4Het zijn allemaal nog pubers' Halve celstr goed Europarlement veroordeelt procedure rond opvolging Delor Kamerfr Verjaardag (Prertffefkr- -DE STEM- Cadettenopleiding door diverse incidenten in opspraak Directeure slikken DESTEM lsraël-Jord< DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Wie zwijgt.. Voorstel mini VRIJDAG 22 JULI 1994 A2 DE STEM Het bleef stil na de oproep, vorige week donderdag, van de vroegere voorzitter van de Acht Mei Beweging, mevr. Wies Stael-Merkx, aan de rooms-katholieken van Nederland. Zij riep hen toen 'via de KRO-radio op om openlijk afstand te nemen van de, wat zij noemde, achter haalde standpunten van paus Johannes Paulus II in verband met de komende wereldbe volkingsconferentie van de Verenigde Naties in Caïro. Voor de paus is die conferen tie een onverkwikkelijke po ging om overal ter wereld voorbehoedmiddelen en abortus tot normale zaken te maken. Zijn dat in zijn ogen op zich al immorele zaken, ze ondermijnen in zijn visie ook nog eens per definitie huwe lijk en gezin. De VN achten zich door de pauselijke inter pretatie van de conferentie onheus bejegend. De VN wil len slechts proberen de we reldbevolking in het jaar 2050 niet.op 11 miljard mensen te laten uitkomen, maar op 8 miljard te stabiliseren. Nu zijn er 5,7 miljard mensen op aarde. Die inperking van de groei zal niet gaan zonder voorbehoedmiddelen. Abor tus is voor de VN geen nor maal voorbehoedmiddel. In tegendeel, het aantal abortus sen in de wereld moet worden teruggedrongen. Maar de VN willen abortus wel overal ter wereld uit de illegaliteit halen, zodat elke abortus in elk ge val op medisch verantwoorde wijze uitgevoerd kan worden, ter bescherming van de vrouw. Mevr. Stael-Merkx, die ook vele jaren directeur is geweest van het Katholiek Bureau voor Voorlichting en Begelei ding bij Sexualiteit en Rela tievorming, vindt een massaal verzet vanuit de basis van de kerk tegen die pauselijke in terpretatie geboden. Het kan natuurlijk aan de vakantietijd liggen dat er op haar oproep tot dusverre niet is gerea geerd. Zou het dé vice-voorzitter van de Acht Mei Beweging anders vergaan? De oproep van pastor G. Oostvogel uit Bilthoven, afgelopen zaterdag eveneens via KRO-radio, was in elk geval toegespitster. Hij had het over een bijeenkomst eind augustus, waarop katho lieken en katholieke organisa ties massaal moeten laten ho ren, dat ze de felle kritiek van dé paus op de voorstellen van de Caïro-conferentie van de hand wijzen. Maar zouden Nederlandse katholieken nog wel voor dit soort kwesties te mobiliseren zijn? De enige katholieken die je hier nog hoort over de pil, het con doom en aanverwante zaken. zijn de medestanders van de paus die wat deze kwesties betreft in pater Koopman een onvermoeibare megafoon heeft gevonden. Voor de an deren is de strijd al lang ge streden, het sop de kool niet langer meer waard. Wat de paus erover zegt, interesseert hen niet meer. Hoe dit in de rest van de katholieke wereld ligt, is niet zo duidelijk. In de Verenigde Staten timmeren twee organi saties aan de weg: Catholics for a Free Choice en Catho lics Speak Out. De laatste wil eind augustus in de New Y.ork Times een paginagrote open brief aan de paus plaatsen met de boodschap dat Johan nes Paulus II inzake anticon ceptie de plank goed mis slaat. De organisatie kreeg er in korte tijd al 2000 handteke ningen voor binnen. Elke on dertekenaar moet minstens 25 dollar betalen. Daar staat te genover dat Amerika zo'n 50 miljoen katholieken telt. Wat stellen dan 2000 proteststem men voor? Niettemin beweert pastor Oostvogel dat het verzet te gen de paus in de onderhavige zaak overal ter wereld gaande is. Er zouden zelfs bisschop pen zijn die kritische noten bij het pauselijke standpunt plaatsen. Als