Sinn Fein verwerpt vredesaanbod Info: Op weg naar de jongste hel van Afrika Steekpro Para-bot Corruptie-onderzoek leidt naar concern van premier Berlusconi 'EU moet zich actief inzetten voor Ruanda' Militaire staatsgreep Gambia lijkt geslaagd 4 Saudi-Arabië steunde kernprogramma van Irak' Automatiser EU-voogdij over Mosta DE STEM BUITENLAND Politieke tak van IRA ziet te veel negatieve kanten aan Brits-Iers voorstel BUITENLAND KORT Regering Sudan kondigt bestand af Bomaanslag beschadigt kerk Boedapest Columbia terug van recordvlucht Mitterrand uit ziekenhuis Doden bij gevechten in Turks Koerdistan Dieven dol op Ham Sandwich Explosie in olieraffinaderij Wales 'Daders aanslag Buenos Aires liquideren' Duif uit Heikant winnaar zware vlucht uit Bordeaux MAANDAG 25 JULI 1994 Van onze correspondent Aart Heering Rome - Een week na de Italiaanse rel rond het decreet ter beperking van het voorarrest, doemt er een nieuw conflict op tussen premier Silvio Berlusconi en de rechterlijke macht. Het onderzoek naar corrup tie bij de Guardia di Finanza, de Italiaanse fiscale politie, blijkt re gelrecht te leiden naar Fininvest, het concern van de Italiaanse pre mier. Het onderzoek naar de Guardia di Fi nanza, dat in de afgelopen weken heeft geleid tot drie zelfmoorden onder leden van het korps, heeft het zoveelste stelsel van georganiseerde corruptie blootge legd. Dat de 'Finanza' van omkoping en afpersing een dagelijkse praktijk had gemaakt, was vrijwel alle Italiaanse ondernemers genoegzaam bekend. Het onderzoek van de rechtbank van Milaan heeft duidelijk gemaakt dat het daarbij ging om een gesloten systeem met vaste tarieven en verdeelsleuters. Bedrijven en particulieren betaalden tien- of honderdduizenden guldens in ruil waarvoor de controleurs van de Guardia di Finanza een of twee oogjes dichtknepen bij eventuele onregelma tigheden in de boekhouding. Van de opbrengsten werd 40 procent verdeeld onder de leden van de patrouille. 30 Procent ging naar de commanderende officier en nog eens 30 procent was bestemd voor de hogere rangen. Na een oponthoud van een week door de discussie rond het zogeheten dieven- bevrijdingsdecreet, heeft het onderzoek in het afgelopen weekeinde tot 23 nieu- we arrestatiebevelen geleid (waarvan er 11 zijn uitgevoerd) onder topfiguren van de Italiaanse industrie. De voor naamste voortvluchtige is Salvatore Sciascia, de verantwoordelijke voor be lastingzaken van Berlusconi's Finin- vest-concern. Sciascia wordt door ver schillende agenten van de Guardia di Finanza beschuldigd in drie verschil lende corruptieaffaires. Hij zou de fiscale agenten hebben be taald voor het leveren van vervalste informatie om de rechtbank van Rome om de tuin te leiden in een onderzoek naar de abonnee-tv Telepiü, waarin Fininvest een belangrijk aandeel heeft. Verder zou hij honderduizendgn gul dens hebben betaald voor een coulante behandeling van de balansen van twee andere Fininvest-dochters, de verzeke ringsmaatschappij Mediolanum en het tv-produktiebedrijf Videotime. Tegelijk met Sciascia wordt zijn mede werker Marco Rizzi gezocht, die als voormalige officier van de Guardia di Finanza de corrupte contacten met zijn collega's onderhield. De Italiaanse pers meldde gisteren dat er ook een gerech telijk onderzoek tegen Paolo Berlusconi gaande zou zijn, maar de broer van de premier spreekt dit zelf tegen. In de Siciliaanse stad Catania zijn de voormalige minister van Defensie Salvo Andö en de ex-president van het gewest Sicilië, Rino Nicolosi, gearresteerd bij een onderzoek naar steekpenningen bij de leveranties aan ziekenhuizen in die stad. In het kader daarvan is twee weken geleden al de cateringkoning en voorzitter van de voetbalclub Inter Mi lan Ernesto Pellegrini gearresteerd en inmiddels weer vrijgelaten. In Milaan is dit weekeinde de voormali ge directeur van het (staats)helikopter- bedrijf Agusta, Roberto D'Alessandro, opgepakt. D'Alessandro wordt ervan beschuldigd miljoenen te hebben be taald aan Italiaanse en Waalse socialis tische politici in ruil voor de opdracht tot levering van helikopters aan het Belgische leger. De Luikse officier van justitie Véronique Anciat, die vanuit België aan hetzelfde onderzoek werkt, komt binnenkort naar Milaan om D'Al- lessandro te verhoren. Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Sinn Fein, de politieke tak van het Ierse Republi keinse Leger (IRA), heeft het recente vredesaanbod van de Britse en Ierse regering afgewezen. Volgens leider Gerry Adams be vat de zogenaamde Downing Street Verklaring - waarin Sinn Fein in ruil voor een staakt-het- vuren werd uitgenodigd deel te nemen aan toekomstig vredeso verleg - 'te veel negatieve en tegenstrijdige elementen'. Geen oplossing De 800 afgevaardigden van Sinn Fein die gisteren bijeenkwamen voor een buitengewoon partij congres in de Ierse provincie Donegal refereerden in geen van de aanvaarde moties aan de mo gelijkheid van een wapenstil stand. Het congres meende dat "het gemeenschappelijke vre desaanbod van de Britse premier Major en diens Ierse collega Rey nold hooguit een stap voor waarts kon zijn, maar geen op lossing was voor vrede. „De Downing Street verklaring behandelt onvoldoende de kern punten. En die zijn cruciaal," aldus Adams. Hij verklaarde dat Sinn Fein wel verder wilde pra ten over vrede, maar dat het aan de IRA was al dan niet tot een wapenstilstand besluiten. Een van die kernpunten is dat de Britse regering - volgens Sinn Fein - onvoldoende zou meewer ken aan een 'Ierse oplossing' van de problemen. Londen zou moe- Dit heeft een voormalige Saudi- sche diplomaat gezegd tegen het Britse weekblad Sunday Times. Een woordvoeder van de Saudi- sche ambassade in Londen kon hierop geen commentaar geven. Ambtenaren van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zeiden niet van het artikel op de hoogte te zijn. De Sunday Times beweert inza ge te hebben gehad in een aantal van de 13.000 officiële Saudi- sche documenten die in het bezit zijn van Mohammed Khilewi. Hij was de tweede man van de Saudische vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties in New York. In mei verliet hij zijn post met medeneming van de stuk ken. Khilewi verbergt zich nu ergens bij New York en hoopt politiek asiel in de Verenigde Staten te krijgen. De afvallige diplomaat zou het weekblad de notulen van een Waarnemers houden het erop dat dit aangeeft dat overleg tus sen de burgerpresident en de in opstand gekomen militairen is mislukt. De militairen grepen zaterdag de macht. De leider van de opstand, luite nant Yaja Jameh, kondigde gis teren aan dat de militairen op korte termijn een regering zullen vormen die 'in meerderheid be staat uit burgers die bekend staan om him morele integriteit'. Dit zei hij bij de ontvangst van de religieuze leiders (islamitisch, rooms-katholiek en anglicaans) van Gambia. Hij hield hun voor dat het leger de macht heeft gegrepen 'om een eind te maken aan de corruptie die was ontstaan en dertig jaar lang in stand gehouden werd door het oude bewind en waar aan president Dawda Jawara geen halt heeft toegeroepen'. Hij zei nog dat de strijdkrachten 'niemand kwaad willen doen en niet willen dat het bloed vloeit van ook maar één Gambiaan'. In het ministaatje, dat geheel omsloten wordt door Senegal, was het gisteren overwegend rustig. De winkels gingen weer open en de telefoonverbindingen met het buitenland werden her steld. De luchthaven en de land grenzen bleven nog wel gesloten. Senegal, dat in 1981 op verzoek van Jawara een couppoging in Gambia had neergeslagen, ver klaarde dat een nieuwe militaire interventie