Geen politiepost in Pastersbos Terneuzen Deel van uienoogst mislukt DE STEM Topdagen voor zwembaden in de regio m .andbouwmaatschappij ZMO: 'Schimmelziekte heeft uien aangetast' Terneuzen: goedkope gemeente in Nederland TOYOTA Politie verwijdert jongeren van camping in Retranchement Dertig maanden cel geëist voor handel in harddrugs Milieufederatie beschuldigt Dow van handjeklap met voorzitter cfk-commissie Politie ontdekt drie verdachte locaties tijdens milieuvluclit Extreem warm weer bezorgt wegenwacht handenvol werk I U doet het beste zaken bij de grootste en actiefste I dealer van Nederland )ENSDAG 27 JULI 1994 B3II >YOTA VAN DORST Crogtdijk 54 Stationsstr. 25 Scherpdeel 20 Laageinde 39 Breda Rijen Roosendaal Waalwijk 076-712000 01612-28200 01650-32050 04160-38555 Zeeland WOENSDAG 27 JULI1994 DEEL 1 Lheel snel iets fout gaan. Je hebt pvende wezens." gaf voor de Wereldruiterspelen hr paard Olympic Bonfire. Olym- |e in Aken nog zo hoog mee scoor- Jle hand. „Ik heb 'Bonnie' gekozen, Ind Prix toch iets minder snel een I heeft ook minder last van de hit- Irt het dan iets langer voordat-ie lovendien zit Cocktail nog in het Jst komt dan ook met enige vertra- Intie. Morgen moet Cocktail nog plicht als dekhengst voldoen voor 13000 gulden. l'oor een paard moest Anky van I een keuze maken tussen de 'klas- tpecial en de Kür op muziek. Ook I zoveel moeite, hoewel ze het liefst |in actie was gekomen, nmer dat het niet mogelijk is bei- [iezen, ging mijn voorkeur uit naar De Kür staat momenteel heel hoog pken vinden het leuk om te zien. bij de Kür ook een heel andere fnd Prix Special. Ik rij liever op za- zondagochtend. Ik verwacht toch i'anje-gevoel. Niet dat iedereen in [banken zal zitten, maar bij Indoor ook de tent af." £ür selecteerde Van Grunsven met It wie ze ook de Spaanse melodieën nt uitkoos. „De muziek begint ook yordt het explosief en op het eind i weg. Het thema 'Song song blue' lap ik niet. Het wordt wel heel bij- Iky van Grunsven als Nederlandse Irijke rol in de openingsceremonie prspelen. „Ik moet voor Nederland bellen en de Spelen voor geopend leren doen dat voor hun land. Ach, 1 bij." ben: „Ik vind het heel jammer dat zowel de Kür op muziek als de al te doen. Nu ik moest kiezen, Ir uit naar de Kür op muziek. De Ieel heel hoog in aanzien. Zelfs le- Ifc om te zien. Verder verwacht ik 'en heel andere sfeer dan bij de al. FOTO ANP 'AN iBCD iB 7 ABC 15.16 AB AB 27 Het sprookjesdorp van Hans en Grietje Het decor en de hindernissen in het Zuiderpark en op de Vlasakkers zijn gebaseerd op typische Nederlandse thema's, zoals een sprookjesdorp, schaapskooi, Hunnebedden en turfafsteek. Speciaal voor de' ruiterspelen is het semi-permanente hoofdstadion gebouwd met een capaciteit van 26.000 zitplaatsen. Het tweede kleinere stadion biedt plaats aan 8.000 bezoekers. In het Zuiderpark zijn ruim 50.000 m2 aan tenten neergezet. Ijn onze verslaggever [erneuzen - De politie ziet geen .ogelijkheid voor een politiepost ■j het Pastersbos in Terneuzen. 'anwege de krappe personele be- retting wordt een dergelijke post joor de politie niet haalbaar geacht. )e fractie van D66 in Terneuzen deed deze aanbeveling naar aanleiding van de bijeenkomst in juni met de bewoners van de binnenstad. D66 wil meer grip krijgen op de drugoverlast. De fractie gaf als locatie voor de politiepost de St. Willibrordustoren aan. Vanuit deze to ren is er immers een goed overzicht op het Pastersbos. Door veel binnenstadbewoners wordt het Pastersbos als probleemgebied ge zien. Volgens de bewoners verstoppen handelaren de drugs in dit bos als ze door de politie op de hielen worden gezeten. Volgens de bewoners bestaat hierdoor het gevaar dat kinderen deze drugs vinden. D66 onderkende het probleem en voer de naar aanleiding van de bijeenkomst met de binnenstadbewoners gesprekken met F. Goudswaard van de regiopolitie en burgemeester R. Barbé. Goudswaard maakte aan D66 duidelijk dat een poli tiepost bij het Pastersbos momenteel geen haalbare kaart