4 Ik kan nog best een Ipaar jaar mee' 'Er is nog een hoop werk aan de winkel' Nulens wil nog wel een keer Renners gebruiken steeds groter verzet Ploeg Indurain verdient 1.138.490 gulden trstour/* Talen: "Ik heb afgezien' pE STEM TOUR DE FRANCE 94 B3 j het puntenklassement, met de vcan (links) en Petra Clerx. Indurain overweegt aanval op werelduurrecord Teleurgestelde Erik Breukink blijft geloven in betere tijden Erik Dekker voltooit Tour als enige Nederlandse debutant SPORT KORT VARIA kNDAG 25 JULI 1994 MAANDAG 25 JULI 1994 van het algemeen klassement IStem-Tour-missen Petra Clerx n de 20e etappe, met Stern-Tour- FOTO'S HENK THEUK (Raamsdonksveer), A. Smits (Oos terhout), A. Waas (Raamsdonksveer allen 20, 16 t/m 23. William Moldeis (Hulst), Theo Pieters (Oosterhout) A.J. Roovers (Zundert), Kees Mo (Prinsenbeek), H. van Bezoiiw (Breda) A. de Graauw (Prinsen beek), Bart lernout (Clinge), Jurgen Lernout (Clinge) allen 19, 24 t/m 32. J.W-M. Maas (Roosendaal), Kees Bierstekers (Breda), M. van de Flaas (Baarle Hertog), C van de Linden (Breda), A.A. van de Made (Made), W. van Dongen (Bergen op Zooml.J Scharlakens (Breda), W. Segers (St.- Jansteen), C. Wissel (Terneuzen) allen 18 E.J. van de Made uit Made werd winnaar van het algemeen klas sement. Samen met de winnaar van de Groene Trui, Jac Remie, verzamelde hij 30 punten. De eindtijd van Indurain was in dit geval doorslaggevend. Van de Made. ontving uit handen van de Tour-missen Corry Fijneman en Petra Clerx de gele Stem-trui. Van de Made won de tweede etappe. Dit leverde 5 punten op. Hij werd vierde in het punten klassement, hetgeen hem U punten opleverde. Door Indurain als eindwinnaar te tippen, het geen 15 punten opleverde, kwam zijn totaal op 30 punten. Achteraf gezien lijkt Indurain als eindwinnaar tippen gemak kelijk, maar de deelnemerskaar ten moesten al 7 juli ingestuurd zijn. Toen tipte meer dan 5® procent Rominger als winnaar. Eindklassement: 1. E.J. van de Marit (Made) 30 punten, 2. Jac Renik (Breda) 30 punten, 3. J.C Marijnis- sen (Zundert) 25 punten, J. va!1 Aerts (Axel) 25 punten. Vervolge^ een twintigtal deelnemers met 20 punten. Alle etappe-winnaars en de win; naars van de gele en groene trui ontvangen eind augustus uitnodiging voor een feestelijk avond bij Dagblad De Stem. Van onze verslagegever Parijs - Tour-winnaar Miguel Indurain over weegt nog dit jaar het werelduurrecord van de Schot Graeme Obree (52 kilometer en 713 meter) aan te vallen. De Spanjaard zal in de ko mende weken enkele dagen trainen op de piste van Bor deaux, waar Obree op 27 april van dit jaar zijn pres tatie neerzette. Mocht Indu rain tot de conclusie komen dat een aanval tot succes kan leiden dan laat hij het WK op de weg eind augus tus op Sicilië schieten. In durain wil dan in Mexico City het record van Obree definitief aanvallen. Parijs - De 81e Tour heeft pijnlijk aan het licht gebracht dat Nederland als erkendE wielernatie niet langer geldt als leverancier van een grote-ronderenner. Erik Breukink poogde de voorbije weken met optimistische uitlatingen over z'n toekomst weliswaar krampachtig om de hoop bij het publiek overeind te houden, maar die leken meer op de laatste stuiptrekkingen van een klassementsrenner, die beseft dat zijn tijd voorbij is. morgen keek Breukink in de spiegel en zag hij de Breukink die hij kende. Maar in de koers kerkende hij zichzelf niet meer. Het deed elke keer opnieuw pijn. Aan het einde van een voor hem dramatische Tour bleef hij ech ter hardnekkig geloven in betere tijden. AVant ik kan nog best een paar jaar mee," hield