DE STEM 4Een dag om nooit te vergeten' Lel 'koning van de Alpen' 6We dreigen uit ons jasje te groeien' •resident noodlot V HET Pjotr Oegroemov: 4Ik heb mijn beste jaren in het Oostblok verspeeld' V A6 B Rob Mulders moederziel alleen in laatste bergetappe I/Kr, VANDAAG ff/ RADIO&TV TOUR IN MEERVOUD Moncassin naar Le Groupement? Tourdirecteur Jean-Marie Leblanc houdt vinger stevig aan de pols RIJDAG 22 JULI 1994 naar de Sandzak te sturen en op die manier de problematiek te internationaliseren maakt wei nig kans, zeker zolang de inter nationale gemeenschap er niet toe overgaat de soevereiniteit van Servië over Kosovo, een streek met wèl een lange traditie van zelfbestuur, ter discussie te stellen. De regeringen in Belgrado en Podgorica (hoofdstad Montene gro) laten intussen geen gelegen, heid voorbijgaan om hun soeve reiniteit over de Sandzak te be- klemtonen en wijzen er op dat elke bedreiging van hun territo riale integriteit een schending zou betekenen van de principes van de CVSE. bs en daardoor ben ik de laatste tijd (naar en een echtgenoot geweest. Ik ou deze echtelijke tekortkomingen nu- taten, f werd fcchik- pre- nister de ler van geen oiogen 'oor de zoge- ïwende mhoog- straat- iie een F en de de par- vast- middel ;erings- niet zij maar in haar het nu is een volle- nergens gelijk is cratisch er geen )olitieke ertegen- >eteren," Solidariteit en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede geeft zich nog niet gewonnen. Inte gendeel, hij leeft op bij zoveeli tegenwind. „Ik zal bewijzen datl ik nog steeds zoveel ideeën heb,1 dat geen andere politicus me kan evenaren," zegt hij. „Als ik wil, dan win ik. Ik ben niet bang; echte rivalen zijn er niet. Lech Walesa is een vechter, on voorspelbaar en impulsief, steu nend op zijn politiek instinct en op zijn talent om het publiek te bespelen. Het is daarom gevaar lijk hem af te schrijven zolang hij nog niet daadwerkelijk verlo ren heeft - en de presidentsver kiezingen zijn nog ver weg. Toch vragen veel Polen zich af waarom hij niet kiest voor een eervol einde van zijn loopbaan als politiek leider. Hij kan nog steeds de geschiedenis ingaan als de man die Polen de democratie inloosde - een prestatie die door zijn optreden van de afgelopen jaren wel enigzins aan glans heeft ingeboet, maar pas echt flets zou worden als hij uit de ring zou worden geslagen door bijvoorbeeld de ex-communist Kwasniewski. Dat Walesa niet hoeft te rekenen op de steun van de huidige rege- ringspartijenj spreekt gezien hun communistische verleden eigen lijk voor zich. En het feit dat hij zich sinds hun verkiezingszege van afgelopen september heeft opgeworden als hun grote tegen pool, heeft de kloof tussen hem en de meerderheid van de kie zers alleen nog maar vergroot. Desondanks is ook de relatie tussen Walesa en de rechterflank van het politieke spectrum niet innig. De nationalistische tak daarvan, die bij de verkiezingen helemaal uit de boot viel, be schouwt Walesa als een 'pseudo- communist'. De volgelingen van deze partijen worden beheerst door een zo grote anti-commu nistische paranoia, dat ze achter elke boom een geheim agent zien. Ook Walesa beschuldigen ze ervan op de loonlijst van de SB (de Poolse Stasi) te hebben gestaan. De gematigde hervormers op hun beurt, de mensen uit het kamp van oud-premier Mazo- wiecki, hebben evenmin veel met Walesa meer op. Zij zijn'diens 'oorlog aan de top' nog niet vergeten. Het was via felle aan vallen op Mazowiecki en zijn hervormingen, dat Walesa in 1990 de presidentsverkiezingen won. Nu hij in de politieke woes tijn is beland, zullen zij zich wel twee keer bedenken voor ze hem ter redding snellen. Blijft over de ontgoochelde mas sa, de 40 procent van de kiezers die totnogtoe nooit is wezen stemmen. Kan Walesa hun onte vredenheid niet uitbuiten? Hij is er toch populistisch genoeg