dJSTic Volleybalteam niet bij de les Wind helpt Joyner en Powell Haarhuis wint vriendenstrijd DE STEM Schumacher twee GP-races geschorst an China kruitvat Uitgevallen spelverdeler Blangé: 'Slechtste wedstrijd van dit jaar' UITSLAGEN standen Piano- en 'A vleugelcentrum - 80 tot 100 gebr. instrumenten - omruilgarantie t/m 12 maanden - huur en huurkoop mogelijk - duizenden guldens voordeel 1 B Bestelde kaarten voor fans Jos Verstappen niet geleverd sportnieuws KORT Twee doorbraken voldoende voor zege op dnbbelpartner Eltingh iDAG 27 JULI 1994 A6 ingen klagen, zeid°n ze dat ive blij mochten zijn dat we een k boven ons hoofd haaden. Nu nnen we geen Tsjechisch aatsburger worden, omdat we leen maar 'tijdelijke' huisvei ng hebben. Ik weet niet wat ze u met ons gaan doen, maar jjj b in de loop van de jaren wel leerd dat er niet tegen ze te -chten valt". olgens de stichting Tolerance js "t gevolg van de Tsjechische et op het staatsburgerschap n verdere 'marginalisering' n de zigeunerminderheid. „Er 1 een nieuwe onderklasse ont- aan van mensen die illegaal in sjechië leven, aan wie werk edische zorg, educatie en so- ale uitkeringen ontzegd zal orden. En dat een grote invloed bben op de Tsjechiche samen- ving in zijn geheel." e smaakten vorig jaar het sing van de lokale partij- te maken. Zij hadden t gebied verkocht en de im 100 miljoen boeren weg. et aantal boerenmigranten eemt jaarlijks met 13 miljoen e. Als gevolg daarvan hou- en minder boeren zich met ndbouw bezig, terwijl de raag naar voedsel in de ste en juist stijgt. Vorig jaar onk de oppervlakte aan ouwland met 2 procent naar 06 miljoen hectare, doordat oeren elders banen vonden snelgroeiende industriële onroerend-goedprojecten oede landbouwgrond opslok- n. ealarmeerd door de groeien- e onvrede op het platteland egt Beijing dat het de inves- eringen in gebieden met be langrijke graan- en katoen- eelt zal bevorderen en een sociaal vangnet voor boeren zal instellen wanneer de Taanprijzen tot onder de pro- uktiekosten dalen, e regering zal naar verwach- ing de waslijst van willekeu- ige belastingen voor boeren poedig omzetten in een een- uidig belastingsysteem. Zij al ook provinciale functiona- issen onder druk zetten om e stormachtig opererende rojectont'wikkelaars af te emmen, met name in de snel- roeiende kustprovincies die rotendeels hebben bestaan it akkerland. ,De stabiliteit van het hele land zal aangetast worden als ~r problemen ontstaan met de ijst- en groentevoorraden," aarschuwde president Jiang Zemin in een recente toe spraak. Het registratiesysteem van huishoudens, de pijler van de centraal geleide economie, staat volgens berichten in de media inmiddels al op de tocht. Afschaffing ervan zou boeren meer economische vrij heid geven. Dit systeem, dat sinds 1958 van kracht is om de massale trek van dorpen naar steden te controleren, wijst elke Chinees een bepaald woongebied toe en verhindert vrij personen verkeer. De corruptie is echter zo wijdverbreid dat deze de kloof tussen de regerende par tij en de boeren steeds wijder maakt. In de provincie Hunan waren onlangs boeren gedwongen om voedsel te bedelen, nadat functionarissen noodvoorra den graan hadden verkocht. In Guangdong maakte de politie een eind aan een anti-corrup tiebetoging van boeren die zeiden dat zij geen redelijke vergoeding hadden gekregen, toen lokale functionarissen gemeenschapsgrond aan bui tenlandse investeerders had den verkocht. De landbouwsector