dat al zo is, zullen we het toch mooi niet van ze horen. Dat Oostvogel graag zou zien dat ook de Nederlandse bisschoppen zich kritisch zouden uitlaten, ge tuigt van een behoorlijke por tie naïviteit. Waarom zouden echter die katholieken, voor wie anti conceptie en aanverwante za ken vanzelfsprekend zijn ge worden, toch hun stem moe ten verheffen? Eigelijk alleen maar om duidelijk te maken hoe actueel de oude meerder heden qn minderheden in de ze matérie nog zijn. Dat ont neemt wie dan ook de moge lijkheid om zich eqn Zwijgeij- de meerderheid toe te eige nen. Een zwijgende meerder heid die er door de kerkverla ting best wel eens wat anders kan uitzien dan 10, 15, 20 jaar geleden. Op de verjaarskalender slaat op de laatste dag van deze maand een voornaam. Tussen haakjes erachter een jaartal: 1991. Met andere woorden een kind dat dit jaar drie moet worden. Achternaam ontbreekt. De voornaam zegt niemand wat. Zelfs niet de jonge dochters die gezegend zijn met een goed geheugen voor babynieuws. Vragen en rondbellen leveren niets op. De dozen met correspondentie dienen uitgevlooid. In het archief blijkt het antwoord te vinden. Het gaat om de zoon van een echtpaar waar indertijd enig contact mee was. Blijkbaar werd toen verondersteld dat de wekelijkse ontmoetingen aan het tuinhek tot meer zouden uitgroeien. Vriendschap blijft onvoorspelbaar. De naam wordt doorgestreept. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie S 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, ©01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, ©01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en' bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. s Hoe lang is het geleden dat moeders van huwba re dochters een cadet van de KMA met open armen binnenhaalden? Zo'n bijna-officier, zo'n sprookjesprins of 'Rosen- kavalier', dat betekende immers een mooie toe komst? Of toch zeker een kans om de dochter 'in te huwelijken' in de elite? De tijden veranderen. De Koninklijke Militaire Academie ligt onder vuur. Uit diverse inci denten blijkt dat de ca detten het maar moeilijk hebben op de weg naar de volwassenheid. Van onze verslaggever Peter Schouten EIND augustus moeten vijf ca detten zich verantwoorden voor de meervoudige kamer van de Arnhemse rechtbank. De be schuldiging: oneerbaar gedrag. Ze vertoonden zich eerder dit jaar tijdens de oefening 'Peiper' (wie verzint er zo'n naam?) in hun slaapzaal naakt in de 'pijp leidingstand' (wat dat ook wezen mag) aan vier vrouwelijke cadet ten, een horloge om het ge slachtsdeel en een sigaret erin gestoken. De vijf hadden pech. Want van de vier vrouwelijke cadetten wa ren er twee helemaal niet van die puberale potloodventerij ge diend. Sterker nog: ze zouden het als 'bedreigend' hebben er varen. Redenen waarom het inci dent op zeker moment en na allerlei op dit moment nog on naspeurbare omwegen (de dames dienden pas dagen later een klacht in) op het bord van KMA- gouverneur generaal-majoor P. Messerschmidt terecht kwam. De generaal nam het hoog.op. De verdachten werden geschorst, de minister van Defensie werd geadviseerd het vijftal te ont slaan en het Openbaar Ministe rie stelde strafrechtelijke vervol ging in. Twee juridische wegen dus: een administratief-rechte- lijk spoor en een strafrechtelijke procedure. Tegen het ontslag door de minister is intussen be roep aangetekend bij de rechter. De strafzaak dient op 30 augus tus. Incident Een incident? Nee, er is meer. Mr A. Kok, de advocaat van de vijf van 'oneerbaar gedrag' beschul digde militaire adolescenten, heeft als vertrouwensman de be schikking gekregen over een rapport van KMA-bataljonscom- mandant J. Schumacher waaruit zou blijken dat er op de Konink lijke Militaire Academie