Breukink in Parijs stug vol. „Ik voel me nog 'steeds in staat om iets moois te laten zien. Pas als ik merk dat ook dat er niet meer in zit, zal ik ;me bi] de feiten neerleggen. Eer met. Vanaf volgend jaar wordt de Vuelta in september gereden. Dan heb ik de Tour in m'n benen. Misschien moet ik mijn doel maar naar die ronde verleggen." De man die vier jaar geleden nog beslag legde op de derde plaats ia het eindklassement, die een en tijdritten won, die de trui droeg, die man reed Door Jacques Erik Breukink: „Ik had gehoopt dat ik tijdens de Tour zou kunnen groeien, maar dat is niet gebeurd. gistermiddag kleurloos Parijs binnen. „Deze Tour wil ik het liefst zo snel mogelijk vergeten," trapte Breukink geweldig hard een open deur in. „Maar dat geldt voor de meesten, denk ik. Geluk kig ging het de laatste dagen wat beter, al is dat slechts een schra le troost. Ik had me er zoveel van voorgesteld, maar het ging niet." Erik Breukink kon zijn terugval de afgelopen weken nauwelijks accepteren. Het hele seizoen was afgestemd geweest op de Tour, Voor het eerst in zijn carrière was hij zelfs op hoogtestage ge gaan, drie weken lang in Vail, Colorado, Het effect was echter nihil. „Ik begin daar dan ook nooit, echt nooit meer aan," stelde hij met grote nadruk. „Het enige wat ik ervan gemerkt heb, is dat ik in het begin frisser was dan in andere jaren. Maar daar is het me niet om te doen geweest. Ik had gehoopt dat ik nog zou kun nen groeien, maar dat was niet het geval. In de cols reed ik naar boven met een renner als Sören- sen, iemand die ik voorheen nooit zag in bergritten. En toch zat ik aan mijn maximum. Dat is zo gebleven. Anderen werden wel beter, al heeft er maar één man van begin tot einde op het eerste plan gestaan. En dat zal voorlopig ook wel niet verande ren." Als het aan Breukink ligt, blijft hij bij de ONCE-ploeg van Ma noio Saiz. Het Spaanse dienst verband bevalt hem, evenals de trainingsmethoden van de voor malige handballer. „In de ko mende weken zal er over mijn contract worden gesproken," al dus de Nederlander. „Het huidi ge loopt af, maar er zit een optie voor nog een jaar aan vast. Ik wil graag blijven en ik heb niet het idee gekregen dat Saiz me wil lozen. Tuurlijk, hij is teleur gesteld, maar hij heeft dat am per laten merken. Hij was in ieder geval niet chagrijnig. Ik wel." Volgens z'n vroegere trainings maatje Jean-Paul van Poppel doet Erik Breukink er echter niet verstandig aan om bij Saiz te blijven. Op de rustdag in Lourdes deed de sprinter, die de Tour in Val Thorens gedesillusi oneerd verliet, uit de doeken waarom. „Tussen de oren van Erik zit het niet goed," was de lezing van Van Poppel. „Als ge volg van de grote druk van bo- ta onze verslaggever Eestermans Farijs - Erik Dekker stond er gistermiddag op de Champs Elysées in hartje Parijs ape trots bij. Ik heb het 'm dan toch maar geflikt, zag je hem denken. De 23-jarige renner uit de ploeg van Jan Raas had ook alle reden om tevreden over zichzelf te zijn. Want hij baalde als enige Nederlandse debutant het einde van de Tour. Ik heb een heerlijk gevoel nu," verklaarde Dekker de lichte staat van opwinding, die zich van hem meester had gemaakt. „Zo'n loodzware wedstrijd van ine weken uitrijden, is ook niet Ik zag er als een berg tegenop. Voor de Tour heb ik Baas zelfs nog gevraagd of ik tiet ergens halverwege af mocht stappen. Het leek me beter om een deel van de Tour goed te presteren, dan mijn krachten te Boeten verdelen over een hele. was bang dat de consequentie daarvan was, dat ik niks van me kon laten zien. Maar Raas vond