in Guang dong is sinds vorig jaar alar merend geslonken. De graan opbrengst viel met 10 procent terug tot een laagterecord sinds 1949, waardoor de loka le autoriteiten gedwongen wa ren graan uit andere gebieden in China en het buitenland aan te voeren. Van alle inves teringen gaat slechts 7 procent naar de landbouw, bijna de helft van het percentage in 1980, Terwijl de industriële produk- tie in Guangdong elk jaar met meer dan 30 procent toeneemt, wordt vruchtbare landbouw grond geleidelijk opgeslokt door uitdijende industriële zo nes. Dat heeft de voorwaarde geschapen voor toekomstige conflicten, menen boeren. Volgens de boeren in Xie on derzocht een werkgroep in op dracht van hogere kaderleden de aanklachten wegens cor ruptie tegen de lokale bonzen. Maar deze trof geen bewijzen van onregelmatigheden aan. „Nu weten de dorpsbewoners helemaal niet meer waar ze met hun klachten naar toe moeten," zegt boer He. Filiaal Breda bel 076-145114 Filiaal Ulvenhout bel 076-602423 Sport Parijs (sid) - De Internatio nale Automobiel Sportfede ratie FIA heeft Michael Schumacher dinsdag voor twee Grand-Prixraces ge schorst. Verder zijn zes pun ten in mindering gebracht voor de tweede plaats tijdens de Grand Prix van Enge land. Bovendien moet het team van de Formule-I-coureur ruim één miljoen gulden aan boetes beta len. Het gaat om Benetton Ford, waarvoor de Nederlander Jos Verstappen zondag zijn vijfde GP-race rijdt. De straf gaat volgende week dinsdag in. Dit betekent dat de 25-jarige Duitser zondag wel mag starten in de Grote Prijs van Duitsland op het circuit van Hockenheim. Tot 2 augus tus hebben Benetton en Schun- macher de mogelijkheid in be roep te gaan. De leider in de tussenstand om de wereldtitel werd uitgesloten voor de Grote Prijs van Honga rije op 14 augustus en die van België op 28 augustus, omdat hij ruim veertien dagen geleden tijdens de GP van Engeland op de racebaan van Silverstone drie ronden lang de zwarte vlag had genegeerd. Bij dat signaal dient de coureur onmiddellijk de pitstraat in te rijden. Schu macher weigerde dat op bevel van zijn teamchef Flavio Bria- tore. Schumacher moest een 'stop and go' van vijf seconden on dergaan, omdat hij tijdens de opwarmronde Damon Hill was gepasseerd. De Engelsman won de Grand Prix van Engeland. Zijn achterstand op Schuma cher in de strijd om het wereld kampioenschap slonk door de straf van 33 tot 27 punten. Het negeren van de zwarte vlag is een van de zwaarste vergrij pen in de autosport. Aanvanke lijk leek Schumacher voor de zware overtreding slechts be straft te worden met een geld boete van 25.000 dollar, onge veer 45.000 gulden. Persoonlijk ingrijpen van FIA-voorzitter Max Mosley en de druk van renstallen als Ferrari en Willi ams Renault - de belangrijkste concurrenten - hadden tot ge volg dat Schumacher twee wed strijden zijn leidende positie niet kan verdedigen. „De verklaring van Schumacher dat hij de zwarte vlag niet heeft gezien, is ongeloofwaardig," zei Mosley dinsdag 'na de zitting. „Voor deze minachting van de regels is geen excuus. In de Formule I is het naleven van de reglementen een zaak van le vensbelang. 