aan zienlijk veel meer loos is. Vijf voorbeelden: Tijdens een gezellig avondje wilde een cadet in quizvorm la ten beslissen naar welk concen tratiekamp een joodse medeca- Cadetten op de moeilijke weg naar volwassenheid... det gestuurd zou moeten wor den. Diezelfde joodse cadet vindt zijn kamer een paar maal over hoop gehaald en zijn kledingkast met een David-ster beklad. Een aantal cadetten zou zich tijdens de ontgroening denigre rend hebben uitgelaten tegen over een allochtone medestu dent. Tijdens een oefening in Ossen- drecht wordt, in aanwezigheid van vrouwelijke cadetten, in een legeringsbarak harde porno ge draaid. Tijdens een feest op de binnen plaats van de KMA zijn 'inge huurde' vrouwen eerst te zien in 'wet T-shirts' waarna ze zich vervolgens ontkleden.. Daarbij zijn ook officieren aanwezig. Mét hun vrouwen. Discussie Al met al een onthutsende reeks gebeurtenissen. Er volgen onder zoeken door de marechaussee. De conclusies: er is hier eerder sprake van wat (flauwe) grappen dan van echt rechts-extremisme. Het gouvernement van de KMA wil intussen over die incidenten niets keggen zolang de zaak nog 'sub judice' of 'onder de rechter' is. Wel wil kolonel C. de Veer, plaatsvervangend gouverneur, praten over een discussie die op de KMA gaande is over de her ijking van normen en waarden. Waarom niet de gouverneur en wel zijn plaatsvervanger? „Om dat de generaal is gedagvaard als getuige," zegt kolonel De Veer. „Hij vindt het zuiverder om in afwachting daarvan naar buiten te zwijgen. Maar ik kan namens de KMA-leiding wel iets zeggen over de ethische discussie die we momenteel voeren. Wat is dat voor een discussie? „Eigenlijk voeren we die al lang. En continu," zegt de kolonel. „In de jaren zeventig en ook nog tachtig ging het ethisch vooral om het vraagstuk van de inzet van kernwapens. Nu is de taak stelling van de krijgsmacht dras tisch veranderd. Jonge officieren kunnen plotseling gedropt voor den in bijvoorbeeld Ruanda of Bosnië. Ze moeten opereren in een gebied waarin een ethisch vacuum heerst. In die omstan digheden is het zeker voor ie mand die leiding geeft essencieel dat hij of zij zijn of haar hande len baseert op normen en waar den." Erosie De ethische discussie is dus een onderdeel van het leerproces? „Ja. Dat is toch logisch? Want ook maatschappelijk is er sprake van erosie van normen en waar den. Wij willen als leiding van dit instituut wat dat betreft hel dere lijnen uitzetten. De oplei ding volgt op de KMA drie spo ren. Een deel is wetenschappe lijk, een deel is militair en het derde deel heeft te maken met de persoonsvorming." Ligt daar misschien het pro bleem? De KMA is nog steeds een internaat. Een instituut dus waar jonge mensen in de beste militaire traditie geleerd worden om kranig en hanig te worden. Of zoals een docent die anoniem wenst te blijven zegt: „Och,' het zijn allemaal nog pubers." Het kostschoolsyndroom dus? „Dat valt tegenwoordig reuze mee," meent De Veer. „Ze zijn nu veel vrijer dan vroeger toen ikzelf bijvoorbeeld hier nog op de KMA studeerde. In het eerste jaar is er nog sprake van een groep. Maar daarna hebben ze allemaal een eigen kamer. De laatste-jaars-student woont al samen. Met zijn vriendin in een huis ergens in de Haagse Beem den." Zelfreinigend Kolonel De Veer denkt zelfs dat de veranderde taakstelling van de krijgsmacht juist zou pleiten voor een meer groepsgerichte opleiding. „Een jonge luitenant kan nu ineens worden opgepakt en samen met veertig soldaten worden neergezet in een met prikkeldraad afgezet kampe ment van een paar honderd vier kante meter in Cambodja. Dan heeft hij er alleen maar baat bij als hij heeft geleerd om met een groep om te gaan." Die herijking van normen en waarden, wordt daarover ook gesproken