dat ik koste wat het kost Parijs st zien te halen. Hij drukte te op het hart dat het voor mijn itnwikkeling van het grootste ielang was. Nu het erop zit, donk ik dat hij gelijk heeft ge- kad. Want ik heb gemerkt dat ft dè manier is om sterker te 'orden. En ik heb me nog een paar keer in beeld kunnen fiet sen ook." Terugblikkend op de Tour moest Enk Dekker zelfs bekennen dat «et hem eigenlijk allemaal reuze 'as meegevallen. „Raas had me ervoor gewaarschuwd dat er da- ?en zouden komen, waarop ik ten zou smeken naar huis te mogen. Maar zulke zwarte mo menten heb ik niet gehad. In de eerste week had ik soms last van tee benen, maar dat ging van- self over. Ik denk dat het te "Ven was aan een lichte blessu- e aan mijn scheenbeen. Een p estie van overbelasting. In de onde van Zweden (die hij won, et>had ik me een paar keer i moeten forceren. De groot- J Prt,blemen heb ik gehad in de Pe naar Val Thorens. Ik aan de voet van de Col la Madeleine lossen. Gelukkig ,1 lk de klim naar Val Tho- mJ n3n een trainingsstage in in ii w'st dat een deeT stuk iJ. 'iep- Daarom ben ik paniek geraakt. Als er één ding is dat Erik Dek- er de afgelopen weken heeft geleerd, is het wel dat hij nog lange weg te gaan heeft in et internationale wielrennen. Hoewel hij als tweedejaars prof al een aantal zeer behoorlijke resultaten kan overleggen, voelt hij z'n tekortkomingen als nooit eerder. „Er is nog een hoop werk aan de winkel, da's duidelijk," aldus de Drentse Brabander. „Ik moet vooral sterker worden. Het ging hier op het vlakke vaak zo hard, dat ik er niet in slaagde een gaatje van vijftig meter dicht te rijden. Een hele vreemde gewaarwording. En dan praat ik nog niet eens over het tempo, waarmee er tegen een col op gereden wordt. Daar word je af en toe echt bang van. Maar ik bespeur bij mezelf wel degelijk progressie. Die lees ik vooral af aan mijn tijdritten. Dit jaar zijn m'n resultaten daarin een stuk beter dan vorig seizoen. Het gaat dus de goede kant uit." Het klassement in een grote ron de zal nooit een doel op zich worden voor Erik Dekker. In Patrick Jonker en zijn ploegge noot Michael Boogerd ziet hij de enige mogelijke opvolgers van Erik Breukink, al heeft hij ook daarover zo z'n twijfels. Dekker: „Wat het klassement betreft, kan ik me beter richten op de kleine rondes. Voor het grote-rondewerk heb ik niet ge noeg inhoud, maar ik hoop ooit wel zo ver te zijn dat ik daarin lastige etappes kan winnen. Ik weet dat het publiek hoopt op de terugkeer van de tijd. waarin Nederlanders wel een rol konden spelen in het klassement van de Tour. Maar dat lijkt me voorlo pig niet reëel. Persoonlijk vind ik dat ook niet zo belangrijk. Als je als wielerland vijf ritten wint, is dat toch even mooi. Helaas zit dat er momenteel zelfs niet in. We moeten al blij zijn als we een keer van voren kunnen rijden. De enige die internationaal nog echt meetelt, is Van Poppel. Maar die heeft dan ook het geluk over een uitgesproken speciali teit te beschikken." Wielrennen STEVEN ROOKS wil het wieier- seizoen gewoon afmaken. Hij heeft daartoe volgende week een onderhoud met TVM-ploegleider Cees Priem. De renner uit War- menhuizen verliet de Tour vorige week vrijdag wegens privépro- blemen. Hij verklaarde donder dag in een interview met Radio Noord-Holland dat hij maandag zal starten in het criterium van Boxmeer. Ook voor de dagen daarna heeft hij contracten voor de bekende „rondjes om de kerk". Erik Dekker: „Ik moet vooral sterker worden." Door Jean Nelissen Parijs - De Banesto-ploeg heeft door de overwinning van Miguel Indurain, de