Nije, Zorgv. lied. Wip 2: eerste hoge vogel: C Stouthamer, Zorgvlied; tweedf hoge vogel: H. van de Dries Eensgezindheid; eerste zijvoget H. Moison, VIOS; tweede zijvogel P. Vette, Concordia; derde zijvo. gel: J. de Jonge, vierde zijvogel:" Vette, trofee: E. Maat. Hulst - Zaal De Lieve, 27 perso. nen. Jokeren: 1. Th. Kints, 2 mevrouw Lernhout, beiden St. Jansteen; 3. R. de Kort, Clinge. Van onze correspondent Willy van Leeuwen IJzendijke - Voor de eerste maal wordt zaterdag 30 juli ops veld achter de molen in IJzendijke een groots opgezet sportdag gehouden. De organisatie is in handen van Triathlonvrienden IJzendijke in samenwerking met versclii lende plaatselijke verenigingen. De sportdag begint om 13.30 uur en aan de talrijke onderdelen kan iedereen deelnemen. „We hopen dat dit een unieke sport dag wordt, want je kan er van alles doen zoals krulbollen, vol leyballen, voetballen, wandelen, wielrennen en hardlopen," aldus Johnny de Maertelaere, die sa men met vrouw Jo en zoon Ron- ny de drijvende krachten achter dit nieuwe evenement zijn. „We hebben nu 25 jaar van alles georganiseerd. We hebben net onze laatste triathlon achter de rug en samen met de verenigin gen hopen we dat deze sportdag een succes mag worden." De organisatoren hebben zich gericht op een sportdag voor iedereen, want naast de reeds genoemde sporten kan men ook deelnemen aan een knobbelrit voor jong en oud, wandeltocht en schieting op de liggende wip. „Er is voor elk wat wils," zeggen de organisatoren enthousiast. Seriebolling Krulbolclub Molenzicht begint om 13.30 uur met een seriebol ling, waaraan iedereen kan deel nemen. Het inschrijfgeld be draagt slechts 2 gulden en er wordt gespeeld op de binnen en buitenbanen. Vanaf 14.00 uur neemt de scoutinggroep St. Pau- lus de knobbelrit voor haar reke ning. Een fietstocht rondom IJ zendijke voor jong en oud. Door het gooien van een dobbelsteen bepaalt de deelnemer zelf zijn route. Het zijn wel allemaal kor te afstanden en de deelname is gratis. Bij elk meldpunt is er een versnapering. Om 16.00 uur start dan de wan deltocht, waarvan de organisatie in handen is van wandelclub Jeugdbelang. De afstanden die kunnen worden gelopen zijn 2,5, 5 en 10 kilometer. De tochten voeren de deelnemers langs de mooiste plekjes van IJzendijke. Zowel volleybalvereniging YVC als de plaatselijke voetbalvere ging houden zaterdagmidd een toernooi. De wisselbeki zijn beschikbaar gesteld d( modehuis Viviane. Het einde v deze toernooien staat g om 17.15 uur. Wielercomité Deze sportdag krijgt zaterdaj vond een vervolg, want van 17.30 uur houdt het wielercoa een dikke bandenwedstr: Start en aankomst is in Handboogstraat. Het parcot voert de renners door de Schi tersstraat, Gaaipersstraat Handboogstraat. Deelname voor iedereen mogelijk en er bij voldoende deelname in schillende leeftijdsgroepen wi den gestart. De schuttersclub t gint om 18.45 uur met een sch ting op de liggende wip. i di Het sportieve gedeelte van eerste IJzendijkse sportd wordt besloten met een trimlos georganiseerd door de Triathlo vrienden. De afstanden zijn 4,8 en 9,6 kilometer. De inschi ving is voor de jeugd gratis, de senioren zijn de kosten vi gulden. Om 21.00 uur worden de naars dan gehuldigd door vrouw C. Bolijn-Hertzberg wethouder van sportzaken. 