uitgesloten is. ten instemmen met een zo breed moegelijk Iers referendum over de toekomst van Ulster en geen vetorecht geven aan de protes tanten in het noorden, aldus Adams. Ontwapening Een ander kernpunt voor Sinn Fein is de ontwapening van pro testantse terroristen die dit jaar al tientallen willekeurige katho lieken hebben doodgeschoten bij vergeldingsacties. „Londen moet ze ontwapenen. Zij (de Britten) hebben ze immers bewapend aan het einde van de jaren tachtig als onderdeel van hun strategie," aldus Michael Mac Donncha, de invloedrijke hoofdredacteur van de nationalistische krant An Phoblacht. Hoewel Sinn-Feinleider Adams zich bij de opening van het con gres had uitgesproken voor vre de bestond in regeringskringen in Londen vooraf weinig opti misme over de afloop van het congres. Een veeg teken was de ze week de toevallige ontdek king door een kofferdief van een lading explosieven in een trein naar Bournemouth. In deze Zuidengelse kunstplaats wordt komende herfst het congres van de Britse Conservatieven gehou den. Londen (rtr) - Saudi-Arabië zou al twintig jaar lang in het geheim een kernwapen aan het ontwikkelen zijn. Onderdeel van het Saudische programma was de financiering van Iraks nucleaire programma. geheime ontmoeting tussen Iraakse en Saudische militairen hebben laten lezen. De ontmoe ting vond plaats in 1989, een jaar voor de Iraakse inval in Koeweit. De Saudiërs beloofden toen het nuclaire programma van Saddam Hussein te financie ren en gaven de Iraki's verfijnde apparatuur, die Irak nergens an ders had kunnen krijgen, zegt het weekblad. Uit de documenten, die Khilewi openbaar maakte om 'politiek gekonkel' aan de kaak te stellen, zou blijken dat Riyad het Iraak se kernwapenprogramma met in totaal vijf miljard dollar (acht miljard gulden) heeft gefinan cierd. In ruil daarvoor zouden de Iraki's de door hen ontwikkelde technologie delen met Saudi- Arabië. De Saudische geld stroom eindigde pas toen de Golfoorlog uitbrak, o schrijft de Sunday Times. VERVOLG VAN VOORPAGINA Twee Amerikaanse trans portvliegtuigen zijn giste rochtend op de luchthaven van Entebbe in Uganda ge land in het kader van de luchtbrug voor de Ruandese vluchtelingen in Zaïre. De lidstaten van de Europese Unie moeten zich actief gaan bemoeien met de crisis rond de Ruandese vluchtelingen. Er die nen militairen uit de EU deel te nemen aan de vredesoperatie die de Verenigde Naties voor Ruan da aan het voorbereiden zijn. Dat zei de directeur van Artsen zonder Grenzen in Nederland, Jacques de Milliano, gisteravond op tv. „De Unie moet vliegtuigen inzet ten voor een luchtbrug vanuit Kenya, Zambia en Zimbabwe naar Zaïre waar meer dan een miljoen Ruandese vluchtelingen verblijven." De Milliano kondig de aan zijn verzoek deze week aan het Europees parlement voor te leggen. Diverse Afrikaanse landen heb ben de benodigde 5500 militai ren toegezegd voor de VN-vre- desmacht in Ruanda, maar zij ontberen het noodzakelijke ma terieel. Nederland heeft vorige week vrachtwagens en landïo- vers aangeboden, maar over weegt niet om ook militairen te sturen. De Milliano betoogde tevens dat Nederland wél militairen zou moeten inzetten. Het argument van de regering dat Nederlandse blauwhelmen extra risico lopen omdat zij te veel op Belgen lij ken, die wegens het koloniale verleden van Ruanda niet erg populair zijn, is volgens De Mil liano een 'grote smoes'. De veiligheidssituatie in het land is aanzienlijk verbeterd, ver klaarde hij. De situatie onder de meer dan een miljoen Ruandese vluchte lingen in Zaïre is daarentegen verder verslechterd. De kansen op overleving van de overige vluchtelingen worden ernstig be dreigd door een schreeuwend te kort aan (schoon) water. Hulpor ganisaties riepen de vluchtelin gen dan ook via luidsprekers opnieuw op