grootste greep in de Tourkas gedaan. De winst van deze ploeg bedraagt 3.348.500 Franse francs, dat is ongeveer 1.138.490 gulden. Miguel In durain leverde natuurlijk de grootste bijdrage aan dit be drag, ruim 770.000 gulden. De Gewiss-ploeg bezet, na het verrassend sterke optreden van Pjotr Oegroemov in de Alpen de tweede plaats in het geldklasse- ment. Zij won 1.689.850 Franse francs, of 574.549 gulden. Derde is de Festina-ploeg, die het alge meen ploegenklassement won, hetgeen 200.000 Franse francs opleverde. Bovendien zegevierde Richard Virenque in het berg- klassement, hetgeen goed was voor 150.000 francs. Festina won in totaal 535.670 gulden. Dankzij de klimmer Marco Pan- tani bezet de Carrera-ploeg met 343.723 gulden de vierde plaats. Pantani alleen al zorgde voor bijna een kwart miljoen gulden in de kas van Carrera. De ploe gen WordPerfect (Jan Raas) en Histor-Laser (Peter Post) hebben met de Franse Chazal-ploeg het minste verdiend. Wordperfect kwam tot 20.842 gulden en His- tor tot 17.340 gulden. Beide ploegen konden zich in de ronde niet ten volle ontplooien, door het wegvallen van Frans Maas- sen (Wordperfect), wegens zijn problemen met het zitvlak, en door de ernstige val op de eerste dag van de ronde van de sprinter Wilfried Nelissen (Histor-Laser). Miguel Indurain verdiende indi vidueel het meeste. Hij ontving dus voor de eindzege 2 miljoen Franse francs. Hij droeg dertien dagen de gele trui, hetgeen 65.000 francs opleverde. Hij won een etappe (50.000 Franse fran cs), hij eindigde als vijfde in het puntenklassement (22.500 fran cs). Zijn vierde plaats in het bergklassement leverde 30.000 francs. In totaal won Miguel 2.267.500 francs, dat is 770.950 gulden, een mooie som voor 22 dagen fietsen. Na Indurain heeft Piotr Oegroe mov individueel het meeste geld verdiend. Hij won twee etappes en werd een keer tweede (130.000 francen) en hij kreeg voor zijn tweede plaats in het Van onze verslaggever Parijs - Een zomer zonder Ronde van Frankrijk kan hij zich niet voorstellen. Het recordaantal Tour deelnames van Joop Zoete melk nadert voor de Belg Guy Nulens. Hij is bijna 37 jaar, maar geenszins ver sleten. In de ploeg van Peter Post is Nulens de gewaardeerde weg kapitein, die besloten heeft nog een jaar door te gaan. In Lille begon hij aan zijn vijf tiende Ronde van Frankrijk. Zoetemelk deed een keer meer mee. In 1980 kwam Nulens voor het eerst naar de Tour. Als 23-jarige prof reed hij zijn eerste grote ronde niet uit. Dat lukte hem ook niet 1983. De beste klassering van Nulens was 22e, in 1982. Met vijftien deelnames komt Nulens op gelijke hoogte met zijn landgenoot Lucien van Impe. De winnaar van 1976 reed ze, net als Zoetemelk, allemaal uit. Het record van Zoetemelk lijkt hem wel wat. „Er zijn dagen in deze Tour geweest dat ik me zeer oud voelde. Maar nog niet oud ge noeg om te stoppen. Ik heb nog een contract voor een jaar. Als ik me goed voel, sta ik misschien weer aan de start. Als ik slecht ben, zeker niet meer. De Tour is toch de zwaarste opgave die er voor een coureur is." FOTO ANP venaf, per slot van rekening is hij binnengehaald om de Tour te winnen, is hij in conflict met zichzelf gekomen. Zolang hij bij ONCE blijft rijden, zal dat zo blijven. Als hij verstandig is, kijkt hij uit naar een nieuwe werkgever." Van Poppel meent ook dat Breukink zich niet langer blind moet staren op het klassement in een grote ronde. „Hij is en blijft een klasbak, maar de tijd dat hij een grote ronde kon winnen, is geweest. Hij kan zich beter gaan richten op het winnen van etap pes. Dat moet niet