is. „Voor de regionale inzet van politie moeten op bestuurlijk niveau prioritei ten worden gesteld, waarbij de regiona le belangen boven de lokale belangen worden gesteld," maakt D66 duidelijk in een brief aan de deelnemers van de bijeenkomst in juni. D66 pleit ook voor een gedoogbeleid van softdrugs in de Scheldestad. De fractie laat nu weten dat de maatschap pelijke discussie over de effecten van een gedoogbeleid nog gevoerd moet worden. Daarom geeft D66 momenteel prioriteit aan de bestrijding van over last. jn een onzer verslaggevers Goes - Een deel van de uienoogst in Zuidwest-Neder- and is mislukt. Bij veel landbouwers op Noord-Beve- ind en in West-Brabant heeft schimmelziekte de uien angetast. Woordvoerder ing. G. van der Schelde van .andbouwmaatschappij ZMO in Goes zoekt de oorzaak an de schimmelziekte in de kwaliteit van het gebruikte ilantmateriaal. De aanhoudende droogte speelt de landbouwers ook parten. ,',De droogte gaat behoorlijk negatie ve gevolgen voor de opbrengsten hebben. Ik verwacht dat het bij de aardappelen 15 tot 20 ton per hectare kan schelen. Ook de gra nen geven een teruglopende op brengst te zien. De afsterving gaat momenteel heel hard en de korrel is niet al te groot. Op sommige plaatsen is het koren op het land eigenlijk min of meer verbrand door de aanhoudende hitte". Tegenvallers zijn al geconsta teerd bij de eerste gerstoogsten. Normaal is van het gerst 80 tot 90 procent geschikt voor de bier brouwerij. Van de Schelde heeft inmiddels al vernomen dat het dit jaar hooguit zestig procent is. En dat merkt de boer in zijn portemonnee. Het fruit, met uitzondering van de Zeeuws-Vlaamse peren, is af gelopen weken flink gegroeid, wat kan wijzen op een behoorlij ke oogst. 310 gaat hier voor zijn leden ehteraan, zo verzekerde Van i Schelde. „Uiteindelijk ko- len we misschien terecht bij de .euringsdiensten die het plant- latenaal bekeken hebben. Het al moeilijk zijn een directe huidige aan te wijzen, maar i] doen- ons best. Kunnen we untonen dat het aan het plant- ateriaal ligt dan volgt zeker a eis tot schadeloosstelling" lp de betrokken percelen is de Miaanplant inmiddels al on- ergeploegd. De geleden schade ilstaat niet alleen door de ge- aakte kosten en gederfde in- omsten omdat de uien niet ver- icht kunnen worden. „Kwalij- tr is dat de landbouwers ko- ;ende jaren op de nu gebruikte ponden geen uien kunnen telen. schimmelziekte blijft name 's, in de grond zitten." 'eren orgen voorts bij de perentelers- Zeeuws-Vlaanderen. De hele erenoogst in deze regio is mis- .ukt nadat in februari door trenge nachtvorst de boomgaar- en bevroren. „Het was die acht in Zeeuws-Vlaanderen het :oudst van heel Nederland", egt Van de Schelde. 'olgens de ZMO zal de mislukte terenoogst voor een aantal be kijven de doodsteek betekenen. Het gaat al jaren niet zo best in Ie fruitteelt en dit kan een aan- al bedrijven in Zeeuws-Vlaan- leren, dat stevig leunt op de lerenteelt, dwingen de bedrijfs- nering te beëindigen", is zijn rnnbere voorspelling. Hoop Toch eindigt Van de Schelde niet geheel in mineur. „Er is een beetje hoop voor wat betreft de prijzen die de produkten straks opbrengen. Het is in heel Europa droog geweest, dus nergens zal er uitbundig geoogst worden. Dat kan zijn invloed hebben op de prijsvorming. Een lage op brengst wordt dan gecompen seerd door een wat hogere prijs. Wat dat betreft is er nog enig optimisme". lanonze verslaggever terneuzen - De gemeentelijke tarieven voor huishoudens behoren in Terneuzen, Borsele, Dongen en Rucphen tot de laagste van het land. Dit blijkt een onderzoek van de Consumentenbond. he Consumentenbond is tot deze kwalificering gekomen door de akomsten van een gemeente uit einigingsrechten, rioolheffingen 1,1 onroerende-zaakbelasting I0ZB) te delen door het aantal inwoners. De uitkomsten van het onderzoek onder 185 gemeenten ®st meer dan 20.000 inwoners staan gepubliceerd in de Consu mentengids van augustus, he bond constateert dat de ge meentelijke tarieven in het