naar Ruanda terug te keren. Volgens het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelingen van de VN (UNHCR) heeft de regering in Kigali inmiddels ga ranties gegeven voor een veilige terugkeer. Een Franse militair laat een kind met cholera wat water drinken. De cholera-epidemie in het opvangkamp bij het Zaïrese Goma heeft al duizenden Ruandese vluchtelingen het leven gekost. Hoe meer hulpgoederen in het oosten van Zaïre worden inge vlogen, hoe groter de problemen met de verdeling ervan worden. Coördinator Filippo Grandi van UNHCR zei dat er gebrek is aan vrachtwagens en aan personeel. In plaats van de benodigde 600 ton levensmiddelen kan maar 150 tot 200 ton onder de vluch telingen worden verdeeld. Ook de hoeveelheid water, 400.000 liter per dag, is volstrekt ontoe reikend. Er is minstens tien maal zoveel nodig. Banjul (dpa/afp/rtr) - Een staatsgreep van militairen in de Afrikaanse staat Gambia lijkt geslaagd te zijn. Een Ameri kaanse oorlogsschip, waarheen president Daweda Jawara was gevlucht, is met onbekende bestemming vertrokken uit de haven van Banjul. Van onze verslaggever Paul de Schipper Kampala - Hans Kerkhoff uit Tilburg weet alles van F16 kanonnen. Hier, hoog boven de Sudanese woestijn stopt hij zwetend de ene na de andere portie lasagne in de magnetron van de Hercu les C130 van de koninklijke luchtmacht, Èet toestel is voor de tweede keer onder weg naar Goma in Zaïre, geladen met hulpgoederen. Sergeant Kerkhoff brandt zijn vingers, vloekt en roept: „Om geschoold! Nooit gedacht dat ik nog eens mensen zou helpen redden. Wil je suiker in je kof fie?" We vliegen naar Kampala, de hoofdstad van Uganda. Dat is de tussenstop voor Goma, de jongste hel van Afrika, waar meer dan 1 miljoen mensen dreigen te verdorsten. Boord werktuigkundige Henk van der Ven is één van de engelen der barmhartigheid. Hij leest Play boy. Het tijdschrift interesseert hem meer dan het handboek Swahili dat naast hem ligt in de cockpit. Voor gezagvoerder John Zuurbier (51) is het de tweede vlucht binnen een week. De 'Ben Swagerman' is de eer ste van twee Hercules-trans port vliegtuigen die door Ne derland zijn aangeschaft in het kader van de vernieuwing van de luchttransportvloot. Een Hercules is een alleskunner die op de meest primitieve vlieg velden kan landen. Het toestel biedt passagiers het comfort van een boerenwagen die over de kasseien stuitert. De toestellen zullen vooral worden ingezet bij vredesope raties in VN- verband en voor humanitaire hulp. De eerste Hercules van de Nederlandse luchtmacht zal na aankomst in Goma gaan pendelen tussen Nairobi in Kenya en het ramp gebied. „Het vliegveld in Kam pala is te klein om ons erbij te kunnen hebben," aldus lucht machtwoordvoerder Fer Logis- ter, „zeker nu de Amerikanen daar met hun enorme Galaxy- toestellen arriveren." De logistieke basis van de Ne derlandse Hercules is voorlopig de Belgische militaire luchtha ven Meisbroek. Later zullen de toestellen verhuizen naar Wel schap bij Eindhoven. Wanneer weet Logister niet: „Het zou in '95 zijn, maar of dat lukt? Voordeel dat we nu in Belgisch verband opereren, is dat we ontzettend veel ervaring op doen. De Belgen assisteren onze bemanning aan boord en ze weten de weg in Afrika, dus kunnen we veel van ze opste ken. Ze moeten ons leren fiet sen zonder dat we een hand in de rug nodig hebben." Niettemin benadrukt hij dat Welschap zo snel mogelijk de beoogde sleutelfunctie moet krijgen binnen het Nederlands militair transport. Nederland beschikt op dit moment over slechts twee bemanningen die deskundig genoeg zijn om zelf standig een Hercules te vliegen. Kanonnenexpert Kerkhoff is al sindse oktober '93 in opleiding als landingsmeester: „Niet al leen om steward te spelen voor journalisten en Artsen zonder Grenzen." Kerkhoff