te min voor hem zijn." Van onze verslaggever Parijs - Ultimo, dernière, laatste. John Talen reed de Tour uit, finishte als 117e en laatste en was na het afhaken van Marco Vermey in de veertiende etappe de bezitter van de symboli sche rode lantaarn. „Ik heb er niet mijn best voor gedaan. Achter me stapten ze steeds af. Dan kom je vanzelf op die positie terecht." Talen, in 1988 al eens voorlaatste, had in de 81e Tour geen doel. Zelfs de streep passeren op de Champs Elysées interesseerde de Spijkenisser coureur in Italiaanse dienst niet. Tot de laatste week. Hij harkte zich door de bergen, zag meer en meer collega's de bezemwagen instappen. Zelf overwoog hij ook een aantal keren rechtsomkeert te maken. „Maar dan dacht ik steeds weer hetzelfde: Als ik vandaag afstap, heb ik een dag eerder voor niets zoveel afgezien. En afgezien heb ik." Zijn teamgenoot Poli won een etappe, na een lange solo. Talen bleef buiten beeld, had geen goede dagen in zijn vijfde Tour, reed zonder ambities. „Ik dacht dat de Tour tien dagen zou duren. Het werden drie weken." Tour de France94 FOTO COR VOS eindklassement 1 miljoen francs. De derde plaats in het bergklas sement leverde Oegroemov 50.000 francs. De Let was ook derde in het klassement van de strijdlustigste renner (20.000 francs). Oegroemov verdiende in totaal 408.000 gulden. Het geldklassement van de 81e Tour de France per ploeg: 1. Banesto 1.138.490 gulden, 2. Gewiss 574.549, 3. Festina 535.670, 4. Carrera 343.723, 5. Lampre 161.602, 6. GB 157.726, 7. Polti 146.608, 8. Mapei 140.760, 9. Mercatone 137.360, 10. Castorama 123.523, 11. Telekom 103.989, 12. Kelme 92.786, 13. ZG- Mobili 69.360. 14. TVM 61.506, 15. Motorola 57.392, 16. Gan 50.796, 17. Lotto 50.592, 18. Once 44.149, 19. Wordperfect 20.842, 20. Chazal 18.241, 21. Histor 17.340. Het individuele geldklassement:, 1. Indurain 770.950 gulden, 2. Oegroe mov 408.000, 3. Pantani 241.400, 4. Virenque 238.400, 5. Abdoesjaparov 119.000. Van onze verslaggever Parijs - „Momenteel worden in de Tour versnellingen ge draaid die enkele jaren gele den nog niet voor mogelijk werden gehouden," vertelt' Jim van de Laer, als beste Belg in de top-25 van het klassement. „Dat ik ook dit jaar vooruitgang boek, is vooral een gevolg van het feit dat ik sterker ben gewor den en een groter verzet aan kan. Twee jaar geleden moest ik op Alpe d'Huez bijvoorbeeld nog terugschakelen naar een kleinere versnelling, maar nu kon ik veel langer een groter verzet aan. Pantani hanteert echter een zeer groot verzet, waar ik niet aan kan tippen. Het enige wat me nu te doen staat, is te trainen om dat niveau te bereiken. Anders word je weggeblazen." Dat bete kent een combinatie van veel duur- en krachttraining. Het steeds groter verzet dat ge hanteerd wordt, is vooral door slaggevend in de vlakkere etap pen en in de eindsprint. De in Armentières zo ongelukkig ge vallen Laurent Jalabert hanteer de dit jaar in de Vuelta voor het eerst met veel succes een verzet van 54x11 (10,43 meter per om wenteling). In de zeventiger ja ren achtte men het achterwiel op 13 tot 14 tandjes als hoogst haal bare, de 'twaalf' was een revolu tie en geruime tijd leek de ont wikkeling bij 53x12 in de sprint (9,43 meter per omwenteling) het maximale. Tot dit jaar dan. De opmerkelijke vooruitgang die Jalabert boekte, bleef overigens niet ongemerkt. De in Armen tières eveneens zo ongelukkig uitgevallen Wilfried Nelissen kon ook al de 54x11 hanteren. En Jean-Paul van Poppel be haalde er zijn etappe-zege mee. In 1954 als beroepswielrenner voor het eerst in de Tour, is