'Zwartrijder' Schumacher wei gerde na de uitspraak ieder commentaar. Zijn manager Wil ly Weber had vooraf al rekening gehouden met het ergste. „Van die mensen kun je alles ver wachten. Alleen het goede niet." De FIA heeft het kennelijk niet gedurfd de straf onmiddellijk te laten ingaan. Het zou ongetwij feld tot chaotische taferelen hebben gezorgd voor en tijdens de GP van Duitsland. De negen de race om de wereldtitel in Hockenheim is al maanden uit verkocht. Schumacher kan als eerste Duitse Formule I-coureur de thuiswedstrijd op zijn naam brengen. Gekochte kaartjes kunnen weliswaar ingeleverd worden, maar de kopers krijgen geen geld terug. De organisatie had al laten weten alle verant woordelijkheid voor een moge lijke opstand in de schoenen van de FIA te zullen schuiven. Een commissie van 22 personen onder voorzitterschap van Max Mosley boog zich dinsdag in het Parijse hoofdkwartier niet al leen over het incident met Schumacher. Ook werd de ma noeuvre van de Braziliaan Ru bens Barrichello en de Fin Mika Hakkinen in de slotronde van de GP van Engeland behandeld. Het tweetal ramde elkaar bijna van de baan, maar werd uitein delijk toch geklasseerd. Het duo kreeg ieder een schorsing van vier races, waarvan drie voor waardelijk. De zaak Damon Hill, die tijdens de ereronde stopte om de Engelse vlag aan te nemen, werd afgedaan met een forse berisping. Cuneo (anp) - In theorie kan Nederland na nederlagen tegen Bulgarije en Italië de 'final four' van de World Volleybal League nog halen. De 'alsen, mitsen en maren' u-aren echter zo talrijk en het rekenwerk zo moeilijk, dat bondscoach Joop Alberda na de 2-3-nederlaag tegen de Bulgaren niet op de mogelijkheid van 'beste verliezer' wenste in te gaan. Vandaag moet in Cuneo gewoon worden gewonnen van Europees kampioen Italië. Voor het laatst gelukte dat in de halve finale in Barcelona, waar de kracht van Oranje tot zilver reikte. Daarna ging het zes keer mis. De vooruitzichten zijn ook nu met erg hoopgevend. De vakan tie na het succes in de voorronde moest vier weken duren. De voorbereiding op de WVL-eind- fase was daardoor maar een dag of veertien. Tot overmaat van ramp werd die ook nog voor een deel verpest door fysiek onge mak. Dat van Peter Blangé voor op. De Voorburgse set-upper van 2.05 meter kampt met een pijn lijke, zo langzamerhand chro nisch lijkende kwetsuur aan de (chillespees. Tegen Bulgarije (ield hij het ruim drie wisselval- Ige sets vol. Misha Latuhihin had zich een leter debuut op het wereldpo- lium kunnen voorstellen. Welis- Vaar verving hij Blangé in de joorronde al eens enkele minu- fen, maar toen kwam hij een Vinnend team binnen. Gisteren Cuneo, waar tegen Bulgarije m plek bij de beste vier van de yorld League op het spel stond, ijoest hij in de vierde set probe- ifn te voorkomen dat de wal het hip zou keren. Latuhihin e niet, maar hij had zich- ijlf niets te verwijten. Jangé prees zijn vervanger, he elde het niveau van het duel en ijn zijn eigen spel. „Het was aze slechtste wedstrijd van dit ]jar Ik speelde ook als een ijant. Wel of geen blessure, ook rjet Misha als spelverdeler moet Ierland van Bulgarije win- jederland kwam slechts in de hurt De eerste set kostte moei- (15-13), de tweede werd gesto- l|n Bij een voorsprong van -13 sloeg Ljoebo Ganev, een fcld van 2,10 en 105 kg in zijn luishaven Cuneo, waar hij de impetitie interessant maakt en el lires verdient, de bal een ntimeter of 30 uit. De ene tirechter zag het zo, de andere s. De Finse arbiter, niet over- tend, gunde de Bulgaren een Iprkansing, op overleving. ten 100.000 dollar-bal," zei Al- terda na afloop droogjes. Hij is flukkig niet het type trainer &t zo'n misser het verschil tus- 'n succes en falen laat bepalen. r ontbrak wel meer aan het ederlandse