Tegenslagen voor teelt borage Cambrinus wint NK krulbollen Veel minder boeken uitgeleend door bibliotheek in Axel Dorstige jongetjes listig op dievenpad SIRE Terneuzense scouts naar Europese jamboree DAG KLAPPER Winnaars fokveedag egenheid Experiment komt door technische problemen nog niet van de grond WSJ r 1 x rticulieren 'o KORTING er gefeliciteerd pa Jan raham Deze (feest)neus DE STEM ZEELAND A6 Competitie sterritten FOTO VAN FOTO ïtropische braderie Cadzand •mend weekeinde Zandfeesten 6Ik kan geen keu meer zien" X 55 bedankje, jubileum, welijk, verloving, prestatie, examen, ham, enz. kolom 1.09 incl. BTW, el verplicht. Foto of rmaat 35 x 40 mm Overige tarieven op oto's worden niet tourneerd. 82 of geef uw tekst laatsing af bij één van Schriftelijke opgaven nd geaccepteerd indien bekend zijn, ook indien g bijgevoegd is. s het recht voor teksten an redenen te weigeren, ver klachten bereiken even tekst behoudt de recht voor om de naam gever bekend te maken. oten, Marianne v.d. Burgt-v.d. Peter Snelders in Oosterhout, n Leeuwen in Breda. .iet vandaag Gefeliciteerd, Denr® wordt 30! Dirk Proficiat! Anita en Mario. MAANDAG 25 JULI 1994 k d i dood'. ..m/v in de portokosten AZ Amsterdam. Van onze verslaggever Axel - Het aantal abonnees van de bibliotheek in Axel is het afgelopen jaar iets terug gelopen. Het aantal uitlenin gen daarentegen daalde one venredig sterk. Dat staat in het jaarverslag over 1993 van de stichting Christelij ke Openbare Bibliotheek Axel. De daling van het aantal uitle ningen is voor een deel t.e verkla ren uit een 'computercrash' in het centrale automatiseringssys teem in de Zeeuwse Bibliotheek. Het mankement veroorzaakte bovendien niet alleen veel onrust onder het bibliotheekpersoneel, maar zorgde pok voor veel extra werk, zo staat in het jaarverslag. Door de computerstoring is er een gat in de statistieken van tien dagen. Dat is te vertalen in een gegevensverlies van onge veer drieduizend uitleningen en verlengingen voor de hoofdvesti ging te Axel en zo'n zeshonderd uitleningen en verlengingen voor de nevenvestiging in Koewacht. Het aantal ingeschreven jeugdle den in dat filiaal is overigens iets gestegen. Dat heeft te maken met de goede contacten die be staan met een basisschool uit Belgisch Koewacht, waarvan een groep regelmatig klassikaal de bibliotheek achter gemeen schapscentrum De Vlaschaard bezoekt. Het jaarverslag maakt opnieuw melding van de soms onwerk baar hoge temperaturen in de bibliotheek te Axel. Er is nog altijd geen goede oplossing ge vonden voor dat probleem. Daarom voerde het bestuur ge wijzigde openingstijden in tij dens de zomervakantie. De bibli otheek was alleen 's ochtends geopend. Van onze verslaggever Oostburg - De commer ciële teelt van borage in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft te maken met forse tegenslagen. Het experi ment loopt nu enkele ja ren, maar is door techni sche problemen nog niet goed van de grond geko men. Borage is oliehoudend zaadge was. Leenhouts Zaadteelt en Zaadhandel uit Oostburg onder neemt pogingen de borageteelt rendabel te krijgen. Dat is totnu- toe niet gelukt door problemen met de oogst. Voor een rendabele teelt van borage is de ontwikkeling van een goede oogstmachine van cruciaal belang. Een proef met een speciaal ontwikkeld appa raat om de borage te oogsten is door diverse oorzaken groten deels mislukt. Het idee en het systeem van de machine op zich waren goed. Maar factoren als het verschil in groei-ontwikkeling van de ge wassen en de weersinvloeden be lemmerden in de praktijk dat het apparaat