voor? Jawel, en zo deed hij dat vier jaar geleden ook. Maar inmid dels is hijzelf in de ogen van' het publiek deel geworden van het systeem dat hij beloofde op te blazen. JUWELIERS - DIAMANTAIRS - BEEDIGD TAXATEUR arendstraat 20 oosterhout telefoon 01620-60129 8 SWAROV SM KRISTAL (Collectors Society! Sport VRIJDAG 22 JULI1994 DEEL Van onze verslaggever Jacques Eestermans Cluses - Rob Mulders laat vandaag heel vroeg de wek ker aflopen. Niet dat hij zijn rust niet hard genoeg kan gebruiken. Integendeel. De Limburger reed de voorbije dagen in de Alpen meer dood dan levend rond. Maar hij wil op een paar dagen van het verlossende einde in Parijs absoluut elk risico vermijden. „Ik ga me morgenvroeg maar eens heel goed losrijden, de pijn uit mijn benen fietsen," ver klaarde hij gisteren in Cluses zijn voornemen, nadat hij als 119e en laatste de finish had bereikt na een eenzame tocht over drie Alpencols van de eerste categorie. „Het was een dag om nooit te vergeten." In de laatste bergetappe leerde Rob Mulders meer dan ooit tevo ren zich te verzetten tegen de verleidelijke gedachte om aan z'n ellende een einde te maken. Al vroeg op de klim van de eerste berg, de Col des Saisies, raakte hij moederziel alleen ach terop. „Ik dacht dat ik het nooit zou redden. Maar afstappen, nee. Dat woord komt in mijn woordenboek niet voor. Ik moet al ziek of geblesseerd zijn, wil ik een wedstrijd niet voltooien." Enkele keren had de Limburger onderweg hoop op steun gekre gen. Door zich als een soort kamikaze-piloot van de cols af te storten, haalde hij diverse ge loste renners bij, zoals de Belgen Eric van Lancker en Mario de Clercq. Maar aan hen bleek hij niks te hebben. „Ze zeiden vriendelijk goedendag en stapten vervolgens af," aldus Mulders. „Gelukkig stond de laatste col (Col de la Colombière, red.) vol met Nederlanders. Die hebben me zo ongeveer naar boven ge schreeuwd. Dat heeft me gewel dig geholpen." Rob Mulders had er bij aan komst, 31 minuten en negen se conden na winnaar Piotr Oegroemov, geen flauw benul van of hij wel binnen de tijd was gearriveerd. Gezien echter de er varingen van de voorgaande dag stond de jury ditmaal bij voor baat een ruime marge van vijf tien procent toe. Het betekende dat de limiet op 43.51 minuten kwam te staan. „Als ik dat ge weten had," verzuchtte de moe gestreden renner uit de ploeg van Jan Raas, nadat hij zich had laten informeren, „dan was ik in de afdalingen wel wat voorzich tiger geweest. Maar och, dat is allemaal geklets achteraf. Ik heb het gered en daar heb ik de hele dag voor gestreden." Hoe enorm hij de afgelopen da gen ook had moeten afzien, toch stelde Mulders gisteren met na druk dat z'n tweede Tour hem heel wat beter is bevallen dan de eerste vorig jaar. „Ik heb het nu veel gemakkelijker gehad," vond de Limburger. „Een jaar geleden was het vanwege bronchitis elke dag opnieuw afzien, dit keer ben ik gezond gebleven. Dat scheelt alles. Alleen gisteren en vandaag was het pet, maar gelukkig zijn we bijna aan het einde." c f Cluses - „Ik ben tien jaar te vroeg geboren," vertelde Pjotr Oegroemov, „dat is mijn pech. Ik heb mijn beste jaren in het staatsamateurisme van de Oostbloklanden verspeeld. De Tour was bij ons in de ban gedaan. Er werd nooit een letter over geschreven. De Tour dat was een show van het perverse westen." „De Vredeskoers was het hoog ste wat wij konden winnen," herinnert zich Oegroemov. „Bij de amateurs bereikte ik al tien jaar geleden de top, toen ik de Ronde van Italië voor amateurs won. Ik had toen bij verschillen de profploegen een schitterend contract kunnen tekenen, maar het ijzeren gordijn was er nog. Dus moesten wij kiezen tussen een Vlucht naar het westen en onze familie. Ik ben thuis geble ven. Ons werd altijd voorgehou den dat het professionele wiel rennen alleen maar geld en do ping betekende, het zou een