mer Vakantievluchten gaan wel door TM. Zijn kip heeft hij nog Veroorzakers van bijensterfte in Rijsbergen op de bon P£l |f. p Stakende verkeersleiders in Zuid-Frankrijk hinderen de luchtvaart Nederland helpt bij opvang vluchtelingen Ruanda föruvl (1 i if SP-.V'; MS ps L/'i Over zeven jaar auto door WOV Golfbaan weg in Kurenpolder Tour de France 94 Top fiscus Brazilië weg Zwartrijders betalen naar afstand Sigei loopt wereldrecord op de 10 km Rolf Muntz gaat door De pinpas komt ook thuis van pas 'Fal en lurv' Oegroemov klopt Indurain met minuten AKATURES Op zoek naar werk DE STEM heeft vandaag ruim 60 vakatures. Maak er werk van Beekse boevenvangers gehuldigd I I VRIJDAG 22 JULI 1994 D4 •I is- V."U"-/ wt* 1 isL> 'T "X YV foto's ger loeffen I; <1 gezicht fant de ;ies zijn nes ont- de be- Dor het ribunes. rdwijnt, oor ge it, hoopt apen in- plossing. Kunsthistorici zien natuurlijk het liefst de tribunes geheel ver dwijnen. Maar dat is anno 1994 ondenkbaar. Toegegeven, het ge beurt nog maar zelden dat het publiek de tribunes bestórmt om een debat van de 75 senatoren bij te wonen. Maar openbaarheid van debatten is sinds 1848 e?n kenmerk van het Nederlandse politieke bestel. Een feit dat geen restaurateur mag wegpoet sen. waarvan u vindt, dat er een kleine gerubriceerde advertentie voor geplaatst moet worden? Plaats dat Kleintje'' dan beslist in De StemTien tegen een dat uw advertentie gelezen wordt. Immers 9 van de 10 ,0m-lezers ©n lezeressen pluizen week in week uil "nZ0 ..Kleintjes' -rubrieken na. Dat zijn elke dag vele tienduizenden Kleintjes-lezers. DE STEM 8 710311 000225 ZATERDAG 23 JULI 1994 134e JAARGANG [erneuzen - Over zeven jaar rijdt je eerste auto door de Schelde- ïinnel WOV als alles goed gaat. jjirecteur J. Halewijn van aanne- jingsmaatschappij Kombinatie jiddelplaat Westerschelde vof, ijoogd bouwer van de WOV joopt dat over twee jaar met de sanleg van de WOV kan worden sgonnen. (ZIE ZEELAND - C1 jank - De Bredase rechtbank jeeft gisteren bepaald dat Re- jeatiepark De Brabantse Bies- losch (voorheen Kurenpolder) de ttgen holes-golfbaan moet ver- tijderen die op het terrein is aangelegd. Bovendien moeten de aekken die de openbare toegang lot het terrein verhinderen weg- worden. Ik laat me niet vastpinnen LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 SaoPaulo - Tientallen topambte- uren van de Braziliaanse belas- agdienst hebben gisteren bij president Franco hun ontslag in gediend. Ze zijn kwaad over de :oorkeursbehandeling van de Braziliaanse WK-afvaardiging. De regering besliste dat zij geen Belasting hoeven te betalen over assa's luxe spullen die zij in de VS hadden aangeschaft, terwijl lat normaliter wel moet. ZIE BUITENLAND - A4 Utrecht - Zwartrijders in de trein gaan vanaf 1 januari volgend jaar Sot vier maal de prijs van een nor kaartje betalen. Met die aanpak wil de NS-directie het sizen zonder vervoerbewijs te- ngdringen, zonder de agressie tegen treinpersoneel te vergroten, itóoete die een zwartrijder met l|jsng van volgend jaar krijgt jpgelegd, hangt af van de afstand ie hij reist. Op korte afstanden al hij relatief het meest moeten Betalen. IZIE BINNENLAND-A3 Oslo - Bislett is de tien kilome terlopers gunstig gezind. Vorig jaar verbeterde Yobes Ondieki tijdens de Golden Four Grand Prix in Oslo het wereldrecord, gisteren was het William Sigei die onbarmhartig toesloeg. Met een tijd van 26.52.23 dook hij bij- zes seconden onder de toptijd van Ondieki. Sigei kreeg voor ztjn overwinning een premie van 25.000 dollar. ZIE SPORT - B2 HET WEER Heet Het wordt een tropisch heet weekend. Naast zon enkele wolkenvelden en er is weinig wind. Uitstekend strandweer. De kans op een regen of onweersbui is gering. Hilversum - Rolf Muntz heeft gisteren in Hilversum ge- Plaatst voor de finale van het Hutch Open. De 25-jarige golfer 8®g op de tweede dag van het •*rnooi opnieuw rond in 67 sla- 8® In het tussenklassement teemt Muntz de gedeelde vijfde pjaats in. De eerste 66 van het passement plaatsen zich voor de laatste twee dagen van het toer- teoi. Muntz, lid van de Molen- sehotse vereniging Toxandria, is e enige Nederlander in de eind- Jonden. ■ZIESPORT - B2 De tien jaar oude Musa is ge vlucht uit Ruanda. Zijn ouders zijn dood, maar zijn kip heeft hij nog. foto epa Amsterdam (anp) - Binnen kort kan de consument thuis met zijn pinpas betalen voor de goederen die bij hem wor den afgeleverd. De ING Bank en het Amerikaan se telecommunicatieconcern AT&T beginnen in september met een proef met 'mobiel pin nen'. Mobiel pinnen is hetzelfde als be talen met de pinpas in de winkel, alleen zijn betalingen met de nieuwe apparatuur overal moge lijk. De mensen die spullen afleveren, worden uitgerust met een draag bare betaalautomaat. Daarop kan de klant dan afrekenen met zijn pinpas. Voor de proef heeft de bank een aantal bedrijven uit gekozen. AT&T ziet in mobiel pinnen gro te voordelen. De consument hoeft bijvoorbeeld niet meer met con tant geld over straat, hij hoeft dat geld evenmin thuis te bewaren totdat zijn aankopen worden af geleverd en de leveranciers rijden niet meer met grote geldbedragen rond. Verlies en diefstal kunnen zodoende sterk worden beperkt. Den Haag (anp) - Nederland gaat de vluchtelingenorgani satie van de VN (UNHCR) helpen bij de opvang van Ru andese vluchtelingen buiten Ruanda. Defensie stelt materieel beschik baar voor de hulpoperatie van de VN in het Zaïrese Goma, dat overspoeld wordt door ruim een miljoen Ruandese vluchtelingen. Daarover zijn de ministers van Defensie en Ontwikkelingssa menwerking, Ter Beek en Pronk, en premier Lubbers het gisteren eens geworden. Mogelijk gaan enkele tientallen manschappen mee die met het materieel kun nen werken. Het besluit is genomen omdat het duidelijk is dat de hulpverlenen de instanties ter plaatse de situa tie niet meer aan kunnen. Het gaat dan ook niet om een militai re maar om een humanitaire ope ratie, de grenzen tussen civiel en militair zijn hier aan het verva gen, aldus Ter Beek. „Wij zijn in ieder geval een stap verder," constateerde minister Pronk in een reactie. Hij keerde donderdag terug uit Goma en kondigde toen aan dat alleen met militair materieel de gigantische nood in de Zaïrese grensplaats gelenigd kan worden. „De UNHCR heeft de verschil lende landen niet met zoveel woorden om militaire uitrusting gevraagd, maar op de lijst die de organisatie verstuurd heeft gaat het wel om materieel waarover alleen een krijgsmacht beschikt", merkte Pronk op. Op die lijst staat onder meer apparatuur om vliegvelden uit te rusten, om kampen mee in te richten, wegen aan te leggen en waterzuive ringsinstallaties en watertanks. Ter Beek overlegt nog met zijn Amerikaanse ambtgenoot Perry en zijn Duitse collega Riihe over wat er precies naar Zaïre wordt gestuurd om eventuele overlap pingen te voorkomen. De opera tie wordt gecoördineerd door de UNHCR die verschillende landen om hulp had gevraagd bij de op vang van de Ruandese vluchte lingen. Wat Nederland betreft wordt er gedacht aan tankauto's en keu- VANDAAG IN DE WEEKEND-BIJLAGE 'Orènzjeboem'-bier uit Breda verovert Enge land. Dat gebeurt onder meer met opmerkelijke fonetische reclametek sten op bussen. Zoals de ze: 'Fal en lurv wit aar smoez kond en ent el', 'Fall in love with our smooth continental'. zie weekend- deel d kens. Het is niet uitgesloten dat er ook personeel van Defensie naar Zaïre gaat dat met het ma terieel kan werken. Het zal daar bij om niet meer dan enkele tien tallen manschappen gaan. De bijdrage van Defensie voor de vluchtelingen buiten Ruanda staat los van het materieel dat de regering donderdag aanbood aan de VN-vredesmacht in Ruanda. Voor de vredesmacht zijn vol doende troepen beschikbaar uit Afrikaanse landen, maar zij heb ben nijpend gebrek aan uitrus ting. Het kabinet kondigde don derdag aan onder meer enkele tientallen vrachtwagens en land rovers te willen leveren. ZIE OOK BUITENLAND - A4: 'Vluchtelingen moeten terug' INHOUD 4 katernen BinnerWBuitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Weekendbijlage deel D Weekendgids D4 RTV-programma's D5/D6 Kleintjeskrant Van onze verslaggever Mathieu Kothuis Breda/Rijsbergen/Eindhoven - Zowel de fabrikant van het landbouwbestrij- dingsmiddel 'Condor' als een boomte ler uit Rijsbergen die het middel ge bruikte bij de teelt van