Albert Bouvet de Ronde van Frankrijk tot en met nu, in to taal 40 jaar, trouw gebleven. Niet als coureur vanzelfspre kend: „Ik ben tot 1964 actief geweest. Ik was een middelmatig renner, en ben het meest trots op de overwinning in 1956 in Pa rijs-Tours. Een mooie Tour herinnering blijft de tweede plaats uit de tijdrit van 1961 in Versailles, achter de legendari sche Jacques Anquetil." Na met fietsen gestopt te zijn, werkte hij eerst twee jaar in de Tour als verslaggever voor Le Parisien Libéré, tot hij een functie als vaste medewerker van de Tou rorganisatie kreeg aangeboden. „Ik begon 25 jaar op de motor, om het verkeer in goede banen te leiden. Een heel mooie tijd. Ver volgens in de auto om de mensen in de volgwagens van de brood nodige informatie te voorzien. Ik weet dan ook wel hoe een Tour in elkaar zit." Grootste probleem voor de organisatie tegenwoor dig: „Het groeiend aantal roton des en verkeersdrempels." Een van de meest bizarre avonturen in deze 81e Tour komt op naam van Hendrik Redant. De Belg uit de ploeg van ZG- Mobile had in de afdaling van de Col de la Madeleine lek gereden en kreeg uit de vlak bij hem rijdende Lamprewagen een an der wiel aangeboden. De meca nicien hielp een handje, maar vergat de rem aan te spannen. In de eerstvolgende bocht tuimelde Redant het ravijn in. „Ik had het geluk dat er geen ijzeren drang hekken stonden, wel vangnetten waar ik overigens doorheen schoot. In de glijpartij die daar op volgende, kwam ik gelukkig weinig stenen tegen," vertelde hij. Hij haalde meer dood dan levend de finish, maar werd die zelfde avond in het ziekenhuis toch zodanig opgeknapt, dat hij de volgende dag weer van start kon. Even heeft het er in deze 81e Tour naar uitgezien dat Indurain op het erepodium geflankeerd zou worden door twee Fransen, Virenque en Leblanc. Beiden werden in de laatste week echter voorbijgestreefd door Oegroe mov en Pantani. Niettemin is hun prestatie zeker opmerkelijk in het kader van de formatie waarin zij rijden, Festina. „We hebben de eerste twee we ken boven onze stand geleefd en zijn vervolgens met beide benen op de grond geplaatst," erkent Festina-soigneur Willy Voet, in middels 20 jaar actief in die functie in de Ronde van Frank rijk. „Vergeleken met 1993, echt een rampjaar, is 1994 evenwel een succesjaar voor de ploeg." Terugblikkend op 1993: „Er wa ren toen veel te veel renners met veel te grote ego's. Daar kwam een erbarmelijke ploegleiding bij. Voeg daar nog de wanbeta lingen aan toe en de ellende is compleet. We mochten het sei zoen zelfs bijna niet starten. Toen heeft Bruno Roussel alles gered. Hij begon met het herstel len van de sfeer, liet de goede renners op de juiste manier naar het hoogtepunt van het seizoen, de Tour, toe werken en- zette de zaken binnen de kortst mogelij ke keren naar zijn hand. Vervol gens heeft hij het financiële aspect geregeld." De 81e Tour de France eindig de wat betreft het aantal rito- verwinningen in een gelijk spel tussen Frankrijk en Italië. Beide wielernaties 'scoorden' vier maal. Voor Frankrijk Durand, Leblanc, Virenque en gisteren Seigneur; voor Italië Minali, Bortolami, Poli en Conti. Op merkelijk zijn de drie ritzeges voor Denemarken met Hambur ger, Riis en Sörensen. Voor Spanje haalden Cabello en Indu rain in totaal twee dagsuccessen binnen. Abdoesjaparov zorgde met twee triomfen in z'n eentje voor de oogst van Oezbekistan. Voor Letland haalde Oegroemov hetzelfde huzarenstukje uit. De traditionele wielerlanden België en Nederland kwamen er met een ritzege bekaaid af. 1

de Stem | 1994 | | pagina 13