met de cadetten zelf? Met de senaat bijvoorbeeld? Want hoe zit het met de 'zelfrei nigende werking' van het stu dentenkorps? Die hebben toch FOTO COR VIVEEN ook zoiets als 'scouts honour'? Die moeten het zich toch aan trekken als er in de pers veelvul dig verhalen worden geschreven over discriminatie en onvolwas sen gedrag? „Nou en of," reageert de kolonel gretig. „Helemaal uit eigen be weging zijn ze op de problema tiek ingegaan en hebben ze een boekje uitgegeven met daarin wat zij de 'zeven belangrijke waarden' van het cadettencorps vinden." Rambo's We lezen ze alle zeven achtereen: Leef in de geest van de cadetten- belofte; Leef de tradities na; Toon inzet en creativiteit; Heb respect voor anderen; Denk niet alleen aan jezelf, heb iets over voor een collega; Ken je verant woordelijkheid en verberg je niet achter andermans gedrag; Kleed en gedraag je netjes. Het papier is geduldig. Maar hoe zit het met de praktijk? „Wij leiden geen supermensen of Rambo's op," zegt de plaatsver vangend gouverneur. „Het zijn jongens en meiden van vlees en bloed. Wat ik van mijn eigen zoon niet tolereer, moeten zij ook uit hun bol laten. Maar we moeten hier natuurlijk niet roomser worden dan de paus." Heeft de kritiek van buiten mis schien iets te maken met het feit dat de KMA nog een gesloten bastion is? „We liggen onder een vergrootglas," denkt De Veer. „Maar zo gesloten zijn we intus sen ook niet meer. We zijn behoorlijk transparante orgat satie geworden." Twee maten Advocaat mr A. Kok van de 'blote cadetten', gepokt en mazeld in de militair-cultun tradities omdat hij zelf jarenlai aanklager was bij het inmiddt opgeheven Krijgsgerecht en gri fier bij het ook al verdvtem Hoog Militair Gerechtshof, vim dat er op de KMA 'met t» maten' wordt gemeten. Brooddronken pubers die in onbewaakt ogenblik hun broe laten zakken, worden zond( pardon ontslagen. Maar de 4 ders van ernstig discriminate gedrag blijven ongestraft. Als het dan toch of normen en waai den hebben, wat is er dan Kolonel De Veer reageert "vei ontwaardigd. „Wij zouden tief zijn? Geen sprake van. ons blijft het respect voor c medemens de norm, of het gaat om vrouwen of om alloch onen. Als het aan dat respei ontbreekt, dan is voor ons grens bereikt." Davidster Waarom dan bij de minister a leen de vijf 'blote cadetten'voor gedragen voor ontslag en nietd cadetten die zich schuldig hob ben gemaakt aan discriminatie „Omdat het onderzoek in da andere geval geen daders ople verde," zegt hij. „Neem van mij aan dat als wei man die de Davidster op kledingkast schilderde, en niet een hakenkruis zoals s mige kranten hardnekkig bewe. ren, te grazen zouden hebbe kunnen nemen, dan had die van de ene dag op de ando buiten gestaan. Maar we welt helaas niet wie het gedaan heelt We hebben de maatregelen genomen na zorgvuldig onde zoek en onze besluiten genomi op basis van een zorgvulds afweging van de omstandig! den en de feiten. En we mtl dus niet met twee maten." Geldt de 'herijking van norm en waarden' alleen de studen of ook de commandanten en docenten? „Vanzelf," zegtq Veer. „Die moeten het voorbeel geven." Hoe zit het dan met die met de dames in de natte shirts? „Achteraf," mijmert kolonel, „denken de gouvemei en ik wel eens: als we dót gew ten hadden. Van de andere kar moet je oppassen voor koudwi ter-vrees. De cadetten wordu hier strak gehouden. En dan ko men ze thuis en kijken ze op tv naar de Pin-up-club." Worden in die nieuwe waarin en normen op het terrein van Koninklijke Militaire Academi nog steeds dames toegelata „Als ze door de cadetten of ki personeel persoonlijk zijn uitgi nodigd, vanzelfsprekend. Maa dan hebben we het niet ovi ingehuurde krachten." Van onze correspondent Bert Schampers Straatsburg - Het Europees Parlement