had een 'acht tot vijf baan'. „Dit is veel vermoeiender, maar ook avon tuurlijker en vooral dankbaar werk." Op 4000 meter hoogte zoekt de Hercules zijn weg zuidwaarts met de Nijl als kompas. Het vliegtuig is geladen met 15 ton hulpgoederen, medicamenten en een Toyota vierwiel-pick- up, beschikbaar gesteld door de hulporganisatie Memisa. De goederen zijn bestemd voor de diocese van Goma, de plaatse lijke katholieke kerk waar Me misa al jaren mee samenwerkt. Volgens Lucas Bolsius van Me misa, ook aan boord, is de plaatselijke kerk goed in staat de hulp verantwoord onder de ontredderde vluchtelingen te verdelen. Vliegen met een Hercules is afzien, ook voor de bemanning. Sergeant Kerkhoff: „We doen hazeslaapjes tussen de dozen." Hij en zijn collega's liggen met de neus tegen het dak van de romp, bovenop de ongelijk ge stapelde Memisaspullen. Oord oppen of een walkman moeten de oorverdovende herrie van de motoren wat bestrijden. Tussen de wielen van de Toyota en zelfs op de motorkap han gen, zweten en stinken hulp verleners en journalisten vijf tien uur lang. Hun bagage voorziet in complete overle vingspakketten: tenten, slaap zakken, satelliettelefoons en vooral veel water, want 'next stop Goma' vanmiddag biedt geen voorziening, alleen ellen de. Khartum - De regering van Sudan heeft zaterdag een eenzijdij bestand afgekondigd in de burgeroorlog met de zuidelijki rebellen. De Kenyaanse president Daniel arap Moi had he kabinet hiertoe opgeroepen. In Kenya onderhandelt de regerinj al enige tijd met de twee rivaliserende facties van het Sudanesi Volksbevrijdingsleger (SPLA). Het betreft het 24ste unilaterale bestand dat door de regering Khartum is afgekondigd. Volgens de militaire regering is he merendeel van de bestanden door toedoen van de rebellei mislukt. Boedapest - De beroemde Matthiaskerk in de Hongaarse hoofdstad Boedapest is zaterdagochtend door een bomexplosii beschadigd. De dertiende eeuwse kerk, schouwplaats van ver- scheidene kroningen, is een van de belangrijkste toeristische attracties in Boedapest. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De ontploffing vernielde drie kostbare glas-in-loodramen. Ook vielen brokstukken van stenen ornamenten naar beneden. De autoriteiten vermoeden Servische daders. Zij zouden me deze en andere aanslagen druk willen uitoefenen op de Hon gaarse regering om de Servische moordenaar Marinko M niet uit te wijzen. Die zit in Hongarije in de gevangenis, maar ook de Servische justitie wil hem veroordelen. Cape Canaveral - Na een onverwachte recordvlucht van vijftien dagen is het Amerikaanse ruimteveer Columbia zaterdag geland in Cape Canaveral (Florida). De landing was een dag uitgesteld in verband met onweer en regen, maar net voor de nieuwe poging brak het wolkendek boven het Kennedy Space Center open. De zevenkoppige bemanning van de Columbia was toen vijftien dagen in het heelal. Ze verbrak daarmee het ruimteveerrecord van veertien dagen, gevestigd met dezelfde shuttle. In opdrachi van zes instanties en dertien landen, waaronder Nederland, zijn de afgelopen twee weken 82 wetenschappelijke experimenten uitgevoerd. Parijs - De Franse president Francois Mitterrand is zaterdag uit het ziekenhuis ontslagen waar hij enkele dagen geleden een prostaatoperatie onderging. „Ik ben niet van plan mijn activitei ten op een lager pitje te zetten. Dit is een rustige periode maai die moet niet te lang duren. Ik ben geen invalide," aldus het Franse staatshoofd na zijn vertrek uit het ziekenhuis. Het was de tweede keer dat Mitterrand werd geopereerd na de ontdek king van prostaatkanker. Ankara - Bij botsingen tussen Turkse regeringstroepen en aanhangers van de naar afscheiding strevende Koerdisch Arbeiderspartij (PKK) zijn dit weekeinde 43 mensen om het leven gekomen. Dat heeft het