ers Halvering celstraf bij goed gedrag Kamerfracties veroordelen 'dreigementen' generaal Couzy in<ï Delors Nederlands grootse moskee in aanbouw 6Geen bewijzen voor misbruik door ouders' Directeuren en bonden slikken 'twee op een cel' Israël-Jordanië Nieuwe gynaecoloog zelf weggestuurd in Den Haag Driekwart Nederlandse huishoudens bezit auto A2 DE STEM BINNENLAND A3 Voorstel minister Kosto: DE STEM Advocaat in Veluwse incestzaak: COMMENTAAR BINNENLAND KORT Nabetaling voor 175.000 huurders Minder schietincidenten bij politie Uitgaansverbod soldaten ingetrokken Nederlander drinkt 23 liter vruchtesap 'Tropenrooster' in Vierdaagse Brandstichting werd dader noodlottig Drugbaas gepakt in Roosendaal llJDAG 22 JULI 1994 sen ook niet meer. We zijn J behoorlijk transparante organ. I sa tie geworden. VRIJDAG 22 JULI 1994 Vil i Twee maten Advocaat mr A. Kok van de 'blote cadetten', gepokt en mazeld in de militair-culturel tradities omdat hij zelf jarenlan aanklager was bij het inmiddel opgeheven Krijgsgerecht en grif fier bij het ook al verdWenej Hoog Militair Gerechtshof, vind dat er op de KMA 'met twe maten' wordt gemeten. Brooddronken pubers die in een onbewaakt ogenblik hun broei laten zakken, worden zonde pardon ontslagen. Maar de d ders van ernstig discriminati gedrag blijven ongestraft. Als i het dan toch of normen en waar- den hebben, wat is er dan erger? Kolonel De Veer reageert ver ontwaardigd. „Wij zouden selec tief zijn? Geen sprake van. Voo ons blijft het respect voor medemens de norm, of het gaat om vrouwen of om allocht onen. Als het aan dat respec ontbreekt, dan is voor ons di grens bereikt." Davidster Waarom dan bij de minister leen de vijf 'blote cadetten' voor. gedragen voor ontslag en niet de cadetten die zich schuldig heb ben gemaakt aan discriminatie' „Omdat het onderzoek in da' andere geval geen daders opte verde," zegt hij. „Neem van mij aan dat als we man die de Davidster op di< kledingkast schilderde, en dus niet een hakenkruis zoals som mige kranten hardnekkig bewe- ren, te grazen zouden hebben kunnen nemen, dan had die ook van de ene dag op de andere buiten gestaan. Maar we weten helaas niet wie het gedaan heeft. We hebben de maatregelen genomen na zorgvuldig onder zoek en onze besluiten genomen op basis van een zorgvuldige afweging van de omstandighe den en de feiten. En we meten dus niet met twee maten." Geldt de 'herijking van normen en waarden' alleen de students of ook de commandanten en d< docenten? „Vanzelf," zegt De Veer. „Die moeten het voorbeeld geven." Hoe zit het dan met die feestje; met de dames in de natte T- shirts? „Achteraf," mijmert de kolonel, „denken de gouverneur en ik wel eens: als we dat gewe ten hadden. Van de andere kant moet je oppassen voor koudwa- ter-vrees. De cadetten worden hier strak gehouden. En dan ko men ze thuis en kijken ze op, de tv naar de Pin-up-club. Worden in die nieuwe waarden en normen op het terrein van de Koninklijke Militaire Academie nog steeds dames toegelaten' „Als ze door de cadetten of het personeel persoonlijk zijn uitge nodigd, vanzelfsprekend. Maar dan hebben we het niet over ingehuurde krachten." het lange debat toch een meer derheid achter zich kreeg. Wat er zou zijn gebeurd als het Euro parlement hem had weggestemd, is moeilijk te zeggen. Santer en zijn peetvader Kohl hadden |p daaruit ongetwijfeld de conse- lij quenties moeten trekken. |a Zover is het niet gekomen. San- ter kan nu gaan werken aan een gedetailleerd beleidplan voor de komende vijf jaar, dat in decem ber wordt voorgelegd aan het Europarlement. Dat moet dan zijn definitieve goedkeuring ge ven aan de hele Commissie, waarvoor zich de kandidaten al melden. De voorzitter van de liberale fractie Gijs de Vries (WD), die zelf tegenstemde, vergeleek de nipte meerderheid voor Santer met een tangverlossing. „Deze voorzitter van de Europese Com missie zal goed moeten luisteren naar het parlement," zei De Vries. Duitsland, de huidige voorzitter van de Europese Unie, liet m ieder geval