2 wel de deelnemers als de bezi kers zullen trouwens de inws dige mens prima kunnen versli ken. Er is een tap en barbet opgesteld. De muziek wordt w zorgd door Johnny Groosman „We hopen natuurlijk op pré weersomstandigheden, maar hebben een tent tot onze schikking indien de weergod ons in de steek laten. Ik hoop we er met zijn allen, organisat ren en deelnemers, een fanti tische dag van kunnen maker besluit Johnny de Maertelaei die rekent op veel deelnenf zowel van binnen als buiten i zendijke. Van onze verslaggever Oostburg - De afdeling Kruiswerk van de stichting Thuiszor Zeeuws-Vlaanderen verhuist met ingang van 11 augustus de Volderstraat naar de Tragelweg in Oostburg. In het gebouw aan de Tragelweg is de afdeling Gezinsverzorging v) de stichting Thuiszorg al gevestigd. „De hulpverlening van krui werk en gezinsverzorging kan dus in de toekomst efficiënt plaatsvinden," zo laat de directie van Thuiszorg weten. Sinds februari dit jaar is voortvarend gebouwd aan het nieut onderkomen voor het kruiswerk. Het personeel gaat daar 5 augustf al aan de slag. Een prijsvraag onder het personeel leverde De Trag op als naam voor het gebouw. Ook de telefoonnummers van het kruiswerk en de gezinsverzorg» veranderen met ingang van 5 augustus. Het nieuwe telefoonnumm van het kruiswerk is 01170-56500, dat van de gezinsverzorging 01170-56550. De Tragel is met ingang van maandag 15 augustus tevens het nieut bezoekadres. Van onze correspondent Nieuwvliet - Tijdens de 25e editie van het campingvoet baltoernooi in Nieuwvliet zijn de deelnemers van de voorronden op de helft aangeland. Met nog drie speelda gen voor de boeg blijft het spannend in de beide poules en valt er nog geen zinnig woord te zeggen over de finalisten. In de 'A-poule lijkt het om de winst te gaan tussen 't Gemaal en Zeebad, al blijven ook Nooitgedacht, dat op zijn beurt Zeebad een afstraffing gaf, en de Vrije pomp in de race, en is De Waag/ter Wil gen ook nog niet uitgescha keld, al wordt het voor die ploeg wel wat moeilijker. In de B-poule stond op de openingsdag gelijk de topper tussen Zonneweelde en Pan- neschuur op het programma Zonneweelde pakte met het kleinst mogelijke verschil volle buit. Panneschuur her pakte zich een dag later won met ruime cijfers van In ternationaal, dat eerder buit deelde met Nieuwvliet UITSLAGEN A poule: Zeebad-'t Gemaal H Waag/ter Wilgen-Vrije Pomp 0-3 Nooitgedacht-Zeebad 5-0. B poule: Zonneweelde-Panitf schuur 1-0, Internationaal-" neschuur 0-3. „Roem bracht me ii dronk veel, ik had Jip' TV-I lc niet geric vs te Van onze correspondent Frans Bonn - De televisie is al dat het in de begintijd kijkende samenleving twee groepen: zij die meerd zijn. En zij voor (achtergrond)informatie minder weten. Deze kijker; vlakkige nieuwsbeelden en verleiden door het enorme merciële) tv. De kloof tusse rustend groter. De Duitse oud-Bondspresid Richard von Weizsacker nodij kort voor zijn aftreden een a< tal media-experts uit voor ronde-tafelgesprek. Tien jaar de komst van de commerci televisie bleek het kijk-lar schap ook in Duitsland tot veranderd. Op onderdelen waar geweld en sensatie in spel zijn - zelfs zorgwekke Von Weizsacker vroeg om rapport over de 'toestand van televisie'. Een van de acht stellers is prof.dr. Jo Groei hoofd van de afdeling Mas communicatie en public re tions van de faculteit Soci wetenschappen aan de Univei teit van Utrecht. De Duitse pers heeft het rapp kritisch, eerder negatief dan i sitief ontvangen. Er wordt gemeenplaatsen en open deu gesproken. Dat de belangrijk conclusie is dat er snel een h dia-raad moet worden ingest die het programma-aanbod c< stant in de gaten houdt, ond zoekt en ter discussie stelt, ge zelfs aanleiding tot lichte sj Daarnaast bepleiten de expe de instelling van de 'Sticht mediatest'; een soort consum ten-organisatie Want de invh van de kijkers op de geboi programma's mag best wat g ter, vinden zij. De financiering van de publi rechtelijke omroepen ARD ZDF moet politiek-onafhan lijk gewaarborgd zijn; anderz: moet het bij private zenders r gelijk worden dat deelneir meer dan 50% van zo'n zen in handen