Wereldruiterspelen 'Ik reken niet te veel op goud Geen Dec Dressuuramazone Anky van Grunsven als favoriet naar Wereldruiterspelen Landboir Terneuze gemeente J <S) TC DE STEM O O O O O O G G G G O O O O O O O O O G O Vlasakkers Zuiderpark TOYOTA V Anky van Grunsven moet met Jos Lan- sink en IJsbrand Chardon voor de Neder landse medailles gaan zorgen tijdens de Wereldruiterspelen. De dressuuramazone uit Gemert komt uit in de landenwed- strijd en de Kür op muziek. Vandaag speelt ze alvast een belangrijke rol in de openingsceremonie Door Robert van Lith Erp - De naam van Anky van Grunsven (26) ligt voor in de mond bij de organisatie van de Wereldruiterspe len als het over kanshebbers voor een medaille gaat. Door haar recente prestaties heeft de amazone uit Ge mert zich duidelijk in een favorietenrol gemanoeu vreerd. Na haar terugkeer aan het internationale front tijdens Indoor Brabant met zeges in de Kür op muziek en de Grand Prix Special is het haar alleen nog maar meer voor de wind gegaan. Met als hoogtepunt het presti gieuze concours in Aken. Van Grunsven kwam daar in de Kür tot een recordscore van 80.31 punten en liet al le Duitse toppers achter zich. „Dan moet het inder daad wel goed zijn, als je in Duitsland wint met zo'n score," zegt Van Grunsven lachend in de manege in Erp, even voordat ze vertrekt naar Den Haag voor de Wereldruiterspelen. De Nederlandse topper geldt mo menteel sowieso als 'kaapster op de dressuurkust', die al jaren wordt overheerst door de oosterburen. Het moet maar eens afgelopen zijn met de Duitse hegemo nie, vindt de amazone. Te vroeg In de landenwedstrijd (donderdag en vrijdag) geeft ze Nederland echter nog zeer weinig kans op het goud. Duitsland, dat sinds de Olympische Spelen van 1972 niet meer verslagen is, zal ook in Den Haag volgens haar het goud oppikken. „Het is nu nog te vroeg voor ons," aldus Van Grunsven, „maar het gat wordt langzaam gedicht. Het zal niet meer zo heel lang duren." Tijdens de Olympische Spelen van 1992 kwam de Nederlandse ploeg al tot zilver. In de Kür op muziek dicht Van Grunsven zich veel meer kans toe op goud. Over al wordt ze gezien als de favo riet voor dit onderdeel. „Ik reken niet te veel op goud. Dan ben ik straks niet eens tevreden met zilver. En dat zou al fantastisch zijn. Ik heb nog nooit een individuele me daille gehaald. Vier jaar geleden werd ik met Prisco nog twintigste en bij de Olympische Spelen in Barce lona eindigde ik als vierde. Dus dit zou m'n eerste me daille worden." „Natuurlijk ga ik voor goud. Naar mijn gevoel is Olympic Bonfire het beste paard dat momenteel rond- Locatie: Ijsstadion 1 ^stadion 2 @/oltige arena ^/lasakkers @rertrel Programma 27/7 28/7 29/7 30/7 31/7 1/8 2/8 3/8 4/8 5/8 6/8 7/8 Opening Military O O Dressuur Voltige Vierspannen Springen Endurance Sluiting ''-"Vv ■- *- ikcsr-B Grand Prix Special. richting vliegbasis Soesterberg x terug van v vliegbasis x Soesterberg prie locat/'es Vlasakkers Den Haag, Zuiderpark 7 (hoofdlokatie) Kroonprins Willem Alexander zal de spelen officieel openen. De openingsceremonie is groot van opzet met medewerking van 1000 mensen en 300 paarden. De Vliegbasis Ypenburg aan de rand van Den Haag wordt tijdens de Wereldruiterspelen omgetoverd in een parkeerplaats. Meteen shuttle wordt het publiek dagelijks naar en van het Zuiderpark gebracht. Militair oefenterrein van 250 ha. gelegen bij Amersfoort. Hier worden de marathon (vierspannen) en de cross-country (military) gehouden. j MILITARY VIERSPAN De uithoudingsproef bij Military bestaat uit drie onderdelen. Gestart wordt met het eerste deel van een wegparcours naar vliegbasis Soesterberg. Aldaar wordt de Steeple-chase gehouden, gevolgd door het tweede deel van het wegparcours terug naar de Vlasakkers. De cross-country is het het derde en laatste onderdeel. Hoofdlokatie in Den Haag 1 17 1= 5ABCD 2 18.19.20 2= 6AB7 3AB4 21 3= 11 ABC 5ABCD 22 4= 14.15.16 AB 6AB7 23 AB 5= 21 8 24 6= 23 AB 9 25 7= 26.27 10 AB 26.27 8= 28 11 ABC 28 12 29.30 AB 31 13 32 14.15.16 AB Het sprookjesdorp van Hans en Grietje Het decor en de hindernissen in het Zuiderpark en op de Vlasakkers zijn gebaseerd op typische Nederlandse thema's, zoals een sprookjesdorp, schaapskooi, Hunnebedden en turfafsteek. Speciaal voor de' ruiterspelen is het semi-permanente hoofdstadion gebouwd met een capaciteit van 26.000 zitplaatsen. Het tweede kleinere stadion biedt plaats aan 8.000 bezoekers. Er is 700.00 gulden aan prijzengeld te verdelen. Springen 300.000 Dressuur 130.000 Military 130.000 Vierspannen 119.000 Endurance 20.000 Voltige Ereprijzen Deelnemers uit 51 landen komen aan de start in verschillende disciplines. Het totale budget voor de Wereldruiterspelen omvat 23 miljoen gulden. Om een en ander financieel haalbaar te maken werkt de organisatie op de beide lokaties in Den Haag en de Vlasakkers met 1750 vrijwilligers, onderwie 400 militairen. Bijna alle paarden zullen worden gestald in het Zuiderpark. Alleen de lange-afstand paarden zijn ondergebracht op de Renbaan van Duindigt, vanwaar de Endurance van start zal gaan. Naar verwachting zal zo'n 28.000 kg voer zoals haver, brok en zemelen voor de paarden nodig zijn. In het Zuiderpark zijn ruim 50.000 m2 aan tenten neergezet. U cfoet het beste zaken dealer van Nederland Crogtdijk 54 Bred Stationsstr. 25 Rijen Scherpdeel 20 Roo: Laageinde 39 Waa loopt. Maar er kan heel snel iets fout gaan. Je hebt toch te maken met levende wezens." Anky van Grunsven gaf voor de Wereldruiterspelen de voorkeur aan haar paard Olympic Bonfire. Olym pic Cocktail, waar ze in Aken nog zo hoog mee scoor de, houdt ze achter de hand. „Ik heb 'Bonnie' gekozen, omdat-ie in een Grand Prix toch iets minder snel een fout maakt. Bonfire heeft ook minder last van de hit te. Bij Cocktail duurt het dan iets langer voordat-ie weer op adem is. Bovendien zit Cocktail nog in het dekseizoen." Haar 10-jarige hengst komt dan ook met enige vertra ging naar de residentie. Morgen moet Cocktail nog één keer aan zijn plicht als dekhengst voldoen voor een aardige som van 3000 gulden. Naast het kiezen voor een paard moest Anky van Grunsven eveneens een keuze maken tussen de 'klas sieke' Grand Prix Special en de Kür op muziek. Ook dat kostte haar niet zoveel moeite, hoewel ze het liefst in beide disciplines in actie was gekomen. „Ik vind het heel jammer dat het niet mogelijk is bei de te doen." Oranje-gevoel „Nu ik toch moest kiezen, ging mijn voorkeur uit naar de Kür op muziek. De Kür staat momenteel heel hoog in aanzien. Zelfs leken vinden het leuk om te zien. Verder verwacht ik hij de Kür ook een heel andere sfeer dan bij de Grand Prix Special. Ik rij liever op za terdagavond dan op zondagochtend. Ik verwacht toch wel wat van het Oranje-gevoel. Niet dat iedereen in oranje-tenue op de banken zal zitten, maar bij Indoor Brabant braken ze ook de tent af." De muziek voor de Kür selecteerde Van Grunsven met Ali Schöneberg, met wie ze