goed werkte. Om die reden is het aantal hectares bo rage nog niet uitgebreid. Het plan was te beginnen met vij fentwintig hectare en dat opper vlak uit te breiden tot driehon derd hectare. lüe proefnemingen met de huidi- Ige machine zijn stopgezet. Mo- Inenteel wordt gewerkt aan de Jontwikkeling van een nieuwe piachme. Van commerciële bora- kan vooralsnog geen sprake Zijn. Immers, er is slechts con currerend te werken als de prijs kan zakken door kleinere oogst- lerliezen en als de kwaliteit van pet gewas verbetert door grotere pelttechnische kennis. let verloop van het experiment iet borageteelt is bekeken door 1 Flipse, heao-stagiaire aan de bgeschool Zeeland. Flipse on- Vzocht in opdracht van de pro- kcie Zeeland of het geld dat de Ivincie in het kader van het liaal Economisch Ontwikke- |s Fonds (SEOF) uitdeelt, wel 1 is besteed. Het project bo- feteelt kreeg 54.200 gulden Mie uit dat fonds. Precisie speelt een grote rol bij het krulbollen, niet in de laatste plaats bij het meten van afstanden. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Willy van Leeuwen Oostburg - Wilfried Pauwels, Eddy Minnaert en Romain Goethals van bol- club Cambrinus uit Eede zijn afgelo pen zaterdag na een spannende strijd Nederlands kampioen krulbollen ge worden. Een peloton van Molenzicht uit Ijzendijke legde beslag op de twee de plaats. Aan dit Nederlands kampioenschap op de banen van de Oostburgse bolclub Raak Tegen Staak werd deelgenomen door maar liefst 24 pelotons van de verschillende clubs uit de omgeving. Alleen uit Oostburg waren er al 13 pelotons aanwezig. De organisatie verliep goed, maar de titel strijd nam maar liefst zeseneenhalf uur in beslag, zodat zaterdagavond omstreeks half negen de kampioenen pas konden worden gehuldigd. In de derde ronde werden de kampioenen van vorig jaar, een peloton van Raak Tegen Staak bestaande uit Karei Hubregtse, Jaap van de Velde en Jan van Steenberghe, uitgeschakeld door Johan Dhaens, Rudi van Lent en Andy de Schipper van Molen- zicht (4-9). Het peloton van Molenzicht werd bij de volgende ronde uitgeloot en kwam rechtstreeks in de finale. De mannen van Cambrinus moesten eerst nog een onderlinge strijd uitvechten, welk peloton van hun vereniging in de finale zou komen. Het waren toch Wilfried Pau wels, Eddy Minnaert en Romain Goethals die over de sterkste zenuwen beschikten. Johan Blondeel, Adelain Minnaert en Ben ny Dhont grepen de derde prijs. De finale tussen Cambrinus en Molenzicht kende een spannend verloop en een goede sfeer. Het waren de mannen uit Eede die met 9-6 wisten te winnen en hierdoor het Nederlands kampioenschap op hun naam schreven. Na afloop werden de prijswin naars gehuldigd door burgemeester J. Kruize en J. van Baar van de Stichting Oostburg Promotion. Op 6 augustus volgt nog de tweede toeris- tenbolling, terwijl op zaterdag 13 augustus weer de keizerbolling op het programma staat. Schoondijke - In de elfde sterrit van de Zeeuws-Vlaamse compe titie moest leider TC Axel de winst delen met het organise rende TC HAS uit Sluiskil. Beide kwamen uit op een puntentotaal van 66,34. De Wielertoerist pak te eveneens aardig wat punten, want de formatie van De Tol uit Eede kwam uit op 65,85. Dat betekent dat de algemene klassering vrijwel ongewijzigd is gebleven. TC Axel voert met een straatlengte voorsprong de stand aan en we zien niet in welke formatie de Axelaars van de titel af moet houden. De Wielertoerist verstevigde zijn tweede plaats. In het Axelse café Cambrinus kwamen 103 deelnemers afstem pelen. Komende woensdag wordt de twaalfde sterrit