Boete afhankelijk van afstand bedtime Heeste studenten kiezen voor gratis reizen op doordeweekse dagen Versnelde daling van aantal uitkeringen iteit hebben ^PieCïe' geeft Vierdaagse koninklijk tintje proomOpf UlXnx/Jg j,ij Bedttfl^- Ziekenhuizen in de knel door tekort aan vrouwenartsen A2 elgië Zwartrijders gaan maximaal vier keer prijs treinkaartje betalen DE STEM Couzy's loyaliteit 0E STEM BINNENLAND A3 'cM 1 COMMENTAAR RTL5 slaat andere koers in Leven aU *F-r ee*i Vorst wTVe+ote... 9 BINNENLAND KORT ZATERDAG 23 JULI 1994 ZATERDAG 23 JULI 1994 Voeren was vaak het tone van straatgevechten. Op fa foto uit 1985 moet de rijk wacht er aan te pas komen m de toenmalige burgemeesq Happart in toom te houden we schepen. Ik geef ze daarin gelijk." De Vlaamse wethouder schouwt zich derhalve als een buitenbeentje in het college. Ha verlopen de vergaderingen dat Broers: „Over technische zake gaat dat heel gemakkelijk, geei enkel probleem. Meneer Happaj praat nooit één woord Neder lands, met de anderen praten we in het dialect of in het Neder lands. Maar als het over taaleJ voelige zaken gaat, durft de tooi wel eens stijgen, al zullen y mekaar nooit doodslaan." Voeren staat sinds 1988 oncL curatele van het college van Bel gische provinciegouverneur: Die behoren elke maand in Brus sel bijeen te komen om ovei dorpspolitieke problemen te pra ten. Maar niet alleen is Voerei ver van hun bed, de afgelopei yan onze verslaggever Groningen - Slechts één op de drie studenten zal na 1 november kiezen voor vrij reizen in het weekeinde, tweederde zal kiezen voor gratis openbaar vervoer op doordeweekse dagen, zeker als de geldigheid van foto de LiMBuRGpJde weekkaart met drie uur wordt uitgebreid tot vrijdagavond 19.00 our. pat verwacht de Informatie Beheer door Vlaanderen opgedrongn Groep in Groningen,- nu de tijdstippen KpVlPTVPn Tlr flppf ~7Ci „Afinrlornn xxraorrvr* rJo e+nrloritonioor- eranderen waarop de studentenjaar kaart voor het Openbaar Vervoer geldig Op dit moment kunnen scholieren en studenten vanaf 18 jaar altijd gratis reizen met het openbaar vervoer. Met ingang van 1 november niet meer. Van af dat moment staan ze voor de keuze: öf gratis reizen op doordeweekse dagen, öf gratis reizen in het weekeinde. De OV-studentenweekkaart geeft vanaf 1 november recht op gratis reizen van maandagmorgen tot vrijdagavond 19.00 uur, terwijl de kaarthouder in het weekeinde veertig procent korting krijgt in trein, bus, tram en metro. Aanvankelijk zou het 'omslagmoment' tussen weekkaart en weekendkaart lig gen op vrijdagmiddag 16.00 uur, maar deze week heeft minister Ritzen van Onderwijs toch maar besloten om het drie uur op te schuiven. Het middaguur bleek bijzonder ongelukkig gekozen. Hogescholen en universiteiten zouden op vrijdagmiddag geen colleges meer kunnen geven, als studenten al vóór 16.00 uur in de trein naar huis moesten zitten. De OV-studentenweekendkaart geeft straks recht op gratis reizen vanaf vrij dagavond 19.00 uur tot en met zondag avond. Op doordeweekse dagen geeft deze kaart recht op een korting van veertig procent, behalve in de och tendspits van dinsdag, woensdag, don derdag en vrijdag vóór 9.00 uur, dan moet de reiziger de volle mep betalen. De korting van veertig procent zal ech ter wèl gelden voor de vroege maanda gochtend. Ook daartoe is deze week besloten, aldus een woordvoerster van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen in Den Haag. Dat is gedaan om studenten die in het weekend naar hun ouders gaan, alsnog de gelegenheid te geven op maandagmorgen terug te reizen naar hun studiestad. Voor de