bij monde van minis ter van Buitenlandse Zaken Kin kel weten dat over toekomstige te volgen procedures zal worden gepraat. Al bij al heeft het Europe® Parlement nu al voor de tweede keer deze week zijn tanden laten zien en het is vast van plan dat vaker te doen. De lage opkomst bij de Europese verkiezingen, het gebrek aan ge loofwaardigheid en macht, heetj het nieuw verkozen parlement blijkbaar gestimuleerd om- de confrontatie met de Europese ministerraad en regeringsleiders aan te gaan. Van onze Haagse redactie pen Haag - De Tweede Kamer vindt dat luitenant-generaal Couzy te ver is gegaan door te dreigen dat het volgende kabinet niet meer kan rekenen op de loyaliteit van het leger als het te weinig begrip toont voor de problemen die met de reor ganisatie van de krijgsmacht ge paard gaan. Minister Ter Beek (PvdA, Defensie) is niet van plan Couzy voor zijn uitspraken te straf fen. Couzy, bevelhebber van de landstrijd krachten en daarmee de hoogste mili tair van de landmacht, vroeg tijdens een toespraak in Delft begrip voor het per soneel van de landmacht dat in grote mate van onzekerheid verkeert door het proces van herstructurering en verklei ning van de krijgsmacht. „Bij elke andere organisatie in Neder land, waar zich zulke ingrijpende ver anderingen moesten voltrekken, waren er bedrijfsbezettingen, protestoptochten naar het Binnenhof, bij de KL is dat tot nu toe uitgebleven. De KL heeft heel loyaal personeel, maar er zijn grenzen aan die loyaliteit. Ik hoop dat dat door politici voldoende wordt meegenomen bij de inzichten en besluiten in de •volgende kabinetsperiode," aldus Couzy gistermorgen tijdens zijn toespraak ter gelegenheid van de opening van een tentoonstelling in het legermuseum in Delft. WD-kamerlid Jorritsma vindt dat Couzy met zijn uitspraken 'een stapje te ver is gegaan'. „Ik vind de term loyali teit ongelukkig gekozen. Het doet mij te veel denken aan legers die zich van de politiek afwenden," aldus Jorritsma. CDA-kamerlid Hillen: „Ik vind de drei ging met deloyaliteit te fors. Dat is een streep te ver." D66-kamerlid Van den Bos: „Deze uitspraken klinken als een bedreiging. Als de politiek niet doet wat wij willen, doen we niet meer mee. Dat gaat te ver. Couzy mag zijn bezorgdheid tonen, maar hij moet afzien van elke vorm van dreigement." PvdA-kamerlid Van Traa vindt dat Couzy ten onrechte een vergelijking trekt met een normaal bedrijf waar bij dreigende en lopende reorganisaties ge staakt en geprotesteerd wordt. „De krijgsmacht is geen gewoon bedrijf." Minster ter Beek was niet op de hoogte van de toespraak van Couzy. Hij is niet van plan Couzy, die in het verleden al vaker uitspraken deed zonder goedkeu ring van de politieke leiding, te straf fen. „Couzy heeft na afloop uitgelegd dat hij uitsluitend begrip heeft willen vragen voor de positie van het personeel in het proces van herstructurering en afslan king. Hij heeft beloofd dat het perso neel zich loyaal zal blijven opstellen. Dat is voldoende voor de minister, die het daarbij wil laten," reageert de woordvoerder van Ter Beek. Den Haag (anp) - Het automatisme verdwijnt dat gevangenen na het uitzitten van tweederde van de celstraf vrijkomen. Als de gevangene zich goed ge draagt kan hij al na het uitzitten van de helft van de celstraf vrij komen, heeft hij zich misdragen dan moet hij de hele celstraf uitzitten. Bij 'normaal' gedrag mag hij na tweederde van de straf de gevangenis verlaten. Dat is de kern van het vooront werp van wet dat minister Kosto van Justitie gisteren naar de be trokken instanties heeft ge stuurd. Dat zijn onder meer de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak, de Nederlandse Federatie van Reclasseringsin- stellingen, de Orde van Advoca ten en de Centrale Raad voor Strafrechttoepassing. De ver wachting is dat het wetsvoorstel op zijn vroegst over twee jaar in werking kan treden, wanneer Raad van State en beide kamers ermee hebben ingestemd. Het wetsontwerp sluit aan bij de kamerbreed gesteunde motie