verreden. Dit met TC Zwinhoeve als organisa tor en de kantine van de gelijk namige camping in Retranche- ment als stempelplaats tussen 18.30 en 20.30 uur. UITSLAG 1. TC Axel en TC HAS, beide 66,34 punten, 3. Wielertoerist 65,85, 4. WTC Aloy 60,00, 5. Freewheel'79 51,70, 6. TC Westdorpe 45,34, 7. TC Zwinhoeve 38,00, 8. TIO 32,20, 9. TC Breskens 22,00, 10. TC Sas van Gent 16,99. STAND NA 11 STERRITTEN 1. TC Axel 867,66, 2. Wielertoerist (Eede) 698,02, 3. TC Westdorpe 529,21, 4 RTC Delta (Terneuzen) 502,19, 5. Freewheel'79 (Schoon dijke) 487,72, 6. WTC Aloy (Graauw) 449,75, 7. TC HAS (Sluis kil) 423,00, 8. TIO (Oostburg) 377,50, 9. TC Breskens 300,00, 10. TC Sas van Gent 211,16 punten. (ADVERTENTIE) KLAAR IN 1 MINUUT! FOTO VAN DIA oimaat 29,7 x 21 Cf FOTO DIRECT VAN VOORWERP(EN) FOTO VERSCHOORE I HULST 's-Gravenhofplein B 01140 16162 braderie die afgelopen weekeinde in het dagjescentrum in md onder subtropische weersomstandigheden werd gehou- trok veel publiek. Velen combineerden hun strandvertier 'en bezoek aan de braderie, waar veel kramen stonden teld. Zaterdagmiddag verzorgde poppentheater Opgepast rel een voorstelling, terwijl het orkest Nigthflyer de zwoele avond in Cadzand voor velen onvergetelijk maakte met lers uit de jaren zestig en zeventig. Gedurende de dag kon ubliek terecht bij portrettekenaars (foto). Gisteren was er en,optreden van een muziekkorps en een kindermolenshow. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE mze verslaggever Lacht - De Zandfeesten in Koewacht zijn dit jaar 'dag 30 en zondag 31 juli. De festiviteiten vinden plaats Zand. Er zijn activiteiten voor jong en oud. andfeesten gaan na de opening, zaterdag om 12.00 uur, van met een ploegentijdrit voor wielerveteranen en toerliefhebbers koers voor A- en B-trimmers. Verder is er heel de dag ellen, is er een discoshow en treedt vanaf 21.00 uur Eddy's 'o live op. 'eede dag van de Zandfeesten begint om 10.00 uur. Tot 18.00 er een braderie, rommelmarkt en een kleine kermis. Er zijn mdvluchten met een helikopter. Van onze verslaggever Terneuzen - Een groep van vijfenvijftig Terneuzense scouts slaat begin augustus tien dagen zijn tenten op te midden van zo'n tienduizend andere verkenners tijdens de Europese Jamboree. Het is de eerste keer dat scouting EOS/St. Hubertus Terneuzen deelneemt aan de jamboree. „Omdat het evenement in Ne derland is. Als het verder weg is, kost het teveel geld," zegt John Lourens (29). Al sinds zijn tiende jaar is hij bij scouting aangeslo ten. Hij is hopman bij Eos/St. Hubertus van een groep verken ners. Er gaan 33 verkenners en 22 gidsen van scouting Terneu zen mee naar Dronten. Het is 'trouwens ook voor het eerst dat er een Europees scou- tingkamp plaatsvindt. De jam boree, van 1 tot en met 11 au gustus op en bij het terrein van Walibi Flevoland in Dronten, is een warmlopertje voor de We reldjamboree. Die is in dezelfde periode vol gend jaar op dezelfde plaats. De Wereldjamboree vindt voor de negentiende keer plaats. Er wor den dan liefst dertigduizend scouts uit de hele wereld ver wacht. Dat is aanzienlijk meer dan de vorige jamboree, die in 1991 in Zuid-Korea werd gehou den. Daar kwamen toen een klei ne twintigduizend scouts bijeen. De aanzienlijk grotere deelname valt volgens Lourens te verkla ren uit de centrale ligging van Nederland. Daarom zijn de reis kosten voor bijna iedereen rela tief laag. Maar ook het feit dat voor het eerst sinds 1937 weer scouts uit Oost-Europa weer in grote aan tallen meedoen speelt een rol, net als het gegeven dat steeds De scouts uit Terneuzen bereiden zich