versoepeling in weekkaart (drie uur langer geldig op vrijdag) en de weekendkaart (recht op korting op maandagmorgen) moet de minister de NS 24 miljoen gulden extra per jaar betalen, zo heeft de NS bedongen bij de contractbesprekingen met het ministe rie. Door het verschuiven van het omslag moment van vrijdagmiddag naar -avond, is de weekkaart aantrekkelijker geworden dan de weekendkaart, zo er kent de woordvoerster van de Informa tie Beheer Groep in Groningen. Dat is de instantie die de OV jaarkaart aan de 600.000 studentenen scholieren vanaf 18 jaar moet uitreiken. Zij verwacht nu dat 400.000 jongeren zullen kiezen voor de 'doordeweekse' kaart. Utrecht (anp) - Zwartrijders in de trein gaan vanaf 1 januari volgend jaar tot vier maal de prijs van een normaal kaartje betalen. Met die aanpak wil de NS-direc- het reizen zonder vervoerbe- wijs terugdringen, zonder de t is onwet- rt dat ook gedaan, s geen be et gemeen- iedenis en provinciale eeft er be at Happart e procedu- „Er zijn te doen hebben de aalpolitieke t jaar... Het en met de aadsverkie- r en de po- art, die bij erkiezingen men kreeg binnen zijn terken. Het de persoon het feit dat om de taal 'e inwoners reken, zoals chrijft." er binnen ~n W tot op aardig' wor- rd. Broers: etgeving die olitieke ver szins uitzon- n de verkie- rmaal gezien art, Retour a "ester en de ebben gele- geving van 8 "t echter elke aid kiesquo- en vertegen college. Dus ie anders zou an de groep inden mij een vergroten. Het voornemen om iedere zwartrijder een dagkaart van 63 gulden in rekening te brengen, is definitief van de baan. De boete die een zwartrijder met ingang van volgend jaar krijgt opgelegd, hangt af van de af stand die hij reist. Op korte afstanden zal hij relatief het meest moeten betalen: tot 400 procent van de normale prijs (10 gulden in plaats van 2,50 op een traject tot 8 kilometer). Een zwarte treinreis in de twee de klasse op de langst mogelijke afstand in Nederland (meer dan 376 kilometer) komt op 73 gul den, 15 procent meer dan het geen op het station moet worden betaald. Dat is overigens wel duurder dan een dagkaart. Voor jaren viel er zelden of nooit iet agressie tegen treinpersoneel te te bespreken. Een koninklijk be ,T sluit van begin juli heeft deson danks het maandelijke samen zijn nieuw leven ingeblazen. Broers spreekt van een 'zeer ty pisch Belgisch compromis'. „I| kan die heren alleen maar.advi seren 's zomers in de buurt var een ijssalon te vergaderen en 's winters in de nabijheid van een goed restaurant. Dan hebben ze tenminste nog iets aan hun uit stap naar Brussel." Dat Voeren ooit nog eens de oorzaak zal zijn van een kabi-j netscrisis in België, die kans acht Broers klein. „De federals overheid heeft door de juridischs regelingen haar maatregelen ge nomen. Ze zullen in Brussel de handen niet meer vuil maken aan Voeren." De inwoners van de Voerdorpen mogen het dan niet meer me getrokken messen en straatste nen tegenover elkaar staan, een volmaakt huwelijk zal het nooil worden. Een gemeenschappelij ke informatiegids van de meente is zelfs ondenkbaar. Voerbelangen geeft een eigen Vlaamse gids uit, de groep van Happart een Franstalige brochu re. Broers: „Je zou heel simpel eeifl tweetalig gidsje kunnen samen stellen. Maar dat is op dit mo ment niet mogelijk. Ik kan sine niet voorstellen dat José Hap part als wethouder ooit een tekst in het Nederlands laat publice ren. Dan verliest hij compleet zijn aureool." Dat de echte strijd om de macht in de Voerstreek al jaren geleden werd uitgevochten, wordt duide lijk als je verbleekte leuzen op het spoorwegviaduct leest. 