krijgen. Door het informatie-aanbod de televisie loopt de kijker risico overbelast te raken. E te veel aanbod. Bovendien wc het van snel tot sneller gepres teerd. Daardoor ontstaat verwarrende onoverzichtel heid. Zelfs mensen die door die of beroep - zoals journalii - geroutineerd deze (ach grondjnieuwsprogramma's gen, hebben soms moeite on goede selectie te maken, het gros van de kijkers - en ze Van onze rtv-redactie Cindy Crawford is missel Maar ze wil meer zijn. zakenvrouw. Vanmiddag Cindy Crawford deelt hat en geeft mode-adviezen. Het supermodel is niet op 1 achterhoofd gevallen. Laat kassa lekker rinkelen. Voor smak geld is haar schoonhei te koop. „Ik bepaal de prijs i het is, een kwestie van vraaj aanbod", zegt ze. Cosmetica ma Revlon zou voor een driej contract ruim vijf miljoen dt hebben neergeteld. Prachtige foto's van Cindy ken in bladen als Vogue Vanity Fair en op de beroe Pirellikalender. Ze draaft o modeshows van Chanel Versace. Cindy geeft het g voorbeeld op fitness-vid Voor de muziekzender MTV senteert ze het modeprograi House of Style'. Ze wil i ondernemen: een talks! eosmeticalijn, eigen par Graag wil ze zakenvrouw Zo heeft ze een aanbieding Mattel afgewezen om Barb Mjn. „Dat past niet in het pi; hat ik voor ogen heb." Cindy Crawford (dochter een elektricien, studente S' kunde, getrouwd met Ric Gere, geen kinderen) heefl Tamara Rensen helpt een gewonde in de strandpost in Breskens. Wie kent ze niet. De snelle jongens en meiden van de populaire televi sie-serie Baywatch die met hun drijvers onder de arm over het strand rennen om badgasten van een gewisse verdrin kingsdood te redden. Ook de twintig jongens en meiden, die de strandbewaking aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust voor hun rekening nemen, worden door de zonaanbidders met de Baywatchers geconfron teerd. „Oh ja, we krijgen daar regelmatig opmer kingen over. Of ons werk hetzelfde is als dat van de mensen van Bay watch. Dat is uiteraard niet het geval. Ons werk bestaat grotendeels uit preventie en waarschu wen, het verrichten van eerste hulp en het terug brengen van zoekge raakte kinderen," aldus een strandwachter in Cadzand. De reddingspost bij Nieuwvliet: de 'thuisbasis' van de strandwacht. Van onze verslaggever Frank van Cooten DE zon staat hoog aan de hemel boven de West-Zeeuws-Vlaam- se stranden. Zoals al de hele maand juli. Dat was vorig jaar wel anders. Toen voerde regen de boventoon. „We hadden toen niet veel te doen. Slechts vijf EHBO in Nieuwvliet. Strandwachte Wendy Dijkers verzorgt een badgaste die een wondje aan haar voet heeft. brengt. „Kijk, een bewijs van de uitstekende samenwerking." Mekkering functioneert nu al zeven jaar als strandwacht en bespeurt een mentaliteitsveran dering bij de strandbezoeker. „Ze zijn wat voorzichtiger ge worden dan een paar jaar gele den. Toen had je er mensen tussen die te ver uit de kust gingen zwemmen. Dat komt ge lukkig niet meer zo veel voor." Hij beschouwt zijn taak groten deels als werk en niet zozeer als vakantie. „Ons werk duurt ie dere dag van 11.00 tot 19.00 uur. Daarna hebben we vakan tie." Vakantiegevoel Volgens Erik Veldhuis van de strandpost bij paviljoen Saint Pierre in Nieuwvliet ligt het vakantiegevoel maar net aan het dagelijkse werk wat je doet. „Ik heb in het dagelijkse leven een drukke baan. Dus ik zie deze taak toch een beetje als een soort vakantie. Maar ik neem deze taak uiteraard zeer serieus op. Want anders moet je dit werk niet doen." De strandpost in Nieuwvliet wordt naast Veldhuis bezet door Ulrike Dykstra: Olivier Rohart en Wendy Dijkers. Wen dy Dijkers is net bezig met de verzorging van de voet van een strandtoeriste. Ze trekt een pijnlijke grimas