spel, aanvallend, aar ook in de beleving. Het as mat en gestoeld op aardige cidenten. atmosfeer in het veld was let goed," stelde Alberda vast. Er straalde niet die energie uit 'als in het verleden. Zes men- !n speelden niet als een een- aid, maar zes mensen probeer- cn persoonlijk hun eigen niveau halen. Daar hadden ze het zo ruk mee, dat ze niet ook nog nergie aan een ander konden asteden." let uitvallen van Blangé was 'en nieuwe domper, maar een •nvermijdelijke. Hij kon volgens eamarts Ron du Bois spelen '•onder het risico de blessure te verergeren, maar moest allengs de onmacht toegeven. „Ik slik al twee weken pijnstillers, maar op een gegeven moment halen die niks meer uit. De eerste vijftien minuten gingen nog, maar op een gegeven moment kon ik niet meer springen en kwam ik steeds later bij een bal voor een set-up. Ze zwaaiden prompt alle kanten op." Pas in de vierde set was er reden genoeg Blangé te vervangen. Olof van der Meulen (voor Henk- Jan Held) en Rob Grabert (voor Bas van de Goor) waren, zoals gebruikelijk, binnen de lijnen verschenen als pepmiddel voor de harde kern van Ron Zwerver, Ronald Zoodsma, uitstekend stoppend, en Jan Posthuma. De werkzaamheid was van korte duur. De derde set kwam nog vlot (15-8) binnen, het vervolg bleef uit. Er .werd geknoeid en het oogde vermoeid: 9-15,11-15. Dat lag niet aan Latuhihin, de 22-jarige spelverdeler, die on langs VCG uit Geldrop verliet voor een professioneler bestaan bij Rentokil/ZVH in Zevenhui zen. Hij kreeg complimenten van Alberda en Blangé. „Zijn enige probleem is dat hij pas vier maanden meedraait," zei Blangé over zijn vervanger. „Misha's techniek is goed, hij loopt ge makkelijk, hij snapt het spelletje en hij is bovendien gretig en leergierig. Nu moet hij nog erva ring krijgen. Ik kon het spelver- delen ook pas op m'n 25e een beetje." Latuhihin vertelde na afloop, dat hij liever niet was ingeval len. „Dat had immers betekend dat het goed ging met Neder land. In de derde set zag ik Peter al trekken met z'n voet. Ook hadden we een keer oogcontact. Op dat moment had ik al het gevoel dat ik er snel in zou komen," zei de in Gennep bij Nijmegen geboren neo-interna- tional. „Nee, het maakte me niet zenuwachtig. Ik heb jarenlang getraind om in het Nederlands team te komen, dan kan ik het me nu niet permitteren het te laten afweten. Dit was het hoog tepunt van mijn carrière. Jam mer dat ik de ommekeer niet kon brengen." De kans is groot dat Latuhihin ook tegen Italië aan de slag zal moeten. Blangé zei tenminste niet te verwachten dat één nachtrust veel zal veranderen aan het lijden van zes weken. Daar is meer tijd voor nodig. Zijn stand-in wacht het wel af. Hij is er mentaal klaar voor, maar hoopt stiekem dat het niet hoeft. „Ik zie Peter niet als een concur rent, meer als een leermeester. Vijf jaar geleden zeiden ze ook al over hem dat hij binnen twee jaar zou zijn versleten. Ik kan het geduld wel opbrengen te wachten tot hij stopt. Voorlopig ben ik niet goed genoeg om Blangé eruit te spelen. Maar ja, die blessure van hem, hè. Die gaat niet zomaar voorbij." Eindfase World League Cuneo: Nederland - Bulgarije 2-3 (15-13 14-16 15-8 9-15 11-15), Cuba - Rusland 3-2 (10-15 5-15 15-9 15-5 15-12). Turijn: Brazilië - Italië 3-0 (15-12 15-12 15-12). St. Petersburg (anp) - De Algerijn Nou- reddine Morceli heeft dinsdag bij de Goodwill Games in St.Petersburg met 3.48,67 voor de beste wereldseizoen- prestaties op de mijl