'Fou- rons Wallon' - Voeren Waals staat er in koeieletters. Daarnaast hangen enkele affi ches van de man waar alles om draait: José Happart. Maar of fruitteler zijn ambities uit het begin van de jaren' 80 nog kan waarmaken, valt te betwijfelen. Onder het viaduct door volg ik de weg terug naar Wallonië. Het dorpsbeeld van Sint-Marter» Voeren worden beheerst door dit 251 meter lange en 18 meter hoge bouwwerk, een erfenis van de Duitsers uit de Eerste We reldoorlog die toen diende om het vervoer per spoor tussen Bel gië en Duitsland te garanderen. Vandaag de dag dient het alleen nog voor het goederenvervoër tussen Tongeren en Aken. Moelingen is het meest westelijk gelegen Voerdorp. De dorps jeugd houdt er zich bezig met moddergevechten. Het is goed koop vakantievertier. Bleke pu bers rollen met elkaar door de blubber. De taalstrijd in Voeren is op een bedenkelijk niveau aanbeland. deze constructie is gekozen om dat het percentage 'zwartrijders en gokkers' op de korte afstan den het grootst is. Het aanvankelijke plan van NS om zwartrijders een dagkaart te laten betalen, stuitte op grote weerstand van de vakbonden. Die vreesden dat de maatregel, gezien de hoge boete, zou leiden tot meer agressie tegen de con ducteurs. Zij moeten de boete immers opleggen. De directeur van het reizigersbe- drijf van NS, ir. G. Hammer, blijkt daar in zijn definitieve voorstellen rekening mee te heb ben gehouden. Treinreizigers die tegen wil en dank zonder kaartje in de trein zitten (bijvoorbeeld omdat de automaat kapot is) behouden de mogelijkheid om een vervoerbe- wijs voor de normale prijs te kopen. Zij moeten zich dan wel identificeren. Zoetermeer (anp) - Het aantal uitkeringen voor ziekte, werkloosheid en arbeidsongeschikheid is in de afgelopen vijf aaanden versneld gedaald. "il van zal de komen vaker nd wil t veel part zijn als leider samen imothy in die priori- se poli- ngische te. Dat Europa krijgt, enelux- uropese discuta- lheden', Jen een vormen econo- en, zich opa met EU, WEU en Navo. Concreet betekent dat midden-oost-Europese, noordse, Baltische en nog neutrale staten in een groot-Europa binnensluizen; 3: Alle voorrang voor de betrekkingen met Rusland, op allerlei gebied. Het is een klassiek element van de Duitse 'Ost-politik' en meer dan ooit actueel nu er zulke ingrijpende veranderingen binnen de voormalige Sovjetunie plaatsvinden. En 4: Bewust streven naar een positie als wereldmacht, een permanente zetel in de Veiligheidsraad van de VN inbe grepen. Garton Ash neemt aan, dat de Duitse regering zal besluiten om uit deze vier prioriteiten geen echte keuze te maken, maar van alle vier iets te willen verwe zenlijken. Dat is geen negatieve, maar een passieve keus: handelend naar be vind van zaken en de actualiteit. De Britse historicus, die in Duitsland grote faam geniet, beveelt de Duitse regering optie 2 aan. „Belangrijkste prioriteit de komende twintig jaar moet zijn: bouwen aan een groter Europa, en zowel de EU als de Navo, stap voor stap naar het oosten uitbreiden, 'als de enige juiste weg voor Duitsland en Europa.' Jecorrigeerd voor. seizoensin- - vloeden is de daling van het ■raantal ww-uMkeringen ztelfs de grootste van de afgelopen zes jaar. Dit blijkt uit cijfers voor de maand mei van de Sociale Ver zekeringsraad. Het aantal ww-uitkeringen ging in mei verder omlaag tot 344.000. Het was voor de vijfde opeenvolgende maand dat dit aantal daalde. In februari van dit jaar kregen nog 370.000 men sen een ww-uitkering. Het aantal mensen met een aaw/ wao-uitkering is in mei gedaald tot 914.000. De afname in