ver derfelijke zaak zijn. Inmiddels weet ik wel beter. Maar voor mij is het te laat. Ik heb op 33-jarige leeftijd geen toekomst meer. Ik leef van dag tot dag." Tour de France 94 Door Jean Nelissen Eerst Let Bij ontstentenis van Pantani, die als gevolg van zijn val op de Glandon een ontsteking heeft onder de knieschijf van zijn lin kerbeen en te veel pijn leed om aan te vallen, maakte Oegroe mov voor de tweede opeenvol gende dag de Alpenrit. Pantani had maar twee uur .geslapen. Zijn arts waakte de hele nacht bij zijn bed en legde om het half uur een nieuw, koud compres op 'de knie, om de ontsteking te j remmen. Pantani: „Ik kon onmo gelijk een grote versnelling trap pen, daarom heb ik niet aange vallen." Op weg naar Val Thorens raakte Pjotr Oegroemov woensdag de Colombiaan Nelson Rodriguez [niet kwijt en finishte hij als Tour de France /jwi 19e etappe 22 juli 47,5 km VRIJDAG 22 JULI '«■00-U.oo Eurosport: Tour de trance, etappe van gisteren (hoogte punten) 15.00-17.00 Nederland 2 Tour de rance: 19e etappe Cluses-Avoriaz K?nv',d-Ueleklimtijdrit, 47,5 km) .00-17.05 Eurosport: Tour de t ,hce; "Idrit Cluses-Avoriaz ^•«S-n os BRT 2 Ronde van 19e etaPpe, Cluses-Mor- nne/Avoriaz wü"19'25 Nederland 2 Studio i met °-a Tour de France, sa- naai tijdrit en het Tourjour- 20.00-21 20 BRT 2 Tour Bis, samen- 19e etappe Fran u°° Eur°sport: Tour de rrance, hoogtepunten tijdrit tweede. Gisteren demarreerde Oegroemov onweerstaanbaar op de col de la Croix-Fry en hij kwam alleen aan in Cluses. Hij werd de eerste etappewinnaar uit Letland en hij klom naar de derde plaats in het algemeen klassement. Op een dag dat de Tour weer zeven renners verloor, waardoor er nu al zeventig naar huis zijn. Dat is 37 procent. „In de nacht na mijn tweede plaats op Val Thorens heb ik slecht geslapen," vertelde Oegroemov. „Die Rodriguez had drie uur lang van mijn werk geprofiteerd en hij versloeg mij toen op laffe wijze in de sprint. Ik weet wel dat het wielermetier keihard is, maar ik zou nooit zo'n onsportieve daad stellen." Minimum Pjotr Oegroemov is een van de renners uit het Oostblok die in 1989 van de regering in Moskou professional mocht worden. Als voormalig lid van de nationale Sovjet-wielerploeg, werd hij on dergebracht in de Alfa Lum-for- matie in San Marino. Een con tract bij een andere profploeg werd van regeringswege verbo den. De directeur van Alfa Lum, een aluminiumfabriek, deed za ken met het Kremlin. En hij wilde met zijn profploeg snel bekend raken op de Russische markt. Pjotr Oegroemov kreeg een maandsalaris van duizend gulden. Plus 500 gulden van een onduidelijke firma in Liechten stein, die op de een of andere manier Russische topsporters in het westen financierde. Een minimumsalaris, dat ook Dimitri Konisjev, Andrei Tchmil en Vladimir Poelnikov genoten. Zij zijn met Oegroemov de enige renners, die van de voormalige Alfa Lumploeg zijn over geble ven. De rest, onder wie de be roemde Sergei Soekoeroetsjen- kov, is al afgestapt. Te oud, of teleurgesteld over de gang van zaken in het westen. Rijk Pjotr Oegroemov heeft zich won derwel aangepast. Hij leeft in Riccioni, een dorpje vlak naast het gehucht waar Marco Pantani woont. „We gaan echter nooit samen trainen," zegt Oegroe mov. Hij is getrouwd, maar heeft geen kinderen. Hij is na zijn formida bele jaar 1993 op weg in Italië een rijk man te worden. Zeker volgens Letse begrippen. Vorig jaar eindigde Oegroemov in de Giro als tweede achter Miguel Indurain. De Spanjaard bleef hem met veel pijn en moeite slechts 58 seconden voor. Op de voorlaatste dag bracht Oegroe mov de Spanjaard op de rand van de afgrond. Na het stunt werk in de Giro behaalde Oegroemov de zege in de lastige etappewedstrijd Bicicleta Vasca in Spanje. Hij verdient nu een half miljoen gulden bij Gewiss en hij rijdt in een fraaie Alfa Romeo. i Pjotr Oegroemov: „Ik