gezorgd. Twee andere wereldkampioenen en -record houders, Jackie Joyner en Mike Powell, zagen hun prestatie voordelig beïnvloed door rugwind. Joyner won de zeven kamp met een totaal van 6665 punten en Powell bleek de beste verspringer met een afstand van 8,45 meter. Jackie Joyner viel na afloop van de 800 meter van' de zevenkamp uitgeput op de kunststofbaan. De 32-jarige Amerikaanse had in de Russische stad haar wereldrecord (7291 punten) scherper willen stellen. Na de eerste dag, waarop haar 12,77 seconden op de 100 meter horden met de sterke rugwind tot stand kwam, leek zij op weg naar een totaal boven de 7000 punten. Uiteindelijk kwam zij met haar score nog 59 punten te kort om de Duitse Sabine Braun af te lossen als aanvoerster van de wereldranglijst van dit jaar. Joyner wil zich op 17 augustus bij de Weltklasse meet in Zürich revancheren. Zij heeft een aanval op het wereldrecord ver springen (7,52 m) van de Russin Galina Tsjistjakova aangekondigd. Op 22 mei bleef Joyner bij wedstrijden in New York slechts drie centimeter verwijderd van dat record. De Amerikaanse keerde onmiddellijk na haar optreden in St. Petersburg terug naar de Verenigde Staten om zich voor te berei den op de wedstrijden die zij vanaf half augustus in Europa afwerkt. Voor de Duitse Heike Drechsler was het een teleurstelling dat Joyner donderdag niet deelneemt aan het verspringen. Drechsler verloor afgelopen vrijdag in Oslo van de Amerikaanse, die met rugwind tot 7,33 meter kwam. Drechsler bleef, zonder te veel wind, slechts vier centimeter bij haar achter. Mike Powell pakte de winst bij het versprin gen in zijn laatste poging. Met 2,4 meter rugwind verdrong hij zijn Amerikaanse landgenoot Erick Walder, die met 8,74 meter de wereldranglijst van dit seizoen aanvoert, van de eerste plaats. Walder werd tweede met 8,39 m. De derde plaats ging eveneens naar de Verenigde Staten door de 8,29 meter van Kareem Streete-Thompson. Derrick Ad- kins zorgde op de 400 meter horden even eens voor een Amerikaanse zege. Met 47,87 seconden liep de Amerikaan voor de vijfde keer dit seizoen zijn specialiteit binnen de 48 seconden. Oud-wereldkampioen Samuel Ma- tete uit Zambia bleef met 47,98 seconden ook binnen die grens. Drievoudige winst voor de Verenigde Staten Was er ook op de 400 meter vrouwen, waar Jearl Miles en Maicel Malone in 50,60 seconden gelijktijdig over de eindstreep gingen. UITSLAGEN VROUWEN 400 m: 1. Miles (VBSt) 50,60, 2. Malone (VSt) 50,60, 3 Kaiser-Brown (VSt) 50,73 100 m horden: 1. Bukovec (Slw) 12,83, 2. Lopez (Cub) 12,88, 3. Asjabina (Rus) 12,99. 10 km snelwandelen: 1. Ivanova (Rus) 42.30,31, 2. Saiko (Rus) 42.43,23, 3. Essayah (Fin) 42.45,04. discus: 1. Échevarria (Cub) 64,84 m, 2. Tsjernja- vskaja (Rus) 63,82, 3. Costian (Aus) 63,72. zevenkamp: I. Joyner-Kersee (VSt) 6606 pnt (12,77 rw-1,84-14,02-23,68-6,96-42,64-2.26,76), 2. Toertsjinskaja (Rus) 6492, 3. Shua (Syr) 6361, 4. Carter (VSt) 6292. MANNEN Mijl: 1. Morceli (Alg) 3.48,67 (bwp), 2. Bile (Som) 3.52,28, 3. Holman (VSt) 3.52,77. 5000 m: 1. Kiptanui (Ken) 13.10,77, 2. Bitok (Ken) 13,24,41, 3. Brawn (GBr) 13.24,79. 400 m horden: 1. Adkins (VSt) 47,87, 2. Matete (Zam) 47,98, 3. Graham (jam) 49,13 ver: 1. Powell (VSt) 8,45 m (rw), 2. Walder (VSt) 8,39, 3. Streete-Thompson (VSt) 8,29. JUDO MANNEN Finale. -95 kg: 1. Knorrek (Dui), 2. Svirid (WRu), 3. Pechurov (Rus) en Ikoma (Jap). 