voor op de Jamboree. meer meisjes aan dit van oudsher 'jongensevenement' deelnemen. Scouting Nederland is bezig uit een dal omhoog te klimmen. Het landelijke ledental was 88.000 in 1991, in 1992 nam dat toe tot 89.500 en vorig jaar noteerde scouting 92.000 leden. Het thema voor de Europese jamboree van volgende week is 'Join the stars'. De sterren zijn de kinderen van Europa. Het logo is een gele ster die Europa verbeeldt en een groene boom staat symbool voor het milieu. Op het kampterrein in de Flevo- polder komt een circus te staan. Onder leiding van circusarties ten oefenen de scouts hun acts, die ze 's avonds voor het publiek opvoeren. „Ze proberen door te oefenen in het circus zelf een van de sterren te zijn," licht Lourens toe. Verder maken de scouts tijdens het tiendaagse kamp zwerftoch ten, houden zich bezig met thea ter en film, een overlevingstocht, zeilen, een milieuproject, een popconcert en een kampvuur. „Samen met eenvoudige midde len leuke dingen doen. Dat is de filosofie van scouting. Die wordt doorgetrokken in de jamboree. In het milieuproject praten we bijvoorbeeld met scouts van al lerlei nationaliteiten over mi lieuproblemen. Zo worden de jongeren zich ervan bewust dat 24 uur biljarten in Driewegen Door onze medewerker Peter Snelders Terneuzen - Een zucht van verlichting ging door het tweetal Ad Meijer en Peter van de Kerk heen. Niet zo verwonderlijk, zojuist hadden ze 24 uur non-stop biljar ten achter de rug in café Driewegen in het gelijknamige buurtschap onder de rook van Terneuzen. De opdracht was vervuld en dat wilde men weten ook. „Geef ons nu maar een pintje," was één van de eerste reacties van de twee 'doordouwers'. Toen Peter van de Kerk en zijn biljartmaat Ad Meijers vrijdagavond om 21.00 uur aan hun biljartmarathon van 24 uur begonnen, konden ze niet vermoeden dat het zo'n slopend gebeuren zou worden. „We hebben het inderdaad wat onder schat," gaf Peter van de Kerk ruiterlijk toe. Je weet dat het een heel karwei is en daar stel je je op in. Maar dan nog viel het tegen. Vooral in de morgenuren, zo tussen acht en tien, lag het zwaartepunt," aldus Van de Kerk. Hij vervolgt: „De eerste uren zijn uiteraard geen enkel probleem en ook de vroege morgenuren vielen ons eerlijk gezegd mee. Veel hadden we in die fase te danken aan de aanwezigen, die ons mentaal steunden. Maar toen de zon eenmaal op was haakten de meeste aanwezigen, en niet onbegrijpelijk, af. Toen kwam dus die fase tussen acht en tien. Dan val je in een gat en toen kwamen we belist even de bekende man met de hamer tegen." Niets dan lof hebben het tweetal voor de organisatie en de belangstelling. „Bij de opening was het café goed gevuld. Dat stimuleert toch. We hebben over medewerking niet te klagen gehad. De uitbaters steunden ons door dik en dun en ook werd er gedurende die 24 uur geteld en geschreven. Ook daar offerden zich dus mensen voor op. Aan het slot van de 24 uur was de ambiance erg groot. Dat was nodig ook, want toen waren we echt aan het einde van ons latijn. We hebben geen druppel alcolhol gedronken tijdens de pauzes van tien minuten, die we om de twee uur hielden. Ik denk niet, dat we het anders volbracht hadden." Na afloop werden beiden overstelpt met bloemen en attenties. Maar liefst 24 uur en 23.000 beurten later zat de stunt,, die aanvankelijk als een aardigheidje begon, er op. Toen was het tijd voor beide hoofrolspelers om zich te laven aan ander vocht dan fruitsap en water. Peter van de Kerk, die vrijwel alle partijen won, hield het nog uit tot de kleine uurtjes en gaf blijk van een wonderbaarlijk herstel. Om te demonstreren dat hij nog niet helemaal stuk zat, liep hij nog een rondje Driewegen. Ondanks die schijnbare reserves ziet hij een nieuwe poging niet meer zitten. „Daar moet men de eerste jaren maar niet over praten. Trouwens, ik kan de eerste drie tot vier weken geen biljartkeu meer zien." MAANDAG CLINGE - Café De Gouden Kroon, 20.00 uur vleeskaarting. ST.