hele «nd vorig jaar opnieuw flink ®ihoog zijn gegaan. De tarieven 'oor reinigingsrechten stegen 'feaiiddeld negentientien pro- ceut;' die voor rioolrechten ge middeld tien procent. In Den i"aag steeg het tarief voor de 'einigingsrechten in een jaar 2e'is met 112 procent naar 515 Hulden. de publikatie in de Consu- Rentengids wordt ook op een jjltje gezet welke gemeenten in J" toekomst de dupe zullen wor- en van de herverdeling van de "komsten uit het Gemeente- °nds. Onder andere Terneuzen, "sterhout, Houten en Rucphen tolen na 1997 jaarlijks vijftig SUden per inwoner minder uit Gemeentefonds ontvangen; "dw meer) Borsele zelfs 150 Mden minder. "ewel de herverdeling van het emeentefonds pas vanaf 1997 zal vinden, vermoedt de Consumentenbond dat veel ge meenten alvast een 'voorschot' zullen nemen en de komende jaren hun gemeentetarieven extra gaan verhogen. P. Hamelinck, wethouder (volks gezondheid) en loco-burgemees- ter in Terneuzen, toont zich 'blij en gelukkig' met de conclusie van de Consumentenbond over het lage peil van de huishoude lijke heffingen in zijn gemeente. „Overigens komen we al een jaar of drie, vier zo gunstig uit de bus," voegt Hamelinck daar aan toe. Hij geeft toe dat hij zich zorgen maakt over de plannen van het Rijk om de jaarlijkse bijdrage van dertig miljoen gulden uit het Gemeentefonds te verlagen met drie miljoen. „Samen met een aantal andere gemeenten in een vergelijkbare positie zijn we be zig om in Den Haag te lobbyen tegen deze plannen. Dit kan na melijk echt niet. We worden er voor gestraft dat we onze inwo ners zulke lage heffingen bere kenen. De voorgestelde herver deling tast onze financiële auto nomie aan." „Als de voorgestelde bezuinigin gen toch doorgaan, willen we zeker niet alles door de burgers laten betalen. We zullen moeten kijken hoe de tekorten dan op een andere creatieve manier op gelost kunnen worden," ver klaart Hamelinck. Kim Kox uit Sas van Gent kreeg als 25.000e bezoeker van het zwembad in haar woonplaats een gratis abonnement en een cadeaubon van wethouder Marquinie foto camile schelstraete Van onze verslaggever Sas van Gent - Het zijn topdagen voor de openluchtzwembaden in de regio. De tropische warmte van de afgelopen weken verlokt dagelijks vele honderden tot een koele duik. Bij het gemeentelijk zwem bad in Sas van Gent passeerde afgelopen zondag de 25.000e bezoeker de kassa. Na een slecht voorseizoen worden de zwembaden in Zeeuws-Vlaanderen de laatste weken overstelpt met bezoekers. Het zwembad in Sas zette de 25.000e bezoeker dit jaar bijvoorbeeld een maand eerder in het zonnetje dan vorig jaar. „Half juni is het mooi weer geworden en hebben we heel veel dagen met rond de duizend bezoekers", zegt de badmeester. De zesjarige Kim Kox uit Sas van Gent was de 25.000e bezoeker en kreeg gisteren van wethouder L. Marquinie een gratis abonnement voor het komende zomer- zwemseizoen en een cadeaubon. Kim is een trouwe bezoekster, weet de badmeester. Ze volgt zwemles en komt praktisch elke dag samen met haar broertje oefenen. Ook de badmeesters van andere zwemba den in de streek spreken van een gezellige drukte. „Het loopt geweldig. Inclusief het voorseizoen zitten we op een gemiddelde van achthonderd bezoekers per dag",-zegt de badmeester van het zwembad in Koe wacht. Afgelopen zondag registreerde men daar een uitschieter van 1500 bezoekers. In het Plaatje in Axel is het 'fijn druk', meldt de badmeester. De laatste paar weken is een gemiddeld bezoekersaantal van 1200 mensen geen uitzondering. Ook de badmeester van zwembad De Hon- te in Kloosterzande is een tevreden man. „De mensen moeten vijf keer duiken voor dat ze een keer het water raken", schetst hij een beeld van de drukte. Vertaald in cijfers komt hij tot een gemiddelde van zeven- tot negenhonderd zwemlustigen per dag. „Meer kan het bad niet aan." Bij zwembad De Veste in Breskens ligt het gemiddelde bezoekersaantal dagelijks rond de acht- a negenhonderd. „Een vrij hoog gemiddelde, maar wij zitten dan ook