Veiligheidsplan voor centrum 'Plai Publiek vindt zijn weg naar rommelmarkten 180 jaar Zeeuws-Vlaanderen II Verenigingen stellen attractief programma voor de jeugd samen UITSLAGEN D66-fractie wil wijkteam in Terneuzen effectiever laten opereren DE STEM ZEELAND Kalashnikov pakt uit met Boom Babyfestival Wingewest Republiek Uitgeverij L Ron Brandste< zoekt naar moppentapper Ontslag voor directeur van Kritak Rachmaninov Shostakovich WOENSDAG 27 JULI 1994 Q Van onze correspondent Terneuzen - Acht verenigingen hebben dit jaar in de vakantie voor de jeugd weer een attractief programma samengeteld. De stich ting Welzijn Terneuzen heeft de krachten gebundeld. De Terneuzense jeugd' kan volop knutselen, hutten bouwen en er is een kinder disco. De kinderen van de bomen- en bloemenbuurt hebben met een zigeunermorgen in het Schelpen hoekje het spits afgebeten. De organisatie SCAS heeft morgen nog een kinderbingo op het program ma staan. In de kern Terneuzen zijn in de meeste wijken buurtvereningen actief tijdens de speelwe- ken. Ook in Hoek wordt er'rond het Molenplein bij de Hoekse Rakkers gewerkt rond het thema pira ten. Buurtvereniging Hof Zeldenrust Sint Annapol- der brengt een overvol programma. Hier starten de activiteiten op 8 augustus met het traditionele huttenbouwen. Hierna kan de jeugd zich vermaken met stoeptekenen, fiets- en beschuitversieren enf een speurtocht. Donderdag 11 augustus is er een groot spelcircuit. De stichting Leefbaarheid Binnenstad hield giste ren een geslaagde kinderbingo. Op 2 augustus kan de jeugd koekversieren en is er een film. Een week later worden de binnenstadkinderen omgetoverd tot circusartiesten. De vakantiespeeldag in Bier vliet wordt 8 augustus gehouden door de werk groep Activering Biervliet. Van 10.00 uur tien tot 16.00 uur wordt de jeugd bij peuterspeelzaal Dikkie Dik plezierig beziggehouden. In de wijk Oude Vaart is er 9 augustus een buurtspeurtocht van 13.00 tot 16.30 uur. De start is op het grasveld bij de lts. In Serlippens is de buurtvereniging dit jaar actief met een rommel markt op 10 augustus en een busreis naar Wachte- beke. In speeltuin de Groen Zwaan is er vandaag een brandgangen-opdrachtentocht. De start is om 10.00 uur en de tocht duurt tot 12.00 uur. Van onze verslaggever Terneuzen - D66 in Ter neuzen pleit voor een wijkveiligheidsplan in de binnenstad. Dit plan be staat uit een inventarisatie van de problemen in de wijk, zoals drugoverlast, criminaliteit en verkeerso verlast en geeft de priori teiten aan. Met behulp van dit plan kan het huidige wijkteam, bestaande uit onder andere gemeente, hulpver lenende instanties, politie en be woners, in de ogen van D66 nog beter werk verrichten. D66 wil de bewoners bij het opstellen van het wijkveiligheidsplan na drukkelijk betrekken. „Het wijkteam doet op zich pri ma werk maar we willen het team met behulp van het veilig heidsplan nog beter laten func tioneren. Er wordt nu teveel op ad hoc-basis gewerkt. Er zit niet een duidelijk beleid achter. Het veiligheidsplan brengt daar ver andering in. Door de inventari satie van de problemen en het stellen van prioriteiten krijgt het een samenhangend geheel en