vrees dat de handelwijze van Berzin onze naam als ex-Oostblokrenner geen goed zal doen.' FOTO ANP Zeker door zijn colle ga's in het peloton werd hij tijdens zijn elf Tour-jaren niet altijd ge waardeerd. Een hooghartige wijsneus vonden ze hem. een hinderlijke betweter, iemand die wel even zou zeggen hoe het eigenlijk moest. Niet ge liefd. wel gerespecteerd. Nu, in deze Tour van 1994. is Laurent Fignon er voor de eerste keer niet bij als renner en opeens wordt hij gemist. Want hoe lastig hij ook kon zijn. deze intellectueel aan doende stadsmens, hij gaf de Ronde het beetje extra jus om het menu smakelijker te doen zijn. Zeker nu was zo iemand nodig geweest. Neem zijn strijdlust. Die toon de hij van de eerste dag af. In 1983 ontbrak voor een keer Door Frans Oudejans erkenning. Van toen af gold Fignon als een vaste waarde. Al haalde hij mooie plaatsen en won hij zware ritten, het peil van 1984 bereikte hij niet meer. Behal ve in 1989, toen hij in het geel op Parijs afging en in de laat ste tijdrit door een LeMond in topvorm werd geklopt, zodat Fignon met 8 seconden de Bernard Hinault, die in de Tour verloor, het kleinste ver- voorgaande vijf jaar vier keer winnaar was geweest, en op eens begon de Tour met een legertje favorieten, onder wie Hennie Kuiper. Ploegleider Cyrille Guimard. nog altijd een der slimsten in de volgwa- gens, wist niet beter te doen dan een team met minder be kenden op te stellen. Onder hen Laurent Fignon, een 22-jarige Parijzenaar zonder aanzien. In de Ronde van 1983 bleef hij lang onzichtbaar. In elk geval nam niemand hem se rieus en op het podium stond hij nooit. Op de zesde dag was er een tijdrit. Fignon eindigde op ruim 3 minuten van Bert Oosterbosch en dat leek ge noeg te zeggen. Hij reed ech ter met grote regelmaat, nooit vooraan, nooit ver achterop. Na de Pyreneeën was hij nog altijd de niet-bekende, met meer dan 4 minuten tijdver lies. Maar onopvallend schoof hij geleidelijk naar voren. Al le aandacht ging naar Fignons landsman Pascal Simon, de nieuwe held in het geel. Toen die geblesseerd (en uitgeput) afstapte, kwam Fignon op eens in het geel. En tot ieders verbazing bleef dit zo tot de Champs Elysées. Nog was deze overwinning voor de meerderheid niet meer dan een toevalstreffer, toen de Tour een jaar later vertrok. Toen was Hinault er wel bij. Maar Laurent Fignon had iets te bewijzen. Hij reed een geweldige Ronde, won een tijdrit, een klimrit en nog twee etappes, richtte in de Alpen een ware ravage aan en liet Hinault en de opkomende Amerikaan LeMond duidelijk achter zich. Een jaar na zijn eerste zege kwam alsnog de schil uit de historie. Fignon: niet geliefd, wel gerespecteerd In zijn nadagen liet Fignon bij vlagen zien welk een groot renner hij eigenlijk was, voor al door twee keer Milaan-San Remo te winnen. Maar de regelmaat was er niet meer. Hij eindigde als meester knecht van Gianni Bugno - nu ook een verschoten ster - en stapte verleden jaar op de elfde dag uit de Tour. nadat pogingen waren mislukt om nog een rit te winnen. Pas toen kreeg Te professeur' de waardering waar hij ook naar eigen mening recht op had. Morgen: Greg LeMond Laurent Fignon, Touw- winnaar in 1983 en 1984. FOTO ANP Het voorjaar ging voor Oegroe mov verloren, omdat hij op 24 maart bij een massale val in Santa Coloma de Gramenet in de Catalaanse Week zijn sleutel been brak. In Romandië maakte hij zijn come-back. „Op mijn leeftijd is het moeilijk terug te komen," aldus de Let. „Ik heb de Giro gereden, maar ik was maar zeventig procent." Oegroemov eindigde slechts als 24e. Ook in de eerste weken van de Tour was hij nog niet in topvorm. In de tijdrit van 64 kilometer in Ber gerac verloor hij zes minuten op Indurain. Pas in de Alpen be reikte hij zijn topconditie. Twee de op Val Thorens en winnaar in Cluses. Een Let als 'koning van de Alpen.' Oegroemov