mei (2700) was beduidend groter dan in de afgelopen maanden. In april was sprake van een afname met 1900, tegen 1000 in maart en 900 in februari. De daling wordt veroorzaakt door zowel een klei-, nere instroom als door een grote re uitstroom uit de wao. Dit| beeld komt overeen met de cij fers die het GAK eerder deze week bekendgemaakte. Ook in de ziektewet heeft zich in de afgelopen vijf maanden een spectaculaire daling voorgedaan. In de eerste maanden van 1994 zijn in totaal 336.000 nieuwe ziektewet-uitkeringen verstrekt. In de eerste vijf maanden van 1993 waren dit er nog 2.126.000. Deze daling van 84 procent is het gevolg van de per 1 januari 1994 ingevoerde wet Terugdrin ging Ziekteverzuim. Door deze wet komen de eerste twee tot zes weken ziekteverzuim voor reke ning van de werkgever. Prins Pieter Christiaan wordt door zijn ouders gefeliciteerd bij aankomst in Nijmegen op de laatse dag van de Vierdaagse. U'J£ 11 J;2J üiCH FOTO ANP irl Nijmegen - De 78e Vierdaagse van Nijmegen had een koninklijk tintje. Prins Pieter-Christiaan liep mee en zijn trotse moeder prinses Margriet deed hem gisteren bij de intocht het Vierdaagsekruis op. Vader Pieter van Vollenhoven speldde een medaille op bij vijf wandelaars die dit jaar voor de vijftigste keer meeliepen. De 22-jarige prins, derde zoon van Mar griet en Pieter, heeft de Vierdaagse uitge lopen als commandant van 25 studenten van de Utrechtse Studentenweerbaarheid. Pieter-Christiaan, die thuis PieCie wordt genoemd, studeert rechten in Utrecht. Hij was één van de 30.976 wandelaars die dit jaar de eindstreep haalden en feestelijk werden ingehaald door 300.000 toeschou wers. De deelnemers aan de deze Vier daagse van Nijmegen hadden het dit jaar zwaar, wegens de hitte. Ze beschoten zich zelf met waterpistolen en de belangstellen den langs de weg spoten ze regelmatig nat. De wandelaars hadden het hard nodig. De eerste dag vielen diverse wandelaars flauw. De derde dag raakte een wandelaar in coma en liepen acht Deense militairen een lichte zonnesteek op. Ook vielen er tijdens de intocht mensen flauw op de tribune. Met het oog op het warme weer was de start op de laatste dag een half uuur vervroegd. Toch was het volgens de orga nisator, de KNBLO (Koninklijke Neder landse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding), niet de warmste Vierdaagse. In 1927 en 1972 was net nog warmer. De Vierdaagse van Nijmegen is het groot ste wandelevenement ter wereld. Duizen den vrijwilligers zorgen ieder jaar dat het vlekkeloos verloopt. Maar de grootste on dersteuning van de Vierdaagse komt ieder jaar van de zijde van Defensie. Het leger verzorgt bijna de hele Vlaggenparade, bouwt tentenkampen op en zorgt voor muzikale begeleiding. Nu het leger een beroepsleger wordt en steeds meer wordt ingezet in oorlogsgebieden, overweegt De fensie de mankracht voor de Vierdaagse sterk in te krimpen. „Handhaving van vrede en veiligheid gaat boven de steun aan de Vierdaagse," zo laat een woord voerder weten. Of dat ook invloed heeft op het aantal meewandelende militairen voor volgend jaar is niet bekend. (ADVERTENTIES) TEN ONRECHTE doet minister van Defensie Ter Beek publieke opmerkingen van de opperbevelhebber van de landstrijdkrach ten, generaal Couzy, af als een onbetekenend incident. De generaal doorbrak deze week de zomerstilte met een tekst - uitgesproken ter gelegenheid van de opening van een tentoon stelling in Delft - die niet anders kan worden gelezen dan als een verkapt dreigement. De politiek, aldus Couzy, moet blij zijn dat de landmacht de kont nog niet tegen de krib heeft