Soutendijk, die een relatie be- Vorig jaar spraken de bonden, directies en het ministerie af 3 procent extra capaciteit te zoe ken in de penitentiaire inrichtin gen. Extra ruimten in de gevan genissen werden benut en in noodgevallen mocht een bed bij geplaatst worden in een cel. Twee op één cel zou alleen wor den toegepast bij vreemdelin genbewaring en vervangende celstraf bij het niet-betalen van boetes. Minister Kosto kondigde deze week echter aan per 20 juli 1994 voor de duur van drie jaar in noodgevallen boven de 103 pro- pleitte tussen het gedrag van de gedetineerde en de vervroegde vrijlating. Vrijlating na de helft van de straf komt volgens Kosto onder uiteenlopende voorwaar den al voor in andere Europese landen zoals Engeland, Italië, Portugal, Duitsland, Frankrijk en Zweden. Kosto verwacht dat de meeste gevangenen 'normaal' gedrag zullen vertonen en na tweederde van de straftijd vrijkomen. Toch meent hij dat de maatregel een positieve uitwerking zal hebben voor het cellentekort. Een nog op te richten dienst van het ministerie van Justitie zal de beslissingen over de vervoegde vrijlatingen moeten nemen. De betrokken gevangene kan tegen de beslissing van de dienst in beroep gaan bij de rechter en eventueel hoger beroep aanteke nen bij de penitentiare kamer van het gerechtshof in Arnhem. Cassatie is niet mogelijk. Den Haag (anp) - De vereniging van gevangenisdirecteuren en de drie bonden voor gevangenispersoneel hebben de maatregel van minister Kosto geslikt om bij hoge uitzondering ook twee gevangenen in één cel te plaatsen in huizen van bewaring. cent bezettingsgraad uit te wil len gaan. In huizen van bewa ring zouden in noodgevallen - als een gedetineerde van de zwaarste categorie binnenge bracht werd - plaats gemaakt moeten worden door andere ge detineerden samen op één cel te plaatsen. Dat ging de directeuren en de bonden te ver. Bovendien waren ze gepikeerd omdat ze niet bij de beslissing betrokken werden. Maar gisteravond werd met jus titie toch overeengekomen dat alleen in heel enkele noodgeval len tot overschrijding van de 103 procent wordt overgegaan. In Zaandam verrijst momenteel de grootste moskee van Nederland. Het gebouw heeft een totaaloppervlakte van 3000 m2, verdeeld over drie verdiepingen. De moskee wordt in oktober opgeleverd. foto anp Helmond (anp)- Gynaecoloog F. Kok, die in Helmond de drie weggestuurde gynaecologen vervangt, is zelf in maart van dit jaar na een arbeidsconflict vertrokken uit het Haagse zieken huis Westeinde. Dat heeft directeur H. Schippers van dit ziekenhuis bevestigd. Zutphen (anp) - Papa bracht haar jongste zusje elke avond naar bed. Dat vond ze leuk. Daarna ging hij zelf ook naar bed, want hij moest er 's morgens altijd vroeg uit. Maar eerst ging hij nog even naar beneden om mama een kusje te geven. Hij sliep in zijn eigen slaapkamer, die hij met mama deelde. Papa is 'grappig', mama 'leuk, lief'. PRECIES 43 JAAR GELEDEN werd een Jordaanse koning door een van zijn eigen onderdanen vermoord omdat hij - in het geheim - overleg had gevoerd met de erfvijand, Israël. Koning Abdoellah wilde de politiek en economisch geïsoleerde positie van zijn land doorbreken. Hij had daarbij echter te weinig rekening gehouden met de verschillende meningen daarover in Jordanië, dat een smeltkroes is van verbeten bedoeienen en ontwortelde Palestijnen. Zijn kleinzoon Hoessein, die de moord "iet eigen ogen zag gebeuren, heeft daar wijze lessen uit getrokken en zich tot een politiek koorddanser ontwikkeld. Hij lijkt ou te bereiken wat zijn grootvader moest bekopen met de dood. Wanneer Hoessein en premier Rabin van Israël maandag in Washington beiden hun handtekening zetten onder het vredesak koord tussen hun landen, is er opnieuw een historische stap gezet in het Midden-Oosten. Opvallend is echter dat deze stap met aanzienlijk minder wanklanken gepaard gaat dan die van de Palestijnen. Afgezien van enkele extremistische groeperingen, lijkt iedereen het ak koord toe te juichen. Van Israëlische