Vredesplan Bosnië verworpen Fruit naar Stijgt 'Maffia is klaar voor machtsgreep in Rusland' Ruandese vluchtelingen sterven bij bosjes HET WEI KEUKENS HALF GELD? LAAT ME NIET LACHEN! TIJDENS VAKANTIE GEWOON OPEN! LEVERING HEEL NEDERLAND! Geleidelijk c DE STEM BUITENLAND Wonderen verwacht van Labourleider Tony Blair Waar doet Ben het allemaal van.., Heeft Mandemakers ook nadelen? Italiaanse wonderdokter wil Navratilova niet helpen BUITENLAND KORT 'Hezbollah achter aanslag Argentinië' België viert feestdag met Duitse primeur Solzjenitsyn arriveert in Moskou Rusland stopt terugtrekking soldaten VS en Noord-Korea praten verder Oekraïene: oorlog aan misdaad Kans op IRA-bestand vrijwel nihil 'Huisarrest Suu Kyi opgeheven' PESTEM VRIJDAG 22 JULI 1994 A4 Van onze redactie buitenland Sarajevo/Genève - Vrede in Bosnië lijkt verder weg dan ooit, nu de Bosnische moslims hun onvoorwaardelijke steun aan het internationale vredesplan hebben ingetrokken. Ze deden dit, nadat de Bosnische Serviërs duidelijk hadden ge maakt dat ze allerlei voorwaar den stellen aan acceptatie van het vredesplan. De moslims wil len dan ook dat hun eisen wor den ingewilligd. De opstellers van het plan, de Verenigde Staten, Rusland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland, zijn teleurgesteld en radeloos over het uitblijven van succes. Het plan had een een einde moe ten maken aan de inmiddels 27 maanden durende burgeroorlog tussen de Serviërs, Kroaten en moslims in Bosnië. De moslims en Kroaten krijgen volgens de voorstellen samen 51 procent van het land. Zij gingen maandag akkoord met de plan nen. De Serviërs zouden zich Tony Blair foto epa Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Tony Blair is - zoals verwacht - met ruime meerderheid gekozen tot La bourleider. De 41-jarige sociaal-democraat en afgevaardigde van Durham kreeg gisteren 57 procent van de Labourstemmen. De robuuste John Prescott werd gekozen tot plaatsvervangend leider. Labour heeft hoge verwachtin gen van het 'droomduo', waarbij de in Oxford geschoolde en in tellectuele Blair, met de mislei dende bijnaam Bambi, een aan sprekende figuur moet zijn voor het belangrijke Britse midden- klasse-electoraat. Straatvechter Prescott doet het oude 'socialis tische hart' kloppen van de tra ditionele achterban en vakbon den. Beiden moeten na jarenlange op positie in staat moeten worden geacht de Conservatieven tijdens de eerstkomende parlementsver kiezingen een nederlaag toe te brengen. „Ik zal niet rusten voordat de bestemming van het volk en de partij zijn herenigd in een over winning bij de volgende verkie zingen," zwoer Blair in een bij vlagen indrukwekkende maiden speech. De door christelijke ethiek ge dreven Labourleider riep zijn partij op tot 'een missie van nationale vernieuwing, hoop verandering en nieuwe kansen'. Hij haalde in emotionele stijl uit naar de Conservatieve regering die de ogen had gesloten voor armoede en onveiligheid en daarvoor de prijs zou betalen bij de volgende verkiezingen. „Het enige dat aan deze toe spraak ontbrak was 'Ich bin ein Berliner"', meende een commen tator die Blair van de grootste ambities verdenkt. Partijlieveling Prescott riep ook sceptische partijgenoten op ach ter Blair te staan. „Hij maakt de Tories doodsbang," zei Prescott en voegde er half-grappend aan toe „en mij ook." De kersverse Conservatieve voorzitter Hanley verwelkomde Blair beleefd maar vroeg hem meteen 'uit te leggen waar het geld vandaan moet komen voor al die dingen die de mensen volgens Labour willen'. In Liberaal-Democratische kring was de beleefdheid nog gefor- ceerder. Naar verwachting zal de charmeur Blair flink wat af knabbelen van de recente winst, die de partij van Paddy Ash- down recent in Zuid-Engeland boekte. moeten