ook de Spaanse melodieën voor Indoor Brabant uitkoos. „De muziek begint ook nu rustig, daarna wordt het explosief en op het eind vloeit het langzaam weg. Het thema 'Song song blue' zit erin. Meer verklap ik niet. Het wordt wel heel bij zonder." Vandaag speelt Anky van Grunsven als Nederlandse coryfee een belangrijke rol in de openingsceremonie van de Wereldruiterspelen. „Ik moet voor Nederland het persbureau ANP bellen en de Spelen voor geopend verklaren. Vier anderen doen dat voor hun land. Ach, het hoort er allemaal bij." Anky van Grunsven: „Ik vind het heel jammer dat het niet mogelijk is zowel de Kür op muziek als de Grand Prix Special te doen. Nu ik moest kiezen, ging mijn voorkeur uit naar de Kür op muziek. De Kür staat momenteel heel hoog in aanzien. Zelfs le ken vinden het leuk om te zien. Verder verwacht ik bij de Kür ook een heel andere sfeer dan bij de FOTO ANP yan onze verslaggever ferneuzen - De politie mogelijkheid voor een bij het Pastersbos in Vanwege de krappe pe zetting wordt een derj door de politie niet haalt pe fractie van D66 in Ter Van een onzer verslaggever Goes - Een deel van land is mislukt. Bij v land en in West-Brab aangetast. Woordvoer Landbouwmaatschapj van de schimmelziekte plantmateriaal. ZMO gaat hier voor zijn achteraan, zo verzekerde der Schelde. „Uiteindelijl men we misschien terecht teuringsdiensten die het materiaal bekeken hebben :al moeilijk zijn 'een d ichuldige aan te wijzen, wij doen- ons best. Kunne aantonen dat het aan het materiaal ligt dan volgt een eis tot schadeloosstellin Op de betrokken percelen uienaanplant inmiddels a dergeploegd. De geleden s ontstaat niet alleen door - maakte kosten en gederfc komsten omdat de uien nie kocht kunnen worden. „K ker is dat de landbouwer mende jaren op de nu gebi gronden geen uien kunnen De schimmelziekte blijft r lijk in de grond zitten." iiio ir Peren Zorgen voorts bij de peren in Zeeuws-Vlaanderen. De rerenoogst in deze regio is ukt nadat in februari strenge nachtvorst de boom den bevroren. „Het wa: nacht in Zeeuws-Vlaandert koudst van heel Neder] zegt Van de Schelde. Volgens de ZMO zal de mi: perenoogst voor een aant; drijven de doodsteek betel „Het gaat al jaren niet zo t de fruitteelt en dit kan eer tal bedrijven in Zeeuws-V deren, dat stevig leunt perenteelt, dwingen de bei voering te beëindigen", i sombere voorspelling. Van onze verslaggever Terneuzen - De gemet behoren in Terneuzen, aagste van het land. Consumentenbond. De Consumentenbond is to kwalificering gekomen do inkomsten van een gemeei reinigingsrechten, rioolhef onroerende-zaakbel (OZB) te delen door het inwoners. De uitkomsten v onderzoek onder 185 gemi met meer dan 20.000 inv staan gepubliceerd in de mentengids van augustus. De bond constateert dat roeentelijke tarieven in hf land vorig jaar opnieuw omhoog zijn gegaan. De ta voor reinigingsrechten gemiddeld negentientien cent;' die voor rioolrechte roiddeld tien procent. Ii haag steeg het tarief vt reinigingsrechten in eer zelfs met 112 procent na: gulden. In de publikatie in roentengids wordt hitje gezet welke oe toekomst de dupe yen van de herverdi inkomsten uit het ronds. Onder andere Dosterhout, Houten zn len na 1997 jam gulden per inwoner net Gemeentefonds mnder meer) gulden minder, hoewel de herverue emeentefonds pas Plaats zal vinden, de ook o gemeen pe zulle: herverdeling Gem Tern en Ri jaarlijks mint ontv Borsele zei herverdeling v vana vermo

de Stem | 1994 | | pagina 10