kan het wijkteam effectiever op treden. Het team is momenteel nog teveel een praatgroep en geen doegroep," aldus J. van Mil van D66. Kritiek' Van Mil maakt duidelijk geen kritiek op het functioneren van het wijkteam te hebben. „Het team doet op zich geen slecht werk. We willen hem alleen op een hoger niveau tillen. Het werk moet worden gestimuleerd. Het team zou hiervoor ook meer verantwoordelijkheid moeten krijgen. Zelf een stuk bevoegd heid krijgen om klachten op te lossen. Bij deze klachtenbehan deling moet uiteraard het wijk veiligheidsplan als uitgangspunt dienen." Verzoek Om beter om te gaan met de behandeling van klachten in zijn algemeenheid is het Terneuzense college volgens Van Mil van plan begin volgend jaar een klachten regeling in het leven te roepen. „Een goede klachtenbehandeling staat ook op verzoek van D66 en PvdA in het beleidsprogramma. Het college wil deze klachtenre geling bij wijze van proef een half jaar uitvoeren. Wij vinden het nog te lang duren voordat de regeling er is. Daarom stellen wij onze telefoonnummers beschik baar voor mensen die klachten hebben over zaken die de ge meente aangaan. Wij registeren de klachten en zorgen ervoor dat de klacht bij de juiste instantie terecht komt. Want momenteel verzanden veel klachten. En dat is uiteraard een slechte zaak." Van onze correspondent Terneuzen - Jongerencen trum Kalashnikov houdt op zaterdag 6 augustus een un- dergroundfestival voor de jeugd. Het Boom Babyfestival brengt vele artiesten naar de Scheldestad. Zeker zo'n vijf tien bands geven acte de pre sence en er is een uitgebreide expositie. De programmering varieert dit jaar van, noise tot raggae. Verder een selectie uit mail-artist. Een van de hoogtepunten van het festival is de expositie met meer dan vierhonderd werken. Verder is er een videoroom met een selectie video's over uiteenlopen de onderwerpen. Het plein voor de toren wordt omgetoverd tot festivalterrein. Tevens is er hier straattheater. Behalve optredens in de zaal van de Triangel wordt ook samengewerkt met café De Groef waar de solo rock roll artiest Harry Coltello optreedt. Met de commissie Willibrodusto- ren wordt een drietal optredens verzorgd. Het festival start om 15.00 uur en duurt tot in de kleine uurtjes. Een echte 'paspop' met bikini te koop in Retranchement. Van onze verslaggever Retranchement/Zuidzande - Het drukkend warme weer weerhield de amateurkoop lieden er gisteren niet van hun waren uit te stallen op de rommelmarkten in Ret ranchement en Zuidzande. Ook de nodige toeristen lieten zand en zee even achter zich en keken of er tussen de spullen iets van hun gading zat. De rommelmarkt in Retranche ment vond dit jaar voor het eerst op het sportterrein aan de Noordstraat plaats. Er werden de meest uiteenlopende zaken gedaan. Zo stonden kinderen, de spullen uitgespreid op een sim pele deken, broederlijk naast en tegenover de meer professionele marktkramers die een heuse kraam tot hun beschikking had den om hun waren uit te stallen. Weer anderen probeerden han dig gebruik te maken van het feit dat de rommelmarkt op een steenworp afstand van de kust was. 