95 kg: 1. Makishi (Jap), 2. Pertelson (Est), 3. Van Berneveld (Bel) en Heyer (Dui). VROUWEN -72 kg: 1 Werbrouck (Bel), 2. Mi-jung (ZKo), 3. Belyayeva (Oek) en Gerdes (Dui). WATERPOLO Mannen: Duitsland - Verenigde Staten 11-8 (5-1 1-2 4-4 1-1), HANDBAL Mannen: halve finales: Rusland - Zuid-Korea 25-22, Frankrijk - Spanje 25-22 n.v. WOENSDAG 27 JULI 1994 DEEL Montfort (anp) - Het merendeel van de supporters van Jos Verstappen zit zondag noodgedwongen thuis voor de buis wanneer de 22-jarige Limburger zijn vijfde Grand Prix van dit seizoen rijdt op het circuit van Hockenheim. Twee bussen waren al gecharterd, honderd kaartjes a raison van honderd gulden besteld en gereserveerd voor de Grand Prix van Duitsland De Stichting fanclub Jos Verstappen had de bestelling geplaatst op 12 mei in Monaco. De toezegging was mondeling gedaan door een Duitse reisorganisatie. „Vorige week werd ons echter doodleuk verteld dat er geen kaarten meer beschikbaar waren. Wij vermoeden echter dat die man er veel meer dan honderd gulden per stuk voor kan vangen op de zwarte markt," zegt Huub Brentjens, secretaris van de Stichting. „Naar we hebben vernomen wordt ai bijna het dubbele geboden voor een eenvoudige staanplaats zoals wij hadden gereserveerd. Het zijn de goedkoopste plaatsen. In Duitsland is de gekte losgebroken." Voor de racedag, zondag 31 juli, zijn alle kaarten verkocht. Op het circuit van Hockenheim worden tijdens de negende wedstrijd om de wereldtitel Formule I 148.000 mensen verwacht. Deze massale toeloop is hoofdzakelijk te danken aan de successen van Michael Schumacher, die tot dinsdag onbedreigd op de eerste wereldtitel voor Duitsland in de Formule I leek af te stevenen na zes overwinningen en twee tweede plaatsen. De schorsing van twee races en de reductie van de zes punten wegens het negeren van de zwarte vlag tijdens de GP van Engeland ruim twee weken geleden, geeft Damon Hill de kans de oorspronkelijke achterstand van 33 punten terug te brengen tot zeven, indien hij de GP's van Hongarije en België op zijn naam brengt. Joop Alberda (tweede van rechts) probeert zijn spelers tijdens een time-out op het goede spoor te zetten, maar het mocht niet baten. FOTO ANP Gisbers keert terug met profploeg Stiphout - De Eindhovenaar Jan Gisbers (54), ex-ploegleider van onder andere PDM en Festina, keert terug in de wielersport. Binnen hooguit twee weken hoopt hij samen met de Helmonder Piet van der Kruijs (44) het commando te krijgen over een nieuwe, over het algemeen Nederlandse profploeg. „Het wordt een jonge equipe, met enkele geroutineerde renners, die hun sporen in de wielersport hebben verdiend," zei Gisbers gisterenavond bij de door de Let Oegroemov gewonnen ronde van Stiphout. Stiphout, profs: 1. Oegroemov (Let) 100 km in 2.22.15, 2. Nijboer (Denekamp),' 3. Dekker (Gemert), 4. Abdoesjaparov (Oez) 0.10, 5. Van Poppel (Poppel), 6. Verhoeven (Berkel Enschot), 7. Van de Akker (Veldhoven), 8. Knaven (Zevenaar), 9. Bouwmans (Gemert), 10. Hoff mann (Groenlo), 14. De Vos (Oosterhout). Amateurs: 3. Willem-Jan Lambrechts (Ulvenhout). B runen Mint tweede etappe Tour Féminin Pont Chateau - Yvonne Brunen heeft dinsdag de tweede etappe van de Tour Fémimn, de Ronde van Frankrijk voor vrouwen, gewonnen. Ze was in de rit van Grand Champ naar Pont-Char- teau over 127 kilometer de snelste van het peloton. In het algemeen klassement behoudt Hughes uit Canada de leiding. Brunen is dankzij de winst van acht bonificatieseconden de gele-truidraagster tot op één tel