skimmia's, krijgen een proces verbaal. Ze zijn verantwoordelijk voor een massale bijensterfte afgelopen voorjaar in het gebied tussen Rijsbergen en Zundert. Dit heeft de Algemene Inspectiedienst (AID) in Eindhoven gisteren bevestigd. Door een verkeerd gebruik van het bestrij dingsmiddel stierven ruim 100 bijenvolken met miljoenen bijen. De schade loopt in de duizenden guldens. Uit een onderzoek van de Algemene In spectiedienst (AID) van het Ministerie van Landbouw is nu vastgesteld hoe de bijen sterfte zich heeft voorgedaan. Volgens AID-voorlichter R. Scholten heeft de boomkweker uit Rijsbergen het middel 'Condor' in strijd met het wettelijke ge bruiksvoorschrift voor de grondbehande- ling bij de teelt van skimmia's gebruikt. De teler beweert dat hij het middel pas heeft toegepast na een nadrukkelijke be vestiging van fabrikant Hoechst Schering AgrEvo Nederland bv dat het al na een paar weken zou zijn uitgewerkt. Die perio de lag ruim voor de bloeitijd wanneer de bijen op zoek gaan naar stuifmeel. Het middel 'Condor' (parathion methyl) wordt veelal gebruikt voor de bestrijding van emelten en andere insekten in gras land. De Rijsbergse kweker paste het mid del ook toe voor de bestrijding van de wor telduizendpoot en springstaart in de skim mia's. Voor de grondbehandeling, in ja nuari van dit jaar, werd een extra zware dosering toegepast. Tegen de verwachting in bleek het bestrij dingsmiddel na weken nog steeds niet te zijn uitgewerkt. Op 30 maart, de eerste mooie dag van het jaar, vlogen de bijen voor het eerst uit. Uit uitvoerig onderzoek van het bijen proefbedrijf Ambrosiushoeve in Hilvaren- beek, de AID en TNO in Delft werd duide lijk dat het besmette stuifmeel, dat de bij en de das omdeed, afkomstig moet zijn van de skimmia of de wilg. Het achterhalen van de dader bleek daar na niet moeilijk. Volgens Scholten zal de réchter moeten uitmaken wie verantwoordelijk is voor de schade die de imkers in Rijsbergen en Zundert hebben gelopen. In september vindt er een bijeenkomst plaats tussen de fabrikant, de AID, de Ambrosiushoeve en de Plantenziektenkundige Dienst in Wa- geningen; dit om te bezien hoe een derge lijke ramp in de toekomst valt te voorko men. De AID bevestigt de lezing van de fabri kant dat het etiket op het bestrijdingsmid del aangeeft dat het niet mag worden ge bruikt in de bloeitijd van bloemen en plan ten en ook niet in de binnenteelt. Ir. W. Vermazeren, woordvoerder van fa brikant Hoechst Schering, zegt dat het voor dit bedrijf nog steeds een raadsel is hoe de stof na drie weken kennelijk nog steeds niet was uitgewerkt. Het bedrijf hecht er sterk aan dat volledig duidelijk wordt hoe de bijensterfte door toepassing van dit middel heeft plaatsge vonden. AgrEvo neemt geen verantwoordelijkheid voor de onjuiste toepassing van het mid del. Volgens Vermazeren staat op het eti ket duidelijk dat het middel niet mag wor- Van onze verslaggever Amsterdam - „We vliegen in elk geval," zegt de woordvoerder van Transa via. Ook Martinair zal dit weekeinde de vakantiegan gers naar Spanje niet in de kou laten staan. Maar vluchten naar Zuid-Frank rijk zijn door de vertragingsactie van de luchtverkeersleiding in Aix-en-Provence bijna onmoge lijk geworden. De KLM annu leerde gisterochtend de vluchten op Lyon, Nice en Marseille. De vakantievluchten van en naar Spanje en verder ondervinden al een week hinder van de stipt heidsacties van de verkeerslei ding in Aix. Al dagen lang wordt in de vertrekhal van Schiphol ge regeld omgeroepen dat toestellen naar Spanje 'om verkeerstechni sche redenen' later zullen ver trekken; wachtenden krijgen een consumptiebon om het leed te verzachten. De verkeerstoren in Aix-en-Pro- vence handelt de hoofdmoot van het vliegverkeer van en naar Spanje af. Voor dit naar ver wachting drukste vakantievlieg- weekeinde van het jaar hebben de verkeersleiders hun acties ver scherpt. Ze behandelen nog maar de helft van de vluchten. Het vakantieverkeer zal nu ge bruik moeten maken van alterna tieve routes over het westen van Frankrijk of ten oosten van dit land. Omdat het in heel Europa een erg druk weekeinde wordt, kunnen ook op de uitwijkroutes vertragingen