terugtrekken op 49 pro cent. Inmiddels bereiden de Verenigde Naties en de Navo strafmaatre gelen voor tegen de Bosnische Serviërs, heeft de speciale VN- afgezant Akashi gisteren gezegd. De VN dreigen met een verscher ping van de sancties tegen Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro). Wellicht wordt ook het wapenembargo voor de Bosnische moslims opgeheven. De ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf plannenma kers komen 30 juli in Genève bijeen om zich te beraden op de volgende stap. Akashi deed zijn uitspraken na dat de leiders van de Bosnische Serviërs bezwaar hadden aange tekend tegen het vredesplan dat is opgesteld door de zogeheten contactgroep van de vijf grote landen. De Serviërs willen verder onder handelen, hoewel de contact groep dat tevoren heeft uitgeslo ten. Washington, Bonn en Parijs hebben al gezegd dat zij niet tevreden zijn met de Servische reactie. De Serviërs pleiten on der meer voor de mogelijkheid tot afscheiding van het nieuwe Bosnië. Rusland, een traditionele bond genoot van de Serviërs, lijkt de Westerse afwijzing van het Ser vische standpunt niet op voor hand te delen. De Russische af gezant Kozyrev sprak over een 'tamelijk positief' antwoord, dat een basis vormt voor verdere discussie. Het vliegveld van Sarajevo is gisteren voor de tweede achter eenvolgende dag gesloten we gens beschietingen van vliegtui gen van de VN. Gisterochtend schoten onbekenden op drie transporttoestellen, waardoor een VN-soldaat gewond raakte. Een Franse soldaat koestert een Ruandees weeskind. foto ap Van onze redactie buitenland Goma - Het drama in de smerige, overvolle vluchtelin genkampen bij de Zaïrese grensstad Goma voltrekt zich in een moordend tempo. Binnen een etmaal zijn al meer dan duizend Ruandese vluchte lingen gestorven als gevolg van Uitputting en cholera, aldus ge tuigen gisteren. „Ze sterven als vliegen," zegt woordvoerster Pardigu van de medische hulporganisatie Artsen zonder Grenzen. De hulpverleners proberen ver twijfeld het hoofd te bieden aan de snel om zich heen grijpende epidemieën die circa 1,2 miljoen gevluchte Ruandezen rond Go ma treffen. „Op weg hier naar toe hebben we vanmorgen geteld hoeveel lij ken er langs de weg lagen. We kwamen uit op 800," meldt ver pleegster Jenneke Kruyt vanuit het vluchtelingenkamp Munigi dat het hevigst lijkt te zijn ge troffen door de cholera. Artsen zonder Grenzen waarschuwt dat nog eens duizenden mensen aan deze uiterst besmettelijke ziekte zullen bezwijken. De Verenigde Naties wisten gis teren voor het eerst voedsel te leveren aan de vluchtelingen. Vrachtwagens van het Wereld voedselprogramma, bereikten het kamp Mugunga, 20 km ten westen van Goma. Ze brachten dertig ton maïs en meel, vol doende voor 60.000 mensen voor een dag. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen, dat de hulpactie coördineert, deed gisteren een beroep op alle nationale regerin gen direct te interveniëren, het liefst met militair-achtige opera ties. „De bal ligt bij de regerin gen. Maar tot nu toe heb ik ze niet gehoord," aldus een woord voerder. Volgens de hulporganisaties is de enige oplossing dat de Hutu- vluchtelingen terugkeren naar huis. Daarover wordt door de VN onderhandeld met de nieuwe Ruandese regering. Maar angst, die mede wordt gevoed door het regeringsleger dat is verslagen door het RPF, zou de Hutu's weerhouden van terugkeer. Het RPF zette zijn offensief in om een einde te maken aan de geno cide die onder Tutsi's en tegen standers van de regering werd aangericht. Nederland stelt voor vijf miljoen gulden militair materieel be schikbaar voor de vredesmissie van de Verenigde Naties in Rwanda. Ook kunnen 125 Afri kaanse chauffeurs en tien mon teurs les krijgen in het rijden en onderhouden