genaderd. Pont-Chateau. Tour Féminin. Tweede etappe: 1. Brunen (Ned) 127 km in 3.26.24 (36,918 km/u), 2. Cristopoli (Ita), 3 Panini (Ita), 4. Overgaag (Ned), 5. Koliaseva (Rus), 6. Naegerman (Bel), 7. Proudnikova (Oek), 8 Cantet (Fra), 9. Schmidt (Dui), 10. Poliakova (Oek) Algemeen klassement: 1. Hughes (Can) 6.44.47, 2. Brunen op 0,01, 3. Vykstedt-Hyman (Fin) 0,06, 4. Marsa) (Fra) 0,07, 5. Polhanova (Bus) 0,09, 6. Koliaseva 0,10, 7. Somohvalova (Rus) 0,10, 8. Young (VSt) '0,12, 9. Samplonius (Can) 0,13, 10. Odin (Fra) 0,14 Weer twee remises in kandidatentoernooi Sanghi Nagar - In de tweede ronde van het kandidatentoernooi om de wereldtitel schaken in het Indiaase Sanghi Nagar eindigden dinsdag beide partijen in remise. De schakers hielden elkaar maandag eveneens in evenwicht. Uitslagen tweede ronde: Anand (India) - Kamsky (VSt) Vi-Vi(59 zetten), Gelfand (WRu) - Kramnik (Rus) V2-V2 (30 zetten). Viscaal vertrekt bij AA Gent Gent - Eric Viscaal, de Nederlandse topscorer van de Beigischè eerste klasser AA Gent, vertrekt vrijwel zeker bij de club. Viscaal schermt met een aanbieding van Cannes (Frankrijk). Mark Verkuyl, een andere Nederlander bij de Belgische club, is niet meer welkom bij AA Gent. Hij speelde maandag een oefenwedstrijd met FC Utrecht. Voor Huub Loeffen (Vitesse) lijkt het voetbalseizoen na anderhalf oefenduel voorbij. Als de afgelopen maandag gestelde diagnose van een gescheurde voorste kruisband uitkomt, moet de 22-jarige middenvelder er rekening mee houden dat hij op zijn vroegst volgend jaar maart weer inzetbaar is. VOETBAL Oefenwedstrijden Knokke. EENDRACHT AALST - VITESSE 0-2 (0-1). Doelpunten: Co- cu 2. Eibergen. COMBINATIE EIBER- GEN/SSSE - FE YENOORD I-II (0-5). Doelpunten Feyenoord: Van Loen 5, Kiprich 2, Van Bronckhorst 2, Blinker 2. Beesel. VVV - TOP 3-1 (1-1). Doel punten: VVV: Koenen, Smits, Dries- sen. TOP: Hesp St. Michielsgestel. FC DEN BOSCH - MACCABI HAIFA (Isr) 2-3 (1-3). Doelpunten: Den Bosch: Van dei- Velden en Jansen; Maccabi: Kan- daurov, Holzman en Kardash. Bij zonderheden: rode kaart voor Kan- daurov. Oost-Souburg. RCS (3e klasse) - AJAX 0-7 (0-3). Doelpunten: Litma- nen 3, Oulida 2, Wijnhard en Reu- ser. DAMMEN Nijmegen. Internationaal toernooi, vierde ronde: Doumesj (Let) - Harmsma (Ned) 0-2, Ba (Sen) - Mehtijev (Aze) 1-1, Krajenbrink (Ned) - Ibragimov (Aze) 2-0, Van Wel (Ned) - Koops (Ned) 2-0,. Nij- meijer (Ned) - Goedemoed (Ned) 0-2, Groeneveld (Ned) - Van der Pal (Ned) 0-2, Fennema (Ned) - F. de Koning (Ned) 0-2, Bouwhuis (Ned) - Koeperman (VSt) 1-1, G. van Aalten (Ned) - Penterman (Ned) 2-0, Van de Berg (Ned) - Foerman (Rus) 0-2. Stand aan kop: 1. Harmsma 8, 2. Ba, F. de Koning, Krajenbrink, Van der Pal, Van Aalten, Mehtijev, Goede moed en Van Wel 7. Door Roel Frissen Hilversum - Ze verschillen vijf jaar in leeftijd en 27 plaatsen op de wereldrang lijst. Beiden, zijn tennisprof sinds 1988 en geschoold bij trainer Henk van Hulst in Valkenswaard. De een won twee toernooien in zijn loop baan, de ander smaakte nog nooit het zoet van de over winning tijdens een ATP-eve- nement. Jacco Eltingh (23) en Paul Haarhuis (28), twee vrienden en eikaars vaste partners in het dubbelspel. Op de tweede dag van het open Nederlands tenniskampioen schap op het Melkhuisje stonden de twee spelers, die samen 's werelds sterkste dubbelcombi- natie vormen, gisteren tegenover elkaar. Nooit eerder troffen bei den elkaar in een ATP-toernooi. Jacco Eltingh en Paul