aan de kust waar veel toeristen zitten." Vakantiegangers aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust schromen trouwens evenmin een autorit van drie kwartier om een bezoek te brengen aan het overdekte tro pisch golfslagbad in Terneuzen, zo leert een telefoontje naar Scheldorado. Wie denkt dat het daar, gezien de tropi sche buitentemperaturen, stil is de jongste weken komt bedrogen uit. „Daar sta je nog van te kijken. Het is best druk", zegt een woordvoerster. Bedrijfsleider De Mul staaft haar woorden met de bezoekersaan tallen van afgelopen week: vierduizend. „Dat valt ons absoluut niet tegen. Met name veel Belgen en Duitsers die aan de kust verblijven, komen langs." Van onze verslaggever Oostburg - De politie heeft gisteren tijdens een milieu- vlucht per helikopter boven het grondgebied van de ge meenten Oostburg, Aarden burg en Sluis drie verdachte locaties ontdekt waar moge lijk verboden varkensmest is ingevoerd. De actie vond plaats in samen werking met de Algemene In spectie Dienst (AID). Tijdens de vlucht lette de politie speciaal op de mogelijke verboden invoer van varkensmest en de doorvoer door West-Zeeuws-Vlaanderen van die mest. De AID onder werpt de drie verdachte plaatsen aan een nader onderzoek, aldus de politie in Zeeuws-Vlaande- AID, politie, en marechaussee houden de illegale invoer van varkensmest vanuit België in West-Zeeuws-Vlaanderen sinds Van onze verslaggever Retranchement - Acht jongelui uit Kampen zijn in de nacht van maandag op dinsdag wegens wangedrag door de politie van een camping in Retranchement aan de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen gezet. De problemen ontstonden rond twee uur 's nachts. De politie verscheen ten tonele om de acht jongeren van de camping te verwijderen, maar die voelden daar weinig voor. Zij verzetten zich voornamelijk verbaal tegen de agenten. Andere campinggasten gingen zich er ook mee bemoeien en op een bepaald moment werd de sfeer grimmig. De campinghouder en zijn personeel voelden zich bedreigd. Verhitte gasten beko gelden het kantoor van de camping zelfs met bierflesjes. Een van de gooiers, een 23-jarige Kampenaar, is daarvoor aangehou den. Daarna bekoelde de ruzie en verwijderde de groep zich van de camping. De aangehouden Kampenaar maakte kennis met het lik-op-stuk-beleid van de politie en moest een boete van negentig gulden betalen. Hij behoorde overigens niet tot de groep die van de camping was gezet. Toch kreeg ook hij na zijn vrijlating te horen dat zijn verblijf op de camping niet langer gewenst was. De Kampenaar bleek ook nog in het bezit van een kleine hoeveelheid softdrugs, die hij in moest' leveren. Van onze correspondente Middelburg - voor handel in harddrugs in de periode oktober '92 tot en met april van. dit jaar, een autokraak op. 7 april, bedreiging met eèn kapmes van de eigenaar van diezelfde auto, diefstal van 3.000 en heling van een cd-speler is dinsdag voor de Middelburgse rechtbank tegen de 40-jarige Vlissinger E.B. een gevangenisstraf geëist van dertig maan den. De autokraak was een wraakne ming op de Vlissinger R.I. die B. nog geld schuldig zou zijn. I. had zijn auto die dag geparkeerd v.oor de woning van een kennis, toevallig een buurman van B. B. bedacht zich geen moment en bewerkte eerst de banden van het voertuig met een schroeve- draaier. Vervolgens sloeg hij een zijruitje in om zich te ontfermen over een portemonnee met daar in 2.500. Gewaarschuwd door getuigen stormde I. naar buiten, waarop B. hem met een kapmes bedreigde en de schroevedraaier op de keel zette. In november '93 pleegde de Vlissinger een in braak in een loodgietersbedrijf in Cadzand, waar hij door de vrouw des huizes op heterdaad werd betrapt. In de keuken stond ze plotseling oog in oog met een vreemde vent, die zo bleek later, er vandoor was ge gaan met een geldkistje waarin 3.000 zat. Dezelfde vreemde vent was al eerder in andere woningen gesignaleerd en zo kwam de politie op het spoor van B. De Vlissinger, die zelf niet ver slaafd is, werd al tienmaal eer der voor soortgelijke misdrijven veroordeeld, maar ontkende alle feiten: de politie zou het speciaal op hem gemunt hebben en de getuigen waren er voortdurend op uit om hem 'erin te luizen'. En met de handel in harddrugs zou hij zich al helemaal 'nooit hebben ingelaten'. De raadsman van de Vlissinger vond de geëiste straf ten slotte 'absurd hoog', vooral ook, zo voegde hij hier nog tot grote verbijstering van de ontkennende verdachte aan toe, B. 