Anatolische Persbureau zondaj meegedeeld. Volgens de regionale autoriteiten werden alleen al in di onrustige provincies Hakkari, Sirnak, Diyarbakir en Batman 3! PKK-opstandelingen gedood. Onder de in totaal 43 slachtoffers waren drie Turkse soldaten. Sinds het begin van de PKK-op- stand in 1984 zijn meer dan 13.600 mensen om het leven gekomen. Londen - Een gietijzeren wegwijzer met de woorden 'Ham Sandwich' zal niet worden vervangen, nadat hij voor de twintigste keer door souvenirjagers is gestolen, De raad van het graafschap Kent vindt het te duur het richtingbord te vervan gen, meldt de Britse krant Sunday Telegraph. De wegwijzer staat bij een weg die zowel naar het dorp Ham als naar de stad Sandwich leidt. Wellicht wordt hij vervangen door een goedkoper aluminium exemplaar. Om souvenirjagers af te schrikken schuift de raad tussen de woorden Ham en Sandwich de naam van een andere plaats: Eastry. Londen - Een ontploffing heeft zondag een olieraffinaderij van Texaco in Milford Haven in Zuidwest-Wales op zijn grondvesten doen schudden. Bij het ter perse gaan van deze krant was brand in delen van de raffinaderij nog niet geblust. Er zijn slechts drie lichtgewonden, maar de materiële schade is enorm. Een woordvoerder van Texaco zei dat het nog te vroeg is om iets te zeggen over de mogelijke oorzaak van de ontploffing. Di raffinaderij in Milford Haven kan maximaal 180.000 vaten ruw olie per dag verwerken. Dat is ongeveer 10 procent van de totale Britse capaciteit. Jeruzalem - De Israëlische minister van Milieu Yossi Sarid-vindt dat de daders van de aanslag op joodse instellingen in Buenos Aires door Israël moeten worden geliquideerd. Het dodental va« de aanslag van afgelopen maandag liep zaterdag met de vondst van nog eens drie lichamen onder het puin van het joodse gemeenschapscentrum op tot 46. Er raakten ruim 200 mensei gewond. Er worden nog tientallen mensen vermist. Israël is ervan overtuigd dat Iran achter de aanslag zit. Vrijdaj eiste een aan de Hezbollah gelieerde groep, de Ansarollah Partizanen van God) de verantwoordelijkheid voor de aanslag i» Buenos Aires en die op een Panamees vliegtuig van afgelopen dinsdag op. Maakt u ©en dikke kans op succes. Ir Kans. omdat negen van de tien Stem w0ek in week uit In onze „Kleintjes"-! „an hun gading bij staat. Dat zijn elke kleinties lezer: Van onze correspondent Terneuzen - Veel plezierjach ten op de Westerschelde lap pen de voor hen geldende verkeersregels aan hun laars. De waterpolitie kondigt daarom de komende tijd ver scherpte controles aan. Van onze medewerker duivensport Terneuzen - De provinciale overnachtfondvlucht vooi oude duiven, gehouden van uit Bordeaux, is gewonnen door een duif van A. de Vliegher en zoon uit Heikant Mostar (dpa/rtr/afp) - De Europese Unie heeft zaterdij officieel voor twee jaar het bestuur overgenomen van Mostï de door oorlogsgeweld zwaar beschadigde hoofdstad van' Zuidbosnische regio Herzegowina. Ondertussen gingen gevechten aan veel fronten in Bosnië onverminderd door. Als roulerend voorzitter van de EU was Duitsland verantwoor delijk voor de installatie van de nieuwe bestuurschef van Mostar, de voormalige burgemeester van de Hanzestad Bremen, Hans Ko- schnick. De stad moet een voor beeld worden voor de nieuwe vorm van samenleven van Bosni sche Serviërs, moslims en Kroa- ten, aldus de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Klaus Kin kel, bij het aantreden van Ko- schnick in Mostar. De presidenten van Kroatië en Bosnië, Tudjman en Izetbegovic, beloofden het nieuwe bestuur volledige steun. Bosnische Kroa- ten en moslims leverden tot eind februari bijna een jaar lang ver bitterde strijd om de in tweeën gedeelde stad, die inmiddels ge demilitariseerd is. Bij de opbouw van een nieuw bestuur krijgt Koschnick hulp van