Haarhuis toonden veel respect voor elkaar. Tot 5-5 ging de strijd gelijk op. De Heerdenaar leverde als eerste zijn service in en dat kostte hem meteen de set (7-5). In het twee de deel kon de wilskrachtige Eltingh, die meer dan gewoon lijk vanaf de baseline opereerde, niet meer voor een kentering zorgen. Een discutabele lob, die door de lijnrechter uit en door scheidsrechter Dias in werd be oordeeld, bezorgde Haarhuis aan het eind van de partij de beslis sende doorbraak, waarmee hij de tweede set' en de zege in de wacht sleepte, 7-5. Achteraf kon Haarhuis lachen om het cruciale moment. „De bal was uit, maar hij werd in gege ven," zei hij, compassie tonend met zijn verliezende vriend. Die liet overigens nauwelijks teleur stelling blijken. Eltingh troostte zich met statistische gegevens. „In onze onderlinge ontmoetin gen heeft Paul de stand nu op 5-5 gebracht. Daar houd ik me maar aan vast." Haarhuis verklaarde het duel te gen zijn maatje als bijzonder te hebben ervaren. „Het was een beetje schaaktennis," meende hij. „Spelen tegen Jacco is voor mij speciaal. Een dag voor de wedstrijd trainden we nog uren samen en maakten we grappen. Ik had een raar gevoel op de baan. Heel anders dan gewoon lijk. Misschien was ik wel te relaxed." In Hilversum moesten Jacco El tingh en Paul Haarhuis wennen aan hun nieuwe rol op de baan. Normaliter staan ze aan dezelfde kant van het net en bedenken ze samen een aanvalsplan om hun tegenstanders te bestrijden. Nu waren ze op zichzelf aangewe zen. „Ik had niet het gevoel dat het vandaag om de knikkers ging," verwoordde Eltingh zijn gevoelens. „Ik speelde te ont spannen, was niet goed bewust van mijn kansen. De belangrijke punten heb ik niet als zodanig beleefd." UITSLAGEN Hilversum. Mannen. 480.000 gulden, eerste ronde: Haarhuis (Ned/4) - Eltingh (Ned) 7-5 7-5, Furlan (Ita/8) - Schalken (Ned) 4-6 6-4 6-4, Bera- sategui (Spa/1) - Arrese (Spa) 6-4 6-2, Carbonell (Spa) - Matheu (Fra) 6-4 6-2, Schalier (Oos/7) - Goellner (Dui) 4-6 6-1 6-4, Olhovski (Ruys) - Davin (Arg) 2-6 6-3 6-2, Javier Sanchez (Spa/3) - Lars Rehmann (Dui)(lucky loser, invaller voor Al berto Costa) 6-4 6-1, Forget (Fra) - Sjesnokov (Rus) 2-6 6-3 7-6, Meligi- ni (Bra) - Karbacher (Dui) 6-2 6-2, Gollwitzer (Dui) - Nargiso (Ita) 4-6 6-3 6-3. Dubbel, eerste ronde: Goellner/No- vacek (Dui/Tsj) - Ireland/Pimek (Eng/Bel) 1-6 7-6 6-2, Adams/Olho- vskl (VSt/Rus) - Alvarez/Imaz (Spa) 6-2 6-7 6-2. Noteboom/Winnmk (Ned) - Davids/Norval (Ned/Zwe/4) 6-4 3-6 7-5. Siemermk/Orsamc (Ned/Slw) 3-6 7-6 6-2, Flegl/Flo- rent/Dui/Fra) -Cannon/Ketl(VSt) 7-6 6-4, Oosting/Sanchez (Ned/ Spa/3) - Filippini/Fromberg (Uru/ Aus) 6-4 6-4. Toronto. Mannen, 3 miljoen gulden, eerste ronde: Nestor (Can) - Volkov (Rus/10) 6-4 6-3, Yzaga (Per/11) - Palmer (VSt) 6-4 6-7 6-3, Krickstein (VSt/13) - Tarango (VSt) 6-2 6-2, Washington (VSt/14) - Knowles (Bah) 4-6 6-3 6-4, Braasch (Dui/16) - Kokavec (Can) 6-0 6-4, Enqvist (Zwe) - Antonitsch (Oos) 6-1 4-6 7-5, Mansdorf (Isr) - Stafford (ZAf) 6-2 6-4, Ladipo (Nig) - Stark (VSt) 7-6 6-4, Pescosolido (Ita) - Roux (Fra) 6-3 3-6 7-6, Perelra (Ven) - Weiss (VSt) 6-4 3-6 7-6. Stratton Mountain (VSt). Vrouwen, 800.000 gulden, eerste ronde: Serra- Zanetti (Ita) Mazzotta (Ven) 6-1 0-6 6-4. Coetzer (ZAf/4) Salvi (Ita) 6-0 6-0, Kschwendt (Dui) - Porwik (Dui) 6-1 7-5, Whitlinger (VSt) - Gross man (VSt/8) 7-5 6-1, Lettiere (VSt) - Katenna Maleeva (Bul/6) 7-6 7-6

de Stem | 1994 | | pagina 7