heeft gisteren een duidelijk politiek signaal ge geven met betrekking tot de voordracht van Jacques San- ter als voorzitter van de Eu ropese Commissie. Weliswaar kreeg de premier Luxemburg het voordeel van de twijfel, maar het parlement ver oordeelde unaniem de procedure die tot zijn voordracht heeft ge leid. Santer's voordracht werd uiteindelijk met 260 stemmen te gen 238 aanvaard. Santer was zichtbaar opgelucht na een af en toe emotioneel maar hoogstaand debat. „Ik hoop dat we goed zullen samenwerken en samen kunnen opbouwen wat ons gemeenschappelijk doel is: een sociaal, welvarend en recht vaardig Europa." Niet zozeer de persoon van Jac ques Santer en diens competen tie bleken voor verdeeldheid te zorgen, maar vooral de gevolgde procedure die tot zijn voordracht heeft geleid. De voorzitter van de socialis tische fractie, Pauline Green, zei het als volgt: „Het gaat niet om de baan, beleid of persoon, het gaat over democratie, openheid en eerlijkheid." Het overgrote deel van de socialisten, inclusief de Nederlandse PvdA-delegatie, stemde tegen Santer. In zijn rede voorafgaande aan de hoofdelijke stemming verklaarde de Luxemburgse premier plech tig dat hij in zijn nieuwe functie het accent wil leggen op drie hoofdlijnen: Europa dichter bij de burger brengen, bestrijding van de werkloosheid en verbete ring van het functioneren van de Europese instellingen. Nadat gaandeweg het debat dui delijk werd dat er nogal wat verzet was tegen zijn voor dracht, stond een andere Santer op, die van zich afbeet in een laatste poging zijn kandidatuur te redden. Hij zei onder meer dat hij, die aan de basis stond van het Verdrag van Maastricht - waarin de inspraak van het par lement is geregeld - nu dreigde te worden gestraft door een par lement dat hij juist zelf meer bevoegdheden had gegeven. Santer, die in de internationale media en door sommige Euro parlementsleden vooraf was af geschilderd als een kleurloze en zwakke kandidaat, werd tijdens het debat gek genoeg zowel door links als uiterst rechts bewie rookt. Dat was ook Bernard Ta- pie opgevallen, die deze week met zijn Europese Radicalen zijn intrede deed in het EP. „Wij houden allemaal van u, het is precies om die reden waarom wij tegen u gaan stemmen," zei Ta- pie. Maar de tegenstem van de radi calen bleek niet voldoende om Santer terug naar Luxemburg te sturen. Hanja Maij-Weggen (CDA) ontkende na afloop dat de Italiaanse neofacisten de Luxemburgse christendemocraat Santer uiteindelijk aan en meer derheid hadden geholpen. „Dat vind ik een verkeerde theorie. Wij hebben geen enkel contact met die lui gehad. Je kunt nooit achterhalen wie het verschil hebben gemaakt." Zij gelooft niet dat Santer op voorhand gehandicapt is door de grote weerstand in het parle ment. „Ik hoop juist dat hij daardoor wordt gestimuleerd. Iemand die het op zijn sloffen haalt, zal misschien minder ge neigd zijn naar het Europarle ment te luisteren." De woord voerster van de CDA-delegatie in het parlement kondigde nog een initiatief aan om het veto recht bij benoemingen af te schaffen. Feitelijk beschouwd is Santer de vrucht van Major's veto (tegen de Belgische premier Dehaene), een gegeven dat hem de komen de vijf jaar zal blijven achtervol gen. In hoeverre Santer een goe de of slechte Commissie-voorzit ter zal zijn, moet blijken. Zelf had de Luxemburger op meer steun gehoopt, maar hij toonde zich ontroerd toen hij na Santer tijdens zijn toespraak tot de Euro-parlementariërs. FOTO EPA het lange debat toch een meer derheid achter zich kreeg. Wi er zou zijn gebeurd als het E® parlement hem had weggestei# is moeilijk te zeggen. Santen zijn peetvader Kohl haddei daaruit ongetwijfeld de con» quenties moeten trekken Zover is het niet gekomen. Sat ter kan nu