als Wendy een druppeltje ontsmettingsmiddel op de teen doet. Volgens Ulrike Dykstra stellen de badgasten het werk van de strandwachters zeer op prijs. „Mensen kiezen bewust voor een strand dat be waakt is. Dat geeft toch een stuk veiliger gevoel." Enthousiasme De gemeente Oostburg is zeer tevreden over vooral het en thousiasme waarmee het werk door de twintig strandwachters wordt gedaan. „Dat blijkt ook uit de dagrapporten. We hadden dit seizoen ook totaal geen moeite voldoende mensen voor de strandbewaking te vinden. We hadden er zelfs te veel en moesten mensen afwijzen. Dat is voor ons een teken dat men sen het prettig vinden bij ons de strandbewaking te doen," aldus een medewerker van de ge meente. De reddingsboot van Cadzand wordt naar zee gereden. dagen was er sprake van enige drukte," vertelt Anton Mekke ring uit Groningen. Hij neemt samen met vier collega's de strandbewaking vanuit de strandpost bij paviljoen Carico- le in Cadzand-Bad voor zijn rekening. Hij doet het werk al voor het zevende achtereenvol gende jaar. „Nu is het werk wel anders. Door het warme weer is het de hele maand al druk. Ik vind dat prima, want je bent nu de hele dag bezig." Het West-Zeeuws-Vlaamse strand wordt dit zomerseizoen bewaakt van 2 juli tot en met 28 augustus door twintig strand wachters vanuit zes strandpos- ten. De posten staan in Cad zand, Nieuwvliet, Groede en Breskens. Patrouilles Het werk van de strandwachter in West-Zeeuws-Vlaanderen bestaat grotendeels uit het lo pen van patrouilles, het verrich ten van eerste hulp en het te rugbrengen van zoekgeraakte kinderen. De posten in Cad zand, Nieuwvliet en bij cam ping Zeebad in Breskens be schikken over een reddingsboot. Met deze boot worden ook pa trouilles uitgevoerd. De strandpost bij strandpavil joen Caricole wordt officieel be zet door vijf strandwachters. De strandpost telde gisteren meer mensen. „Dat zijn mensen die op vrijwillige basis nog een weekje meedraaien of een week eerder komen. Wij kunnen de hulp door de grote drukte goed gebruiken. Een extra paar ogen is immers nooit weg," aldus Mekkering. De Groningse strandwacht pakt de verrekijker en tuurt over het strand en de zee. Op zoek naar mensen die wellicht in nood verkeren. Voor hem betekende een droevige gebeurtenis op zondag 17 juli een domper op zijn werk als strandwachter. Toen verdronk de 60-jarige A. Verbruggen uit het Belgische St.-Niklaas tijdens het zwem men in de Noordzee voor de kust van Cadzand-Bad. De strandwacht werd gealar meerd maar hulp kwam voor de man te laat. „Dat was echt heel erg. Als mensen te ver uit de kust zwemmen en er gaat iets mis hebben we dat snel genoeg in de gaten. Maar deze man zwom dicht aan de kust tussen heel veel mensen. Als er dan iets mis gaat is dat voor ons heel moeilijk te zien. Maar het blijft een enorme domper. We hebben gelukkig direct met de coördi natie van de strandbewaking van de gemeente Oostburg over deze zaak gepraat. Want je moet de dag wel door. Ik hoop in ieder geval dat zoiets niet meer voorkomt." Rekening De bezetting van de strandpost in Cadzand-Bad bestaat groten deels uit mensen die deze taak al eerder voor hun rekening namen. „Ik vind dat wel prettig. Want ieder strand en de daarbij horende stroming van het zee water heeft een eigen karakter. Dat vereist specifieke kennis van de punten waarop je moet letten." Volgens Mekkering verloopt de samenwerking met de pavil joenhouders prima. Hij wijst op de landrover van Caricole die de reddingsboot naar het water Grote drukte op het strand van Cadzand. Door het warme weer is het de hele maand al druk voor de strandwachten. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE f

de Stem | 1994 | | pagina 14