'Laat rond uw zelfgevonden haaietand hier een hangertje Spulletjes liggen uitgestald op de rommelmarkt in Zuidzande. maken', zo trachten een vader en zoon klanten te lokken. Een wat ouder heerschap zag in de rommelmarkt een kans om zijn verzameling munten, bank biljetten en ansichtkaarten uit te breiden met een bordje 'Te koop gevraagd' in zijn kraam. De organisatie van de rommel markt had zich met succes de nodige inspanningen getroost om af te rekenen met de verkeer sproblemen uit het verleden. Op een van een boer geleende wei naast de markt was parkeer ruimte volop en in de (smalle) Noordstraat gold een tijdelijk parkeerverbod. foto's camile schelstraete Ook langs de doorgaande weg naar de kust, in het centrum van Zuidzande, had een aantal bij verdieners oude spullen uitge stald op het trottoir. Het was daar weliswaar minder druk dan in Retranchement, maar niette min slenterden de nodige toeris ten langs de kooplieden. KAARTINGEN Nieuw-Namen - Moed en Ge duld: 1. A. Vergauwen-W. Schelfhout, 2. L. Timmermans- W. de Maeyer, 3. E. Weemaes-E. Weyenberg. Nieuw-Namen - Verenigde Kaar ters: 1. G. Bogaert-F. de Bleyser, 2. G. van Roeyen-E. Smet, 3. R. Sturm-R. Thilleman. Nieuw-Namen - Zaal J. de Loos: 1. L. Timmermans-G. Bogaert, 2. R. Thillemans-E. Smet, 3. R. Sturm-G. van Roeyen. St.-Jansteen - Zaal De Kroon, 25 personen. Bieden: 1. L. van Goethem 2. F. de Vet, 3. Th. Bolssens. Jokeren: 1. mevrouw Pieters, 2. M. Ferket, 3. F. Esse- ling. Lamswaarde - Zaal De Lamso ren, achttien personen. Bieden: 1. J. Bogaert, 2. T. Kegels, 3. J. van Geertruy. Jokeren: 1. mevrouw Hulshout, 2. W. Rombout, 3. me vrouw Driesche. Sas van Gent - Zaal De Roselaer, vijftig personen. Bieden: 1. Th. Verschuure, 2. E. Buys, 3. H. Coalone. Jokeren: 1. mevrouw Frusch, 2. mevrouw De Wit, 3. mevrouw Saeye. St.-Jansteen - Zaal Den Ouden Arend, 24 personen. Bieden: 1. R. de Cock, 2. E. Dankaert, 3. T. van de Velde. Jokeren: 1. mevrouw Ras, 2. mevrouw Rottier, 3. me vrouw Goossens. Kloosterzande - Zaal De Reizen de Man, zeventien personen. Bie den: 1. J. de Waal, 2. J. Tieleman, 3. T. Bolssens. Jokeren: 1. me vrouw Schalje, 2. mevrouw De Bruyn. Sas van Gent - Zaal De Engelen roos, twintig personen. Bieden: 1. N. de Geus, 2. T. Samijn, 3. L. Elegeert. Jokeren: 1. J. Hellen, 2. mevrouw Saeye, 3. mevrouw Pie ters. Koewacht - Zaal De Lange Ak kers, dertig personen. Bieden: 1. mevrouw Verbist, 2. C. Inghels, 3. A. Martens. Hulst - Zaal De Kroon, 34 perso nen. Bieden: 1. A. van Geertruy, 2. C. Herman, 3. T. Kegels. Joke ren: 1. F. Buys, 2. G. Lernout, 3. T. van Delft. Kloosterzande - Zaal De Kastan je, 22 personen. Bieden: 1. me vrouw Tieleman, 2. R. Verschu ren, 3. A. van Eerdenburg. Joke ren: 1. mevrouw De Bruyn, 2. mevrouw Freyser, 3. mevrouw Verbrugge. Hengstdijk - Zaal 't Jagershuis, negentien personen. Bieden: 1. A. Temmerman, 2. A. Destombes, 3. K. van Meelen. Jokeren: 1. R. de Waal, 2. mevrouw Taalman, 3. G. Domines. St.