gegooid. Want bij elk ander bedrijf was er allang gestaakt óf was het Binnenhof al volgelopen met demonstrerende personeelsleden. Zo niet met de landmacht die in korte tijd wordt gehalveerd, zich een volstrekt ander werkritme moet aanleren en bedreigd wordt met gedwongen ontslag voor tweeduizend beroepsmilitairen. Die in grote onzekerheid verke rende militairen zijn nog niet opgerukt naar het Binnenhof. „Tot nu toe niet," voegde Couzy er veelbetekenend aan toe. Tot zover zou de reactie op deze uitspraken kunnen zijn dat het Couzy's goede recht is zich bezorgd te maken over de functie van kot leger en de positie van zijn personeelsleden, zelfs in uitdagende termen, al worden topambtenaren geacht hun kritiek vooral binnenskamers te ventileren. We moeten niet al te snel reepen dat grenzen zijn overschreden als het om de vrije meningsuiting gaat. Maar in Delft ging Couzy wel degelijk over de schreef toen hij uen zijn kritiek toevoegde: „De Koninklijke Landmacht heeft heel loyaal personeel, maar er zijn grenzen aan die loyaliteit. Ik hoop ftet dat door politici voldoende wordt meegenomen bij de mzichten en besluiten in de volgende kabinetsperiode." Met andere woorden: als het nieuwe kabinet besluit tot verdergaande bezuinigingen hoeft er op de medewerking van het leger niet tenger gerekend te worden. Daarmee dreigt hij de politiek met deloyaliteit. Dat is volstrekt onaanvaardbaar. Een legerleider moet niet alleen wéten dat het Parlement uiteindelijk bepaalt wat er gebeurt, hij moet ernaar aandelen. De uitspraak zou voor de minister van Defensie reden moeten j-'l.n zich te beraden over de positie van deze opperbevelhebber. Niet in het minst omdat Couzy eerder en bij herhaling met de minister en het parlement in aanvaring kwam en daar blijkbaar niet van heeft geleerd. •vu heeft hij zich opnieuw gehaast zijn uitspraak achteraf te verzachten met de verklaring dat natuurlijk niet hoeft te worden Qetwijfeld aan de loyaliteit van het defensiepersoneel. Praatje voor de vaak. Het is onbevredigend dat Ter Beek er genoegen mee neemt. Hilversum - RTL5 slaat in september een andere koers in. „Films op prime-time gaan het hart vormen van het nieuwe schema", verklaar de programmadirecteur B. van der Veer gisteren. Opvallend is 'Talk TV', dat op werkdagen een paar keer wordt uitgezonden. Een grote groep presentatoren gaat daarin live in gesprek of discussie met kijkers over actuele zaken. Gaandeweg kiest RTL5 een vaste ploeg presentatoren. Barend en Van Dorp keren terug bij RTL4. Dat lot is ook Jan Lenferink en Willibrord Frequin beschoren. RTL5 blijft sport een 'IIs- warm hart toedragen. Het station laat ook de vooravond, waar jongeren in groten getale naar kijken, ongemoeid. Met de nieuwe koers moet RTL5 de stijgende lijn - vanaf maart loopt het marktaandeel omhoog van 4,3 naar 6,1 procent - doortrek ken naar ruim 7. vLJ. Preston Palace in Almelo is een vorstelijk hotel met een unieke all-in-formule. U betaalt een vaste prijs p.p. voor de overnachtingen, alle maaltijden en consumpties. Daarnaast vrij gebruik van fietsen en alle sport- en spelfaciliteiten. Info: 0546-542121. Boeken: 0546-542125.