blijft zijn ploegleider Emmanele Bombini trouw. „Bij Gewiss vind je nog vriendschap onder de renners. Jammer dat die Berzin ons imago naar bene den haalt. Hij heeft voor de ploeg getekend, kan nu elders meer verdienen en wil vertrek ken. Terwijl hij alles aan Bombi ni en zijn ploegmaats te danken heeft. Ik vrees dat het onze naam als ex-Oostblokrenners geen goed zal doen. Eerst heeft Konis jev het geflikt om een dubbel 'contract te tekenen voor TVM en Jolly en nu herhaalt Berzin het met Gewiss en Festina. Een slechte zaak. Ik heb er geen (woorden voor." Cluses - De Franse bladen weten meer dan Jan Raas zegt te weten.' Frédéric Moncassin, de Franse sprinter in de ploeg van WordPerfect, rijdt volgend seizoen in het shirt van de nieuwe Franse ploeg Le Groupement. De onderhandelingen met Phil Anderson (Motorola) en Robert Millar (TVM) zouden in een eindstadium verkeren. Raas had Moncassin, die de Tour miste door een val van het podium tijdens de presentie een dag voor de start in Lille, een nieuwe aanbieding gedaan. Cluses - Z'n groene dienst- hemd is drijfnat, transpira- tievocht druppelt van z'n ge bronsde hoofd. Het is op nieuw een bloedhete dag in de Tour en directeur Jean- Marie Leblanc heeft het ra- zenddruk. Ondanks een gi gantische staf van medewer kers heeft men hem overal tegelijk nodig. Maar hij zeurt er niet over. Zijn wedstrijd is zijn leven. Om overeind te blijven, om de geest even te ontspannen, begint hij elke dag normaal gesproken met een uurtje joggen. Dat is er dit keer echter niet bij, want de rechterknie speelt op. „Een soort tenditis," zegt Leblanc, „overge houden aan het wielrennen. Zo nu en dan heb ik er last van en moet ik het een paar weken zonder loopuurtje doen. Het voordeel is dat ik daardoor ook wat langer in bed kan blijven liggen. Een beetje extra slaap komt nooit ongelegen in dit gek kenhuis." Bijna aan het einde van z'n zesde Tour als algemeen directeur, heeft Leblanc zijn gedachten al weer op de toekomst gefocust. „We willen over een paar jaar graag nog een keer naar Neder land komen," doet hij uit de doeken, „maar alleen als we er de proloog plus een etappe kun nen slijten. Want Nederland is te ver van Frankrijk om dat ergens halverwege aan te doen. Den Haag heeft belangstelling ge toond voor de proloog en de start van de eerste etappe. Die stad zou een goede keus zijn, want alle faciliteiten zijn er aan wezig. Den Bosch, Tilburg en Valkenburg hebben zich aange meld als aankomstplaatsen. Mis schien kunnen we al snel zaken doen, voor de Tour van 1996 bijvoorbeeld. Het is niet goed koop om de Tour te krijgen (kos ten 3,4 miljoen gulden, J.E.), dat besef ik, maar een flink deel van de investering betaalt zichzelf op de één of andere manier ook weer terug." De Société du Tour de France wil er een gewoonte van maken om elk jaar met de Tour één of twee landen te bezoeken, maar absoluut niet meer. Zoals in 1992, het jaar van de Europese eenwording, toen Spanje, België, Nederland, Duitsland, Zwitser land en Italië werden aange daan, zal het nooit meer gaan. „We zijn te groot gegroeid, -te zwaar geworden voor dergelijke operaties," weet Leblanc. „Het uitstapje naar Engeland dit keer was echt op het randje. In het vervolg moeten we het maar houden bij landen als Neder land, België, Spanje en Italië, de traditionele wielernaties. Die zijn ook het belangrijkst voor de Tour, want daar zitten de meeste renners, de sponsors en het pu bliek. Af en toe droom ik er eerlijk gezegd nog wel eens van om de oceaan over te steken naar de Verenigde Staten. Maar die droom duurt nooit langer dan vijf seconden. Mijn hart zegt ja, mijn verstand zegt: niet doen." De aimabele hoogste Tourbaas, die van boerenafkomst is, bracht zijn jeugd door op het Noord franse platteland. Na de middel bare school studeerde hij rechten in Lille. In zijn vrije tijd deed