kant is die tevredenheid eenvoudig te verklaren. Niet alleen, omdat het uitwerken van een openlijke vrede met de Jordaniërs een welkome tegenpool is voor de toch problematische overeenkomsten met de Pales sen, maar ook omdat concrete vredesresultaten tussen Israël Jordanië een stimulans voor het veel gevaarlijker geachte Syrië kunnen zijn om nu ook eens een vredesglimlach te laten tien. De Syrische president Hafez el Assad is ook de spil in de Jordaanse vreugde over het vredesakkoord. Jarenlang wist «ssad te voorkomen dat landen als Libanon en Jordanië apart riet Israël over vrede gingen praten. Hoessein heeft zich nu van oe dwingende hand van Syrië weten te bevrijden en dat is voor Rem persoonlijk een grote politieke overwinning. Maar niet in de laatste plaats betekent vrede voor Jordanië dat "ri door economische malaise geteisterde land nu eindelijk een opening ziet in het net van handelsboycotten dat na haar Pro-lraakse opstelling tijdens de Golfoorlog was ingesteld. Die economische klap was door het Palestijns-Israëlische akkoord al|een maar pijnlijker geworden, omdat daarmee een deel van de Jordaanse goederenafzet in de Palestijnse gebieden was wegge- Hoessein kan nu alleen maar hopen dat zijn akkoord met Israël tot snelle, zichtbare (economische) resultaten leidt. Dat versterkt «in machtsbasis in eigen land en daarmee wellicht de overle- vrigskans van weer een stukje vrede in het Midden-Oosten. Volgens de directeur was er een verschil van mening over de af deling opleidingen en de samen werking tussen het Westeinde- ziekenhuis en de universiteiten van Rotterdam en Leiden. „De problemen hadden niets te ma ken met zijn kwaliteiten als gy naecoloog of met de directe pa tiëntenzorg. Maar na overleg was het toch verstandiger de arbeidsovereenkomst op te zeg gen," aldus directeur Schippers. Nadat het Westeinde-ziekenhuis Kok de toegang had ontzegd, vocht hij zijn ontslag met succes aan bij het Nederlandse Zieken huiswezen. In een kort geding eist hij van zijn vroegere maten en van het ziekenhuis een scha devergoeding van tweehonderd duizend gulden. Op 28 juli dient deze zaak bij de rechtbank in Den Haag. Het Elkerliek-ziekenhuis in Hel mond is op de hoogte van de problemen die Kok heeft gehad in Den Haag. De vrouwenarts werd voor zes maanden aange trokken als waarnemend gynae coloog, nadat dinsdagnacht was besloten de drie eigen gynaeco logen weg te sturen. De artsen kregen hun ontslag na een langs lepend conflict tussen de gynae cologen onderling. Zij konden niet met elkaar door één deur en na het onderzoek concludeerde de directie van het ziekenhuis in Helmond dat de 'gebrekkige sa menwerking niet meer reparabel is'. Het Elkerliek-ziekenhuis heeft geen enkel probleem met het verleden van Kok. Directiesecre taris J. Jaspers: „Kok is een zeer bekwaam gynaecoloog en daar om is hij aangetrokken". In prin cipe blijft de Haagse vrouwen arts zes maanden in het zieken huis in Helmond. Jaspers wil niet zeggen of Kok na die zes maanden ook nog mag blijven. Volgens hem is er al een proce dure gestart om vijf nieuwe gy naecologen te vinden. (ADVERTENTIE) Aldus verklaarde het oudste ver meende slachtoffer (thans 19, geestelijk functionerend op het niveau van een achtjarige) in het vooronderzoek van de Veluwse zedenzaak die deze week door de rechtbank in Zutphen wordt be handeld. De bedoelde papa is de 52-jarige A.H., tegen wie officier van jus titie mr. K. Wetzels woensdag vier jaar gevangenisstraf eiste, wegens jarenlang ernstig sek sueel misbruik van zijn eigen kinderen. Zijn echtgenote (46) hoorde de hoogste straf tegen zich eisen: vijf jaar. Het echt paar, dat altijd heeft ontkend, staat samen met zes anderen terecht. Het meisje werd vorig jaar her haaldelijk langdurig verhoord in een speciale studio. De advocaat van haar moeder, mr. F. Lee mans, citeerde gisteren lange stukken uit de studioverhoren, waaruit volgens hem moest blij ken dat de ouders van de drie betrokken kinderen geen be moeienis hebben gehad met het