-JANSTEEN - Café de Kroon. 14.00 uur kaar ting. HULST - De Blaauwe Hoeve, 13.00 uur kaarting. Halsteren - Twee 'dorstige' jongetjes van zo'n elf a twaalf jaai hebben gisteren vermoedelijk een etui met paspoorten, rijbe wijzen en buitenlands geld gestolen uit een auto die in eer garage aan de Parellelweg in Halsteren stond. De twee jongens klopten in eer ste instantie aan bij een ander gezin aan de Parallelweg en vroegen om water. Beiden kre gen elk een vol glas, maar dron ken maar een klein beetje waar na ze hun weg vervolgden. Even later zag het gezin de twee jon getjes het erf van een buurman verlaten. Die was op dat moment niet thuis. Toen hij even later terug kwam, ontdekte hij dat uit zijn niet afgesloten auto het etui was verdwenen met de waarde papieren. Afgelopen donderdag probeer den twee dorstige jongetjes ooi al hun slag te slaan in Bergen of Zoom. Nadat een 87-jarige mar hen beiden een glas fris hac gegeven, sloop een van hen on opgemerkt naar boven. Toen hi weer naar beneden kwam gaf d< Bergenaar het tweetal een fiksr tik. Oostburg - De winnaars van de fokveedag in Oostburg zijn: VLEESVEE Dikbilkalveren stieren geboren in 1994: G de Clercq, Zuiddorpe. Vaar zen: G de Clercq. Dikbillen stieren 1993: P. van Dries- sen, Hoek. Vaarzen: A. Casteleijn, Oostburg. Dikbillen stieren voor 1993: J. van Hoeve, Groede. Vaarzen: Goethals, Westdorpe. Gemest vee stieren: P van Driessen. Vaarzen: Ulijn, Sluis. Schotten: Ulijn. Groepen gemest vee stieren: Van Lare, Axel. Schotten: F. Modde, Oostburg. Handelsvee blond Aqutaine: J. van Hoeve. Algemeen kampioen stieren: Van Lare. Vaarzen: Ulijn Jeugdkampioen stieren: G. de Clercq Vaarzen: G. de Clercq. BELGISCH WIT BLAUW RUNDVEE STAMBOEK Vaarskalveren: W. Onderdonck, Eede. Stierkalveren: Jac. den Hamer, Axel Vaarzen: E. van de Pol, Waterland kerkje. Stieren: M. Rodts, IJzendijke Koeien: E. van de Pol. MELKVEE Groepen vaarzen: R. en G. Cuelenaere Philippine Bedrijgsgroepen 3 stuk* melkvee van 1 eigenaar: A. Tresonie Sluis. Bedrijfsgroepen van 4 stuk* melkvee van 1 eigenaar: R. en G Cuelenaere Koe met beste uier: A Tresonie Jonge koeien: A. Tresonie Oudere koeien: A. Tresonie. Vaarzen. R. en G Cuelenaere. Algemeen kam pioene: A. Tresonie. Eleganste dier: F. Modde. SCHAPEN Rammen: F Goethals, Westdorpe. Ooien: G Ferket, Sluis Drietal beste ramlammeren: A. van de Voorde, IJ zendijke en F. Goethals Bedrijfsgroe pen: F. Goethals. Afstammelingen van 1 vader geboren in 1994 (min. 5 stuks): F. Goethals. (ADVERTENTIE) FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ze door samen over die proble- matiek na te denken tot oplos singen kunnen komen." Iedereen kan zaterdag 6 en zon dag 7 augustus een kijkje nemen op de bezoekersdagen van de Europese jamboree. Kinderen tot vier jaar mogen gratis binnen, de rest betaalt een tientje per per soon. Bezoekers kunnen de kam pementen en exposities bezichti gen en krijgen een avondfestival in de Arena voorgeschoteld. Daar worden delen uit de ope ningsceremonie herhaald, deel nemers voeren hun acts op en de jamboree-sfeer wordt zo goed mogelijk nagebootst. Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710 J

de Stem | 1994 | | pagina 7