hij aan wielrennen. Na z'n studie was hij zelfs een tijdje prof om daarna de sportjournalistiek in te rollen. In 1989 werd Leblanc gevraagd als Tourdirecteur. Zijn opdracht: voorkom dat de Tour tenonder gaat aan zijn eigen suc ces. Een gigantische klus, maar Le blanc, die zelf ook dikwijls let terlijk de handen uit de mouwen steekt - zelfs ziet men hem af en toe zeiden met dranghekken - beet er zich enthousiast in vast. Aanvankelijk ondervond de ver nieuwer grote tegenstand. Be grijpelijk in een metier, dat van tradities aan elkaar hangt. „Het gevaar is dat je in zo'n wereld voorbij gaat aan de tijd waarin je leeft," weet hij uit ervaring. „Daardoor dreigde de sportieve geloofwaardigheid van de Tour verloren te gaan. Want als de basis van alles, de sport, onder gesneeuwd raakt, dan laten de media het op den duur afweten, met als gevolg dat de publieke belangstelling daalt en de spon sors afhaken." De grote verdienste van Leblanc is ongetwijfeld, dat hij erin is geslaagd de Tour meer dynamiek te geven. Hij ruilde een heleboel kleine sponsors in voor een paar hele grote, hij maakte de huldi gingen na de etappes korter en overzichtelijker en hij zorgde er voor dat de renners meer geld dan ooit kunnen verdienen in de zwaarste wielerwedstrijd ter we reld, waarin het lieve sommetje van 44 miljoen gulden omgaat. Een kwart van dat bedrag wordt opgehoest door de sponsors, aan tv-rechten komt elf miljoen gul den binnen en de regio's en ste den die de Tour binnenhalen, brengen de rest in het laatje. „We zitten nu in alle opzichten aan ons maximum," meent Le blanc. „Het is echt oppassen ge blazen, want het gevaar dreigt dat we uit ons jasje groeien. Ik zal een paar voorbeelden noe men. Dit jaar hebben we al ruim tweehonderd journalisten gewei gerd, om de doodeenvoudige re den dat we er niet meer dan duizend kunnen herbergen. De aanvragen voor een plaatsje in het VIP-dorp zijn zo talrijk, dat we het met gemak twee keer zo groot zouden kunnen maken. Maar geen haar op m'n hoofd die daaraan denkt. Het blijft zoals het nu is. Per slot van rekening gaat het om de kwaliteit, niet om de kwantiteit." Met de kwaliteit zit het volgens Leblanc wel snor, ook op het sportieve vlak. De Tourdirecteur zegt nog steeds lyrisch te worden als hij Miguel Indurain aan het werk ziet. „Hij is een fantas tische kampioen, een mix van Eddy Merckx en Jacques Anque- til. Indurain heeft de kracht van Merckx en de stijl van Anquetil. Ik ben er dan ook zeker van dat hij hun record van vijf overwin ningen zal evenaren en mis schien kan hij het nog wel verbe teren ook. En ik ben beslist niet van mening dat zijn suprematie zonde is voor de Tour, zoals je links en rechts wel eens opvangt. Het werd ons als organisatie ver weten dat de Tour te veel op zijn lijf toegesneden zou zijn. Flau wekul. Dit jaar hebben we min der tijdrit-kilometers in het schema opgenomen en meer cols. Het maakt allemaal niks uit." Jean-Marie Leblanc heeft ook al uitgedokterd dat zijn wedstrijd niets heeft geleden onder het wereldkampioenschap voetbal in de Verenigde Staten, dat twee weken lang samenviel met de Jean-Marie Leblanc, die de Tour meer dynamiek heeft ge geven. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Tour. „Het WK voetbal is geen echte concurrentie voor ons ge weest, vanwege de tijdsverschil len en natuurlijk ook omdat Frankrijk niet present was. We hebben zelfs meer tv-kijkers ge trokken dan vorig jaar. Eerlijk gezegd heeft de gedachte om de Tour iets te verschuiven wel even door onze hoofden ge speeld. Maar gelukkig hebben we dat niet gedaan. In principe zullen we dat nooit doen ook. Juli is onze maand. De mensen hebben vakantie en zien een dagje Tour als een welkom uitje. Alleen in 1996 zullen we een week vroeger starten in verband met de Olympische Zomerspelen van Atlanta."

de Stem | 1994 | | pagina 7