misbruik. Roken schaadt de gezondheid. Het kan longkanker of hartklachten veroorzaken. Kon. besluit van 29.4.1981, Stb. 329. Amsterdam (anp) - Het autobezit in Nederland is de afgelopen jaren verder gestegen. Bijna 76 procent van de Nederlandse huishoudens beschikte vorig jaar over één of meer personen auto's. Tien jaar geleden bedroeg dat percentage 68. Nederland telt momenteel één auto per 2,7 inwoners, waarmee het in Europa een middenmootpositie inneemt. In totaal rijden in Neder land ruim 5,7 miljoen personenauto's rond. Dat blijkt uit de publikatie Auto in Cijfers 1994 van de RAI, de vereniging voor de rijwiel- en automobielbranche. Ruim 61 procent van de Nederlandse huishoudens heeft één auto. In 13,4 procerft van de huishoudens waren twee auto's aanwezig, en 1,3 procent van de gezinnen drie of meer. Nederland blijft in autodichtheid behoorlijk achter bij Italië, dat binnen de Europese Unie met één auto per twee inwoners koploper is. Duitsland telt één auto per 2,1 inwoners. Die cijfers blijven nog altijd achter bij wereldkampioen Verenigde Staten: één auto per 1,8 inwoners. Binnen de EU zijn de Denen het minst gebrand op een eigen auto; de autodichtheid bedraagt daar één auto per 6,4 inwoners. Uit de RAI-publikatie blijkt dat het gemiddeld aantal kilometers dat met een personenauto wordt gereden vorig jaar licht daalde tot 16.330. Ook het totaal aantal kilometers dat autobestuurders afleg den nam in 1993 iets af: 77,1 miljard tegen 78,5 miljard in 1992. Ook passagiers legden in 1993 minder autokilometers af: 49 miljard. Dat is 600 miljoen kilometer minder dan in 1992. Volgens de door Leemans aange haalde verklaringen van de oudste hebben alleen de 24-jarige R. van Z. en zijn broer G. van Z. (29) haar misbruikt. Beide broers werden vorige maand in de Eper zaak veroor deeld door het gerechtshof in Arnhem. Volgens Leemans is er geen spoor van bewijs tegen vader en moeder H. en hebben zij zelfs geprobeerd om de seksuele rela tie die R. van Z. en hun dochter hadden aan banden te leggen. Ook het jongste slachtoffertje, bij wie het misbruik in 1989 begonnen zou zijn (het kind was toen twee jaar oud) wijst haar ouders niet aan als daders. Haar broertje legde verklaringen van gelijke strekking af. De advocaten waren gisteren de hele dag aan het woord. Evenals in de Eper zaak komen zij tot de conclusie dat justitie eigenlijk geen zaak heeft. Alleen R. van Z., die een groot aantal feiten heeft bekend, zou voor een ver oordeling in aanmerking komen, vinden zij. Den Haag - Zo'n 175.000 huurders met huursubsidie krijgen in oktober een nabetaling. Deze huurders - veelal alleenstaanden met een inkomen tussen minimum en modaal - betaalden de laatste maanden te veel voor het wonen. Dit was het gevolg van een 'rekenfout' van het ministerie van VROM. Met dit 'reparatievoorstel' wil staatssecretaris Heerma voorko men dat deze groep huurders de dupe zou worden van 'onbe doelde effecten' van de subsidieberekening voor de periode juli 1994 - juli 1995. In een aantal gevallen werden huurders in juli onaangenaam verrast door een hogere huur terwijl de huursub sidie gelijk bleef of omlaag ging. Menig huurder was daardoor enkele tientjes tot 150 gulden per maand duurder uit. Huurders die te weinig geld hebben ontvangen, kunnen in oktober een nabetaling tegemoet zien. Den Haag - Het aantal schietincidenten bij de politie is in 1993 afgenomen. Vorig jaar werd 71 maal door politiemensen gescho ten op burgers. In 1992 gebeurde dat 98 keer. Eén burger werd in 1993 door de politie gedood. Het jaar daarvoor waren dat er twee. Vorig jaar raakten bij de schietpartijen tien burgers gewond, één minder dan in 1992. Dat blijkt uit het jaarverslag van de directie politie van het ministerie van Binnenlandse Zaken. In 23 gevallen (32 procent) schoot de politie na zelf te zijn bedreigd met een vuurwapen. Bijna de helft van de schietpartijen vond plaats bij duisternis. Blerick - Kazernecommandant De Boer van de militaire rij school in Blerick studeert