gaan werken aan e gedetailleerd beleidplan voor komende vijf jaar, dat in deceit ber wordt voorgelegd aan l» Europarlement. Dat moet dar zijn definitieve goedkeuring f' ven aan de hele Commissi' waarvoor zich de kandidaten melden. De voorzitter van de liberal fractie Gijs de Vries (WD), zelf tegenstemde, vergeleek nipte meerderheid voor Sant' met een tangverlossing, voorzitter van de Europese Co® missie zal goed moeten luistere' naar het parlement," zei Vries. Duitsland, de huidige voorzit® van de Europese Unie, het ieder geval bij monde van min" ter van Buitenlandse Zaken Kis kei weten dat over tpekomstiü te volgen procedures zal word' gepraat. Al bij al heeft het E1110!®! Parlement nu al voor de tweed1 keer deze week zijn tanden latë zien en het is vast van plan vaker te doen. De lage opkomst bij de Europe" verkiezingen, het gebrek aan ge loofwaardigheid en macht, he® het nieuw verkozen parlem blijkbaar gestimuleerd om- confrontatie met de Europ® ministerraad en regerinj aan te gaan. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweed vindt dat luitenant-gener: te ver is gegaan door te dr het volgende kabinet niet rekenen op de loyaliteit leger als het te weinig beg voor de problemen die me ganisatie van de krijgsir paard gaan. Minister 1 (PvdA, Defensie) is niet Couzy voor zijn uitspraker fen. Den Haag (anp) - Het autc na het uitzitten van tweedf Als de gevangene zich goed draagt kan hij al na het uitzf van de helft van de celstraf komen, heeft hij zich misdra dan moet hij de hele cels uitzitten. Bij 'normaal' gec mag hij na tweederde van straf de gevangenis verlaten. Dat is de kern van het voori werp van wet dat minister K van Justitie gisteren naar de trokken instanties heeft stuurd. Dat zijn onder mee: Nederlandse Vereniging Rechtspraak, de Nederlai Federatie van Reclassering stellingen, de Orde van Advi ten en de Centrale Raad Strafrechttoepassing. De wachting is dat het wetsvoo: op zijn vroegst over twee ja£ werking kan treden, wam Raad van State en beide kaï ermee hebben ingestemd. Het wetsontwerp sluit aan b: kamerbreed gesteunde rr Soutendijk, die een relatie Den Haag (anp) - De vere - Jde drie bonden voor gevar van minister Kosto geslik gevangenen in één cel te p Vorig jaar spraken de bor directies en het ministerie procent extra capaciteit te ken in de penitentiaire inricl gen. Extra ruimten in de ge genissen werden benut ei noodgevallen mocht een bec geplaatst worden in een cel. Twee op één cel zou alleen den toegepast bij vreemd genbewaring en vervang celstraf bij het niet-betalen boetes. Minister Kosto koqdigde week echter aan per 20 juli voor de duur van drie ja: noodgevallen boven de 103 PRECIES 43 JAAR GELE een van zijn eigen onde) geheim - overleg had ge\ Abdoellah wilde de politl van zijn land doorbreke rekening gehouden met d| Jordanië, dat een smeltl ontwortelde Palestijnen met eigen ogen zag g getrokken en zich tot een nu te bereiken wat zijn gr< Wanneer Hoessein en p| Washington beiden hun h koord tussen hun lande gezet in het Midden-Oosh Opvallend is echter dat wanklanken gepaard gaat van enkele extremistisch! koord toe te juichen. Va eenvoudig te verklaren. NI openlijke vrede met de yoor de toch problemat lijnen, maar ook omdat en Jordanië een stimula Syrië kunnen zijn om nu zien. 0e Syrische president F Jordaanse vreugde ove Assad te voorkomen dat met Israël over vrede ginj de dwingende hand van j hem persoonlijk een grote Maar niet in de laatste pj het door economische m opening ziet in het nej pro-lraakse opstelling tijc economische klap was ci alleen maar pijnlijker gew Jordaanse goederenahzet vallen. Hoessein kan nu alleen tol snelle, zichtbare (ecor zijn machtsbasis in eige Vlngskans van weer een e

de Stem | 1994 | | pagina 2