(o.v.v. De Stem) Preston Palace. Hotel, congres- en uitgaanscentrum De nieuwe Bedtime koOektie komt eraan. Daarom moet het merendeel van onze slaapkamers de deur uit en geven we superkortingen op (bijna) al onze kombinaties, klassiek, retro en modem! Kom gauw kijken en uw keuze maken. Tijdelijk tot 40% prijsvoordeel! DE SLAAPKAMER VAN JE DROMEN ZONDAG OPEN zondag: 13u. - 18u. zaterdag: 10u. - 18u. week: 9.30u. - 18u. vrijdag gesloten ESSEN SPIJKER 57 Tel.09-32-3-667 38 43 Weg Roosendaal-Essen- Antwerpen Troostmeisjes krijgen geen geld Tokyo - Japan zal geen financiële schadevergoeding betalen aan de 'troostmeisjes', vrouwen die in de Tweede Wereldoorlog werkten als seksslavinnen voor Japanse soldaten. „Het is ondenkbaar nieuwe schadevergoedingen te overwegen," heeft een functionaris van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd. Voor voorzitter S. Lapré van de Stichting Japanse Ereschulden komt de uitspraak als een verrassing. „Ik dacht dat er beweging in zat, er waren ook geruchten over een of ander fonds voor seksslavinnen. Maar dat is toch niet genoeg, want we willen geen liefdadigheid maar schadevergoeding." Tabakszaken in trek bij overvallers Den Haag - Tabakszaken worden in verhouding steeds meer het doelwit van overvallers. Misdadigers hebben steeds minder belangstelling voor het overvallen van de steeds beter beveiligde geldinstellingen en benzinestations. Winkels die rookwaar ver kopen blijven onverminderd aantrekkingskracht uitoefenen op veelal jonge criminelen. De maand mei laat in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar een forse daling zien van overvallen op bedrijven en geldinstellingen. Vorig jaar waren dat er 178, dit jaar 108. Het aantal overvallen op tabakszaken blijft echter stabiel: ongeveer twintig per kwartaal. Rijk wordt een overvaller niet van tabakszaken, Vrijwel altijd moet de dader genoegen nemen met een buit van slechts enkele honderden guldens. Arbeidsmarkt gehandicapten verslechtert Den Haag - Steeds meer licht tot matig verstandelijk gehandi capten zitten gedwongen thuis omdat er geen plek is in de sociale werkvoorziening of in dagverblijven voor volwassen verstandelijk gehandicapten (DVO). Slechts een zeer klein gedeelte van deze gehandicapten heeft een 'gewone' baan. Dat blijkt uit een overzichtsstudie naar de arbeidsdeelname en dagbesteding van verstandelijk gehandicapten. Bijna 30.000 verstandelijk gehandicapten, tachtig procent van het totaal, werkten in 1992 in de sociale werkvoorziening. Zowel de dagverblijven als de sociale werkvoorziening kennen groeien de wachtlijsten. Verstandelijk gehandicapten moeten daarom steeds vaker gedwongen thuiszitten. Uitgifte nieuw paspoort mogelijk later Den Haag - De Vereniging van Nederlands Gemeenten (VNG) betwijfelt of de gemeenten per 1 januari 1995 de nieuwe paspoorten en identiteitskaarten zullen kunnen uitgeven. De aanpassing van de apparatuur om persoonsgevens op de nieuwe blanco documenten te kunnen printen zal vermoedelijk meer tijd in beslag nemen dan de zes maanden die nog resten tot 1 januari. Het ministerie van Binnenlandse zaken Houdt evenwel officieel vast aan de uitgiftedatum van 1 januari. Minister De Graaff- Nauta van Binnenlandse Zaken beslist naar verwachting vol gende week over het in massa-produktie nemen van de nieuwe documenten. WD'er Franssen wil paarse coalitie Den Haag - Voormalig WD-kamerlid J. Franssen - sinds vorige week burgemeester van Zwolle - denkt dat er goede mogelijkhe den zijn om een paarse coalitie (PvdA, WD, D66) te vormen. Franssen zei dat gisteren voor de VPRO-radio. Franssen denkt dat informateur Kok bereid is bezuinigingen veel harder in te vullen dan waartoe Kok als PvdA-onderhandelaar bereid was. „Ik denk dat daardoor eerdere terechte kritiek van de heer Bolkestein kan wegvallen." Volgens Franssen is de overgrote meerderheid van de WD-fractie het met hem eens. Andere ^ronnen ip de WD-fracti^jnelden op basis van anonimiteit dat slechts twéé leden van de liberale fractie een paars kabinet