van Nederlandse viertonners, heeft het kabinet gisteren besloten. Er is nog geen sprake van het inzetten van Nederlandse mili tairen bij het handhaven van de vrede in Rwanda. De Verenigde Naties hadden daarom gisteren nog niet gevraagd. Als er een verzoek komt om militairen te sturen, zal het kabinet zich daar op beraden. De vluchtelingen in Goma wor den trouwens niet- alleen be dreigd door honger en ziektes. Volgens Franse deskundigen is de vulkaan Nyiragongo voor het eerst sinds 1977 weer actief ge worden. De 3.425 meter hoge berg ligt vijftien kilometer ten noorden van Goma. Van onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - De genadeloze strijd die de maffia voert, heeft in 1993 meer Rus sen het leven gekost dan 10 jaar oorlog in Afganistan. Aan de kant van het toenmalige Sovjet- leger vielen in die oorlog ongeveer 14.000 doden te betreuren. De maffia-oorlog, die in januari 1992 tegelijkertijd ontbrandde met het begin van de overgang naar een marktecono mie, eist vooral veel slachtoffers in de bankwereld. In 1993 werden meer dan 40 hoge bankfunctionarissen door huur moordenaars om het leven gebracht, meldt het Russische dagblad 'Komso- molskaja Pravda'. Volgens de sombere schattingen- van de politie worden dit jaar alleen in Moskou zeker 2000 mensen in opdracht worden vermoord. De methodes die bij de Russische huur- moorden worden gebruikt lijken opval lend veel op die van de Amerikaanse gangsters in de jaren dertig. Het slachtof fer wordt met automatische wapens van uit een rijdende auto neergemaaid, hij wordt op de korrel genomen door een sluipschutter of hij wordt naar het hier- (AD VERTE NTIE) namaals gezonden via een bom in de auto. Tot voor kort lag de prijs voor een huurmoord tussen de 5000 en 10.000 dollar. Maar gezien het feit dat Moskou voor allerlei andere diensten inmiddels de derde plaats inneemt op de lijst van duurste steden ter wereld (na Tokyo en Osaka), is ook deze prijs snel gestegen. Het is de Russen bovendien niet ontgaan dat in de Verenigde Staten een 'fatsoen lijke' huurmoord toch snel 100.000 dollar kost. Volgens internationale politiegege vens werden (of worden?) er vanwege het prijsverschil - maar zeker ook om hun efficiënte manier van werken - Russische beroepsmoordenaars ingehuurd voor 'het opknappen van zaken' in de Verenigde Staten. Joeri Fedosejev, ex-politiechef van de Russische hoofdstad, die werd ontslagen 'wegens meningsverschillen met de lei ding', heeft verklaard dat naar zijn vaste overtuiging de criminaliteit in Moskou in 1994 nog eens met 40 procent zal toene men ten opzichte van het vorige jaar. „Bijna alle commerciële bedrijven en on dernemingen zijn op één of andere ma nier met de georganiseerde misdaad ver bonden. Een deel werd opgericht met kapitaal van wel zeer duistere oorsprong en andere ondernemingen delen hun winst met de maffia of 'wassen' hun geld." De situatie is zo ernstig dat president Jeltsin onlangs een speciaal decreet heeft uitgevaardigd om de strijd tegen de ge organiseerde misdaad op te voeren. Dit geeft de politie de mogelijkheid om ieder een die van maffiapraktijken verdacht wordt 30 dagen vast te houden zonder tussenkomst van de rechter. Ook heeft de politie de mogelijkheid gekregen om in vallen te doen zonder huiszoekingsbevel. Het analytisch instituut van het toonaan gevende Russische dagblad Izvestia pu bliceerde deze week een studie naar de invloed van de georganiseerde misdaad op de Russische autoriteiten en machts structuren. De verontrustende conclusie is, dat volgens Izvestia 'de maffia klaar staat om de macht over te nemen in dit land'. Er bestaan volgens de studie drie 'octo pussen' die Rusland steeds verder in hun greep krijgen. Octopus nummer één is de alliantie tussen de bureaucratie, legale