-Jansteen - Zaal De Kroon, twintig personen. Bieden: 1. A. van Dorselaer, 2. F. de Vet, 3. A. Zwartelee. Jokeren: 1. E. de Smet, 2. F. Buys, 3. S. Esseling. Hengstdijk - Camping De Vogel, 39 personen. Bieden: 1. A. Bau- wens, 2. W. de Cuyper, 3. me vrouw Bolleman. Jokeren: 1. me vrouw Pieters, 2. mevrouw De Waele, 3. mevrouw Puyenbroeck. Clinge - Zaal De Landbouw, 35 personen. Bieden: 1. mevrouw Tilleman, 2. D. Verbraeken, 3. E. Bogaert. Jokeren: 1. F. Buys, 2. mevrouw Martinu, 3. mevrouw De Koning. Hengstdijk - Camping De Vogel, 62 personen. Bieden: 1. P. Pau wels, 2. F. Hendriks, 3. R. Sloot. Jokeren: 1. mevrouw De Poorter, 2. mevrouw Zwaan, 3. mevrouw Dreunes. Hoek - Camping De Braakman, 46 personen. Bieden: 1. C. Oos terling, 2. B. Gijs, 3. J. Verbrus- sen. Jokeren: 1. L. de Ruyter, 2. mevrouw Schones, 3. B. Haze- broek. Hengstdijk - Camping De Vogel, 52 personen. Bieden: 1. mevrouw De Deyn, 2. mevrouw Lucasse, 3. P. de Wit. Jokeren: 1. mevrouw Zwaan, 2. mevrouw Doors, 3. mevrouw Van Oosterwijk. SCHIETINGEN Clinge - Zaal De Landbouw, 28 schutters. Hoge vogel: J. van- Hoeye, eerste zijvogel: P. de Vos, tweede zij vogel: B. de Greyt, grootste aantal (6): M. Kint. Walsoorden - Zaal Rue du Nord, .vijftien schutters. Hoge vogel: J. Cocqheyt, eerste zijvogel: B. Ver schoten, tweede zijvogel: F. Pie ters, grootste aantal (5): B. Ver schoten en P. van Waesberge. Westdorpe - St.-Sebastiaan, 111 schutters. Wip 1: eerste hoge vo. gel: J. Dobbelaar, tweede hoge vogel: J. Remery, eerste zijvogel M. Ongenae, tweede zijvogel: R van Dorpe, derde zijvogel: Bauwens, vierde zij vogel: A. Lip! pens. Wip 2: eerste hoge vogel W. Lammens, tweede hoge vogel' W. de Vrieze, eerste zijvogel: A Hoogstrate, tweede zij vogel: j Fopma, derde zij vogel: A. van Acker, vierde zijvogel: D. de Vrieze. Wip 3: Eerste hoge vogel J. Dobbelaar, tweede hoge vogel' G. Bauwens, eerste zijvogel: j' Buyse, tweede zijvogel: C. van Pottelberge, derde zijvogel: D'Huy vetter, vierde zij vogel: t' Neve. Zuiddorpe - Zaal Gemeentehuis 25 schutters. Hoge vogel: E. Fie- rens, eerste zij vogel: O. de Schrij. ver, tweede zijvogel: R. D'Hondt, grootste aantal (6): S. They. Ossenisse - Camping Mussenist 23 schutters. Hoge en beide zij! vogels: W. Marevoet, grootste aantal (4): G. Vercauteren. Clinge - Zaal De Landbouw, 25 schutters. Hoge vogel: W. de Cuyper, eerste zijvogel: Boeye, tweede zijvogel: L. van Kerkhoven, grootste aantal (5) M. Kint. Zuiddorpe - Zaal Gemeentehuis, vijftien schutters. Beide hoge vo! gels: R. D'Hondt, eerste zijvogel: E. van Hooye, tweede zijvogelen grootste aantal (6): E. Fierens. Hulst - Zaal De Kroon, veertig schutters. Wip 1: hoge vogel: g, Herwegh, eerste zijvogel: j Leeraert, tweede zijvogel: j. Rombout, grootste aantal (8): P Stevens. Wip 2: hoge en eerste zijvogel: R. de Sterke, tweede zijvogel: J. Dobbelaar, grootste aantal (6): P. van Kerkhoven. Clinge - Zaal De Landbuow, schutters. Hoge en tweede zijvo gel: P. de Vos, eerste zijvogel: Th. Praet, grootste aantal (4): J. de Vet. Lamswaarde - Zaal De Lamso ren, 24 schutters. Hoge vogel: A. van Hove, beide zijvogels: R. Bo gaert, grootste aantal (5): P. Strobbe. Hulst - Zaal De Kroon, 27 schut ters. Hoge vogel: C. Schuurman, eerste zij vogel: E. Crombeei{ tweede zijvogel: E. van Immer! seel, grootste aantal (8): J. Serie. Zuiddorpe - Zaal Gemeentehuis, negentien schutters. Eerste hoge en tweede zijvogel: R. D'Hondt, tweede hoge en eerste zij vogel: D. Audenaerd, grootste aantal (6): P Gauwe. Westdorpe St.