afwijzen. Breda - Ziekenhuizen en andere instellingen hebben jaarlijks 47 nieuwe gynaecologen nodig. Normaal gesproken studeren er maximaal 36 vrouwenartsen af. Te weinig dus. Dit jaar komt er zelfs geen enkele nieuwe gynaecoloog op de arbeids markt, omdat de oorspronkelijke vijfjarige opleiding gynaeco logie met één jaar is verlengd. Langzamerhand ontstaat er dan ook een groot tekort aan vrouwenartsen. Volgens F. Coelingh-Bennink, secretaris van de Nederlandse Vereniging voor Obstetrie en Gynaecologie (NVOG) in Utrecht, zijn de ziekenhuizen de komende jaren afhankelijk van bijvoorbeeld docenten gynaeco logie die weer de praktijk in willen. „Er komen dit jaar ge woonweg geen nieuwe vrouwen artsen op de arbeidsmarkt." De secretaris kan echter nog veel meer redenen noemen voor het tekort aan gynaecologen. „De patiënten willen meer aandacht, waardoor de consulten gemid deld langer duren. Ook het aan tal geboortes neemt toe. Verder hebben de artsen tegenwoordig ook oog voor hun eigen sociale leven. Je moet niet meer aanko men met werkweken van tachtig uur. De gynaecoloog van tegen woordig werkt zo'n vijftig tot zestig uur per week. Dat zijn allemaal redenen om meer vrou wenartsen aan te nemen." T. van den Akker, directeur van ziekenhuis Lievensberg in Ber gen op Zoom, zei gisteren tegen De Stem dat het veel moeite kost een vervangende vrouwenarts te vinden voor de omstreden C. Höhner. Hij moest Lievensberg per 1 januari van dit jaar verla ten wegens vermeende fouten. Het Bergse ziekenhuis stelt nu de sollicitatieprocedure uit tot na de zomervakantie. Ook W. van der Pompe, direc teur patiëntenzorg van het Roosendaalse St. Franciscuszie- kenhuis, bevestigt dat het moei lijk is contact te krijgen met een nieuwe gynaecoloog. „We heb ben in het afgelopen voorjaar nog een vacature gehad voor een vrouwenarts. Daarop hebben we vijf of zes reacties gekregen. In vergelijking met voorgaande ja ren is dat niet echt veel. De gynaecologenmarkt staat nu na tuurlijk ook erg onder druk door alle negatieve publiciteit. Het wordt er allemaal niet beter op." Van der Pompe doelt daarmee op de perikelen rond Höhner en de publiciteit over de vrouwen artsen van het Elkerliekzieken- huis in Helmond. Rondom de Helmondse artsen ontstond be gin april van dit jaar tumult omdat de slechte onderlinge communicatie de oorzaak zou zijn van het overlijden van een tweeling in 1992. De directie-secretaris van het Elkerliek, J. Jaspers, is het niet eens met Van der Pompe. „Het Elkeriek krijgt zelfs spontane reacties van gynaecologen die graag voor ons zouden werken. Op dit moment hebben we twee zieke gynaecologen. Daarvoor hebben we makkelijk vervanging kunnen vinden. Binnenkort heb ben we vier nieuwe vrouwenart sen nodig, die een heel nieuwe maatschap gaan vormen. Ik zie het aantal reacties met een zon nige blik tegemoet," aldus Jas pers. Het ministerie van Onderwijs heeft begin dit jaar besloten dat de universiteiten meer studenten voor de richting medische we tenschappen mogen aannemen. Op dit moment kunnen er jaar lijks 1.485 personen beginnen met een medische studie. Vol gens M. van Wissen-Van Veen, woordvoerder van het ministerie van Onderwijs in Zoetermeer, moeten er over twee jaar bijna tweehonderd extra plaatsen be schikbaar zijn. Daarin zitten ook een aantal plaatsen voor de spe cialisatie gynaecologie. „Na die periode vindt een toetsing plaats, waarbij gekeken wordt of er nog meer plaatsen moeten worden toegestaan," legt Van Wissen-Van Veen uit. „Wellicht kan zo het tekort langzamer hand weer worden weggewerkt."

de Stem | 1994 | | pagina 3