en minder legale zakenmensen en delen van de maffia. Deze octopus strekt zijn tenta kels uit naar bedrijven, ondernemingen, land, kortom alles wat in de huidige overgangsfase in Rusland wordt gepriva tiseerd. In deze wereld is het geven en aannemen van steekpenningen de meest verspreide misdaad. De tweede octopus wordt door de onder zoekers 'spierballen en swastika' ge noemd. Daarmee wordt gedoeld op een netwerk van ex-sportmensen, ex-militai ren en ex- politieagenten die optreden als lijfwachten en veiligheidsmensen. Octopus nummer drie wordt langzaam maar zeker zichtbaar op wereldschaal. In februari 1993 nam de Russische douane 1092 kilo cocaïne in beslag met een waarde van ruim 100 miljoen dollar. Zeven maanden later onderschepten ze 8 gram Osmium-187, een uiterst zeldzaam metaal met een waarde op de wereld markt van 110.000 dollar per gram. Dit betekent dat de Russische maffia het wereldtoneel aan het betreden is als een belangrijke handelaar in drugs, edelme talen en grondstoffen. Daarnaast nemen de aanwijzingen toe dat de maffia in staat moet worden geacht om materiaal in handen te krijgen dat kan dienen voor nucleaire wapens. Als dat inderdaad het geval is, zijn daar mee de mogelijkheden voor de maffia tot politieke chantage bijna ongelimiteerd. De directeur van de Amerikaanse FBI, Freeh, zei na zijn recente bezoek aan Moskou dat de Russische maffia ook een gevaar vormt voor de Verenigde Staten en de rest van de wereld. Tegen Ameri kaanse Congresleden zei Freeh: „De Itali aanse maffia is een kleuterschool in ver gelijking met de Russische maffia." tet is Boos» Eft Ben is niet gauw Boos want fiat is em aller aardigste jongen» Maar nou is Ben En weet u waarom? Omdat die keitkenBoeren allemaal net doen of ze Sinterklaas zelf zijn. 'De hoogste korting'» 'gratis vaatwasser'» 'nergens voordeliger' Enfin, sla de krant er maar op na. Nou lieve mensen, mag ik u één goeie raad geven? DV is allemaal niks van waar. Want in heel Nederland is er maar één met de GROOTSTE keuze» de WATERDICHTSTE garantles» de ALLERBESTE service, de VRIENDELIJKSTE bediening, de MOOISTE keukens en de LEKKERSTE koffie. Hn dat is Ben iMandemakers uit Kaatsheuvel» Mensen die al oj> 6 adressen zijn^weest (Slimmerds noemen ze die In Kaatsheuvel) en dan bij Ben Man 300 CM KEUKEN MET HOGE KASTEN. Kost eigenlijk 14.685,-. U verdient 6.785,- LANDHUISSTUL KEUKEN Kost eigenlijk 12.200,-. U verdient 5.205,- Mandemakers binnenstappen kunnen er over meepraten. Want ineens verdienen ze honder den» ja zelfs duizenden guldens» Ben Mandemakers is goed en goedkoop* En daar is de klant {II dus) mooi goed mee. 2e vragen Ben wei eens; 'Ben jongen, waar doe je bet allemaal van?' en dan blijkt het antwoord even simpel als doeltreffend: Mandemakers pakt de zaken groot aam Vele honderden keukens worden jaarlijks gezet en daardoor kan Ben bij alle levanclerseen vuist maken. En echt waar, als je 500 'm plaats van S magnetrons koopt, dat scheelt echt aan de durft ook zijn zwakke puntte noe men. Dat izwakke punt i$: het te vaak veel te druk. Vooral aan het eind van de week lijkt het wel de Efteling» Als u nou verstandig bent, en dat bent u» dan komt u begin van de week. Maandag, dinsdag of toch nog even moet wachten dan moetu maar denken; in een half uurtje verdient u wellicht een paar duizend gulden. is boos! PRiJSKRAKER IN KEUKENS. Kost eigenlijk 4.995,-. U verdient 2D00,- PRACHTIGE HOEKKEUKEN. Kost eigenlijk 13.895,-. U verdient 6.395,- Rechtvaart 8, Kaatsheuvel, telefoon 04167-72677. Vrijdag koopavond. Volg de bonden! Van onze correspondent Rome - Martina Navratilova wil moeder worden. Daarom heeft de tennisster, die nooit een geheim heeft gemaakt van haar lesbische geaardheid, zich gewend tot de Romeinse gynaecoloog