ontstaan. „We adviseren de reizigers op tijd aanwezig te zijn, tenzij hun toer- operator hun iets anders laat we ten," aldus de woordvoerder van Transavia. Hij klaagt: „De heren in Zuid-Frankrijk presteren het elk jaar weer in de drukste tijd problemen te veroorzaken." De vliegtuigen worden in verband met mogelijk oponthoud voorzien van extra eten en drinken. Voor zaterdag verwacht Transavia nog geen vertragingen, op zondag wel. Transavia heeft dit weekeinde 37 retourvluchten naar zuidelijke zonbestemmingen, Martinair 35. In totaal moeten zo'n 45.000 mensen worden vervoerd. Hoe lang de vertragingen kunnen du ren durft niemand te voorspellen. De KLM besloot gisterochtend acht voor zaterdag en zondag ge plande vluchten naar drie Zuid franse steden te annuleren. De KLM heeft haar reizigers naar Nice, Lyon en Marseille aangera den de reis uit te stellen, of naar Parijs te vliegen en vandaar de trein naar het zuiden te pakken. De verkeersleiders in Aix voeren hun vertragingsacties omdat ze meer personeel willen hebben. Avoriaz - Pjotr Oegroemov heeft zijn tweede achtereenvolgende overwinning in de Ronde van Frankrijk behaald. Na zijn winst in de laatste Alpenetappe schreef hij gis teren de indi viduele klim- f J tijdrit op zijn m y naam. S De 33-jarige Let zette over f/' de 45 kilome ter een tijd neer van 1.22.59. Hij won ruim drie minuten op Miguel Indurain, die als derde finishte. Oegromov steeg in het algemeen klassement naar de tweede plaats. Met nog twee etappes te gaan heeft hij een achterstand van vijf minuten en 39 seconden op Indurain. Grote verliezer was Richard Vi- renque. De Fransman verloor ruim zes minuten op Oegroemov en zakte in de algemene rang schikking van de tweede naar de vijfde plaats. Opnieuw kon Erik Breukink geen rol van betekenis spelen in het geweld van de toppers. De andere Nederlanders arriveerden zeer tevreden in Avoriaz: ze waren niet te laat binnen. ZIE SPORT-BI ADVERTENTIE Tour de France 94 Prinsenbeek - „Ik vind het wel leuk om boeven te vangen. Later wil ik agent worden," zegt Dennis. Met zijn negen jaar is hij de jongste van de drie Beekse boevenvangers die de politie woensdagavond hielpen bij het oppakken van twee dieven. Zijn broer Mare (13), het brein ach ter 'de operatie', en vriend Dennis (14) worden liever automonteur. „Maar ik vond het wel heel gaaf," geeft Mare toe. De drie 'jonge helden' werden gisterochtend op het politiebureau Prinsenbeemden aan de Kapittelhof in het zonnetje gezet door team chef J. Tousain. Die was trots op de drie 'jonge helden'. „De politie en de buurt zijn enorm blij met jullie actie. Namens het hele korps wil ik jullie hartelijk bedanken," aldus de politiechef. ADVERTENTIE den gebruikt in de bloeitijd en uitsluitend voor de gewasbehandeling. De behande ling van potgrond is niet toegestaan. Bo vendien wordt expliciet gewezen op de schadelijkheid voor bijen. Volgens Verma zeren heeft de kweker de stof op eigen houtje aangewend. Imker Wim van Aert uit Rijsbergen die door de bijensterfte zwaar is gedupeerd, is dolgelukkig dat de oorzaak van de myste rieuze bijensterfte nu is achterhaald. „Het is wel sneu voor de boomkweker. Hij heeft te goeder trouw gehandeld en aan de fabrikant nog duidelijk gevraagd of het middel schadelijk zou kunnen zijn voor bijen." Van Aert verloor 23 bijenvolken van de 100 die de imkers gezamenlijk met deze bijensterfte zijn kwijtgeraakt. Inmiddels heeft hij zijn bestand weer aardig kunnen versterken. Zo kreeg hij van de Milieu dienst in Breda in de afgelopen maanden een aantal malen het verzoek om een ver dwaald bijenvolkje in de stad op te halen. „Als het een beetje lukt ben ik aan het ein de van dit seizoen weer op sterkte. Maar ik heb er hard voor moeten vechten. Mijn beste materiaal is weg," aldus Van Aert. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 o maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch84.70 bank/gironr Plaats:_ I In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- o gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar f Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. i DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1