-Sebastiaan, 62 schutters. Wip 1: eerste hoge en tweede zijvogel: J. Ferket, tweede hoge vogel: F. Bruggeman, eerste zijvogel: A. van Damme, derde zij vogel: W. Catelijn, vierde zij vogel: M. Bauwens. Wip 2: eerste hoge vogel: O. Stevens, tweede hoge vogel: R. Waelput, eerste zij vogel: D. van Dorpe, tweede zij vogel: J. van Acker, derde zij vogel: F. de Beleir, vierde zijvo- gel: G. van Waes. Wip 3: Eerste hoge vogel: T. Neve, tweede hoge vogel: J. Vermeire, eerste zijvo gel: G. van Gassen, tweede zijvo- gel: L. van Waes, derde zijvogel: A. de Beleir, vierde zijvogel: R. van Hecke. Ossenisse - Camping De Zee meeuw, 26 schutters. Hoge vogel; R. Michiels, eerste zijvogel: Th. de Kort, tweede zijvogel: A. Ver bist, grootste aantal (6): G. Ver cauteren. Lamswaarde - Zaal De Lamso ren, 22 schutters. Hoge vogel: R. Verschoten, beide zijvogels: T. Vercauteren, grootste aantal (6): G. Spelemans. K0ERSBAL Ossenisse - Zaal Hof te Nesse, acht personen: 1. A. Rottier/R. Rademakers-Warrens, 2. A. Man- naert/J. Schenkels, 3. T. van Vooren/J. Schrauwen. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, tien personen: 1. mevrouw Everaert mevrouw Van Laar, 2. P. Vinken- stein/R. Durinck, 3. mevrouw Dankaert/mevrowu Durinck. Westdorpe - Zaal Concordia, 21 personen. Mat 1: 1. R. Janssens C. de Kever, 2. C. de Smet/R. Spuessens. Mat "'2: 1. R. van Hecke/G. Spuessens, 2. A. Jan- Op 20 juli was het precies 180 jaar geleden dat het Nederland se grondgebied ten zuiden van de Westerschelde bij de provin cie Zeeland gevoegd werd. In de vorige aflevering werd gespro ken over de rol die Hulst speel de in de daaraan voorafgaande geschiedenis en ook werd de vraag gesteld of Zeeuws-Vlaan- deren ooit weer Vlaams zou kunnen worden. Toen na de Eerste Wereldoorlog in 1918/1919 België (opnieuw) een poging deed invloed te krij gen op de Scheldemond door een dreigende annexatie van Zeeuws-Vlaanderen, stond heel Nederland, inclusief het betref fende gebied, op de achterste poten. Zou dat nu nog het geval zijn? Zo nieuw was dat idee natuur lijk niet en dat is eigenlijk de reden waarom we die 180e ver jaardag willen herdenken: er is met Zeeuws-Vlaanderen nogal wat geschoven in de loop van de tijd. Het monument dat daaraan blijft herinneren is Hulst. Na 1645 kwam het gebied van Spaanse in Nederlandse handen en het kwam rechtstreeks onder het bestuur van de Staten-Ge- neraal te staan. Het werd Gene raliteitsland, droeg de naam Staats-Vlaanderen en was in zekere zin een wingewest, met name voor allerhande ambtena ren van Calvinistische huize. Het had geen eigen vertegen woordiging in de Staten-Gene- raal en het hing er maar zo'n beetje bij. Re'gelmatig werd het nog be laagd door Spanje dat de heer schappij over de Zuidelijke Ne derlanden (België) had behou den; door Oostenrijk dat het gebied door overerving verkre gen had en door de eeuwige vijand Frankrijk. Na 1794 gingen de Fransen weer eens oogsten buiten de eigen grenzen en ze veroverden Staats-Vlaanderen. Ze maakten er geen half- werk van en eisten van Hare