Antinori, die alom bekendheid geniet als de meester van de kunstmatige bevruchting. Afgelopen maandag werd Antinori's meest opmerkelijke huza renstukje tot een goed einde gebracht, toen zijn 62-jarige cliënte Rosanna Delia Corte het leven schonk aan een wolk van èen zoon. Volgens Antinori is daar niets onnatuurlijks aan, maar Navrati lova kreeg van hem nul op het rekest. „Als ze met mij over tennis wil praten, dan graag. Maar als ze een kind wil zonder vader, dan heeft ze de verkeerde uitgekozen. Ze moet weten dat Antinori de evangelische beginselen onder schrijft volgens welke een gezin zowel een vader als een moeder nodig heeft," verklaarde de wonderdokter gisteren in La Repubblica. Onmiddellijk kwam de reactie van de Italiaanse homo-organisa tie ArciGay, die Navratilova een 'slachtoffer van de homofobie van de Italiaanse maatschappij' noemt en Antinori verwijt, dat hij zich de gunst probeert te verwerven van het Vaticaan, dat zijn experimenten tot nu toe steeds heeft bestreden. Jeruzalem - De soort explosieven die zijn gebruikt bij de bomaanslag in Buenos Aires, waarbij zeker 41 mensen zijn gedood, wijst naar een pro-Iraanse terreurorganisatie, waar schijnlijk Hezbollah. Dit heeft de Israëlische radio gisteren bericht. Er worden nog ruim zeventig mensen vermist en gevreesd wordt dat de meesten van hen zijn omgekomen. De president van Panama heeft inmiddels bevestigd dat het vlieg tuigongeluk, eerder deze week waarbij 21 joden omkwamen, veroorzaakt is door een bom. Brussel - Net als vorige week in Parijs hebben Duitse troepen donderdag in Brussel deelgenomen aan de parade ter gelegen heid van de nationale feestdag. De Duitsers maakten deel uit van de Eurokorps-troepen die zich in België presenteerden.Ko- ning Albert II nam voor het eerst het défilé af met aan zijn zijde zowel koningin Paula als koningin Fabiola, de weduwe van de vorig jaar overleden Boudewijn. In de vele toespraken werd de geliefde vorst herdacht. Volgende week zal hij worden geëerd met een fakkeloptocht in de hoofdstad. Na afloop van de parade juichte het publiek Fabiola toe, die nog steeds erg populair is. Moskou - De Russische schrij ver Solzjenitsyn is gisteravond in Moskou teruggekeerd, 20 jaar nadat hij door de KGB uit de Russische hoofdstad werd verwijderd omdat hij kritiek durfde te leveren op het Sov jet-regime. „Niemand had verwacht dat het pad dat ons van het communisme weg voert pijnloos zou zijn. Maar niemand verwachtte dat het zo pijnlijk zou zijn," zei hij tegen zo'n tweeduizend Mos- kovieten die hem in de stro mende regen stonden op te wachten op het Jaroslavl- treinstation. Bij aankomst van de trein waarmee Solzjenitsyn in 56 dagen zijn hele vader land is doorgereisd, trad de oproerpolitie op tegen een honderdtal journalisten die op het perron stonden. Moskou - De spanningen tussen Rusland en Estland lopen op. De Russische legerleiding onderbrak gisteren de toch al moei zaam verlopende terugtocht van nog in - de voormalige Sovjet-republiek - Estland gelegerde Russische soldaten. De regeringen in de hoofdsteden Moskou en Tallinn liggen met elkaar in de clinch over onder meer de reclïten van de Russische minderheid in Estland. Tallinn weigert deze Russen het staats burgerschap. Washington - Amerikaanse en Noordkoreaanse diplomaten zijn het gisteren in principe eens-geworden om in de nabije toekomst de onderhandelingen op te pakken die door het overlijden van Kim Il-Sung waren opgeschort. Volgens Witte Huis-woordvoer ster Dee Dee Myers is overeenstemming bereikt over de data voor gesprekken die oorspronkelijk eind deze maand in Genève zouden worden gevoerd. De nieuwe data zijn nog niet bekendge maakt. Eerder deze week verklaarde de Amerikaanse geheime dienst dat Noord-Korea in staat is vijf