Lucht en kleur voor de Eerste Kamer DE STEM Over zeven auto door Zwartrijder betalen naar afstan GIDS heef Golfbaan w ju Kurenpol Top fiscus Brazilië we Sigei loopt wereldreco op de 10 Rolf Munt gaat door Een juweeltje aan de Haagse hofvijver. Een pareltje op de nationale monu mentenlijst. Maar wie erin moet werken, denkt heel anders over het gebouw van de Eerste Kamer. De temperaturen in de grote vergaderzaal lopen, zomer of winter, gemakkelijk op tot tropische hoogten. Lange kamerdebatten gaan altijd gepaard met penetrante zweetgeuren. De akoestiek is er slecht, de ver lichting schamel. Maar in 1995 wordt het allemaal anders. Deze week begon de Rijkgebouwen dienst met een ingrijpende restauratie van de vergaderzaal. Een 3,25 miljoen gulden kostende opknapbeurt, waarbij het evenwicht wordt gezocht tussen heden en verleden. De 75 senatoren zoeken in de komende veertien maanden hun heenkomen in de Ridderzaal. ferneuzen - Over zeve de eerste auto door d I tunnel WOV als alles I Directeur J. Halewijn I uiingsmaatschappij 1 I Middelplaat Westerse' I beoogd bouwer van I hoopt dat over twee j- I aanleg van de WOV k I wonnen. ZIE ZEELAND-Cl Utrecht - Zwartrijde gaan vanaf 1 januari tot vier maal de prijs maalkaartje betale aanpak wil de NS- reizen zonder vervoe rugdringen, zonder tegen treinpersoneel t De boete die een zwa ingang van volgend opgelegd, hangt af va die hij reist. Op ko zal hij relatief het betalen. ZIE BINNENLAND - VRIJDAG 22 JULI 1994 D4 vvaarvan u vindt, dat advertentie voor geplas Kleintje" dan beslist in advertentie gelezen - Stern-lezers en lezeres onZe ..Kleintjes"-rubrie! tienduizend* Hank - De Bredase heeft gisteren bepaal creatiepark De Braba I" bosch (voorheen Kure~ negen holes-golfbaan wijderen die op het aangelegd. Bovendien I hekken die de openba I tot het terrein verhin I gehaald worden. Sao Paulo - Tientallen I naren van de Brazilia tingdienst hebben g president Franco hun gediend. Ze zijn kwa voorkeursbehandelin Braziliaanse WK-af De regering besliste belasting hoeven te bf massa's luxe spullen VS hadden aangesch dat normaliter wel m~ ZIE BUITENLAND-A FOTO'S GER LOEFFEN Door Jeroen den Blijker Knikkebollen in de Eerste Kamer. Een sluipend ge vaar waarover ministers, staatssecretarissen, sena toren en journalisten kun nen meepraten. Niet alleen wijlen minister Dales deed er wel eens een oogje toe, ook oud-staatssecretaris Brokx van Volkshuisves ting moest naar verluidt eens worden wakker ge schud tijdens een debatje. Al met al niets om je voor te schamen, blijkt uit de woorden van projectmanager Simon Schaap van de Rijksgebouwen dienst. Hij is belast met de res tauratie van de vergaderzaal. „Een van de grote mankementen in deze ruimte is de slechte ven tilatie." Vooral het C02-gehalte is er vaak veel te hoog. Kooldi oxide komt vrij bij het uitade men van lucht. „De sfeer wordt daardoor bedompt. Vooral tij dens lange debatten. Tel daarbij de warmte verspreid door de kroonluchters, dan zak je vrijwel automatisch lekker weg." Om het interne klimaat te verbe teren klopte de Eerste Kamer en kele jaren geleden aan bij de Rijksgebouwendienst (RGD). Deze dienst is belast met het on derhoud en beheer van Rijksge bouwen, waarvan ruim 500 mo numenten. Schaap: „We besloten daarom een luchtbehandelings- en koelinstallatie aan te brengen in de nok van de zaal, tussen dak en plafond." Daarmee wordt de komende maanden begonnen. Luchtroosters worden onzicht baar weggewerkt achter de vele kroonlijsten langs het monu mentale plafond en onder de bankjes van de senatoren. De grootste klus rust echter op de schouders van bouwhistori- cus Evert Jan Nusselder van de RGD. Hij dook, met een team deskundigen, in de geschiedenis van de vergaderzaal. Dat resul teerde in een uitgebreid restau ratieplan. Pieter Post Het is midden zeventiende eeuw als de Staten van Holland en Westfriesiand de toen nog onbe kende architect Pieter Post op dracht geven voor de bouw van de vergaderzaal. Post bouwt la ter onder andere het Mauritshuis en paleis Huis ten Bosch. Het ge bouw, aan het hof van wijlen vestigd. Maar waar zijn de zes kostbare wandkleden? Kunsthistorici hebben zich lange tijd het hoofd gebroken over de ze vraag. Maar sinds enkele ja ren is duidelijk dat de kostbare wandbekleding gewoon gejat is. Gejat door Lodewijk Napoleon, de Franse zetbaas - en broer - van keizer Napoleon Bonaparte die tussen 1806 en 1810 de scep ter zwaaide in de Republiek. Lo dewijk woonde enige tijd aan het Binnenhof, maar besloot om streeks 1808 te verhuizen naar het prestigieuzere Paleis op de Dam in Amsterdam. Nusselder: „Hij nam de wandta pijten mee. Later zijn ze getrans porteerd naar'het Louvre in Pa rijs, dat ook toen ai een museum was." Daar zijn ze, getuige de schriftelijke verslagen van reizi gers, tot ongeveer 1816 te be zichtigen. Maar na dat jaar ver dwijnen ze. Spoorloos. Inspiratiebron Ook de 'nieuwe' Kamer wordt voorzien van