op nieuwe mogelijkheden om dienst plichtigen te dwingen voldoende nachtrust te nemen. Onder druk van de bevelhebber der landstrijdkrachten heeft De Boer besloten het uitgaansverbod voor soldaten in te trekken. De soldatenvakbonden WDM en AVNM hebben bezwaar ge maakt tegen het avondappèl om 23.30 uur voor soldaten die langer dan vier weken in dienst zijn. Volgens hen strookte het uitgaansverbod niet met de regeling inwendige dienst Koninklij ke Landmacht. De bevelhebber der landstrijdkrachten is het met de bonden eens dat De Boer de regeling te vrij interpreteert. De Boer stelde het algemeen uitgaansverbod verleden week in. Volgens de kazernecommandant komt het te vaak voor dat soldaten 's ochtends achter het stuur moeten na een zware nacht stappen. Den Haag - De Nederlander drinkt per jaar meer dan 23 liter vruchtesappen en vruchtendranken. Met deze consumptie neemt ons land binnen de Europese Unie de tweede plaats in. Absolute koploper is Duitsland, waar per persoon jaarlijks 39 liter wordt gedronken. Volgens het Produktschap voor Groenten en Fruit blijven Frankrijk, Italië en Spanje nog achter in consumptie, maar groeit de markt daar snel. De vraag naar gezonde, natuurlijke produkten gaat ten koste van de consumptie van alcoholische dranken. •«F Nijmegen - De hitte heeft op de derde wandeldag van de Nijmeegse Vierdaagse voor een slachtoffer gezorgd. Een wande laar raakte onwel en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De organisatie heeft besloten voor vandaag een tropenrooster in te voeren, omdat het dan naar verwachting warmer wordt dan dertig graden. De wandelaars starten een half uur eerder. „We kunnen natuurlijk niet te vroeg starten want we zijn geen nachtmars", verklaarde marsleider Chris Bos. „Bovendien heb ben we niet veel speelruimte anders loopt de zaak onderweg vast." Het is 22 jaar geleden dat de leiding wegens de weersomstandigheden maatregelen moest nemen. Simpelveld - De 38-jarige man uit het Duitse Herzogenrath die verleden week vrijdag door een brand in seksclub Legér in het Zuidlimburgse Simpelveld het leven verloor, heeft hoogstwaar schijnlijk zelf de brand gesticht. Uit nader technisch onderzoek is dat gebleken. Volgens de politie heeft de man op zoveel plaatsen tegelijk in het omvang rijke pand brand gesticht, dat hij geen kans meer had tijdig te vluchten. De officier van justitie in Maastricht heeft inmiddels het stoffelijk overschot vrijgegeven. Het slachtoffer was een goede bekende van de exploitant van de seksclub. Rotterdam (anp) - De 51-jarige J.L., hoofdverdachte van een drugbende, is gistermiddag in het Brabantse Roosendaal gearres teerd in een woonwagenkamp. Dit heeft de regiopolitie in Rotterdam bekendgemaakt. De man ontsnapte in mei dit jaar aan een arresta tieteam na een dollemansrit per auto over de rijksweg langs Rotterdam-Noord. Familieleden van de hoofdverdachte werden destijds wel gepakt in een woonwagenkamp in Zwijndrecht, evenals enkele andere bende leden. De politie legde toen samen met de Fiod, de douane en justitie beslag op buitenlandse bankrekeningen, auto's, boten en campers van de drugsbende. Tevens werd er huiszoeking gedaan in enkele bedrijven, waaronder het bedrijf van de bekende Rotterdamse Mercedesdealer en voetbals ponsor J. van Dijk. Justitie verdenkt hem van betrokkenheid bij valsheid in geschrifte van de drugsbende, bedoeld om de miljoen winst van drugshandel wit te wassen. Van Dijk verklaarde eerder tegenover het ANP dat hij op verzoek van J.L. 260.000 gulden heeft overgeboekt naar een bankrekening in Gibraltar. Volgens Van Dijk ging het om een vriendendienst aan J.L., die een goede klant was, en zeker niet om het doelbewust witwassen van drugsgeld. Een woordvoerder van hei openbaar ministerie in Rotterdam be strijdt dit. Het zou wel degelijk om een 'criminele geldstroom' gaan. Met de arrestatie van J.L. krijgt de politie mogelijk meer bewijs in handen voo>' de verdenkingen die zij heeft tegen Van Dijk. J

de Stem | 1994 | | pagina 3