een team van deskundigen uit bijna alle EU-lidstaten. De Westeuropese Unie (WEU) levert tweehonderd politieagenten voor de veiligheid moeten gen. Brussel stelde voor het ee ste jaar ruim zeventig miljtf gulden beschikbaar voor de deropbouw van de stad. Ondanks de hoop op vrede d» de verzoening in Mostar, was elders in Bosnië sprake van z* re strijd. Met name de afval)' Westbosnische regio rond strijdt onder leiding van Abdic om de onafhankelijk)* van de moslimregering in Sar jevo. Observerende VN-bM helmen telden minstens zesho derd schoten uit zware ka® nen. Meldingen over gevechten tuss' moslims en Serviërs kwamen het noordelijke Ozren-geberf en uit het gebied tussen de s' den Tuzla en Zavidovici noorden van de hoofdstad Sa" jevo. Daar heerste een g nen sfeer nadat in drie dagend vliegtuigen met VN-soldaten* -hulpgoederen beschoten wan' De winnende vogel werd zater dagmorgen om 8.49 uur geklokt en had daarmee de 790 kilome ter overbrugd met een gemiddel de snelheid van 892 meter pei minuut. Zeer hoog geklasseerc staat de duif daarmee ook in het concours van de Zuid Neder landse Bond. Daarin wint hij d( tweede prijs, vlak achter de win naar, een duif van J. van Eeke- len uit het West-Brabantse Le pelstraat. Het convooi werd vrijdagmorgei 22 juli om elf uur 's-morgens aai het luchtruim toevertrouwd Voor de duiven werd het, med< door het zeer warme weer, eei loodzware fondvlucht. Verdere vroegste duiven: J. Tem merman, Schoondijke, 10.11 10.52 uur, respectievelijk 817 ei 784mpm: Combinatie Bakker, Mid delburg, 10.39 en 10.42 uur, respec tievelijk 809 en 806mpm: Joh. Poel man, 's-Heer Arendskerke, 10.51 uur, 806mpm: H. Vermeulen, Scho re, 10.54 uur, 805mpm: P. de Kostei Clinge, 10.40 uur, 799mpm: Ph. Ste ketee, Yerseke, 11.26 uur, 716mprr P. de Leeuw, 's-Heer Hendrikskin deren, 11.20 uur, 715mpm: Schmid, Goes, 11.24 uur, 714mpn J. van Poperinge, Bruinisse, 11.5 uur, 714mpm: J. Ridderhof, Kloos terzande, 11.12 uur, 713mpm: Adriaansen, Kloosterzande, 11.1 uur, 713mpm: J. Siereveld, Arne muiden, 11.20 uur, 710mpm: Sj. va de Velde, Breskens, 11.05 uui 708mpm: J. de Mey, Cadzand, 11.0 uur, 703mpm: A. de Leeuw, 's-Hee Hendrikskinderen, 11.35 uu 706mpm: E. Dek, Kruiningen, 11.4 uur, 701mpm: Combinatie Hiet brink-Ventevogel, Nieuw- en St, Joosland, 11.36 uur, 699mpm: Corree, Kapelle, 11.56 uur, 695mpn S. Leloux, Kapelle, 11.55 uui 695mpm: J. Hinderks, Vogelwaardt 11.42 uur, 691mpm: W. Migei Hans weert, 11.59 uur, 691mpm: van de Veeke, Westdorpe, 11.27 uu 688mpm: M. de Lijser, Cadzanc 11.34 uur, 683mpm: R. Braet, Sluii 11.24 uur, 682mpm: Van onze correspondent Ad Roos Arnemuiden - Een hond lil water uit een zwembadje d; voor peuters is bedoeld vervalt weer in zijn ouc houding: liggen en hij get Een stoffige mus gaapt Het paravolk zoekt verkoelii onder een parasol, loopt rond zwembroek of badpak of hi; zich in de felle kleuren van 1 Parapak en loopt richtir 'schoenendoos met vleugels' de officiële naam Pink shor Skyvan draagt, om later ha Send aan een parachute van e\ dikke vier kilometer hoogte we naar moedertje aarde terug keren. Het beeld van de vijfde Par Boogie Midden Zeeland, die vi donderdag tot en met gister (zondag) op het Arnemuic vliegveld werd gehouden. One een brandende zon met af en t een koele bries. Wat een pai boogie precies is? Hans den Otter van het Parace trum Midden-Zeeland moet eens even voor aan zijn sr hekken, ,,'t Is Amerikaan; weet- ie. Om vervolgens een pt ke definitie uit de hoge hoed toveren: „Een plezierig same zijn van parachutisten en sPeelt zich dan af tussen jnoment dat je het vliegtuig i «at en de grond weer bereikt Niettemin, voor de meeste de ruim tweehonderd deelt ■Uers aan die boogie is het vo> namelijk een sociaal gebeur ^t_wereldje van de parachut

de Stem | 1994 | | pagina 4