kernbommen te maken. Kiev - De Oekraïense president Koetsjma heeft gisteren, op de tweede dag van zijn ambtstermijn, een campagne tegen de misdaad aangekondigd om 'bandieten, afpersers en ontvoerders' op te pakken. In het decreet, dat plechtig voor de televisie werd voorgelezen, worden leger- en politiepatrouilles in de gevaar lijkste zones aangekondigd. Dat zijn slaapzalen, hotels, mark ten, stations en havens. De staat wil meer greep krijgen op wapens, munitie, springstof en radioactief materiaal. Belfast - Er is weinig hoop dat het Ierse Republikeinse Leger (IRA) zijn gewapende strijd zal opgeven. Gerry Adams, de leider van Sinn Fein, de politieke vleugel van het IRA, heeft gisteren gezegd niet te geloven dat een bestand ophanden is. Eerder op de dag had het IRA een verklaring uitgegeven waarin stond dat het zich 'positief en flexibel' opstelt bij het zoeken naar vrede in Noord-Ierland. De verklaring kwam aan de vooravond van een bijeenkomst van Sinn Fein over het Brits-Iers vredesplan voor Noord-Ierland.Adams is er heilig van overtuigd dat Noord-Ier land binnen 25 jaar deel uitmaakt van de Ierse Republiek. Het IRA streeft daar al jaren naar. De strijd tussen het IRA en de Britten heeft al meer dan 3.000 mensen het leven gekost. Tokyo - Burma heeft aangeboden het huisarrest van de promi nente dissidente Aung San Suu Kyi op te heffen. Voorwaarde hierbij is dat de Nobelprijswinnares naar het buitenland gaat en zeker vijf jaar niet naar Burma terugkomt, bericht een Japanse krant. Die heeft deze uitspraak opgetekend uit de mond van een. hoge militair. Onder Burmese dissidenten bestaat het gevoel dat een optische, kort geleden aangebrachte versoepeling in de harde lijn van de junta tegenover Suu Kyi louter is ingegeven door tactische overwegingen. Daarmee wordt gedoeld op de vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken van het verbond van Zuidoostaziatische landen (Asean) vandaag >n Bangkok. Burma's minister van Buitenlandse Zaken, Ohn Gyaw, wil daar voor het eerst aan meedoen. Den Haag - Nederlands momenteel gouden tijde naar Rusland. De eerste zes maanden v jaar werden 80.000 ton gr' en fruit naar Rusland ge teerd. Dat is een gigantiscl ging ten opzichte van vori toen de export de eers maanden slechts 981 to droeg en het hele jaar 35( Rusland ontpopt zich d; als een razendsnelle groeir ,,'t Is ongelooflijk", zegt Vetten van het Produk voor Groenten en Fruit i Haag. „Alleen in mei al 30.000 ton die kant op" vormen de hoofmoot, g door appelen en kool. Ma komkommers en tomater den in grote hoeveelhed kocht. Het produktschap i de export-explosie ondei toe aan de groeiende koop van de Russische bovenkl en rond Moskou. „Maar t feit dat wij betere bewaa teiten hebben. De uien er die pas zijn geleverd kom uit de voorraad van 1993.' Volgens secretaris Jens Vorm van de Algemene landse Bond van Groer Fruitexporteurs rekenen sen de ladingen bij afl contant in Westerse va zelfs bij vooruitbetaling a Misschien begint het vandaag begint de dag op. Vroeg in de ochtend i van de middag ligt de zomerse dag en dat is over de afgelopen 30 jaa de temperatuur boven 7 gers worden dit jaar a; kleine storing in Frankr land. De kans bestaat bewolking vanuit het voornamelijk hoge bewt voorspellen of de zonnesi ieder geval blijft de zo komt er meer lage bew< zaterdag en zondag flinl ratuur blijft ook dan bov de wind naar het noorde Weersvooruitzichten van het voor vrijdag zonneschijn in proc.: 70 neerslagkans: 10 minimumtemp.: middagtemp.: 28 wind: NO 3 (Windrichting en windsnelheid gelden WEERSVERWACHl 23 en 24 ZATERDAG kans op neerslag 20% kans op zon 60% ZONDAG kans op neerslag 20% kans op zon 60% ff middagtempera °C n °C zaterdag (links Li zondag (rechts

de Stem | 1994 | | pagina 4