'slechts een kleine dealer' genoemd kon worden. De recht bank doet uitspraak op 5 augus tus. Van onze correspondent Den Haag/Terneuzen - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) beschuldigt de styrofoam producent Dow in Terneuzen van handjeklap met de voorzitter van de CFK-commissie. Dat bleek gisteren bij de Raad van State in Den Haag waar het beroep van de milieufederatie tegen de vergunningen van Dow op de agenda stond. De milieufederatie is tegen de nieuwe hinderwet, geluidhinder- en luchtverontreiniging-ver- eunningen in beroep gegaan om dat daarin geen termijn wordt gesteld om de afbouw van scha delijke HCFK's te garanderen. Dow produceert kunststof- schuim en gebruikt de HCFK's als blaasmiddel. HCFK's zijn schadelijk voor de ozonlaag. In de vergunning wordt wel een onderzoeksverplichting naar een vervangend middel opgelegd maar geen termijn gesteld waar na de HCFK's niet langer ge bruikt mogen worden. Bij de schorsingszaak heeft de Raad van State de vergunningen in stand gelaten omdat voorzit ter Blankendaal van de CFK- commissie op verzoek van DOW in een brief verklaarde dat zo'n afbouwtermijn voor het gebruik van HCFK's nog niet valt aan te geven. De ZMF produceerde gisteren op de zitting echter een brief van de secretaris van dezelfde CFK- commissie, J. Kwisthout, die verklaarde dat de brief van de voorzitter zonder medeweten van de commissie geschreven is. Een afbouwtermijn voor het ge bruik van HCFK valt volgens Kwisthout wel vast te stellen, en wel in vijf jaar. Dat was ook wat de onafhankelijke adviseur van de Raad van State eerder had vastgesteld. De milieufederatie uitte de ver denking dat er sprake is van belangenverstrengeling omdat ook de heer Wittenberg van Dow, aan wie de brief van de voorzitter gericht was, deel uit maakt van dezelfde CFK-werk- groep. Volgens raadsman Men- ting van Dow heeft de milieufe deratie de zaak in een sfeer van verdachtmakingen gebracht die het bedrijf niet aan staat. Menting spreekt van schandalige aantijgingen en heeft de Raad van State gevraagd de behande ling van de zaak aan te houden zodat eerst de feiten boven tafel komen. Dë Raad van State heeft dat gedaan en overweegt op nieuw een advies te vragen aan de onafhankelijke adviseur. vorige week intensief in de ga ten. Dat gebeurt naar aanleiding van talloze klachten van landbou wers en veehouders in de streek. Het invoeren en uitrijden van varkensmest is tussen 1 juli en 15 augustus verboden in verband met de heersende varkenspest in België. Van onze verslaggeefster Middelburg - Het extreem warme weer bezorgt de wegenwacht handenvol werk. In de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg hebben de wegenwachters het afgelopen weekeinde onge veer 1.750 reparaties verricht. In een 'normaal' weekend krijgt de centrale meldkamer in Geldrop zo'n negenhonderd meldingen van kapotte voertuigen binnen. „We hebben het inderdaad gigantisch druk met dit warme weer. De vijftig wegenwachters, die het afgelopen weekeinde in de drie provincies zijn ingezet, hebben per dag gemiddeld veertien pechge- vallen verholpen. Dat is heel veel", aldus A. Bakker, chef meldkamer van de wegenwacht in Geldrop. Vooral de koeling en banden van auto's begeven het nogal eens met deze temperaturen. „De auto's kunnen vaak nog prima rijden als ze verkoeling krijgen door de rijwind. Zodra een automobilist in de file staat, begeeft de auto het echter alsnog. Ook de banden van caravans hebben veel te lijden."

de Stem | 1994 | | pagina 11