wandtapijten. Geen antieke exemplaren. Want die zijn veel te duur. „Maar we zoeken iets moois, iets moderns." De nieuwe wandbekleding moet nog worden ontworpen. Een res tant van de oude wandbekleding kan daarbij een belangrijke in spiratiebron zijn. Maar de nieuwe tapijten moeten wel goed combineren met het ka rakteristieke plafond van de Eerste Kamer. Wat dat betreft staat de senatoren nog een ver rassing te verwachten. Voor het eerst sinds 110 jaar is een deeltje van het oude plafond schoonge maakt. De oude vernislaag is verwijderd, met een verbluffend resultaat. „De kleuren zijn aan zienlijk helderder en spreken meer", zegt een trotse Nusselder. Portret De vergaderzaal krijgt weer iets van haar oude glorie terug als na de Grondwetswijziging van 1848 de senaat van vijftig wijze lieden wordt ingesteld die koning Wil lem II met raad en daad moeten bijstaan. De vroegere vergader zaal van de Staten van Holland en Westfriesland werd hun on derkomen. Nusselder: „De ko ning moest officieel bij elke ver gadering aanwezig zijn. Maar hij vertikte dat. Hij stuurde daarom het manshoge portret dat nu nog steeds achter de voorzitter van de Eerste Kamer hangt." De nieuwe grondwet regelt ook „Daarom wordt na die vergade ring besloten tapijten aan de muren aan te brengen. Ook toen al was deze akoestische truc be kend." Tapijtwever De opdracht voor de zes kostba re tapijten wordt gegund aan de befaamde tapijtwever Maximili- aan van de Gucht uit Delft. Een gigantische klus, waar Van de Guchts atelier tot 1666 aan werkt. Volgens de overleverin gen was het resultaat er ook naar. Idyllische, Italiaans geïnspireerde doorkijkjes, land schappen met bosschages, vredi ge hertjes, hier en daar een klas sieke zuil. Volledig naar de mode van die tijd. In dat jaar worden ook de rijke Oslo - Bislett is terlopers gunstig g jaar verbeterde Yo tijdens de Golden Prix in Oslo het gisteren was het die onbarmhartig een tijd van 26.52.23 na zes seconden ond van Ondieki. Sigei zijn overwinning ee 25.000 dollar. ZIE SPORT - B2 HET WEER stadhouder Willem II, moet vooral prestigieus worden. De Staten kijken niet op een daalder meer of minder. Op alle wereldzeëen varen Hollandse schepen. Het is de glorietijd van de Republiek der Zeven Provin ciën. Dank zij een wijd vertakt handelsnetwerk stroomt het geld bij bakken binnen: de Republiek is het centrum van de wereld, Holland en Westfriesland het kloppend hart. Al tijdens de eerste vergadering van de Staten in 1655 blijkt dat Post zijn hand heeft overspeeld. Hij heeft geen rekening gehou den met de akoestiek. De archie ven melden dat de zaal 'seer slegt bespreekbaar' is. De zaal klinkt als een badkuip. Het plafond is te hoog, de gebruikte bouwmate rialen zijn te hard. Nusselder: plafondschilderingen aange bracht, in de kleuren van de wandbekleding. Afbeeldingen die, net als de tapijten, de grootsheid en pronkzucht van de Republiek illustreren. Taferelen uit alle windrichtingen, verre oorden aangedaan door de sche pen van de Vereenigde Oostindi- sche Compagnie; Arabieren, ne gers en indianen die speels van uit de 'hemel' naar beneden de zaai ingluren en de senatoren van heden doen herinneren aan glorietijden van weleer. Lodewijk Napoleon Bij de voorbereiding van de res tauratie zijn, vlak onder de zol dering, gaatjes aangetroffen voor de spijkertjes waarmee de tapijten aan de muren waren be- Heet Het wordt eeri troi weekend. Naast zc wolkenvelden en wind. Uitstekend s De kans op een re onweersbui is ge dat de vergaderingen openbaar moeten zijn. Een nieuwtje waar van de burgerij geen genoeg kan krijgen. Want het publiek stroomt toe. Zelfs in die mate dat na verloop van tijd nieuwe bouwkundige ingrepen nodig zijn: na jarenlang getouwtrek wordt in 1880 besloten tot de bouw van twee tribunes, aan de linker- en de rechterzijde van de voorzitter, boven de bankjes van de senatoren. Een harde klap in het aangezicht van de Eerste Kamer. Want de oorspronkelijke decoraties zijn door de massieve tribunes ont trokken aan het oog van de be zoeker. Gekozen is voor het 'openwerken' van de tribunes. De massieve voorkant verdwijnt, en wordt vervangen door ge spannen doek. Zo onstaat, hoopt Nusselder, alsnog een 'open in druk'. In feite is dat een noodoplossing. Kunsthistorici zien natuurlijk het üefst de tribunes geheel ver dwijnen. Maar dat is anno 1994 ondenkbaar. Toegegeven, het ge beurt nog maar zelden dat het publiek de tribunes bestórmt om een debat van de 75 senatoren bij te wonen. Maar openbaarheid van debatten is sinds 1848 e?n kenmerk van het Nederlandse politieke bestel. Een feit dat geen restaurateur mag wegpoet sen. Hilversum - Rolf z'eh gisteren in plaatst voor de u Dutch Open. De 2 g'ng op de tweed toernooi opnieuw g®. In het tus neemt Muntz de g Plaats in. De eers klassement plaatse laatste twee dagen nooi. Muntz, lid v schotse vereniging oe enige Nederlan Jonden. ZIE SPORT - B2

de Stem | 1994 | | pagina 20