Hoogmogende Heren van de Republiek dat die het afstonden. Alsof het een zak bruine bonen was, gingen die daar op in: op 17 mei 1795 werd het overgedragen en de Fransen deelden het in bij het Departe ment van de Schelde (de l'Es- caut) met Gent als hoofdplaats. Onze voorouders waren Frans onderdaan geworden en onder tussen was voormalig Staats- Vlaanderen terug bij het moe derland Vlaanderen. De grens lag weer in de Westerschelde. De Fransen zagen het wel zit ten: die wilden mee kunnen praten over de toegangsweg naar Antwerpen. Dat meepraten duurde niet lang, want ene Napoleon Bona parte wilde wat veel gebiedsuit breiding, maar mooie liedjes duren nooit lang, het zijne dus ook niet en bij Waterloo raakte zijn rol uitgespeeld. Op 8 maart 1814 was er nog een Franse troepenmacht van 600 man die Hulst bezet hield; op 25 maart daaraanvolgend verliet die de stad. Op 29 maart werd voor malig Staats-Vlaanderen inge deeld bij de provincie Noord- Brabant, niet bij Zeeland en nog minder bij Vlaanderen. Dat laatste paste niet in de gangba re politiek. De Republiek, inmiddels opge waardeerd tot een koninkrijk onder Willem I, had kennelijk gezag in Europa om ieder ander van de Schelde af te houden. Voorts zorgden ze er als de kippen bij te zijn: al op 2 mei rukte een detachement Neder landse troepen Hulst binnen. De inwoners ontvingen hen 'met blij gejuich' volgens de boeken. De band met Brabant duurde niet lang: al op 20 juli 1814, deze maand dus 180 jaar gele den, werd voormalig Staats- Vlaanderen bij Zeeland ge voegd. Vanaf die datum mag met recht en reden gesproken worden van Zeeuws-Vlaande ren. Enig gedenkteken is daar nooit voor opgericht. Toch was de toestand van nu nog niet bereikt: de hoge heren die de macht bezaten en de Europese lakens uitdeelden, het Congrens van Wenen, voegden de voormalige Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden weer samen. De huidige rijksgrens was de provinciegrens tusen Zeeland en Oost- en West- Vlaanderen. In het zuiden was men niet gelukkig'met die samenvoeging en in 1830 kwam men in op stand. De Belgische Opstand zeggen we altijd, maar Vlamin gen spreken wel eens over de Brusselse opstand. Een beetje spijt dat ze zich hebben laten De nog bestaande vestingwerken van Hulst werden opgeworpen tussen 1618 en 1620. Ze houden de herinnering aan de bewogen historie van Zeeuws-Vlaanderen levend, foto wim kooyman meeslepen door de Brusselaars en dat de scheiding een feit werd? En daarmee ook enige medezeggenschap over de mon ding van de Schelde? In feite was al direct na de opstand in 1830 de pap gestort, maar Willem I kon het moeilijk verkroppen dat zijn koninkrijk gehalveerd werd en pas in 1839 werd het Vredesverdrag van Londen getekend. Nu moest de grens vastgesteld worden. Dat gebeurde in het Tractaat van Maastricht op 8 augustus 1843. Daarom staat op al de ijzeren grenspalen dat jaartal. Die zijn kort nadien gezet en ze staan er nog; dagelijks kunnen we nog met de historie geconfronteerd worden. En ondertussen bleel Zeeuws-Vlaanderen Zeeuws. Ook tijdens de Duitse bezetting tussen 1940 en 1944 zagen dt bezetters het belang van de Scheldemonding: Zeeuws- Vlaanderen stond samen met Walcheren en Zuid-Beveland onder bevel van de militaire 'Befehlshaber in Belgien' zoals zij dat noemden. Misschien had er toen voor België een kans gelegen, maar ook die passeerde goddank en dat in dubbele be tekenis. Weer bleef Zeeuws- Vlaanderen Zeeuws. Toch is het kennelijk nooit re den geweest om dat te vieren, niet bij 100 jaar, niet bij 15® jaar, zelfs de autoriteiten heb ben er geen feestje van ga- maakt, nergens een steen of een paal onthuld en er een glas op gedronken. Goed dat de vesting Hulst ons voor eeuwig en drie dagen zal blijven herinneren aan de bewogen geschiedenis van ons gewest. „Die bal moet c tegenstander. Z al- Jan F Ron Brandsteder is op naar de beste moppenté van Nederland voor nieuwe programma pentoppers' dat hij dit jaar bij RTL4 presen' De presentator kijkt smart naar de brieve van Joop van den En< Aalsmeer, waar de e aanmeldingen binnenc pelen. „Moppentoppers wordt pittige onderlinge s waarin gegadigden vol met de billen bloot moe belooft Brandsteder. „De kandidaten moeten in huis hebben. Een repertoirekennis, een venmatig gevoel voor mor, een warme pers lijkheid en de gave ol talent de zaal te 'pak de mensen te ontroeren laten huilen van het chen." Amsterdam (anp) - De uit groep Meulenhoff in Ams heeft André van Halewy recteur van Uitgeverij ontslagen. Het Leuvense werd bijna twintig jaar door Van Halewyck op; Halverwege de jaren kwam de uitgeverij in van Meulenhoff. De on directeur gaat zijn ontsl; disch aanvechten, zo zei h dag. Wim Verheije, directeur zusterbedrijf A. Manteau werpen, is aangesteld als teur-ad interim. Het pe van Kritak is het volge anonieme zegsman niet e( de gang van zaken en 1 zich op te voeren acties, uitgeverij werken exlusie: recteur, negen mensen. Aan het ontslag ligt Meulenhoff-directeur L Krevelen een verschil v: ning ten grondslag over voeren zakelijk beleid. E lichting wil hij niet gev situatie is daarvoor te en te complex. Feit is dat d( verspoot van Kritak al f tijd verlies lijdt. Onbekende koormuz Sergei Rachmaninov de cd 'Wat het leven w geeft de muziek ter gaat om haarzuiver religieuze en romantisr muziek, daterend uit ninovs hele loopbaan, voering is van het Net Vocaal Ensemble C S! nor. Opgenomen tijc concert op de 50e ster de componist (noveml in de Leidse Hartebrug De hier geboden m deels a capella, zoals c werken Deus Meus e het Concert voor koor, ven voordat Rachmai was. Goed te horen is idioom rechtstreeks s de koortradities van sche kerk. Ter completering bev< naast koormuziek, een ge liederencyclus voor en piano (op. 38) en, herkenbaarheid, ook d de Vocalise, hier aant gearrangeerd voor sol (Hedwig Coppens) en 1 welkome aanvulling of ditionele Rachmanint toire. (Syncoop 5753 C HANS ROO Het Een gave cd is orkestliederen Shostakovich, met een Fabel Krilov (op. 4) praan, vrouwenkoor Hier hoor je tot schap de zeer jc vich als conservatoriu in staat was. De muz als een rechtstreekse ting van de traditie van - (vooral Borodin) warmbloedig, pakkent lodiek, briljant vai De orkestliederen er van b op t voor n e welk jonge atorii muzi eekse grote de li I. Aan van or var

de Stem | 1994 | | pagina 14